Hasjsmokkelaars voor rechtbank i Peter Werner rolt met negen collega 's professioneel en demonstratief van W.K. terug naar Nederland HF :gio EIS 2,5 JAAR VOOR 'ORGANISATOREN' 4. LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1982 PAGINA 5 WIJ KUNNEN NIET MEER OP ONZE POTEN STAAN, MAAR NOG WEL IETS OP POTEN ZETTEN [ij weet het mooi te ver dien allemaal, Peter irner, hoewel hij eigen de indruk wil maken, it zijn woorden te kort lieten. En dat alles ir de gehandicapte me imens die een leven in rolstoel moet slijten. 0jUe kennen hem nog van •rig jaar, toen hij in de lermaanden een ruk jn een paar duizend ki- eter maakte, rollende Spanje, Frankrijk, ^lgië en Nederland. Een toer, een jmpossible race"? Niks Bij Noordwijker eter Werner (42), met it Duitse bloed nog vol- in de aderen, is niets ïmogelijk. Hij duwt zich ke helling op en dat hij enftarna met minder moei- naar beneden rijdt, met 'cu)e 1 stuurmanskunst, is aajük meegenomen, maar Zèt nemen van heuvels eejihijnt voor Werner een ajltdaging te zijn. brig jaar de stunt Barcelona- bordwijk, in z'n eentje, op tl tocht met ontberingen, dit ir maakt hij er een profes- jineel circus van. Met een karavaan van rolstoel- oijanten, rolstoelers die van ilhouden weten, maar zich va/larbij ook gesteund zullen door een begeleidend verzorgend apparaat, dat Impossible Race possible veeaakt. Aandacht voor de ge- Dandicapte, te beginnen tij- het spektakel van de lia^ereldkampioenschappen aetbal in Spanje. 'ongebrand feter Werner is nog geen je ie in veranderd: bruin, alsof jy, zijn leven de zon elke dag re^!hijnt. In de rolstoel, die hij t or"2 Jaar bij zijn thuiskomst jraktisch op zijn tandvlees) waardering voor zijn pres- e van een bewonderend (uisfront in ontvangst mocht men. Een uitgebreid assor- lent gebak op tafel. Werner jïnt z'n pappemheimers, de etekauwen, die bij hem uis, aan het Cleypad, veel ^langrijks uit zijn mond ko len optekenen. Ongemerkt is :unie, zijn vrouw, tussen het jtten van sterke koffie door. uggekomen van de banket- jkker. „Aha, meneer dacht dat hij bij Peter niet in zijn trekken zou komen, iha!" Het liefst zag hij, dat daar drie van die fantasie rijke punten of soezige bollen [gelijk nam. Onderdeel van tie Peter Werner Show: tast |e, het staat er voor, en er bn nog meer bij. Teunie leeft ttief mee, en rookt nogal wat jgaretten na die moorkop. 1 Jfrijze duif Werner,'met de pMik van de veldheer, maar °^ok met het kleine hartje, hij me wil doen geloven. 'e findt zichzelf de bezielde („Beter een bezielde dan een ontzielde 4ofessional", zou Teunie zeg-' ?n), nog steeds blakend van rijdlust. „Onmogelijk" b'e- jaat voor hem niet: „Je moet porzetten en iets zien te be kken, en niet de zaak dood- i Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. praten". Werner, sinds zijn eerste onmogelijke race ge vangen in de belangstelling van, voornamelijk buiten landse, media: BRT 2 (nog steeds geestdriftig in Peters kielzog), Franse, Zweedse, Westduitse, Engelse televisie mensen die van hem opna men willen maken. Achter de schermen levert Peter telefo nische en schriftelijke ge vechten met potentiële spon sors, want er is weer geld no dig voor zijn race. Manoeuvre Als Werner naar „achteren" moet, laat hij zich op de yloer vallen en kruipt achter zijn rolstoel aanv richting toilet. Dan weet je niet of je nu moet kijken.of niet, naar die feite lijk machteloze manoeuvre. Maar voor Peter is zo'n kruip- partij net zo normaal gewor den als