wee- tot drieduizend aantjes o in ollenstreek Joodse gemeente wint kort geding rbeidsplaatsen (76) in Sassenheim gered Steen voor sportzaal JEUGDTRAINER Kaviaar of spaghetti aardige kluch t DEN/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MEI 1982 PAGINA 3 ewijk opent Jamcentrum il al enkele maanden volop an sijrijf, werd gistermiddag het 305|ntelijk rekencentrum offi- 154eopend., Deze eer viel te 5 daoaan we,houcler p- Borde- tropdoewel zijn voorganger H. iimpem de totstandkoming van iX jntrum in belangrijke mate *VAj]ijn rekening nam. Het ge- Blijk rekencentrum is voort- Sd uit de automatiseringsaf- 'van de voormalige gas- en a iflbrieken. Belangrijkste af- 4.00 s zijn de gemeente en het dep het rekencentrum zijn 27 Jn "In werkzaam waarvan vijf "fiimpn werkgelegenheidprojekt j Ov^enwerking met het gewes- tichtiirbeidsbureau. Restauratie V rou wenkerkplein LEIDEN De restauratie van het Vrou wenkerkplein wordt vrijdagmiddag 21 mei om half vijf officieel ingeluid met het aanbrengen van de eerste steen door wet houder C. Waal van ruimtelijk^ ordening. De week daarna begint de aannemer met de daadwerkelijke restauratie. Het aan zicht van De Camp zal door de restauratie van het plein ingrijpend veranderen. De muurresten worden gerestaureerd en in het pleintje worden de oude vormen van de Vrouwenkexk teruggebracht. Het plein krijgt daardoor de het aanzicht van een verhoogd plateau. Aan de achterzijde van het plein komt een fiestenstalling. De wat chaotische parkeerplaats naast het Vrou wenkerkplein blijft voorlopig gehand haafd. Nieuwe bussen voor NZH LEIDEN/RIJSWIJK Het streek vervoer van de Noord-Zuidhollandse vervoersmaatschappij (NZH) krijgt er binnenkort 18 gelede bussen bij. Mi nister Zeevalking van verkeer en wa terstaat heeft hiervoor toestemming gegeven. «In de nieuwe bussen komen voorzieningen voor gehandicapten in de vorm van stangen, handgrepen en felgekleurde strips. Ook wordt een speciale stoel voor gehandicapten ge plaatst. In totaal krijgt het Nederland se' streekvervoer 26 gelede en 307 standaardbussen toegewezen door de minister. Dertig bussen zijn bedoeld voor de uitbreiding van het voorzie ningenniveau en het reizigersverkeer, in de spits. De rest is voor vervanging van oud materieel. Expositie over verkiezingen LEIDEN In de Leidse Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat wordt van 17 mei tot en met 10 juni een tentoonstelling gehouden over de gemeenteraadsverkiezingen, met informatie over de Leidse politieke partijen. Behalve ze ven nagebouwde stemhokjes, gebaseerd op de huidige Leidse partijen die in de gemeenteraad vertegenwoordigd zijn, met daarbij onder ande re informatie over hun nieuwe programma's voor de komende zittingsperiode, zal er gespro ken tekst aanwezig zijn over het doel en de be tekenis van de gemeenteraad. De expositie is tot stand gekomen in samenwer king met de in Leiden gevestigde school voor opleiding in het museumwezen. De openingstij den zijn maandag, woensdag en donderdag van tien uur 's morgens tot half negen 's avonds; dinsdag en vrijdag van (ien uur tot half zes en zaterdag van tien tot een uur. Schoorsteen Nieuwenhuizen de lucht in LEIDEN De dagen van de voormalige fabriek Nieuwen huizen aan de Morsweg zijn getelt. Sinds half maart is men bezig met de sloop en maandag zal~ook de schoorsteen aan zijn einde komen. Dit zal gebeuren door het tot ontploffing bren gen van een flinke landing springstof, waarna de schoor steen naar beneden moet ko men. Wethouder C. Waal zal om vijf uur present zijn voor de druk op de knop. De Mors weg wordt voor korte tijd tus sen de spoorwegovergang en de Lopsenstraat afgesloten. SoVfe sociale zaken maken werkgelegenheidsplan: 3 op j erli 71 0(T! DWIJKERHOUT it moet mogelijk zijn leen