Steenkamp moet crisis oplossen finale i Nijpels (VVD): PvdA moet kiezen tussen Van den Berg en Van Thi jn Poolse pers: „Overwinning van het gezonde verstand" ieuwe Britse nvallen Port Stanley Weer rellen bij consulaat Amsterdam DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ,en W Uitgave Westerpers, behorende tót Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. iing). Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Zaterdag 15 mei 1982,72e jaargang no. 22270 Wie kent-kwis op Ned. I om 19.00 uur en om 20.10 uur kampioenschap kunstrijden op de schaats. Op Ned. II om 21.20 uur „Showroom" en om 23.50 uur boksen. Morgen op Ned. I om 20.05 uur Vlaams tv-spel „De gele roos". Op Ned. II om 21.15 uur „Uit het leven van een punk". Onbewolkt en zonnig. Middag- temperatuur van 17 graden op de Wadden tot 23 graden in het zuiden van het land. Tot matig toenemende zuidoosten wind. Morgen zon op 05.46, onder 21.28 uur. Scheveninin- gen hoogwater 09.12 en 22.03 uur, laagwater 04.44 en 17.17 uur. mikt op zo'n 18 kamerzetels OORN De „onweerstaanba- (r>ang van D'66" en de „sloop" '5p den Uyl hebben geleid tot in de politieke markt van vijf achttien kamerzetels. namische midden in de Neder- politiek - waar DS'70 bij uit- ;reert - komt weer open te lig- zei vanochtend het ex-kamer- d Nijhof op een buitengewoon van zijn partij in Apeldoorn. Nijhof kan DS'70 een alterna- ^men voor hen die zich van de D'66 afwenden. Medicijn-sticker helpt maar weinig UTRECHT De geel-zwarte sticker op geneesmiddelen met de tekst „dit geneesmiddel kan de rijvaardigheid beïnvloeden" valt wel op, maar heeft weinig effect. Uit een groot aantal vraaggesprekken die twee apothekers van de Utrechtse universiteit hebben gehouden, bleek dat 65 procent van de ondervraagden van mening was dat dit niet voor hen gold. Driekwart deelde mee de rijgewoonten niet te hebben veranderd. Slechts één automobilist zei dat hij niet had gereden. Toch wist de helft van de ondervraagden dat de me dicijnen vermindering van reactie- en concentratievermogen konden veroor zaken. Paus Johannes Paulus arriveert In Lissabon bij het park Edward de Zevende waar hij gisteren voor meer dan een half miljoen gelo vigen de mis opdroeg. Landgenoten van de paus waren daarbij duidelijk aanwezig. j Dader aanslag paus in staat van beschuldiging LISSABON Een rechter van in structie in Lissabon heeft gisteren Fer nandez Krohn, de man die woensdag probeerde piet een bajonet een aanslag op de paus te plegen, in staat van be schuldiging gesteld wegens poging tot moord. Voor dat misdrijf kan hij in Portugal tot vijftien twintig jaar ver-, oordeeld worden. De man zou tijdens het verhoor hebben gezegd dat hij een half jaar geoefend had voor de aanslag, zo meldt het Portugese Persbureau ANOP. Hij zou ook hebben verklaard dat hij met zijn wapen het been van de paus had geraakt, maar volgens oogge tuigen werd de man op enkele meters afstand van de paus overmeesterd. jnisch tekort akbekwame lische IT Ondanks het ntal werkloze docen- een chronisch tekort lekwame technische in het Middelbaar Onderwijs. Dat te- i de toekomst alleen iter worden, zo stelde itter van de Unie van •enigingen, Bruik- mochtend tijdens de idering van deze or- in Utrecht, jak daarvan is volgens afnemende illing van vakmensen jbedrijfsleven om een idie te volgen. De eni- ileiding, de NLO in volgens hem :aat om in de opleiding jhnische leraren voor ^ktiste niveau te zorgen. Hahem kan een beroeps- HUg voor een oplossing terwijl een aantal f leraren met een aan- opleiding weer aan jouden kunnen. Bruik- op de jaarvergadering it de Unie-MTO een •ft ontwikkeld voor iingsprogramma voor 1 Prof. dr. Steenkamp. