Falkland-oorlog is immoreel,omdat hij nergens toe dient Jog is centrum- linkse coalitie niet kapot 3 erraad VS" versterkt roep om eenheid in Zuid-Amerika lAR VINDT U THATCHER OOK NIET EEN SOORT HITLER' Ï6-MINISTERS „TERUGGEFLOTEN" DOOR FRACTIE Politiek Partij Parlement UENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MEI 1982 PAGINA 7 het conflict om de Falkland Eilanden officieel ids geen oorlog heet, is in Engeland inmiddels log van heel andere aard losgebarsten: de oor- en de media. Kranten die het regeringsbeleid en kranten die het afwijzen bestoken elkaar ongekende felheid. Het openingsschot in deze werd gelost door de grootste krant van Enge- sensatiekrant de Sun, die kranten met een ge- opinie zoals de Guardian beschuldigde van raad. Het is inderdaad waar dat de Guardian de van politiek commentator Peter Jenkins et uitbreken van de crisis heeft aangedrongen yhoudendheid omdat volgens hem de middelen enkele verhouding meer staan tot het doel. De d Eilanden vindt hij geen oorlog waard. Zijn over de laatste ontwikkelingen verwoordt hij rstaand commentaar. Als de Ar- president gene- iltieri kan lezen, ^eens kennis moe- Jen van de column mes Reston in de ™"Vk Times, waarin lie gt dat „de Argen- lebben gewonnen, Et zelf niet lijken te ji". Het is waar. jen lange leste hun eeak op de Falkland In hard willen ma- hebben de Ar- daartoe nu de mevrouw That- een complete oor- ingen met als in- vo-il abstracte principe op aniteit, zou een choijin domme misda- zijn. iter niet zo dat ik op sta mijn verzet tegen "g te laten varen en J5 vind dat het wel de- ■f moeite waard is om -Falkland Eilanden te pnd in de richting te jedreven van een oor- een onbetrouwbare rikaanse dictator Üemier Thatcher |n als gevolg van de yeeggebracht door het 'gaan van de onder zeebootjager Sheffield manhaftige pogingen gedaan om een confrontatie met diplo matiek overleg te voorkomen. Er is nog steeds kans dat ze daarin slaagt, maar met de be krompen halsstarrigheid die haar eigen is, heeft ze bij het uitbreken van de crisis te wei nig rekening gehouden met de dwaasheid van haar tegenstan der. Als er nu onnodig bloed wordt vergoten, draagt ook zij schuld vanwege haar misreke ningen in het begin. Geen nieuwe Afghanistans Agressie, hebben we keer op keer te horen gekregen, mag niet beloond worden; het gaat hier weliswaar om slechts 1.800 Falklanders, maar als het principe niet wordt hoogge houden, zullen anderen in Galtieri's voetspoor treden. Engeland nam dit standpunt in, zo beweerde minister van buitenlandse zaken Pym, om de wereld „veiliger" te maken. Minister van defensie Nott leek tijdens een vraaggesprek op televisie te zeggen, dat het uitwissen van de Argentijnse agressie een herhaling van toekomstige Afghanistans zou voorkomen. Zelfs als de we reld zich nu niet als één blok achter Engeland zou scharen, zouden historici ons later in ie- der geval prijzen omdat wij de koers hadden aangegeven bij het verdedigen van de wester se waarden. Dit zijn bewonderenswaardige gevoelens die een kern van waarheid bevatten, hoewel in Notts geval niet veel. Nog maals, het is niet mijn bedoe ling om agressie door de vin gers te zien of het lot van de eilanders te negeren, maar eerder om te pleiten voor actie die in verhouding staat tot het doel. Als Engeland de wereld veiliger wil maken, moeten we rekening houden met het oor deel van anderen die eveneens in deze wereld wonen. Hoewel onze vrienden en bondgenoten er allesbehalve voorstander van zijn dat conflicten met geweld worden opgelost, be gint ook bij hen de