Zuid-Afrika opnieuw steen des aanstoots op Shell-vergadering VN-commissie waarschuwt: krap-geld beleid heilloos PROTEST DIT KEER NOG FELLER Luchtvaartmaatschappijen overwegen boycot Tanzania Holec Nijmegen definitief gered ECONOMIE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 MEI 1982 PAGI1 - ■'I Nieuwe prijs: „Het gouden voortouw" AMSTERDAM Nederland is weer een prijs rijker, „Het gouden voor touw De prijs een gouden touw op een marmeren sokkelplaat plus 5.000 zal jaarlijks worden toege kend aan een persoon uit het Neder landse bedrijfsleven die „van eer bijzondere mentaliteit, visie, enthou siasme en initiatief heeft blijk gege ven". Het initiatief tot deze prijs is uitgegaan van het reclamebureau McCann-Erickson. Het comité dat de prijs toekent bestaat uit de heren: prof.dr. A. van der Zwan (tevens voorzitter), dr. A. Dreesmann, mr. J. de Soest, ir. G. van der Want en ing. J. Kraayeveld van Hemert. Femis-bank opent 10 vestigingen ZEIST De Femis-bank gaat met ingang van 1 juni haar activiteiten op het gebied van het tussentijdse verzilveren van spaar- en kasbewijzen aan toonder uitbrei den. Naast de drie bestaande vestigingen worden tien nieuwe agentschappen geo pend in o.m. Amsterdam, Groningen en Zwolle, zo heeft de Femis-bank bekendge maakt. Femis-bank gaat tot de uitbreiding over vanwege de toenemende vraag naar het tussentijdse verzilveren van spaar- en kasbewijzen. Een woordvoerder van Fe- mis zei desgevraagd geen duidelijk inzicht te hebben over de reden van deze toene ming. Hij zei de indruk te hebben, dat de mensen in deze slechtere tijden eerder con tant geld nodig hebben. Femis denkt zelf aan het eind van dit jaar te beschikken over een landelijk net van 25 agentschap pen. Dit zou voor 40 mensen werk opleve- Dual blijft VILLINGEN De Westduit- se producent van hifi-appara- tuur Dual Gebrtider Steidinger GmbH und Co., die vorig jaar december failliet is gegaan, is overgenomen door het Franse concern Thomson-Brandt en kan blijven bestaan, zo heeft de Westduitse vestiging van Thomson-Brandt in Villinger laten weten. Een overeen komst voor de overneming is nog afhankelijk van de toe stemming van de Westduitse en de Franse autoriteiten. Thomson-Brandt wil met de overneming van haar hifi-pro- gramma completeren met de platenspelers van Dual. OPEC: geen prijsverhoging QUITO De Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC) zal haar prijzen zit jaar niet verhogen. Dit heeft de olieminister van Venezuela, Humberto Calderon Berti, woensdag in Quito gezegd. Volgens Berti zal de wereldvraag naar olie gedurende de twee de helft van dit jaar omhoog gaan met twee tot drie miljard vaten. Hij schatte de huidige OPEC-produktie op 16,5 miljoen vaten per dag. „We zullen tot het einde van het jaar de overeengekomen produktiebeperking in acht moeten nemen", aldus de minister. Twee maanden geleden besloot de OPEC op een extra vergadering in Wenen voor het eerst in haar geschiedenis een maximum voor de to tale olieproduktie vast te stellen om vraag en aanbod weer met elkaar in evenwicht te brengen en de officiële prijzen te kunnen handhaven. Dit plafond ligt op 17,5 miljoen vaten per dag. DEN HAAG Shell-top- man mr. Wagner heeft woensdag zijn uiterste best gedaan de jaarlijkse aandeelhoudersvergade ring niet uit de hand te la ten lopen, maar had geen kans van slagen. De ver zamelde vertegenwoordi gers van de werkgroep Kairos, Pax