Jongerencentrum in de Hoornes nódig jRoute Mortelstraat richting %e moet veiliger voor fietser" Katwijk verweert zich tegen de rode cijfers Grote belangstelling voor politieke avond ÏGIO 1APPORT JEUGDVANDALISME KATWIJK: Wit/Gele Kruis vijftig jaar in De Engel ndc 'enovatie en uitbreiding van Rustoord Progressief Katwijk verwijt CDA en SGP lauwe houding inzake jeugdproblematiek LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 19i 32 PAGINA 7 ii .jnaktcr festival I"? start >E^£E In 't Trefpunt de Schoolstraat in Lis- I jbs gisteravond het door Geestgrondtheater ge- ^niseerde Eenakterfes- 1 begonnen, lurende vier avonden vandaag en vrijdag iterdag) worden door nigingen uit de gehele >k eenakters opge- t>'i Vanavond om acht 071[ worden weer drie ee- 00 ULjters opgevoerd. Ver- jht wordt dat de ingstelling weer groot zijn. Waarschuwingen voor niet dragen van autogordels NOORDWIJKERHOUT Ach- tentwintig automobilisten hebben gistermiddag eem waarschuwing gekregen voor het niet of niet goed dragen van hun autogordel. De rijkspolitie hield op de Zilkerduin- weg in Noordwijkerhout tussen kwart voor twee en kwart over drie een preventieve actie. Van de 78 bestuurders droegen er 22 geen gordel en hadden zes hem ver keerd om. Verder droegen twaalf passagiers de veiligheidsgordel niet en eveneens zes foutief. Zij hebben allemaal een voorlichtingfolder ge kregen. Meisje gewond in zwembad RIJNSBURG Een 11-jarige meisje uit Rijnsburg is gisteren met spoed naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden ge bracht. nadat zij in het zwem bad Het Waterbos gewond raakte. Het meisje werd in de' nek getroffen door een stuk stalen afzetdraad, dat door een grasmaaimachine werd rond geslingerd. Een stuk draad drong bij haar derde halswer vel naar binnen, vlak naast de halsslagader. Na behandeling in het ziekenhuis kon zij weer naar huis. Vechtpartij bij 't Trefpunt KATWIJK De politie heeft gisteravond negentien jonge ren van 16, 17 en 18 jaar ver hoord na een massale vecht partij bij de ieugdsociëteit 't Trefpunt aan de Louise de Co- lignylaan in Katwijk. Tussen de jongeren heerste een vete, die bij de sociëteit werd uitge vochten. Ter plaatse werden zes jongeren aangehouden en later meldden zich nog eens dertien jongens op het politie bureau. Na verhoor zijn zij al lemaal naar huis gestuurd. Bij de vechtpartij raakte niemand gewond en werd geen schade aangericht. Bezuinigingen ten koste van zwemonderwijs LEIDERDORP - De bezuinigingen in het on derwijs gaan voornamelijk ten koste van het zwemonderwijs. Dat blijkt uit de voorstellen die het college van B en W aan de gemeente raad doet. De raad besloot vorig jaar al bij de begrotingsbehandeling dat op het hoofdstuk onderwijs een bedrag van ƒ56.000,- moest worden bezuinigd. Van dit bedrag komt f 40.500,- voor rekening van het zwemonder wijs. Dit wordt bereikt door het schoolzwemmen te beperken tot één leerjaar en tot de diploma's A en B. In Leiderdorp werd tot dusver voor de klassen twee en drie van de lagere scholen gra tis zwemonderwijs gegeven waarbij behalve de diploma's A en B ook C en D konden worden behaald. De gemeente betaalt tevens de kosten van het autobusvervoer. Het resterende bedrag wordt gevonden door bezuiniging op het godsdienstonderwijs en het vakonderwijs. Wanneer de raad met de college voorstellen akkoord gaat wordt de subsidiëring van het godsdienstonderwijs in zijn geheel afge schaft. Dit levert een bedrag van ƒ8.500,- op. Dit betekent dat de pastoor van de parochie De Menswording het zonder tegemoetkoming moet doen voor de godsdienstlessen die hij geeft op de scholen De Meijegaard en De Schakel^Ook de hervormde gemeente maakte van de subsi dieregeling gebruik voor het geven van gods dienstlessen op de openbare lagere scholen. Op het vakonderwijs, voornamelijk gymnastiek, moet een bedrag van ƒ8.500,- worden bezui nigd. sT'iTWIJK De oprich- eenW V3n een °Pen jonge- ang, jcentrum in Hoornes, i vormingscentrum l volwassenen en een pol-maatschappelijke pst zijn maatregelen irmee het