Yilmaz Güney regisseerde vanuit Turkse gevangenis C C^ml) DE CHINEZEN IN CANNES Mick Jagger, koning van de Rolling Stones ,IK BEN ZO FIT ALS EEN JONGE ATLEET" KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 1982 PAC .„NNIVER SAI# Pingpong-taktiek van de glimlach Cannes Hoofdrolspeler Yen Shukal: „Iedere Chinese acteur zou deze rol wel willen spelen". Politieke film sensatie op weinig geengageerde Croisette CANNES De Fransen en de Chinezen (de echte zullen we maar zeggen, de Rode dus) hebben iets moois met elkaar op filmgebied. In 1980 verscheen er al een Chinese film tussen de cinematografische crème de la crème (Nezja onderwerpt Koning Draak), dit jaar doen de Chinezen mee in de officiële competitie met Het ware Verhaal van Ah Q. Vandaar dat een complete de legatie keurige Chinese heren met de film is meegekomen om een en ander toe te lichten. Het gaat allemaal opvallend beleefd en welwillend. Producent-regisseur, componist en hoofdrolspe ler komen op, worden verwelkomd met een aardig applaus en beginnen meteen even aardig terug te klappen. Het procédé zal zich blijven herhalen: zodra er wordt geklapt stemmen de Chi nezen blijde in. De Mao-pakken lijken in China definitief tot het verleden te horen, want de filmploeg ziet er stemmig uit met stropdas en niet eens zó effen pakken. Alleen de hoofdrolspeler, Yen Shunkai, heeft een open overhemd aan. Het zal wel de Chi nese manier zijn om de artiest uit te hangen, hoewel Shunkai een meegaand vriendelijk uiterlijk heeft en voortdurend het pu bliek lachend blijft aankijken. Al steekt hij wel tussendoor de ene sigaret na de andere op, het blijft een blijde ervaring: de pingpong-techniek van de glimach. Het ware verhaal van Ah Q is een novelle van China's "be roemdste schrijver Lu Zun (zo staat het op de Chinese folder, maar de heren spreken het uit als Loe Zjin). Het verhaal speelt in 1911 tijdens de grote Chinese revolutie met als hoofdpersoon een zeer nederig manusje-van-alles, die niet eens een bijnaam heeft (en dat wil in China zeggen dat je zowat niets voorstelt). Zijn wederwaardigheden worden wat naief, maar in elk geval duidelijk in beeld gebracht, terwijl het lijkt of regisseur Cen Fan voor een aantal massascènes naar Cecil B. De Mille gekeken heeft. De gewone man Ah Q wordt van straatarm steenrijk, maar het ontgaat hem ten enenmale van welke krachten hij de speelbal is. Als hij zich tenslotte bij de revolutionairen voegt, wordt hij gefusilleerd zonder dat hij begrijpt waarom. Een op zichzelf opvallend gegeven, want je vindt er de niet-uitgespro- ken verwijzing naar die andere, culturele revolutie in terug. „Er zijn altijd eenvoudige zielen die de dupe worden van een revolu tie", lijkt de Chinese boodschap. Het is bij de Chinezen nu blijk baar tijd voor de Nieuwe Redelijkheid. Franse revolutie Regisseur Cen Fan heeft zijn filmopleiding in Hongkong gekre gen en keerde pas in 1951 naar China's vasteland terug. Over zijn film: „Het was een erg moeilijke produktie. De grootste die er tot nu toe in China gemaakt is. Vóór mij hebben er drie ande re regisseurs aan gewerkt. En het is ook de duurste produktie. Anderhalf miljoen gulden. We zijn er vooral zo blij mee, omdat het boek van Lu Zun in China enorm populair is en door ieder een die een lyceum-opleiding volgt, gelezen wordt. En daarom ben ik gelukkig dat wij hier in Cannes kunnen zijn, omdat het karakter van Ah Q niet alleen maar belangrijk voor China is. De schrijver zelf heeft gezegd, dat hij een universeel karakter wilde scheppen. Dat er ook Ah Q's zijn geweest in bijvoorbeeld de Grote Franse Revolutie", Hij krijgt steun van de componist, een eerbiedwaardige bemin nelijke grijze heer van 71: „Die naam van Ah Q is tekenend. Want wij Chinezen hebben de letter Q (spreek uit: Kwé) niet. Dat