kabeltelevisie komende aren nog duurder Jechnische School Leiden op weg naar 100-jarig jubileum AD ARIEF PER 1 JULI ZESTIG CENT OMHOOG 3 If AN „PRACTISCHE AMBACHTSSCHOOL" TOT EIGENTIJDSE LTS Leiden legt parkeren vrachtwagens aan banden Wijziging van busdiensten Gemeente te weinig actief bij aantrekken bedrijven Welke kant gaat het op met Leiden? U kunt het nu zeggen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 19 MEI 1982 PAGINA 3 tmobilisi ramt huis merkt niets )EN Een dronken man macht in de Koesteeg te- leen geparkeerde auto en jgevel aangereden. Later jij tegenover de politie te ien niets gemerkt te heb- De man reed vanaf de acht de Koesteeg in en daar de geparkeerde' waarbij beide wagens [ienlijkke schade opliepen, de aangeschoten bestuur- :ich wilde herstellen reed :hts van de weg tegen mis op. De man, een 28- leidenaar, werd amper uur later door de politie houden. Lestarief zwembaden weer omlaag LEIDEN Het jeugdtarief van het Vijfmeibad en het zwembad De Zijl is weer om laag van 3,25 naar 2,25. Dit geldt alleen voor de kinderen die twee maal in de week les hebben. Het tarief voor de jeugd die voor de lol een uur tje gaat spartelen, blijft ge handhaafd op 3,25, het tarief dat ook voor volwassenen geldt. Het verlagen van de ta rieven voor de jeugd is mede een gevolg van de protesten van ouders. De jeugd moest sinds 1 mei het volle pond be talen. Raadsvragen over Stevenshof LEIDEN De raadsleden F. van Oosten (PPR) en J. Hoekema (D'66) hebben het Leidse colle ge vragen gesteld over de consequenties van provinciale beslissingen over het woningbouw gebied Stevenshof. Met name zijn beide raads leden bevreesd voor inkrimping van het aantal te bouwen woningen. De provincie verleent geen medewerking aan de ver plaatsing van veevoederfabriek Schrama en is van me ning, dat de gemeente rekening dient te. houden met de aanleg van rijksweg 11. Volgens de raadsleden tasten deze beslissingen het aantal te bouwen woningen aan. De exploitatie van Stevenshof zou hierdoor gevaar kunnen lopen. De raadsleden vragen naar de preciese gevolgen voor de woningbouw, alsmede de stedebouw- kundige en financiële gevolgen. Acht wrakken van de weg bij technische controle LEIDEN Bij een technische controle op de Lammen- schansweg heeft de politie gis terochtend acht wrakken van de weg gehaald. In het totaal werden 38, al wat ouder uitziende, auto's aange houden. Er werden 19 proces sen verbaal opgemaakt. In de loop van de dag haalde de sur veillancedienst nog eens drie wrakken van de weg. Het me rendeel van deze afgekeurde auto's vertoonde mankemen ten aan het chassis. Verbouwing Huize St. Maarten in volle gang LEIDEN De verbouwing van het voormalige opvangtehuis voor vrou wen Huize St. Maarten aan de St. Ja- cobsgracht is in volle gang. Als alles volgens plan verloopt zal het pand be gin 1983 verbouwd zijn tot zeventig wo ningen voor één- en tweepersoonshuis houdens. Het gaat om woningen met één en twee kamers met verschillende opppervlak- ten. De huren zijn nog niet vastgesteld. De woningen zijn onder meer bedoeld voor degenen, die een woning, van een woningbouwvereniging met een huur die onder de 350 gulden ligt, achterla ten. IDEN De Leidenaar ox de komende jaren ge- 19*02 ifronteerd worden met verdere verhoging het tarief voor de ka- televisie. De Leidse dskabel werkt momen- u 1 met verlies en om dat lies de wereld uit te pen zou volgens voor- ige cijfers het tarief dit r van 13,50 per maand •hoogd moeten worden hS5. Per 1 juli komt er in ieder ge val zestig cent bij. De commis sie Stadskabei stemde gistera vond in rnet deze verhoging van het tarief. Volgens de be rekeningen kost de uitbreiding van het aantal zenders 59 cent per abonnee, maar gezien de verwachte tekorten leek het commissie verstandiger de verhoging alvast maar af te ronden haar 60 cent. Deze ver hoging wordt veroorzaakt door de uitbreiding