rootscheeps protest tegen erbouwing Hazerswouds raadhuis 4000 personen lopen 36e Sint Jorismars -3IO Pleidooi voor uitstel nederijmuseum Nieuwkoop open Katwijkse scholieren naar Lowestoft Noméro in het nieuw P ^HOVEN Het was enorm 7 en sfeervol aan de Al- 'hof en omgeving, waar za- voor de tweede maal de Ze- rcnse braderie gehouden (Tal van kraampjes met mid- icinders, verenigingen en par- -en maakten een vrolijke in-, h raderie stond in het teken van aard" en werd heel toepasse- orafgegaan door een optocht arden en koetsen. Een van de inwoonsters van Zevenhoven, iw Van de Steegt (83), gehuld LEIDSE COURANT MAANDAG 17 MEI 1982 PAGINA 5 rvolle braderie in Zevenhoven in öud-Zevenhovense kledij, hield een openingswoordje en vond het een grote eer de braderie te mogen openen. Zij deed dit door als eerste een ritje te maken in draaimolen die midden op het plein stond. Grote prijzen werden gewonnen door mevrouw R. Ahles-Valk die de grote kaas van melkboer Janmaar op 30 gram na op het juiste gewicht raadde (12 kg en 330 gram), terwijl de hoofdprijs van het rad van avon tuur van het Kindervakantiewerk, een elektrische transferkraan, ge wonnen werd door oud-gemeente-op zichter de heer A. van Vliet. Zonnige rommelmarkt brengt ruim 12 mille op De rommelmarkt die afgelopen zaterdag in en rond het Zoeterwoudse „Ons Huis" werd ge houden is letterlijk èn figuurlijk uiterst zonnig verlopen. Onder een voortreffelijk mei-zonnetje werd prima handel gedreven getuige de bruto opbrengst van 12.280.-, hetgeen ruim twee snel een andere eigenaar vonden en honderden andere snuisterijen. Het draaior gel, de oude ambachten, de geurige saté, de poppenkast, de mini-kermis en honderden be langstellenden zorgden voor een echt ouderwet se rommelmarktsfeer. De opbrengst komt ge heel ten goede aan het werk vande jeugdraad. Juist nu komen die financiën goed van pas want de uitbreiding van „Ons Huis" is in volle gang en ondanks de nodige zelfwerkzaamheid kost dat toch weer een flinke cent. IRSWOUDE laat u grof dokken een paar wethou- ikken". „Zo verbou- zal je berouwen". ,000 ja, daaaaag". zo'n gat in je hand zeker in de krant." en die te lezen vie- de spandoeken die agmiddag waren j bracht op het ge- tehuis van Hazers- dat zal worden 'a reid tegen een prijs ,3 miljoen gulden, het besluit van de van de ge- eraad wordt uitge- De manifestatie té- realisering van dit -are plan bracht za- een kleine twee- rd belangstellenden been. fjrnamen van Ernst-Jan mis, de leider van de oep die de demonstratie w had gezet, dat onge- vijfentwintighonderd en zich door het plaat- n hun handtekening uitgesproken tegen de ing die B en W voor- Iet college heeft dit te danken aan het lie zich als één blok iet voorstel schaarde zijn acht van de vijf- nmen). Kamphuis, des tijds ook voorman toen de ac tie „De Groene Brug moet blij ven" de aandacht vroeg, wil op 27 mei, wanneer de ge meenteraad in openbare zit ting bijeenkomt, de handteke ningen aan de burgemeester overhandigen. „We zullen de burgemeester verzoeken de zaak terug te nemen. Dit is im mers een belachelijk beleid." De actievoerder en de zijnen hebben uitgerekend dat een uitbreiding van het gemeente huis op eenzelfde aantal vier kante meter al achthonderd duizend gulden goedkoper kan worden verwezenlijkt. „Wij denken aan een totaalbedrag beneden de miljoen", meent Ernst-Jan Kamphuis, die het met vele anderen enorm hoog zit dat juist in deze tijd van in leveren in Hazerswoude een som van 3,3 miljoen gulden als het ware uit de mouw wordt geschud. HAZERSWOUDE De uit drie personen bestaande PvdA/PPR-fractie in de gemeenteraad van Hazers woude én de VVD-er Jaap Fransen hebben burgemees ter en wethouders voorgesteld om terug te komen op het besluit van het gemeentehuis uit te breiden tegen een bedrag van 3.3 miljoen gulden. Zoals bekend