is het symbool voor het internationale element in zijn ka rakter. Vandaar dat ik in mijn muziek niet alleen gebruik heb gemaakt van typisch Chinese muziek met Chinese instrumen ten, maar ook van Europees orkest". Al wordt zijn tekst vertaald door een Chinees-sprekende Fransman, zijn woord voor „Euro pees orkest" valt zelfs voor Nederlandse oren te verstaan, want de componist wiens naam overigens te moeilijk bleek om te onthouden spreekt het uit als het Engelse „orchestra". Even als hij in keurig Engels te kennen geeft géén Engels te spreken en hij zelfs de grote Franse romanschrijver Romain Rolland ci teert en diens boek Jean Christophe met het ware verhaal van Ah Q vergelijkt. Als charmante klap op de vuurpijl zingt de 71- jarige musicus de thema's voor die hij in zijn filmmuziek heeft gebruikt: een staaltje theater dat ik een Europees componist nog niet zo fris en vrolijk zie nadoen. Hoofdrolspeler Yen Shunkai bekent wanneer hij aan de beurt is, dat hij als Ah Q zijn filmdebuut maakt. Een prima acteur overi gens. „Iedere Chinese acteur zou deze rol wel willen spelen. Een belangrijke rol en het figuur waarmee we medelijden moeten hebben. Ik heb sinds 1963 toneel gespeeld bij het grootste theater van Shanghai en dat ik die rol kreeg, was een enorme verras sing. Maar ik was wel bang, erg bang". Hij is een al glimlach wanneer hij mij dat laat weten. Best een vrolijke boel, dat Chi nese bezoek aan Cannes BERT JANSMA CANNES De leiding van het filmfestival van Cannes heeft zijn komst pas laat aan gekondigd om politieke conse quenties te voorkomen. Zelf zegt hij: „het is nu nog te vroeg om te vertellen hoe ik uit de gevangenis ontsnapt ben". Het gaat om de Turkse cineast en scenarioschrijver Yilmaz Güney, wiens film „Yol" (vrij vertaald De Weg) de sensatie is van het eerste filmweekeinde aan de Franse- Cote d'Azur. De vertoning van Yol wordt op de politiek wei nig geëngageerd bevolkte Croisette begeleid door de monstranten met witte en zwarte zakken over het hoofd om onherkenbaar te blijven. „Weg met de fascistische mili taire dictatuur in Turkije'', lui den de spandoeken. Ze wor den gedragen door Turken in ballingschap en begeleiden een film die zowel als film ontroe rend is, als een aangrijpende kreet om hervormingen. Een film nota bene, die door Gü ney vanuit de gevangenis op afstand geregisseerd is. Yol bestaat uit vijf verhalen Yilmaz Güney is een belang- --^die Güney in de gevangenis rijke Turkse cineast die in 1965 zelfs 27 films op zijn naam bracht en zich een zeer populair figuur mocht noe men. Niettemin was hij al di verse malen voor enkele maanden in de gevangenis be land of tot ballingschap ver oordeeld: toen zijn eerste ver halen uitkwamen, werd hij al beschuldigd van communisti sche propaganda, toen hij later revolutionaire studenten hielp en verborg, was de boot defi nitief aan. Tien jaar gevange nisstraf. Inmiddels is hij nóg diverse malen veroordeeld. Güney: „Nog eens tot 25 jaar gevangenisstraf voor commu nistische propaganda, omdat ik een algemeen politiek en cul tureel maandblad van twaalf afleveringen heb laten ver schijnen. Vier processen zijn er al achter de rug, processen over de resterende afleverin gen komen nog. Dat zou bete kenen dat ik honderd jaar ge vangenisstraf zou kunnen krij gen, alleen omdat ik mijn me ning heb geuit". schreef en waarvoor hij ge bruik maakte van informatie van vrienden uit diezelfde ge vangenis, die tijdelijk of ge heel in vrijheid werden ge steld. De verhalen van vijf mannen, die zich verheugd hebben op die vrijheid en tot hun verbijstering ontdekken dat hun hele leven één gevan genis is.. Waarbij je als toe- nnnivers*/# 6 Cannes schouwer tegelijkertijd een beeld krijgt van de enorme so ciale achterstanden in Turkije en gedragspatronen die aan