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Konin gin Beatrix heeft gister avond prof. dr. P. Steen kamp verzocht, als in formateur een oplossing te zoeken voor de pro blemen rond de kabi netscrisis. Steenkamp heeft de uitnodiging aanvaard. Uit de op dracht van de koningin blijkt dat Steenkamp „een onderzoek dient in te stellen naar de moge lijkheden zo spoedig mo gelijk tot een oplossing van de huidige kabinets crisis te geraken". Met deze zeer ruime op dracht kan Steenkamp alle kanten op. Prof. Steenkamp (58) Ss lid van het CDA, een partij die hii mede oprichtte en die hij vóór de huidige voorzitter Bukman leidde. Hij is hoog leraar in het sociaal recht aan de Technische Hoge school in Eindhoven en maakt deel uit van de CDA- fractie in de Eerste Kamer. CDA-fractieleider Lubbers heeft Steenkamp eergisteren bij de koningin voorgedra gen. Over zichzelf merkte Steenkamp eens op „Ik ben idealist zonder illusies". Als formateur zette Steen kamp het kabinet Biesheu vel in 1971 in elkaar. Dit ka binet bestond uit KVP, ARP, CHU, VVD en DS'70. Het kwam in 1972 ten val. Na de verkiezingen van no vember 1972 werd Steen kamp opnieuw genoemd als informateur, maar bij de moeizame formatie die toen uiteindelijk leidde tot het kabinet-Den Uyl speelde hij geen directe rol. Het kabi net-Den Uyl, bestaande uit PvdA, KVP, ARP, D'66 en PPR werd uiteindelijk mo gelijk gemaakt door PvdA- formateur Burger die de ARP'ers Boersma en De Gaay Fortman overhaalde tot het kabinet toe te treden. Steenkamp liet toen echter weten, de stap van Boersma te begrijpen alhoewel hij het zelf nooit zo gedaan zou heb ben. Hij verklaarde even eens dat Den Uyl een kans diende te krijgen. Dit lever de hem in politiek Den Haag de bijnaam „Rooie Piet" op. Pagina 5: Klein Rechts wil nog geen verkiezingen Twee keer P. C. Hooftprijs in één gezin Verwacht mag worden dat prof. dr. Karei van het Reve met zwierige spiritua liteit de P. C.Hooftprijs, Neerlands hoogste literaire onderscheiding, in ont vangst zal nemen. Maar of zijn broer Gerard, die in 1969 deze onderscheiding kreeg, erbij zal zijn nu zijn oudere broer en kunstbroe der aan de beurt is, blijft voorlopig nog een groot vraagteken. Gerard heeft tot nu toe nog niet de moei te genomen een gelukwens te sturen, ofschoon toch wel ge sproken mag worden van een unieke gebeurtenis: twee keer de P. C. Hooftprijs in één gezin! Hoe in een vraaggesprek met de voor zijn essays bekroon de Karei van het Reve het ijs kan breken na vele bestraf fende blikken, beschrijft verslaggever Piet Snoeren op de voorpagina van onze bijlage Finale. VERDER IN FINALE Zeilende avonturiers in kielzog van Hudson en Pe ter Stuyvesant. De dreiging van de ver zonnen wetenschap. Derde artikel in de serie „De groene geldmakers": Beatrix doet het nog beter dan Frau Antje. Doelman Hans Galjé, be scheiden én ambitieus. Sombere overpeinzingen van Piet Dankert, voorzit ter van het Europese Parle ment. Tovenaarsleerling Eric Slabbers met naald en draad voor u paraat. Forse prijzen op porceleinveiling AMSTERDAM Op een veiling van Weens en Meissen-porce- lein bij Sotheby Max van Waay in Amsterdam heeft een hande laar uit München 34.000 gulden betaald voor een Ludwigsburg koffie- en theeservies uit het eind van de achttiende eeuw. Een Meissen theebusje met deksel uit 1725 bracht 12.400 gulden op. De totale opbrengst van de porceleinveiling