cor" Cannes twee weken onveiligste plaats van Frankrijk Argentijnen willen geen overeenkomst Engeland wil vasthouden aan bezoek paus jigeland sijft volledig H van EG r)r> ^meente kapt fomen Washington en Moskou hervatten gesprek over kernwapens mTENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 21 MEI 1982 PAGINA 15 ygin zoekt bondgenoten *£uIV De israëlische premier Begin heeft contact op- met twee kleine politieke partijen, waarvan hij Jat deze zich bij zijn coalitie zullen aansluiten. Illwe partners zijn de uiterst rechtse Tehiya-partij (We- r®K>rte) en de centrum-rechtse Telem-partij, die inder- ir wijlen Moshe Dayan is opgericht. Beide partijen be- 2n over respectievelijk drie en twee zetels in de Knes- het gavl deze partijen zich bij de regering aanmslui- schikt premier Begin over een meerderheid van vier n het parlement. che kranten melden dat ook de Arbeiderspartij, die in >sitie is, met Telem zou willen samenwerken. De Ar- iartij zou Telem tegemoet willen komen door een van ilstellingen het opgeven van een gedeelte van de ,;e Jordaanoever in ruil voor vrede te laten vallen. :ij van Peres zou nu bereid zijn beperkt zelfbestuur Palestijnen in de bezette gebieden te aanvaarden, ilem dat voorstaat. Zaire verbreekt banden met Riad KINSJASA President Mo- boetoe van Zaire heeft giste ren het Zairese diplomatieke personeel in Saoedi-Arabië op dracht gegeven dit land bin nen 48 uur te verlaten. Dit is uit betrouwbare bron in de hoofdstad van Zaire Kinsjasa vernomen. Eerder deze week had Saoedi- Arabië de diplomatieke be trekkingen al verbroken met Zaire, omdat dit land weer contacten was aangegaan met Israël. In verband hiermee heeft Algerije gisteren zijn am bassadeur uit Zaire terugge roepen. Onderzoek dood IKON- journalisten bijna afgerond DEN HAAG Een onderzoeksteam van het ministerie van buitenlandse zaken onder lei ding van J.W. Bertens heeft gisteren in El Salvador gesproken met de sergeant, die de leiding had over de legerpatrouille die de vier IKON-medewerkers in maart heeft doodgeschoten. Over twee dagen hoopt Ber tens het onderzoek te hebben afgerond. In een telefonisch vraagegesprek met het NOS-journaal zei Bertens, dat de meeste ver klaringen van de sergeant overeenkomen met wat de guerrillastrijder „Martin" on langs in Nederland heeft gezegd. Martin is de schuilnaam van de enige overlevende van de schietpartij. Volgens Bertens wijken de ver- kalringen op „kleine punten" van elkaar af. Hij wilde zich daar verder niet over uitlaten. Engelse helicopter in Chili neergestort SANTIAGO, LONDEN Het Engelse minsue- rie van defensie heeft gisteren bevestigd dat een Sea-King-helicopter van de Engelse marine in het zuiden van Chili is neergestort „tijdens een verkenningsvlucht boven het Argentijnse Vuur land". „We veronderstellen dat het toestel door de slechte weersomstandigheden in moeilijkheden is geraakt en heeft geprobeerd de Chileense plaats Punta Arenas te bereiken om er een noodlanding te maken, aldus een woordvoerder van het ministerie. Hij deelde mee dat de Chi leense autoriteiten is gevraagd de drie beman ningsleden van de helicopter, over wier lot niets bekend is, op te sporen. De wrakstukken van de helicopter waren gevonden bij Punta Arenas, 2500 kilometer ten zuiden van Santiago. Blanco nieuwe president Dominicaanse Republiek SANTO DOMINGO De progressieve kandidaat Blanco is gisteren tot win naar uitgeroepen van de af gelopen zondag gehouden verkiezingen in de Domini caanse Republiek. Blanco kreeg ongeveer 47 procent van de stemmen, terwijl de rechtse Balaguer 39 procent kreeg en de so cialistische ex-president Juan Bosch ongeveer 10 procent. Kuron wil oprichting van verzetsbeweging WARSCHAU De Poolse dissi- dentenleider Jacek Kuron heeft vanuit zijn interneringscel in Bialo- leka ondergrondse leiders van Soli dariteit