onze middeleeuwen doen her inneren. Want de mannen die terug komen gaan wraak oefe nen omdat ze op een niet eens zo onbegrijpelijke manier ver raden zijn, of omdat hun vrouw hen ontrouw is ge weest. „In deze film heb ik ge probeerd de pijn en het ver driet, liefde en spijt te laten zien via de paden van mijn vrienden. Zelfs als dat voor sommige mensen onbegrijpe lijk en ongelooflijk lijkt. Ik ge loof dat zo lang de mens leeft, pijn, verdriet, liefde en spijt zullen bestaan. Omdat de mens nu eenmaal, of hij wil of niet, de enige drager is van die gevoelens". Het is de pijnlijk poëtische tekst waarmee Gü ney zijn film officieel bege leidt. Güney: „De meeste van mijn scenario's heb ik in de gevan genis kunnen schrijven. Ik had er althans enige bewe gingsvrijheid. Na de coup van de 12de september ben ik di verse malen overgeplaatst. Tenslotte naar een open ge vangenis. Ik zelf was bang dat ik zo vogelvrij zou worden voor een politieke aanslag. Maar langzamerhand kon ik me zelfs meer voorrechten verwerven. Niet dat ik enig uitzicht op vrijlating had, maar geen gevangenisdirec teur scheen mij te willen. Ik heb zelfs drie maanden in een ziekenhuis van Istanboel gele gen, omdat er geen gevangenis voor mij te vinden was. Yol betekent meer dan alleen De Weg. Ook de richting, de op lossing. Dat scenario heb ik ge schreven zonder ook maar het idee te hebben dat het ver filmd zou worden. Het was èen simpel scenario van 24 pa gina's, dat mijn vriend en voormalig assistent Serif Gö- ren er tijdens een censuurwis- seling door heeft gekregen. Hij heeft bij het filmen groten deels volgens mijn instructies gewerkt. Dank zij hulp van vooral de Koerdische bevol king hebben we die scènes van militaire onderdrukking kun nen filmen. Als er zoveel mili taire controles zijn, valt een geënsceneerde nauwelijks meer op". Na zijn vlucht naar Zwitser land heeft Güney het gefilmde materiaal in de huidige vorm gemonteerd. „Ik wist dat deze film nooit in Turkije vertoond zou worden. Dat dat gevange nisstraf voor iedereen zou be tekenen. Het moest een film voor het Europese publiek worden. Met techniek van montage en laboratorium die jullie hebben. Dat had ik in mijn hoofd toen ik Yol schreef. Niet beseffend dat ik ooit nog in Zwitserland zou belanden om het zelf uit te voeren. Hoe ik hier gekomen ben? Het is de vroeg om dat publiekelijk te vertellen". Yilmaz Güney: Weer een re gisseur-schrijver die afgesne den van zijn eigen land verder moet gaan. De wereld kent er ter linker- en te rechterzijde nogal wat van. En de meesten krijgen problemen, omdat ze los van hun eigen situatie ge voelsmatig anders gaan reage ren. Güney is daar niet bang voor: „Er zijn mensen die den ken dat mijn wortels nu zijn afgesneden. Dat ik de proble men van mijn land zal verge ten. Ik geloof het niet. En er zijn nog veel meer volken op de wereld die niet weten wat vrijheid is". BERT JANSMA Miss cinema (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Plotsklaps trekt hij opnieuw de aan dacht: Mick Jagger, al 38 en nog steeds koning van The Rolling Stones, de beroemdste rockgroep van de wereld, die op woensdagmiddag 2 juni haar eerste Europese toer in zes jaar begint. Het zware voorbereidings- werk van die tournee is druk aan de gang. De re petities, elke dag 's mor gens vroeg beginnen, du ren geregeld tot het avond wordt. Dat moet wel, want The Stones willen hun gevestigde re putatie ophouden. In 63 dagen zullen ze twaalf landen bezoeken, beginnend met drie (inmiddels al uitver kochte) concerten in de Rot terdamse Kuip. In Spanje valt hun optreden samen met het wereldkampioenschap voet bal. „Cultuur en sport sluiten elkaar niet uit", lacht Jagger, die nu 20 jaar in het popvak staat en een doorgewinterde professional geworden is. Het imago van