en 'Pastoor Eddy Paap, gouden triester, had bij Laurentiusal auwz'n draai en lusthof gevonden „De Schakel" bol van activiteiten in derde „Nacht van Ter Aar" rinses Juliana uidt nieuwe tijd iancta Maria in \ljIS ER NIET MEER WEG TE BRANDEN EN BLIJFT DUS XEWOON WONEN BIJ Z'N EIGEN STOMPWIJKSE „FAMILIE" Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel .18 vragen. ApORDWIJK Met een [fep aarde over de wor- van een liriodendron, :er bekend als tulpen- om, heeft prinses liana gistermiddag de euwbouw van het psy- iatrisch ziekenhuis !an ncta Maria officieel geo- stf' nd. De meeste bewo- v'j. rs van het ziekenhuis, \e fit personeel en burge rs Besters en wethouders in de omliggende ge- Benten woonden de estelijkheden bij. De inses nam na de officië- handeling de gelegen- Jid te baat om eens rond kijken en thee met de inwoonsters van de Hoge vr ei te drinken. pr e nieuwe paviljoens, Boek et C en D en de Hoge Wei, irden al in december en ja- lari opgeleverd en bieden aats aan 160 patiënten. Een der deel van de nieuwbouw, -.g) lekhorst A en B werd al en- •le jaren geleden opgeleverd r vervanging van het door and verwoeste paviljoen St. roen en biedt plaats aan in het kader van de Actie Huisvesting Psychiatrie, heeft 17,5 miljoen gulden gekost. Het grootste voordeel van de nieuwbouw in bungalowstijl is dat de bewoners in wooneen heden van 12 tot veertien per sonen zijn ondergebracht met gemeenschappelijke ruimten en één- en tweepersoonska- Overigens wil de directie van Sancta Maria het hier niet bij laten. Het plan bestaat om aan het eind van dit jaar te begin nen met de bouw van een so ciaal-cultureel centrum op het terrein tussen het „oude" Sancta Maria en de nieuw bouw. In dat centrum worden een feestzaal, een café, een winkel, een patiëntenbank, een bibliotheek en diverse groepsruimten ondergebracht. De kosten hiervoor worden geschat op 3, 5 miljoen gulden. Verder wordt nog met de overheid onderhandeld over renovatie of nieuwbouw van' het uit 1929 daterende opna mepaviljoen St. Anna, nieuw bouw van een klinisch cen trum met een ziekenzaal en la boratoria, verbetering van de huisvesting van zwakzinnigen, de bouw van een dagzieken huis met een psychiatrisch hostel en renovatie van het AGIÏDËN LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 1982 PAGINA 5 TER AAR Jongerenvere niging „De Schakel" organi seert zaterdag voor de derde achtereenvolgende keer de Nacht van Ter Aar. Het evenement begint om elf uur 's mprgens en zal de volgen de dag rond zes uur 's a- vonds ten einde lopen. Alle activiteiten worden gehou den in en rond „De Schakel" in Langeraar en zijn gratis toegankelijk. De Nacht van Ter Aar wordt ingeleid door de plaatselijk muziekvereniging „Arti et Re- ligioni". Kort voor twee uur zal de vereniging een rond gang door het dorp maken. Deze eindigt bij het gebouw „De Schakel", het middelpunt van de Nacht van Ter Aar. De deelnemers aan de recordpo ging paalzitten en plankliggen hebben er op dat tijdstip overi gens al drie uur op zitten. Zij beginnen hun recordpogingen om elf uur. Na de officiële o- pening (om twee uur) gaan de overige recordwedstrijden van start. Men kan onder meer deelnemen aan „van het kastje naar de muur lopen", „voor paal staan" en „de boog ge spannen houden". Om drie uur treden verschillende Ter Aarse verenigingen in het strijdperk voor touwtrekwed strijden. Om negen uur zal een fa kir/hypnotiseur zijn kunsten vertonen. Rond het midder nachtelijk uur gaan de Ter Aarse kampioenschappen pa raplu-hangen vgn start. An derhalf uur later kan men gaan kijken naar