Suriname en Nederland samen in Rome rond zaligverklaring Petrus Donders Koningin van de Filippijnen geeft bevolking spelen, maar geen brood ZATERDAG 22 MEI 1982 Een interieurfoto van de gedachteniskapel, die elke dinsdagmiddag tijdens het „smeekuur" druk wordt bezocht. Aan de rechterzijde van de gedachteniskapel voor Peerke Donders staat het gereconstrueerde geboortehuisje. TILBURG Het bericht uit Rome, dat de paus op 23 mei Petrus Donders officieel zalig zal verklaren, heeft de aan dacht doen herleven voor deze heldhaftige missionaris, die op 27 oktober 1809 als zoon van een doodarme Til- burgse huiswever is geboren. De verering van „Peerke" Donders is niet nieuw. Toen hij in 1887 in Suriname stierf waren de vele honderden die zijn begrafenis bijwoonden er van overtuigd, dat ze een hei lige man naar zijn graf droe gen. Zijn faam verspreidde zich ook in zijn geboorteland. Er bestaat sinds 1934 een Pater Donders Vereniging (zetel in Nijmegen) met enkele honderden leden. En elke week, op dinsdagmiddag, komen er nog al tijd tientallen mensen naar de in 1923 gebouwde Heikantse kapel in Tilburg, een eenvoudig kapelletje ter nagedachtenis van Petrus Don ders in de buurt van zijn geboorte huisje. Daar wordt dan een „smeekuur" gehouden. Vóór die kapel er was, kwamen er trouwens al vereerders ter plaatse bidden. Ook het feit, dat in 1900 in het bisdom Den Bosch het proces tot zaligverklaring werd aange spannen wijst op belangstelling. Nu de kerk op het punt staat het diepe gevoelen van vele Petrus-Donders- vereerders door diens zaligverkla ring te bevestigen krijgt die vere ring een nieuwe impuls. „Maar het is de vraag of dat een blijvende zaak is", zegt deken L. Bijl van Til burg wat voorzichtig. Samen met de pastoor van de Heikantse paro chiekerk en met de redemptorist pater J. Dankelman, vice-postula- tor in het zaligverklaringsproces en directeur van de Pater Donders Vereniging, bereidt hij een feeste lijke viering van de zaligverklaring op 31 mei in Tilburg voor. Morgen, op de dag zelf, zit deken Bijl in Rome met honderden van zijn stadgenoten en met vele ver eerders uit Nederland en uit Suri name, waar Petrus Donders vijfen veertig jaar heeft gewerkt onder bosnegers, slaven, Indianen en me laatsen en waar hij gestorven en begraven is. Een van de spectaculairste gebeur tenissen rond de 23e mei is de snel le reis erheen van het „Groot Til- burgs Mannenkoor", een ruim ne gentig man sterk koor, dat speciaal voor deze gelegenheid in het leven is geroepen en dat maar een kort stondig bestaan is beschoren: op 31 mei wordt het weer opgeheven. De leden van het koor moeten morgen al vroeg het bed uüt, want het reist in één dag heen en weer: 's ochtends om vier uur verzame len, om zes uur op Schiphol en 's a- vonds om tien uur weer terug. Voor deze bijzondere gelegenheid heeft het „Groot Tilburgs Mannen koor" een mis van Perosi ingestu deerd, maar dat niet alleen. Er be staat een soort volkslied over Peer ke Donders, gemaakt één jaar na de bevrijding van Tilburg, die zich toevallig („Nou, toevallig....?", zeg gen ze in Tilburg) voltrok op de ge boortedag van pater Donders, 27 oktober. Dat lied is door de vaste Êianist van „Hart van Brabant", [arry Swinkels, voor vierstemmig mannenkoor op muziek gezet en hetzelfde is gebeurd met een Suri naams lied over Peerke Donders. Ook die twee liederen heeft het grote koor op zijn repertoire geno men. Of het koor 's morgens op het Sint- Pietersplein zal zingen is nog de vraag. Wél zeker is, dat het mor genmiddag zal zingen als er een speciale viering ter ere van Peerke Donders is in de titelkerk van kar dinaal Alfrink in Rome. Daar zul len behalve kardinaal Alfrink, on der anderen aanwezig zijn kardi naal Willebrands en bisschop Bluijssen van Den Bosch. Behalve de leden van het koor zijn er nog honderden andere Neder landers met langer durende rei zen naar Rome. Voor een van die reizen heeft de Tilburger West- land geboekt en hij is toch wel een bijzondere „pelgrim". De zaligver klaring van Petrus Donders berust namelijk onder meer op de als wonderbaarlijk erkende genezing in 1929 van het toen ruim een jaar oude Tilburgse jongetje Lowieke Westland, een broer van bovenge noemde Westland. Een genezing die van het