3 ott waarschuwt voor 'ote verliezen Paus besluit bezoek aan Portugal rgentijnen strijdlustig „BBC doet werk goed" solidariteit met Londen afhankelijk van Engelse bijdrage aan EGbegroting Italiaanse DC-9 aan ramp ontsnapt Ontvoerd meisje na vijf maanden vrij TENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 17 MEI 1982 PAGJNA 9 j^jet-Unie: snel lerhandelen over Itegische wapens ;0U De Sovjet-Unie wil „zo spoe- jgelijk" onderhandelingen beginnen ^Verenigde Staten over een „beper- vermindering" van de interconti- kernraketten. Dat staat in een ■Iniqué dat gisteren is uitgegeven na Blvan het bezoek van de Cambod- minister van buitenlandse zaken >n aan Moskou. De zinsnede wordt als een indirect antwoord op het van president Ronald Reagan om besprekingen te beginnen over ring van de intercontinentale Verwacht wordt dat president morgen op een congres van de jtische jeugdbeweging nader zal op Reagans voorstellen. Prins Charles bezoekt popconcert Voor de eerste keer in zijn leven bezocht prins Charles een popconcert. Dit week einde was hij aanwezig tijdens een optreden van de Engelse popgroep Status Quo, die haar twintig-jarigbestaan vierde en in verband daarmee een liefdadiheidscon- cert gaf. Korte uitzending Radio-Solidariteit WARSCHAU De zender van de verboden Poolse vakbond Solidariteit is gisteren voor de vijfde maal even in de lucht geweest. De uitzending, die slechts in een klein deel van Warschau te horen was, werd al na minder dan een minuut door de auto riteiten gestoord. Het hoofd van de faculteit Poolse li teratuur en taal van de Universiteit van Warschau, prof. Puzynina, en enkele andere hoogleraren zin dit weekeinde geïnterneerd. Afgelopen donderdag hadden zij delgenomen aan een staking van 15 minuten, waartoe Solidariteit had opgeroepen. In totaal zijn sinds donderdag meer dan 600 mensen gearresteerd. Syrië en Algerije stellen voorwaarde aan relatie met Egypte DAMASCUS De presidenten Assad van Syrië en Benjedid van Algerije heb ben gisteren een beroep gedaan op de Arabische landen de relatie met Egypte niet te herstellen, zolang Kairo geen af- gstand heeft genomen van de vredesak koorden met Israël. Dit staat in een ver klaring die werd uitgegeven nadat presi dent Assad terugkwam van een bezoek aan Algerije en Libië. Met deze oproep hopen Syrië en Algerije de oppositie tegen toenadering tot Egypte te versterken. Op drie landen na (Oman, Soedan en Soma lië) verbrak de Arabische wereld de con tacten met Kairo nadat Egypte in 1979 de Camp-Davidakkoorden ondertekende. „Israël zal hard optreden tegen Palestijnse acties" JERUZALEM De Israëlische regering heeft gisteren verklaard, dat de aanvallen vanuit Li banon door Palestijnse verzetsstrijders een schending betekenen van het negen maanden oude bestand en dat „hard zal worden opgetre den tegen terreur-acties van de PLO". Het Is raëlische kabinet wijdde gisteren een speciale zitting aan de nieuwe spanningen aan de grens met libanon, waar Israël troepen heeft gecon- treerd. De PIO laat al maandenlang weten, dat de regering-Begin door middel van provocaties Palestijnse acties wil uitlokken, om vervolgens een invasie in Libanon te kunnen „rechtvaar digen". Dit weekeinde werd opnieuw een Pa lestijn tijdens ongeregeldheden in het vluchte lingenkamp Balata op de wqestelijke Jordaan- oever door Israëlische militairen neergescho- (olg van de voorpagina) DEN Nott waar- ,eft^de de Britten er gis- ^et Idag ook voor, dat )orl ernstige verliezen mi ensenlevens kunnen rfsjen als het bevel tot wachte invasie van de lut)ind Eilanden inder- nn(jegeven wordt. Pre- 161 Thatcher is zelf een sn' e conservatieve ha- j"en die niet geloven k ne Falkland-kwestie eel de VN opgelost zal verin worden. De havi- vatoan de Britse rege- guh artij spreken al dan