TOP een punt verwijderd van kampioenschap Trainers favoriet in zevende ontmoeting met Leidse Sportpe; Ter Aarse IJsclub start droogtraining tl De Spartaan verdedigt Nederlandse titels Onder redactie van Gert Jan Onvlee SPORT LEIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 22 MEI1982 PAGflj Van dorpsploegje tot topclub LEIDEN Zijn carrière bij TOP is slechts van kor te duur geweest. Ander half jaar geleden verhuis de Wim Kerkum van Rot terdam naar Lisse en bij de aanvang van dit sei zoen trad de Het Zuiden vedette, samen met zijn vrouw Anneke, aan in de hoofdmacht van TOP, daartoe overgehaald door coach Ruud van der Horst. De spelbepalende inbreng van de oud- hbofdklassespeler heeft er zeker toe bijgedragen dat de Sassenheimers nu ein delijk het laatste stapje naar de landelijke compe titie zullen gaan zetten. Een gelijkspel, zaterdag tegen Rozenburg, is vol doende voor de titel in de eerste klasse en de daarbij behorende promotie. Wim Kerkum zal er echter vol gend seizoen niet meer bij zijn. Hij accepteerde een aanbod van zijn oude ploeg om daar te gaan trainen. „Het was helemaal niet meer de bedoeling dat we nog hoog zouden gaan spelen. Dat had den we bij Het Zuiden al ja renlang gedaan", vertelt.Wim Kerkum. Maar het kwam er niet van dat het Het Zuiden echtpaar recreatie! ging korf ballen. TOP-coach Ruud van der Horst was op zoek naar spelers met ervaring in de lan delijke competitie en klopte ook bij de Rotterdammerts aan. Jarenlang had TOP tegen het kampioenschap in de eer ste klasse aangehikt en Van der Horst hoopte nu, gebruik makend van de leiderskwali teiten van routiniers, over de drempel te stappen. „We wil den best wel helpen, maar het einde van de korfballoopbaan stond eigenlijk al vast. Nadat Ruud ons overgehaald had, ging de molen draaien en wer den we ingepast in het eerste team." In de eerste klasse, waarin TOP speelde, werden de Ker- kums geconfronteerd met een heel ander type korfbal dan ze gewend waren bij Het Zuiden. D.e Rotterdamse ploeg, hoewel de laatste jaren wat op haar retour, had toch jarenlang mede de toon aangegeven in de vaderlandse hoofdklasse. „Op dat niveau is het allemaal technischer, taktischer. De combinaties lopen sneller en toch wordt er meer gekeken. Het is eigenlijk het spel dat Ruud van der Horst TOP de laatste jaren aan het bijbren gen is. „De ontwikkeling van het laatste seizoen is dermate snel geweest, dat er gesproken kan worden van een metamor fose. De vecht- en werkploeg van een aantal jaren geleden is door Ruud van der Horst om gevormd tot een twaalftal dat het nu voornamelijk moet hebben van de techniek. Zo sterk zelfs, dat de Sassenhei mers in een aantal duels zelfs kracht te kort kwamen om zich een fysiek sterkere tegen stander voldoende van het lijf te houden. „Het verschil werkt wel alleen in het voordeel van TOP", oordeelt Wim Kerkum, pratend over de overlevings kansen wanneer TOP de pro motieklasse haalt „Met het wat technischer spel zullen ze zich daar wel kunnen handha ven. Al zullen ze er nog altijd keihard voor moeten blijven werken." Zaterdag is het echter de laat ste wedstrijd voor het echtpaar Kerkum, nu Wim Kerkum volgend seizoen zijn oude ploeg Het Zuiden gaat trainen- /coachen. Ook Wilma Kuhn neemt in het kampioensduel tegen het al veilige Rozenburg afscheid van het topkorfbal. Twintig jaar lang speelde zij in het standaardteam van TOP en in deze periode maakte zij de opkomst mee van het dorpsploegje, dat laag in