vandalisme tot ?1Katwijk teruggedron- Djes ai kan worden. Dat con- jeert het onderzoeks- eau van de (errel(jl/PSP/PK in Katwijk or spaiet rapport „Jeugd in Branding". Het onder- ksbureau heeft daarin analyse gemaakt van jeugdprobleem en een zet gegeven tot een op- ing daarvan in Kat- r st de algemene oorzaken het toenemend jeugdvan- sme als jeugdwerkloosheid woningnood en geen uit- jt voor de toekomst, heb- de Katwijkse vandalen jëns de onderzoekers ook nog eens te maken met de zeer calvinistische inslag van de ge meente; „Wie niet werkt, die niet eet". De jongeren, die in Katwijk de beest uithangen, wonen voor het grootste deel ook in de Hoornes en het Mo- lenblok. Volgens de onderzoe kers twee woonwijken, die zich kenmerken door kansar me milieus. „De vandalen uit deze woonwijken hebben bijna allemaal gemeen dat ze slecht gehuisvest zijn en bijna wel gedwongen om het vertier op straat te zoeken en dat ze af komstig zijn van het Lager Be roeps onderwijs. De resultaten daar zijn vaak niet al te best en de uitzichten op werk al helemaal niet. Dat gecombi neerd met het calvinistische arbeidsethos, maakt dat hun toekomst niet al te rooskleurig is. Een ander deel komt niet uit een kansarm milieu, maar heeft wel gemeenschappelijk dat hun huiselijke omgeving benauwend en beklemmend is", aldus de onderzoekers. De groepen hebben zich lange tijd georganiseerd in „The Enkele jaren geleden viel de christelijke technische school in Katwijk ten prooi aan de vanda len. Black Jacks" en „The Heil Bells". Voor hen is er geen op vang, stellen de onderzoekers, omdat zij zich niet in de ker kelijke jeugdclubs en sociëtei ten ophouden. Daarnaast stelt het rapport dat de Katwijkse regeerders moeite hebben met jongeren, die niet in de chris telijke normen vallen. „Zo is het Open Jongerencentrum 't Mallegat een heet hangijzer in de gemeenteraad". En ook in dit centrum kunnen de pro bleemjongeren niet meer te recht, omdat daar in het verle den tot botsingen en vechtpar tijen kwam. Daarom zitten de vandalen vaak, volgens de on derzoekers, in snackbars en op straat. Voor de werkenden zijn er dan nog twee opvangmoge- lijkheiden, het Christelijk Vor mingscentrum De Hoop, dat echter alleen aanspreekt bij jongeren met een duidelijke christelijke inslag en het Vor mingscentrum Werkende Jeugd in Leiden, dat te ver weg is. Naast de al eerder genoemde oplossingen, zoals een speciaal jongerencentrum in de Hoor nes, stelt het rapport dat er ook meer voorlichting op scho len moet komen over het ver schijnsel vandalisme, dat er een gemeentelijk onderzoek moet komen naar de overlast rond de openbare bibliotheek en dat in de vakantiemaanden sportactiviteiten voor groepjes jongeren moeten worden geor ganiseerd. In het open jonge rencentrum moeten de jonge ren worden gestimuleerd in het zoeken naar een nieuwe toekomst, in het vormingscen trum kunnen zij zich oriënte ren op het leren van een zin volle vrijetijdsbesteding en de schoolmaatschappelijke dienst kan hen helpen op het gebied van opleidingen. Tot slot zou er nog een mogelijkheid voor neutraal middelbaar beroeps onderwijs gemaakt moeten worden in Katwijk. Deze za ken kunnen in twee gebouwen worden gesitueerd volgens de onderzoekers. Het open jonge ren centrum moet in één en de andere instellingen in een an der gebouw komen. LISSE De vereniging het Wit/Gele Kruis, afde ling Beekbrug bestaat op 2 juni 50 jaar. Met bis schoppelijke goedkeuring kwam deze vereniging voor volksgezondheid en ziekenverpleging in 1932 van de grond. Het gouden jubileum wordt zaterdag 22 mei gevierd met een receptie van drie tot vijf uur 's middags in het wijkgebouw en voor kin deren zullen er een grab belton en een poppenkast zijn. De afdeling Beekbrug werd opgericht met als doel de be hartiging van de algemene ge zondheidsbelangen. de verple ging van zieken in het alge meen, de bestrijding van tu berculose en de belangenbe hartiging van moeder en kind. Dit alles onder het geestelijk toezicht van de toenmalige pastoor Sentice. De afdeling bestreek De Engel