begin af door de ouders van Lowieke is toegeschreven aan de voorspraak van pater Donders. Door hen trouwens met meer stel ligheid dan door hun toenmalige huisarts, dokter Ruding, want die zei volgens pater Dankelman des tijds: „Ja zo gaat het altijd. Als ie mand dood gaat is het de schuld van de dokters en wanneer iemand geneest wordt het aan een Peerke Donders of een Heilige Theresia toegeschreven". Maar vijftig jaar later, in 1979, heeft paus Johannes Paulus II die genezing als wonder erkend. Het gezin Westland heeft zeven kinderen gehad, vijf meiges en twee jongens, van wie Lowieke de middelste was. Op Lowie na leven ze nog allemaal. Volgens zijn jónge re broer, de slager P. Westland uit de Goirlestraat in Tilburg, is Lowie op 37-jarige leeftiid gestorven. Slachtoffer van multiple sclerose. Had dat iets te maken met de ziek te in zijn jeugd waarvoor vader en moeder Westland de voorspraak van Peerke Donders hebben inge roepen? Slager Westland: „Nee, nee, helemaal niks. Want voor hij ms kreeg was Lowie een vurige sportsman. Hij deed van alles, voet ballen, atletiek, zwemmen. Nee, dat was heel iets anders". Voorzichtig Over de wonderbaarlijke genezing uit 1929 laat hij zich overigens nog al voorzichtig uit. „Dat hebben we altijd gedaan", zegt hij. „Onze ou ders ook. Die hebben er eigenlijk nooit ruchtbaarheid aan gegeven, zeker niet in de tijd, dat het pas ge beurd was. Mijn vader zei altijd, dat wijzelf niet kunnen beoordelen of het een wonder was of niet". Maar nu de kerk de genezing offi cieel als wonder heeft erkend? Westland: „Ach, wij vinden het al lemaal wel leuk". Hij gaat trou wens zelf niet naar de zaligverkla ring in Rome, „Ik heb tenslotte een zaak en die kan ik niet een aantal dagen in de steek laten. En ik zou ook niet willen zeggen, dat ik de beste katholiek van Tilburg ben Slager Westland verwijst vervol gens naar zijn oudere zuster, me vrouw Kouwenberg-Westland, die ouder was dan Lowieke en er mis schien wat meer herinneringen aan heeft. Maar mevrouw Kouwenberg wordt grondig afgeschermd door haar man. „Het spijt me, maar wij hebben privé redenen om er met niemand over te praten Eén wonder genoeg Wat de wonderen aangaat is er iets opvallends in de procesgang voor de zaligverklaring van Peerke Donders. Het kerkelijk recht ver eist de erkenning van twéé wonde ren op iemands voorspraak voordat tot zaligverklaring wordt besloten. Peerke Donders heeft wat dat be treft dispensatie gehad, want in zijn geval, zo besliste paus Johannes Paulus II, wil de kerk volstaan met de wonderbaarlijke genezing van Lowieke Westland, samen met de „solida et constans fama signorum", wat wil zeggen: de degelijke en voortdurende faam van tekenen rond de nagedachtenis van de ver maarde missionaris. Het is niet ondenkbaar, dat deze plotselinge kerkelijke voortvarend heid te maken heeft met de groeiende aandacht voor ontwikke lingslanden en de positie van de kerk daar. De ordegenoot Peerke Donders, pater reden Kv, rist J. Dankelman, sinds 1976 F*' postulator in het zaligverklat [ar proces, voorziet ook een i schappelijke wending en daaj1 mogelijk een groei in de devot fö.I Peerke Donders. „Hij heeft destijds vooral ingezet voor d strijding van de koloniale slav? en voor de lotsverbetering vj wij melaatsen. Dat spreekt in dez lap« zeker aan. En verering van iei iza stoelt vaak op solidariteit in ken". Viering in Nederland >'t> Deken Bijl is intussen bijna ;h< met het programma voor de ide ring van het Peerke-Donden Voe op tweede Pinksterdag, 31 m s,9l Tilburg. In de voormiddag zal ing de Heikantse kerk een plee |te eucharistieviering zijn waarin r n schop Bluijssen voorgaat en 's dags is er een gebedsdienst in processiepark bij de devotie) van de nieuwe zalige. Op die on dus ook het laatste optreden het „Groot Tilburgs Mannenk Een ander onderdeel van de '?