ertiende Engelse titel voor Liverpool ^derlandse eerste in 24 uur van Imola Gouden zweep gaat Pasmans neus voorbij Kaarten bij roeien lijken wel geschud Voor Henk van Heek is seizoen afgelopen 30 ■sis, flNTUS WINT NEK—AAN—NEK—RACE MET FIORENTINA Twee coureurs verongelukt elopf izapii ■Ijver toblnè - tak; G Ga< G'%dat de bolide van Smiley de betonnen rand heeft geraakt, vliegen de idemikken in brand. Gordon Smiley wille1 niet ki hetfl verlet1 3k ie aatstM HaatJJ jaar i vens j elandi ets Vil LEIDSECOURANT/ t' f MAANDAG 17 MEI 1982 PAGINA 15. "la |N In diverse Eu- .landen bevinden de [competities zich in ©slissend stadium, tien in Engeland Li- en in Schotland :aterdag kampioen, j werd Juventus dit fis Saint Germain 'de de Franse be- >1 werd voor de der- naai Engels kampioen 1 de vijfde keer in de écht jaar. De „Reds" zaterdag op eigen veld van Tottenham Hot- It sinds 1912 niet meer Bid Road had gewon- gloorde hoop bij de Iren, toen zij door een van Glenn Hoddle voorsprong van 1-0 jgaan rusten. Toen in 1e helft doelman Ray van de Spurs aan de de befaamde Spion- V'ne kwam te staan, ^Hj een ovationeel ap- Ü^jin de supporters van f: i\, waarvoor hij jaren [verdedigde. Clemence zijn vroegere fans voor hen te applau- Clemence zou ook worden gepasseerd: vrenson, Dalglish en Ipswich Town, de enige club, die Liverpool nog van een titel kon afhouden, verloor verras send op eigen veld met 3-1 van Nottingham Forest. Peter Davenport, een 21-jarige spe-, Ier, afkomstig uit Liverpool (een jaar geleden weggestuurd bij Everton), nam de drie tref fers van Nottingham voor zijn rekening. Alan Brazil redde de eer voor Ipswich. Ondanks een overwinning van 2-1 op West Ham United de gradeert Wolverhampton Wan derers uit de eerste divisie. Verder komen daar nog voor in aanmerking Middlesbrough, dat met 2-1 (Heini Otto scoor de eenmaal) won bij Swansea, Stoke City (verlies van 2-0 bij Manchester United), West Bromwich Albion, dat zonder Jol en Zondervan won met 2-1 bij Notts County en Leeds (winst van 2-1 op Brighton). De drie nieuwelingen in de Engel se eerste divisie zijn bekend. Deze zijn Luton Town, de kam pioen van de tweede divisie. Watford, de club waarvan pop ster Elton John voorzitter is, en Norwich City, dat na een jaar terug is op het hoogste niveau. Celtic veroverde zaterdag voor de 33e maal de Schotse titel. Dit gebeurde tegen Saint Mir- ren, dat door treffers van McCluskey (2) en McAdam met 3-0 werd geklopt. Partick Thistle en Airdrieonians degra deren uit de Schotse eredivi sie. ITALIË De nek-aan-nek-race tussen Fiorentina en Juventus om het Italiaanse kampioenschap is op de laatste competitiedag beslist in het voordeel van laatstgenoemde. Fiorentina verspeelde een punt bij Caglia- ri (0-0), terwijl Juventus het be zoek aan Catanzaro afsloot met een zege van 1-0. De veel betekenende treffer kwam van de Ier Liam Brady uit een straf schop. Brady vertrekt bij Ju ventus, dat door het aantrek ken van de Pool Boniek en de Fransman Platini aan het maxi mum aantal buitenlanders zit. De afvallers uit de de eerste di visie zijn Como, Bologna en AC Milan. Napoli, de club van Ruud Krol miste net de kans om zich te kwalificeren voor UEFA-Cupvoetbal. Napoli speelde thuis met 2-2 gelijk te gen Genua. De Italiaanse deel nemers aan de UEFA Cup zijn Fiorentina, AS Roma en Torino (de club van Michel van de Korput) of Inter Milaan. De laatste twee moeten nog een bekerduel uitvechten. FRANKRIJK