voor een valide mens z'n gang rechtovereind. Daar om moet je dat zien. De sponsoring van de Stich ting The Peter Werner Im possible Race is nagenoeg rond. Daar zijn heel wat ge sprekjes aan vooraf gegaan. Tamtam hoort erbij. Maar goed, op 7 juli vliegen tien rolstoelers, met begeleiding van fysiotherapeuten, van Schiphol naar Madrid. Een Portugese vrouw van 22 de eerste vrouw die zo'n lange afstand, terug naar Neder land, rijdt een Fransman (31), een Luxemburger (32), een Belg (37), twee Westduit sers (33 en 31), een 28-jarige Zweed, een Italiaan van 30, een 34-jarige Brit en Peter Werner als nestor van het ge zelschap. „Zeven van de tien zijn verkeersslachtoffers", al dus Werner. Real-stadion „In de rust van de WK finale wedstrijd in Madrid, op 11 juli, willen we zogenaamd vertrekken. Dan zijn we met ons tienen te zien, voor 130.000 toeschouwers in het stadion van Real en voor 500 miljoen t.v. kijkende mensen over de gehele wereld. Dat is al gelukt. Dat gaan we dus doen. We willen eventjes ge- Ontwapenende ontmoeting van „rollend materieel", ergens in Duitsland: rolstoelers tegenover een gepantserde Britse „Schorpioen" zien worden voor het wereld forum. Vliegen van Madrid naar Barcelona en op 13 juli starten: per rolstoel naar Ne derland, waar we gezond met z'n tienen willen aankomen. Het is een sportieve prestatie, waardoor we ook in contact komen met de mensen op onze tocht. Praten met men sen, daar gaat het ons om, in de steden waar we doorheen komen. En andere minder-va- liden motiveren om ook „iets" te doen wat haalbaar is. Het is een professionelere opzet dan vorig jaar, toen ik alles alleen moest doen. We maken het nu in 36 dagen, dat is vlug hè? Dat is 31 dagen rollen en 5 dagen rusten". De rollers slapen in (tien) mo biele caravans, want de hotels zitten in het hoogseizoen na genoeg vol. Er rijdt ook een bus mee, voor P.R. mensen, en daar zijn ook vier scholie ren bij, twee Nederlandse en twee Belgische (die ook een stuk kunnen meefietsen als ze dat willen). „Die rijden mee om later op school erover te kunnen vertellen en te schrij ven. Voor de stichting wordt alles op videofilm vastgelegd. In de pers-bus bevindt zich, onder meer, ook documenta tiemateriaal voor de burge meesters en de bevolking van de plaatsen die wij passeren". Glorieuze intocht weer in Noordwijk? Nou, dat weet Pe ter Werner nog niet zo zeker. Hij voelt zich niet de profeet die in eigen land niet geëerd is „Ik ben geen profeet" maar de plaatselijke omstan digheden zijn niet zonder meer gunstig te noemen voor een feestelijke eindsprint. Men schijnt in de badplaats zo z'n bedenkingen te hebben, hier en daar. Werner begrijpt daar niets van. Trouwens, Ne derland reageert toch veel lauwer op het poneren van het gehandicaptenprobleem dan in de landen om ons heen, vindt Peter Werner. Nee, dan die Belgen en zo. De tien rolstoelers zullen nog wel zien waar hun finish is. De tweede onmogelijke race heeft alweer een uitloper naar volgend jaar. Werner is on verwoestbaar en maakt plan nen ver vooruit. „Volgend jaar hoogstwaarschijnlijk rol len vanaf de Noordkaap in Finland, zo naar beneden, misschien langs Leningrad, maar dat weet ik nog niet. Kan ook zijn, dat we dan in Monte Carlo starten. Wat ik nog wel wilde vragen, als dat mag, is of er nog mannen of vrouwen (,,'t liefst vrouwen ja, haha"; en Teunie leeft ge heel en spontaan mee) zijn, die als fysiotherapeuten in juli met ons mee willen gaan. Die kunnen we nog heel