en Lisse, De Kaag en een deel van Voorhout. Het Kaagse deel werd in 1974 zelfstandig. Het Wit/Gele Kruis telt nu in De Engel rond de 300 leden. Groei zit er niet meer in, om dat de bebouwing in De Engel en omgeving nauwelijks is uit gebreid. Bijzonder dankbaar is de vereniging voor het werk van zuster De Vriend, die al sinds 1963 voor de afdeling werkzaam is. Een zelfstandige kruisvereniging is de afdeling Beekbrug niet meer, in de Bol lenstreek zijn alle verenigin gen opgegaan in de Vereniging Gezoindheidszorg Bollen streek, maar- desalniettemin wil men het 50-jarig bestaan 22 mei nog eens onderstrepen. [ETSNOTA ENFB EN KRITISCH NOORDWIJK: ORDWIJK De vei- De nota Seeh een opsomming alle problemen en knel punten voor fietsers in, naar en van het dorp en geeft ook van oplossingen aan. Voor de route /en- Van der Mortelstraat en ver over voor fietsers die der stellen de rapporteurs voor om het kruispunt Duinwete- ring-Mortelstraat-Weteringka- de-Van Panhuysstraat te re construeren. Verder zou de hoofdweg van de Van der Mortelstraat versmald moeten worden om de snelheid van de auto's te verminderen en het oversteken door fietsers en voetgangers te vergemakkelij- aangeboden ken. Tot slot zouden fietspa- T** langs de Van Panhuys straat en de Quarles van Uf- jeid op de route Van IZ6l Mortelstraat-Van Pan- 'sstraat-Quarles .eeuwprdstraat laat te wen over voor fietsers di< e route berijden of Sassisen. Dit is één van de l699"1)lpunten die de ver- Ï^Hilrswerkgroep van kri- ih Noordwijk en de aniFBhebben neergelegd le nota „Kies voor de 0252ts". De nota werd van- (en gemeester °p)nike. mr. J.M. fordstraat moeten worden aan gelegd. De samenstellers hebben voor de nota veel fietstellingen ge daan. Daaruit trekken zij tal van conclusies. Er zouden bij voorbeeld fietsstroken langs de Duinwetering moeten wor den aangelegd. De regeling van de verkeerslichten Van Berckelweg-Van der Mortel- straat-Gooweg zou verbeterd moeten worden, omdat fietsers daar veel te lang moetn wach ten, zeker als ze twee keer moeten oversteken om in de gewenste richting te kunnen De ENFB en Kritisch Noord- de route naar het strand moeten vrijliggende fietspaden komen, zoals hier op de Duinweg. wijk stellen dat fietsers langs de kortste en meest eenvoudi ge route naar hun doel moeten worden geleid. Daarvoor is het nodig het eenrichtingverkeer op de Bosweg, Erasmusweg op te heffen, een oversteek te maken van de Wassenaarse- straat naar de Haagwinde en een westelijk fietspad aan te leggen over het viaduct over de provinciale weg langs de Herenweg. Ook zou de beweg wijzering veranderd moeten worden, want volgens de nota „Kies voor de Fiets" komt het bijvoorbeeld op het kruispunt Duinpad-Boerhaaveweg voor dat de fietsers volgens een paddestoel naar links moeten om in Zandvoort te komen en volgens een fietswegwijzers- bord aan de overkant naar rechts moeten om in diezelfde plaats te komen. Fietsstallingen Tot slot zijn er nog wat alge mene aanbevelingen zoals het maken van overdekte fiets stallingen bij openbare of ge meenschappelijke gebouwen, goede stallingsmogelijkheden bij druk bezochte plaatsen zoals het strand en verhoging van de fietspaden zodat auto mobilisten attenter worden De ENFB en Kritisch Noord- wijk zien ook graag asfaltfiet- spaden, omdat die minder ga ten en kuilen bevatten. Tot slot menen beide partijen dat er een goede wegsleepregeling moet komen voor „zeer aso ciaal geparkeerde" auto's. De nota „Kies voor de Fiets" ligt ter inzage in de openbare bibliotheek aan de Wetering kade en is in Noordwijk ver krijgbaar tegen betaling van twee gulden bij Peter van den berg, Weerskant 20 en Hans Landzaat, Haagwinde 1, tele foon 13774. ge JSTEN13 MILJOEN GULDEN ^nSE Het bejaarden- L trum Rustoord gaat ireiden en modernise- |Y De voorbereidingen )r dit 13 miljoen gulden i^y.tende project zijn al in ^*>4e gang en vrijdag slaat gedeputeerde ir. N. jsert de eerste paal. lens de uitvoering ■dt het bejaardenhuis k onder handen geno- i**» en bovendien wordt' capaciteit aanzienlijk