regionale aanpak •rweii de twee en driedui- ;251 aktiviteiten voor dwfjjozen en uitkerings- ^'anjhtigden te creëren, fn'3s filosofie achter 20.o|rerkgelegenheidsplan JJJpefs van de afdelin- ie irfociale zaken van elf Ma|nstreekgemeenten jen opgezet. Dit is een iv idee in Nederland, (osv£t het meestal zo i - 9;t dat een gemeente JJdJper overheidsmaatre- i vApezighoudt. Hier gaat lom de bundeling van s vjfei maatregelen om dslozen weer aan een S) rfheid te helpen. De toptt voor een regionale ik van dé werkloos- WaJ&problematiek is deze aan de colleges van W van de verschil- gemeenten toege- A'nkl. februari kwamen de elf van Hillegom, Lisse, '(ECpwijk, Noordwijkerhout, wiipheim, Voorhout, Kat- Oegstgeest, Rijnsburg, inburg en Warmond bij Hun doel: het opzetten .en regionaal arbeidsplan. lutjerste concept is aangepast verstuurd. In mei wordt het in verschillende commis sies besproken, waarna het plan begin juni kan worden ingediend bij het provinciebe-: stuur en de ministeries van crm en sociale zaken. In au- gustusv of september kunnen de verschillende gemeentera den zich over het plan buigen. Aanleiding voor dit plan is volgens G. Broos, chef sociale zaken in Noordwijkerhout, het grote aantal niet-actieven in de streek. „In de elf gemeen ten zijn ruim 3.000 werklozen en 5.000 mensen die een AAW- of WAO-uitkering krii- gen. Daartegenover staan al lerlei regionale, 'gemeentelijke en rijksmaatregelen in de vorm van' circulaires en pro jecten. Het is nu de bedoeling dat bij elkaar te, halen en als een totaalpakket aan te bieden aan de% werkzoekenden. Ge meenten zijn vaak te klein om zelf allerlei stappen te onder nemen en bovendien als je als gemeente in je uppie daarover moet onderhandelen is de weg erg lang. Het is nu de bedoe ling dat gemeenten plannen en dergelijke maken en dat in brengen bij een Regionaal Platform. Dat bestaat uit ver tegenwoordigers van allerlei instanties als de Gemeen schappelijke Medische Dien sten, de Kamer van Koophan del, de vakbonden, het be drijfsleven en de gemeenten. Dat beoordeelt de plannen, coördineert ze onderling en zorgt voor ondersteuning bij de uitvoering". Concurrentie Volgens de heef Broos mag dit werkgelegenheidplan geen concurrentie gaan vormen voor het bedrijfsleven. De ge meenten moeten allemaal een eigen plan gaan maken door bij verenigingen en dergelijke te gaan vragen wat voor hulp die kunnen gebruiken en aan de werklozen wat zij willen doen. Dat geheel wordt dan samengevoegd door het Regio naal Platform. Dé activiteiten kunnen1 variëren van enkele uren tot veertig uur per week. Daarbij wordt bijvoorbeeld ge dacht aan een werkloze boek houder, die de penningmeestèr van een sportclub onder steund, aan de opzet van am bachtelijke bedrijfjes. Zowel vrijwilligerswerk als werk met behoud van uitkering is wel kom. Bovendien zou in september zou in elke gemeente een soort ruilbeurs kunnen worden ge houden. Verenigingen en in stellingen moeten zich daar presenteren en de werkzoe kenden kunnen zich daar la ten inschrijven voor een acti viteit. Op basis van die gege vens maakt de gemeente een programma met het aanbod van arbeidsplaatsen en en pro jecten. Dat wordt weer aange boden aan het Regionaal Plat form, dat de zaak ter goedkeu ring aan verschillende over heidsinstanties voorlegt. De di verse projecten kunnen dan in oktober van start gaan. Mr. vrolijk in gezelschap van B en W bij het sprotpark Ter Specke. Vrolijk positief ovér westelijke omleidingsweg Lisse LISSE De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr, M. Vrolijk, heeft zich gis teren tijdens zijn werkbezoek aan Lisse erg positief uitgela ten over de realisering van de westelijke omleidingsweg. De commissaris stelde dat het geld voor dë weg niet zo'n pro bleem is, op de