&D wil met bouwmarkt |n Sanders-garage College: Bezwaren van bedrijven tegen erfpacht vooral psychologische efvdA weigert nquête Leidse ndernemers lommissie legt lezwaren tegen lest emmingsplan loomburg naast ich neer Pieterskerk bloeit weer Actiegroep vraagt energiebedrijf om actiever beleid va IDEN LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1982 PAGINA 3 Honderdste ®J pk van de gehaald Bij een technische róle op de Oegstgeesterweg en Ie Rijnsburgerweg heeft de po- gistermiddag zes autowrakken de weg gehaald. Daarmee is ■■^aantal wrakken dat dit jaar in ag werd genomen tot boven de derd gestegen. In 1981 werden il 67 auto's van de weg ge ld. Het aantal technische con- »s is in vergelijking met de [te helft van vorig jaar niet ge- >n. Bij de controles van giste- werden 78 auto's aangehou- Twaalf bestuurders kregen bon. Lezing alternatieve geneeswijze In de Repelsteel aan de Breestraat 19 houdt Misja Visser woensdag 19 mei een lezing over natuurlij ke geneeswijzen, waarbij onder meer gebruik wordt gemaakt van krui den en homeopathie. De lezing begint om kwart over acht en de toegang kost twee gulden vijftig. Boeken gratis terug naar bibliotheek LEIDEN Alle openbare bibliotheken in Lei den bieden van maandag 17 mei tot en met za terdag 12 juni de mogelijkheid om alle boeken, die al lang geleden zijn geleend, kosteloos te rug te brengen. De bibliotheek heeft hiertoe besloten omdat ondanks herhaalde aanmanin gen duizenden boeken niet worden terugge bracht. Het gaat daarbij zelfs om boeken uit 1979, 1980 en 198L De bibliotheek is tot deze noodgreep gekomen, omdat ze ernstig wordt gedupeerd door de schade die wordt geleden. Het gaat onder meer om boeken die niet meer te koop zijn. Wanneer boeken niet worden te ruggebracht, worden ze opgehaald op kosten van de degenen, die verzuimd om zich aan de uitleenvoorwaarden te houden. Ereteken voor mensenredder LEIDEN De Leidse Inge borg van der Kamp wonend aan de Brikkenwal in Leiden heeft gisteren uit handen van burgemeester Goekoop een bronzen legdemaille ontvan gen namens de stichting Maat schappij tot Redding van Drenkelingen. Ingeborg van der Kamp heeft vorig jaar op 20 juli een 2-jarig kind, dat in de Zijl te water was geraakt, het leven gered. Ingeborg was toen 19 jaar oud. Twaalf inbraken opgelost LEIDEN/DEN HAAG Met de arrestatie van een 21-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft de politie twaalf in braken in Leiden opgelost. De man werd in de nacht van dinsdag op woensdag bij een inbraak in een strandtent in Scheveningen op heterdaad betrapt. De man bekende later onder meer vorig jaar april vernielingen te hebben aangericht in zwembad De Zijl. Zo werd voor 700 gulden glaswerk kapot ge gooid en verdween meubilair in het water. De man bekende verder een inbraak bij muziekhandel Servaas. Daar werd voor 13.000 gulden aan muziekinstrumenten en muziekapparratuur weggehaald. De inbra ken werden gepleegd om in de behoefte aan heroïne te voorzien. De politie onderzoekt wie er nog meer bij de serie inbraken be trokken was. ans ^JlDEN De bouwma- alenhandel Super Doe, et d onderdeel van het n s D concern, is met de ultu ieente in onderhande- tno r over een vestiging in J®' Sanders-complex. Is bekend is het de bedoe- dat het Sanders-complex dt afgebroken om plaats te maken voor een parkeergara ge. Deze garage zou 350 par keerplaatsen gaan tellen. Van uit de filosofie dat parkeer voorzieningen geen gemeen schapsgeld mogen kosten, wil de gemeente geen geld steken in het parkeerproject. Daarom is rekening gehouden met de bouw van kantoren en win kelruimte in het complex. Deze zouden moeten meebeta len aan de totstandkoming van de garage. Ook verwacht de gemeente een financiële bij drage van de Leidse winke liers. Via Ballast-Nedam is contact gelegd met Super-Doe. Aan een vestiging van deze winkel kleven echter nogal wat be zwaren. Het bedrijf zou de ge hele benedenverdieping van Sanders in beslag nemen waardoor in het complex ten minste 100 parkeerplaatsen minder gerealiseerd zouden kunnen worden. Bovendien verwacht de gemeente, dat een dergelijke vestiging de nodige parkeeroverlast in de directe omgeving met zich mee zal brengen. De ervaring heeft ge leerd dat bezoekers van dit soort winkels hun auto het