van het aantal zenders met nog eens zes bui tenlandse zenders (onder meer de BBC, de ITV en België Frans). Aan deze uitbreiding wordt momenteel gewerkt. Het huidige systeem van de Stadskabei maakt het onmoge lijk om die uitbreiding te wei geren. Ook in de toekomst zal het niet mogelijk worden om bijvoorbeeld alleen Nederland I en Nederland II via de kabel te ontvangen en daar een aan gepast lager tarief voor te be talen. „Elke abonnee, die dat zou wensen zou zeker tachtig gulden kosten", zo werd ge zegd. De kosten bestaan uit het plaatsen van een filter op de kabel in elke woning, waarvan de bewoner geen buitenlandse zenders wil. Mede omdat ook rekening gehouden moet wor den met verhuizingen wordt dit in praktijk, gezien de kos ten, niet uitvoerbaar geacht.' Het blijft alles of niets. De tekorten van de Stadskabei Leiden worden voor dit jaar geschat op bijna 360.000 gul den. Een verhoging van 1,85 per abonnee in plaats van zes tig cent zou die tekorten vol gens de voorlopige cijfers voor 1982 dekken. De oorzaak van het tekort is onder meer de ge stegen rente. Ook vernielingen aan het kabelnet spelen een rol in de uitgaven van Stads- kabel. In 1981 werd 56.000 gul den besteed aan reparaties aan het kabelnet. Het gaat hierbij voor het grootste deel om het stuksnijden van kabels. Voor 1983 worden nog grotere te korten verwacht. „De komen de jaren is een verdere verho ging van het tarief noodzake lijk om de exploitatie van het kabelnet sluitend te maken", aldus wethouder J. Fase. Op een aan- il plaatsen in de bejaar- Ur Je en sombere behuizing 17ian de Haagweg 4 herin- ka® lieren gedenkstenen aan i7yat de huidige directeur, *e0' e heer K.H. de Bruijn, parrots typeert als de „de 01Jijke geschiedenis" van a m e Leidse Technische iten chool (LTS). Zo hangt er fa en gedenksteen, die in 908 door de leerlingen is angeboden ter gelegen- outsieid van het 25-jarig be staan van wat toen nog eette „De Practische De Ambachtsschool" en in )eGfen andere gang is een (teen ingemetseld, waar- ilee oud-directeur G. 02 Cuyntjes wordt geëerd. )e LTS is op 1 mei haar 0ntonderdste levensjaar in- [egaan en dat moet vol- 50 ;end jaar mei met een n p< ;root feest worden ge- rierd. Directeur De cenpruijn is alvast in de ar- 14'( ihieven van de school ge stoken om een beknopte 15 (eschiedschrijving moge- on ijk te maken. Hij werkt aan boekje waarin de le vensloop van de 100-jari- ?e op een rijtje wordt ge- tet. t n Een blik in de pennevruchten de directeur leert, dat de 9 .ehool in een verenigings- m0 irorm is opgezet door de Kr verkbazenorganisatie „Bouw- 16.1 kunst en Vriendschap". „Bij zonder neutraal onderwijs" sheet dat in de.termen van het ïedendaagse onderwijs. On- nk derdak werd gevonden in het I voormalige Caecilia-gasthuis tan de Sionsteeg en de school fl"_ Dpende op 1 mei 1883 haar 3S) deuren voor de eerste 34 leer de ingen. Twee jaar later over sea trof het aantal aanmeldingen 1 B de toen beschikbare 52 plaat- ^00 sen ruimschoots. Vooral de af- mgi deling smeden kon de toeloop niet aan. Alle leerlingen plaagden er in die jaren in na "■ju hun opleiding een baan te 10.4 vinden en dat was tegen een ir d loon van negen a twaalf cent Pop per uur. In 1882 werd deelge- 1161 nomen aan de wereldtentoon- stelling in Parijs en in 1892 werd naar nieuwbouw (kos- 5.20 ten 37.490 gulden) aan de 3 m Haagweg verhuisd. Het was' de tijd dat men over patronen t'Sl en gezellen sprak. iuw Pe crisistijd leidde tot een één ist jaar korter onderwijs: de school werd een 2-jarige op- leiding. Een compensatie UZi< hiervoor werd in het leerlin- Bfie genstelsel gevonden. In de Tweede Wereldoorlog bleef de school, voor zover dat mo- gelijk was, geopend. Na de 7.1 oorlog werd de schade zoveel 30, ifiogelijk met eigen middelen Een foto van een les metaalbewerker! uit de jaren dertig. hersteld en groeide de school tot wat zij nu is: een volwaar dige LTS met vijf afstudeer richtingen. Na het tweede jaar kan worden gekozen uit bouwtechniek (timmeren, schilderen, metselen), mecha nische techniek (metaalbe werken en fijnmechanisch techniek), motorvoertuigen techniek, electrotechniek en grafische techniek. Archieven Directeur De Bruijn is ooit be gonnen als docent wis- en na tuurkunde op de LTS. Opge klommen tot directeur vond hij de tijd om tussen de dage lijkse beslommeringen door in de archieven te duiken. „Ik loop al een flink aantal jaar tjes hier mee en in de loop der jaren ben ik me voor de ge schiedenis van de school gaan interesseren. Je komt mensen tegen, die hier op school zaten en boeiend over vroeger ver tellen", legt de heer De Bruijn de aanleiding van zijn inspan ningen uit. „En ik moet zeg gen dat erg veel bewaard is gebleven". Een wandeling naar de voor oorlogse directeurskamer leidt tot een blik in kasten met fo toboeken van vele jaren tech nisch onderwijs in Leiden, meubelen die ooit eens voor een directeur gemaakt zijn en een eigen verhaal hebben zoals de stoel met een fout, die alleen de maker van het ding nog kan vinden een banier gemaakt toen er een jonger jubileum voor de deur stond, fotografische platen van voor de oorlog en zo zou De Bruijn nog uren door kun nen gaan. Hij geeft bij elke plaatjes in het oneindige sta ren, grijpt weer een fotoboek en verhaalt wat technisch on derwijs vroeger was. „Je werd opgeleid tot timmerman en dat was dan ook het enige dat je leerde. Vakken als Engels, aardrijkskunde en maatschap pijleer waren uit den boze. Je moest je realiseren, dat je in een bevoorrechte positie zat, louter omdat je op school was. Met de tegenwoordige leer plicht is daar uiteraard niet veel meer van over". Ook de 250 leerlingen van de hedendaagse LTS worden ge confronteerd met de werk loosheid van de jaren tachtig. Het wordt voor de leerlingen steeds moeilijker om in een bedrijf als leerling aan de slag te komen en steeds meer leer lingen kiezen een verdere op-> leiding na vier jaar LTS. „Ik ben bang dat het voor de leer lingen, die dit jaar hun diplo ma halen, nog moeilijker wordt om een baan te vin den", zegt de directeur. Middenschool Een gesprek over het verle den en het heden van de LTS leidt onvermijdelijk tot een blik in de toekomst en dus tot een beschouwing over de her vormingsplannen van de mi nister van onderwijs: de mid denschool. „Voortgezet Basis onderwijs" heet dat in de laat ste plannen. Directeur De Bruijn heeft de nodige twij fels: „Voor een aantal kinde ren zal het goed zijn, daar twijfel ik niet aan. Het uitstel len van een beroepskeuze kan goed werken, maar een LTS wordt nu al „restonderwijs" genoemd. Als je niet naar de MAVO of de HAVO kan, moet je maar de LTS, wordt vaak geredeneerd. Dat is vol komen ten onrechte, want je leert hier een vak en een vak als electrotechniek kan best moeilijk zijn. Daar komt bij dat vakmensen altijd hard no dig zijn. Ik ben bang en met mij velen in het technisch on derwijs, dat „ons" onderwijs er nog slechter af zal komen. Differentiatie in het onder wijs zal altijd nodig blijven; dat wordt wel eens vergeten. Het zit erin, dat veel jongeren na die drie jaar voortgezet basisonderwijs geen zin meer hebben in een verdere specia lisatie en scholing. Een ver schraling van het technisch onderwijs zal het gevolg kun nen zijn." Hij benadrukt dat er nog veel onduidelijk is over de plannen Van de mi nister. Hij doelt met name op de scholingsmogelijkheden na de middenschool. „Hoe het onderwijs na die drie jaar pre cies wordt ingevuld, is bij voorbeeld nog erg onduide lijk. Daar zal erg veel van af hangen". Voorlopig heeft de directeur het druk genoeg met de voor bereidingen van het jubileum. „Hoe het precies zal worden is nog niet duidelijk. Het is elk geval de bedoeling dat er een grote reünie komt met oud leerlingen en oud-leraren. Daarom vertellen