de CKB-competitie meebalde, tot de topclub, die wellicht vol gend seizoen landelijk gaat spelen. Als steun en toeverlaat onder de korf heeft zij in die jaren heel wat goaltjes voor TOP gestolen. V eldkorf balprogramma voor de Leidse regio: Zaterdag (aanvang 16.00 uur): PernixVEO, de Leidse Hout; De AlgemeneFiks, de Leidse Hout; Ons EilandOranje Wit; Brahmslaan; Tempo Weidevogels de Bijlen. Zondag (aanvang 14.00 uur): ZuiderkwartierKwiek (Hg), Montgömerystraat. Standen veldkorfbalcompetitle i3-n> Promotieklasse C Ready 13—23. PSV 13—15. Blauw Wit ^Sl Karei 13-4 Promotieklasse D HKC 13—19, VES 13-18, VEO 13—17, Ex celsior 13—16. De Vinken 13—11, Pernix 13-8. Tjoba 13—8. MIK 13-7. Quick 13—8. Zuid West IIA De Zwerven 1322, De Overkanten 13— 19, Fiks 1314. Ten Donck 13—12, De Al gemene 13—11, De Bermen 13—11. ELKV 13-9. KVR 13-8 Zuid West UB DKV 13—21, HSV 13-18, Crescendo 14— 17. Olympiaan 13-16, Vlaardmeen 13—14, Terheiiden 14—11, WION 13—6. De Jodan Boys 13—3. Zuid West IID Snel 13-18. Ora 13—14. Ohs Eiland 13—13. Mer TOP (A) 13-12. IJsaelvogels 13-9, Storm- Sport 13—11, Nieuwerkerk 13—9, Maassluis 13—8 Zuid West IIIB NIO 13—19. Oranje Nassau 13—19, Sagitta 13—16, SEV 13—15, Tempo 13—13, Weide vogels 13—13. VIOS 13-8. Bolnes 13-1. Zuid West II1D Eureka 13—24. ODO <D) 13—23. TOV 13— OOK NIET-SCHAATSERS WELKOM TER AAR De Schaat strainingsgroep Ter Aar, onderdeel van de Ter Aarse IJsclub, begint ko mende dinsdag met de droogtraining. Onder lei ding van gediplomeerde trainers wordt door deze groep gewerkt aan de ver betering van conditie en techniek. Deze training geldt als voorbereiding op de schaatstraining die 15 oktober van start gaat. De droogtraining staat ook open voor niet-schaatsers flensen die wat aan hun conditie willen doen, kun nen ook lid worden van de Ter Aarse IJsclub. De droogtrainingen worden gehouden op de Landijsbaan aan de Oostkanaalweg te Ter Aar. De oefeningen voor de ju nioren beginnen om 19.00 uur. Om 20.00 uur zijn de senioren aan de beurt. Bij voldoende belangstelling zal ook een groep niet-schaatsers worden samengesteld. Om de tijdens de training opgedane conditie te testen, worden in de zomer maanden fietstijdritten gehou den. Dit alles geldt als voorberei ding op het schaatsseizoen dat op 15 oktober begint. De schaatstrainingen van de Ter Aarse IJsclub worden zoals ge woonlijk gehouden op de Jaap Eden Baan in Amsterdam en op de Uithof in Den Haag. Op kunstijs worden diverse soor ten wedstrijden verreden. On derdelen als langebaan, korte- baan, marathonschaatsen en shorttrack komen aan de orde. Het schaatsseizoen wordt tra ditioneel besloten met de Schaatstrainingsgroepkam pioenschappen. Dit jaar wer den die gewonnen door Ton van Velzen. Kees Vernooij werd tweede, Hans Schonewil- lé d^rde. Voor de jeugd bestaat de mo gelijkheid tussen Kerst en Nieuwjaar deel te nemen aan het Jeugdschaatskamp in As sen. Tijdens die dagen maken de junioren kennis met ver schillende takkken van de schaatssport. Ook kan ijshoc key worden gespeeld en wordt voorlichting over de uitrusting gegeven. Voor informatie over de Schaatstrainingsgroep Ter Aar kan men contact opnemen met: C. van der Hoorn, Para- dijsweg 52, Ter Aar, telefoon 01722-2793. G, van der Hoorn, Walriootstraat 3, Ter Aar, tele foon 01722-3750. J. van der, Hoorn, Brederodestraat 27, Ter Aar, telefoon 01722-2237. Opstellen Wie denkt dat het onderdeel „opstellen" voor een scheids rechter van ondergeschikt be lang is, heeft