5SI vertrekt uit Leiden itegratie sportdag $slaagd evenement Zonovergoten wijkfeest in Meerburg 1CHTIG ARBEIDSPLAATSEN NAAR BREDA pdegeest gekraakt in universitair onderzoek Braderie Lage Rijndijk druk bezocht LEIDSE COURANT MAANDAG 17 MEI 1982 PAGINA 3 Forum verkeer De ENFB houdt zaterdag 22 mei een forumdiscussie over de verkeersproblematiek in Leiden en directe omgeving. Het forum wordt geleid door Evert Meelis (werkgroep Mi lieu en Verkeer). Deelnemers zijn de wethouder van ruim telijke ordening C. Waal (PvdA), de raadsleden G. de Vries (VVD), J. van Zijp (CDA) F. van Oosten (PPR), en J. Jou- stra (D'66), A. Stakenburg (CPN) en een afgevaardigde van de PSP. Het programma ziet er als volgt uit: twee uur: ca baret optreden van cursisten van het LAK; half drie: aan vang forumdiscussie; half vier: optreden van de popgroep HEGT. De gehele middag wordt er een informatiemarkt gehouden met onder meer stands van de Leidse politieke partijen en de ENFB. Het geheel heeft plaats in het Leids Volkshuis, Apothekersdijk 33 in Leiden. Joodse week De afdeling Leiden van jongerenvereniging IJ AR houdt in samenwerking met de Joodse gemeente Lei den van zondag 23 mei tot en met woensdag 26 mei een Joodse week. Het programma meldt zondag 23 mei om acht uur een inleiding van Ton Oostveen, medewerker van het weekblad De Tijd, over de toekomst van Joden in Nederland. Ook wordt Joodse muziek gespeeld. Deze activiteit heeft plaats aan de Nieuwe Rijn 52. Maandag 24 mei is er een forum met als titel „Hoe be leef ik het Jodendom" onder voorzitterschap van D. Houwaart. In het forum hebben zitting mevrouw B. Polak en de heren L. van der Kamp en A. Soetendorp. Een en ander heeft plaats aan het Levendaal 8, vanaf acht uur. Dinsdag 25 mei om acht uur wordt aan hei Levendaal 8 een vooroorlogse Joodse film vertoond. Ook spreekt prof. H. Maoz over de relatie tussen Israël en Egypte. Woensdag 26 mei spreekt drs. C.B. Arriens aan het Levendaal over de vijf jaar dat hij ambassa deur in Israël was. Toekomst binnenstad Een openbare discussie voor alle politieke partijen wordt maandag 24 mei gehouden in de koffiekamer van de Stads gehoorzaal. De bijeenkomst, die wordt gehouden onder au spiciën van het Leidse City Centrum, de Raad voor het Fi liaal- en Grootwinkelbedrijf en het Koninklijk Nederlands Ondernemersverbond, moet een duidelijk beeld geven van de economische toekomst van de Leidse binnenstad. De discussie begint om acht uur. h r .er ?t dal n ,.A £N DSI (Distribu- ^«rvices International ËBerhuist maart vol- jaar naar Breda, [tpee gaan tachtig ar- j^laatsen voor Leiden ^^en. DSI is momen- QHtn de Zoeterwoudse- gevestigd. Reden onpt vertrek is dat uit- 'ersting in Leiden te ien «zou worden. Onder eekel de prijs van de sn heeft er toe geleid, vjSI naar Breda gaat. feerj een dochter van 3M isje dny in Minnesota in hterp. Het bedrijf is be trokken bij de distributie van 3M producten (onder meer industriële plakbanden, co- pieermachines, overhead projectors, microfilms, lij men) in Europa, Afrika en het Midden-Oosten. Aan de Zoeterwoudseweg staat een aantal magazijnen van waar uit de distributie wordt ver zorgd. DSI verzorgt de opslag en verscheping van de goe deren van de moedermaat schappij. DSI begon haar werkzaamheden in Leiden in 1979 met 45 man perso neel. Het bedrijf heeft zijn personeel aangeboden mee te gaan naar Breda. DSI heeft met Enka in Breda overeen stemming bereikt over de aankoop van 11 hectare grond. Op het terrein staan een aantal gebouwen van de Enkavestiging in Breda. Erfpacht De aanleiding voor het ver trek van DSI zijn plannen voor een aanzienlijke uit breiding