een week de vaste overtuiging uit, dat een grootscheepse militai re bestorming van de Falkland Eilanden het enige doeltreffende mid del is om (voorlopig) een einde te maken aan het geschil tussen Argentinië en Groot-Brittannië. Thatcher en haar extreem rechtse partijleden vertrouwen de Argentijnen voor geen cent. Thatcher heeft zich evenwel gisteren opnieuw laten bepra ten door haar minister van Buitenland Zaken Francis Pym en minister van Binnen landse Zaken Wiliam White- law, twee leden haar oorlogs kabinet. Pym en Whitelaw blijven erbij, dat het bevel tot invasie van de Falkland Eilan den niet gegeven mag worden, zolan|f er enige hoop bestaat op een vreedzame regeling van het geschil door bemidde ling van de Verenigde Naties. Kleine landingen en aanval len, zoals de bestorming van het eiland Pebble op de noord kust van West-Falkland, door vijftig para-commando's, die vrijdagnacht uitgevoerd werd en het nieuwe bombardement door Sea Harriers zaterdag op het vliegveld van Port Stan ley, zullen echter wel voortge zet worden, terwijl de vredes besprekingen in New York nog aan de gang zijn. Dergelij ke aanvallen hebben tot doel het Argentijnse garnizoen op de Falkland Eilanden verder af te matten en het al gedeel telijk te liquideren. De actie was de eerste van Britse commando's die op de grond van de Falkland Eilan den werd uitgevoerd. De Britse armada bereidt zich nu voor op de mogelijkheid van gevaarlijke tegenaanval len van de Argentijnse lucht macht, die zij nog steeds niet buiten gevecht heeft kunnen stellen. Zolang de Argentijnen nog sterk genoeg zijn om de Britten uit de lucht zware ver liezen toe te brengen, blijft voor Groot-Brittannië de her overing van de Falkland Ei landen een riskante onderne ming. iS AIRES Het Argentijnse volk is bereid veertigdui- 'ens te geven in een oorlog met Groot-Brittannië om de :d Eilanden. Dit heeft de Argentijnse president Leopoldo dit weekeinde gezegd in een vraaggesprek met de Mexi- televisie. „Er zijn nu vierhonderd Argentijnen gesneu- laar het Argentijnse volk, niet ik, is bereid niet slechts iderd doden te accepteren, maar ook vierduizend of ook luizend. jentijnse ambassadeur in Washington, Eseban Takacs, it weekeinde gezegd dat het gevaar voor een Russische interventie groter is geworden door de actie van Groot-Brittan nië. Hij zei die niet te willen, maar liever hulp te verlangen van Venezuela, Peru of Brazilië voor het geval er een complete oor log met Groot-Brittannië uitbreekt. De Peruaanse minister van defensie heeft vandaag gepleit voor verscheping van Peruaanse tanks, vliegtuigen en troepen naar Argentinië. De Argentijnse minister Costa Mendez toonde zich erg somber over een goede afloop van het VN-overleg dat vandaag is her vat. In de haven Grytviken van het door de Britten heroverde eiland Zuid-Georgië ligt de zwaar beschadigd Argentijnse onderzeeër Santa Fe. Het schip werd tijdens de herovering door de Britten buitgemaakt. ENQUETE WUST UIT: LONDEN De Britse radio en televisie-om roep BBC, die aan scherpe kritiek van re geringsautori teiten onderhe vig was wegens vermeende „anti-Britse be richtgeving over het Falk land-conflict", geniet brede steun van het Engelse pu bliek. Dit blijkt uit een zaterdag gepubliceerde uitslag van een opiniepeiling, die in opdracht van de BBC door een onaf hankelijk bu reau werd uit gevoerd. Op de vraag of de BBC zich op een verant woordelijke wijze van haar taak had ge kweten, zei 81 procent van de ondervraagden ja, 14 procent zei nee en vijf procent zei het niet te weten. CAI) onze correspondent katjarck de Koninck) 3fMBURG De tien mi- EG-lidstaten hebben 'ond nog geen besluit n over een eventuele ;ing van de strafmaat- I tegen Argentinië. En- jG-lidstaten willen de ^boycot tegen Argenti- leffen. behalve