immen met de handmaaier Zandbak van beton en gaas snel zelf gemaakt Ruim aanbod van rode paprika's II EN OM DE KAS l/[. t binnen de perken Hersluitbare potten Grasveld EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURANT ZATERDAG 15 MEI 1982 PAGINA 13 iwege de jongste on- esultaten omtrent •he gazonmaaiers de jin de benen geslagen :ich waarschijnlijk be- BSli interen op de hand- Dat is de traditionele van grasmaaien, de spieren soepel teal* Handmaaiers hebben l het „verdomhoekje" omdat het wekelijkse lud van de grasmat •makkelijker en voor- Ier moest. Maar wat jemis: de motormaaier t starten en de electri- |n de „snee" niet trek- liekjnwege de dauw. En iirefcken we nog niet over die gevallen waarin het snoer tekort is of - en dat komt va ker voor dan men wil toege ven - men maait dwars door de kabel heen. Dan is er de faktor lawaai. Zeker de zware exemplaren produceren vele decibels en dat is met name op zondagmiddag niet aardig. De praktijk heeft uitgewezen dat de handmaaier door de ban genomen - dus het gehele maaiseizoen - qua tijd de „au tomatische" maaiers evenaart. Bovendien is de kwaliteit van deze „trimmers" de laatste ja ren sterk verbeterd. Uit De nemarken bijvoorbeeld komt een handmaaier van het type „Ginge", een stuk gereed schap dat net even beter is als „soortgenoten" uit andere Scandinavische landen. De Ginge is dan ook aan een in drukwekkende opmars be gonnen, hoewel de concurren tie moordend is. Het is een kooimaaier met vijf messen, te leveren in 38 en 28 cm die per meter 45 snedes nodig heeft. Om te zien is het een mooie machine met een stoere frameconstructie en robuuste brede wielen en doorlopende wielenas. Dit laatste betekent dat men rechte banen kan trekken en bij een accurate werkwijze kan dan een effekt bereikt worden van een voet balveld even voor de aanvang van een wedstrijd om de Eu ropacup. Het zijschild van de Ginge is van plaatstaal en de aandrij ving wordt ook beschermd door dit materiaal met als ex tra een epoxy-coating laag. Daarmee is ook de stalen pijp van de duwboom toegerust. Het ondermes is vervaardigd van speciaal gehard staal (RC 45-50 voor de kenners) en dat geldt ook voor de kooimessen. De, wielen bestaan uit een kunststof velg met rubber banden. De Ginge is zonder gereed schap af te stellen voor de ge wenste maaihoogte (drie hoogtes van 15 tot en met 35 De Ginge van links naar rechts: het speciaal haakse ondermes, de stelknoppen voor het bepalen van de af stand en helemaal boven de constructie. mm) en de slijpinrichting zal niet veel verdienen aan deze Deen, omdat het speciale on dermes in combinatie met het kooimes een zelfslijpend ef fekt geeft; de machine blijft als het ware altijd scherp. Daarom wordt de Ginge een economische handmaaier ge noemd die in prijs behoorlijk in de pas blijft: van 142,50 voor het kleinste type tot 155 voor de grootste. Er kan een grasvanger in bijpassende kleur bijgeleverd worden via de vakhandel en DHZ-zaken. Inl. 053-32.04.44. voorhuishouden en opkan de stockist (van zijn, een robuuste sid ire voorraadbox met fle voorkant, waar- ien altijd bij de in- an komen. De stoc- voorzien van een bodem en openge- I zijwanden en daar- ku^scnikt voor het be- van aardappelen (op r koele plaats) groen- et fepaalde levensmidde-: ekej apparaat heeft spe- Qandgrepen om net 1 viken" te vergemak- i en het schoonhou- ji deze kunststof arti- 5 geen probleem. De in ongeveer 25 liter, etingen 420 x 335 x h en de adviesprijs \n