het beslist fout. Er zijn momenten in een voetbalwedstrijd dat je als scheidsrechter wel degelijk op het juiste moment op de juiste plaats moet staan. Een voor beeld. In de 74stè minuut van het treffen tussen Foreholte en Scheveningen besloot scheidsrechter Van Rooyen de Voorhouters een strafschop toe te kennen nadat Loek van Kesteren onreglementair te gen het gras was gewerkt. Theo van Kampen joeg de bal vervolgens vanaf de stip knap hard de rechterbenedenhoek van het Scheveningse doel binnen, waarna het leer, on der het zijnet door, vervol gens achter de afrastering be landde. Van Rooyen liet zich door dit extra gat niet vangefi Erg jong. en wees de treffer gewoon toe. Bij deze rubriek gaande foto maakt duidelijk waarom de met fraaie zonnebril getooide Van Rooyen geen enkel pro bleem kende bij het nemen van deze juiste beslissing. De scheids stond goed opge steld, vandaar. Noord beslist nog niet ge beurd. Pas bij 7-5 werd het laatste fluitsignaal een feit. Mouter later: „Een uniek ge val, deze wedstrijd. Zonder slecht te verdedigen, zonder punten cadeau te willen ge ven, aan zo'n score komen. Hoe dat kan weet ik eigenlijk niet. Ik weet alleen dat zoiets alleen maar aan het einde van het seizoen wel eens wil voor komen. En eigenlijk is dat een beetje jammer. Met Mouter betreuren ook wij van Hutspo(r)t aan een kant dat een dergelijke wedstrijd in de catagorie „uniek" thuis hoort. Maar, aan de andere kant: korfbaluitslagen op een voetbalveld, ze horen er ei genlijk niet thuis. Vandaar dat de redactie van deze rubriek unaniem heeft besloten geen studie op te starten, waarin dieper op dit fenomeen wordt ingegaan. Om maar weer eens met Bou de wijn de Groot te spreken: „Het is goed, zoals het is, of niet soms?" Laatste Eén van de taken van de voorzitter van de KNVB Af deling Leiden is nog altijd het uitreiken van bekers aan kampioensploegen. Een taak waarvan Ad Dusée zich in de afgelopen jaren uitstekend heeft gekweten. De binnen kort scheidende eerste man was er gewoon altijd, attent, correct, en immer voorbereid op onverwachte ge beul sen (het wil immers cl laatste competitiedag na ts eens gebeuren dat nfcj nummer één van dat mi de beker verovert, mig nummer twee die dan P lig twintig kilometer vei06! speelt). Ómdat Dusée het rituefla de bekeruitreiking afgi zondag voor de laatste™ zou verzorgen, trokkéP]i met de fotograaf rich tin, huizerkade. En achteKr> doel van Alkmania v*in' wij hem. Nog altijd eveifan en ondanks de veili£xzc voorsprong van Alkmaitr op het laatste moment £Pe op een eventuele snell$0T tocht naar het ASC-terf&e Ad Dusée dus, ten voeti Noordwijk-aanvoerder Jan Willem Bogers: al jaren een belangrijke (ingehuurde) pion van de Leidse Sportpi mende jeugd op deze manier wat sfeer te laten proeven. Later komt dat altijd van pas. Korfbaluitslag Op het moment dat Rooden- burg tegen HION een 2-0 voorsprong had genomen, dacht Leidse trainer Laurens Mouter dat de wedstrijd bijna gelopen was. Twee doelpun ten voorstaan in een eerste klasse zondag wedstrijd staat nu eenmaal in acht van de tien gevallen garant voor een overwinning. Omdat bij Roo- denburg echter „alles lukte" en HION over twee goede spitsen beschikt, was het bij die stand zondag op Sportpark i' LEIDEN Voor de ze vende maal al weer zullen trainers en sportpers uit de Leidse regio elkaar volgende week treffen voor een ongetwijfeld sportieve ontmoeting op het voetbalveld. Het duel, dat op het ASC-terrein aan de De