mening de overhand te krijgen, dat de ge varen en gevolgen van een ge welddadige herovering van de Falklands niet in verhouding staan tot de schending van dat principe. Als land horen wij onze eigen belangen in deze kwestie af te wegen, maar we hoeven geen Engels bloed te vergieten, voor wat volgens ons in het belang van de we reld is. Vernedering Wat het veiliger maken van de wereld betreft; de wereld is door het conflict alleen maar gevaarlijker geworden. Het is bijvoorbeeld al aangetoond dat elk Derde Wereldland dat zich een Exocet-raket kan aan schaffen, kans heeft de mo dernste marinemacht ter we reld te vernederen. De les van de Sheffield zal velen lange tijd heugen, zelfs als de Argen tijnen op de lange duur door een superieure strijdmacht van de eilanden worden verdre ven. Evenmin zal de wereld veili ger worden als, als gevolg van de Engelse eerbied voor een onveranderlijk principe, de su permachten bij de strijd in de Zuidatlantische Oceaan be trokken raken, als Argentinië zwicht voor een door Cuba ge steunde revolutie of als Oost- Westbetrekkingen verslechte ren met alle schadelijke gevol gen vandien voor de ontwape ning of het Midden-Oosten. De wereld zou vandaag de dag slechts veiliger zijn als Argen tinië door de Verenigde Naties wordt geschorst, er internatio nale economische sancties te gen de agressor worden afge kondigd en er zich geen inva sietroepen meer ophouden rond de Falkland Eilanden. Trots en principes De grenzen van het conflict zijn inmiddels getrokken rond de Falkland Eilanden. Beide hoofdsteden zitten gevangen in hun eigen trots en princi pes. Aan het thuisfront stijgt de patriottische koorts. Waar heid en eerlijkheid worden onder schot genomen door die genen die Engelse jongens op dracht geven te sterven in een oorlog, waarin juist om het be houd van die waarden gestre den wordt. Spoedig weet nie mand meer dat we vechten om eilanden die we niet willen en niet kunnen handhaven als laatste uitkijkpost van een vergaan koloniaal rijk. Het zal een oorlog worden tus sen twee zieltogende econo mieën die op geen enkele ma nier in het nationaal belang kan zijn, noch van Engeland, noch van Argentinië. Het is een oorlog die in geen enkele verhouding meer staat tot de principes die op het spel staan. Het is een oorlog uitgelokt door de agressie en onverzoen lijkheid van een militaire dic tatuur en de onachtzaamheid en het zelfbedrog van een land, dat eens een koloniale mogendheid was. De wereld zal er niet door gered worden en er evenmin mee gebaat zijn. Het is een oorlog die het niet waard is te vechten. Het is een oorlog die immoreel is om dat hij, nergens toe dient. PETER JENKINS (Copyright The Guardian) Een inmiddels gebruikelijk beeld bij Downingstreet 10: wan neer premier Thatcher vertrekt voor een vergadering van het oorlogskabinet of een zitting van het Lagerhuis wordt zij op gewacht door tientallen journalisten. In de deuropening ver der drie medewerkers, die dozen vol documenten achter me vrouw Thatcher aandragen. Sinds Peru in !t hulp van verzets- I uit onder meer °~nië de onafhanke- >an- verwierf, legt het meina vaderlijke zorg met dag voor Buenos ;eu3j)at is niet altijd zo met l. Als onderko- iers k van Spanje had Ird. reinig belangstel- ï>r de kleine neder- aan de Rio de la °enn Dok toen de Span- mi- in 1776 het onder- ka rijk van de Rio de ,g9r" j stichtten als buf- »n invallen door de J izen die vanuit oprukten naar het bleef Buenos Aires >er- ima een nederzet- *J' 'an ondergeschikt kn eeuw later nam de Iting wraak. De beste I van Buenos