een film met Jerry Lee Lewis. Na afloop van de voorstelling zal het even rustig worden in „De Schakel". Lang zal dat overi gens niet duren, want om elf uur 's ochtends opent het ge bouw zijn deuren voor de Ter Aarse kinderen. Zij kunnen gaan kijken naar een aantal tekenfilms. Op datzelfde mo ment worden op het terrein rond „De Schakel" wedstrij den eierenvangen gehouden, gevolgd door een achteruit- loopwedstriid. Ook tussen drie en vijf uur kan men zich aller lei fronten in de strijd werpen. Aan de enerverende Nacht van Ter Aar komt om zes uur een einde. Kort daarvoor wor den alle prijzen uitgereikt. alleen maar kunnen toejui chen. Geen kapsones. Doe maar gewoon, zeg ik altijd maar. Ik heb genoeg ruimte gekregen om priester te kun nen zijn, met nog meer zicht op de figuur van Christus, die midden in de massa Het midden Bij Paap en de zijnen krijgt de eenheid in verscheiden heid goede kansen: eigentijd se vieringen, latijnse hoog missen, en tussenliggende vormen. Eduard Paap pr.: „Je moet proberen het mid den te houden; niet te veel links of rechts. Dat is hier aardig gelukt, in de 108 jaar oude Laurentius". Jubilaris Eddy Paap krijgt een feest- week op maat op z'n dak ge stuurd. De parochianen we ten daar inmiddels alles van af, via een gele brochure. Nogal wat uiteenlopende misvieringen komen er, eten tjes en ontvangsten en ande re feestelijke bijeenkomsten, waarbij de feesteling zijn la chende gezicht zal laten zien. Pastoor Paap is een rijk man, een goeierd en een optimist; het Te Deum zal in zijn hart, en ik hoop ook in zijn kerk, opwellen. Het feit, dat hij zo lang ook een kerkelijk admi nistrateur is geweest, doet daar niet aan af. Hoe je het ook bekijkt: hij is een uitver korene geweest. De jeugd, waarmee hij zo lang zo veel banden heeft ge had, gaat pastoor Ed Paap ook op haar manier vieren, in het nieuwe Dorpshuis („Waarvoor ik een eerste paal heb geslagen, en die staat er nog steeds"). De „Herb Mews the Mules" (gooi maar in z'n pet, zo te horen), verzorgd door Stomp- wijks eigen „gekruide" disco „The Outlaws", oftewel de vogelvrijen, zetten 'm op, op zaterdag 29 mei,-daags voor het Pinksterwonder. De pas toor heeft begrepen, dat ze het „met die popmuziek fat soenlijk zullen houden". En daarom komt hij een half uurtje luisteren en meegenie ten, voor zover zijn bevat tingsvermogen het nog kan verwerken. Ah, hij weet het wel, hoor: „met lichies flit sen, psychodelisch geloof ik, en watjes in de oren. Nou, even maar dan. Ik zal niet wijken voor zo veel liefde, aan een oude man bewezen. Als ze de boel afbreken, ben ik alweer weg". En Eddy Paap's gebruinde fysionomie glundert al bij het vooruit zicht. Eddy Paap, priester on der de mensen: hij leve hoog en nog vele jaren. Ad mui tos annos, zeiden we, destijds. en M. S. Kapoen. Sander Jeroen z.v L. H. M. van den Nieuwendijk en S Stikkelorum, Anita Elisabeth d.v. H H. van Sonsbeek en E. C. G. Oost veen, Suzanne Nicola d.v. W Velt- meijer en G. W Pjulippo, Matthijs Hendrik Jan z.v. M Snijder en A M W. van der Haagen, Xavérie Berthe d.v. H. J. F. M. Coppens en A. H. de Man, Farida d.v. A. Ait Lamine en F Alim, Rutger Jeroen z.v. Th. J van der Meer en H. Tinneveld. Diane Adriana d.v. C. J. Tetteroo en C. Pronk, Rogier z.v. J. van der Zwam derwater én G Bavelaar, Martijn z.v. N. Zwaan en A. Kromhout, Kimber- ley Anna Christina d.v. H: J Buis en P W. van Tongeren, Coen z.v A H van der Wolf en H M. Ruijtenbcek, Alexandra Eva Elisabeth d.v. B R K. Pfeiffer en E. E. Kovacs, Timothy David z.v P. T Symons en E. M Jo- semans. Sannes z.v. J G