Voorschotense bioscoop met opheffing bedreigd Voorschoten neemt binnensporten onder de loep REGI0IJ0UR1NAA ZOETERWOUDENAREN OP FIETS EN STEP VOOR WERKKAMP GREENWAY WORDT DISCOTHEEK Vijf rijstpel- machines voor Zaïre dankzij dekenaat van Zoeterwoude Circus Kossmayer in Dierenpark Zwakke politieke forum discussie in „Eendenkooi" REGIO LHDSE COURANT WOENSDAG 19MO 1982 PAG IE ZOETERWOUDE - Vrijdagoch tend rond de klok van half zes vertrekken vanuit Zoeterwou- de veertien enthousiaste fiet-. sers voor een tocht naar Gro ningen en terug. Het doel van de fietstocht is tweeledig: de naam van het Italiaanse Casa Materna en het werk van de familie Santi uit te dragen en tevens geld in te zamelen om het werkkamp in de zomerva kantie mogelijk te maken. Overigens zien de wielrenners de tocht naar het noorden van het land slechts als een peuleschilletje want op 17 juli gaat vrijwel dezelfde for matie van start voor de fietstocht naar Napels. Uit praktische overwegingen hoofdzakelijk zuidwestenwind gaat de karavaan op de heenreis via Noord-Holland en Friesland richting Groningen terwijl de terugreis langs de zuidkant van het IJsselmeer zal gaan. De mannen op de tweewieler zijn Henk Batelaan, Rob Hockx, Nico Hulsbos, Herman de Jong, Algx van Kampen, Arie Knetsch, Bas Maan, Kees Maan, Wim Minnaard, Lex Ólsthoorn, Piet van Teijlingen, Kees Kouwen en Johan van Wielin gen. In de afgelopen weken zijn de diako- nale colleges van de diverse protes tantse kerken en de parochiële Cha- ritasinstellingen in de plaatsen die langs de route liggen aangeschreven. Zij ontvingen informatie over Casa Materna, de activiteiten van de Zoe- terwoudse werkgroep en tevens Werd een financiële bijdrage ge vraagd om het werkkamp in 1982 mogelijk te maken. De voorgaande twee jaar werd 12.000,- ingezameld. De werkgroep verwacht ditmaal eenzelfde bedrag bijeen te brengen. In afwachting van de terugkeer van de fietsploeg wordt zaterdagmiddag in Zoeterwoude een step- en straat- tekenwedstrijd gehouden voor de jeugd. Om drie uur kunnen de kleu ters deelnemen aan de steprace in de Van Swietenstraat terwijl de jeugd van de lagere school zich kan uitle ven tijdens het straattekenen dat in De Merodenstraat zal plaatsvinden. Tijdens dat jeugdgebeuren zorgt Stu dio 17 voor een gezellige noot. De prijsuitreiking is gepland om half vijf want op dat moment moeten de wielrenners zo ongeveer in het dorp arriveren onder muzikale begelei ding van drumband VIOS. Partijen bijeen in Michelshuis HAZERSWOUDE De gemeente raadsverkiezingen staan centraal op een bijeenkomst die jeugdsociëteit Ons Stekkie maandag 24 mei in het Mi chelshuis belegt. Vertegenwoordigers van alle politieke partijen worden daar in de gelegenheid gesteld iets te zeggen over de vorm van jeugd- en jongerenwerk, die zij voor staan. Tevens wordt van hen verwacht iets te zeggen over de komst van een multifunctioneelcentrum in Hazers- woude-dorp. Bovendien zal er worden gesproken over de enigszins geisoleerde situatie waarin dit deel van de gemeen te Hazerswoude verkeert. De bijeen komst, die wordt voorgezeten door Toon van Kalmthout, begint om acht 'uur. VOORSCHOTEN De commissie sport en recrea tie wil nadere inlichtin gen over het inrichtings plan „De Vlietlanden". Dit nieuwe natuurgebied ligt recht tegenover Voor schoten en ook de geplan de jachthavens liggen te genover een door Voor schoten gedachte jachtha ven in de Krimwijk. Wet houder L. Marselis deed