twee miljoen gulden van het rijk na. „De provincie heeft de aanleg naar voren geschoven, omdat Lisse zo is blijven aandringen", stel de mr. Vrolijk. De commissaris^ heeft tijdens zijn bezoek een goede indruk van Lisse gekregen. Tijdens zijn rondrit door de gemeente stapte hij op aandrang van het college uit bij Huis Ter Beek waar Lisse graag woningen wil bouwen. Verder werd een bezoek gebracht aan de Keu kenhof en aan het splinter nieuwe sportpark ter Specke, Onlangs heeft de gemeente de aanleg van een wielerbaan bij het sportpark op de begroting naar voren heeft gehaald. Tot slot roerde mr. Vrolijk nog de aanleg van de oost-westver- bjnding, de SW 2, aan. Deze weg, die de Kanaalstraat van verkeer moet ontlasten, stuit volgens de commissaris op een geldprobleem en niet op one nigheid tussen de provincies Noord- en Zuid-Holland. „En voor geld moet makkelijker een oplossing zijn te vinden", aldus mr. vrolijk. Winkelcentrum Diamantplein wordt uitgebreid LEIDEN Ennia N.V. heeft jaar met de bouw van een aan- Eén van de geïinteresserden is met de gemeente Leiden over- tal winkels worden begonnen, het winkelconcern Digros die eenstemming bereikt over de er een bescheiden supermarkt uitbreiding van haar winkel- Momenteel wordt met een wü beginnen. Maandag wordt centrum aan het Diamant- aantal ondernemers onderhan- het voorstel voor de uitbrei- plein. Wanneer zich geen pro- deld over de vestiging van een ding aan de gemeenteraad blemen voordoen zal over een winkel aan het Diamantplein, voorgelegd. VALKENBURG Opperman en metselaar wisselden van posi tie bij het inmetselen van de gedenksteen voor de Valkenburgse sportzaal. Burgemeester N. van 't Wout en de wethouders J. Schipper en J. van der Mey namen het met de machtsverhou dingen niet zo pauw toen zij de officiële steen gisteren inmetsel den. Heel Valkenburg vierde feest tijdens deze heugelijke gebeurte nis. Burgemeester Van 't Wout benadrukte nog eens de nood zaak van een sportzaal voor het dorp al moest hij wel erkennen dat de tijd van welvaart voorbij is. Die heerste nog wel toen de eerste plannen voor de zaal in 1973 werden gemaakt. „Ik dacht eerst wel: hoe kan dat nou een gebouw zonder palen, maar ik heb me door deskundigen laten vertellen dat dat voor de sport zaal geen handicap is", vertelde de burgemeester. Voor de sport zaal mochten namelijk geen palen worden geheid vanwege het vermodelijke monument wat onder de grond ligt. In april van vorig jaar verstrekte de raad voor de sportzaal een krediet van 1,2 miljoen gulden. Daar kwamen veel bezwaren te gen met als tendens: „Te duur". Inmiddels is gebleken dat de bouw ruim twee rhiljoen gulden gaat kosten. De bouw wordt uit gevoerd door Nedam. Deze nderneming maakte het gemeente bestuur nog een compliment vanwege de snelle voorbereiding van de bouw. Naar verwachting zullen de Valkenburgse school kinderen 16 oktober de sportzaal voor het eerst in gebruik ne men. Hoge Klei krijgt 362 woningen WASSENAAR Op de Hoge Klei kunnen 167 eengezinshui zen, 127 twee- en driekamerwoningen, 42 bejaardenwoningen en 26 vrije sector-kavels komen. Dit staat in een voorstel van B en W van Wassenaar, dat maandag door de gemeenteraad wordt behandeld. In totaal komt er op de Hoge Klei 9 hectare voor woningbouw. Voor agrarische doeleinden is er 10 hectare beschikbaar. De ge luidsbelasting van het vliegveld Valkenburg vormt volgens B en W geen bezwaar. De provincie Zuid-Holland en de Inspecteur voor de Volksgezondheid heben ook geen bezwaar tegen de bouw vlak aan het vliegkamp. De commandant van het marine vliegkamp deelde overigens onlangs mee dat met de komst van de Orion de geluidsbelasting afneemt. B en W benadrukken dat niet gebouwd wordt voordat alle betrokken agrariërs schadeloos zijn gesteld. In het bestemmingsplan Hoge Klei is ruimte open gelaten voor vijf woonwagens, in het verlengde van de Van Cranenburchlaan. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. WASSENAAR MOET BEGRAAFPLAATS ONDERHOUDEN WASSENAAR De Ne derlands Israëlitische ge meente in Wassenaar heeft het kort geding ge wonnen dat zij had inge steld tegen de gemeente Wassenaar over het on derhoud van de Joodse begraafplaats. Dit bete kent dat Wassenaar, die de groenvoorzieningen van de begraafplaats on derhoudt, nu ook het gras op en tussen de graven kprt dient te houden. Dit is besloten door de vice- president van de Haagse rechtbank, mr R. Porthei- ne. Inzet van het geding was de plekjes tussen de graven. Die zouden volgens Wassenaar buiten het koopcontract met de Israëlieten vallen, waarin staat dat paden en groenvoor- zienigen door de gemeente worden onderhouden. De be graafplaats maakte daardoor een tamelijk verwaarloosde in druk. De Joodse gemeente was ver heugd over de uitspraak van mr. Portheine, maar toonde zich bedroefd over de nood zaak van het kort geding. Een woordvoerder van de gemeen te Wassenaar liet weten dat de uitspraak Wassenaar jaarlijks zo'n 15.000 gulden meer per jaar gaat kosten dan was be groot. Tot nu toe kostte het jaaronderhoud aan de begraaf plaats ongeveer 5000 gulden, manuren die Wassenaar er aan Nu wordt dat minstens 20.000 moet besteden. Wassenaar gaat gulden. Dit ligt vooral aan de echter niet in hoger beroep. STEEDS BEDRIJF NEEMT VIHAMIJ OVER: ENHEIM Het be- V ihamij Buttinger overgenomen door Zweedse concern lell. Voor 76 van de nheimse werknemers cent dat behoud van De overname van .ij werd gisteren e Raad van Bestuur 'z i gemaakt. Een half jaar geleden werd bij Vi- hamij/ Buttinger een grootscheeps reorganisa tieplan opgezet, omdat het concern in ernstige pro blemen verkeerde. In Sas senheim zijn daardoor al 25 van de 101 arbeids plaatsen verloren gegaan. Met def vakbonden en de re- gionalé ondernemingsraad is overeenstemming bereikt over de overname. Ook Het perso neel is erg enthousiast. Het Zweedse bedrijf Ahlshell heeft als voorwaarde gesteld dat het negentig procent van de aan delen in handen krijgt. De naam van Vihamij/Buttinger blijft hetzelfde en ook de lei ding in Nederland blijft in de zelfde handen. Alleen in de Raad van Commissarissen ko men twee Zweden te zitten. Een andere voorwaarde voor de overname is dat het reorga nisatieplan wordt doorge voerd. Dat betekent dat bij het Nederlandse concern in ieder geval dit jaar nog zestig werk nemers hun baan verliezen. In 1980 leed Vihamij nog een verlies van 6,1 miljoen gulden. Door de Zweedse overname is het voor Vihamij weer moge lijk te gaan investeren. Over anderhalf jaar hoopt men het bedrijf gezond te hebben en in 1985, als het reorganisatieplan is voltooid, verwacht men weer winst te kunnen maken. In Sassenheim komen, zoals bekend, de reorganisatieplan nen neer op sluiting van het magazijn, omdat de toeleve ring voortaan vanuit de hoofd vestiging uit Arnhem gaan ge beuren. Wel blijft de self-ser vice shop voor installateurs ge handhaafd net als het distribu tiepunt voor West-Nederland. De showroom en het kkantoor verdwijnen. Het Zweedse bedrijf zit in de zelfde tak als Vihamij, met die uitzondering dat in Zweden en Noorwegen ook wordt ge werkt op het gebied van zie- kenhuisapparatuur en off-sho re. Het is de bedoeling dat in Nederland meerdere self ser viceshops komen en dat Viha mij zijn licht gaat opsteken in Zweden voor het verbreden van het marktterrein. „Wij zijn nu voor zestig procent af hankelijk van de bouwmarkt. Wij willen daar minder afhan kelijk van worden en onze ba sis verbreden", aldus C.H. van Puffelen van de Raad van Be stuur. Eerste sleutels Het veelbesproken project Beschut Wonen