-r ring rond de zaligverklarini in Petrus Donders is de tento^;" ling die tot en met 18 juli i oudheidkundig centrum „De meulen" aan de Reitse Hw straat in Tilburg wordt ge/io onder de titel „Petrus Donde' Tilburg". Daarbij wordt voo historische figuur Peerke Dc^ belicht. Een deel van de tei stelling is gewijd aan het waaruit hij afkomstig was, I lieu van de Tilburgse huis' Een ander deel is gewijd ai manier waarop Petrus Donde historisch persoon voortleeft, dacht daarin voor de devotie, het gereconstrueerde geboorte j- je, voor de kapel en derge y Naast veel foto's zijn er vooi pen die de zalige Petrus Dondi eigendom heeft gehad. Er zijn enkele originele brieven van Al sinds 1965 wor den de Filippijnen met ijzeren hand ge regeerd door presi dent Ferdinand Marcos die daarbij met raad en daad wordt bijgestaan door zijn mooie echtgenote Imelda. De Filippijnse first lady die het grootste deel van het jaar doorbrengt in het gezelschap van afge dankte acteurs en modeontwerpers uit Europa en de Vere nigde Staten, heeft tijdens haar huwe lijk aanzienlijk veel macht naar zich toe getrokken. Niet al leen is ze gouver neur van de hoofd stad Manilla, maar ook wordt ze ge noemd als de vol gende president van de Filippijnen. Of de straatarme bevol king daarmee ge baat zou zijn, valt te betwijfelen. Me vrouw Marcos hecht veel waarde aan pracht en praal en verzamelt gebouwen zoals andere rijke vrouwen diamanten verzamelen, maar toont weinig begrip voor het lot der al lerarmsten. MANILLA Als Imelda Marcos vanuit haar keizerlijke suite in het Filippijnse Plaza Hotel naar buiten kijkt, moet ze ongetwijfeld nog wel eens terugdenken aan de tijd dat ze een straatarm meisje was in een stoffig stadje in het zuiden van het land. Haar conclusie kan niet anders luiden dan dat ze het ver geschopt heeft. Als echtgenote van de Filip pijnse president zwaait ze nu de scepter over de hele Baai van Manilla, die ze vanuit haar suite kan zien liggen, en nog veel meer. In dit hotel ontvangt Imelda Mar cos haar jet-setvriendjes die haar man, president Ferdinand Marcos, liever niet over de vloer heeft in het presidentieel paleis. Als vliegen op de honing komen de afgedankte acteurs en mode-ontwerpers het soort mensen met wie zij zich op haar gemak voelt op haar en haar vrijgevigheid af. En aan haar voeten, her en der verspreid over een drooggelegd stuk zee, staan en kele projecten van de Filippijnse first lady die qua ontwerp en pracht niet onderdoen voor het Parthenon, het Kennedy Centrum en de begrafenistempel van konin gin Hatsephut in het Nijldal. Imelda (boezemvriendin Christina Ford) verzamelt mooie gebouwen zoals andere vrouwen diamanten verzamelen, hoewel ze wat het laatste betreft ook geen klagen heeft. Maar ze is zeer gevoelig voor kritiek op haar hang naar pracht en praal. Kennelijk hebben alleen maar buitenlandse journalisten het lef om haar verkwisting te verwij ten. De laatste keer dat dit gebeur de was in maart toen de ontegen zeglijk knappe mevrouw Marcos de buitenlandse pers een lunch aan bood. „Hoe verkwistend de first lady ook is", antwoordde mevrouw Marcos met haar kin hoog opgehe ven, „ze kan nooit verkwistend ge noeg zijn voor 48 miljoen Filippij nen Rijk en arm Waarom, vroeg mevrouw Marcos mij eens klaaglijk toen ik een vraaggesprek met haar had, waar om hebben de mensen toch zo'n be- kel aan de rijken? De twee procent rijken zijn toch ook mensen". Vol gens een rapport van de Wereld bank over 1980 leeft veertig procent van de Filippijnen beneden het be staansminimum. Ondervoeding bij kinderen is wijdverbreid en de kloof tussen rijk en arm is in tien mevrouw Marcos gouverneur is, woont ruim een half miljoen inwo ners in krotten. Des te meer reden, meent mevrouw Marcos, voor grootse gebouwen en veel pracht en praal. Maar hoe kan van buitenlandse journalisten die opkomen voor de armen en de vrolijke kant van het leven schuwen, worden verwacht dat ze de zonnige Filippijnse men taliteit begrijpen? Mevrouw Marcos haalde scherp uit naar de buiten landse journalisten die een weekje hun tenten opslaan in Manilla en zich dan experts in Filippijnse aan gelegenheden noemen. Ja het was zelfs zo dat haar man had gezegd dat buitenlandse journalisten „ho peloze gevallen" waren en haar daarom had geadviseerd de lunch voor de pers niet te houden. Maar ze had zijn raad in de wind gesla gen. Het is zeker waar dat in het weel derige Filippijnse Plaza Hotel waar honderden fuivende filmvriendjes door mevrouw Marcos worden ge fêteerd, het leven heel aantrekke lijk lijkt. Maar misschien dat de gasten toch wel even moeten hui veren als ze op nog geen steenworp afstand van