Hoe kom ik rond .BINNENLAND LEIDSE COURANT Meer dan ooit is het voor mensen die maandelijks van een bepaald bedrag moeten rondkomen nodig een budget plan te maken; met name voor het „gezin" al worden twee- of een-persoonshuis houdens daarbij niet uitgeslo ten. Het is vaak woekeren en wegen. Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek ge ven Nederlanders gemiddeld zeven tot tien procent van hun totale budget aan kleren uit. De totale kledinguitgaven worden dan weer onderver deeld in viervijfde kleding en eenvijfde schoenen. Opnieuw een gemiddelde, het is voor iedereen apartBudgetteren is het onderverdelen van het besteedbare budget in: vaste lasten, huishoudelijke uitga ven en reserveringsuitgaven, waarbij ook kleding hoort, maar tevens vernieuwing van inventaris (spaargeld?) bijzon dere uitgaven. De geschatte kosten voor kleding per jaar kunnen eerlijkheidshalve worden berekend door de aanschafprijs te delen door de geschatte draagtijd. Neem een jas van 240. Als die twee jaar meegaat kost hij het budget 120. Maar dit geld moet er op het moment van kopen wel zijn. Anders wordt het een goedkoper exemplaar: kostendrukkend werkt ook als je er drie jaar in blijft lo pen. Dan is het bedrag per jaar lager. Inzicht, voorkeu ren en beschikbare centjes zijn een overwegende nood zaak. Wat voor wie Ieder gezinslid heeft noodza kelijke kledingstukken nodig, verschillend voor winter en zomer. Maar de een draagt graag een onopvallende loden jas en de ander voelt zich ge lukkig in een fel gekleurd ge watteerd jack. Het zit met de kleding gecompliceerd in el kaar. Kleren maken duidelijk wie je bent en bij wie je hoort. Praktische eisen en een hang naar persoonlijke noten spe len met elkaar een rol bij het samenstellen van een garde robe, waarin een mens zich herkenbaar maakt. Bijzondere omstandigheden kunnen zich ook voordoen. Na een ziekte heb je behoefte aan een frisse jurk, een dochter krijgt een vriendje en wil zich opdoffen, manlief wordt lid van een be langrijke commissie en heeft een nieuw pak nodig: op school is er opeens een rage voor embleemdassen. De re denen om onverwacht iets nieuw aan te schaffen zijn le gio en soms dwingend. Type rend voor deze tijd zijn twee dehands winkels, kleren- markten en het onderling rui len of overnemen van vooral kinderkleding, die peperduur is geworden. In een goede tweedehandszaak zijn soms fantastische dingen te koop voor de helft van de prijs. Er zijn altijd nog mensen die hun dure spullen gauw beu zijn. In de tweedehands shop in con signatie aangeboden kan een minder bedeelde ze voor de helft van de prijs kopen en er dolgelukkig mee zijn. Neem een gezin van vier per sonen, uitgaande van een be groting van 2095.- per maand (beginnend bij een tandenborstel en eindigend bij verzekeringen en afschrijving fietsen). Meer dan hooguit ƒ240 per maand valt er voor kleding niet uit te trekken. De ouders van tweejarige heden „even" duurder, zit je Joke kochten gemiddeld voor al gauw op 105 per maand 75 per maand voor haar voor een jongen van die leef- (winterjas (ƒ84, zomeijackje tijd. Een alleenstaande vrouw 55, regenjasje 15). Redelijke met een zoon van zestien en prijzen. Verhoudingsgewijs een tienerdochter baalde van het meeste geld gaven ze uit het gezeur dat het tweetal aan drie lange broeken „afschuivertjes" van familie- 97.50) en vijf pyama's (ƒ115). Ondergoed en nacht kleding zijn een belangrijke post op elk kledingbudget, wil men niet in vodden lopen. Pe ter van twaalf jaar werd ge kleed voor circa 650 per jaar (zomer- en winterjack samen 120, schoenen resp. 50 en ƒ30). In het totaal bedrag zit ten ook zwemspullen, boxers horts, basketballschoenen, joggingpak etc verwerkt). Koop je al deze noodzakelijk- leden kreeg. Met een beschei den kleedgeld voor hen, kreeg ze rust. De kinderen konden er zich niet helemaal van bedruipen en waren plot seling dolblij met „overgeërf de" spullen. Dan hadden ze meer geld voor trendy din gen. Kinderen boven de veer tien jaar zijn erg blij met ei gen kleedgeld. Bovendien le ren ze met de penningen om gaan en wikken en wegen. Een meisje van zestien dat geïnteresseerd is in mode heeft genoeg aan 75 kleed geld van pa als ze er voor het zelfde bedrag een centje bij verdient met b.v. babysitten. Voor 150 besteedbaar bedrag per maand kan ze haar modi- sche hart