opgeroepen een verzetsbe weging te vormen, die bereid moet zijn geweld te gebruiken als vreed zame protesten de autoriteiten niet naar de onderhandelingstafel bren gen. De oproep van Kuron werd gepubliceerd in een ondergronds pamflet, dat gisteren in Warschau circuleerde. De oproep was blkijk- baar uit het interneringskamp ge smokkeld, voordat Kuron en een tiental andere leiders van Solidari teit op 13 mei een hongerstaking begonnen. ne plaatst haar bord bij een in de Argentijnse kleuren Jerd vat waarin vrijwillige bijdragen voor de Argentijnse ichten gedeponeerd kunnen worden. Tot nu toe heeft het B-fonds circa 45,5 min gulden opgebracht. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Volgens pre mier Thatcher zijn de Ar gentijnen nooit van plan geweest de Falkland-ei- landen te verlaten zonder er eerst een rondje voor te vechten. De internationale pogingen om een vreedza me oplossing voor het ge schil te vinden, hebben zeven weken geduurd. Thatcher verklaarde in het Lagerhuis, dat in die tijd niet minder dan zeven vredesplannen onderzocht en besproken werden. Maar al dat gepraat heeft niets opgeleverd. „De Argentijnen willen geen overeenkomst bereiken", zei premier Thatcher. „Het eni ge wat zij verlangen is in het bezit van de Falkland-eilan- den te kunnen blijven, die zij zich wederrechtelijk toegeëi gend hebben". Thatcher zei dat ze altijd be reid was geweest kleine con cessies te doen, „maar wat betreft de fundamentele principes zijn geen compro missen mogelijk". Haar am bassadeur bij de Verenigde Naties was afgelopen maan dag naar New York terugge keerd met een Britse ont- werp-overeenkomst, die door secretaris-generaal Perez de Cuellar aan Argentinië over gemaakt werd. Groot-Brit- tannië wenste een spoedige Argentijns antwoord. Maar toen dit kwam, bleek op nieuw dat de wensen van Buenos Aires en Londen nog steeds diametraal tegenover elkaar stonden. Premier Thatcher beschul digt de Argentijnen van stijf koppigheid, vertragingsma noeuvres en onbetrouwbaar heid. Ze zegt dat Groot-Brit- tannië zijn vredesvoorstellen nu ingetrokken heeft, omdat de Argentijnse eisen onaan vaardbaar zijn. Terwijl Lon den wenst, dat het Argentijn se garnizoen op de Falkland- eilanden zich in een tijdspan ne van veertien dagen zou terugtrekken, zegt Buenos Aires dat het daarvoor dertig dagen nodig heeft. Het ver langt dat ondertussen alle Britse oorlogsschepen naar hun basis zoudne terugkeren. Wegens de grote afstand zou een dergeljke concessie Ar gentinië opnieuw in een be voorrechte positie brengen. Buenos Aires heeft ook Zuid- Georgië en de Zuid-Sand- wich-eilanden, die volgens de Britten niets te maken hebben met het Falkland-ge- schil, in de onderhandelin gen gemengd. Argentinië blijft aanspraak maken op territoriale soevereiniteit over de Falkland-eilanden en wenst zelfs in een over gangsperiode onbeperkte toe gang voor zijn eigen onder danen tot het betwiste ge bied. Londen beschouwt dit als een poging om de Falk land-eilanden in de kortste keren te bevolken met Ar gentijnen, die in een referen dum uiteraard voor hun ei gen vaderland zouden opte ren. De Britse socialisten vinden het niet goed, dat premier Thatcher nu geen geduld meer schijnt te hebben. La bour neemt aan, dat That cher spoedig een militaire bestorming van de Falkland- eilanden zal bevelen. Vol gens haar moeten zij heroverd worden voor de Britse kroon. Maar een der gelijke operatie kan veel mensenlevens kosten. La- bourleider Michael Foot dringt dan ook aan, dat pre mier Thatcher zich persoon lijk naar de Verenigde Naties in New York begeeft om er te gaan overleggen met se cretaris-generaal Perez de Cuellar, de enige die nu nog iets kan doen om de vrede te redden. Foot's suggestie schijnt ech ter bij de Britse conservatie ven niet in goede aarde te vallen. De Labourpartij is trouwens zelf ernstig ver deeld in dat verband. Dit bleek gisteren nadat door de linkervleugel van Labou om een stemming was gevraagd. 