tientje. Ultralock: sluiten maar I De Denen hebben op het gebied van klein verpakkingen een opmerkelijke vinding gedaan met het zogeheten Ultra Lock „Snap-on" systeem: hersluitbare potten van dunwandige, spuit- gegoten kunststof en dito deksel dat vla ultrasoon lassen zorgt voor een hermetische afsluiting. Door de speciale manier van sluiten lijkt het of de potten - van 200, 250, 500 en 1000 cc - uit één plaat kunststof getrokken zijn. De verzegeling kan simpel verbroken worden, maar men kan het deksel op dezelfde per- fekte manier weer aanbrengen. Zuivelprodukten, maar ook sa lades, visserijprodukten, maar ook „kliekjes" die bewaard moe ten worden gedurende een korte periode, kunnen op een funk- tionele wijze worden opgeborgen. De meest gangbare verpak kingen voor gememoreerde branche zijn eenmalig en de slui ting ook. Ultra Lock wordt gebracht in zes kleuren. De ver pakkingen worden geproduceerd en verkocht door Curver Verpakkingen BV in Ede, een nieuwe divisie van de Curver Groep. A-S Haustrup Plastic is de Deense patenthouder. Pedaalemmer Het lastige uitnemen van vol le zakken uit pedaalemmers behoort tot het ver léden met de vierkante pedaalemmers van Curver. Die behoeven geen binnenzak meer, omdat door het systeem van speciale handgrepen de binnenemmer eenvoudig uitgenomen kan worden, geleegd en schoon gespoeld. De emmer bestaat uit honderd procent kunststof en kan dus niet roesten. Het vierkante model past in een hoek en vergt bovendien met afmetingen van 280 x 280 x 360 mm niet ^£.el plaats. De adviesprijs is 32,95 en de kleur beige-bruin. Er zijn Yan hetzelfde merk ook ronde em mers met als specialiteit dat met een lichte pedaaldruk de binnenemmer „automatisch" omhoog komt voor het uitne men. Dit laatste is een zeer praktische verbetering, omdat bij vorige ronde modellen de binnenemmer nogal eens wegzakte in de buitenmantel en dan is het een „kwelling" om het afval eruit te krijgen. Overigens komt de binne nemmer ook omhoog in com binatie met het deksel. De in houd is 6 tot 12 liter, resp. met een diameter van 23 en 28 cm en hoogten van 24 en 30 cm (roestvrij) en prijzen van ƒ14,95 en ƒ22,95. De zelfgebouwde zandbak. Betonnen L- en U-stenen hebben in ons land nauwe lijks enige bekendheid. Het Fortinet-gaas is dan wel enige tijd op de markt, maar slechts weinigen hebben de unieke bruikbaarheid van dit mate riaal ontdekt. Samen met L- en U-stenen is op simpele wij ze een fraaie zandbak te ma ken. De U-steen heeft een ge wicht van zestig kilo, maar is desondanks door één persoon gemakkelijk te verplaatsen. De L-steen is zo'n twintig kilo lichter. Het grote voordeel is dat dergelijke stenen staan als een huis. Verschuiven is er niet meer bij. Verzakken ook niet als er een dun laagje ce ment is gestort of de tuin grond zo'n twintig centimeter is uitgegraven, is vervangen door scherp zand en vervol gens is bestraat. Het gaas is gemaakt van stevig donker groen geplastificeerd draad en verkrijgbaar bij de doe-het- zelfzaak en in het tuincen trum. Het heeft een maas wijdte van 5x5 centimeter. De zandbak op de tekening gaat uit van een gaaspaneel van 100 x 150 cm. Verder no dig zijn betonnen U- en L-ste- nen, zes van elk. Met de ste nen wordt de bak gevormd. Het beste kan de grond waar de bak moet komen zo'n twintig centimeter worden uitgegraven. Stort in het gat scherp zand en bestraat die plek. Tussen de klinkers waarmee wordt bestraat rui me spleten laten. Een gedeelte van de bestrating vormt