heeft de meerderheid van de raad een maand of wat geleden hiertoe besloten. In het plan is de vestiging van een bi bliotheek opgenomen. In de brief, die zaterdag na de manifestatie tegen de verbouwing voor 3.3 miljoen gulden op het gemeente huis werd bezorgd, lanceren de raadsleden C. de Best, C. van Putten, G. van der Lecq-de Knikker en J. Fran sen de idee om eventueel gedane aanbestedingen voor de realisering van het (volgens het viertal) „prestige object" aan te houden. Eerst moet de op 2 juni aan staande te kiezen nieuwe gemeenteraad zich hier maar eens over uitspreken, meent het kwartet. Op donder dag 27 mei wil het viertal de kwestie „uitbreiding ge meentehuis" graag zien behandeld. Alternatieven Kamphuis lanceerde enkele alternatieven. Zoals: een eco nomische herindeling van de bestaande ruimten van het ge meentehuis. Of: een vestiging van een verdieping op de zij vleugels van het gebouw aan het Frederik van Eedenplein. Of: laat de dienst Gemeente werken in de flat aan de Wil lem Kloosstraat en geef ze een eigen fotokopieerapparaat (dat thans niet aanwezig is; nu moet men telkens naar het ge meentehuis; hetgeen weer wordt aangevoerd als een van de noodzakelijke punten om alle gemeentelijke diensten in één gebouw onder te brengen). Men zou, aldus Kamphuis en de zijnen, bijvoorbeeld de dienst Sociale Zaken in een woonhuis kunnen onderbren gen, in plaats van het gemeen tehuis. Hierdoor wordt voor menigeen de drempelvrees verkleind. De VVD-er Jaap Fransen voerde eveneens het woord op „de omstreden plek" (hij stond met de rug tegen de muur van het gemeentehuis). De liberaal beweerde tegen een gemeente huisuitbreiding voor elke prijs te zijn. De uitbreiding die het college voorstaat, is er enkele maanden geleden doorgejast, vindt Fransen. „Er is een be sluit genomen waarover de nieuwe raad over enkele maanden met de handen in ht haar zit." Het plan dat de VVD-ers De Ruiter en Fran sen destijds indienen bij B en W (onder wie de VVD-wet- houder Berlemon), is onzorg vuldig bestudeerd. „Andere al ternatieven werden dat hele maal niet", aldus Fransen, die het enkele maanden geleden ADVERTENTIE door B en W gebrachte voor stel voelde als iets dat „door de strot werd gemalen". De ge meenteraad moet het plan te rugnemen, meent Fransen. Want de jeugd, die zit te schreeuwen om accommodatie, heeft daar baat bij. Aardverschuiving Karei Dekker, oprichter van de D'66-afdeling en lijstaan voerder tijdens de raadsver kiezingen, waarna de Demo craten in de raad hopen te de buteren, verweet net CDA heel veel. De meerderheid spartij in de gemeenteraad kan naar zijn mening niet rekenen. Dekker verwacht een aard verschuiving in Hazerswoude jia de verkiezingen, zodat het CDA „na 700 jaar niet meer de meerderheid heeft". Het blijft niet bij de 3,3 miljoen gulden, wanneer het plan van het col lege wordt gerealiseerd. Vol gens de democraat is het mo gelijk om tenminste een mil joen gulden te besparen en zou dit bedrag kunnen worden aangewend ten behoeve van de verdere restauratie van de gemeentetoren (dit werk ligt nu stil, er is geen geld meer). D'66 vindt dat B en W de plannen van de uitbreiding van het gemeentehuis best o- penbaar mag maken. „De ge hele zaak is in een openbare raadsvergadering behandeld. Toen wij om het plan vroegen, was het niet ter beschikking". Gerrie van der Lecq-de Knik ker (PvdA/PPR): „De minder heid in Hazerswoude wordt nauwelijks gehoord". Ook zij had het over de grote truc die het CDA uit de hoge hoed goochelde, waar zij geen hoge pet van op heeft. Conclusie van PvdA en PPR: het bedrag van 3,3 miljoen gulden dat de meerderheid van de raad be schikbaar heeft gesteld, is veel te veel. „En dat vinden dus ook de velen die hun handte kening hebben gezet onder de petitie die aan de burgemees ter zal worden gepresenteerd". Afwezig