Champagne, bloemen en problemen rainer De Mos il versterking T 'I AJAX VOOR TWINTIGSTE KEER KAMPIOEN VAN NEDERLAND Titel Ajax heeft nodige konsekwenties |BERDAM - Trainer Aad de Mos acht het noodzake- »Ajax voor het volgende seizoen drie spelers aan- le Mos, die de vertrekkende Kurt Under opvolgt, t dat op het voornemen dat de nieuwe kampioen komend seizoen zeker zeventig wedstrijden gaat I. Mede om de titel internationaal te gelde te ma* jn Jansen zeker stopt met betaald voetbal en de Deen Êiegler vertrekt is er een (laatste) verdediger nodig, aldus j. Bovendien moet er als Ling Ajax verlaat, en die kans is Ben aanvaller bij, omdat De Mos dan slechts Kieft en Ol- volwaardige krachten heeft. Tenslotte wil de nieuwe trai- een middenvelder bij hebben, mede doordat de contract- kingen met Schoenaker, Boeve en Ophot nog niet zijn af- i „Bovendien", merkte De Mos nog op, „moeten we reke- juden met de kwetsbaarheid van Cruijff". nder, die zijn gezin in Zwitserland vanaf komend seizoen Vvaleren boven een profclub, betreurde zijn beslissing om lekken niet, maar enige twijfel klonk toch in zijn woorden. Jen seizoen zou misschien plezierig zijn geweest, maar ik I beslissing nu eenmaal genomen", aldus de oefenmeester r het eerst in zijn carriere een titel behaalde. Eerder |j als speler kampioen bij Rapid Wien en Young Boys. De gaande man, Kurt Linder, en de komende, Aad de Mos, ontvangen de complimen ten van een supporter. IRDAM - Ruim een ir na afloop. Piet •ers verrees in een van de overvolle lleedkamer. „Mis- kunnen de gasten _}r buiten", klonk het irvalst Amsterdams, kunnen wij onder zaak nog effe vie- ip dat moment wa- is Rijvers, Jaap van en Leo van der il vertrokken. Ook Iden, zij aan zij met of gedeeltelijk ont- ipelers een deel van iud van een enorme loede) champagne gemaakt en waren de bestuurskamer id waar de dure uit ordentelijke gla- •n worden gedron- la Schrijvers' nood- tjtoen ook de dames de verzameling snsen, fotografen, ers en andere be- illenden het dam- kleedkvertrek had- igjlrlaten, klonk ineens '5 de gesloten deur lublied van Feye- Maar in aangepaste Mkaarbij het Ajax I de joon voerde. 3 Mos was daar niet Hnij. Hij had even eerder losgezongen met een an- een papieren bekertje igne voor één moment in de mond. Hij ver- 2ervolgens naar een zij- i om in stilte even te tn wat er zo juist was I: de ploeg die hij vol- lizoen alleen onder zijn heeft was Nederlands 3n geworden. Met Ajax Mos straks Europa in, dachte om inderdaad j je te laten inwerken, g vantevoren die twin- tel van de Amsterdam- ijn ijk al min of meer vast- in hoe dat Europese rit |r gaat verlopen, daar- Jd niemand zaterdaga- m boodschap. ^inde trainer Kurt Linder ^Huim vóór de bloemen MBKhampaqne tevoorschijn ^Bpehaald verklaard dat ■l| seizoen van dit Ajax **—en wonderen moeten verwacht. Geen kwes- indekken, Linder gaat toch weg, maar puur fijke constatering, die gavond in het duel te- '67 (3-2) nog eens van 'oepteken werd voor- w i waren t één Ajacied na afloop met enige moeite tot ebrachte zege tegen ti- idiger AZ '67 besteed, ge dat belangrijk was, titel. Waar niemand op 'ekend, zeker niet vóór Cruijff begin december erde en zelfs geruime tijd daarna niet. „Pas na de zege op PSV begon ik er in te geloven", liet Linder in de ca tacomben van het leeg stro mende Olympisch Stadion we ten. De betonnen bak, die een klein half uur eerder verheugd was