van het bedrijf. Met de gemeente is onderhandeld over 10 hectare grond in Roomburg. „De grondprijs in Leiden en omgeving heeft ons er toe gebracht om maar eens in Brabant te gaan kij ken", aldus de heer P. Hoog duin namens DSI. „Daar komt bij dat Leiden alleen maar over ertpacnt wilde praten en we hadden niet zo veel zin om ons hele leven voor grond te blijven betalen mede gezien de aanzienlijke investeringen die nodig zijn voor de uitbreiding. In prin cipe willen we de grond in eigendom". Het feit dat DSI in Brabant stevige investe ringspremies krijgt en een vestiging dichterbij de Rot terdamse havens aantrekke lijker is, zijn andere oorza ken voor het vertrek. „Alles bij elkaar scheelt het ons miljoenen en dan is de keus niet zo moeilijk meer", aldus Hoogduin. De grondprijs van Leiden licht bijna vier maal zo hoog dan in Breda. DSI hoopt in de toekomst aan 200 mensen werk te gaan bieden. „We kunnen DSI onmogelijk tegen houden", zegt E. Keij- ser van de afdeling economi sche zaken van de gemeente. „De premies die ze daar krij gen en de grondprijs, daar kunnen we niets aan doen. DSI heeft voornamelijk lager geschoold personeel en het bedrijf is dus erg mobiel. Wanneer we met onze grondprijs flink zouden zak ken wordt het onmogelijk om Roomburg te exploiteren. en |n De afgelopen za- gehoor gespeeld. De twee stad. voor de tweede maal teams bestaan elk uit drie ge elt 2jen integratie sportdag blinddoekte spelers, die trach ten een bal met daarin een belletje in eikaars doel te wer pen. Goalbal lijkt bij uitstek geschikt om zowel door gehan dicapten als niet-gehandicap- ten gespeeld te worden. Dat bleek zaterdag al, toen na de demonstratie van de jongelui uit Zeist een aantal mensen uit het publiek een spelletje speel den. In Nederland zijn er mo menteel 6 goalbalverenigin- gen. De kans dat er binnen af zienbare tijd obk in Leiden een goalbalclub van de grond is echtergering. De heer T. Vonk, voorzitter van de Leid se afdeling van de Nederland se Vereniging van Blinden en Slechtzienden: „De sport kan namelijk niet in elke gymnas- ortei|aliden en mindervali- het een succes geworden. Orks het zomerse weer haaljn velen de gang naar £unij Meihal, het zwembad en ej sauna van dezelfde indien de Hans Menken er a]g. ogramma van de inte- IER^sportdag, opgezet door fectie Sport en Recreatie, ■Bft jaar uitgebreider dan aar. Nieuw waren onder ïvisftjgt sj0elen, de gardirol- 10 v<feen soort bowlen), fris- )oien en goalbal. Dat irieeri spel werd gedemon- door leerlingen van jiden-instituut Partineus ^ISjst. Goalbal is een spel ■■inden en wordt op het I tiekzaal gespeeld worden, om dat het op een veld van be hoorlijke afmetingen gespeeld wordt. In Leiden zijn we dus al snel aangewezen op een zaal als de Groenoordhal. En de kosten om die af te huren, zijn door ons eenvoudig niet op brengen. Misschien kunnen we de gemeente zover krijgen om hiervoor eeh extra subsidie te verlenen". De eerste moge lijkheid om daarover te pra ten, liet de heer Vonk overi-, gens onbenut. Wethouder Hans van Dam kon 's morgens na afloop van de bowlingwed strijden ongestoord de prijzen uitreiken. De heer C. Zwanen burg werd winnaar in de cate gorie blinden en slechtzienden en mevrouw Regeer zegevier de bij de blinden-helpers. in de Vijf Meihal Inbrekers betrapt LEIDEN Twee inbrekers werden in de nacht van za terdag op zondag op heter daad betrapt bij een inbraak in een snackbar aan de Tes- selschadestraat. De twee mannen, 19 en 25 jaar, beiden uit Leiden, wer den op het binnenplaatsje aan getroffen toen zij met een breekijzer probeerden de snackbar binnen te gaan. LEIDEN Twee Leidenaars