Hïbreid. nnen wordt met de bouw van 54 woningen in een appar tementengebouw. Dit gebouw zal uit twee gedeelten gaan be staan, die via een glazen over kapping en bruggetjes verbon den worden. Men zal niet na laten die overkapping tot een gezellige ruimte te maken. In de twee dusdanig aan elkaar gekoppelde blokken komen 42 woningen in drie bouwlagen. Deze komen in de plaats van de acht gesloopte woningen. Daarnaast zijn er nog twaalf woningen geprojecteerd in de te scheppen ruimte boven de huidige entree aan de Achter- wegzijde. Vermeldenswaard is verder dat alle appartementen een overdekte verbinding krij gen met het bejaardentehuis. Er wordt begonnen met de bouw van van deze aparte- menten, omdat dan de bewo ners van het bejaardenhuis tij dens de renovatie daarin on derdak kunnen vinden. De re novatie van het al bijna twin tig jaar oude bejaardentehuis is noodzakelijk geworden. Niet alleen omdat de minister dat eist, maar ook omdat het mi nisterie heeft gezegd dat het tehuis naar minder bedden toe moet. Door de renovatie zal men bjnnen Rustoord een aan- zienlijke verbetering van de huidige situatie kunnen be werkstelligen. In het plan is bijvoorbeeld een mortuarium met een bezinningsruimte op genomen. dat plaats biedt aan 160 personen. Verder is er ge dacht aan een moderne keuke nuitrusting en een recreatie zaal van 200 vierkante meter. Een afzonderlijke biljartzaal, een bibliotheek/leeszaal en een reactiverings/welfarezaal zijn ook opgenomen net als een behoorlijke ruimte voor het personeel en de admini stratie. Ook de kamers zullen flink onder handen worden genomen. KATWIJK Aan de hand van de jaarrekenin gen van 1979, 1980 en 1981 kan heel duidelijk worden aangetoond hoe noodzakelijk het voor de gemeente Katwijk is om in de toekomst flink te bezuinigen. Drie jaar te rug kende de gemeente nog een overschot op de rekening van zo'n drie miljoen gulden, over 1980 was deze winst al terugge lopen tot V/t miljoen en over het vorige jaar hoopt de gemeente quitte te spe len. Deze dalende lijn zet volgens wethouder J. van Dijk (financiën) door en Katwijk zal het beleid op een aantal plaatsen moe- ten bijstellen om niet in de rode cijfers te komen. De bezuinigingen voor 1982 zijn inmiddels al enige tijd vastgesteld op 1,3 miljoen gul den, een bedrag dat over de secretarie, de gemeentebedrij ven en openbare werken zal worden verdeeld. Een door het ambtenarenapparaat opge stelde lijst met mogelijke be zuinigingsposten is momenteel in handen van B en W, die in middels al een keuze hebben gemaakt. Op 15 juni a.s. zal deze lijst worden voorgelegd aan de commissie voor finan ciën. Wethouder Van Dijk voelde weinig voor het idee van Haasnoot om een speciale be zuinigingscommissie („een commissie voor financiële her overweging", volgens het raadslid) in te stellen. „Een speciale commissie zal het werk niet vergemakkelijken en ik ben dan ook van mening dat de bezuinigingsoperatie onder de commissie voor fi nanciën moet blijven vallen. Bij de verschillende onderwer pen kan dan eventueel wel ex tra ambtelijke ondersteuning worden gezocht." Van Dijk be loofde Van Mierlo dat het be zuinigingslijstje van B en W met alternatieven aan de com missie zal worden aangeboden. „De commissie moet een goed inzicht krijgen in de wijze waarop B en W te werk is ge gaan". KATWIJK Zolang CDA en SGP over een meerderheid in de raad beschikken kan er onvol doende aandacht worden besteed aan de jeugdpro blemen en de jongeren- huisvesting. Dat was de teneur van de betogen van de niet-confessionele partijen tijdens een fo rumdiscussie in het open jongerencentrum 't Malle gat waaraan zeven van de tien Katwijkse politieke partijen deelnamen. Met name de PvdA en D'66 uitten hun frustraties over het vechten tegen de bier kaai van de christelijke machtsblokken. Door de meerderheid van zes tien zetels in het Katwijkse ge meentebestuur zijn het CDA en de SGP in staat om alle voorstellen van de overige fracties te torpederen. „Het wordt dan ook tijd dat de ver houdingen in de raad worden