Aires, ttin, trok met zijn troe- j And es-gebergte over iidde met Simon Boli- 'en (li en zuidelijk Peru rd" t Spaanse juk. Nog rd' Üjn Bolivar en San -10' feel voorkomende na men voor straten en pleinen in Zuidamerikaanse steden. De eenheid was van korte duur, omdat plaatselijke belangen en ambities snel voor breuken zorgden in het uitgestrekte rijk. Het verlangen naar die eenheid is echter altijd blijven bestaan. Degene die de eer toekomt dat verlangen nieuw leven te heb ben ingeblazen is premier Thatcher. Nog nooit sinds de onafhankelijkheid in de 19e eeuw hebben de-Zuidamerika nen zich zo eensgezind gevoeld in hun verzet tegen het „Euro pese kolonialisme" als nu. De eensgezindheid loopt dwars door het sociale en politieke spectrum heen. Voor links ge oriënteerde landen is de Ar gentijnse militaire junta van arrogante, bloeddorstige agres sors veranderd in heldhaftige verdedigers van de Latijnsa- merikaanse eenheid. Maar wat nog belangrijker is; ook de conservatieven en de rijken, die deze hele eeuw altijd weer partij kozen voor de Verenig de Staten en Europa, staan nu achter Argentinië. „Zelfs ik ben woedend", zei een lid van een heel rijke familie in Lima, bijna verbaasd over zichzelf. Peru's historische banden met Argentinië winnen aan sterkte door moderne persoonlijke De militairen aan boord van de Britse oorlogsvloot horen weinig over de vredesonderhandelingen in New York en de gevoelens die de oorlog om de Falkland Eilanden bij veel Zuidamerikanen heb ben losgemaakt. Voor deze twee bemanningsleden van het vliegdekschip Hermes geldt bij een temperatuur van rond het vriespunt op de eerste plaats: zorgen dat je wakker en warm blijft. banden. Premier Dr. Manuel Ulloa is getrouwd met een Ar gentijnse en heeft vele jaren in Buenos Aires in ballingschap geleefd. De minister van oor log, generaal Luis Cisneros, staat bekend als „El Gaucho". Hij is opgegroeid in Buenos Aires en heeft daar op de mili taire academie gezeten. Beide dragen Argentinië een zeer warm hart toe. Veel meer bij voorbeeld dan president Fer nando Belaunde Terry. Maar behalve Engeland moe ten ook de Verenigde Staten het ontgelden. Begin dit jaar behoorden zij nog, zo bleek uit een onderzoek, tot een van de meest trouwe bondgenoten. Overal, in en buiten de rege ring, heerst bitterheid over de bemiddeling van Alexander Haig, die werd gevolgd door wat hier wordt beschouwd als een absoluut „verraad", een radicale ommezwaai die erin resulteerde dat Amerika partij koos voor Engeland en zelfs economische sancties tegen Argentinië afkondigde. „Het is ons goed duidelijk gemaakt", zei een regeringsfunctionaris, „dat onze belangen verschillen van die van de Verenigde Sta ten, niet alleen wat handel en ontwikkeling betreft, maar ook wat veiligheid betreft Het was een grote schok. We heb ben altijd gedacht dat we deel uitmaakten van het Westen samen met de Verenigde Sta ten". Dit betekent niet dat nu po gingen zullen worden gedaan de VS te weren uit de Organi satie van Amerikaanse Staten (OAS). Een OAS zonder Was hington wordt als zeer onprak tisch gezien in Lima. „Maar wat we zeker niet meer zullen doen", zei de regeringsfunctio naris, „is de Verenigde Staten automatisch steunen in andere internationale kwesties". Het lijkt erop dat Latijns- Amerika van nu af aan een prijs zal eisen voor alle steun die het Washington geeft. De dagen zijn voorbij dat de Vere nigde Staten in de Verenigde Naties zonder meer op de steun van Latijns-Amerika konden rekenen of Argentinië konden gebruiken om hun po litiek elders zoals in El Sal