6oma/nt 1 Tussenkabinet wacht op steun van D'66 Thatcher beraadt zich over lidmaatschap EG Lente-Show in eiken Verslaggever Bert Jansma bij beroving in Cannes zwaar verwond in de hals ERSTEL COALITIE NIET MOGELIJK ENGELAND WEGGESTEMD BIJ VASTSTELLING LANDBOUWPRIJZEN i><r Meubelfabriek Oistexwijk over VS „bemoedigd" aanbod van Brezjnev Britse hoop op vrede vervaagt v'/ yy* Woensdag 19 mei 1982,72e jaargang no. 22273 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/21750. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0,75. Vanavond op Ned. I om 22.10 uur samenvatting UEFA-cup finale HSV-IFK Gdteborg. (Duitsland 2 zendt om 19.55 uur direct verslag uit). Op Ned. II om 20.32 uur oor logsfilm „The eagle has lan ded" en om 22.30 uur Seth Gaaikema met Heine. Veel bewolking en mogelijk wat regen of motregen. Mini mumtemperatuur omstreeks tien, middagtemperatuur om streeks 18 graden. Matige zuid westenwind. Zon opr. 05.40, onder: 21.34; boog water Schev.: 00.29 en 12.49; laag water 8.30 en 21.03. ae plensbui id-Limburg SBERG De oostelijke ek in Limburg is gisteren ooravond getroffen door regenval die in ongeveer tijd wegen en weilan- heel blank heeft gezet, derwoningen liepen on- brandweer vmenkele (onder meer Uoach over 5, Eygelshoven, en het »rp Rïmburg), was tot mid- iht bezig met het wegpom- |n het water. De wegen in beving waren pas uren la- eer berijdbaar. Inwoners b dorpen spraken over de regenval in twintig jaar. CANNES Bert Jansma, onze verslaggever bij het filmfestival in Cannes, is gisternacht bij een beroving in een bar in het cen trum van de Zuidfranse bad plaats met een scheermes zwaar verwond in de hals. Na een vier uur durende operatie is Bert Jansma (39) nu buiten levensge vaar. De rovers hebben onge veer 1000,— en een aantal cre- dit-kaarten buitgemaakt. Jans ma's paspoort en festivalkaarten zijn later op straat teruggevon den. De politie van Cannes heeft enkele arrestaties ver richt. Een Noordafrikaan is in middels in het plaatselijke zie kenhuis Borousailles met het slachtoffer geconfronteerd. Bert Jansma herkende hem echter niet met zekerheid. De overval in de bar waar Bert Jansma zich met enige collega's bevond had plaats toen hij een Noordafrikaanse jongeman op heterdaad betrapte bij het rollen van zijn portefeuille. Toen hij de rover in zijn kraag wilde pakken werd Bert Jansma van achteren besprongen door een tweede man die met een scheer mes zijn nekspier volledig door sneed en daarbij zijn halsslaga der raakte. De ziekenhuisartsen verklaar den vanmorgen dat het ergste gevaar geweken is, maar dat Bert Jansma tenminste tien da gen plat moet blijven liggen. De operatie wordt succesvol ge noemd. De kans op blijvend spierletsel is klein. Een collega heeft Bert Jansma vandaag tegen het middaguur in het ziekenhuis bezocht. Hij meldde, dat Bert Jansma zijn hoofd redelijk goed kan bewe gen en zelf ook niet zo heel erg bang was voor blijvend letsel. Op pagina 8 de laatste bijdragen van Bert Jansma uit Cannes. Massaal ontslag bejaardenhulpen AMERSFOORT De FNV-bond Abva- Kabo vreest dat het aangekondigde ont slag van 163 van de 450 bejaardenhulpen bij het Groene Kruis in Amersfoort van wege de bezuinigingen, de voorloper is van een massale ontslaggolf bij de bejaar denhulpen in heel Nederland, die 10.000 banen kan kosten. Volgens het Groene Kruis leveren deze bezuinigingen de over heid geen cent op, omdat door het beknib belen op de gezinszorg, bejaarden bijvoor beeld langer in dure ziekenhuisbedden liggen of een duur bejaardentehuis in moeten. Om maar niet te spreken van ww-uitkeringen aan gezinsverzorgers, al dus de directie. „Veel fietsen onveilig" AMSTERDAM Heel wat Nederlan ders springen te nonchalant met hun tweewieler om. Bij controles en keu ringen die door politie en Veilig Ver keer Nederland zijn uitgevoerd, is ge bleken dat erg veel van de 11,5 mil joen fietsen die in Nederland in ge bruik zijn, slecht worden onderhou den en daardoor onveilig zijn. Dit schrijft de Stichting Fiets uit Amster dam in een gisteren verschenen bulle tin. Volgens de stichting zijn er vorig jaar 1,2 miljoen fietsen aan de handel geleverd, iets minder dan vorig jaar, maar dat was met de verkoop van bij na anderhalf miljoen fietsen dan ook een topjaar. Wel blijft de export van Nederlandse fietsen groeieh. Van Agt en Nijpels samen naar de Tour DEN HAAG Minister-presi dent Van Agt en WD-leider Nijpels gaan deze zomer samen naar de Tour de France. Zij hebben dit gisteren afgespro ken tijdens een lunchgesprek op