ophalen. Goedkope dure mannen De beursstudent heeft het niet breed. Als hij geen uitgespro ken „dandy" is (en dit kan hij niet botvieren, dus hoeven we hem ook geen dandy te ma ken....) zal hij 't met kleren uit b.v. de kerkbazaar moeten doen (colbert, jasje). Met een overgenomen ski-jack van zijn broer en een uitverkoop- sweater kan hij er met een budget van ƒ25 per maand aan kleren uitspringen. Ver tegenwoordiger Dick van twintig jaar mag dan zijn hart ophalen aan zijn geliefde merkkleding, maar moet dan ook op ƒ170 per maand voor een en ander rekenen. Goed koop uit zijn kan iemand die werkkleding draagt, een mon teur en een analyst, die over alls en witte jassen van de werkgever krijgen. Beiden kum..n toe met b.v. twee pakken, een colbert en twee broeken als bovenkleding. Al te diep hoeft zo iemand, die zuinig aan moet doen, niet in de beurs te tasten. Het budget van Jaap, de monteur bedroeg ƒ847 per jaar en hij kwam geen sok te kort (10 paar: ƒ30). Vrouw en vest De levensomstandigheden be palen mede wat de vrouw voor haar kleren kan uitge ven. Een huisvrouw zonder parttime job kan met minder kleedgeld toe dan de secreta resse van de grote baas. Zo'n alleenstaand meisje dat er steeds verzorgd uit wil zien koopt trouwens al gauw duur der. Ze kan zich dit ook fi nancieel veroorloven. In haar garderobe mutsen, bijpassende shawls, gekleurde kousen, blouses, een bontvest van die fijne mooimakers, die er flink inhakken: 2000 per jaar aan kleding is voor haar gemid delde. Daartegenover zal de moeder van een tweeling op de basisschool heel wat kal mer aan moeten doen. Reken maar met de helft 1000. De representatieve echtgenote van een hoge ambtenaar moet, of ze wil of niet, zeker zo'n 170 - 190 per maand aan chic uitgeven. Voor zo ie mand is b.v. een „hoed" 'n on ontbeerlijk accessoire en een hoed moet „goed" zijn anders kan je 'm beter weglaten en een paar keer meer naar de kapper gaan. En dat kost ook geld. Voor avontuurlijke vrouwen zijn de rommel markten, die veel meer dan vroeger worden georgani seerd, een bron van vermaak en een uitkomst! Met weinig geld en veel fan tasie kan je er prima slagen, als daar te koop liggen: tv-ki- mono's, oude ceintuurs, gekke tasjes, sweaters, leren jackjes, ballerina's, oorbellen, rokken, broeken, blouses. In het boetiekje dat gaat op heffen, de dure zaak die gaat verbouwen en waar de boel de deur uit moet, liggen ook dikwijls de koopjes voor het grijpen. Met 100 per maand kan een vrouw zich daar ori gineel inspannen. Veel van deze tips en voorbeelden van budgettering voor mensen met krappe, of goed gevulde beurs zijn te lezen in de nieu we brochure, samengesteld door het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (NI- BUD), die met medewerking van C en A pas is uitgegeven. Ze is te bestellen door storting van ƒ7.40 op giro 36 87 00 t.n.v. Nibud te Den Haag, on der vermelding van „Kle dingbudget". Afhalen kan ook op adres NI BUD, Huygensstraat 2, Den Haag, voor 5.90 per exem- plaart. TINY FRANCIS Dun metalen montuur maakt 't. Brillen voor surfen en zonnen De zomerzonnebril is dit seizoen lichtgewicht en heeftf.(, een vlindervormig of amandelvormig montuur. MetP" zonnebrillen z$n altijd geliefd bij „kijkers" met voorly voor ragdunne metalen monturen. Tegenwoordig mier men ze vaak randloos. Een nieuwtje is de „optisurfsajen een brilbescheimer voor surfers, zeilers en andere wajch sporters. De beschermer heeft een gepatenteerde dub^n beveiliging via achterhoofd en kin, waardoor de zonn£e (maar ook de gtwone bril) zelfs bij kopstand of in het ter tuimelen op de neus blijft zitten. Hij bestaat uit wi bestendig elastisch koord met aan de twee uiteinden |e ber blokjes, die op de bril veren geschoven worden.j openingen in deze blokjes zijn zodanig dat ze op elk me tuur passen. Als de bril wordt opgezet komt een deel de het koord onder de kin en het andere deel wordt overen achterhoofd gesthoven. Zelfs bij een plons in het watyai daardoor verlies uitgesloten. Bij de optiekzaak vijf gu%r ld Windsurfvoorziering op bril en zonnebril Maar uiterst vrouwelijk dooi 't vleugje kant. Met 'n mooi ron boordkraagje. Polyester/katoer 36-44 Perfekt afgewerlj schitterende de| 'an't merk met het gri etiket: CAJt'( Polyester/katia 3{m; CsJUi tbcA \fmïde£i^ex!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8