Kempenaer- straat zal worden afge werkt, begint 19.15 In de voorgaande zes wedstrij den, hebben de technisch be gaafde trainers duidelijk hun stempel op de reeks gedrukt. Driemaal werd gewonnen, tweemaal werd een gelijkspel bereikt en sléchts een keer dienden de trainers hun meer dere in de sportjournalisten (en de door de schrijvers aan getrokkén gastspelers) te er kennen. Voldoende argumen ten dus om de voetballende oe- fenmeesters opnieuw tot favo riet te bombarderen. De opstellingen van beide teams luiden als volgt. Trai ners: Mat Keereweer, Piet Bu- ter, Johfi Eelrtian, Arie Lagen dijk, Theo de Waard, Berry Janse, John Huguenin, Frans van der Zeeuw, Henk Swaak, Gerard Désar, Leo de Jong, Leo Holl, Koos van Weerlee, Frits Massée, Aad Koren en Mattie Kantebeen. Coaches: Piet Kantebeen en Fr^ lippo. Sportpers: Jaap Paul de Tombe, Ruud ,'v Ad van Kaam, Rob Ort ter, Gerard Haverkami man Poos, Kees van ïj Maarten Nooter, Kees Burg, Peter Onvlee, Gu, Onvlee, Jan Willem ,e Theo van Seggelen, Di' der Bijl, Jan van Duyi^ nis van de Water en Bergers. Coaches: Pitj Dam en Tejo Ringers. Jong UVS, het mag bekend worden verondersteld, doet dit seizoen sterk aan verjonging. Om de haverklap worden regionale jeugdvoetballers in het eerste team ingepast. Een op de toe komst gerichte werkwijze van oefenmeester Gerard Désar die dient te worden toege juicht. Afgelopen zondag evenwel, ging Désar te ver. Jong is goed, kakelvers kan echt niet. Vandaar dan ook dat dit al te jeugdige talent na de met Ron Bekooij afgewerkte warming- up niet meer in het veld te rugkwam. Ten voeten Het commentaar van Désar Ul't. „Toch is het goed de aanstor- LEIDEN Drie gewichtheffers van LKV De Spartaan verdedi gen morgen hun Nederlandse titel. Dio Degenaars, Jan Kluivers en Hérman Filippo doen dat tijdens de Nederlandse kampioen schappen gewichtheffen eerste klasse, die in de Universitaire sporthal in Leiden worden gehouden. Jan Kluivers komt uit in het vedergewicht. Kluivers, die nu nog in het bezit is van de nationale titel, zal tevens proberen de eigen Nederlandse jeug- drecords te verbeteren. Dio Degenaars is actief in het middenge wicht. Ook kampioen Degenaars zal een recordpoging doen. De. Leidenaar waagt een aanval op het Nederlands record Stoten. Nationaal titelhouder Herman Filippo gaat ook op recordjacht. Hij zal trachten het record op het onderdeel trekken scherper te stellen. Vierde lid van de ploeg van LKV De Spartaan, die wordt gecoached door Wim van der Putten, is Hein van der Put ten. Sam Holswilder heeft de verzorging in handen. Strafschoppentoernooi LEIDEN De voetbalvereni ging Leiden houdt volgende week wteer het traditionele strafschoppentoernooi. Aan het toernooi, dat op 1, 2, 3 en 5 juni wordt gehouden, wordt door veel bekende Nederlan ders medewerking verleend. Zo geverl Willem van Hane- gem, Hans van Breukelen, Leo van Veen, Het miskend talent, Lau van Ravens.en Theo Ko men acte de présence. De voorronden van het straf-, schoppen-toernooi worden ge houden op 1, 2 en 3 juni. Voor elke avond is de aanvangstijd 18.00 uur. Meisjes en P' van zeven'tot en met v jaar oud, kunnen ziel®' voor inschrijven. De et bedragen een gulden, f1 drie avonden wordt hfcl verdedigd door keepix Leiden. ro Op de finale-dag, 5 juf FC Utrecht-doelman Hj^ Breukelen onder de eindstrijd begint om lpa Het strafschoppene i wordt gehouden op hm van Leiden, sportuni Morsch 2. lli

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10