na melijk de bodem van de zand bak en het regenwater kan dan makkelijk wegzakken. Op de fundering van de klin kers - die uiteraard waterpas horen te liggen - kan de zand bak worden uitgèzet. Hij is dan in feite klaar. Enkel het zand nog. Om te voorkomen dat de zan- bak gaat dienstdoen als buurt- kattebak, maakt u er een dek sel voor. Benodigdheden: stuk Fortinetgaas van 100 x 150 cm, twee (geïmpregneerd gre nen) latten van 150 x 12 x 2 cm, twee van 100 x 12 x 2 cm, twee van 155 x 3 x 2 cm en twee van 105 x 3 x 2 cm. Met de brede latten moet het raamwerk worden uitgelegd, waarop met een serie kram men het gaaspaneel wordt vastgezet Het deksel heeft nu al voldoende stijfheid door de stijfheid van het gaas zelf. Er worden voorts nog latten op gezet rondom het gaaspaneel. Deze latten moeten telkens de naden van de bredere latten overlappen, en worden rechts en links van de naden vastge zet. Het deksel is nu voldoende stevig en past op de zandbak. Dunnen latten en bevesti gingskanten naar onderen. De dunne latten vallen binnen de bak van hestonnen stenen, waardoor het deksel niet van de bak af kan schuiven (of kan waaien). Aftillen gaat ge makkelijk. Voor het vullen van de bak echt zand gebrui ken. Metselzand is te fijn. Daar kunnen geen kastelen mee worden gebouwd of taar tjes van gebakken. hing over nieuwste Wikkelingen pmenhandel i de laatste tijd nogal eens deining ontstaan als gevolg •uwe ontwikkelingen in de bloemenhandel. Enerzijds dat de vorming van handelsactiviteiten binnen de vei- ren, anderzijds ongerustheid over uitspraken die zouden in de richting dat de veilingverenigingen zich meer met ört zouden gaan bezighouden. Met name hoeft de vor- an het groothandelscentrum „Terra" in de bloemenvei- rkel reden tot discussie gegeven. Er zijn nogal wat bitte- Irden daarover in handelskringen te beluisteren en die gniet helemaal verstomd. In het iongste jaarverslag van eniging van groothandelaren in bloemkwekerijproduk- G.B. staat een aantal kritische opmerkingen te lezen, prn in het oog van de binnenlandse grossiers, maar ook van sommige importeurs is het ontstaan van groothan- (ra aan de veilingen en vooral op de wijze waarop vei- hiervoor reclame maken. indt het een zeer slechte gang van zaken dat de overige bren binnen de veiling aan banden worden gelegd, ter- in de centra gevestigde handel alle vrijheden wordt ge- edifHet laatste woord is hierover nog niet gesproken vol- fnoemd verslag. Men stelt wel voorop dat als de vrijheid jndel ontbreekt, deze niet kan functioneren met als ge in negatieve invloed op de prijzen van de produkten. idel is in het afgelopen jaar zeer actief bezig geweest, om jhatting toch voor drie miljard gulden op te zetten. Dat is feinigheid en hier heeft de handel veel kapitaal voor no- ïad bij de daarmee verband houdende hoge rentelasten, joncurrentie en hier en daar optredende verzadigings- '°jjnselen, hebben de bloemenhandel nadelig beinvloed. «inleiding van de kritiek op de „Terra" schrijft voorzit- m Valk in „Berkel Post" dat het nooit de bedoeling is t om ook maar in enige vorm van afzet, dus in dit ver- binnenlandse grossier, te benadelen of in een verkeerd t te stellen. Dat dit wel zo is opgevat naar aanleiding lating van een bestuurslid, is een betreurenswaardige keling, aldus de heer Valk. ituur is er van overtuigd dat juist in deze tijd elk han- baal optimaal moet worden benut. Dat veiling Berkel 3ét handelscentrum „Terra" in het oude veilingcomplex 'as