het Catshuis, vertelde Ed Nijpels bij terugkomst in de Tweede Kamer. Het is een lang gekoesterde wens van de VVD'er, die zelf veel fietst, ooit eens van dichtbij het wie lerspektakel mee te maken. Van Agt is al een paar keer naar de Tour geweest, als gast van ploegleider Peter Post. Het lunchgesprek had plaats, omdat beide politici de behoef te hadden elkaar beter te leren kennen. (Van onze parlementaire redactie) t)EN HAAG Omdat zij er vanuit gaan dat de VVD kaar dreigement niét waar s[al durven maken een tus- enkabinet onmiddellijk kaar huis te sturen, willen CDA en D'66 toch proberen fen volwaardig tussenkabi- fiet te vormen. Dit kabinet Jou een beperkte opdracht noeten krijgen: indienen an de Voorjaarsnota, op tellen van de begroting oor 1983 en het houden van verkiezingen in het najaar (eind september, begin okto- er). et'wachten is nu op D'66, zo erklaarde CDA-fraetieleider ubbers nadat hij voor de tweede achtereenvolgende dag het ont bijt had gebruikt met informa- ur Steen kamp (die in de loop an de ochtend verslag heeft uit- jebracht aan koningin Beatrix). Tweede-Kamerfractie van kwam vanochtend bijeen im te bespreken wat- haar te loen stond, nu er geen mogelijk- ïeden meer zouden zijn de PvdA n de regering te houden.'Zoals i£t er bij de begin van de verga- lering uitzag zouden slechts twee van de zeventien D'66'ers tegen deelheming aan een interimkabi net met het CDA stemmen. Het gaat hier om Ernst Bakker en Gerrit Mik, die menen dat hun partij „het gevaar loopt zich van progressief Nederland te ver vreemden". Maar de overigen, onder wie fractieleider Brinkhorst, zijn er van overtuigd dat onder deze moeilijke economische omstan digheden het landsbelang voor rang moet hebben. Voor hen is tevens van groot belang dat her stel van de coalitie tussen CDA, PvdA en D'66 niet mogelijk is. Dit zou gisteren gebleken zijn in de gesprekken van informateur Steenkamp met de ministers Van Agt, -Den Uyl en Terlouw. „In dat geval dreigt het gevaar dat er vier maanden niets gebeurt. Dat zou heel slecht zijn voor ons land". De D'66-voorman weet boven dien dat het CDA bereid is in het uiterste geval alleen een interim- kabinet te vormen. Dé christen democraten menen dat dit voor een korte periode wel geoorloofd. is. Een CDA-kabinet zou in het parlement voldoende hebben aan de steun van de VVD en de klei ne christelijke partijen. Pagina 9: Gesprek Van AgtNijpels heel belang rijk genoemd ADVERTENTIE. nderdag 20 mei imelvaartsdag VERONICA HVE-IN SHOW ivang 20.30 uur ilesse Paard" Stompwijk uwe telingen in Salvador SALVADOR In ilvador zijn de afgelo- dagen veertien lijken aden, waarvan er ze even sporen van zwa- ïartelingen vertonen, gaat om de lichamen vijf jonge mannen en jonge vrouwen. Be- sporen van marte- n vertonen de lijken kogelgaten. Onduide- nog of de slachtof- eerst gemarteld of doodgeschoten zijn. ADVERTENTIE ezoek a.s. vrijdag ïei voetbalwedstrijd GROENENDIJK 't ZWAANTJE invang 19.30 uur EGANG GRATIS irein SV Barnardus Sweelincklaan, lazerswoude-Rd. Voeding 2,5% duurder door EG-prijsakkoord DEN HAAG Basisvoeding zal 2,5 duurder worden. De prijs van het totale levensmiddelenpakket stijgt met een half procent. Dat heeft voorzitter Van der Veen van het Landbouw schap gisteren gezegd in reactie op het besluit van de EG- landbouwministers om voor Nederlandse tuinbouwproduk- ten een gemiddelde prijsstijging van 8,5 procent toe te staan. De prijsstijging van graan is iets lager dan 8,5 pro cent, die van melk iets hoger. Duurder worden melk- en graanprodukten, suiker en vlees. Het Landbouwschap is niet ontevreden met het bereikte akkoord, waar alleen de Britten tegen zijn. BRUSSEL De Europese Gemeenschap staat letter lijk op springen, nadat de ministers van landbouw van de tien EG-landen gisteren de nieuwe sei- zoenprijzen voor land- bouwprodukten hadden vastgesteld met voorbij gaan aan de onoverkome lijke bezwaren van Enge land. De gemiddelde prijs verhoging van 10,7 pro cent voor de produkten van de Europese boeren wordt morgen voor de hele EG inclusief En-- geland wettelijk van kracht. Ook de Deense en Griekse mi nister (die het inhoudelijk wel eens zijn met de 10,7 procent) hebben niet aan de stemming deelgenomen omdat ze princi pieel het veto-recht van elk der lidstaten erkennen. Het wachten is nu vooral op de reactie van de Britse rege- ring-Thatcher, die gisteren in de EG-landbouwraad in Brus sel bij monde van de Britse minister Peter Walker uiting gaf aan hevige woede. Walker noemde het doordrukken van .de