Schoema- ker en M. C Visser, Gerrit Jacob z.v F. J. F Klok en J M van Duijvenbo- den, Jelle Jetze z.v. J G. Verdijk en B. Seekles. is waarlijk geen inder, dat pastoor Ed. zoveel voeling en tact heeft met z'n impwijkse parochia- i, nog geen 2200 in ge- Stompwijk, dat is zijn ompwijk: „Dat is mijn milie; echte familie >b ik niet meer", zo elt de pastoor dat aan, hij kent z'n Pa(a)p- (nheimers. Allicht. Nee, t hoeft geen verbazing wekken: „Want die 14 ir dat ik hier ben, ga ik "laaieds alle veijaardagen vnc t 's morgens; dat schept jn band. Vroeger was lisbezoek een routine- rk. Dan was de pas- Dr een soort „meter-op- >mer": heb je je Pasen misl gehouden?; ga je vc elvuldig ter heilige ifel?; wanneer komt nu éidelijk 'ns het volgen kindje?; heeft Truus )g steeds verkering met e brave, maar christe- ke Henk-of-hoe-heet- •ook-weer?; wordt er tijd gebiecht? Ja ja ja, J^8 llie bent braaf (of jullie mt niet zo braaf, en dat veranderen). En zat je in die grote Bei Del van meneer pastoor, ee, zo'n pastoor ben ik et. Niet meer? Zo ben nooit geweest, man. ik op een verjaardag n, en er komt bezoek, gt het kleine grut wel- «c/ins „opa" tegen me. ou, dan denk ik wel: 1 4at zou een verrekte toer ^oor me zijn om nü nog .foa te worden!" luard A.M. Paap, ar 108, pastoor te Stompwijk in St. Laurentiusparochie, is 21 mei, vrijdag, 50 jaar ïester. Maart volgend jaar •ie 75. Hij werd in '32 pries- i d r gewijd door de toenmali- /°1{ forse, groot-paarse herder te' m het bisdóm Haarlem, gr. Aengenent, in de by- wintijnse Bavo-kathedraal. de week kreeg pastoor al felicitaties binnen, ok van collega's. Er was in medejubilaris, die een ïsicht stuurde: een kleurige iterieurfoto van het rijke 'iesterköor van de Bavo. 3aar werden toen levens be- \zu emd, onder het inleidende dii eni, Sancte Spiritus. „Kom, naïeilige Geest", bad men toen, 7,jn nu nog. De Geest waaide n inspireerde waar Hij of Zij rilde. „Beste Eddy", schreef de priestervriend, „hier lagen wij 50 jaar geleden plat, met nog 20 anderen die al korter of langer voor ons zijn „opge staan". Eddy Paap nu: „en dan te denken, dat onze klas 32 studenten telde. Ik was toen nog een Paapje. Nu ben ik 74, en de enige van mijn klas die nog in de praktijk is. Het is nou welletjes, maar ik blijf in de Stompwijkse ge meenschap. Voor geen goud ga ik daar meer vandaan". Tegen het einde van het jaar heeft pastoor Ed Paap een opvolger: „Ja zeker, die is me toegezegd en daar ben ik heel blij mee. Ik ga verhuizen naar de kosterswoning, aan de andere kant van de kerk. Het kostersgezin gaat dan naar een nieuwbouwhuis. Mijn opvolger vestigt zich in de pastorie een bouwsel waarvan ik het aantal ka mers niet weet, zo gauw; maar die pastorie blijft dan in bedrijf voor de parochieraad en de werkgroepen, voor het parochiesecretariaat en voor de parochiebibliotheek". Pas toor Paap blijft daarna inzet baar; gaat ook het zangkoor weer helpen, begeleiden op het orgel, 's zaterdagsavonds. Hij zal niet ver hoeven te lo pen. Vreemd idee ook ge bruinde Eddy Paap („Ik hou van het buitenleven, als een agrarisch geworden Hage nees") zal eraan moeten wen nen als de aardse rit eens zal zijn voltooid, als de Heer van leven en dood Paaps druk bezochte loket sluit, zal -de laatste gang niet lang meer zijn. Op nog geen 20 meter van de kosterswoning binnen een conceptie die in de meeste gevallen sterve lingen uitzicht biedt op een zonnige, zij het bewerkelijke, moestuin ligt de dodenak ker, zeg maar het kerkhof. Met een onbekommerd uit zicht .op het Priestergraf, waarin voorgangers hun op volgers zijn