gevestigd, dat wil ondersteunen, vloeit voort uit het een handelaar in de ruimste zin van het woord in de Berkel alles moet kunnen kopen wat hij nodig heeft om nten van dienst te zijn. Dat was althans de opzet en dus scriminatie van het grossierswezen. Voor een en ander enoemd veilingbestuur dan ook excuses aan. In een be ing in het vakblad „De Bloemisterij" wordt gesteld, dat housiasme van de Berkelse officials en de bij Terra-be- ^ïen, niet door alle groothandelaren wordt gedeeld. Met ■ossiers die de detailhandel bevoorraden, vrezen klan- Terra te verliezen. Eerder al heeft de Vereniging van igiandelaren (V.G.B.) laten weten met het hele Cash and iia'jgebeuren in de bloemenbranche niet zo gelukkig te zijn. Q^porteur B. ter Haar, die in het gebouw van de CCWS is igd, meent dat de grossiers het brood uit de mond wordt [n, maar er worden niet méér bloemen door verkocht. Idt dat „Cash and Carry" op welke veiling dan ook een I zaak is. Toch meent Berkels voorzitter Valk dat er 'oor- dan nadelen zijn voor de afzet van bloemkwekerij- ten in zijn regio en is het grossierswezen naar zijn me- eeds lang aan het afbrokkelen. Er valt dus een nogal il van mening over de problemen rond „Terra" te con- In de afgelopen week was er sprake van een ruim aanbod van rode papri ka's. De handel had er dan ook duidelijk moeite mee om alles te verwer ken. Daarenboven was er sprake van een toegeno men concurrentie op de Westduitse markt Zoals al eerder in deze rubriek opgemerkt valt het op dat Spanje dit seizoen ^en aanmerkelijk grotere rol speelt in de concurrentie strijd. In de eerste week van mei wist dit land ruim 800 ton af te zetten op de Westduitse markt. Dat hield in dat er ten opzichte van vorig seizoen een toename was van bijna 400 ton. Gezien deze ontwik kelingen moest er dan ook förs worden ingeleverd. De gemiddelde prijs daalde met bijna een gulden per kilo en kwam uit op ƒ5.25. Bij de groene paprika's was er spra ke van een tegenovergestelde situatie. Het aanbod vond vlot zijn weg en de prijzen liepen op. Voor een kilo groen werd er gemiddeld 5.87 betaald. Deze prijs steekt gunstig af bij die van vorig seizoen, want toen lag de gemiddelde prijs op 5.20 per kilo. Voor de ko mende week wordt er op een kleiner aanbod van rood gere kend, omdat er een piek in de aanvoer achter de rug zal zijn. Er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. Het aanbod van groen zal groter worden, er moet daarom op lagere prijzen gerekend worden. Tomaten Door het zonnige weer van de afgelopen week verliep het rijpingsproces bij de tomaten in een hoog tempo. De aan voer nam daardoor flink toe en er viel niet aan lagere prij zen te ontkomen. Toch daal den de prijzen niet onder het niveau van vorig seizoen. Dit was te danken aan een gerin gere concurrerntie en een goede buitenlandse vraag. Veel buitenlandse afnemers hebben een grotere belang stelling voor het Hollandse produkt. Zo worden er aan merkelijk meer tomaten afge zet (in vergelijking met vorig seizoen) op de volgende bui tenlandse markten: West- Duitsland, Engeland, Frank rijk, Zwitserland en Ierland. Voor de A-I-export werd er gemiddeld ƒ2.70 per kilo be taald (vorig seizoen 2.68). De aanvoer van vleestomaten steekt met dit seizoen met kop en schouders uit boven die van vorig seizoen. Het is daar om zeer verheugend om te constateren dat de prijs voor dit produkt hiet in de goot te recht gekomen is. De prijzen schommelden rond het niveau van vorig seizoen, zo werd