we nu al overal rond, dat we binnen kort 100 jaar bestaan". MARCEL GELAUFF LEIDEN Met ingang van 1 juni is in Leiden een verkeersmaatregel van kracht die de overlast door geparkeerde vracht wagens aan banden legt. De gemeente heeft een aantal plaatsen aangewezen waar de vrachtwagens wel mogen wor den geparkeerd. Deze plaatsen zijn: Oostzijde Lammenschansweg, tussen Lorentzkade en Zoeter- woudse Singel. Westzijde Lammenschansweg, tussen viaduct en Veilingkade. Van Vollenhovenkade tussen Burggravenlaan en Asser- straat. Het bedrijfsterrein De Waard. Flevoweg en Flevodwarsweg. Blauwe Vogel weg, tussen Was- senaarseweg en Leeuwerik- straat. Parkeerterrein bij kantoorflat Vondellaan 47. v Hoge Morsweg, tussen Sma ragdlaan en Haagse Schouw- weg. Saffierstraat tussen Opaal- straat en Topaaslaan. Toussaintkade tussen Ter Haarkade en Churchilllaan. Rooseveltstraat. 5 Meilaan, tussen Debussy- straat en Obrechtstraat. De parkeerplaatsen voor vrachtwagens zijn aangegeven met aparte verkèersborden met witte tekens op een blau we achtergrond. Spoilt De Leidse popgroep Spoill leeft nog. Enkele jaren gele den had deze groep een bekende naam in de Leidse re gio, maar de formatie ging ter ziele toen enkele muzi kanten de band verlieten. Op gezette tijden gingen de voormalige bandleden bij wijze van reünie wel weer gezamenlijk de platenstudio in. De laatste maal ge beurde dit eind vorig jaar. Toen werden vier nummers opgenomen, die thans op epee verkrijgbaar zijn. Drum mer Robert Koster heeft alle nummers geschreven. Het plaatje is verkrijgbaar bij Plato, Elpee en Robert Koster thuis (Boerhaavelaan 183, tel. 170205). Het epeetje is dermate gunstig ontvangen, dat er nu weer concrete plannen bestaan om Spoil in een nieuwe sa menstelling weer op te richten. Staatssecretaris Demissionair staatssecretaris S. Langedijk-De Jong (volks huisvesting en ruimtelijke ordening) brengt vrijdag 21 mei een bezoek aan het woonwagencentrum aan het Trek vaartplein in Leiden. Dit gebeurt in het kader van een werkbezoek aan Zuid-Holland, dat geheel gewijd is aan de woonwagenproblematiek in de provincie. Om ongeveer kwart over tien arriveert de staatssecretaris in het regio naal woonwagencentrum. Gedurende een uur worden ge sprekken gevoerd met woonwagenbewoners en het be stuur van het woonwagenschap. Vervolgens wordt naar Noordwijk gereden. Aan de 's-Gravendijkseweg wordt de plaats bekeken waar een woonwagencentrum met vijfen twintig standplaatsen zou moeten gaan komen. Tenslotte wordt nog een woonwagencentrum in Den Haag bezocht. The Chaplin Band In de Koets-O-Theek aan de Kruisstraat in Leiden treedt vrijdagavond op de Nederlandse groep „The Chaplin Band". De nieuwste single van de formatie heet Mr. Jock. Het concert begint om acht uur. De toe gangsprijs bedraagt vijf gulden. LEIDEN De in de Leidse regio rijdende bus ondernemingen hebben voor de nieuwe dienstre geling, die op 23 mei van start gaat, een aantal wij zigingen opgenomen. De wijzigingen van Centraal Nederland zijn: Lijn 94 zal tot 19.00 uur niet verder rijden dan tot de Brink in Noordwijkerhout: reizigers voor Sancta Maria moeten overstappen op lijn 60 van de NZH. Dit geldt overigens niet voor de periode van 23 mei tot en met 29 augustus, want dan rijdt deze bus wel via Sancta Maria tot aan de Langevel- derslag (strand- en campingbe zoekers). Lijn 102: tussen Nieuwkoop en Alphen rijden 's morgens twee extra snelle ritten via de Provinciale weg (niet via het Zuideinde) naar Alphen en 's middags twee snelle ritten terug naar Nieuwkoop over dezelfde route. De wijzigingen van de NZH zijn: Lijn 32 wordt verlengd in verband met de voortgaande bebouwing van de wijk Rijn soever in Katwijk. Het nieuwe eindpunt komt te liggen bij de ingang van Estec, waardoor dit complex tevens een busverbin ding met Leiden krijgt. Het aantal ritten in de ochtend- en avondspits zal zodanig