Ruim 46.000 toeschouwers, onder wie president Francois Mitterand, zagen Paris SG in het Pare des Princes de Fran se voetbalbeker winnen ten koste van Saint-Etienne. Het werd na verlenging een gelijk spel van 2-2. Paris SG benutte zes strafschoppen, Saint-Etien ne vijf (waaronder een van Johnny Rep). Toko opende na mens Paris SG in de 58e mi nuut de score. Platini maakte gelijk in de 76e minuut. Dezelf de speler zette Saint-Etienne in de 99e minuut ook op voor sprong. Rocheteau maakte op zijn beurt in de 118e minuut gelijk. WEST—DUITSLAND Hamburger SV is zaterdag nog nadrukkelijker favoriet gewor den voor de Westduitse titel. De formatie van trainer Ernst Happel won in het eigen Volk sparkstadion voor 50.000 toe schouwers met liefst 5-0 van Werder Bremen. Horst Hru- besch, die tijdens Noorwegen- West-Duitsland afgelopen woensdag nauwelijks uit de voeten kwam, scoorde nu drie maal. Magath en Bastrup wa ren de overige schutters. FC Köln behield een theoretische titelkans door Karlsruher SC via doelpunten van. Klaus Allofs met 2-0 te verslaan. De grote verliezer was Bayern München, dat bij Borussia Mönchenglad- bach voor 35.000 toeschou wers kansloos met 3-0 (doel punten van Hannes, Mohren en Wuttke) ten onder ging. Bo vendien trof Borussia nog drie maal de lat. Verder werd de degradatie van MSV Duisburg, de club van ex-Ajacied en - RVC'er Kees Zwamborn, een feit. Thuis werd tegen medede gradatiekandidaat Darmstadt met 2-0 verloren. De eerste nieuweling in de Bundesliga is bekend. Schalke '04 keert daarin na een seizoen terug. BELGIE De Belgische bekerfinale gaat tussen Waterschei en Ware- gem. Waterschei behaalde over twee wedstrijden een to taalscore van 3-3, maar werd finalist op basis van de uit ge maakte treffers. Waregem, ge traind door Sandor Popovic, de voormalige trainer van SVV, klopte FC Antwerp met een to taalscore van 3-1. Ondanks het feit, dat Sporting Lissabon de Portugese titel al op zak had, haalde het giste ren toch weer vernietigend uit. Boavista moest er met 6-0 aan geloven. JET Tizl Ouzo legde beslag op het kampioenschap speetda^geiijk'te speienleïïn Ron Whelan (midden) wint het kopduel van de donkere Garth Crooks van Tottenham naaste rivaal MA Hussein Dey Hotspur en maakt zo het doelpunt, dat Liverpool zekerheid verschafte omtrent de (1-1). Engelse titel. AMSTERDAM De kaarten lijken geschud te zijn voor wat betreft de samenstelling van de roei-equipes, die zich ook internationaal willen presente ren dit seizoen. Tijdens de Randstadregatta in Amster dam bewezen aan het dames front geheel naar verwachting Luyting en Donkervoort in de ongestuurde twee hun vorm door op zaterdag met groot verschil als eerste te eindigen voor de weinig imponerende tweeën van Het Spaarne en Argo/Phocas. Een echt soepele vorm bezit dit duo van coach Zittema nog niet, maar de gedrevenheid en de hardheid is in ieder geval wel bij het roeien aanwezig. Een poging van het tweetal om samen met de jeugdige Cornet en Van Ettekoven (Het Spaarne) de gestuurde vier te winnen, mislukte al in de eer ste vijfhonderd meter. Supe rieur hier was het Utrechtse Orca, waarin onder andere Vaandrager en Quist (WK- deelnemers 1981) en Nelissen en Talma. In de skiff bleek Jos Compaan niet te kloppen. Zeer verrassend roeide hier Bouwens (Triton) die cracks als Meeuwisse Hellemans een lange tijd achter zich wist te laten. Het Groningse Aegir beschik te op de Randstadregatta