er voor de sortering BBB gemid deld ƒ3.11 per kilo betaald (vorig seizoen ƒ3.05). Door een groeiend aanbod zal de prijsdruk groter worden. Als de totale vraag zich weet te handhaven dan zal het prijs- verval beperkt blijven. Naar verwacht zullen de rpijzen niet onder die van vorig sei zoen komen te liggen. Aubergines Het aanbod van aubergines valt dit seizoen tot op heden groter uit dan vorig jaar. Voorts was er een sterkere concurrentie. Aangezien er voor dit gewas nog steeds sprake is van een beperkte markt, zijn veranderingen in aanbod direkt in de prijsvor ming, terug te vinden. Ook in de afgelopen week nam de aanvoer toe. De gemiddelde prijs daalde naar ƒ3.47 per kilo. De concurrentie op de Westduitse vertoont een da lende lijn, dit kan er toe bij dragen dat het prijsverval de komende week wat minder groot zal zijn. Overige gewassen Door het gunstige weer van de afgelopen week neemt het aanbod van sommige groen ten van buiten snel toe. Spi nazie wordt in grote hoeveel heden aangevoerd en dit ge was wordt tegen dumpprijzen verkocht. Er werd in de afge lopen week gemiddeld 35 cent per kilo betaald. Het aanbod lijkt wat af te nemen, maar veel hogere prijzen worden er niet verwacht De prijzen voor andijvie daalden de afge lopen week naar 66 cent per kilo. In aanvoer en prijs wordt er weinig verandering verwacht. De vraag naar courgettes nam toe, met als gevolg hogere prijzen. Er werd gemiddeld 1.23 per stuk betaald. Deze prijs lijkt geen stand te kunnen houden, omdat er een groter aanbod verwacht wordt. De prijsda ling bij bospeen lag geheel in de lijn der verwachtingen, er werd 1.95 per bos betaald. Het aanbod blijft toenemen en de prijs zal verder dalen. De belangstelling voor Chinese kool nam af en de prijs daalde naar 1.02 per kilo. Ook voor dit gewas moet er op lagere prijzen gerekend worden. Voor prei werd er 69 cent per kilo betaald, door een kleiner aanbod mag er op wat hogere prijzen gerekend worden. De vraag naar rettich stelde te leur. De priis daalde naar 40 cent per stuk. Door een klei ner aanbod wordt er voor de komende week op wat hogere prijzen gerekend. Koolrabi werd goedkoper, de gemiddel de prijs daalde naar 58 cent per stuk. Er wordt een klei ner aanbod verwacht dat te gen gelijke of hogere prijzen verkocht zal worden. In de eerste week van mei werd er een indrukwekkende hoe veelheid radijs aangevoerd, dit kwam neer op 3.5 miljoen bos. In vergelijking met de zelfde week van vorig seizoen was er een toename van 1 miljoen bos. Als gevolg hier van viel er niet aan lagere prijzen te ontkomen. Ook in de afgelopen week was er een ruim aanbod, er werd gemid deld 51 cent per bos betaald. Voor de komende week wordt er op gelijke of iets hogere prijzen gerekend, omdat het aanbod wat af zal nemen. Bleekselderij, een groente soort die helaas bij een groot publiek niet of onvoldoende bekendheid geniet, werd ver kocht voor 85 cent per stuk. In de eerste week van mei va rieerde de prijs van asperges van 11 tot 19 gulden per kilo. Door het zonnige weer van de afgelopen week zal de grond- temperatuur snel stijgen. Het gevolg hiervan is dat de as perges de grond uit schieten en de aanvoer snel groter wordt. Prijsdalingen van 5 tot 7 gulden per kilo zijn daarom niet uitgesloten. Appeltje voorde dorst De firma K.B., ge vestigd In de vei ling Westland Noord, heeft weer volop appelen geïmporteerd uit Nieuw Zeeland. Vandaag en mor gen kan men in tijdens een spe ciale show in de Palace Promena