het hotel een gekan- Imelda Marcos verzamelt mooie gebouwen zoals andere vrouwen dia manten verzamelen, hoewel ze wat dat laatste betreft ook niet te klagen heeft. teld schip in zee zien liggen. Geen hotelgast die er geen opmerking over maakt. Het wrak ligt zo dicht- bij dat je zelfs de naam kunt lezen: Reina Filippina (koningin van de Filippijnen). Een ober legt uit dat dit schip eens een drijvend casino was, eigendom van een broer van mevrouw Marcos met als vaste lig plaats de Baai van Manilla. Vorig iaar november werd de Reina Fi lippina door een hevige wervel storm tegen de rotsen voor het ho tel geslagen. Het wrak schittert in de zon als een dreigend symbool van de vergankelijkheid van roem en je vraagt je af waarom mevrouw Marcos het niet al lang geleden heeft laten wegslepen. Door een speling van het lot sloeg de wervelstorm Irma, die de Reina Filippina tegen de rotsen legde en in totaal tweehonderd slachtoffers eiste, toe nadat net een week daar voor een tragisch ongeluk was ge beurd in het laatste prestigeproject van mevrouw Marcos. Het Nationa le Filmtheater moest in een onmo gelijk tempo worden afgebouwd. Twee verdiepingen in de haast waarschijnlijk ondeugdelijk gebouwd stortten in, waardoor tientallen arbeiders in sneldrogend cement vielen. Een deel van de lij ken bevindt zich waarschijnlijk nog steeds in de fundamenten van het gebouw. Het officiële dodencijfer was acht, maar mensen die er werkten houden het op dertig a veertig slachtoffers. Maar wat het exacte aantal slacht offers ook was, het ongeluk was een tragische herhaling van een ongeluk in het Filippijnse Plaza Hotel dat zes jaar geleden met de zelfde haast werd gebouwd voor de afgevaardigden van het Internatio naal Monetair Fonds, die in Manil la een conferentie hielden. Ook van die ramp is het totaal aantal slachtoffers nooit duidelijk gewor den. De bouwkosten van het film theater bedroegen vijfhonderd mil joen pond. Centenpikkers klaagden dat het schitterende Filippijnse Conventiecentrum op nog geen twee minuten loopafstand van het hotel net zo goed gebruikt had kunnen worden. En aan de andere kant van het grasveld staat nog een gebouw van mevrouw Marcos, het Theater voor Volkskunsten, dat ze in 1974 voor de Miss Worldverkie- zingen liet bouwen. En weer ergens anders staat haar Filippijnse Cul tuurcentrum waar het filmfestival net zo goed gehouden had kunnen worden. Sommige Filippijnenfen gen dat het nieuwe filmtb e wordt achtervolgd door pech. no gens hen heeft het meer weüor een mausoleum. Bijgelovig Voor een vrouw die zo dooeP door bijgelovig is als mev®*1 Marcos ze raadpleegt astrdp en gelooft net als naar man luksgetallen en geluksdata - het wrak van de Reina Fili| vlak voor de deur van haar het noodlot achtervolgde film ter geen gunstig teken moetenf Maar misschien maakt ze zie j$ zulke dingen niet langer Haar man regeert het land al 1965, vier keer zo lang als eet zijn voorgangers, en uit niets dat ziin macht tanende is. komt bij dat Ferdinand en 1 fabelachtig rijk zijn. Het presidentiële echtpaar minstens zeven moordaan overleefd. Mevrouw Marco haar vertrouwen stellen in Nino, het Jezuskind wiens i ding overal in het Malacanan leis te bewonderen valt. Maa gesties dat zij haar man wil gen als nationaal leider worde zijde geschoven, zij het vaak manier die ruimte laat voor ti Tijdens de lunch in maart zei; ze haar officiële functies zal ven als president Marcos afti zelfs als de Filippijnen haar v de macht over te nemen. „Ik dat het Filippijnse volk mijn zal respecteren", zei ze, waarii impliceerde dat men erop kj kenen dat het volk haar zal v het presidentschap over te ni Willen de mensen mevrouw cos als president? Met haar charmant, charismatisch en heeft mevrouw Marcos hun spelen gegeven, maar geen l Tegen mij zei ze eens: „Ze kt bananen en mango's eten. W gen ook voor hun zielen". Vo vrouw van zo'n nederige afl toont ze opmerkelijk weinif pathie voor haar arme lar ten. Misschien heeft de sf haar jeugdjaren haar hard toen ze in 1954 geholpen d< schoonheid van winkelmei klom tot vrouw van het ami congreslid, Ferdinand Mai later tot president van de nen zou worden gekozen. ROBERT WH COPYRIGHT THE GUj'

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14