Christi Neder land, Komité Zuidelijk A- frika en de Novib slaag den er opnieuw in de kwestie Zuid-Afrika meer dan nadrukkelijk onder de aandacht van de ove rige aandeelhouders te brengen. Het jaarlijks pro test klonk ditmaal nog feller en duidelijker dan in voorgaande vergaderin gen. Het onderwerp „Shell helpt, ook in Zuid-Afrika" werd zeer beheerst aangesneden door Si- mon Jelsma, die bovenge noemde groeperingen verte genwoordigde, nadat geduren de een uur de vragen over het jaarverslag aan de orde waren geweest. jelsma wees op de rol die Shell in Zuid-Afrika speelt waardoor deze maatschappij volgens de door hem vertegen woordigde organisaties de on derdrukkende blanke regering in de kaart speelt. Hij vroeg Shell zich vriiwillig bij een boycot aan te sluiten. Het Shell-bestuur beperkte zich aanvankelijk tot de op merkingen dat Shell geen uit buitende rol in Zuid-Afrika speelt, goed is voor haar zwar te personeel en tegen apart heid is. Antwoorden op gerich te vragen van Jelsma bleven echter uit, omdat volgens Shell-bestuurder drs. J. de Bruyne leest zijn rede voor terwijl president-directeur de zaal in de gaten houdt, bedacht op ordeverstorende elementen. voorzitter Wagner „de meeste antwoorden al eerder zijn ge- eigenlijk bij laten, maar hierop brak een hevig tumult uit waarbij de zaal duidelijk in twee kampen werd verdeeld: een hevig geëmotioneerde op positie bestaande uit gelegen heidsaandeelhouders en de ge wone aandeelhouders, die al leen waren gekomen om naar het bestuur en elkaar te luiste ren. Op aandrang nog enkele spre kers uit de oppositie het woord te geven bezweek mr. Wagner tenslotte, waarbij een verte genwoordigster van de Zuid- afrikaanse vakbond Sactu ge heel mocht uitspreken. Een kamerlid van D'66 kreeg pre cies drie minuten en werd, toen hij doorsprak, wegge- klapt. Herhaaldelijk vielen bejege ningen als „leugenaars" en „draaiers" tegen het bestuur en even dreigde mr. Wagner de vergadering vroegtijdig te beëindigen. Hij wist de situatie daarna in de hand te houden al moest een paar maal de ge luidsinstallatie worden uitge draaid. De heer De Bruyne zei ten slotte dat Shell nog geen ver zoek van minister Van der Stoel heeft ontvangen om vrij willig een olieboycot in te stel len. „We zullen dit ook niet doen want we vinden dat er andere wegen zijn om te be wandelen". Van der Stoel zei later op de dag „hogelijk verbaasd" te zijn over die bewering. „Ik heb wel 'degelijk een gesprek met Shell gehad", aldus van der Stoel. Ruhrstahl krimpt capaciteit sterk in BOCHUM De nieuwe West duitse staalonderneming Ruhrstahl, die ontstaat als Estel Hoesch-Werke AG en Krupp Stahl AG samen gaan, zal een produktiecapaciteit hebben die twintig procent kleiner is dan die van de twee bedrijven bij elkaar. Dit heeft de voorzitter van de raad van bestuur van Krupp Stahl, Al- fons Goedde, bekendgemaakt. De investeringen worden vol gens Goedde gebundeld om onnodige capaciteitvergroting te voorkomen en produkten waar nog groei in zit zullen worden verbeterd. Produkten als dikke plaat, niet-gelegeerd draadstaai en eenvoudige pro fielen worden uit het produk- tieprogramma geschrapt. Goedde sluit niet uit dat een derde partner zich bij Ruhr stahl zal voegen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de balan sen van de twee bedrijven eind dit jaar als één balans zul len worden geschreven. Zoals bekend wordt het samenwer kingsverband