nieuwe landbouwprijzen „cynisch, dom en belachelijk". Hij zei dat het kabinet in Lon den zich nu gaat beraden over wat Engeland te doen staat. Omdat volgens de Britten „een vitaal landsbelang" is geschon den, zou de regering-Thatcher kunnen weigeren het prijzen- besluit op het eigen grondge bied uit te voeren. Zij zou dan de officiële EG-wetgeving, het Verdrag van Rome, schenden die het nemen van besluiten bij meerderheid tegen een minderheid toelaat. Echte machtsmiddelen om Engeland in de pas te dwingen, hebben de overige lidstaten echter niet. Een dergelijke Britse op stelling zou (minstens infor meel) neerkomen op ëen uit treden van Engeland uit de EG, want verschil in land- bouwprijsniveau's zou weer een douane-muur langs de Noordzee noodzakelijk maken. Pagina 11: vervolg ADVERTENTIE 27 28 29 meT] U bent van harte welkom op onze sfeervolle Lente-Show in: Berkel: Noordeindseweg 116 Beverwijk: Parallelweg 100, Meubelboulevard Tbonaangevend in eiken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. WASHINGTON, MOSKOU Het Witte Huis heeft gisteren verklaard „bemoedigd" te zijn door het feit, dat de Russische president Leonid Brezjnev zich heeft uitgesproken voor een her vatting van de onderhandelingen over de strategische bewape ning met de Verenigde Staten. „Het feit alleen al dat zij willen raten is bemoedigend", aldus vice-president George Bush, rezinev had gisteren in een toespraak voor de communistische jeugdbeweging de Amerikaanse bereidheid tot hervatting van het overleg over de strategische, intercontinentale raketten een stap in de goede richting genoemd. „Wij zijn daar altijd voor stander van geweest", aldus Brezjnev, maar hij wees de jongste voorstellen in concreto af, omdat wederzijdse vermindering van het aantal kernwapens met een derde van het totaal (zoals Rea gan had voorgesteld), „eenzijdig is, temeer daar de VS over het algemeen graag die strategische wapens zou willen uitsluiten die zij nu het meest intensief ontwikkelen", aldus Brezjnev die daarmee kennelijk doelde op de ontwikkeling van het voorge stelde MX-systeem. „Men kan zich moeilijk aan de slotsom ont trekken dat de Amerikaanse president zich niet oriënteert op het zoeken naar een akkoord, maar naar het scheppen van voor waarden voor de voortzetting van Washingtons pogingen een militair overwicht over de Sovjet-Unie te bereiken", aldus Brez jnev. Pa^na 11: vervolg LONDEN De hoop op een vreedzame afloop van het conflict om de Falk land Eilanden is in Lon den snel aan het verva gen. Terwijl in spanning wordt gewacht op het Ar gentijnse antwoord op de laatste vredesvoorstellen van de Britse regering ko men uit de Zuidatlanti- sche Oceaan steeds meer berichten, die er op wijzen dat de oorlogsvloot bij de Falkland Eilanden zich aan het opmaken is voor een grootscheepse aanval. Verslaggevers aan boord van de vliegdekschepen Hermes en Invincible lieten gisteren we ten, dat een nieuwe zending Harrier-gevechtsvliegtuigen de luchtsterkte van de oorlogs vloot heeft verdubbeld. In Londen zegt de regering That cher met steeds grotere stellig heid, dat morgenavond be kend is of het al dan niet tot een echte oorlog om de Falk land Eilanden komt. In New York heeft de Argen tijnse onderhandelaar Enrique Ros gisteravond het antwoord van zijn regering op de laatste Britse vredesvoorstellen aan geboden aan VN-leider Perez de Cuellar. Hij weigerde de antwoorden „definitief" te noemen. „Dat bestaat voor ons niet, want wij willen een vreedzame oplossing". Bij het sluiten van deze editie was de inhoud van de Argentijnse boodschap nog niet bekend. Het belangrijkste breekpunt in de onderhandelingen lijkt nog steeds dat de Britten een Ame rikaanse garantie eisen, dat de eilanden niet opnieuw door Argentinië zullen worden aan gevallen. Ook de duur van de onderhandelingen en de ma nier waarop beide landen zich zouden moeten terugtrekken is nog een punt van geschil. Volgens Amerikaanse militai re deskundigen heeft de Sov jet-Unie een ultra-moderne spionage-satelliet boven de Zuidatlantische Oceaan in de ruimte geposteerd om de Brit se oorlogsvloot in de gaten te houden. Het gaat om een satel liet, waarvan de energie-ver slindende radar door kerne nergie wordt gevoed. Sinds het uitbreken van het Falkland- geschil hebben de Russen veertien satellietep in de ruimte gebracht, waarvan er twaalf in direct verband met het Falkland-conflict worden gebracht. Pagina 11: Invasie Falklan- den geen „D-day in het w Mt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1