„De SP is een partij van en voor gewone mensen" „Het belangrijkste is, dat men met elkaar wil samenwerken" -REGIO leidse courant -Lood om oud ijzer ■VERKIEZIN LEIDEN Wie de programma's van de tien aan de Leidse gemeenteraadsverkiezingen deelnemende partijen heeft gelezen, moet een opvallende eensge zindheid onder vooral de grote partijen geconsta teerd hebben. Lood om oud ijzer zou men zelfs kun nen denken. Zonder een dergelijk bewering te ont krachten dienen er enkele opmerkingen bijgemaakt te worden. Te meer waar er bezuinigd moet worden, is lokale politiek een politiek van smalle marges: in tal van zaken dient een gemeentebestuur zich te schikken naar de wensen van de rijksoverheid. Daarnaast dient er in een programma een zekere ruimte te zitten omdat geen enkele partij in Leiden de meerderheid bezit of zal bezitten, zodat er coali ties moeten worden gesloten om tot een werkbaar college te komen. En tenslotte: een programma moet ook werkbaar zijn wanneer de praktische omstandig heden zich wijzigen. Zeker is, dat de na de verkiezin gen te houden college-onderhandelingen niet vast hoeven te lopen op programmatische verschillen. Over hun programma's en een nieuw te vormen col lege, vandaag de lijsttrekkers van de WD en Socia listische Partij... DE TENTOONSTELLING VAN HET BAKKERSBEDRIJF IN DEN R.K. VOLKSBOND TE „Een uitmuntend geslaagde tentoonstelling van het bakkersbedrijf werd de vorige week ganiseerd in het gebouw van den R.K. Volksbond te Leiden. De burgemeester van opende de tentoonstelling, die zeer druk bezocht is en een uitnemonden indruk II I „Wanneer ie de formule ringen in de verschillen de partijprogramma's ziet, dan lijkt het of er enige verschillen be staan. Als je er langer over nadenkt dan blijkt echter dat iedereen het zelfde bedoelt, maar het hoogstens wat anders verwoordt. Over wat er in Leiden moet gebeu ren, verschillen we ei genlijk weinig van me ning. Het allerbelang rijkste is eigenlijk de vraag in hoeverre men bereid is met elkaar sa men te werken; in hoe verre men andere par tijen niet uitsluit." Aan het woord is J'red Kuijers, fractievoorzitter en lijstaanvoerder van de VVD. Zijn partij heeft te kennen gegeven op voorhand geen enkele partij van een coalitie uit te sluiten. Daarnaast heeft de VVD voor geen enkele partij haar voorkeur uitge sproken, zoals bijvoorbeeld de linkse partijen hebben ge daan. Sterker nog, als het aan de VVD ligt, dan komt er een college waarin alle in de raad zittende partijen ver tegenwoordigd zijn. De VVD is zogezegd voorstander van een programcollege op basis van een zo goed mogelijke af spiegeling van de gemeente raad. Macht „Dat betekent, dat wij zullen proberen alle partijen in het college te krijgen die zich achter het collegeprogram kunnen scharen. Wij zijn geen partij die zoveel moge lijk macht probeert te krij gen, het gaat ons erom ons program te verwezenlijken", verklaart Kuijers. Vier jaar lang heeft de VVD zich met de PvdA over de. stad ontfermd, een samen werking die nagenoeg geen grote conflicten opleverde. Met Kuijers is het prettig za ken te doen, vindt men bij de PvdA, die echter niet bereid bleek dit college tot inzet van de verkiezingen te maken. Het gevoerde beleid uiteinde lijk wel. Kuijers: „De samen werking met de PvdA is voor ons goed verlopen, in die zin dat we ons programma vrij wel geheel hebben kunnen verwezenlijken. Er is geble ken, dat je met de PvdA goe de afspraken kan maken. Op -die manier kan je een duide lijk beleid voeren waarbij je niet keer op keer voor ver rassingen komt te staan. De socialisten