tussen Hoesch en Hoogovens (IJmuiden) in Estel verbroken. Koeweit kocht kwart van Hoechst FRANKFORT Koeweit heeft een belang van bijna 25 procent genomen in Hoechst, het grootste chemische en far maceutische concern in de Bondsrepubliek, zo is in bank- kringen in Frankfort verno men. De oliestaat heeft de aan delen in handen gekregen via banktransacties en afspraken beleggingsmaatschappijen en effctenmakelaars. Koeweit heeft vermoedelijk in totaal 1,4 miljard mark voor de aandelen betaald. De Com- merzbank, de „huisbank" van Hoechst, brengt de aandelen onder in een houdstermaat schappij. Had Koeweit 35 pro cent van de aandelen willen hebben dan was er de toestem ming van het Wetduitse kar telbureau voor nodig geweest. VMF VMF-Stork heeft over het eerste kwartaal van 1982 een bescheiden winst be haald. In het eerste halfjaar van 1981 werd nog een verlies van 8,1 min geleden. De or derontvangst was in de eerste drie maanden 20 pet hoger dan in dezelfde periode van 1981. De werkbezetting van de be drijven is dan ook bevredi gend, aldus het lid van de raad van bestuur G. van den Brink in de jaarvergadering. POELDIJK Westland-Noord, woensdag 19 mei 1982. aardappelen vroeg: 290-370. Alicanten: 1560- 1930. Andijvie: 125. Aubergines 500: 270-320. Aubergines 400: 280-300. Aubergines 300: 310-330. Aubergines 225: 330-360. Aubergines 175: 400- 430. Aubergines 100: 400-430. Bieten rood: 58. Bloemkool 5: 305-310. Bloemkool 6: 230-320. Bloemkool 8: 205-300. Bloemkool 10: 145-215. Bloemkool 12: 90-95. Bloemkool 15: 65. Bospeen: 205-215. Broccoli: 350- 710. Chinese kool: 180. Courgettes 102-131. Courgettes geel: 86-126. Komkommers 91: 77-85. Komkom mers 76: 71-79. Komkommers 61: 58- 64. Komkommers 51: 43-49. Kom kommers 41: 38-42. Komkommers 36: 29-35. Komkommers 31: 29-36. Komkommers 26: 33-36. Komkom mers krom: 48-62. Komkommers grof stek: 46-52. Komkommers fijn: 25. Komkommers mid: 38. Koolrabi 9/10: 64-86. Koolrabi 8/9: 44-71. Koolrabi 7/8: 37-51. Krulpeterselie: 43-74. Me loenen oog 8: 320. Meloenen oog 12:. 410. Meloenen suiker 8: 530-700. Me loenen suiker 10: 470-520. Meloenen suiker 12: 400. Paprika rood 85: 430- 460. Paprika rood 75: 450-480. Papri ka rood 65: 450-480. Paprika rood 55: 410-420. Paprika groen 85: 520- 580. Paprika groen 75: 540-590. Pa prika groen 65: 570-630. Paprika groen 55: 430-470. Paprika geel 85: 520-600. Paprika geel 75: 560-600. Paprika geel 65: 540-550. Paprika geel 55: 420. Paprika wit 40/60: 430- 500. Paprika wit 30/50: 380. Pepers rood: 1650-1970. Pepers groen: 990- 1150. Perziken 12: 80. Perziken 18: 65-85. Perziken 24: 45-65. Perziken 30: 35. Postelein: 30-90. Prinses- dijs: 65-87. Rettich 20: 45-49 rr 25: 45-64. Selderij: 73. Stë a Snijbonen: 450-590. Spinazij Spitskool: 110. Tomaten 1580. Tomaten B: 1330-13809 ten C: 1280-1640. Tomaten I 1150. Uien: 29-32. VleestoijeI 1320-1380. Vleestomaten BL:; 1690. Vleestomaten BBB: 1S* Vleestomaten BBBB: 1200-1}- pfii Veiling Leiden woensdag 18[° Aardappelen vroeg 3.35-3.5f vie 71-103. Peulen 600-1180'ai nen 680-740. Spitskool 55-1ÜS telein 60-145. Prei 35-40. ft 41-58. Spinazie 20-33. ChanLii 1.11-2.80. Uien 27-53. WaspT Witlof 235-305. Bloemkool f° 290. Bloemkool 8 st2.20. Sljsr Bospeen 200-255. Boskroore Peterselie 60-73. Radijs 37-5ga rij 37-83. Bos uien 50-53. P<=„. 