de raadscommissie de toe zegging te onderzoeken of het voor Voorschoten nog mogeüjk is een eigen visie over de inrichting ken baar te maken. Volgende maand komt wel een pro vinciaal ambtenaar de plannen nader toelichten aan de commissie. Een kleine commissie uit de commissie sport en recreatie zal op korte termijn een on derzoek instellen naar de be hoeften aan binnensportmoge lijkheden. Dit naar aanleiding van een bespreking met de Stichting Binnensport Voor schoten. De accommodatie bij handbal vereniging HVV behoeft ver betering. Thans wordt als so ciale ruimte een oude keet ge bruikt Deze zomer komt door terugloop van het aantal kleu ters een zogenaamde salonwa gen vrij waarin een klas van de kleuterschool is gevestigd. Een mogelijkheid zou zijn de overplaatsing van dit lokaal, dat hoewel het op wielen staat, toch niet kan rijden, naar de omgeving van de sporthal. De kosten voor verplaatsing zijn aanzienlijk en komen volledig voor rekening van de vereni ging omdat de gemeente alleen kleedgelegenheden subsidieert en geen sociale ruimte. Golfbanen Aan het verzoek van de Stich- ting Golf Den Haag om twee voetbalvelden te mogen ge bruiken als oefenvelden kan eerst eventueel in juni worden voldaan. Per 30 mei zijn de juiste cijfers bekend van het aantal leden van zowel Rand stad Sport als de S.V. Voor schoten. In de juni-vergade- ring.zal de commissie de aan wezige sportvelden verhuren naar behoefte aan de beide sportverenigingen en dan kan eventueel een onderverhuur aan de Golf mogelijk zijn op tijden dat de voetbal de velden niet nodig heeft. Airplay De formatie Airplay treedt morgenavond op in I Schakel in Langeraar. De groep brengt muziek dim gebaseerd op het geluid van synthesizers, aangcvf met zware gitaargeluiden en zang. Airplay speelt d sets met muziek van Police en anderen. Aai VOORSCHOTEN Het Voorschotense Greenway- theater, de enige bioscoop die het dorp rijk is, wordt naar alle waarschijnlijk heid vanavond verkocht. De nieuwe eigenaar is van plan om een discotheek in het gebouwtje te vestigen. Verkoop van het theater hangt al lange tijd in de lucht. Het gebouw is dringend aan een opknapbeurt toe en eigenares se A. Nieuwenhuizen beschikt niet over de nodige middelen deze verbouwing, die 130.000 gulden gaat kosten, te finan cieren. Reeds zeven jaar is me vrouw Nieuwenhuizen met de gemeente in onderhandeling of deze bereid is subsidie aan het theater te verstrekken. Eergisteren vond nog een ge sprek plaats tussen verant woordelijk wethouder Marselis en An Nieuwenhuizen. Hoe wel de wethouder in dit ge sprek heeft laten weten de zaak nader te willen bezien heeft An Nieuwenhuizen ge concludeerd dat het niet lan ger mogelijk is de bioscoop draaiende te houden. Zij vond dat zij opnieuw aan het lijntje werd gehouden. „Als ik geen duidelijke steun krijg dan sluit ik de zaak", aldus An Nieu wenhuizen. Marselis zei ach teraf niet op de hoogte te zijn geweest van het feit dat me vrouw Nieuwenhuizen serieus van plan was de bioscoop op korte termijn te verkopen. Vanavond wordt reeds met een geïnteresseerde koper on derhandeld. De verwachting is dat de verkoop dan definitief zal zijn. ZOETERWOUDE Het dekenaat Zoeterwoude, waarin gebundeld zijn de parochies van Hazerswou de, Stompwijk en Zoeter- woude-dorp, heeft zich tij dens de onlangs gehouden „Vastenactie" ingezet voor een project in het bisdom Bondo te Zaïre. Het doel van de actie was een be drag van 30.000.