over de succesvolle formaties. Met name bleek dat bij de fi nale de ongestuurde tweeën, waarin vier ploegen van coach Munneke de eerste vier plaat sen wisten te bezetten. Hoek stra en Adema, twee weken geleden Varsity-winnaar, wer den eerste, ruim voor hun clubgenoten De Waart en Van Paassen. Nationaal kampioen in de skiff Gobel bevestigde in de skiff zijn vorm en werd riant eerste. Overigens ont braken in dit veld zijn directe belagers Florijn en Delhij. Het lichte veld leek acht po tentiële WK-kandidaten te hebben voortgebracht. Oudt, Van Noord, Sibbers, Van de Vendel, Van de Stee, De Bruyn, Van de Putten en Ui lenbroek wonnen afwisselend de gestuurde vier, de onge stuurde twee en de vier zon der en tezamen de lichte se nioren acht. Tijdens de inter nationale wedstrijden in Vichy (komend weekeinde) en Not tingham (over veertien dagen) zullen de posities internatio naal bekend zijn. INDIANAPOLIS Gordon Smiley, een 33-jarige auto coureur uit Texas, is zaterdag om het leven gekomen tijdens de training voor de 500-mijls- race op het circuit van India napolis. De Amerikaan is het 62e slachtoffer sinds het cir cuit in 1909 werd aangelegd. Smiley verloor de macht over het stuur en reed met een snelheid van 298 kilometer frontaal tegen een betonnen muur. Hij was op slag dood en de auto ging in vlammen op. De reddingsbrigade had tien minuten nodig om Smiley uit het autowrak te halen. Zijn vrouw die stond te kijken, moest zich onder medische behandeling laten stellen. In Noord-lerland verongelukte een van de betere Britse mo torcoureurs, John Newbold. Tijdens de training voor de Noord-West 200 aan de kust bij Portrush vloog de 32-jarige Newbold met zijn Suzuki uit de bocht. i— De Nederlanders in Rooyen en Marco lebben gisteren met •cc Kawasaki de 24- ;e in het Italiaanse iwonnen. De 33-jarige Rooyen is de eerste ie beslag legt op een (laats in de jaarlijkse race over 2988 kilo- Ehlpor machines tot 1 'i- la|n i tdu'tse wereldkam- iser u pioen Anton Mang heeft giste ren in de 250cc-klasse van de wedstrijden om de Europese kampioenschappen motorwe graces op het circuit van Hoc- kenheim na pech de strijd ge staakt. De 250 cc-klasse werd nu een prooi voor de Frans man Patrick Igoa op Yamaha voor Reinhold Roth, die in het klassement voor het Europees kampioenschap de leiding be houdt met 26 punten. Hij wordt gevolgd door de Frans man Thierry Rapicault met 17 punten. De zege in de 50 cc-klasse ging naar de Zwitser Stefan Dörflinger, die eindigde voor de Westduitser Hagen Klein. De Joegoslaaf Matulja, die als vijfde over de streep ging, blijft aan de leiding in het klassement voor de Europese titel. De 500-cc-klasse die niet meetelde voor de Europese ti tel leverde een triomf op voor de Brit Barry Sheene De Zuid afrikaan Ion Ekerold werd tweede. De Zwitserse combinatie Bl- land/Waltisperg werd winnaar van de zijspanrace. De Britten Barton en Cutmore, die als derde over de finish gingen behouden de leiding in het klassement voor het Europees kampioenschap. Vanwege de hitte moesten de wegrace in Helmond in alle klassen worden ingekort. De Hagenaars deden van zich spreken. Zo werd in de 125 cc-klasse Marten van Soest derde op MBA. In de 50 cc- klasse zegevierde de Leid- schendammer Paul Rimmel- zwaan. Boet van Duimen was ongenaakbaar in de 500 cc- klasse. >gen| ïogeLAND De Nieuw- hoodse voetbalselectie houl ejgen jancj van Vjjf ™nd?dstr'jden ,e9en enjk Hectie uit de Ierse