1 on c» A1-7* ,w INFORMATIE OVER FILMS,N. THEATER, RECREATIE, EXPC» EN EEN COMPLETE AGENl STEUN BLIJFT NODIG Van der Giessen: Z-Korea boosdoener in scheepsbouw AMSTERDAM/KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Bij de nog steeds bestaande overcapaciteit in de scheepsbouw in de wereld is Zuid-Korea één van de grote boosdoeners, die de oorzaak zijn van de slechte gang van zaken in de branche. Het land verkoopt geavanceerde schepen tegen de prijs van het materiaal of nog 15 pet beneden de prijzen van de Japanners. De Europese werven kunnen daar niet tegenop concurreren. Dit heeft de bestuurder Smit van Van der Giessen de Noord ge zegd bij de presentatie van het jaarverslag. Volgens Smit stelt het directe kostprijsverschil tussen Japanse werven en Van der Giessen de Noord weinig voor. Het door de overheid goedgekeurde beleidsplan van Van der Giessen is gekoppeld aan een investeringsplan van 135 min, waarvan dit jaar de laatste 23 min zal worden besteed. Dan heeft Van der Giessen een moderne werfoutillage, met als be langrijkste onderdeel een in Europa unieke overdekte loods. Voorlopig zal volgens Van der Giessen echter de zogenoemde energieke steun voor de Nederlandse scheepsbouw (de staat sub sidieert orders die anders verlies op zouden leveren) nodig blij ven. Op termijn denkt de werf de kostprijs 20 procent te kunnen verlagen en weer voldoende winstgevend te worden om op ei gen benen te kunnen staan. Van der Giessen sloot 1981 af met een winst van f 0,6 min. SEP wil wind meten op elektriciteitsmasten ARNHEM De directie van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrijven (SEP) wil het landelijke netwerk van hoog spanningsmasten gebruiken voor een drie jaar durend doelge richt onderzoek naar windsnelheden. Volgen de SEP kunnen de gegevens een nuttige bijdrage leveren aan het toepassen van windenergie in ons land. Tot nu toe is er over de windsnelheden in de verschillende de-, len van het land nog veel te weinig bekend, aldus de SEP. De SEP heeft de gegevens zelf nodig voor het opzetten van een proefpark van enkele tientallen grote windmolens. Het voorstel voor de windmeting wordt begin juni door de aan deelhouders van de SEP besproken. Voor het onderzoek moet anderhalf miljoen gulden op tafel komen. Uit het voorstel blijkt verder dat de plannen voor het proefpark al in een vrij verge vorderd stadium zijn. de SEP-directie verwacht over ongeveer anderhalf jaar met de voorbereidingen klaar te zijn. Het park gdat totaal 50 min gulden kosten. Nederland slaapt op een koopje DEN HAAG Nederland slaapt op een koopje. Dat con cludeert het Economisch Insti tuut voor het Midden- en Kleinbedrijf uit een onderzoek naar beddenspeciaalzaken, een jonge branche die is ontstaan uit woningtextiel- en meubel zaken. Volgens het EIM bedroegen de totale bestedingen aan slaap kamer en beddegoed in 1980 1,2 miljard gulden, wat neer komt op 90 gulden per hoofd van de bevolking. „Dat is niet zo'n hoog bedrag, in aanmer king genomen dat we een der de van ons leven slapend doorbrengen", aldus het EIM. Met een matras doet de Neder landse consument gemiddeld 7 tot 10 jaar, slaapkamermeubels gaan 10 tot 15 jaar mee. Pensioenfonds metaal heeft grote reserve GRONINGEN Het be- drijfspensioenfonds voor de metaalindustrie heeft een stille reserve van en kele honderden miljoenen guldens. Deze zouden kun nen worden aangewend om goedkope leningen te verstrekken voor de socia le woningbouw. Een ande re mogelijkheid is de pre mies te verlagen, terwijl