- in te zamelen om de aanschaf van vijf rijstpelmachines mogelijk te maken. Het uiteindelijke resultaat is bijzonder positief, want de netto-opbrengst bedraagt f 33.000.-. Het bisdom Bondo in Zaïre heeft een oppervlakte van twee maal Nederland maar telt slechts 200.000 zielen. Door middel van rijstver- bouw voorziet de bevolking in het levensonderhoud. Een arbeids-intensief karwei; men verbouwt slechts rijst voor eigen gebruik, waar door van enige handel in de economische betekenis van het woord geen sprake is. Elke vorm van mechanisatie ontbrak tot heden. De aan schaf van de rijstpelmachi nes betekent dat de rijst snel verwerkt kan worden, de hoeveelheid opgevoerd kan worden en een verdriedub beling van de handelsprijs is een welkome zekerheid. Te vens kan door de verbete ring van de rijstbouw het voedseltekort worden ver minderd. De totale kosten van vijf machines zijn becij ferd op/50.000.-, waarvan 20 mille bijeen is gebracht door een parochie in Tilburg. Een belangrijk aandeel in het fi nanciële resultaat van de Vastenaktie is geleverd door de Zoeterwoudse lagere scho len. Met het projekt van kar tonnen rijstpelmachines in de vorm van een spaarpot is een bedrag van 1.500.- bijeen gebracht. Het totale overzicht van de parochies in het dekenaat is als volgt: Ha- zerswoude-dorp 5.469,70; Hazerswoude-Rijndijk f 9.923,55; Stompwijk f 4.320,en Zoeterwoude- dorp ƒ14.318,91. Huisvrouwen -leaque Het team „The Shambles" heeft de eerste prijs in de huisvrouwen-leaque, die elke dinsdagmorgen strijden speelt in de Sassenheimse bowlingbaan „De Tol". Het team behaalde een gemiddelde van 10.001 De tweede prijs ging naar het team „De derde prijs naar „De Gooiers". Mevrouw de eerste prijs voor individuele bowlers met 2110 mevrouw Van der Berk werd tweede en mevrouw derde. Fietstocht IJsclub Nut en Vermaak" uit Leimuiden houdt m el gen voor de derde keer in successie een fietstocht vc^el jong en oud. Men kan kiezen uit twee afstanden: 100 1f( 35 kilometer. Men kan tussen half negen en half lf vertrekken vanaf café Keizer aan de Dorpsstraat, kosten voor deelname bedragen 4 gulden en 2 guld Forumavond In het kader van de komende gemeenteraadsverkiezing [jj belegt de Belangenvereniging Aarlanderveen vanavo een politiek forum in het Dorpshuis. Alle politieke groei ringen uit de gemeente Alphen. waaronder Aarlanderve valt. zullen hierbij aanwezig zijn. De bijeenkomst, die m acht uur begint, wordt voorgezeten door notaris J.G. Belpe Oud-strijders De vereniging van Oud-Strijders v.m. 4 R.I. herdeiün morgen de gevallen kameraden. De jaarlijkse bijeéë* komst wordt gehouden in Valkenburg met een eucün: ristieviering in de Ned. Hervormde Kerk. De saméov komst begint om in Valkenburg om half elf en om óat uur begint de optocht in de Marinus Poststraat. G00 half twee spreekt burgemeester Van 't Wout de herdt kers toe, waarna een krans wordt gelegd op de EreJra graatplaats. Directeur De Rabobank in Noordwijkerhout krijgt met ingang van juni een nieuwe directeur. Het is de heer J.J.J, van o Salm, die de huidige directeur, de heer G.N. Post, opvolg De heer Post blijft nog twee jaar als adviseur aan de bai lt. verbonden. De heer varrder Salm is 39 jaar en nu nog i gr recteur van de Rabobank in Bergschenhoek. Daarvoor w n, hij eerste assistent bij de Boerenleenbank in Voorschot an hoofadministrateur bij de Raifeissenbank in Delft. oY Hemelvaartsbal De Leidse volksdansvereniging Oud Poelgeest orgai 'ie seert morgen weer het traditionele Hemelvaartsbal aa het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33. Op de muzifcr van het orkest van Johan Baerents en onder leidii er van Hans Middelham worden bekende internationa eü volksdansen gedanst. Aanvang half acht, entree ƒ7,j n i [ili Namen Als de Hazerswoudse gemeenteraad daar 27 mei mee a koord gaat, krijgen de wegen en paden in het ruil ver ka' lingsgebied „Rijnstreek Zuid" de volgende namen: Gn nendijksepad. 