Ik kan zo of er iemand in de kerk is geweest Uw krant cadeau Protest De Ri jnkanters tegen plan Buitengebied ~:gio h JUBILERENDE KOSTER VANEGMOND: Hevige protesten tegen bezuinigingen in Leiderdorp Pleidooi voor stoplichten nabij „De Springplank Ja! LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1982 PAGINA 7 an voor fietsroute jiden-Katwijk STGEEST Tijdens de vergadering van de commissie ;er en vervoer gisteravond deelde burgemeester Scheenstra een uitvoerige studie van provinciale waterstaat te hebben mgen met betrekking tot een fietspad naar Katwijk Zee. 'ietspad waar eerder de ENFB voor gepleit heeft omdat het •creatieve route vanuit de Leidse Merenwijk zeer aantrek- zou zijn en bovendien een aanmerkelijk kortere verbin- pet de kust zou opleveren. „In de notitie ontbreekt de fi- ële paragraaf", aldus burgemeester Scheenstra, „en ik te kunnen opmerken dat het een zeer kostbare zaak is", jad, indien het gerealiseerd zou worden, loopt langs de edylaan, gaat over de Eysingabrug naar Haaswijk en ver- ns langs het Oegstgeesterkanaal onder de Rijksweg 44 De provincie zal de afzonderlijke gemeenten nog benade- Maatregelen tegen sluipverkeer op Rhijnhofweg OEGSTGEEST Al jarenlang wordt er over de verkeerssituatie Rhijnhofweg, tussen Oegst- geest en Leiden, gesproken. De liberaal Rei- lingh noemde, tijdens een vergadering van de commissie verkeer en vervoer, met name het sluipverkeer dat met te hoge snelheden langs genoemde weg gaat. De Rhijnhofweg is te smal en passerende auto's brengen fietsers in ge vaar. „De weg afsluiten voor autoverkeer zou niet kunnen", aldus burgemeester Scheenstra, „want er liggen een aantal bedrijven langs". Verkeersdeskundige Westerduin dacht aan af sluiting van de weg „halverwege" zodat de au tomobilist zijn bestemming wel kan bereiken maar verder geen sprake kan zijn van een doorgaande weg. Druk weekeinde jongeren koor De Menswording LEIDERDORP Het jongerenkoor van de Menswording uit Leiderdorp werkt dit weekeinde een druk program ma af. Morgenavond wordt gezongen in de Leidse Hartebrugkerk ter gelegen heid van het 25-jarig huwelijk van de heer en mevrouw Zwetsloot. Aanvang zeven uur. Later op de avond wordt er gezongen bij de viering na de Parochie dag in de Menswording aan het Heel- blaadjespad in Leiderdorp. Zondagoch tend verleent het koor zijn medewer king aan de dienst in de Victor. Aan vang elf uur, het thema is "Liefhebben, Lief zijn". Op Hemelvaartsdag tenslotte wordt s'morgens vanaf tien uur gezon gen in Leythenrode in Leiderdorp met als thema "Samen doorgaan". Van der Luyt 75 jaar OEGSTGEEST Het vervoers- bedrijf J. van der Luyt en Zonen BV aan de Dorpstraat 49 in Oegstgeest vierde gisteren het 75-jarig bestaan met een receptie in Holiday Inn in Leiden. Tij dens de receptie reikte burge meester Scheenstra van Oegst geest een ridderorde uit aan oud-directeur H. van der Luyt, die nog steeds als adviseur actief is. Na de receptie volgde een feestavond, waarop aan een aan tal jubilarissen onder de perso neelsleden een onderscheiding en een oorkonde werd uitge reikt. De medewerkers boden het jubilerende bedrijf een fraaie bronzen plaquette aan. S3 üjdti 'erkl zijnl «„30RDWIJK - In de :ote Kerk is het zo lijhoon, je kan er van de oer eten". Dit is een v0 el gehoorde uitspraak In bezoekers van deze iderlands hervormde •rk in Noordwijk-bin- n. Dat schoonhouden is veertig jaar het werk in koster Arie van Eg- nhuPnd. Op 27 juni woont voor de laatste keer de irkdienst als koster bij. iarvoor echter, morgen- iddag, krijgt hij ter ge- genheid van zijn jubf- um een receptie aange- jden in het Hof van illand, waar iedereen im tussen half zes en ze- n uur kan feliciteren. kan zo zien