van het psychiatrisch ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout kende gistermiddag een historisch feit: de sleuteloverhandiging aan de eerste bewoners. „Na zeven jaren vap, grote inspanningen van haast alle mensen die aan de Bavo verbonden zijn, is het dan eindelijk zover geko men", sprak projectleider Harrie Kokhuis verheugd. Dat er pas een aantal huizen klaar is en deze huizen nog niet helemaal af zijn, kon de feestvreugde niet drukken. De eerste vijftien sleutels werden uitgereikt aan de bewoners. Als eerste kreeg de woordvoerder van de wijkraad en bewoner Huub van Esch de toegangsbode tot zijn huis. De woningen van de voor malige bewoners van de St. Bavo zijn weliswaar gesitueerd op het Bavoterrein, maar het is de bedoeling dat de bewoners zo veel mogelijk een eigen bestaan in hun vijf of tweepersoonshui zen gaan leiden. Samen moet men met elkaar kunnen leven on der een dak, waarin men zelf zorg draagt voor de huishouding het bezoek enzovoorts. Ook het onderlinge contact tussden de bewoners uit de tijd dat men nog allemaal met elkaar op een grote zaal woonde, is in dit project niet vergeten, Het is de be doeling dat er in totaal zes trefcentra komen waaronder een winkel, een werkplaats en een cafeetje. Directeur Van der Lan de stelde tot slot: „Op naar de overige 21 woningen". ADVERTENTIE Voetbalvereniging S.J.C. te Noordwijk roept gegadigden op voor de funktie van Gaarne Uw reaktle naar: J, M. v.d. Berg - Boerenburgerweg 34 2201 PR Noordwijk LEIDEN „Kaviaar of spaghetti", dat gisteren in de Schouw burg door Litteris Sacrum werd opgevoerd, is een vrolijke Ita liaanse klucht. Leonida Papagatto (Joop Segaar) voorziet in het levensonderhoud van zijn vrouw (Margjè Tang Yuk-Kosten) en familie door op allerhande feesten in de hogere kringen, die hij onuitgenodigd bezoekt, luxe etenswaren in te slaan. Zijn gezin eet vaker kaviaar dan spaghetti, maar nog vaker vrijwel niets. De vele verwikkelingen in het stuk komen op gang als hij het plan opvat de armoede onder de aandacht te brengen van een liefdadigheidscomité, dat hij speciaal voor dit doel opricht. De rijké barmhartigen mogen uiteraard niets weten van zijn ver wantschap met het door ellende getroffen gezin. Als dan ook nog een aantrekkelijke jongeman, geheel buiten zijn schuld aan moord schuldig, in het huis verborgen moet worden, zijn er vol doende ingrediënten bijeen voor een sappige klucht. Litteris kwam pas in het tweede bedrijf op gang met goed sa menspel. In het derde bedrijf bleek de tekstvastheid van enkele spelers minder dan gewenst zou zijn. Misschien lag het gedeelte lijk daaraan dat enkele dialogen onbegrijpelijk werden, maar ook het stuk bevatte losse eindjes. Dat Leonida's zuster halver wege ophoudt de stervende zuster te spelen valt de leden van het comité niet op; de sympathieke buurmen, die de rol van echtgenoot enige tijd heeft overgenomen, wordt het huis uitge jaagd zonder dat iemand bezwaar maakt. Waarschijnlijkheid is bij dit toneel natuurlijk minder belangrijk. Het spel was van re delijk niveau, het publiek tevreden. Marian van Noort Expositie modelbouw OEGSTGEEST In het Riin- lands Lyceum aan de Apollo laan 1 wordt vandaag tot vijl uur een expositie met militaire modellen en een informatie markt gehouden. De organisa tie is in handen van de IPMS Nederland en Peter Korbee uit Rijns^urg. Vertegenwoordigd xijn landmacht, luchtmacht en marine, het Korps Nationale Reserve, Fokker, verenigin gen, de KNVVL en de Stich ting vrienden van het Militai re Luchtvaart Museum. Er is een ruilbeurs voor luchtvaar tartikelen, er wordt een tom bola gehouden en er worden stickers, posters en modellen te koop aangeboden. Ook zijn er films en dia's te zien.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3