Burgemeester J. ten Heuvel hof en de wethouders J. D. de Wit (CDA) en A. Berlemon (VVD) schitterden door afwe zigheid tijdens de manifestatie. Wel waren er enkele CDA- raadsleden, onder wie E. van Elderen, de fractieleider en lijsttrekker. Hij hoorde alles in alle rust aan en zag om zich heen tientallen lieden met een button, waarop de tekst „Uit breiding gemeentehuis 3,3 mil joen stop". Han Elderen rea geerde niet naar wat er was gezegd. Want: „Ik ben door de organisatoren niet gevraagd." De rijkspolitie was zaterdag middag niet zichbaar aanwe zig. Zelfs personen die span doeken aan het gemeentehuis vastbonden, werd niets in de weg gelegd. Zondag hingen ze er trouwens nog. ifgegaan door de feeste- anken van muziekvereni- ,Eensgezind" opende neester mr. T.R. Sein- g het Nieuwkoopse rijmuseum. En daarmee iet dorp aan de plasssen bezienswaardigheid bij. service niet speciaal opge- leide medewerksters. U kunt ons vrijblijvend een bezoek brengen. Bij ons krijgt U het boekje: i Weer zelfbewust door Kei leven. A In de voormalige boerderij van de familie Verkleij ligt een mar kant dorpselement bewaard. Want Nieuwkoop heeft in vroe ger jaren nogal wat smidsen gekend. Dankzij het initiatief Van de heer Gé Kranenburg blijft dit ambacht voor het na geslacht bewaard. De plaatse lijke VVV heeft besloten het smederijmuseum in haar rond- vaartprogramma's op te ne men en vier oud-smeden zullen rondleidingen in het museum aan het Nieuwkoopse Zuidein de verzorgen. KATWIJK In totaal 38 scholieren van de zesde klas sen van de Boorsmaschool en de Hoornesschool in Katwijk zijn vanmorgen vertrokken voor een tiendaags bezoek aan het Engelse Lowestoft. Ze gaan naar hun leeftijdge noten van de Harris Middle School in deze zusterstad van Katwijk. Het is de zevende achtereenvolgende keer dat Katwijkse scholieren van de twee openbare lagere scholen uit Hoek van Holland naar Engeland vertrekken. De scholieren worden begeleid door de twee hoofden van de scholen, de heren H. Vermeu len en A. Beemer, door me vrouw P. Bezembinder en door één van de moeders. De Engelse en Katwijkse scholie ren kennen elkaar al een beet je, want zij hebben een jaar lang gecorrespondeerd. De Katwijkers logeren bij de scholieren thuis. Behalve het afleggen van diverse bezoeken in Lowestoft, staat ook een tocht naar Londen en Norwich op het programma. Ook wordt er een wandeltocht gemaakt. In Katwijk hebben de scholie ren een achttal Engelse liedjes geleerd, die zij op een feest avond van de Harris Middle School ten gehore zullen bren gen. De Engelse school viert namelijk het 50-jarig bestaan. De teksten van de liedjes zijn door de leerkrachten gemaakt en gaan over Engelse gewoon ten en gebruiken, Engels voedsel en huizen. Sommige liedjes gaan over Nederland. De Katwijkers worden don derdag 27 mei rond acht uur 's avonds weer terug ver wacht. Van 22 juni tot en met 2 juli brengen de scholieren uit Lowestoft een tegenbezoek aan Katwijk. D'66 De afdeling Oegstgeest van D'66 houdt vanavond de eerste politieke bijeenkomst in het kader van de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni. Vanaf acht uur zijn de democraten te vinden in Taberna aan de Julia- nalaan, waar Elida W'essel-Tuinstra, Tweede Kamerlid voor D'66, en Gerard Wuisman, lijsttrekker van D'66 Oegstgeest zullen spreken over de relatie tussen lande lijke en plaatselijke politiek. CDA Het CDA-Alkemade organiseert vanavond een politieke bijeenkomst voor bewoners van Alkemade-West in café Het Lage Land in Oud A de. Van het CDA zijn in ieder geval lijsttrekker N. Verhaar, voorzitter G. Koot en het raadslid J. Duivenvoorden aanwezig. Zij zullen met de aanwezigen discussiëren over de gemeente-politiek. De bij eenkomst begint om acht uur. Politiek cabaret Een paar leden van de PvdA en PPR uit Hazerswoude zetten zaterdagavond