was 365.000 gulden. Tijdens de tegelveiling wisselden twee zeventiende-eeuwse te gels uit Hoorn voor 11.200 gulden van eigenaar. Ook het Stede lijke Museum de Lakenhal in Leiden kocht enkele tegels. p thuis, geldt in ieder geval voor deze Argentijnse militair rde gisteren in Buenos Aires terug met de groep burgers lairen die gevangen waren genomen bij de Britse her- ^van het eiland Zuid-Georgië. iTORK/BUENOS AIRES/LONDEN Britse Sea r gevechtsvliegtuigen hebben gisteren nieuwe len uitgevoerd op het vliegveld van Port Stan- hoofdstad van de Falkland Eilanden. Nadere fierheden hierover zijn vanochtend niet bekend- tfkt door het Britse ministerie van defensie, inië heeft Groot-Brittannië er gisteren van beschuldigd ierhandelingen te vertragen over het conflict rond de pfes (Falkland Eilanden). Volgens minister van buitgnland- n Costa Mendez wordt dat bewezen door de aankohdi- iteren van de Britse ambassadeur bij de VN dat hij naar i vertrekt voor overleg en pas maandag in New York te- :eft de VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar gisteren >p de dag gezegd dat het overleg over een vreedzame op- voor het geschil rond de Falkland Eilanden dit weekein- :slissende fase ingaat. Hij verwachtte gisteravond binnen antwoord van beide partijen op zijn voorstellen, egeringskringen hebben gezegd dat er in Londen weinig me bestaat na een week lang van diplomatieke inspan- Londen wil dat de soevereiniteit over de eilanden niet ifgestaan voordat de onderhandelingen beginnen. De Ar- :n lijken met die eis akkoord te gaan. Volgens diploma- ringen wordt verder gesproken over een terugtrekking piepen in fasen. bij et Thatcher heeft gisteravond gezegd dat als een regeling Qerhandelingen van het Falkland-conflict niet te bereiken it-Brittannië moet Overgaan tot „de enige koers die voor i^fen ligt", aldus Thatcher. Volgens waarnemers was haar een partijbijeenkomst in Perth, Schotland, haar agres- tot nu toe. heeft gisteren de Britse ambassadeur, sir Curtis Keeble, ministerie van buitenlandse zaken meegedeeld dat de BUnie de Britse maatregelen tot sluiting van de zepvaart- rond de Falkland Eilanden een onwettige inmenging p het stuk van de vrijheid van volle zee. nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft be- uit Latijns-Amerika tegengesproken dat Britse oorlogs- i betrokken bij het conflict rond de Falkland Eilanden, acao zullen worden gerepareerd. Tevens zijn de eerdere gen van de Venezolaanse consul op Curacao tegengespro- t Nederland en Groot-Brittanië gezamenlijke marine-oe- ■n zullen houden voor de kust van Venezuela. In Venezu- Argentinië circuleerden deze week berichten als zou het diegdekschip Hermes naar Willemstad gaan voor repara- 5: Oorlogsverslaggeving onder vuur in parlement. 7: Falk land-oor log is immoreel omdat hij nergens int. (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Alleen als de Partij van de Arbeid een duidelijke keuze maakt tussen de lijn van partij voorzitter Max van den Berg en die van de demissio naire minister van binnenlandse zaken Ed. van Thijn is het voor de WD mogelijk te zeggen of de PvdA aan vaardbaar is als regeringspartner of niet. Dat stelde VVD-leider Ed Nijpels gisteravond op een buitenge woon partijcongres van de VVD in Amersfoort, waarin hij zich presenteerdè als nieuwe leider van de liberalen en waar af scheid werd genomen van Hans Wiegel. Nijpels reageerde hier mee op signalen van de PvdA in de richting van de VVD die naar zijn zeggen sinds de kabinetscrisis deze week zijn gekomen. Die