over de land- lijzen en de Engelse bij- aan de EG-begroting ker de Falkland-crisis (leid bestaat, wordt dui- loe groot de problemen zijn waarmee de Europese Ge meenschap momenteel te kampen heeft. De sancties te gen Argentinië, die éën maand geleden genomen werden ten einde dat lancl te dwingen de Falkland-Eilanden te verlaten, lopen morgen af. Vanavond wordt nog een laatste poging ondernomen om de tien minis ter van buitenlandse zaken op een lijn te krijgen. De kans op slagen wordt echter zeer klein geacht. Een woordvoerder van de Italiaanse delegatie, welk land evenals Ierland, Dene marken en Frankrijk steeds fellerp kritiek heeft laten ho ren op het Britse militaire op treden, zei niet in te zien dat de zaken zich binnen 24 uur nog zullen wijzigen. Over de situatie rond de Falk land-Eilanden en over het verlengen van de handelsboy cot tegen Argentinië is volgens de voorzitter van de EG-mi- nisterraad, de Belg Tinde- mans, gisteravond „opzettelijk niet gesproken". Hiermee ver wees hij naar de bilaterale ge sprekken, die vandaag tussen de EG-partners zullen plaats vinden. Ook de Nederlandse minister van buitenlandse za ken, Van der Stoel, zei gistera vond. dat er vandaag nog bila terale besprekingen gevoerd zullen worden, alvorens een definitief besluit wordt geno men. Nederland is, aldus Van der Stoel, voor het voortzetten van de importstop op Argen tijnse goederen, „mits deze de onderhandelingen niet door kruist". Landbouwprijzen De EG-ministers kregen giste ren eens te meer ook de kwes tie voorgeschoteld van de Brit se bijdrage tot de EG-begro ting. Om een gevoelige ver mindering van die afdrachten af te dwingen heeft Londen tot nog toe geweigerd in te stemmen met de gebruikelijke verhoging van de produktprij- zen voor de Europese boeren. Vandaag komen de tien land- bouw-ministers in Brussel sa men. De meesten van hen wil len nu eindelijk tot stemmen overgaan en eventueel zonder medewerking van Londen de landbouwprijzen vaststellen. Nu voor het eerst sinds jaren een EG-besluit niet met alge mene stemmen genomen hoeft te worden, bestaat er de moge lijkheid dat Engeland uit de EG treedt. De Britten blijven bij hun standpunt dat hun verplichte lidmaatschapsgeld voor de EG onredelijk hoog, omdat zij als agrarisch minder belangrijke natie weinig terugontvangen aan landbouwsubsidies. Het ging gisteravond in Luxem burg vooral over een compro misvoorstel om voorlopig voor een jaar gedeeltelijk aan de Londense bezwaren tegemoet te komen, opdat de Britten hun blokkering van de land bouwprijzen zouden opheffen. Deze kwestie heeft mede de animo in andere EG-landen verkleind om in de Falklan- d-oorlog onverminderd de so lidariteit met de regering-T- hatcher te blijven belijden. Behalve in de EG-minister- raad bestaat er ook binnen de NAVO onduidelijkheid over de steun aan Engeland ten aanzien van het Falkland-con flict. Vandaag zullen de 15 NAVO-ministers van buiten landse zaken waarvan 9 EG-ministers zich over de Falkland-crisis uitspreken. Waarnemers betwijfelen of deze NAVO-raad de onvoor waardelijke steun aan Enge land zal herhalen, die tien da gen geleden in Brussel werd uitgesproken. De NAVO-ministerraad zal zich verder tot morgenmiddag ondermeer bezighouden met de voorbereiding van de NA- VO-top, die op 10 juni in de Westduitse hoofdstad Bonn plaats zal vinden. Met de Amerikaanse president Rea gan als belangrijkste aanwezi ge zullen de presidenten en/of premiers van de geallieerde landen daar een gemeenschap pelijke verklaring uitbrengen, waarin het doel van de NAVO nog eens wordt geformuleerd. Dun) lantj fwJlahorateurs ïai'svs l^nen- k|jjmokkeld li YORK Een jLjhtingendienst van 5E Amerikaanse mi- 5|rie van buiten- fee zaken heeft om r informatie te jen over de Sovjet- rtuH opdrachten van