33 leden van Labour vielen uit de boot. 296 leden van het Britse lagerhuis keurden het beleid van Thatcher goed. Het was de eerste maal dat na afloop van een Falkland- debat gestemd werd. LONDEN De Britse katholieke bisschoppen spannen zich tot het uiterste in om het bezoek van de paus aan Engeland eind deze maand te laten doorgaan. Zoals bekend is het bezoek van de paus op losse schroeven komen te staan na het uitbreken van de Falkland-crisis. In hoge Vaticaanse kringen wordt gezegd dat de paus de ontwikkelingen rond de Falklanden op de voet volgt en tot het laatste moment wil wachten met het nemen van een besluit. Volgens het hoofd van de Engelse katholieke kerk, kar dinaal Hume, wil de paus als het enigszins mogelijk is zijn be zoek doorzetten. Bij hun pogingen de paus naar Engeland te ha len hebben de Britse katholieke bisschoppen zich verzekerd van de actieve steun van de Anglicaanse aartsbisschop dr. Robert Runcie. De Engelse premier Thatcher heeft laten weten van een ontmoeting met de paus te willen afzien als dat de beslissing van de paus zou kunnen beïnvloeden. De afgelopen dagen is in het Vaticaan druk overleg gepleegd met afgevaardigden van de Engelse katholieke kerk. Onder meer zijn de reacties besproken die in Engeland kunnen worden verwacht als het bezoek wordt afgezegd. Uitstel is volgens kar dinaal Hume onmogelijk omdat het geld op is. Als de paus niet komt, is de financiële strop, vooral de souvenirhandel, niet te overzien. Maar natuurlijk moet het Vaticaan ook rekening hou den met de reacties in Argentinië als hij wel naar Engeland gaat. Op de Engelse suggestie dat het programma wordt inge krompen om alle politieke implicaties uit te sluiten en het her derlijk karakter te garanderen is van Vaticaanse zijde nog niet gereageerd. Inmiddels zijn door de paus ook Argentijnse kardi nalen in naar het Vaticaan ontboden. De primaat van de Argen tijnse katholieke kerk, kardinaal Primatesta, en een collega-kar dinaal nemen vandaag samen met Engelse kardinalen deel aan een geconcelebreerde mis in Vaticaanstad voor een vreedzame oplossing van de crisis. EMIER THATCHER: 10 us i t.D tgek EN De Britse premier Thatcher heeft gisteren ard dat de stemming, die deze week in de Euro- I emeenschap heeft plaatsgevonden over de land- I rijzen, de toekomst van EG „ernstig zal beïn- dan" maar Groot-Brittannië zal „een volledige lid- kijven". isitie voerende Labourparty drong tijdens vragen in het [98Jis opnieuw aan op opzegging van het lidmaatschap van loor Groot-Brittannië. Thatcher zei dat „dit besluit zon- ds. :edent is en ernstige implicaties heeft". Zij voegde hier 1 aan toe. dat „wij volledig lid zijn van de EG en dat wij n ^ijn dit te blijven. De Britse EG-partners besloten dins- rgjpuxemburg een Brits vetorecht van de hand te wijzen en ërl een verhoging van de landbouwprijzen door van 10,5 ivai .spfzitter van het Europese parlement, Piet Dankert, acht voouit van de minister van landbouw om het meerderheid- )thie te hanteren bij het vaststellen van de landbouwprij- Coh groot belang voor het voortbestaan van de EG. „Het >taalvoor het eerst sinds zestien jaar afgestapt is van de una- n8(sbeslissing biedt weer hoop voor de toekomst. Het gaat zozeer om de Europese boer, die nu gemiddelde prijs- ^?"ng voor zijn landbouwprodukten van bijna elf procent *t kan zien, maar wel om het feit dat in Europa nog kar- leslissingen genomen kunnen worden", aldus Dankert. een persconferentie in Den Haag viel Dankert fel uit Nederlandse pers. „Het is schrikbarend op welke wijze Srlandse pers de gebeurtenissen in Straatsburg begeleidt |aat. Alleen rellen worden breed uitgedragen. Het wordt d dat men de wezenlijke rol van het europese parlement