voorgegaan. Sinds een jaar of 110. Tenten We zitten nu in de schaduw; achterkant pastorie. Pastoor Paap heeft het vuur, dat hem na aan de schenen zou wor den gelegd, zien aankomen. Tuintafeltje en drie tuinstoe len als de drie tenten die de apostelen wilden bouwen op de berg Thabor (want be halve Eduard Paap zijn er ook hog Mozes en Elias van de pers) met op de tafel een gearrangeerd thé com plet, waarbij kersenbonbons in een trommeltje de mmm- mmm boventoon voeren. Daarnaast een doosje zeer aannemelijke sigaren, die Ed. Paap als enige afnemer heb ben. Hier zitten we op de rand van een Paaps Hof van Eden: een tuin met parkachtige af metingen en heuvelruggetjes. Hier-klinkt binnensmonds, of uit vogelkeeltjes een einde loos allelujah. Een paradijse lijk lustoord, met een brugge tje waarop vaak bruidjes met hun klorissen, voor het leven of daaromtrent, poseren voor de bruidsreportage („vorig jaar nog 24 stellen nieuwe huizen en zo maar dit jaar heb ik nog niemand gezien"). Dan staan ze boven een zich kronkelende vijverpartij die aan een „Serpentine" doet denken. Een witte luie eend drijft al slapende, met de kop in de veren, oeverwaarts. Gekrakeel Ik blijf nog even. Want hier is een tuin een belofte gewor den. Hier kom je bij. En hier moet ook Eddy Paap vaak zijn bijgekomen; na momen ten die in een priesterleven net zogoed niet steeds even opwekkend van aard kunnen wezen. Een houtduif zit een ekster achterna. Ik zou niet weten waarom, maar hij doet 't. Gekrakeel in het hout, zou je je kunnen voorstellen. Daar graast ook want wild groeiend gras is er genoeg een donkerbruine geit, die een gelaten indruk maakt. Naamloos. Of je zou het moe ten vragen aan de koster. Die is de eigenaar, en heeft ook nog twee witte geitjes rondlo pen; maar die liggen op het ogenblik voor pampus in het warme miniatuurbos. Hier zal de goede God van leven den en doden een keer heb ben stilgestaan, en zich be diend hebben van menselijke handen. Immers, die „Ser pentine" is ooit aangelegd „voor 't waterpeil". Het „hout" wordt grotendeels bepaald door een reuzeneik en een rode beuk. In andere kerktuinen kunnen Maria- grotten zijn gebouwd, maar in Stompwijk heeft men an dere verwachtingen gekoes terd onder het loof. Daar wa ren, destijds, mensen van de Heide Mij die beroepsmatig één en ander in ogenschouw namen. De ene deskundige zei: die beuk is 150 jaar oud, en de andere schatte de boom op 100 jaar: „Maar als je het nou precies wilt weten, moet je die dingen omhakken", vindt pastoor Paap. En hij lacht van harte. Zo'n lach en zo'n pastoor krijgt Stompwijk niet licht weer. Voor het eerst in zijn 14 Stompwijkse jaren heeft pas toor Paap afgelopen winter het ellendig koud gehad. Pastoor Eddy Paap, in Stompwijk: een gouden priester op een doorgewinterd brug getje in z'n lusthof. „Oud hoog huis; niet warm te krijgen". Maar vandaag is hij weer de pastoor van de bloeiende boomgaard, in het voorjaar: „Het mooiste dat er is". En levendig hè. Hoe kan het anders: „Dagelijks loop ik veertigmaal 22 treden trap op en trap af. Wil je nog een koppie?" Er is nog genoeg thee in voorraad; alleen de chocola terie begint te slinken. Maar het verhaal komt eruit. Pas toor Paap voorziet me van een rijkelijk voorziene op somming die zijn levenswan del bestrijkt. Ik destilleer daaruit, in een nauwe samen vatting: 35 jaar parochiewerk in het westen (dè voedings bodem voor Ed. Paaps pasto rale arbeid), en 15 jaar sociale jeugdzorg, kinderbescher ming, en wat nog meer; „30.000 kilometer per jaar reed ik, af en aan, van kamp naar kamp". Opzichtend en