enten naast zich ëlegd en na de collaborateurs e nazi's de Vere- r Staten binnen- „^okkeld. In een alles in de te stoppen j-. de inlichtingen- r|fet onwaarheden iJbld tegenover het gres, de rechtban- en het publiek. |ieeft een voorma officier van justitie jren verklaard in Amerikaans tele- .jprogramma. nazi-collaborateurs Dteftn in de VS banen en erkïigen werden zelfs te- ivaliltuurd naar de Sovjet- STDAl in teams van para- amften in een poging len te plegen en bur- logen te ontketenen, de ambtenaar John js. Volgens hem ging a honderden collabo- 's. Hij schat dat er ^^binstens driehonderd lfien in de VS wonen. ^^Ipmokkelen gebeurde iks opdrachten van esidenten Roosevelt fruman dat oorlogs- idigers niet in de Vs Iten worden toegela- (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Lijkbleek en bevend als een riet kwamen za terdagochtend in Palermo op Sicilië de 110 inzittenden van een DC-9 van de Italiaanse luchtvaartmaatschappij ATI uit het /liegtuig. Zij waren zojuist aan de dood ontsnapt. Het vliegtuig, dat een normale lijnvlucht Milaan-Palermo uit voerde, bevond zich op 7000 meter boven het eiland Ustica, en wilde juist de landing naar Palermo, 100 kilometer verder, inzet ten, toen het een geweldige opdonder kreeg. Alsof er onder het toestel een bom ontplofte, zo zei de gezagvoerder later. Het vliegtuig schudde hevig, gedurende enkele seconden, maar ge noeg om onder de passagiers een enorme angstv te veroorzaken. Zij die de tegenwoordigheid van geest hadden om naar buiten te kijken, zagen een rookpluim in de diepte verdwijnen, anderen beweren zelfs een vreemd projectiel te hebben waargenomen, dat onder het toestel doorschoot. De bemanning zette het toestel 15 minuten later (overigens onder groot applaus van de opge luchte passagiers) in Palermo aan de grond, maar toen begon de opschudding pas goed. Op de melding van de gezagvoerder zette het gehele militaire apparaat van Zuid-Italië zich in beweging. Schepen en helicop ters werden uitgestuurd om de omgeving van het eiland Ustica af te zoeken. Maar het resultaat is nog nihil. Een piloot van een militair vliegtuig, dat zich op hetzelfde ogenblik enige duizen den meters onder de DC-9 van de ATI had bevonden, meldde ook iets wat op een ontploffing leek, boven hem. Maar zijn aan wijzingen leidden evenmin tot een antwoord op de vraag wat het dan wel geweest kon zijn. Het voorval zou niet zo dramatisch zijn als in juni 1980 op pre cies dezelfde plek niet een DC-9 van de Italiaanse luchtvaart- maatschappij Italia in de lucht was ontploft. Daarbij kwamen 81 mensen om het leven. Een onderzoek naar de oorzaak van deze vliegramp heeft nooit iets opgeleverd, anders dan gissingen en vermoedens over projectielen, vliegende schotels en raketten die het vliegtuig kunnen hebben getroffen. Zekerheid hierover is alleen te krijgen als de wrakstukken van het vliegtuig die op de bodem van de Tyrrheense Zee zijn gelokaliseerd, naar boven worden gehaald. Italië mist de financiële en technische midde len om deze gecompliceerde operatie uit te voeren. Gedacht wordt aan raketten, afgevuurd door de Amerikaanse zesde vloot, die in juni 1980 en ook nu weer in de Tyrrheense Zee oefeningen houdt. Maar, volgens de Amerikanen is hét on mogelijk dat hun raketten bij de oefeningen een dergelijke grote hoogte kunnen bereiken. Het spookt dus boven de Tyrrheense Zee, en de vergelijking is al gemaakt met de Bermuda Triangle, een stuk luchtruim voor de kust van de V.S. waar enige vliegtuigen spoorloos verdwenen zijn. Wellicht is het bijna-ongeluk van afgelopen zaterdag voor het Italiaanse parlement reden de minister van Transport wat meer geld te geven, om eindelijk eens een grondig onderzoek in te stellen en de spoken uit het luchtruim boven Ustica te verja gen. Voor de