zijn zaterdagmorgen om half vier aangehouden na een vechtpartij in de sociëteit LISC aan de Eerste Binnen vestgracht. De twee zochten ruzie met vier Leidenaars. Wegens mis handeling werden zij door de politie aangehouden en meege- EE DERDE BEWONERS HEEFT BEHOEFTE AAN OMBUDSMAN" lal |n Drie personen zijn dit weekein- fvervelend gedrag in het water gewor- i lat gebeurde voor de eerste maal zater- Irgen om kwart voor tien. Twee dron- iudenten maakten opmerkingen naar letal Leidenaars op de Oude Singel. De (ageerden alert en pakten de studenten en kont en smeten hen in de Oude fiacht van zaterdag op zondag werd een je Leidenaar door twee meisjes in het gegooid. De jongeman had de meisjes in 0g»n de Werfpark lastig gevallen. Toen hij gelend werd, gooiden de meisjes hem in ter langs de Steenschuur. Enkele studen- e£ "alden hem op de kant en brachten de j^ian naar het politiebureau. ONDERZOEK VAN STICHTING WELZIJN: LEIDEN Er is een nog kleine, maar moge lijk groeiende groep Egyptenaren, die hoofdza kelijk illegaal in Leiden verblijven en die met de minste baantjes genoegen moeten nemen. Er is sprake van een nieuwe illegaliteit. Er zijn nauwelijks nog illegale Turken. De uit Turkije afkomstige groep buitenlandse arbeiders heeft de meeste mogelijkheden om zich in de econo mische crisis te handhaven. Een en ander blijkt uit een onderzoek naar de* woonwensen van Turkse en Marokkaanse pen sionbewoners, dat door de Stichting Welzijn Leiden in samenwerking met de Stuurgroep Huisvesting Alleenstaanden en Tweepersoons huishoudens is gehouden tussen juli '80 en janu ari '81. De onderzoekers zeggen in hun rapport onverwacht op illegale Egyptenaren te zijn ge stuit. Toen onderzoekers naar een adres gingen waar men Marokkanen wilde ondervragen. Steeds meer illegale Egyptenaren in Leiden bleken er alleen Egyptenaren te wonen. Ook in andere pensions verbleven Egyptenaren. In to taal schat men deze groep op circa veertig per sonen, maar men vermoedt dat de groep groeit. Van illegale Turken is blijkens het onderzoek nauwelijks meer sprake. Veel Turken trekken uit de pensions en gaan zelfstandig wonen. Dit vermoeden wordt ondersteund door de hogere graad van scholing, het feit dat zij meer dan de Marokkanen een beroep hebben geleerd èn het gegeven dat de laagste huur die zij in een nieu we situatie wensen te betalen (/350) hetzelfde bedrag is als de hoogste huur die de Marok kaanse pensionbewoners zeggen te kunnen be talen. Ontevreden Uit het onderzoek blijkt, dat minimaal 38 wooneenheden gerealiseerd moeten worden voor huisvesting van Turkse en Marokkaanse mannen. De buitenlandse werknemers zijn' over het algemeen best bereid redelijk tot veel meer dan nu te betalen voor huisvesting. De huur die men (niet in een pension) wenst te be talen ligt tussen de ƒ240 en ƒ260 per maand voor Marokkanen en tussen de ƒ350 en ƒ400 voor Turken. Daar zal dan meer dan nu een re delijk comfort tegenover moeten staan. Mo menteel zijn niet voor niets 75 procent van de Marokkanen en Turken ontevreden over hun huisvesting. Ongeveer de helft van de pensionbewoners wil graag in het centrum van Leiden wonen; acht procent houdt vast aan het wonen in de bin nenstad. Fietstocht Het activiteitencomité van de Mormoonse Kerk in Lei den organiseert op Hemelvaartsdag een gezinsfiet stocht van 20 kilometer door Koudekerk, Hazerswoude en Zoeterwoude. De oplettendheid van de deelnemers wordt door enkele vragen over de route op de proef ge steld. De kosten voor deelname bedragen twee gulden vijftig per persoon en zeven gulden vijftig per gezin. De start Vindt plaats tussen tien en een uur vanaf het