opzienbarend aalmoezeniers- werk van kop tot staart; Paap als een „hoofdinspecteur" op geestelijke gronden. Er zat ook muziek in dit Paapse werk: vlak voor en tijdens de oorlog dirigeerde kapelaan Paap het koor van de Leidse Herensingelkerk en hij was ook de geestelijke vader en beschermer van de St. Odo Koorknapen. Deken Nadat pastoor Paap deken van Alphen aan den Rijn was geweest, van '57 tot '68 (en kanunnik van het kathedraal kapittel) kwam zijn laatste post in zicht. „Ik vroeg tijdig om een kleinere plaats, dan kon ik het langer uithouden. Een collega zei: joh, je moet Stomwpijk proberen te krij gen, dan zou je boffen. Nou, mgr. Jansen ging al gauw op m'n bodje in. En daar ben ik nu nog steeds, in Stompwijk; amper een paar duizend zie len, maar met alle mogelijke verenigingen. Daar sta ik nog een maand of wat in de ziel zorg. Weet je, voeger „stond" een pastoor, een priester, in zijn parochie; nou, de militai ren liggen in de kazernes, en in de gevangenis zitten ze. Ik „sta" niet meer zo; iedereen zowat is hier in deze geloofs gemeenschap ingeschakeld en het loopt er als een trein. Eén kik, en ze staan klaar. Zo zijn gezin en school in een groot samenspel betrokken bij het toeleven naar de eer ste communie en het vorm sel. De kinderen doen bij ons spelenderwijs hun eerste communie; met een tent in de buurt van het altaar". Ze zullen er aan moeten wennen straks, de Stompwij- kers, als Eddy Paap, hun blij vende, levenslustige vriend, in het kostershuis zit te koe keloeren. Maar de gemeen schap zal zich niet ontheemd hoeven voelen, want in bij belse termen kan ze zich ge sterkt weten door een bis schoppelijke belofte die zich van de Geest van Pinksteren bedient: „Ik zal u een helper sturen En priester Eduard Paap zal bij de Stompwijkers gewoon blijven binnenlopen, zoals zijn gewoonte was. D$t gaf de hechte band met el kaar en die is niet meer ka pot te krijgen. Zoeterwoudenaren Het H. Hartbeeld, dat eens vóór de kerk stond, staat nu op het kerkhof. Misschien niet onmiddellijk uitnodi gend, maar wel barmhartig. De vele auto's konden er op het kerkplein niet meer om heen. Het H. Hart van Jesus was, om zo maar eens te zeg gen, een lelijke sta in de weg^ die wel Stompwijk diende te zegenen maar in vroeger ja ren zich niet mocht inlaten met Zoeterwoudenaren: „Stompwijk en Zoeterwou. dat was eens water en vuur. Dat is nu niet meer; het is meer open geworden", vol gens de Stompwijkse pastor, die verder van de prins geen kwaad weet. Een halve eeuw priester schap; een gouden Gezalfde des Heren, volgens de orde van Melchisedech, met het eeuwig merkteken in de ziel. Aan zijn roeping heeft Eddy Paap nooit getwijfeld. Hij heeft ook nimmer zijn ogen gesloten voor de consequen ties: „Die 50 jaar ben ik pries ter geweest met een hele ont wikkeling in mijn bagage; van de „baas" uit het Rijke Roomse Leven voor mij was de pastoor hier zo'n beet je de „burgemeester" van Stompwijk, want men kon geen poot verzetten of de pastoor moest het goedvin den enfin, vanaf die be wierookte centrale figuur tot de pastorale werker midden tussen de mensen. Dat is meer evangelisch. Doordat ik uit het jeugdwerk afkomstig ben, heb ik die ontwikkeling Prinses Juliana „plant" ter gelegenheid van de opening een tulpenboom bij de Hoge \Mo', LEIDEN Geboren: Bianca d.v. J P Pracht en M. van Es, Sophia d.v. M. Imaghri en K. Darhour, Thomas Jacobus Quirinus z.v. J. Th H Huigsloot en M. M. Olsthoorn, Ilhan z.v. A. Durmus en Y. Aytin, Michael Alexander z.v, P J J. Blokdijk en D.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5