liefst voor de winkeldeur zet ten. Dit zou problemen kun nen opleveren ook al omdat voor het Sanders-complex aan Levendaal en Sint Jorissteeg elk uur een groot aantal bus sen stopt. Aan de andere kant wordt verwacht dat de vesti ging van Super Doe het ka rakter van Leiden als regio naal winkelcentrum zal ver sterken. De gemeente hoopt op het effect dat inwoners van de regiogemeenten via de doe- het-zelf zaak ook het Leidse stadscentrum zullen bezoeken. Vooralsnog is besloten eerst eens uit te rekenen wat de bouw van een Sanders-par- keergarage precies gaat kos ten. Daarna zal worden beke ken of de vestiging van een groot winkelbedrijf wel nodig is om de parkeergarage exploi tabel te maken. Het ontwerp van de Sanders- parkeergarage, gezien vanaf de St. Jorissteeg. Kombrink Hans Kombrink, tot voor enkele dagen nog staatsse cretaris van Financiën, zal vanavond spreken tijdens de opening van de verkiezingscampagne van de Leidse afdeling van de PvdA. De start van deze campagne heeft plaats in het Antoniusclubhuis aan de Lange Mare 43, aanvang acht uur. Behalve de heer Kombrink wordt het woord gevoerd door de Leidse PvdA-lijst- trekker Dick Tesselaar. Voorts wordt opgetreden door het cabaret Dubbel en Dwars, het koor Stem des Volks en het trio Karei Boehlee. A4 De band „A4" treedt zaterdagmiddag op in het LVC aan de Breestraat 66. De leden van de band maakten deel uit van de Workmates. Het optreden begint om twee uur en een kaartje kost twee gulden. Hemelvaartsbal De Leidse volksdansvereniging Oud Poelgeest organi seert volgende week donderdag weer het traditionele Hemelvaartsbal in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. Op de muziek van het orkest van Johan Bae- rents en onder leiding van Hans Middelham worden bekende internationale volksdansen gedanst. Aanvang half acht, entree f7,50. Peerke Donders Van de 35 cursisten van de leidse afdeling van de ka tholieke nat. bond voor E.II.B.O. Peerke Donders zijn er 34 voor hun examen geslaagd. [DEN De PvdA-fractie in de Leidse gemeenteraad weigert vragenlijst van Leidse ondernemers te beantwoorden. In de uête worden vragen gesteld over de economische toekomst de Leidse binnenstad. De PvdA weigert uit vrees, dat de juête wordt gebruikt als een kapstok om de socialistische par- verketteren. Dit schrijft althans D. Tesselaar aan de opstel van de vragenlijst de Raad voor het Filiaal- en Grootwin- idrijf, het Koninklijk Nederlands Ondernemers Verbond en .eids City Centrum. de fractie laat Tesselaar weten, dat vier jaar geleden 'soortgelijke enquête door de PvdA uiterst uitvoerig en se is werd beantwoord. De socialistische visie op het binnen- Isbeleid, het verkeer en parkeren is in de afgelopen vier jaar ;randerd gebleven, zodat de antwoorden van destijds nog ge- van toepassing zijn. De heer Tesselaar zegt in zijn brief ts, dat vier jaar geleden de antwoorden van de politieke ijen in het geheel niet serieus zijn genomen, maar, integen- misbruikt voor een puur politieke anti-PvdA actie. „Aan vooravond van de verkiezingen kwam u tijdens een verkie- [sbijeenkomst van het CDA met een aantal conclusies uit de uête, waarbij aan geen enkele reactie van de andere politie- rnm partijen enige aandacht werd besteed. De hele enquête bleek om de PvdA te verketteren", aldus de heer Tesse- PvdA laat weten geen enkele behoefte te hebben aan het 'alen van de gebeurtenissen van vier jaar geleden en wil rom geen tijd investeren in het beantwoorden van de vragen. I en tijdens de aangekondigde bijeenkomst van de be- fendorganisaties op maandagavond 24 mei in de Stadsge- irzaal in het forum gaan zitten om het partijbeleid ten aan- van de economische toekomst van de binnenstad te verde- Egyptische kunst in Museum van Oudheden De Ambassadeur van Egypte In Nederland, de heer Alaa El-Din Khairat, opende gis termiddag de tentoonstelling „Beelden van Behnasa" in het Museum van Oudheden aan het Rapenburg 28. De ambassadeur kreeg uit han den van de directeur van het museum, de heer H. Schnei der, een bij de tentoonstel ling behorende catalogus. De tentoonstelling geeft een overzicht van Egyptische kunst tijdens de Romeinse overheersing. Behalve de traditionele stijl van de fara o's werden toen typische mengstijlen onder invloed van westerse