aankomst van paus Johannes Paulus op het vliegveld in Rome werden de bezoekers met behulp van metaaldetectors gecontroleerd op de aanwezig wapentuig. Een zuster met een bos bloemen ontkwam daar evenmin aan. LISSABON Paus Jo hannes Paulus II is zater dagavond van zijn vier daags bezoek aan Portugal naar Rome teruggekeerd. i In de oude Portugese uni versiteitsstad Coimbra gaf de paus zijn gehoor een boodschap van hoop en zei dat het tumult in de we reld niet tot een nieuwe apocalyps zal leiden. Hij hield een optimistische rede die in scherpe tegenstel ling stond tot de sombere toe spraak in Fatima. „Er is geen twijfel aan dat de Westerse cultuur zich in een crisis be vindt. Zij kan de samenleving niet meer inspireren en vere nigen en de situatie lijkt hope loos, als alles zou leiden tot een nieuwe apocalyps. Voor het mensdom van het jaar 2000 is er echter zeker een oplossing en er zijn vele redenen tot hoop." In Oporto, de laatste stad die hij aandeed voor zijn vertrek naar Rome, bracht hij naar schatting een miljoen mensen op de been. In zijn rede waarschuwde hij ervoor i dat een materialistische le venshouding de mens kan ver anderen in een „anonieme ro bot die door anderen kan wor den gemanipuleerd". Machines dicteren de mens. Tijd om te luisteren naar de medemens lijkt er niet te zijn", aldus de paus. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het op 18 de cember vorig jaar ont voerde en door velen al doodgewaande 8-jarige Westduitse meisje Nina von Gallwitz is in de nacht van zaterdag op zondag vrijgelaten. Het heeft de vijf maanden lan ge gevangenschap lichamelijk en geestelijk goed doorstaan. De ouders hebben door de be middeling van een journalist voor de vrijlating een losgeld van anderhalf miljoen D-mark betaald, dat afgelopen woens dag bij Andern'ach op aanwij zingen van de daders uit een rijdende D-trein werd gegooid. Nina, die honderdvijftig dagen geleden 's ochtends op weg naar school in haar woonplaats Keulen was ontvoerd, werd zaterdagnacht geblinddoekt afgezet bij een wegrestaurant aan de Autobahn bij Solingen. In haar hand had zij een krant met daarop het telefoonnum mer van de bemiddelaar. Het personeel waarschuwde daar op de journalist en de politie die als eerste arriveerde. Tijdens de ontvoering is het voortdurend tot onenigheid De achtjarige Nina von Gallwitz tussen Nina's ouders en de po litie gekomen. Tot 12 februari hield de politie zich er buiten en werd bemiddeld door een Keulse domproost. Dit leverde niets op, evenmin als het daar opvolgende politie-onderzoek, dat op verzoek van de ouders dan ook weer eind maart werd stopgezet. Van de ontvoerders die Nina goed hebben behandeld en haar ook medisch hebben ver zorgd, ontbreekt tot nu toe ie der spoor. Ook de plaats waar het meisje gevangen werd ge houden. is onbekend. Een groot deel van het losgeld be staat uit biljetten van 1000 mark, waarvan de nummers bekend zijn. NANCY KREEG JUWELEN CADEAU WASHINGTON In Washington ontstond dit weekeinde enige opwinding over de vraag of Nancy Reagan de juwelen die zij tijdens het inauguratiebal van haar man droeg, nu wel of niet had moeten teruggeven aan de firma die ze ter beschikking had gesteld. Volgens deskundigen zijn de juwelen meer dan hon derdduizend dollar waard. Een Newyorks blad krant had ge meld dat ze nog steeds in het Witte Huis waren. Daarop ver klaarde een medewerker van de presidentsvrouw dat de juwe len terug zou moeten worden gegeven, immers in een voetnoot op de geschenkenlijst van stond dat ze „teruggegeven moesten worden" Later bracht de directeur van de juweliersfirma uit komst, die verklaarde dat de juwelen een geschenk aan me vrouw Reagan zijn geweest en „niet iets dat wij terug willen hebben".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9