of er iemand W|de kerk is geweest", meldt C in Egmond. Ook op dat ge- d heeft hij een reputatie """gebouwd. Eén van de 330 ©eitjes hoeft maar iets ver- hoven te zijn, of hij ziet het middellijk. „Ik hou ervan de boel netjes staat. Na de inst loop ik alles na, ruim hruilij ükba i< snoeppapiertjes op want ie dereen snoept graag in de kerk en zet de stoelen recht. Alles staat altijd hetzelfde en het moet zo staan dat het niet om kan vallen", vertelt Van Egmond. Volgens hem kost het kosters- werk zo ongeveer 22 tot 23 uur per week, tenzij er veel bijzondere diensten zijn. „Het komt het neer op het schoon houden van de kerk en het voorbereiden van de diensten. Bij speciale diensten zoals met Kerstmis, het Laatste Avond maal en een doopdienst kost dat meer tijd. Een half uur van te voren wordt het zilver uit de kluis gehaald en de kaarsen worden na afloop uit de kroonluchters gehaald. Verder komt het neer op stof zuigen, ramen lappen en der gelijke. Ik heb het geluk ge had dat mijn vrouw altijd be reidwillig was mee te helpen. Een vrouw kan dat werk ook beter beoordelen en zij zei vroeger weieens: „Zo kan het niet, het moet schoon zijn". Nu na veertig jaar stop ik er mee. De meeste kosters doen dat al met hun 65ste. Ik ben nu 71 en ik kap ermee. Veer tig jaar is lang genoég. Ik heb nog een vrouw ook". Restauratie Met de restauratie van de Grote Kerk „de mooiste kerk van Noordwijk" be gonnen in 1969 en beëndigd in 1975, is koster Van Egmond blij, hoewel het volgens hem beter had gekund. Hij is niet blij met de oude-nieuwe in gang van de kerk onder de to ren en bovendien had het vol gens hem veel sneller gekund. Toch ziet hij ook de voorde len. „Het lekt nu niet meer onder de toren, de lekke gas leidingen zijn weggehaald en alle dichtgemetselde ramen van het koor zijn nu weer open, waardoor alles veel lichter is geworden". In zijn loopbaan is er weinig narigheid geweest in de kerk. Of het moet de oorlogstijd zijn geweest hij werd 16 mei 1942 aangesteld toen er in de kerk in het donker moest worden gewerkt en de kolen- kachels de zaak niet warm konden stoken. „Wel werd de kerk toen goed bezocht, de laatste tijd gaat dat ook weer beter, ook door jongeren. Het al wel zitten in dat de tijd niet goed is. Als mensen in de knoop zitten, weten ze de kerk te vinden, maar het is niet mooi dat het zo moet", vindt Van Egmond. Verder is er weinig gebeurd. „Alle diensten zijn vlekkeloos verlopen, het is slechts één keer gebeurd dat ik hoorde dat een stel jongelui had zit ten kaarten onder de dienst. Ik heb gezegd dat dat nooit meer mocht gebeuren. Je moet er dan niet grof tegen aan gaan. Met tact heb je meer effect", stelt Van Eg mond. Een ander incident, dat de koster zich herinnert is de enige inbraak in die veertig jaar, nog voor de restauratie in de kerk. „Er zijn hier ge lukkig weinig kostbare voor werpen. Het meeste is in de kluis opgeborgen. Maar één keer gebeurde het dat ik in de kerk een stapel stoelen tegen de muur zag staan en een heel raamvlak eruit was gehaald. Aan de bussen van de zending in het portaal was niets te zien. De daders zijn later aan gehouden. Ze hadden plukjes tabak geknoeid en er was een draadje gevonden. Een buur vrouw had ook nog twee jon gens die avodn geld zien ver delen vlakbij de kerk. Het bleek dat de één zijn arm in een draagverband had en zon der de stoelen de kerk niet uit Koster Arie van Egmond voor „zijn" Grote Kerk van Noordwijk. het turnen bijvoorbeeld op de brug ongelijk. „Het zijn nu bijna allemaal dames. De he ren zijn allemaal weg, maar er is ook veel meer gekomen in het dorp. Voetbal en vol leybal, dat doen jongens veel liever en dat kun je ook snel ler", vertelt Van Egmond. Zijn laatste