wereld in de Egyptische kunst geïntrodu ceerd. De aanleiding van de tentoonstelling is, dat het museum er onlangs in slaag de een groep bijna levens grote grafreliëfs te verwer ven. De beelden komen uit de woestijn bij het dorpje Behnasa in Midden-Egypte. De tentoonstelling toont to taal circa 125 voorwerpen. Zo zijn behalve de beelden ook gouden sieraden, fijne statuetten en Griekse en Egyptische papyrusdocu menten te zien. De tentoon stelling duurt nog tot 3 okto ber en het museum is van tien tot vijf uur geopend, op zondag en feestdagen van één tot vijf uur. D'66 WIL VERSOEPELING ERFPACHTSVOORSTEL LEIDEN „De bezwaren die bedrijven hebben te gen erfpacht liggen meer in de psychologische sfeer dan dat zij te maken heb ben met de bedrijfsvoe ring. Uit tot nu toe ge voerde onderhandelingen zijn ons geen gevallen be kend waarin het bedrijf aantoonbare schade heeft geleden door de grond in erfpacht te nemen". Dat heeft het college geant woord op vragen van de VVD- fractievoorzitter F. Kuijers. Het college zegt echter een uit zondering op de erfpachtregel te willen maken wanneer een bedrijf aannemelijk kan ma ken dat erfpacht een negatieve invloed heeft op de bedrijfs voering. Het college geeft geen antwoord op de vraag hoe een dergelijke schade van te voren moet worden aangetoond. Het moet in ieder geval om een aanmerkelijk aantal arbeids plaatsen gaan. B en W willen echter ook niet zeggen wat ze onder een „aanmerkelijk aan tal" verstaan. Dat zou de on derhandelingspositie van de gemeente kunnen verzwak ken, aldus B en W. Het college zegt alleen een uitzondering op de erfpachtregel te willen maken wanneer er sprake is van aantoonbare schade en een groot aantal arbeidsplaat sen in het geding zijn. Deze koppeling acht het college „bij uitstek van belang voor de werkgelegenheid". D'66, hoewel als fractie nog niet officieel bijeen geweest, zal aandringen op versoepe ling van het erfpachtsvoorstel zoals dat er nu ligt. De partij is niet ontevreden met de ant woorden van het college op de vragen van Kuijers al hoewel fractievoorzitter Jan Hoekema enkele antwoorden wat „wol lig" vindt. Naar zijn mening blijkt dat uit de antwoorden in ieder geval dat het college be reid is te praten met bedrijven die schade zouden lijden van erfpacht. Hoekema zal tijdens het debat over de grondpoli- tiek aanstaande maandag drie amendementen indienen om het linkse compromis wat te versoepelen. Wanneer de raad deze amendementen aan vaardt, verwacht Hoekema dat zijn fractie, waarin verschil lende ideeën leven over de te voeren grondpolitiek, in zijn geheel voor het linkse compro misvoorstel zal stemmen. Aan neming van het linkse voorstel is met name afhankelijk van de eensgezindheid binnen de D'66-fractie. Het is zo goed als zeker dat CDA en VVD zich tegen het voorstel zullen uit spreken. IIDEN Hoewel er tegen het bestemmingsplan Roomburg 38 waarschriften werden ingediend, werd slechts een enkele leravond dopr de leden van de raadscommissies volkshuisves- en ruimtelijke ordening gehonoreerd. Vooral CDA en VVD üngen aan op versoepeling van de uitbreidingsregels ten aan- van de tuinbouwers in het gebied. LEIDEN De Pieterskerk bruisend van activiteiten en een cultureel middelpunt van de stad. Dat zou de kerk moe ten worden in de ogen van de Stichting Pieterskerk Leiden. De Pieterskerk wordt dinsdag 25 mei door prinses Margriet officieel geopend. Zij luidt hiermee een nieuwe periode in na een ingrijpende restauratie die de kerk van de ondergang heeft gered. De Pieterskerk moet plaats gaan bieden aan congressen, examens, tentoonstellingen, concerten en manifestaties. Dat alles moet de exploitatie van de kerk mogelijk maken. „Om ruimte te bieden aan al onze plannen is het banken- blok uit de kerk verwijderd. Alleen in de koorkerk staan nog banken opgesteld", aldus burgemeester C. Goekoop in de hoedanigheid van voorzit ter van de stichting. De eerste tentoonstelling is „Tussen He mel en Aarde". Van 17 juni tot 4 juli staat een aantal (model- )raketten en aanverwante za ken in de kerk opgesteld en Wubbo Ockels, de eerste Ne derlandse astronaut, zal ook aanwezig zijn. De restauratie van de kerk be gon in 1977, nadat de kerk voor niemand meer toeganke lijk was, wegens de vele gebre ken. De restauratie