lien", aldus Dankert. -S: Zes essen, zes meidoorns en een linde moeten het bij ideling van de Julianastraat ontgelden. Gebleken is, dat 1" de aanleg van kabels en leidingen noodzakelijk is de e kappen. Verplaatsen van het groen is in dit jaargetijde Ir mogelijk. Na de reconstructie van de straat worden de 1oor nieuwe exemplaren vervangen. el :tv ld je |SN De brandweer jsteravond om kwart fcven geconfronteerd raadselachtig brandje ^akgoot van het pand TJstraat 49. Na het M geblust te hebben, leidde onderzoek naar de oor zaak van de brand naar een vogel, die bezig was met het bouwen van een nest. De brand kan volgens de brand weer niet aangestoken zijn, omdat het onmogelijk zou zijn om in de dakgoot te komen. De enige verklaring is volgens de brandweer dat een vogel een brandende peuk in zijn nest heeft gedeponeerd. Het brandje richtte wat schade aan de dakpannen en het dakbe schot aan. Er was geen water schade. Na gedane arbeid... HUME Na een vermoeiend za- kengesprek is het goed paardrij den. De Ameri kaanse president Reagan en ko ning Hassan van Marokko lieten daar gisteren geen misverstand over bestaan door zich op het edele dier te la ten fotograferen. Reagan klom na een lang onder houd met de vorst in het zadel voor een omme tje door de Blue Ridge-bergen. Omdat Reagan een sterke voor- keur heeft voor sportieve poses, mochten de pers fotografen het ri tje vereeuwigen. GENEVE Na een reces van twee maanden is giste ren in Genève het overleg tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hervat over beperking van de kern wapens voor de middellange afstand in Europa. De belangrijkste onderhandelaars, de Amerikaan Paul H. Nitze en de Rus Joeli A. Kwitinski, hadden een vergadering van twee uur en veertig minuten in tegenwoordigheid van hun delegatie. Na afloop werd alleen maar meegedeeld, dat men elkaar aan staande dinsdag opnieuw zou spreken, waarmee men zich hield aan het besluit van geheimhouding dat aan het begin van de on derhandelingen op 30 november van het vorige jaar werd geno- Het gesprek van gisteren het vijfentwintigste sinds november had plaats in de villa Rosa, een huis op het Russische diplo matieke terrein in Genève. Het volgende vindt plaats in een Amerikaanse gebouw. Radio-Moskou beschuldigde de Amerika nen er intussen van verantwoordelijk te zijn voor het uitblijven van succes door te willen dat in Europa nieuwe raketten worden opgesteld. „Mitterrand is veel te aardig voor die rotjongens CANNES Als vliegen op een strooppot, zo ko men ze naar het Cannes- festival: de Parijse jeugd benden, werkloze Noorda frikaners, oplichters, tas jesdieven, messentrekkers en kleine inbrekers. Can nes is twee weken lang tij dens het traditionele in ternationale filmfestival de onveiligste plek van Frankrijk. De beroving en scheermes- aanslag op onze verslaggever Bert Jansma staat niet op zich zelf. De ziekenhuizen in Can nes behandelen iedere nacht een tiental zwaargewonde slachtoffers van steekpartijen en berovingen. In 1981 zijn tij dens het festival alleen al acht Nederlanders beroofd, waarbij inbrekers zich niet ontzien 's nachts hotelkamers binnen te gaan en de slapende gasten met wapens te bedreigen. Dat laatste overkwam vorig jaar Wim Hemelraad en ikzelf be trapte een hoteldief, die ver volgens door een sprong uit een raam op de tweede verdie ping met bijna tweeduidend gulden ontkwam. Dit jaar lijkt de misdaad aan zienlijk vaker met grof geweld gepaard te gaan. Filmverhuur der Cor Koppies van Cupido Film kon vier dagen geleden het vege lijf nog net redden bij een achtervolging door drie jongeren op brommers die pro beerden hem de weg af te snij den. Publiciteitsman Harrie Klooster wist zijn portefeuille nog net terug te grissen uit de snelle vingers van een Noor dafrikaan in de Sweet Bar, waar enkele uren later Bert Jansma bij een