waren bereid om compromissen te sluiten, er was steeds de bereidheid om samen te praten. Dat vind ik erg positief'. Stabiel Kuijers constateert dat de sfeer in de gemeenteraad de afgelopen jaren aanzienlijk is verbeterd in vergelijking met de voorgaande periode. Dat heeft volgens hem vooral ook te maken met de wijze waar op er de laatste jaren opposi tie wordt gevoerd. „Het CDA is een stuk rustiger en reëler geworden. In de periode 74- 78 (Leiden had toen een links college-red) was het pro bleem, dat waar wij probeer den met het college mee te denken, het CDA tegen was en tegen bleef. Zo zijn ze deze raadsperiode ook begon nen, maar langzamerhand is bij het CDA de bereidheid ontstaan mee te denken over wat er gebeurt. Zo heeft de bezuinigingsoperatie toch ook de steun van het CDA gekre gen. De verhoudingen heb1 ben zich gestabiliseerd, de scherpe kantjes zijn er van af". „Ik denk dat we na de ver kiezingen moeten kijken of het CDA dit keer wel verant woordelijkheid in het college op zich wil nemen. Vier jaar geleden hebben ze het wat dit betreft lelijk af laten we ten". Klimaat Terug naar de programma's. Zo langzamerhand heeft elke geslankt worden, de extraat jes die de Leidse ambtenaren genieten,, moeten ingeleverd worden. „Niet echt inleve ren, meer harmoniseren", noemt Kuijers het Utopisch „Ik denk dat het een utopie is om te verwachten, dat je echt kan bezuinigen zonder dat dat arbeidsplaatsen kost*', zegt Kuijers. Hij verwacht dat de komende jaren zal blijken, dat er nog aanzien lijk meer bezuinigd moet worden dan nu is voorspeld. Het zittende college heeft zich tot taak gesteld de ko mende raadsperiode twintig miljoen gulden te bezuinigen, maar „de ervaring leert, dat taakstellingen er zijn om re gelmatig bijgesteld te wor den", voorspelt Kuijers. Bij komend effect zal volgens hem zijn, dat de overheid zal trachten meer greep te krij gen op het particulier initia tief. „Ik verwacht dat naar mate de gemeente minder .geld heeft, ze meer gaat kij ken wat er met haar geld ge beurt. Er zal meer gezegd worden van „ho is even, dat is ons geld, wat krijgen we ervoor terug en wat is het rendemènt". Dat is een lo gisch gevolg van het feit, dat je minder te verdelen hebt". Tenslotte, toch nog even over het nieuwe college en de 'voorkeur' van de VVD. „Alle deuren open houden, dat vind ik duidelijk voor de kiezer. Het is duidelijker dan te suggereren, dat je voor de verkiezingen een keus maakt om daar na de verkiezingen weer op terug te komen. Wij zeggen duidelijk, dat we met alle partijen willen samen werken. Dat is toch veel dui delijker dan wat bijvoorbeeld D'66 zegt -grote voorkeur voor de PvdA - en dan kij ken naar andere mogelijkhe den. Dat suggereert een be paalde opstelling die toch ook alle deuren open houdt. Dat vind ik pas een onduidelijke manier van politiek bedrij ven". GERT VISSER „De SP (Socialistische Partij) is een partij waar oude SDAP'ers zich thuis zouden voelen. We ko men op voor de gewone burger en zetten ons in voor de dingen, waar de gewone mensen elke dag mee te maken hebben. Lage huren, goede wo ningen, goed onderwijs, de gasprijzen en miljoe nenwinsten die het EBR tot voor kort maakten. Dat zijn allemaal dingen waar we ons voor inzet ten en waar we actie vóór dan wel tegen voe ren, als dat nodig is. De SP is een partij van en voor gewone mensen". Dat zegt Cor Vergeer, de lijsttrekker van de SP, de partij die voor derde maal aan de verkiezin gen voor de gemeente raad mee doet. Vergeer noemt de kandida tenlijst van zijn partij als voorbeeld. „Daar staan mensen op die in