hield in de eerste plaats het uitvoeren van hoognodig onderhoud in. Zo werd het dak aangepakt. De kerk is niet volledig in zijn oude staat hersteld. Zo stond er tot 1512 een toren van 114 meter hoog bij de kerk. Na bouwen van deze ingestorte toren zou wat te prijzig wor den. Het dak van de kerk is niet bepleisterd maar er zijn steentjes ingemetseld. „Dat scheelt tonnen", aldus Goe koop. Feestprogramma Het feestprogramma ziet er als volgt uit. Op 22 mei wordt een panfluitconcert verzorgd door Fred Mann met Sander van Marion op orgel. Dit concert begint om acht uur De officië le opening op 25 mei begint om zeven uur. Medewerking wordt onder meer verleend door Joop Brons op het orgel, Louis van Dijk, de Koninklij ke Militaire Kapel en Thijs van Leer. Woensdag 26 mei treden „De Nachtegalen van Poznan" op. Dat is een koor uit Polen. Ook dit concert be gint om acht uur. De feest- week wordt besloten met op 28 mei een orgelconcert van Wim van Beek. De aanvangstijd van dit concert is kwart over acht. Voor de leden van het Poolse koor waarvan ook kinderen deel uit maken worden nog mogelijkheden om te over nachten gezocht. Het gaat om één nacht en het is de bedoe ling dat de Polen bij burgers worden ondergebracht. Inlich tingen zijn verkrijgbaar onder telefoonnummer 142874. De Vlietschansschool aan de Apollolaan 262 heeft het be zoek van het Poolse koor aan gegrepen om een hulpactie op touw te zetten voor Poznan. Medicijnen, in goede staat ver kerende kleren en zeep zijn de artikelen die het hardste nodig zijn. De goederen kunnen maandag van acht tot tien, van twaalf tot één en van vier tot half zes worden ingeleverd. Het opgeknapte Interieur van de Pieterskerk. TEN AANZIEN VAN HULP AAN IN PROBLEMEN GERAAKTE AFNEMERS LEIDEN Het Energie Be drijf Rijnland en de Algemene Raad van dit bedrijf moeten een actiever beleid gaan voe ren om degenen die door hoge energierekeningen in de pro blemen zijn geraakt, te helpen. „Het EBR moet eens ophouden met te wijzen op „de regels". Die houden immers het huidi ge systeem in stand en daar worden de Leidenaars niet be ter van. In andere steden, zoals Groningen, Leeuwarden „en Den Helder komen veel minder afsluitingen van gas en electra voor. Daaruit blijkt dat het een kwestie van willen van een energiebedrijf is. Ver andert het EBR zijn houding niet dan zullen wij gerichte ac ties voeren." Aldus besloot gis teravond Jurjen Jacobs van de Leidse actiecomités „Gasprijs- verhoging Nee" een openbare bijeenkomst over de gasprij- zenproblematiek. genwoordigers aanwezig van enkele Leidse politieke par tijen, ambtenaren van het Energie Bedrijf, Sociale Dienst en een stuk of dertig bewo ners. Men kwam uiteindelijk niet uit de hoofdvraag van de avond: wat kan men in Leiden doen tegen de energieprijzen, die van 1978 tot heden zijn verdubbeld en tegen de tien tallen afsluitingen per maand die die stijging met zich mee brengt? Op de bijeenkomst Ueek dat de toekomst er niet rooskleuriger uitziet. De Alge mene Raad van het EBR, waarin vertegenwoordigers van onder meer de Leidse ge meenteraad zitten, is onlangs in een vergadering met meer derheid akkoord gegaan met een voorstel om voor de ko mende vier jaar verhoogde gasprijzen vast te stellen. Ook de kosten bij afsluiting van gas en licht en de administratie kosten worden verhoogd. fl? vertegenwoordigers van het EBR wezen ter verdedi ging op het feit dat zij het be drijf door de verhoogde gas prijzen zelf in moeilijkheden zijn gekomen. Het versturen van aanmaningen en het rege len van afsluitingen zorgt voor een te grote belasting van het personeel. „We kunnen er wel 22 personeelsleden bij gebrui ken, maar het bedrijf kan de kosten voor hen niet dragen", aldus de heer Van Zuidam van het EBR. Op de vraag van het actiecomité of het EBR bereid is selectiever op te treden bij het afsluiten van gas ant woordde hij positief. Van de Sociale Dienst in Leiden, die zegt een „bemiddelende rol" te spelen voor mensen met beta lingsproblemen, kwam de me dedeling dat Leiden meedoet aan een overleg dat nu gaande is tussen het ministerie van CRM en de Sociale Diensten in Nederland over de moeilijk heden die mensen hebben met het betalen van hun energie rekeningen. V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3