in H^ea9ue er twee met ïig wonnen, twee met de vljk gespeeld en gis- Amie laatste met 2-1 maa1n- Byrne en Clarke in d^le leren in de veer- luzeien veertigste ml- an i voorsprong, Billy 1 Mie scoorde via een Haagiop tegen in de 77e iteel manager van Man- K MtCity, is kandidaat voor en o-(ie van coach b'J het 'o 1-2,56 Benfica, waar de ter: D( Lajos Baroti vertrekt. bon zal hij, indien hij snaar;[ jn functie treedt bij roedt)L^Ialc0m Allison, zijn RencÖer bij Manchester Jtmoeten. Allison is i der V bij aartsrivaal •q3"!, die vorige week YlkseJr werd van Portugal. BAKKENIST IN CONFLICT MET JAN BAKENS HILVERSUM/WASSENAAR De grote favoriet Ossian was gistermiddag bij de jaarlijkse draverij om de Gouden Zweep op de Hilversumse drafbaan niet van de partij. Voor deze koers bestaat altijd erg veel belangstelling en daar er maar tien paarden tussen de start linten mochten vertrekken werden er op de afstand van 2440 meter maar liefst elf paarden door de NDR uitge loot. Een kleine misrekening van de trainer en rijder van Ossian, Jan Wagenaar. Als hij een week eerder niet in Gro ningen was gestart dan was hij nu voor uitloting niet in aanmerking gekomen. Voor eigenaar Han Pasman moet het niet aan de start ver schijnen van Ossian hard zijn aangekomen. Het paard is in topvorm en een draverij om een Gouden zweep is maar een keer per jaar. De vijftien duizend gulden, die verbon den zijn aan de overwinning, zijn voor de meeste eigenaren maar bijzaak. De gouden zweep in ontvangst nemen van Prins Bernhard is voor een eigenaar, zeker Leidenaar Han Pasman, een hoogtepunt. Door de afwezigheid van Os sian won Perry Anjo met op de sulky Gerrit den Dubbel den uit Tijnje de Gouden Zweep. De aardigheid wil dat Hans Pasman de fokker is van Perry Anjo. Deze achtjarige hengst is als jong paard ver kocht door Pasman en kwam pas de laatste twee jaren uit de verf. Achter Perry Anjo ging Rieka Hanover als twee de over de finish voor Star La- gunai, Ovatio en Nevada K. Matig programma Duindigt had zaterdagmiddag een matig programma dat be stond uit drie rennen en zes draverijen. Bij de volbloeds kwamen voor het eerst dit jaar de tweejarigen in de baan. Van dit vijftal waren er drie zo groen als gras, maar Chantas en Feuerlady kwamen over de 1000 meter behoorlijk uit de voeten. Chantes won in han den van Mario van Gisteren voor Feuerlady (Eric Bloem). Veel aandacht ging er bij de volbloeds uit naar de strijd om de Generaal Baron van Heem- straprijs. Marmórera, die vorig jaar alleen in de derby genoe gen moest nemen met een derde plaats, maar voor de rest alleen maar wist te win nen, moest het opnemen te gen King. In de laatste rechte lijn zag King, Marmórera ech ter niet staan en zegevierde onder Kevin Davies. Supertriotip In supertrio 21 van zondag 23 mei in het stadspark van Gro ningen komen veertien paar den aan de start. Trabant Hanover met Hendrik Hamming gaat als licht favo riet van start. De vijfjarige ruin won viermaal op rij, waarvan een supertrio op 25 april op Duindigt. De Duindigtpikeur Carel Roodenrijs is met Teetje Ossewaard kansrijk. De af stand van 2300 meter is in het voordeel van deze vijfjarige merrie. Luut Dooper won met Uniek Helene drie keer achter een en moet hier ook een be langrijke rol kunnen spelen. Onze favorieten: Trabant Ha nover (5), Teetje Ossewaard (9), Uniek Helene (11). Onze outsiders: Udo Boy (6), Tasja Hanover (14), Titan Princess (13). ARTHUR VAN