in Het Anker een cabaretpro gramma op de planken dat door „vriend en vijand" werd gewaardeerd. Een aantal personen dat in het po litiek getinte programma te kijk werd gezet, was in de volle zaal present. De teksten die bijvoorbeeld Frans Struben, Wijnand van de Lecq en Hans Kapaan naar voren brachten, waren vaak ijzersterk. Daardoor juist kon menigeen vrede hebben met de show, die uiteraard op het programma was gezet met het oog op de ge meenteraadsverkiezingen op 2 juni aanstaande. Vana vond is Het Anker opnieuw centrum van de verkie zingskoorts die in Hazerswoude in volle omvang is los gebarsten. Het wijkcomité heeft de vertegenwoordi gers van alle partijen uitgenodigd om hun zegje te ko men doen. A VO-collecte De A VO-collecte die in Sassenheim gehouden is van 10 tot 16 mei heeft4062,26 opgebracht, waarvoor het plaatselijk comité medewerkers en gevers zeer dankbaar is. Schoolkorfbal Omstreeks twaalf uur zaterdag was het zover, en kon bij het traditionele schoolkorfbaltoernooi van TOP, waaraan door 32 teams werd deelgenomen (met circa 300 deelnemers), de prijzen door voorzitter Rob de Graaf worden uitgereikt, uiteraard onder zeer grote belangstelling, wat bij beide zaterdagen het geval was. Bij poule 8 was na een spannende strijd Kinderburg 4 de eerste. In poule 7 werd Kastanjehof 3 ongeslagen kampioen. Datzelfde presteerde Kompasschool 3 in poule 6. In poule 5 was het bijzonder spannend en werd Springplank 3 na strafworp kampioen. Park school 3 werd in poule 3 overduidelijk eerste en Anna- school 1 werd zonder puntenverlies eerste in poule 2. Eindelijk kwam dan het grote moment voor de Park school, dat zonder een punt te verliezen kampioen werd in poule 1, en behalve de hieraan verbonden prijs, ook evenals vorig jaar de grote wisselbeker, weer een jaar in de prijzenkast kon zetten, welke on der groot gejuich in ontvangst werd genomen. „Open Huis" SJJO Ondanks vele activiteiten in Oegstgeest bezochten toch nog veel belangstellenden het „Open Huis" van de Stichting Jeugd en Jongerenwerk in Taberna en Het Drieluik". Im ponerend was vrijdagavond het optreden van het Jazzbal- let en bet Muzikaal Theater. Ook kon men zich op de hoogte stellen van het Kampeerwerk waar dit jaar plotse ling veel meer animo voor is dan in 1981. In het Drieluik werden demonstraties „zeefdrukken gegeven en was een tentoonstelling ingericht van werken van diverse clubs op het gebied van boetseren en keramiek. Ook de fotoafdeling was paraat. Ditmaal was er geen zendstation van de ra dioamateurs. Feestweek in Rustenborch Dat er in een modern bejaardencentrum als Rusten borch nog zo iets kan bestaan als een echt „Bruin Café" is sinds vorige week een bewezen feit. Rond de dag van de verpleging en het vierjarig bestaan van de radioomroep „Echo" had men een feestprogramma op gebouwd dat klonk als een klok. Zaterdag was „Radio Echo" de hele dag „in de lucht" met allerlei leuke pro gramma's voor de bewoners van „Rustenborch-Van WijckersloothVelen toonden belangstelling voor het werk van deze enthousiaste groep jongelui. Zo kwa men wethouder Thorn en de voorzitter van de commis sie welzijnszorg bejaarden, de heer Van Veen, op be zoek in de pestupie. Zaterdag was er tevens een barbe cue festijn en gisteravond traden de leden van Radio Echo met een zelfgemaakte show op voor de bewoners. rhoutse kerke- ing: 66.078 RHOUT De jaarlijkse (veiling van de Bartelo- larochie Voorhout, kort- ^aVeiVo genaamd, afgelopen vrijdagavond gulden opgebracht, was een zeer verheugde inkbare pastoor J.V. Nij- die dit geweldige bedrag hts bekend maakte. Veel dan zeshonderd artike- faren toen onder de ha- !an de schijnbaar onver- bare veilingmeester Nico i doorgegaan. Voor de laars met eiken kande- werd 800 gulden neerge- De schapen, 24 stuks in r gingen weg voor een Idelde prijs van 450 