opgeveerd. Niet doordat Ajax de derde en beslissende treffer had gemaakt; niet door dat de stadionspeaker had omgeroepen dat het bij NAC- PSV 2-0 stond; neen, de me dedeling dat Johan Cruijff ook volgend seizoen bij Ajax speelt deed de tribunes zich ontladen in een opgelucht gejuich. Want ook de weer in drommen ach ter Ajax verzamelde suppor ters realiseerden zich dat voor deze titel van de Amsterdam mers grotendeels Cruijff ver antwoordelijk was geweest. Niet in de wedstrijd, waarin AZ '67 definitief en officieel werd onttroond. Want Cruijff stond dan wel negentig minuten in het veld. door zijn oude knie blessure was zijn actieradius beperkt. Maar het besef dat er 65.000 man op de tribunes zat hield Cruijff binnen de lijnen, waarmee hij persoonlijk zijn handtekening zette onder het kampioenschap dat bij zijn te rugkomst zo ver weg leek. Maar hoe gehandicapt de maestro ook was, hij stond wel aan de wieg van het derde, door Gerald Vanenburg, ge maakte doelpunt, dat door zijn inleiding en uitvoering de titel in schoonheid naar de kroon stak. Helemaal overtuigd Op dat moment was de massa helemaal overtuigd. PSV stond met 2-0 achter, AZ '67 - dat in de eerste helft zijn opponent nog zo in het nauw had ge bracht, maar de uitblinkende (Brood)dronken supporters, die anderhalve ton schade aanrichtten in het Olympisch Stadion, kregen het na af loop aan de stok met de politie. Die niet schroomde de honden stevig in te zetten. lolenaar (geheel links) heeft de tweede treffer voor Ajax gemaakt. Hij kan de ebetuigingen van ploegmaats tegemoet zien. doelman Piet Schrijvers steeds op zijn weg vond - was uitge blust, dus niets stond een groots feest in de weg. Gaan deweg begonnen fans over de hekken te klimmen en zich langs de rand van het speel veld te verzamelen. De wed- strijdklok en niet Corvers laat ste fluitsignaal was het sein voor de meute om de favorie ten aan de borst te drukken. Spelers, die overigens pijlsnel naar de kleedkamer verdwe nen om zich op de champagne te werpen, liever dan het risico te lopen te worden plat ge drukt door uitzinnige aanhan gers, die het na enig woest krijgsgezang maar gingen aan leggen met de ruime getale politie-honden. Waarvan er één zijn bek overi gens wel erg dicht in de buurt van de nek van een op de grond liggende supporters waagde. Achteraf bleek het- aantal slachtoffers en de aard van de verwondingen mee te vallen: negen agenten en ne gen fans, van wie niemand in het ziekenhuis moest worden opgenomen. De schade aan het stadion was ernstiger: voor anderhalve ton hadden de (brood)dronken supporters In hun enthousiasme vernielingen aangericht; vijftien procent van de recette. Geen enkele zorg Maar daarover maakten de Ajacieden zich geen enkele zorg. In de kleedkamer gingen de flessen champagne van hand tot hand, hoewel een en keling, doelman Hans Galjè en Tscheu la Ling, de feestvreug de wat anders zullen hebben beleefd. De eerste, doordat hij moest vaststellen dat Piet Schrijvers het in deze vorm nog gemakkelijk een seizoen volhoudt; Ling die waarschijn lijk toch weggaat, omdat hij zelfs geen wisselspeler was. Maar voor vrijwel al die andere spelers van Ajax, met Lerby in een luidruchtige hoofdrol, was het slechts feest. Ondanks het feit dat de Deen even later met zijn kleine landgenoot Olsen een douche in een andere kleedkamer moest opzoeken, omdat het water veel te heet was. De douche was voor AZ '67 