signalen zijn volgens Nijpels wel begrijpelijk maar nog veel te veel bepaald door anti-CDA-sentimenten. De PvdA moet, wil zij voor de VVD aanvaardbaar zijn, eerst afrekenen met de koers van partijvoorzitter Van den Berg, die volgens Nijpels „niets heeft nagelaten om het redeliik denkend deel van zijn partij voor de voeten te lopen". Nijpels hekelde de strijdpunten van Van den Berg in de laatste strijd voor de laatste kamerver kiezingen. De VVD-leider nam opvallend afstand van het CDA. Hij toonde zich „diep gegriefd" door recente uitlatingen van CDA-leider Lubbers als zou de VVD alleen maar op individuen mikken en sterker worden bij opkomende normloosheid. Volgens Nijpels mag Lubbers wel eens de hand in eigen boezem steken. Hij stel de hem mede-verantwoordelijk voor het tot standkomen van het nu geflopte kabinet met de PvdA, voor het laten vallen van de VVD en het slaan van tal van gaten in door de VVD onder het vorig kabinet gesteunde en noodzakelijke bezuinigingsvoor stellen. Hans Wiegel, de nieuwbenoemde commissaris van de koningin In Friesland, kreeg gisteren op de vergadering van de WD in Amersfoort als afscheidscadeau een paar onvervalste Friese doorlopers. Naast hem zijn vrouw. WARSCHAU De Pool se pers heeft gisteravond de betrekkelijk geringe weerklank op de stakings- oproep van afgelopen donderdag „een overwin ning van het verstand" genoemd. In hoeverre aam de oproep van de onder grondse „Solidariteit tot een kwartier staken ge hoor is gegeven, was giste ren moeilijk na te gaan. Volgens de Poolse televi sie gisteravond zijn er 43 arrestanten geïnterneerd en 569 anderen gearres teerd wegens verstoring van de openbare orde. Degenen die in de bedrijven protestacties hebben georgani seerd zijn ontslagen. In ieder geval in Warschau en Krakau zijn donderdagavond mensen menigten door de politie uit een gejaagd, soms met traan- IIU1III Onder de grote druk van de Hij wees erop dat ondanks de ondergrondse activiteit van staat van beleg de arbeiders „Solidariteit" neemt de ver-, erg actief zijn. deeldheid binnen de Poolse militaire leiding sterk toe. Dit heeft een vooraanstaand lid van het onafhankelijke, nu verboden Poolse vakverbond Solidariteit, Zbigniew Kowa- lewski, afgelopen donderdag verklaard in Frankfort. Hij acht een geleidelijke democra tisering van de regering in Warschau niet waarschijnlijk. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde |avond nabezorgd. AMSTERDAM Bij het Amerikaans consulaat op het Museumplein in Am sterdam is het gisteravond weer tot een botsing geko men tussen veertig vijf-' tih demonstranten en de ME. De onrust onstond nadat onge veer vijfhonderd mensen van-, af de Dam naar het consultaat waren getrokken om te protes teren tegen de politiek van de VS in Midden-Amerika. De demonstratie, georganiseerd door het El Salvador comité heeft elke week plaatsgevon den na de dood van de vier Ikon-journalisten, De demon stratie verliep volgens de poli tie rustig. Maar toen een aan tal jongelui de hekken rond het consulaat ging omtrekken, voerde de ME met veertig man een aantal charges uit om de jongeren te verspreiden. Drie mensen zijn gearresteerd wegens openlijke geweldple ging. Het El Salvador comité heeft geprotesteerd tegen het optre den van de politie en zegt dat alle afspraken door de politie met voeten zijn getreden. Het comité wijst iedere verant woordelijkheid voor de rellen af en eist van de gemeente dat de volgende demonstraties in goede orde kunnen verlopen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1