goed ge bruiken. Ze moeten wel een rijbewijs hebben. En als ik u was, zou ik nog maar een ap- pelpunt nemen". Maar dat is het punt niet, natuurlijk. Onderkoeld brein Peter Werner, van de Impos sible Race, laat z'n blauwe ogen schitteren van vitale energie. Potentie, meneer. Zijn handen grijpen alweer naar de verchroomde cirkel stang waarmee hij zijn stoel zal moeten voortstuwen, op zoek naar de meest gunstige wegligging op een traject door geaccidenteerd terrein. Ge spierde armen, getrainde han den en het onderkoelde brein erboven. Die kan z'n eigen boontjes best zelf doppen, Pe ter Werner. Rolt op 1 juni nog eerst even een stukje door Duitsland, op weg naar de af- scheidswedstrijd van de crack Franz Beckenbauer in Ham burg, waar de S.V. tegen het Duitse nationale elftal aan treedt. „Franz stelde de op brengst van die benefietwed- strijd ter beschikking van de gehandicapte mens, en daar om rol ik naar zijn wedstrijd toe. Dat vindt ie prachtig, heeft hij me laten weten. Ach, u moet maar denken: wij, mensen in de rolstoel, kunnen niet meer op onze poten staan, maar we kunnen nog wel iets op poten "zetten..." spt p~ g'n\ HAAG/OEGST- 1T „Door de wol :rfde delinquenten" nu/j „naïeve huisvaders" 'en betrokken bij de (ntische hasjsmokkel, in Marokko begon en iigde bij de jachthaven 0 de Haarlemmertrek- e[jt in Oegstgeest. Vier Pil de zes voor zover ar lende betrokkenen j'Mchenen gisteren voor ee4laagse rechtbank. Een jarige Leidenaar en een jarige inwoner van Itermeer hadden de enlandse organisatie de smokkel in han- Beiden hoorden gis- btkn een gevangenisstraf 'r j 2 jaar en zes maanden ™J.|n zich eisen. De ver- ?s J,ende middelen had- ,/J een waarde van 3,5 f?a/flen gulden. ]uit Marokko werd de par- isj met een schip tot voor ipaanse kunst vervoerd.- een bijbootje werd de han -ï si del vervolgens aan land bracht. Een deel werd begra ven op een strand in Malaga. Vanaf daar zouden de 34-jari- ge Leidenaar en de 38-jarige man uit Zoetermeer de zaak verder regelen. Zij op hun beurt betrokken 43-jarige Voorschotenaar bij de zaak. Hij beschikte over een bunga low in de nabijheid van het strand waar de verdovende middelen waren opgeslagen. Deze vervoerde de kostbare waar naar de bungalow en was vervolgens belast met de be waking. Zwager Het transport naar Nederland was het laatste probleem. Een 44-jarige man uit Voorschoten („wat zijn ogen zagen, maak ten zijn handen" zo stond hij bij vrienden bekend) werd 100.000 gulden in het vooruit zicht gesteld. Het „enige" dat hij behoefde te doen was een kampeerwagen ombouwen, de hasj tussen dubbele wanden verstoppen en vervolgens naar Oegstgeest rijden. Voor de aankoop van een geschikte kampeerwagen ontving hij nog een 30 mille. „Voor de ge zelligheid" nam hij een niets vermoedende zwager mee. Deze voelde wel wat voor een ritje naar Spanje. Halverwege de trip werd hij ingelicht waar het werkelijk om ging. De fa milie van beide zwagers wist niet beter of de twee brachten hun tijd al vissend door op de Waddenzee. De politie kwam min of meer, toevallig op het spoor van het „hasj-syndicaat". De telefoon van een oude bekende van de Voorburgse politie werd afge luisterd. Tijdens het afluiste ren kreeg de politie lucht van de op handen zijnde smokkel. Voor de verdachte betrokke nen verliep de operatie naar' wens, totdat de politie bij het overladen van de 565 kilo hasj op het terein van de jachtha ven van Oegstgeest alle illusies de grond in boorde. Dat ge beurde op 