4 Heemskinderenweg. Coppierenkade. Gra Florispad, Heemraadweg, Papenpad, Dijkgraafweg, Pi van Meurs, Eendenkooipad. Galgweg en Spookverlaat. Expositie De kunstenares Alice Knufman exposeert tot en i 10 juni schilderijen en tekeningen in Het Oude Ras huis aan de Dorpsstraat 36 in Warmond. Alice Knu man maakt geschilderde en getekende portretten. 2 is ook tekenlerares aan middelbare scholen en het opleidingen gevolgd aan de Haagse academie en b Ars Aemula Naturae in Leiden. De expositie is t ie dinsdag van 19 tot 21 uur geopend, op woensdag, doi s derdag en zondag van van 14 tot 16 uur en op zaterdi van 11 tot 16 uur. 'K ïl 'ril Harambee Gymnastiekvereniging Harambee uit Rijpwetering orgaAn* seert morgen de twintigste Hanepoelloop. Er wordt gesta n vanaf het Hertogspark in Rijpwetering. De inschrijvir kan plaats vinden tussen 9.45 en 10.45 uur. Het inschrijf geld bedraagt /4. De 5 kilometer start om 10.50 uur. De I kilometer voor heren en veteranen gaat om 11.00 uur va -€ start. In de de Openbare Bibliotheek in Muzenhof Leidt dorp wordt tot en met 2 juni een informatiemarkt g houden met alle politieke partijen. Op woensdagavon 26 mei en vrijdagavond 28 mei zullen er vertegenwoo IV digers van de partijen aanwezig zijn om politieke vi»e gen te beantwoorden en hun respectievelijke partijpr gramma's toe te lichten. n Spreekbeurt Max van der Berg, de landelijk voorzitter van de P-iri van de Arbeid komt vrijdag naar Rijnsburg. In café „Cei f traal" aan de Vliet zal hij vanaf acht uur 's avonds sprekt voor de leden van de plaatselijke kiesvereniging van PvdA /Open lijst P' jaar geleden stond An Nieu wenhuizen bij wethouder Mar selis op de stoep om steun voor het theater. Toen is het plan ontstaan de bioscoop te ver plaatsen naar het ambitieuze Micropolis-project dat in Bij-» dorp gerealiseerd zou worden. Toen dat niet doorging werd opnieuw om financiële steun gevraagd. An Nieuwenhuizen, die het pand oorspronkelijk pachtte, had de bioscoop in middels uit eigen middelen ge kocht. Toen lanceerde de ge meente het idee om de bio scoop in het te verbouwen Cultureel Centrum onder te brengen maar ook deze va riant bleek een maand geleden niet mogelijk te zijn. „Marselis heeft verwachtingen gewekt die hij niet waar kon maken", aldus An Nieuwenhuizen. WASSENAAR Het circus Karl Kossmayer komt deze zomer naar Dierenpark Was senaar. Afhankelijk van het aantal bezoekers geeft Kos smayer twee of drie voorstel lingen per dag. De toegangs prijs is bij de entree van het dierenpark inbegrepen. Op het programma van het circus staan optredens met jon gleurs, zebra's, dromedarissen, dressuur met Lippizaner heng sten, kangoeroes en lama's. Speciaal voor de kinderen be schikt het circus over een clownsgroep. De voormalige wereldkam pioene kunstschaatsen Sjoukje Dijkstra, die getrouwd is met Karl Kossmayer, doet de aan kondigingen. Precies dertig jaar geleden was het circus ook te gast in het dierenpark. ZOETERWOUDE De