activiteit is het lidmaatschap van de schietve reniging „Blijf voor 't land". Ook hiervan is hij al een jaar of dertig lid, al schiet hij niet zo vaak meer. „Als je vroeger goed bent geweest en het nu allemaal niet zo scherp meer ziet, is de aardigheid eraf. Maar ik blijf wel lid". kon komen. Ze hadden het geld uit de bussen gestolen". Actief Naast het kosters werk is Van Egmond ook op tal van ande re punten een markant Noordwijker. Al zo'n dertig jaar is hij lid van de harmo niekapel Crescendo waar hij de grote slagtrom meedraagt. „Als er één komt, die het over wil nemen: graag, maar tot zolang gaat het nog goed en ik voel me nog best". Verder is hij al een jaar of zestig actief bij de gymnastiekvereniging DOS. Eerst als gymnast en te genwoordig als assistent bij ASTRID SCHOORDIJK LEIDERDORP De meeste sociaal-culturele instel lingen in Leiderdorp zijn niet gelukkig met de uitkom sten van de adviesgroep voor de sociaal-culturele plan ning. Dat bleek tijdens de gisteravond druk bezochte hoorzitting in het gemeentehuis. Vertegenwoordigers van de instellingen liepen te hoop tegen met name de bezuinigingen die de adviesgroep in het programma voor 1982 en het ontwerpplan voor de jaren 1982-1985 aan het college van B en W en de raad heeft voorge steld. De nodige bezwaarschriften tegen het plan dat momenteel ter inzage ligt, werden aangekondigd. De meeste kritiek kwam van de stichting Peuterspeelzalen die volgens de adviesgroep van f 105.000.- ïr* 1982 terug moet naar ƒ40.575.- in 1985. Mevr. Case- mier vond de teruggang in de kinderopvang niet te rijmen met de voorkeur van de adviesgroep voor het emancipatiewerk. Ontevredenheid bestond er bij K O over de lage prioriteit voor het cursuswerk. Voorzitter Manhoudt zag als gevolg van de extra bezuiniging van 25.000.- een aantal cursussen uitvallen. Hij vreesde dat in het bijzonder de kansarme groepen hiervan de dupe zouden worden. De streekmuziekschool „Rijnakkoord", die deel uitmaakt van een gemeenschappelijke regeling met een aantal regiogemeen ten, verwacht personeel te moeten ontslaan. Het meest kernachtig in zijn verweer was voorzitter A. Pison van de buurt- en speeltuinvereniging „Zijlkwartier". Deze vere niging kan zichzelf bedruipen van de kantine-inkomsten en wil niet in aanmerking komen voor een subsidie, maar de normale huur voor het gebruik van het multifunctionele centrum, waar van ook K O en de fotoclub „Daguerre" gebruik van maken, betalen. „Onze vrijwilligers lopen weg als wij hen moeten ver tellen dat zij vanaf nu met hun werk de gemeentekas gaan spek^ ken", zo waarschuwde de heer Pison. Op 27 mei zullen de raadscommissies maatschappelijk welzijn en cultuur zich in een gezamenlijke vergadering over de voorstel len van de adviesgroep uitspreken. Het college van B en W is voornemens de raad op 28 juni met een definitief plan en pro- gramma voor het sociaal-culturele werk voor te leggen. OEGSTGEEST Schoolteam en oudercommissie van de vierde openbare lagere school „De Springplank" hebben een aantal verkeersmaatregelen voorgesteld aan B en W. Dit om voor de leerlingen te komen tot een veilige schoolroute. Het gesprek spitste zich vooral toe op plaatsing van stoplich ten nabij het kruispunt Kennedy-Irislaan en Van Eysinga brug. Voor de toekomst bestaan er al dergelijke plannen en de leden van de verkeerscommissie voelden er wel voor de plaatsing van dergelijke lichten voor te trekken. De voorzit ter beloofde een „financieel plaatje" te laten maken, maar toonde zich niet enthousiast nu al tot uitwerking van die plannen over te gaan. Het ligt in de bedoeling tot plaatsing over te gaan als Haaswijk een doorgaande weg biedt aan het verkeer. amanten paar in