23 februari. Omkoping De twee organisatoren van de smokkel en de „bewaker van de bungalow" hielden gisteren tijdens de rechtszitting hun kiezen stijf op elkaar. De offi cier van justitie, jnr. Blok eiste naast de gevangenisstraf tegen de organiserende twee afzon derlijk een boete van 50.000 gulden. De Voorschotenaar, die het vervoer van het strand naar de bungalow en de bewa king voor zijn rekening nam, hoorde 12 maanden gevange nisstraf tegen zich eisen. „Wat betreft het gevaar van hasj uit het oogpunt van de volksge zondheid kunnen misschien vraagtekens geplaatst worden, maar het criminaliserende as pect is in elk geval enorm. Er is een fikse organisatie voor nodig, mensen moeten omge kocht worden en zo voort," al dus de officier bij het uitspre ken van de eis. De advocaat van de Leidenaar kwam aan zijn verdediging niet toe. Hij had zich niet ge degen kunnen voorbereiden, omdat hij de gewenste proces stukken niet had kunnen in zien. Bovendien wilde hij nog getuigen horen. Zijn zaak wordt dan ook aangehouden. De raadsman van de naaste collega van deze verdachte was van mening, dat zijn cliënt was misleid en op een dwaalspoor gebracht. Reeds bij zijn aanhouding had verteld moeten worden, dat geruime tijd geleden al een gerechtelijk vooronderzoek (na het aftap pen van de telefoon) tegen hem was gestart. De verdachte wist daar niets van. „Onder die omstandigheden kon mijn cliënt de gevolgen van zijn be kentenis niet overzien," meen de de raadsman. De officier had een andere visie: „Hoewel hem niet bekend was, dat de telefoon was afgetapt, heeft hij bekend. Want juist als hem dat i. bij zijn aanhouding wel ver teld zou zijn, was sprake ge weest van een bekentenis on der dwang. U draait de zaak om Van een geheel ander kaliber waren de twee zwagers, die de hasj naar Nederland hadden overgebracht. Desolaat en ont daan zat het tweetal in de be klaagdenbank. De man die vanaf het begin wist waar het om ging, een 44-jarige Voor schotenaar, nam alle schuld op zich. De zwager (35 eveneens uit Voorschoten) zou onder valse voorwendselen ertoe zijn overgehaald mee te rijden naar Spanje. Pas toen hij niet meer terug kon en ook zijn zwager begon te beseffen wat hij zich op de hals had ge haald, was het te laat. Tegen de 44-jarige Voorschotenaar werd een gevangenisstraf van 8 maanden geëist. Voor diens zwager werd een straf ge vraagd van 8 maanden, waar van vier voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De advocaat, mr. Brandsma, sprak over „Een keurig en on schuldig heer, die met 1000.000 gulden in het vooruitzicht niet alles ten volle besefte. Met open ogen kwamen zij in een droom terecht, maar werden in werkelijkheid op een kwa lijke manier misbruikt. Wan wie zou, hen ziende, vermoe den, dat zij iets in hun schild voeren? De douane in elk ge val niet. De raadsman schet ste de naïveteit var» het twee tal: „Toen zij pech hadden mei de auto, zijn ze in Frankrijk met een wagen boordevol hasj naar de politie gegaan met hel verzoek of zij de pech wilde helpen oplossen...". Gepleit werd voor een alternatieve straf. Een plan daartoe werd de president van de recht bank, mr. Van Overbeek over handigd. Een belangrijke schakel in het geheel, de man die vooral in het buitenland contacten on derhield, verscheen gisteren niet op de rechtszitting. Ook zijn zaak wordt aangehouden. Over de andere vier verdach ten wijst de rechtbank over twee weken vonnis.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5