worden uitgebreid, dat wordt aangeslo ten bij de aanvangs- en eindtij den bij Estec. Zowel 's mor gens als 's avonds blijft een tweetal ritten naar en van het industriegebied 't Heen rijden. De busroute door Katwijk wordt verlegd: Rijnstraat - Zeeweg - Kon. Julianalaan - Biltlaan - Estec vv. De halten Duinoord en Industrieweg zul len voor lijn 32 vervallen. Op lijn 31 wordt gedurende de schoolvakanties volstaan met een frequentie van een half uur. Op lijn 45 (Merenwijk) wordt gedurende de wekelijkse koopavond (donderdag) een rit toegevoegd die om 21.00 uur vertrekt vanaf de Tomaten- straat via centrum en station naar de Merenwijk. De rit die om 20.08 uur vertrekt vanaf station NS naar de Merenwijk zal dagalijks gaan rijden vanaf de Tomatenstraat. De rit die om 19.30 uur vertrekt uit de Merenwijk zal voortaan door rijden tot aan de Tomaten - straat. Lijn 60 (Leiden - Noordwij kerhout) zal 1 keer per uur worden doorgetrokken tot Sancta Maria. Leiden krijgt hiermee een rechtstreekse verbinding met de psychiatri sche inrichting in Noordwij kerhout. LEIDEN „Niet alleen zal de gemeente actiever dienen te worden ten opzichte van het aantrekken van bedrij ven buiten Leiden, ook zal de gemeente meer moeten en kunnen doen voor het econo mische leven in het Leidse 'centrum". Dit. schrijft de FNV-afdeling Leiden in haar jaarverslag. ,;Tegen de achtergrond van de economische recessie zou de gemeente naar onze mening een uiterst krachtig beleid moeten voeren om de Leidse binnenstad zo aantrekkelijk mogelijk te maken. De concre te resultaten van het afgelopen jaar zijn nogal teleurstellend. Er zijn geen wezenlijke verbe teringen in de iLeidse ver keerssituatie aangebracht. Ter wijl het water de middenstan der tot de lippen stijgt, komt de gemeente niet verder dan tot eindeloze discussies in di verse commissies over wat er aan de binnenstad moet gebeu ren. Er is nog steeds geen par keergarage, het verkeer in de Breestraat is nog even chao tisch als het altijd was", ver volgt de vakbond in haar jaar verslag. „Wij beseffen dat over het gebruik van de binnenstad uiteenlopende meningen be staan, maar dit mag nooit de reden zijn van eindeloos touw trekken tot schade van een le vende binnenstad". Het FNV schrijft verder te leurgesteld te zijn over het economisch beleidsplan van de gemeente. „Deze gaf onvol doende aan waar de gemeente lijke overheid aktief moet worden om de bedrijvigheid te stimuleren. Wij handhaven deze kritiek, omdat ook in de praktijk een daadwerkelijk aktief beleid van de gemeente is uitgebleven. De gemeente blijft afwachten", aldus de bond. De FNV pleit voor het opzet ten van kleine ondernemingen die door een werkloze, met be houd van uitkering, kunnen worden uitgeoefend. Pas als de zaak financieel goed draait, zou de uitkering moeten wor den ingetroken. De gemeente zou dergelijke bedrijfjes met ambtelijke en financiële hulp moeten steunen. Koffertje met sieraden gestolen LEIDEN In een café aan de Beschuitsteeg is gistermiddag een koffertje met voor enkele duizenden guldens aan sieraden gesto len. Het koffertje was eigendom van een 52-jarige inwoner van Ro zenburg. Het was onder meer gevuld met 50 horloges. De man had het koffertje naast zijn stoel staan. Toen hij even naar de wc ging werd het koffertje gestolen. Later op de avond hield de po litie twee Leidenaars van respectievelijk' 28 en 38 jaar aan in verband met de diefstal. Het koffertje is echter nog niet gevon den. ADVERTENTIE Voordat u als Leidse ondernemer uw keuze bepaalt kunt u uw vragen nog stellen aan de politieke partiien. Maandagavond 24 mei 19.30 uur in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal. Discussie-avond met de politieke partijen van Leiden georganiseerd door het LCC, het KNOV aid.. Leiden en de Raad voor het Filiaal en Grootwinkelbedrijf Kring Lelden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3