anarchistische po prebel dat hem in de jaren zestig heel wat problemen be zorgde, wil hij graag helemaal kwijt. Vandaag de dag is Mick Jag ger een nette heer in een def tig colbertje (geen confectie!) op wiens handelswijze je al- leen de aanmerking kunt ma ken, dat hij geen das draagt. Zijn stem klinkt nog altijd een tikkeltje vreemd, maar dat was vroeger ook zo. Het is een gevolg van het ongelukje dat Mick in 1962 gehad heeft. Tij dens een gymnastiekles beet hij toen de punt van zijn tong. Dagenlang kon hij niet meer praten. Nadien bleek, dat dit vroegere voorvalletje zijn stem grondig gewijzigd had. In Mick's omgeving wordt ge zegd, dat hij van toen af zo vreemd is gaan zingen Als vocalist van een befaamde rockgroep heb je niet alleen een fors stemgeluid, maar ook de energie van een superman nodig. Aangezien Mick Jagger vandaag de dag geen vecht lustige jonge haan meer is, vraagt de buitenwereld zich niet zonder enige bezorgdheid af, of hij die moordende Euro pese toer nog wel zal aan kunnen. Jagger laat zich door kritische vragen van die aard niet uit het veld slaan. „Ik ben zo fit als een jonge atleet", zegt hij trots. „Anders zou ik niet ie dere dag acht kilometer kun nen lopen. Fietsen doe ik ook veel. In New York trouwens elke morgen een uur lang, in het park". Het park dat Mick bedoeld is New York's beroemde Cen tral Park, gelegen in Manhat tan. „Alle New Yorkers gaan daar 's morgens fietsen of lo pen", zegt hij, om je aan het verstand te brengen dat dit voor die mensen de gewoon ste zaak van de wereld is. Mick Jagger, de zoon van een gymnastiekleraar uit het on aantrekkelijke Londense voorgeborgte Dagen ham (de enige andere bekendheid die deze plaats geniet, spruit voort uit de aanwezigheid van een reusachtige Ford-vesti ging), is vandaag de dag een ver-Amerikaanste Engels man. De helft van het jaar brengt hij in de Verenigde Staten door. „Telkens wanneer ik daar op straat kom, heb ik mijn revol ver bij me", zegt hij „In Amerika stap je vandaag de dag niet meer zonder vuurwa pen door het leven. Maar hoe wel ik die revolver tien jaar geleden gekocht heb, is hij nog gloednieuw, want ik heb hem nog nooit gebruikt. Je bedreigt geen andere mensen met zo'n ding. Een revolver dient om je ermee te verdedi gen, anders laat je hem in je gordel zitten". Toch vindt Mick Jagger, dat hij een lijf wacht nodig heeft. En hij brengt zijn revolver ook niet mee naar Engeland. „Daar is wapendracht immers verbo den", zegt hij. Mick was goed bevriend met ex-Beatle John Lennon, die zijn grote roem met de dood bekocht heeft in Mick Jagger: „Ik ben zo fit als een jonge atleet". New York. „Die aanslag was voor mij een bewijs temeer van het feit, dat je daar een schietwapen nodig hebt voor wettige zelfverdediging", be sluit Jagger wijs. Bleek en broodmager Buiten die dagelijkse acht ki lometer lopen en dat uurtje fietsen blijft Mick in goede conditie dank zij een zorgvul dig uitgekiend dieet, „veel proteïnen, weinig bier en geen malligheid", grinnikt hij. „Wie zo leeft, kan bergen ver zetten!" Maar hoewel wij het als waar aannemen, dat hij zich lekkeroelt, durven wij achteraf toch niet zeggen, dat deze superster een gezonde huidskleur heeft. Wie hem kent en hem voor de eerste keer ziet, denkt warschijnlijk dat de broodmagere en lijk bleke Mick Jagger als kelner in een nachtkroeg werkt en zelden de zon ziet. „Sober eten en drinken en geen malligheid", heeft Jag ger lachend gezegd. Betekent dit, dat hij voor de rest van zijn leven vrijgezel gaat blij ven? Mick praat daar liever niet over. Hij is 2,5 jaar gescheiden van Bianca, het gewezen Brits-Nicaraguaanse sexsym- bool, met wie hij ongeveer acht jaar getrouwd was. Bian ca Jagger (32) doet tegen woordig aan politiek. Na hun echtscheiding keerde ze terug naar haar