vador uit te voeren. De Peruanen hopen hun droom van eenheid te verwe zenlijken door organisaties, die zijn opgericht tijdens de natio nalistische koorts van de jaren zeventig, te versterken. Of met succes nieuwe wijn in oude zakken kan worden ge goten is nog de vraag. Zeker is dat de nieuwe wijn koppig spul is: een ongekend verlan gen naar eenheid dat, althans volgens de Peruanen, uitein delijk de obstakels kan over winnen die onafhankelijheid van Europa en de Verenigde Staten wat betreft financien, technologie en wapens in de weg staat. Veel hangt af van hoe de Falkland-crisis uiteindelijk wordt opgelost. Maar als de hele crisis met een sisser af loopt zal Latijns-Amerika de betrekkingen met Europa wel licht herstellen, maar dan wel een Europa zonder Engeland. Wat Groot-Brittannië betreft vindt Peru het ergens toch wel jammer dat de Engelse reputa tie gelijk met de generaal Bel- grano naar de kelder is ge gaan. Lima is geen stad waar buitenlanders worden gelyncht. Maar een Peruaanse ambtenaar die hoorde dat er in de hal een Engelsman zat, liep met belangstelling op hem af: „Neemt u me niet kwalijk me neer" zei hij met die typische Peruaanse beleefdheid, „neemt u me echt niet kwalijk, maar vindt u ook niet dat me vrouw Thatcher een soort Hit- Ier is?" JOHN RETTIE Copyright The Guardian kG Gijs hoofddirec van hoofddirecteur Rijksvoorlichtings- heeft begin deze 'anuit de kring der entaire journalis- eel wat kritiek te en gekregen. Het iem kwalijk geno kt hij tot het laatste Volhouden dat er jn dreigende kabi- lis geen sprake was. fnensen, geloof me |e crisis bestaat al- de media". dan ook enigszins gegrinnikt, toen die js' woensdag (de dag /val) rond zeven uur i in het perscentrum >ort kwam zeggen dat pers slechts het voor- lot het aanbieden van lag aangekondigd en |re ministers hadden |emaal niets gedaan, Van der Wiel, lichte- verwarring gebracht steeds luider opklin- lach. is RVD-chef had deze it gelijk wèl aan zijn b oorzaak daarvan was fcrst bizarre patstelling Jkabinet. De ministers gAten D'66 weigerden aanvankelijk conse- I te trekken uit het hun zes PvdA-colle- ga's hadden aangekondigd op te stappen. Hoewel Den Uyl zich de keel schor had gepraat om hen ervan te overtuigen dat het ongeschreven staatsrecht dit vereist, zagen Van Agt en Terlouw op dat moment geen reden hun por tefeuilles en die van hun par tijgenoten ter beschikking te stellen van de koningin. maar aan de premier!" de zomer van vorig jaar, als ir reëel weggewuifd. Volgens Van Agt en Terlouw moest eerst onderzocht wor den, of er een mogelijkheid was dat CDA en D'66, „zonder tijdrovende (in)formatieperio- de" zouden kunnen doorrege ren, al dan niet met de VVD erbij. Toen meende Den Uyl niets anders te kunnen doen dan te zeggen dat de PvdA- ministers in dat geval geen ontslag zouden nemen maar ook niet mee zouden werken aan enig door de negen ande ren te nemen besluit. In die houding zouden zij volharden totdat ook de bewindslieden van CDA en D'66 zich demis sionair zouden verklaren. Daarmee was de impasse dus compleet 0 Vandaar dat geen van de PvdA- en D'66-ministers, die het departement van algemene zaken verlieten de CDA'ers bleven binnen bijeen bui ten aan de schare wachtende journalisten kon vertellen of net kabinet nu wel of niet ge vallen was. „Vraagt u dat Wel of niet? „Ik weet niet of ik nu wel of niet demissionair ben," vertel de minister Jan Terlouw tegen een partijgenoot, toen hij kort na zes uur de fractiekamer van D'66 binnenkwam. De fractievergadering was op dat moment nog niet begonnen en de