RIJSWIJK vankelljk niet goed en toen die problemen waren opgelost, kwam de motor pk's te kort. „Jan heeft zich een schitteren de bus aangeschaft, die het een en ander heeft gekost en daardoor moest er op andere dingen worden bezuinigd. We gingen naar een goedkopere tuner (iemand die het motor blok klaarmaakt, red.), maar toen de motor eenmaal liep, was hij niet krachtig genoeg". Bakens ging vervolgens naar toptuner Biggelaar, die wel zorgde voor een snel blok, maar enkele technische han delingen moesten er nog aan verricht worden en dat wilde niet vlotten. „Schijnbaar heeft Jan, dat niet allemaal kunnen verwerken. Hij reageerde, dat op mij af en verwaarloosde de verzorging van de motor en andere zaken. Bovendien ging hij gewoon minder presteren en om dan de schuld op mij te schuiven, is voor hem het ge makkelijkst. Wat in Wychen gebeurde, was gewoon de be kende druppel die de emmer deed overlopen", besluit Van Heek. Jan Bakens, voor com mentaar niet bereikbaar, reed in Wychen tegen de voor schriften in nog wel twee man ches met een andere bakke nist, Mart Kiggen. Algeheel winnaar werd het duo August Muller/Ton Maes- sen. Na twee wedstrijden in de strijd om de Holland Beker voert dit tweetal het algemeen klassement aan, voor Bakens- /Van Heek en het duo Maes- sen. De grote afwezigen in Wijchen, waar slechts 3000 toeschouwers keken, waren wereldkampioen Ton van Heugten en Frits Kiggen. De Brit Neil Hudson is door zijn sterke rijden in de Grote Prijs van Finland naar een ge deelde eerste plaats in het klassement voor de wereldtitel motorcross 500 cc-klasse op geklommen. Hudson won gis teren in Ruskeasanta de twee de manche en eindigde in de eerste manche als vijfde. Hud son deelt nu de eerste plaats met de Amerikaan Brad Lac key, die achtste en zesde werd in Finland. Gerrit Wol- sink werd in de eerste manche negende en Peter Klomp zes tiende. In de tweede manche was er een negende plaats voor Seppenwolde en een ze ventiende voor Vërwaayen. Na de Grote Prijs van Tsjechoslowakije, die gisteren in Holice werd gehouden, is de Nederlander Kees van der Ven in het algemeen klasse ment van de tweede naar de vijfde plaats geduikeld. De Belg Georges Jobe, die eerste werd in de eerste manche en uitviel in de tweede, behield de leiding in het algemeen klassement. Dagwinnaar Rolf Dieffenbach (tweemaal twee de) uit West-Duitsland volgt de Belg in het algemeen klas sement. j, den Dubbelden. RUSSEN Voor Henk van Heek uit Rijssen is het zijspan motorcrosssei zoen voorlopig afgelopen. De 28-jarige bakkenist van Jan Bakens heeft gis teren tijdens de races in Wychen na de (gewonnen) eerste manche zijn biezen gepakt. „Ik wilde Jan een slag voor zijn. Het rom melde al een tijdje tussen ons. De laatste tijd had ik ook al het idee, dat Jan achter mijn rug om een andere bakkenist zocht. Kijk, ik heb mijn ogen niet in mijn zak zitten. Elke keer als Rinie Bijvelds, de oude maat van Mari Bens, bij hem kwam, zag Jan mij helemaal niet meer staan. En verder zijn er nog wel enkele zaken, die me niet aanstaan, maar ik wil eerst de zaak enkele weken laten rusten". Bakens en Van Heek waren vorig seizoen goed voor een nationale titel en een derde plaats op de wereldranglijst. Dit seizoen wilde het niet vlot ten. Het materiaal bleek aan- ..w» www. .w.. ww. w.j. in de proble men tijdens de eerste manche. Het koppel zou de tweede manche winnen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15