geboorteland Nica ragua. Daar was toen net een revolutie aan de gang. Ze leerde er de ellende ken nen waarin de slachtoffers van die oorlog leefden. Zo groeide haar belangstelling voor de problemen van La- tijns-Amerika. Ze bezocht Honduras en was er getuige van de gewapende kidnap ping van een groep vluchte lingen uit het buurland El Salvador. Afgelopen jaar trok Bianca Jagger naar Washington waar ze voor de Senaat getuigenis aflegde over de gruweldaden, die ze gezien had in Hondu ras. Haar verhaal werd ern stig opgenomen. Bianca is nu helemaal van plan carrière te maken in de politiek. Daar aan dacht ze trouwens ai toen ze nog kind was. Haar Britse moeder was in de leeftijd van 16 jaar getrouwd met een Nicaraguaan. Toen Bianca 10 jaar ging worden, liet haar vader zij vrouw en drie kinderen in de steek. Ze kenden bittere armoede in Nicaragua. „Ik was pas 13 toen ik al besefte dat ik adar weg moest", zegt Bianca nu. Drie jaar later bereikte ze haar doel. Ze kreeg een stu diebeurs om iri-"Parijs politie ke wetenschappen te gaan studeren. Drugs Nog drie jaar later leerde Mick Jagger kennen. Mick had voor hij vocalist van de Rolling Stones werd een poos je gestudeerd aan de befaam de London School of Econo mics, de economische faculteit van de universiteit van Lon den. Hij heeft daar echter nooit eindexamens afgelegd en dus ook geen diploma be haald. Toen Bianca op hem verliefd werd, was Mick al een superster. Ze trouwden op 12 mei 1971 in St.Tropez. Bianca was toen 21. Op 21 ok tober van hetzelfde jaar werd in Parijs hun dochter Jade ge boren. „Toen ik Mick trouwde, liep ik op dezelfde manier als mijn moeder in de val", zegt Bian ca nu. „Ik vergat al mijn dro men over een eigen carrière en legde me toe op het echt genote zijn en moeder wor den. Ik besefte niet wat ik ge daan had. Toen ik dat wel deed, was het te laat. de echt scheiding was een vreselijke belevenis. Ze kwam totaal on verwacht en had een vernieti gende uitwerking op mij". Mick Jagger zegt,dat hij de deur van het verleden voor goed achter zich gesloten heeft. Het was niet alleen de tijd van zijn huwelijk met Bianca, maar ook de periode van zijn fabelachtige opgang als rock 'n roll-zanger. Hij kwam toen geregeld in aanra king met het gerecht, onder meer in verband met drugge bruik. Heeft hij het zoeken I naar dat soort „kicks" L tief de rug toegekeerd?^] „Ik heb het al gezegd't Mick. „Geen ma4e meer!" L Wat steekt er dan achf grote, nog niet volledig® ganiseerde Europese top in oktober en novemtl volgd zal worden dof0 Australische tournee eje^ licht ook een bezoek aK£ pan dat de Rolling r vroeger niet binnen lif1 dat ze drugs gebruikt hl® Is het de Stones nu loulk het geld te doen, of trë ze nog een keer de p rond om op die mani r scheid te nemen van he publiek? Mick Jagger 1 kornuiten zullen imrnë0 eeuwig jong blijven.... Miljoenen fans J. wil daarover niet veelt Op het programma respectieve tournee's L zowel oude als nieuwe <jjj „maar het ligt niet in oi doeling bij voorkeur nL sche snaren aan te ip zegt hij. De vraag of zï ropese toer hem veel gjC opbrengen, beantwoord ger met een mysterieu^a beetje, maar niet veel".. De Rolling Stones hebfcj charmante persdame dL tert naar de wonL naam Alvenia BridgH< zegt eerlijk, dat haar b<d melingen de toekoma. een gerust hart afwL „Ze nemen wat ze krijL zullen later wel zienp belangstelling voor huiL groep te sterk afneemtL telt Alvenia. „Momentje kenen de Stones in l\ nog op een paar miljoeh In Amerika, waar ze <y. ook geconcerteerd rfe was de opkomst van hij hangers zo overwel|s dat uiteindelijk meer <L; miljoen entreekaarten c kocht werden. Als het L een poosje doorgaat, L Mick Jagger en de in Stones nooit financiële Ijj hebben". ROGER Slh

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8