deuren stonden nog open. „Maar dat maakt de koningin toch uit?" vroeg een ander D'66-kamerlid. „Nee, dat doen wij zelf", legde Terlouw uit. Vervolgens maakte fractie voorzitter Brinkhorst zijn en tree en kreeg „de aanwezige journalist" het vriendelijke verzoek te vertrekken, omdat deze vergadering in tegen stelling tot wat bij D'66 in rus tige tijden gebruikelijk is besloten zou zijn. Maar een uur later, na afloop van het beraad, was de status van de D'66-ministers Ter louw, Zeevalking en Van Mierlo opeens wel duidelijk. Zij hadden hun portefeuilles ter beschikking gesteld en wa ren derhalve demissionair. De ministers van het CDA deden een paar uur later hetzelfde. „Voor ons D'66'ers was dat vanzelfsprekend, voor ons stond dat onmiddellijk vast," zou Terlouw later op een pers conferentie zeggen. Hij vertelde er echter niet bij dat zijn fractie hem er eerst aan had moeten herinneren dat D'66 ooit was opgericht om onduidelijkheid in de politiek te bestrijden. Geen gekonkel meer in rokerige achterka mertjes, maar volstrekte open heid, vooral door het maken Vanaf dat moment stond ook van afspraken vóórdat er ver- voor Brinkhorst vast dat het kiezingen worden gehouden tweede kabinet-Van Agt red en beslist niet daarna. deloos was. Woensdag zag hij dan ook geen reden mee te werken aan een laatste poging Brinkhorst van ziJn PvdA-collega Meijer om nog verandering te bren- Het was vooral fractieleider gen in het inmiddels genomen Voorjaarsnotabesluit. Maar dat wilde voor hem nog niet zeg- zo'n plechtige belofte (niet met gen, dat daarmee ook het „na- CDA en VVD samen gaan re- tuurlijke bond| geren) aan de kiezers zou bre- met de PvdA tot net verleden ken. Maar dat was lang niet diende te behoren. Ergo, als er voor iedereen duidelijk. Want geen andere mogelijkheid zou wat RVD-man Gijs van der zijn dan met het CDA verder Wiel woensdag zou overko- te regeren, dan kon dat alleen men, had Brinkhorst dinsdag in een demissionair rompkabi- al meegemaakt. Op een pers- net met een zeer beperkte op- conferentie, belegd nadat het dracht: De Voorjaarsnota uit- kabinet gestemd had over het voeren, de begroting voor 1983 eindvoorstel betreffende de technisch voorbereiden en Voorjaarsnota en de PvdA-mi- verkiezingen houden in sep- nisters om tijd voor beraad in tember of oktober. En geen eigen kring hadden gevraagd, sprake van zwenkingen in de vertelde de fractieleider dat hij zijn eigen vice-premier, Jan Terlouw, had willen opof- richting van de VVD! Brinkhorst, die maandagavond vroeg naar huis was gegaan feren. Cynische lachjes waren omdat, zo zei hij tegen posten- zijn deel. de journalisten, „er morgen Brinkhorst had in alle ernst toch in elk geval iemand een aan CDA en PvdA voorgesteld helder hoofd moet hebben", de „driehoek" van de premier wilde dat alles in ongeveer één en de beide vice-premiers te dag rond zien te krijgen. Want vervangen om daarmee de toen het kabinet diep in de „persoonlijke tegenstellingen" maandagnacht het departe- op te heffen en het kabinet ment van algemene zaken ver- wel „daadkrachtig en besluit- liet, streefden Terlouw en Zee vaardig" te maken. Maar bij valking (en Van Mierlo voor CDA en PvdA was d}t idee, vijftig procent) nog naar het net als tijdens de formatie in doorregeren zonder verkiezin gen, in een volwaardig CDA- D'66-kabinet, dat gedoogd zou moeten worden door de VVD. Zelfs speelden zij met de ge dachte van een nieuwe coali tie: het in het kabinet „hijsen" van de VVD, als plaatsvervan ger van de PvdA. Het was een PvdA-minister,die dit idee van Terlouw en Zeevalking