gewijzigd", vindt PvdA-lijst- trekker Jaap Haasnoot, „zodat ook de initiatieven van de niet-confessionele partijen een eerlijke kans kunnen krijgen". Ten aanzien van het jeugdbe leid kwamen de niet-confes- sionelen met een aantal initia tieven om een aanzet te geven tot een oplossing van de Kat wijkse problemen. Tegenstand van de CDA-woordvoerder Van Kesteren viel daarbij nau welijks te duchten. Het chris ten-democratische kandidaat- raadslid gaf ruiterlijk toe geen specialist te zijn op het gebied van het jeugdbeleid en weiger de in te gaan op essentiële vra gen over onder meer de subsi diëring van het JAC en de brede maatschappelijke bege leiding van randgroepjonge ren. De RPF pleitte tenslotte in het hol van de leeuw voor de slui ting van het Mallegat. „Wij vinden het een slechte filoso fie als het gemeentebestuur zegt: „Hier heb je een ton en zie maar wat je er mee doet". Wij zijn' voor een multifunctio neel jongerencentrum waar een goed beheer en gedegen toezicht een eerste vereiste zijn. WARMOND De politie ke avond georganiseerd door de drie partijen die meedoen aan de gemeen teraadsverkiezingen, mocht zich gisteren in een ruime belangstelling ver heugen. De discussie leid de tot een politiek steek spel waarbij weinig ge wonden vielen. Er werden van verschillende kanten lichte prikjes uitge deeld waarbij vooral de ge heel nieuwe VVD-fractie het moest ontgelden. De onerva renheid van de aanstaande raadsleden speelde hen nogal eens parten. Als voornaamste discussiepunten kwamen de brug naar Koudenhoorn en de plaatselijke middenstand naar voren. Op deze avond bleek dat in feite alle par tijen hetzelfde willen alleen de manier waarop men het doel wil bereiken, verschilt nogal. Zo stelt de VVD voor alvast vooruitlopend op de brug naar Koudenhoorn een voor lopige voorziening in de vorm van een pont te tref fen. De andere twee partijen zien dat helemaal niet zitten. Zij vinden de aanschaf van een pont voor korte tijd geld verspilling en bovendien brengt zo'n pont beperkin gen met zich mee: niet ieder een kan op ieder tijdstip naar de overkant. Het politieke poppenspel zorgde voor de vrolijke noot en vertoonde bijzonder veel gelijkenis met situaties en personen in Warmond. Ie dereen, ook de personen die zichzelf herkende in de pop penkast, kon spontaan la chen om de historie van het onbewoonde eiland. Weinig opwindend politiek forum ALPHEN AAN DEN RIJN Het gisteravond* door het CDA georgani seerde politiek forum bracht geen licht in de po litieke duisternis. In het forum waren alle politie ke partijen, die aan de ge meenteraadsverkiezingen deelnemen, vertegen woordigd. Ter discussie stonden de gemeentelijke financiën en de inspraak over de burgers. Wethouder Goedhart (CDA), die de portefeuille financiën beheert, waarschuwde dat de bezuinigingen niet alleen voor volgend jaar gelden maar dat de daaropkomende jaren ook bezuinigd zal moeten worder\. De gemeente ontvangt name lijk steeds minder uitkeringen uit het Gemeentefonds en an dere Rijksbijdragen. Allé forumleden zijn het met de bezuinigingen eens, met uitzondering van de CPN-ver tegenwoordiger. De CPN gaat er van uit dat er nog wel rijke Alphenaren zijn en dat deze best kunnen betalen voor de nodige voorzieningen. Er moet, aldus de CPN, meer ge controleerd worden op belas tingfraude en de geldstroom naar het buitenland moet ge stopt worden. Ook op het gebied van de in spraak toonden de forumleden een grote eensgezindheid. Men was het er over eens dat de burgers vaak te laat en onvol doende geïnformeerd worden en er dus geen sprake kan zijn van medezeggenschap. Er werd dan ook gepleit voor een actiever beleid op dit gebied en de mogelijkheid te onder zoeken de burgers in een vroeg stadium te informeren over plannen zodat er nog ver anderingen kunnen worden aangebracht. In dit verband zouden bewo nerscommissies of wijkraden nuttige instellingen kunnen zijn en er moet dan ook geld beschikbaar worden gesteld om deze activiteiten te onder steunen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7