Trans vaal, in Noord en in De Kooi wonen. We zijn geen partij waar studenten en in tellectuelen het voor het zeggen hebben", aldus de lijsttrekker. Hij vindt dat de PvdA daar een voorbeeld aan kan nemen. „Die partij Cor Vergeer de lijsttrekker van SP: „Alleen al uit het feit dat de programma's van de Leidse partijen niet veel verschillen vertonen, kan je afleiden dat met name de PvdA van de goede lijn af Is". maakt zijn handen vuil aan dingen waar een socialist zich voor zou moeten scha men. Veel mensen zijn dan ook in de Leidse PvdA te leurgesteld. Alleen al het feit, dat ze met de VVD in het college van B en W zijn gaan zitten. Dat doet een socialist niet". Acties Vergeer legt uit waarom de SP ondanks twee maal. fa len itoch weer aan de ver kiezingen meedoet. „De mensen kennen ons van de acties, die we voeren en van de Hulp- en Informa tiedienst van SP. En dat we geregeld successeri boeken is bekend. Neem nou de PC W-flats in de Meren- wijk. Daar hebben we voor elkaar gekregen dat de ver warmingsinstallatie wordt geïsoleerd en de mensen krijgen hun te veel betaalde huur terug. We zijn nu wel zo goed bekend dat het haalbaar moet zijn om op zijn minst één zetel in de gemeenteraad te halen. Dan kunnen we ook daar onze stem laten horen en opko men voor de zaken die voor ons belangrijk zijn." De aanwezigheid van par tijen als PPR, PSP en CPN vindt hij geen reden om niet naar een zetel in de raad te streven. Vergeer stelt dat dat geen partijen zijn waar de „gewone man" zich thuisvoelt „De PSP, dat is toch niet meer dan een partij van ruziezoeken de studenten". Kapitaaisvlucht Ten aanzien van de college vorming merkt de lijsttrek ker op: „We merken wel hoe het loopt. We leggen ons nu nergens op vast. We zijn voor een zo links moge lijk college en of we daar aan mee doen als we in de raad komen en de kans krijgen om mee te doen dat zien we dan wel weer". De begroting van de ge meente zal volgens de laat ste schattingen in 1987 een tekort vertonen van 20 mil joen gulden. Volgens de SP wordt dat in de voorstellen van het college op de ver keerde manier opgelost: „De tarieven van de zwem baden en de gemeentelijke belastingen worden ver hoogd om maar wat te noe men. De gemeente zou zich samen met andere gemeen ten in Den Haag sterk moe ten voor wetten, die een einde maken aan de kapi taaisvlucht uit Nederland. Dat zou zoden aan de dijk zetten". MARCEL GELAUFF WD-fractlevoorzltter F. Kuijers: „Het is een utopie te denken dat je kunt bezuinigen zonder verlies van ar beidsplaatsen." Leidse politicus het al een keer gezegd: programmatisch bestaan er geen onoverbrug bare verschillen. Kuijers: „Er zijn wat detailverschillen in de programma's. De PvdA legt meer de nadruk op wel zijnszaken, D'66 besteedt vrij veel aandacht aan onderwijs. De WD heeft in het pro gramma vrij veel nadruk ge legd op de economische en de werkgelegenheidsparagraaf. Wij vinden, dat een stad eerst een gezond economisch kli maat moet hebben voordat jè verder kunt". Beter met minder. Onder dat motto gaat de VVD de ge meenteraadsverkiezingen in. De kreet slaat niet zozeer op het aantal te behalen VVD- raadzetels als wel op de gi gantische bezuinigingsopera tie die Leiden de komende iaren te wachten staat. De li beralen denken via een aan tal duidelijke maatregelen geld te kunnn vinden. Een aantal tarieven, zoals bijvoor beeld de reinigingsheffing, moeten volgens de VVD ver hoogd worden tot ze kosten dekkend zijn. De gemeente mag er echter niet aan over houden. Daarnaast dient een aantal gemeentelijke taken overgeheveld te worden naar de