echter ijskoud. De Alkmaar- ders, die er op hadden gezon nen nog eenmaal alles uit de kast te halen In dit grotendeels mislukte seizoen en met alle bezuinigingen en kwaliteitsver lies wachtende, slaagden daar in slechts in het begin van het duel. Onder leiding van John Metgod en Jan Peters werd Ajax het vuur aan de schenen gelegd. Maar hoe de defensie van de aanstaande kampioen ook rammelde, ook Wim Jan sen, die gisteravond de knoop doorhakte en besloot definitief te stoppen, kon daarin weinig verbeteringen aanbrengen, AZ '67 kon niet profiteren. Verder dan een treffer van Kees Kist. die in deze fase geen kind had aan Frank Rijkaard, kwamen de titelverdedigers niet. Het geen te weinig bleek, want na een klein half uur kroop Ajax wat uit zijn schulp. De nervosi teit verdween wat en daarvoor kwamen combinaties in de plaats. Waarbij de boven Ling verkozen Keje Molenaar een hoofdrol voor zich opeiste. Eerst door na een solo Dick Schoenaker in staat te stellen gelijk te maken en vervolgens door uit een vrije trap van Wim Jansen de 2-1 te produceren. Ajax dus kampioen van Nederland. Voor de buitenwacht niet meer zo verrassend na de fraaie opmars die de Amsterdammers inzet ten na de terugkeer van Johan Cruijff. Maar getuige de spontane blijdschap bij de spe lers zaterdagavond toch een zaak die niet voetstoots was aange nomen, hoewel PSV na de nederlaag enige we ken geleden in het Olympisch Stadion wel een wat erg ruime hel pende hand toestak. En zelfs op de voor laatste speeldag volle dig door het stek ging door kansloos bij NAC te verliezen. Daartoe was de winst, die Ajax moeizaam behaalde op „voorganger" AZ '67 niet eens meer nodig geweest, maar de ploeg van scheidende trainer Linder was het aan zijn inmiddels weer verworven repu tatie en aan de vele ex tra duizenden die uit wijken naar het Sta dion noodzakelijk maakte verplicht de gang van zaken geheel in eigen hand te hou den. Hetgeen dan als nog geschiedde. Voor Ajax duiken de problemen, hoe cryp tisch dat ook klinkt voor een ploeg die de laatste maanden aller- wege lof oogstte voor zijn plezierige (kijk- )spel, nu pas goed op. Want er zijn bij de Am sterdamse en eigenlijk het inmiddels weer landelijk supportersle gioen verwachtingen gewekt. Die moeilijk zullen zijn in te lossen. Cruijff kondigde dit zelf al aan en ook Lin der liet zich in voor zichtige termen uit over de toekomstver wachtingen. De nieuwe trainer Aad de Mos tenslotte maakte dit plaatje compleet door te verklaren dat hij bij het bestuur op het aan trekken van drie nieu we spelers zal aandrin gen. Waartoe nu wellicht weer wat financiële middelen voorhanden zijn nu Ajax een spon sor voor shirtreclame heeft ten bedrage van acht ton per jaar, de toeloop naar de wed strijden van de club aanzienlijk is gegroeid dank zij het Cruijff-ef- fect en zich nu Ajax weer volop in de run ning is weer wat meer kleine sponsors zou den kunnen aanbieden. Het lijkt geen overdadi ge luxe in ieder geval verdedigend tot maat regelen over te gaan. Wim Jansen vertrekt en in tegenstelling tot bijvoorbeeld AZ '67, dat een vertrek van John Metgod kan op vangen door Hugo Ho- venkamp als libero te posteren, heeft Ajax niet direct een oplos sing in eigen huis. Een zorgelijke zaak, die willen de Amsterdam mers straks met enige kans op succes op Eu ropees avontuur gaan, goed moet worden in gevuld. Overigens heeft zijn rentree Johan Cruijff geen