onpartijdige burger zal gisteravond ongetwijfeld teleurgesteld „De Eenden kooi" aan de Zoeterwoud se Hoge Rijndijk hebben verlaten na de politieke forumdiscussie in het ka der van de naderende verkiezing van de ge meenteraad. Een uiterst matige bijeenkomst was het gevolg van het feit dat zowel het CDA als de VVD in de aanval ging te gen de vertegenwoordi gers van Progressief Zoe terwoude. Op de vraag wat de specifieke verschilpunten zijn tussen CDA en VVD moesten de ver tegenwoordigers van beide partijen een echt antwoord schuldig blijven. Met betrek king tot het streven naar zelf standigheid van Zoeterwoude en behoud van het groene ka rakter waren alle drie partijen het volledig met elkaar eens. Het uiterst matige gehalte van de discussie werd nog eens ex tra onderstreept toen de vraag gesteld werd of de partijen be reid en in staat zouden zijn na de verkiezing een wethouder te leveren. Het antwoord lag voor de hand. alle partijen hebben meerdere kandidaten maar namen werden uiteraard niet genoemd. CDA-woordvoerder A.R. van der Heijden verweet de pro gressieven een ongenuanceerd oppositiebeleid waarbij werd gesteld dat PZ zich (met drie zetels) altijd tegen voorstellen van het CDA (acht zetels) kon keren. De christen-democra ten vinden het beneden de maat dat Progressief Zoeter woude wèl het provinciaal so cialistisch standpunt huldigt maar dit niet openlijk durft te zeggen. Het bleef armoe troef in „De Eendenkooi" waar nog wel even de openbaarheid van be stuur werd aangesneden maar nieuwe „openingen" werden niet aangedragen. Het bleef bij een matte vertoning en voor wat meer politieke levendig heid is het te hopen dat vol gende week dinsdag in „Ons Huis" wat meer gewicht in de schaal gelegd wordt. Airplay Het theatertje aan de Voor Politiek Voorschoten heeft verrast gereageerd op de be richten dat de bioscoop gaat verdwijnen. Vanuit de PvdA/PPR fractie is er op aan gedrongea de verkoop nog enige dagen uit te stellen. Fractievoorzitter Johan Visser wil met zijn collega-fractie- chotense Schoolstraat. voorzitters alsnog bekijken in hoeverre de gemeente finan cieel bij kan springen. De zaak zou dan volgende week in de Voorschotense gemeenteraads vergadering aan de orde ge steld kunnen worden. Volgens An Nieuwenhuizen dient poli tiek Voorschoten vandaag met een voorstel te komen. Zij is bereid de verkoop enigszins te rekken wanneer dat mogelijk is maar wenst niet langer aan het lijntje gehouden te wor den. Hoewel er gisteravond nog overleg is geweest tussen de politieke partijen wordt het niet waarschijnlijk geacht dat de fractievoorzitters vandaag nog bij elkaar komen. Met name van VVD en CDA is nog niet duidelijk of deze partijen bereid zijn toezeggingen aan het Greenway-theater te doen. Reeds jaren bestaat onzeker heid over de toekomst van de Voorschotense bioscoöp. Zeven Het bioscoopje aan de Voor schotense Schoolstraat heeft een rijke voorgeschiedenis. Het werd in '45 gesticht door de heer Groenewegen die zijn naam aan de bioscoop gaf. Vanaf 1960 wordt de bioscoop geexploiteerd door de familie Nieuwenhuizen. Reeds enkele filmliga's hebben van het theater gebruik gemaakt. Ver wacht wordt dat met het ver dwijnen van het Greenway- theater Voorschoten het in de toekomst zonder bioscoop zal moeten stellen. Er lijken geen ruimten beschikbaar te zijn waarin het financieel haalbaar is een bioscoop te exploiteren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4