Sassenheim tig jaar geleden op 3 mei tekende het echtpaar v.d. Giesen- Heuvel, dat thans in de Westerstraat in Sassenheim woont, op het raadhuis van Dirksland op Flakkee. Hiermee heeft senheim een diamanten bruidspaar. eerst een aantal jaren in de akkerbouw gewerkt te hebben, <te de bruidegom tot 1918 als lijnwerker bij de R.T.M. te Rot- am. Daarna trad hij in dienst bij Rijkswaterstaat, waar hij tot 1 als opzichter werkzaam was en tot z'n pensionering in 1960 et archief. Op kerkelijk terrein maakte de bruidegom zich ver- istelijk als ouderling in de hervormde kerk, gedurende 23 en was hij ook ruim 25 jaar actief als lid van de zendings- imissie. bruid was na haar schooljaren werkzaam in de huishouding verschillende familieleden. Beiden, respectievelijk 86 en 81 zijn goed gezond. Ze hebben twee zoons, waarvan èén pre- &nt en de ander directeur van een Chr. Mavo is, en 9 klein- en ^hterkleinkinderen. Op maandag 17 mei wordt het grote feest erd in „De Oude Tol", waarbij er van vier uur tot half 6 re- tie is. VERENIGING WIL MEER TENNISBANEN RIJNSBURG Tennisvereniging De Rijnkanters blijft bij haar bezwaren tegen het ontwerp-bestemmingsplan Buitengebied van de gemeente Rijnsburg. De tennisve reniging verklaarde gisteren in een AROB-commissie van gedeputeerde staten dat zij het onterecht vindt dat de gemeente in het plan niet de mogelijkheid voor een uitbreiding van het aantal tennisbanen heeft opgeno- De tennisvereniging wil in het verlengde van het bestaande complex met zes banen gaan uitbreiden met eerst twee en later misschien nog eens twee banen. De wachtlijst van de vereniging is groot. Het gebiedje, waar de Rijnkanters hun oog op hebben laten vallen, heeft volgens het ontwerp-bestemmingsplan een agrarische functie. De gemeente wil dat zo om de tuinders gele genheid te geven uit te breiden „in het economisch belang van Rijnsburg". Volgens de tennisvereniging is het stuk grond echter eerder bestemd geweest voor extra parkeerruimte ten behoeve van het zwembad Het Waterbos, zodat het agrarisch belang door de vereniging niet zo groot wordt geacht. „Wij vragen al drie jaar de gemeente om met ons om de tafel te gaan zitten en zodoende tot een realiseerbaar plan te komen. Wij huren de bestaande banen van de gemeente en hebben geen grond in handen. Daarom is het verstandiger eerst te overleggen en dan pas een plan te maken", aldus penningmeester Van der Zande van de tennisvereniging. Burgemeester Dé Roos van Rijnsburg beweerde daarentegen dat De Rijnkanters tot op he den nog niet met een goed onderbouwd plan op tafel zijn geko men en dat het dus te vroeg is om daar nu al grond voor te reserveren. Hij nodigde de vereniging uit om eens om de tafel te gaan zitten. De vereniging heeft daar echter weinig vertrouwen in. „Wij vragen u al drie jaar lang om een gesprek en steeds wordt daar niet op gereageerd", vond Van der Zande. Gedeputeerde Buijsert constateerde gisteren dat de burgemees ter probeert de tennisvereniging over te halen het bezwaar schrift in te trekken om de procedure voor de agrariërs niet nog langer te maken, zonder daar garanties tegenover te stellen. „U wilt beiden om de tafel gaan zitten met elkaar, maar toch doet u dat niet", stelde de gedeputeerde. Over enkele weken zal uit spraak over het bezwaarschrift worden gedaan. ATERLEIDING VOOR VOORHOUTSE WONINGEN 0RHOUT De gemeente ereid 2.500 gulden te beta- als- bijdrage in" de kosten aanleg van een waterlei- voor de woningen aan de enhorstlaan 2 en 8. Deze lingen hadden tot nu toe n aansluiting op het water- ingnet. Door het waterlei dingbedrijf zal nu, ten behoeve van een nieuw te bouwen wo ning, worden overgegaan tot aanleg hiervan. De onkosten zijn geraamd op 