de pensioenvoorzieningen gelijk blijven. Tot deze conclusie ,komt de economiewinkel van de Rijksuniversiteit Gronin gen, die op verzoek van de groep „Verontruste FNV- leden" een onderzoek heeft verricht naar de fi nanciële situatie van het bedrijfspensioenfonds. Volgens de economiewin kel zit het geld in de „pre miereserve", dit is het ver mogen waar het pensioen fonds over moet beschik ken om aan alle pensioen verplichtingen nu en in de toekomst te voldoen. Vol gens de onderzoekers is de reserve veel groter dan nodig is, omdat een te laag rentepercentage wordt ge hanteerd. KAARTJES WORDEN NIET BETAALD (Van onze parlementaire redactie) iii DAR ES SALAAM Ver scheidene grote luchtvaart maatschappijen, waarbij de KLM, denken erover hun diensten op Tanzania op te schorten omdat zij van de cen trale bank van het Afrikaanse land al acht maanden geen be taling in harde valuta's hebben ontvangen voor biljetten die daar zijn verkocht. Dat is gis teren in Dar es Salaam verno men van de kant van de lucht vaartmaatschappijen. Eenieder die tegen betaling in Tanziaanse shillings een vlieg biljet wil kopen, moet daar eerst van de centrale bank toe- kaartjes af te geven waarvoor via de centrale bank is be taald. Als gevolg van een ernstige economische inzinking heeft Tanzinia groot gebrek aan de viezen. Onderhandelingen met het Internationale Monetaire Fonds (IMF) over leningen in sterke munteenheden zijn vastgelopen, doordat Tanzania het niet eens is met de eisen van het IMF inzake gezond making van de „socialistische- -revolutionaire" economie van het land. stemming voor krijgen. Die geeft zij alleen aan degenen die naar haar oordeel voor ui terst belangrijke zaken op reis gaan. Een woordvoerder van een internationale luchtvaart maatschappij zei: „In theorie betekent toestemming van de bank voor het kopen van een biljet dat de bank de verplich ting op zich neemt om voor dat biljet in harde valuta's te betalen. Maar dat is de laatste maanden niet het geval ge weest". Enkele ondernemin gen verkopen alleen tickets te gen betaling in contanten en in harde valuta's en weigeren DEN HAAG Smit Transformatoren in Nijmegen (one van Holec) is gered. Alle betrokkenen hebben overeenstf j bereikt over het laten voortbestaan van de ondernemii;r onlangs bekend geworden. Het personeel zal 1,5 miljoen^ in het bedrijf steken, minister Terlouw (Economische geeft twaalf miljoen gulden en de samenwerkende elektfy, producenten tien miljoen gulden. Ook Holec steekt 1,5 n gulden in het bedrijf. Met de nieuwe opzet van de ondei kunnen daar 200 van de 450 werknemers in dienst blij bewindvoerder zal met de overeenkomst in de hand e^a ling treffen met^rediteuren waardoor de surcéance wordt opgeheveh. DELFT Verenigde Instru mentenfabriek Enraf-Nonius is 1982, evenals 1981, met een goede gevulde orderportefeuil le begonnen. De algemene vooruitzichten lijken, aldus het jaarverslag, niet ongunstig. Het beschikbaar komen van een aantal nieuwe recorderlij- nen zal de omzet van Kipp ap paratuur een nieuwe groei-im- puls geven. Stagnatie in de binnenlandse afzet van fysio- therapie-apparatuur zal door vergroting van de export wor- Enraf-Nonius: genoeg werk den opgevangen, aldus Enraf. PHILIPS Philips Telecom municatie Industrie heeft van de Egyptische PTT een order gekregen voor de levering van dertien mobiele telfooncentra- les, zo heeft de onderneming woensdag bekendgemaakt. Het