windeieren ge legd. Alleen al door het tweevoudige optreden in het Olympisch Sta dion, tegen PSV en AZ '67 (Ajax speelde ook de uitwedstrijd tegen FC Utrecht -overigens voor de terugkeer van Cruijff- in het Stadion, voor slechts 6.000 toe schouwers!!) kon Cruijff naar schatting drie ton incasseren. Zodat hij het half mil joen, dat hij ongeveer sinds zijn rentree in De Meer incasseerde hem weer aardig uit de fi nanciële problemen heeft geholpen. In dat licht bezien is het niet verwonderlijk dat Cruijff, die overigens sinds zijn terugkeer op de vaderlandse velden veel goodwill heeft heroverd, op dezelfde basis nog een jaar voor Ajax uitkomt. Cruijff heeft de sceptici dit seizoen de mond ge snoerd. Het is te hopen dat hij het nog een jaar op dezelfde manier volhoudt, Ajax en het Nederlandse voetbal varen er wel bij. .J—-. r„ Ongekende entourage De voorsprong van Ajax was geen voortvloeisel van briljant spel, zoals de hele wedstrijd in de vrijwel ongekende entoura ge van 65.000 kijkers slechts van een onderhoudend karak ter was. Met slechts zo af en toe een hoogtepunt. Zoals de gelijkmaker toch weer van AZ '67, dat na twintig minuten Kristen Nygaard in de gelede ren kreeg, die onmiddellijk Metgod met een fabuleus passje lanceerde, waarop Schrijvers kansloos was. En het andere memorabele mo ment was de treffer van Van enburg en de splijtende pass van Cruijff daaraan vooraf gaande. Ook de solo van Ol sen, die op de paal eindigde riep bijval op, maar de reactie vanaf de tribunes was toch het luidst toen de speaker had ge meld dat Cruijff zou blijven. Nummer veertien speelt nóg een seizoen op dezelfde basis (de helft van de meerrecette, met een aparte regeling voor Europa Cupduels), welk ak koord al veertien dagen gele den was bereikt, maar door de leiding van Ajax was stil ge houden. Geen geheim is dat Ajax de ti tel dit seizoen verdiende op basis van vooral in de tweede helft van de competitie vaak oogstrelend spel. Met dank aan Johan Cruijff, die jongeren op sleeptouw nam en ze in de behouden haven afleverde. De zelfde jongeren, rond wie nog de nodige problemen bestaan, want bondscoach Kees Rijvers wil Kieft en Rijkaard mee heb ben naar een toernooi met Jong Oranje in Toulon, evenals de spelers Gullit, Nijholt en Metgod van Haarlem. Maar ko mend weekeinde staat Haar- lem-Ajax op het programma, waarvoor men in het Haarlem se eindelijk IS warm gelopen. „De Ajacieden spelen daar, in Haarlem", deelde De Mos za terdagavond mee, een gelijke mening verkondigend als bij Haarlem kon worden gehoord. Problemen dus tot slot in het Olympisch Stadion, maar on oplosbaar lijken ze niet. Hoe Kees Rijvers dat ook afgelopen vrijdag heeft doen voorkomen door te verklaren dat die spe lers die zich afmelden het voorlopig bij hem kunnen ver geten. Rijvers kan moeilijk spelers als Kieft en Rijkaard vergeten. Sterker, hij zal ze eens net zo nodig hebben als Ajax Cruijff. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 3. Kist 0-1; 20. Schoe naker 1-1; 38. Molenaar 2-1; 67. Met god 2-2; 71. Vanenburg 3-2. Scheids rechter: Corver; toeschouwers: 65.000. Ajax: Schrijvers; Ophof, Jansen. Rijk aard. Boeve; Molenaar, Schoenaker, Cruijff, Lerby; Kieft (Vanenburg), 01- AZ '67: Treljtel; Reynders, Spelbos (Gaasbeek), Hovenkamp; Weysters, Van der Meer, Peters. Metgod, Jon ker; Kist, Oberacher (Nygaard).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13