particuliere sector. Het ambtelijke apparaat moet af- Onder redactie van Ton Pietera Een paar afleveringen van het „Geïllustreerd Zondags blad" geleden vermeldde ik het feit, dat begin mei 1912 het in Stompwijk 50 jaar ge leden was, dat Willem Schil- peroort en Antonia van der Meer elkander het jawoord gaven. Nog ontroerender dan het plaatje van een' sterk echtpaar dat samen in 1862 in zee ging, nog vertederen- der dan dat was mijn onwe tendheid omtrent het bestaan van het oord Vrijenban, waar de bruid in 1839 werd gebo ren. Ik schreef daarbij: „Waar dat ook moge zijn ge weest". Welnu, aan mijn on zekerheid, en mogelijk ook aan die van anderen, kwam een abonnee tegemoet. Het telefoontje van mevrouw Krösschell-de Bruin uit Zoe- terwoude leerde mij, dat Vrijenban een Delftse wijk was. Dat had ze van haar man gehoord. „Het was een stukje Delft, ergens aan het eind van de Plantage bij het Wilhelmina-hotel; daar had je die wijk. Er was in vroeger jaren ook een betonfabriek. Van Vrijenban hebben we nog een theelepeltje, met een fantastisch wapen erop". Dat was het dus weer; zo kun je nog eens wat leren, aan de hand van een zeventig jaar oude periodiek die nog aar dig wat aftrek heeft. Harte lijk dank, mevrouw Krös- schell. Maar 1912 schriidt voort. Rustpunten te ovf r. ns Kijken, wat die Johan, de raadselredacteur, in de lente- bol had. Hij sloot zowaar voor de Beste Vriendjes en Vriendinnetjes (voor zover nog in leven, nu toch ook al weer een jaar of 80) een pe riode af: „De raadselwed strijd loopt op een eind; van daag geef ik u de zes laatste andere i eken aar pelmesje. raadsels en als gij ze daiu maal naar best vern hebt opgelost, verwacht^W oplossingen van al de raadsels ineens en dan 4 H A wij laten beslissen aan \i W ffl honderd prijzen ten dedW V len. Ik geef u tien dagr tijd. Goed begrepen i Maar de goede Johan ondanks het onderwij toontje, beslist niet op achterhoofd gevallen. B< kelijke deelname aan di briek ontglipte niet aan H aandacht. Zo liet hij J. f J Z. weten: „Uw stukje t „Een aardig Briefje" hed drommél, aJ eens in del derrubriek gestaan, t^ onze 0 „Het Testament van eer, R0per vocaat" niet voor opnanWr schikt is". Dat was v>' noemt lik op stuk geverre^". Terug naar het oude teerhuis in de dagen dat Deneman hu een nieuwe koning ïeplaal Christiaan X. Hi*» F EEN GOUDEN HUWELIJKS FEEST TE UDENHOUT. Hoe wel niet „van deze parochie" toch een typische bijdrage aan onze rubriek. Het „apar te" straalt al van beider ge laat, en buitendien onder scheiden de hooggeborenen zich van mede-jubilarissen door „ongedekt" en ontdaan van elk streekeigen te pose ren. Ook de taal is aange past. „De hooggeboren Heer Le Mire van Frankenberg en Proschlitz en echtgenoote, die onder buitengewone belangstelling hun 50-jarig huwelijksfeest vierden". Als het Piet van der Kraan van Klinkenberg was geweest, zou het toch weer anders ge klonken hebben. EEN GOUDEN ECHTPAAR: „Jan Droog en Antje Olie- rhoek, woonachtig te Nieuwe- wetering, die 13 mei hun 50- jarig huwelijksfeest vierden. Als bijzonderheid zij vermeld dat van de 8 bruidsparen die op denzelfden dag huwden zij de eenigsten in leven zijn!" Nou, dan hadden ze bepaald geluk. SPARTA ALS KAMPIOEN: „Sparta, de Rotterdamsche «tra balvereeniging, heeft het kampioenschap van Nederlanteun. den schitterenden wedstrijd van Zondag j.l. tegen Ajaxvan l goed als in zijn zak. Wij geven hierboven het portret v£ wil Korver, den sympathieken aanvoerder van Sparta en delven kenden internationaal". ïlijke s. V< NOI

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4