contract van ruim 20 miljoen zal worden gefinancierd door de Wereldbank. VIBA Hoewel Vereenigde Ingenieursbureaux VIBA nog niet kan overzien wat de in vloed van de devaluatie van de frank zal zijn op het resul taat vcan het filiaal in Brussel vermoedt het bestuur toch te mogen rekenen op een rede lijk resultaat voor 1982. De binnengekomen opdrachten vertonen de laatste maanden van 1981 en de eerste maan den van 1982 een stabiel beeld. VIBA maakte vorig jaar 1,05 min winst op een omzet van 32,3 min. NEW YORK De invloed van het strakke monetaristi- sche beleid in een aantal wes terse landen op de wereldeco nomie zal leiden tot wijdver breide politieke instabiliteit en menselijk lijden op grote schaal in de armste landen. Deze waarschuwing staat in een gisteren gepubliceerd rap port van een commissie van economen uit 24 landen die is ingesteld door de Verenigde Naties. De economen zijn af komstig uit westerse landen, communistische landen en ontwikkelingslanden. Volgens het rapport is de ster ke stijging van de internatio nale rentetarieven in de afge lopen jaren het gevolg van de pogingen van de monetaire autoriteiten in de Verenigde Staten en elders om de inflatie te verminderen. Een dergelijk beleid heeft in toenemende mate gevolgen voor de hele wereld omdat de staten econo misch steeds afhankelijker van elkaar worden. De economen pleiten daarom voor een wijze van inflatiebestrijding die de wereldeconomie minder ver stoort. De economen stellen een her stelprogramma voor de wereldeconomie voor waarbij op fantasierijke wijze gebruik wordt gemaakt van internatio nale financiële instellingen. Het rapport zal in juli aan de orde komen op een bijeen komst van de economische en sociale raad van de VN. Obligaties verder omlaag AMSTERDAM Op de Am- terdamse effectenbeurs zijn woensdag de noteringen van de obligaties nog wat naar be neden gegaan. Gisteren was de beurs gesloten. Koninklijke Olie reageerde op de woens dagochtend gepubliceerde kwartaaluitkomsten met een koersdaling en Akzo was enigszins in herstel. Bij het begin van de handel gingen de obligaties nog wat naar beneden, waarbij verlie zen werden geleden uiteenlo pend tot een half punt. De koers van de onlangs uitgege ven 10 pet staatslening ging met 0,3 punt terug tot een nieuw dieptepunt van 99,40. Op de beurs werd woensdag ochtend met spanning uitgeke ken naar de uitkomsten van Koninklijke Olie over de eer ste drie maanden van dit jaar. De eerste reactie op die gege vens was een koersdaling tot f 90, waarna een herstel volg de. Middenbeurs gold een prijs van 92,20 Akzo werd voor het nus 2 dividend in i verhandeld en daarm^v ning houdend trok de F een gulden aan tot p Unilever viel 50 cent tfc" ƒ157,50 en Hoogovensr lips gingen fractionel" boven. F De uitgevers warenP' waarbij Elsevier-NDUL teruit moest op 155 ('e ruim een gulden naar e ging tot ƒ57. KLM r( op de daling van de be;e graad in april met een J uitgang van 50 cent ton Een vaste stemming gfr Nedlloyd. Dit fonds va( nus 13 dividend in c< verhandeld en daarm^ ning houdend ging cf1 met 3 naar boven tot*'1 Gedurende de beurs 1 de obligatiemarkt de nog wat terug. In d sector was Buehrman rode zeer zwak. De ging in de eerst peri ƒ3,40 omlaag tot een van 44. Leidsche Wo"' met f2 tot f 101, Nutr loor 1,50 op 55. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorfe.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10