parkeerterrein aan de Brahmslaan 2 in Leiden Zuid- West. Na afloop krijgen de deelnemers een gratis lin tje en een consumptie. Het optreden van de mini-majoretten uit Meerburg was hartveroverend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Katwijkers op de vuist LEIDEN Twee Katwijkse jongens, 17 en 18 jaar oud, verzetten zich vrijdagavond rond half twaalf toen zij door de politie werden aangehou den. Het tweetal had korte tijd daarvoor een meisje op de Breestraat lastig gevallen. Toen zij op de Steenstraat wer den aangehouden, begon het tweetal direct te vechten. De jongste van de twee verloor in het handgemeen met de agen ten twee voortanden. De oud ste moest ter ontnuchtering worden ingesloten. Autodieven in Leiderdorp LEIDERDORP Autodieven hebben in de nacht van vrij dag op zaterdag drie auto's ge stolen. De wagens, allen van het merk Ford, stonden gepar keerd aan de Beukenschans en de Bosdreef. Twee automobie len werden in de loop van de dag weer teruggevonden. Uit één daarvan was de radio-in stallatie gestolen. Winkeliers zorgden er afgelo pen zaterdag voor, dat de Lage Rijndijk de gehele dag voor het verkeer was afgeslo ten. Een blokkade, die ver band hield met de voor de derde achtereenvolgende keer door de winkeliers geor ganiseerde braderie. Het win kelende publiek maakte dankbaar gebruik van de verkeersvrije zone en trok in groten getale langs de onge veer 50, veelal door de orga niserende winkeliers bevolk te, kraampjes. Daarnaast wa ren er stands van meer ideë le instanties zoals buurthui zen en het gascomité. Het publiek kon voorts genieten van optredens van majoret- tenkorpsen en de muziek van de Amerikaanse showband „Con Fuoco" en het jeugd- korps van de Leidse muziek vereniging „Kunst en Genoe gen". Radio Neutraal uit de lucht LEIDEN De Leidse politie heeft vrijdagavond de illegale radiozender Radio Neutraal uit de ether gehaald. Men was met de opsporingsdienst van de PTT tot actie overgegaan na klachten. In het Duinhof werd een 22-jarige Leidenaar betrapt. De zendinstallatie werd in beslag genomen. het algemeen conclusies te kunnen trekken over het functioneren van Endegeest. Ze zijn -van mening dat Ende geest ook na de reorganisatie „met argusogen" gevolgd moet worden. Slecht begin Ruim zestig procent van het aantal patiënten zit al langer dan drie jaar in Endegeest, blijkt uit het onderzoek. Zeve nenzeventig procent is niet voorgelicht over de rechtsposi tie als psychiatrische patiënt. Tien procent is door Endegeest op de hoogte gebracht van de reorganisatieplannen. „Met het oog op de rechtspositie van de bewoners is dit een slecht be gin", aldus de onderzoekers. Negenenvijftig procent van de vrijwillig opgenomen patiën ten weet niet dat ze de inrich ting elk dag kan verlaten. De sfeer in de groep wordt door negentien procent als niet goed beoordeeld, achtendertig procent zegt dat de sfeer soms niet goed is en drieenveertig procent zegt van wel. Zesen veertig procent van de patiën ten kan over zijn eigen geld beschikken. Veel bewoners weten niet waarom ze niet over hun eigen geld kunnen beschikken. De patiënten krijgen allerlei, vooral lichamelijk onderzoek en er wordt bijna nooit toe stemming voor dat onderzoek gevraagd. „Men krijgt geen of onvoldoende informatie over wat wordt onderzocht en op een klein aantal personen na, krijgt niemand ooit iets te ho ren over de resultaten", stellen de onderzoekers. Vierenne gentig procent is nooit door Endegeest verteld dat er geen verplichting bestaat om medi cijnen in te nemen. De helft wordt gecontroleerd of de me dicijnen daadwerkelijk wordt ingenomen. Vierendertig pro cent is