16.000 gulden. De eigenaar van de nieuw te bouwen woning, de betrokken bewoners en de gemeente heb- ben overeenstemming bereikt over de verdeling van deze kosten. Zij zullen respectieve lijk 6.500, 4.000, 3.000 en 2.500 gulden voor hun rekening ne men. De gemeente denkt dat te zijner tijd deze leiding ook geschikt zal zijn om in te slui ten in het leidin'gnet van het plan Oosthout. De bewoners van de percelen 2 en 8 hebben tot nu toe gebruik gemaakt van eigen waterputten bij hun woning, wat niet ongevaarlijk was in verband met het ge bruik van bestrijdingsmidde len in dit gebied. Thaise filmsterren tussen de bloembollen Sinds twee weken worden op verschillende bekende plaatsen in Nederland opnamen gemaakt voor de Thaise speelfilm Tamrak- Tamkah, vrij vertaald: „Bemin en sterf". Gisteren werd er de hele dag gefilmd in de bloembollenvelden nabij de Keukenhof. *s A- vonds verhuisde het gezelschap voor ongeveer een half uur naar het station in Leiden, waar een korte afscheidsscène werd ge speeld. De hoofdrolspelers in deze spectaculaire film vol liefde en avontuur zijn de acteurs S. Chatri, S. Neoupirom en A. Criston, op dit moment de beroemdste sterren van het Thaise witte doek. Bangkok Film blijft tot volgende week in ons land om de opna men te voltooien. De Keukenhof was als locatie uitgekozen voor spannende schietacties vanuit een helicopter. Eind volgende week vertrekt de hele ploeg (zie foto) naar Zweden, om van daar uit weer de lange vlucht naar Thailand te aanvaarden. Burgemeester vraagt steun voor restauratie Joodse begraafplaats KATWIJK Burgemeester mr. C.A. Bos van Katwijk doet een dringend beroep op iedereen om steun te verlenen in de restau ratie van de Joodse begraafplaats. Na aftrek van de rijkssubsidie moet de Joodse gemeenschap in de Leidse regio, die uit een veertigtal families bestaat namelijk nog 350.000 gulden zien op te brengen om de restauratie te kunnen laten uitvoeren. Burgemeester Bos, net als de burgemeesters Bonnike van Noord wijk en Goekoop van Leiden lid van het comité van aanbeve ling, deed de eerste duidelijk oproep op 7 mei tijdens het bevrij dingsconcert in de Katwijkse Dorpskerk. Onder het motto „Draag uw steentje bij in de kosten van de restauratie van de Joodse begraafplaats in Katwijk aan den Rijn" is het de bedoe ling dat ook niet-leden de Joodse gemeenschap helpen door geld te schenken. Dat kan door een bedrag te storten op giro 117566 ten name van het Nederlands Israëlitisch gemeente Leiden of op bankrekeningnummer 56.64.46.936 ten name van de ABN Lei den. het gironummer van de bank is 9013. Auto raakt te water TER AAR Een 30-jarige in woner van Zevenhoven is gis termorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Zevenho- venseweg. De man reed in zijn personenauto richting Ter Aar toen bij een bruggetje, ter hoogte van kilometerpaal 3,2, een vrachtauto naderde. De Zevenhovenaar kreeg geen voorrang van de vrachtwagen bestuurder, een 63-jarige man uit Nieuwerkerk aan de IJssel, bij een versmalling in de weg. Daardoor ontstond een fronta le botsing waarbij de perso nenauto van de weg werd ge drukt en in half in het water belandde. De bestuurder werd aan de neus gewond en is overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De auto werd flink beschadigd. Wij een nieuwe abonnee, voor u dit glazen bakje met een afbeelding van uw krant. i _als nieuwe abonnee I de Leidse Courant 1 Naam Adres -Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) L per kwartaal 2 Stuur een glazen bakje naar: Naam Adres1 Postcode/Plaats_ Telefoon I Stuur deze bon imopen envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, |^2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7