beroving le vensgevaarlijk werd gewond. Nog geen twaalf uur later viel journalist Hans Kroon van De Waarheid ten prooi aan een tasjesdief, die zijn paspoort en eurocheques te pakken kreeg. Politiecommentaar Politie-autoriteiten in Cannes wijzen beschuldigend naar het ministerie van binnenlandse zaken: „Sinds Mitterrand heb ben we nieuwe richtlijnen ge kregen. Minder arrestaties, een zachtere lijn en laat de jongeren die op de stranden kamperen met rust. Dat bete kent niet alleen een enorme overlast voor de strandhouders in Cannes maar ook een vrij plaats voor de talloze jeugd benden, die tijdens het festival binnenstromen op zoek naar kleine misdaad en snel geld. Maar het grootste probleem is het aantal politiemannen. De steun uit andere departemen ten tijdens het festival is tot 20 procent teruggebracht. U ziet het zelf aan de bewaking rond het festival-paleis en de ande re festivalplaatsen: het is slechts een fractie van vroeger jaren". Het wijkbureau van de ver maarde winkelstraat Rue d'Antibes krijgt de meeste ho- telfdiefstallen te verwerken. „We hebben a/onden en nach ten van meer dan vijftig mel dingen," zegt een jonge politie officier. „Daar kunnen we geen mensen meer op afsturen en daarbij telt ook niet de hoogte van het bedrag. Alleen als er geweld bij komt of di- rekte bedreiging dan proberen we er iets aan te doen." De po litieman wijst de gedachte van de hand dat de daders vooral Noordafrikanen zouden zijn. „Natuurlijk is onder hen extra veel werkloosheid en er zijn veel illegaal in Frankrijk ver blijvende buitenlanders, die naar misdaad afglijden om in leven te blijven. Maar Franse jongeren worden hier ook bij bosjes gearresteerd. Ik denk dat het effect van de sociaal- economische crisis op de ont wikkeling van de misdaad on derschat wordt." Dat is een geluid dat men meer kan horen. Eén van de artsen in het hospitaal waar Bert Jansma ligt, geeft onge vraagd commentaar: „Het Cannes-festival is een kapita listische puist, een beeld van schrijnende tegenstellingen. Al die glamour, de champagne die vloeit, de Rolls Royces die voortglijden over de boule vard, de feesten en sterren. Dat moet agressie oproepen als je zelf niet veel meer hebt dan een „vin rouge" en twee sand wiches per dag". Nederlandse reacties De algemene reactie in het Nederlandse kamp is een soort schokgolf, een gevoel van enorme onveiligheid „Niet meer alleen over straat; alleen in groepjes". „Dit is definitief mijn laatste bezoek aan Cannes". „Ik laat me alleen nog maar in taxi's vervoeren en kom na twaalf uur 's nachts niet meer op straat". De Nederlandse dag met de traditionele namiddagborrel, waarvoor nationale sterren als Pleuni Touw, Hugo Metsers en Benthe Forrer kwamen over vliegen terwijl filmer Wim Verstappen in een grote zwar te Amerikaanse limousine bij het Carlton arriveerde, stond in het teken van Bert Jansma. Volkskrant-criticus Peter van Bueren hield als voorzitter van de Vereniging van Neder landse Filmjournalisten een speech en de gesprekken gaan vrijwel alleen over de aanslag. Ondertussen gaat het met Bert Jansma erg goed gezien de omstandigheden. Het werk van de Franse chirurgen ziet er perfect uit. En gezien de be wegingen die Bert Jansma al met zijn hoofd kan maken, lijkt een blijvende spierbescha- diging onwaarschijnlijk. De misdaad in Cannes tiert ondertussen welig verder. In de nacht van woensdag op donderdag zijn er vier winkels beroofd rond de Rue d'Antibes en ook vannacht zijn hotelgas ten regelmatig opgeschrikt door loeiende sirenes en alar minstallaties. Het Cannes-fes tival wordt steeds meer een nachtmerrie, die als lokatie voor een horrorfilm kan die nen. „Allemaal de schuld van Mitterrand", aldus een boze strandexploitant: „Hij is veel te aardig voor die rotjongens" REG TEN ZIJTHOFF

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15