gul- Voor een fles jenever grif 80 gulden neerge- terwijl 70 gulden voor irentebrood nog bijna niet SJde leek. Een tinnen Btel uit 1920 bracht maar '1100 gulden op, terwijl 500 gulden werd neerge- voor een dinertje bij de fr. De opbrengst van avond zal worden besteed noodzakelijke werkzaam- OEGSTGEEST „Vijftig jaar geleden was ik padvin der en als je je dan voorstelt dat je vandaag de dag nog zo veel jongelui bezig ziet met het ideaal van Baden Powell, dan is het niet voor niets ge weest dat wij hier voor de oorlog een geweldige stoot aan hebben gegeven en dat het daarna een grote vlucht heeft genomen", aldus Oegst- geests wethouder van open bare werken en sport, de heer J. J. Thorn. Hij was za terdag de „eregast" van Scouting Oegstgeest en uitge nodigd de St. Jorismarsen, die voor de 36e maal gehou den werden, te openen. En dit gebeurde allemaal na het hijsen van de Engelse, Ame rikaanse, Nederlandse en Scouting vlag op het zono vergoten terrein van Kasteel „Oud Poelgeest". Vierduizend welpen, kabou ters, padvinders(sters). ver kenners, rowans en sherpa's luisterden naar de woorden van de wethouder alvorens zij op pad gingen om de 7 1/2, 10 of 15 kilometer af te leggen. De deelnemers werden door 33, drumbands die „Scouting Nederland" telt op gang ge bracht. De marsroutes waren voorna melijk in Oegstgeest en omge ving „uitgezet" en met mede werking van de Rijkspolitie verliep alles vlot. Vanwege het warme weer hadden EHBO en Rode Kruis nogal wat blaren- werk. Een enkeling werd door de warmte bevangen en twee meisjes werden doorgestuurd naar het ziekenhuis, één met een hersenschudding en de an der met darmklachten. Het Rode Kruis, kolonne Rijnland zorgde voor snel vervoer en onderhield radioverbinding. Sinds een aantal jaren doen ook buitenlanders aan dit Scouting-evenement mee. De scouting-group uit Harwich, onder leiding van Schipper rast toen bleek dat in Haarlem hun reisbus was opengebroken en de verzekeringspapieren waren ontvreemd. Drumband-concours Veel belangstelling bestond er voor het drumband-concours dat voor he bordes van Kas teel „Oud-Poelgeest" werd ge houden. De muzikale presta ties werden mede gadegesla gen en aanhoord door burge meester Scheenstra. Dit con cours gold als een klein voor proefje voor het landelijke ge beuren dat in juni in Bruns- sum zal plaatsvinden. Voor de eerste maal in Neder land werd er een Scouting- bandjesruilbeurs gehouden. goed bezocht. Bekeken wordt of dit een jaarlijks terugkerend evenement kan worden. De heer Van Steen, een van de organisatoren van de St. Jorismarsen, zorgde voor nog een primeur namelijk de ver schijning van het boek „En zo kwam de Scouting naar Ne derland". Het boek, waaraan hijzelf heeft meegewerkt, be vat een zeer groot aantal oude opnamen uit de Engelse en vooral Nederlandse scouting historie. De uitslagen: 7 1/2 kilometer Kaninefaten, Lisse (beker); 10 kilometer: Puntenburggroep, Lisse (beker); 15 kilometer De Dauwtrappers, Leiden (be ker). Bandconcours: 1. Goud se Padvinders Marsband. Tambour-maitre-prijs: Scou ting Marshand Amsterdam Muziekvereniging „Nomè- ro" uit Rijpwetering heeft zaterdagmiddag een zeer geslaagd muziekfestival gehouden in het zonover goten sportpark. Een en ander geschiedde ter gele genheid van het koperen jubileum van de Ripse ver eniging, die in verband hiermee in een nieuw uni- forum was gestoken (zie foto). Behalve „Noméro" traden muziekkorpsen en majo- retten uit Leidschendam, Leiderdorp, Hoogmade, Zoeterwoude, Alphen aan den Rijn en Leimulden op voor de Jury bestaande uit mevrouw H. Klink en de heren P. van der Boog en S. Vork. De showband '75 uit Leidschendam ging uit eindelijk met de hoogste eer strijken, Tweede werd „Malvileo" uit Lelmuiden en derde „Crescendo" uit Alphen aan den Rijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5