die nacht onthulde. „Dat zou voor hen het voordeel hebben dat er geen nieuwe verkiezin gen gehouden behoeven te worden", aldus de bewinds man. Die laatste opmerking sloeg erop dat D'66 het, wellicht mede door allerlei schandaal tjes, momenteel steeds slechter doet bij de kiezers. Sinds de Statenverkiezingen heeft de partij steeds meer aan popula riteit ingeboet. Volgens de jongste opiniepeilingen zouden de Democraten op dit moment tenminste zes zetels verliezen en er dus nog slechts elf over houden. Het terugfluiten door Brink horst (en zijn fractie) van de D'66-ministers was er de reden van dat de PvdA donderdag in het kamerdebat over de crisis, tot stomme verbazing van ve len, geen woord van kritiek richtte aan het adres van D'66. Voor fractieleider Meijer kwam daar nog bij dat hij van Brinkhorst de verzekering had gekregen, dat als de PvdA niet zou polariseren, D'66 nu al door middel van een recon structie (andere personen) van het kabinet of anders na de verkiezingen, zou proberen de uiteengevallen coalitie te her stellen. Aangezien daarbij uiteraard ook net CDA onontbeerlijk is, meende Meijer er goed aan te doen ook deze partij niet hard aan te pakken. Hij deed zelfs een dringend beroep op de CDA-fractie om te voorkomen dat samenwerking met PvdA voor vele jaren onmogelijk wordt Van Agt De enige christen-democraat, die het nog enigszins moest ontgelden, was premier Van Agt Deze moest van Meijer evenals van vele andere spre kers in de Kamer maar eens uitleggen, waarom de mi nisters van D'66 en CDA niet onmiddellijk hun portefeuilles ter beschikking van de konin gin hadden gesteld. In de PvdA-gelederen heeft men namelijk sterk de indruk dat Van Agt er de afgelopen we ken bewust op uit is geweest de socialistische ministers uit het kabinet te werken. Voor die theorie zijn ook wel wat aanwijzingen te vinden. Premier Van Agt heeft zijn voorkeur voor de VVD nooit onder stoelen of banken gesto ken en het eindvoorstel be treffende de Vooijaarsnota be vat inderdaad punten, die af wijken van het op Goede Vrij dag gesloten compromis. Het beste voorbeeld daarvan is dat van het loonoffer van 1,2 mil jard gulden dat de ambtenaren en trendvolgers volgend jaar zouden moeten brengen, plot seling geen cent meer beschik baar zou zijn voor het schep pen van werk. En bij het CDA wist men uiteraard zeer goed, dat minister Van Thijn (bin nenlandse zaken) plechtig aan de ambtenarenbonden had be loofd dat een extra offer alleen ten behoeve van meer werk gelegenheid zou worden aan gewend. Hij had die belofte onderstreept door er zijn por tefeuille aan te verbinden. Maar of die beschuldigingen van PvdA-zijde waar zijn, is, eigenlijk niet zo interessant. Als een kabinet geen innerlij ke samenhang heeft, bijvoor beeld doordat de ministers qua aard en karakter niet bij el kaar passen, zal er altijd een moment komen, waarop het echt niet langer gaat. Daarmee is niet gezegd dat de partijen, waaruit die ministers afkom stig zijn, ook niet samen kun nen optrekken. De goede ver standhouding tussen Meijer en Lubbers is een bewijs voor het tegendeel. De kiezers moeten het dus maar uitmaken of de tweespalt in het kabinet gevol gen moet hebben voor de ko mende jaren. Zij kunnen dat vrij eenvoudig doen door het zij CDA en VVD, hetzij de nu uiteengevallen coalitie aan een werkbare meerderheid in de Kamer te helpen. Pas aan de hand van de verkiezingsuit slag kan bewezen worden of het kabinet zichzelf terecht ten val heeft gebracht of niet. RIK IN 'T HOUT

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7