het niet eens met het medicijnengebruik. Geen en kele patiënt weet dat per soonsgegevens door het minis terie van Volksgezondheid worden opgeslagen en dat in deze gegevens inzage gevraagd kan worden. Iets meer dan de helft van de patiënten krijgt wel eens straf. „Verbaal geweld, lichamelijk geweld en het isoleren komt vaak voor": drieëndertig pro cent. Tweeënvijftig procent heeft klachten over de behan deling. Over deze klachten wordt met name gepraat met de behandelaar en het afde- lingspersoneel. De onderzoe kers zijn van mening dat het leven in Êndegeest „wordt be heerst door een groot aantal regeltjes en regels". Het ver blijf op Endegeest werkt ver vreemdend van de rest van de wereld. Mensen hebben min der contact met en interesse in de buitenwereld naarmate ze er langer zijn opgenomen, vin den de leden van de vakgroep van de universiteit. Ze betreu ren het dat de patiënten zo weinig te zeggen hebben over hun eigen situatie en dat de voorlichting over de rechten en plichten op veel punten faalt. EN De patiënten psychiatrische zie- b,jMia Endegeest zijn elijks van hun rech- de hoogte. De helft [iet aantal bewoners niet behandeld, de helft van het patiënten, dat wel behandeld, vindt Tejsprekken met de be llaars zinvol. Ruim wart van de patiën- jebruikt medicijnen, weet niet waarom. ïerst een totaal ge- aan privacy in Ende-, Een groot deel van J, bewoners verveelt itTwee derde van de lers van Endegeest behoefte aan een dsman. De helft van woners heeft klach- iver de behandeling %er algemene zaken, jeest doet weinig om mensen voorlichting en informatie te geven. Dat zijn een aantal conclusies uit het onderzoek „De rechts positie vqn de bewoners in En degeest". Het onderzoek is uit gevoerd door de vakgroep Theoretische Psychologie van de Rijksuniversiteit. De op dracht tot het onderzoek kwam van de Werkgroep En degeest. Deze werkgroep be staat uit (ex)werknemers van Endegeest. De bedoeling van het onderzoek is het geven van een beschrijving van de rechten en plichten van de be woners van Endegeest en de normen en waarden binnen de inrichting. Het onderzoek zou gebruikt moeten worden om de positie van de bewoners van Endegeest drastisch te verbeteren. De onderzoekers baseren hun kritische conclu sies op gesprekken met 25 pro cent van de ongeveer 400 be woners van Endegeest. Vol gens de onderzoekers is dit percentage hoog genoeg om in ziek door de wijk om iedereen die het nog niet mocht weten er op te wijzen, dat het jaar lijkse feest weer was losgebar sten. Een feest waarvan de op brengst jaar in jaar uit op zij werd gelegd voor een club huis. En hoewel de reden om voor een dergelijk gebouw te sparen sinds september tot het verleden behoort, ging het elf de wijkfeest zaterdag gewoon door. En wederom groeide het uit tot een succes. Vooral de rommelmarkt, die naar Am sterdams voorbeeld Waterloo werd genoemd, werd druk be zocht. Ook de voor het eerst voor publiek optredende mini- majoretten uit Meerburg mochten zich op een warme belangstelling verheugen. Het sensatineelste onderdeel van het wijkfeest was wel het boegsprietlopen. Vele Meer- burgers deden een poging om via een aalgladde boomstam de vijver aan de IJsselkade de overbruggen. Tot groot genoe gen van het publiek slaagden weinigen in die opzet. LEIDEN Honderden bezochten zaterdag het wijkfeest in Meerburg. En daar had men ook alle re den voor. Stichting Meer burg had voor een uitge lezen programma gezorgd. Het feest speelde zich on der een stralend zonnetje af in en rond het clubhuis Matilo aan de Zaanstraat. Vanaf half tien schalde mu-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3