de in Schevenln- gen met dit fruit kennis maken. i riiiiünnnfiriy** Als een grasveldje zich gedraagt zoals een behoorlijk gazon zich behoort te gedragen, dan heeft de tuinliefhebber intussen alweer tenminste één keer achter de grasmaaier gelopen. En we zouden haast zeggen: als dat tot nu toe niet nodig bleek, dan mankeert er iets aan dat gazon! Om te beginnen: ook een simpel grasveldje eist bemesting. Dat hoeft niet zo veel te wezen, we zijn er immers ook niet bij ge baat, dat we twee keer per week de grasmaaier moeten hante ren. Neem van de bekende gazon (korrel)mest pakweg ander halve kilo per honderd vierkante meter. Kunstmest zaaien we liefst vlak voor er een regenbuitje komt; nooit tijdens regen en ook niet in periode van langdurige droogte. Dat moeten we dus even uitkienen. Het resultaat van onze bemesting zien we vrij gauw: ons gras begint flink te groeien, vooral als er een beetje warmte komt. Wat ook groeit, is helaas het onkruid. We doen er goed aan re gelmatig paardebloemen en weegbree weg te steken, dan kan uitstekend met een oud broodmes. Sommigen laten onkruiden als madeliefjes en ereprijs rustig staan. Wel, ieder zijn meug, maar denk er aan, dat ereprijs een lastig woekerplantje in ons gazon kan worden. Dan nog een andere lastige potentaat in ons grasveldje: mos! Er zijn in de handel preparaten, waarmee we mos in ons gazon goed kunnen bestrijden. De laatste jaren komen, ook de zoge naamde „vertikuteerharken" blijkbaar nogal in gebruik. Daar mede „harken" we als het ware het mos uit het gras. Zijn er in de winter kale plekken in ons gazon ontstaan - bij- voorbneeld doordat er over het bevroren gras gelopen is, dan moeten wé daar nu wat aan doen. We krabben de grond ter plaatse goed los en zaaien er nieuw graszaad; vervolgens dekken we die plekken af met wat tuinturf of compost en pletten ze met de schop. Een poosje lijken die zwartbruine plekken niet zo mooi, maar al gauw komt ons gras zaad op en dan is het leed gauw geleden. Een soortgelijke operatie kunnen we uitvoeren over ons hele grasveldje, als dat minder fraai geworden is. Heel drastisch is dan natuurlijk: alles goed omspitten, fijnharken en opnieuw in zaaien. Bij die methode duurt het echter nogal eventjes voor we weer een mooi, dicht gazon hebben. We kunnen daarom mis schien in zo'n geval beter een tussenweg bewandelen: we krab ben het oppervlak met een hark of iets dergelijks flink „rauw", zodat de bovengrond los wordt. Dan zaaien we over het hele ga zon nieuw graszaad bij. Vervolgens strooien we een mengsel van tuinturf en compost. Het geheel gaan we dan egaliseren: dat wil zeggen dat we met behulp van een plankje of iets dergelijks het oppervlak gladstrijken, zoadat alle putjes en kommetjes mooi op gevuld worden. Na zo'n „renovatie" - dat woord is immers in de mode! - zal ons grasveldje er deze zomer als nieuw uitzien; voor al als we de kans zien onkruiden weg te houden! En dan: regelmatig maaien! Dat bevordert namelijk de zodevor ming. Sommigen laten het afgemaaide gras liggen; ze redeneren, dat daarin voedingsstoffen opgeslagen zijn en dat we die kwijt zouden raken als we het afgemaaide gras verwijderen. Maar daar staat tegenover, dat het maaisel de groei van nieuw gras enigermate belemmert; wij voor ons geven er de voorkeur aan, het maaisel te verwijderen. „Voeden" doen we dan wel met bij mesten! Wie regelmatig zijn gras maait krijgt een mooi gelijkmatig gazon.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13