hatcher: Geen vreedzame itverkoop van Falklanden Dader mislukte aanslag op paus volgeling Lefevre Reagan wil spoedig antwoord Brezjnev Yanden Boeynants waarschijnlijk voor gewone rechter >ok Amerikaanse regering laat ons in de steek Sombere rede paus 3eul van Cordoba*" lijft voorlopig Britse handen Haig: „Turkije is waardevolle vriend" AGL— ITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 14 MEI 1982 PAGINA 13 WASHINGTON De Amerikaanse president Reagan hoopt dat de Russische president Brezjnev gauw antwoordt op zijn voorstel eind juni onderhandelingen te beginnen over een vermindering van de oceaanoverschrijdende kernraketten. Tijdens een persconferentie in Washington verklaarde Reagan dat het Sovjet-volk en zijn leiders er het belang van inzien een oorlog te verhinderen. „Ik geloof dat een standvastige Ameri kaanse houding tegenover wapenbeheersing een overeenkomst naderbij brengt." Hij zei dat bij dit overleg de kruisraketten, waarover op dit moment in Genève overleg plaats heeft, niet zullen worden uitgesloten. Reagan maakte ook duidelijk dat het door zijn voorganger Car ter tot stand gebrachte verdrag SALT-II over de beperking van de strategische kernbewapening „de verkeerde weg" was. Vol gens Reagan stelde het verdrag de Sovjet-Unie in staat haar kernwapencapaciteit bijna te verdubbelen. SALT-II werd niet bekrachtigd door de Amerikaanse senaat na de Russische inval in Afghanistan. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgische kamer van volksvertegenwoordigers zal vandaag achter gesloten deuren een besluit nemen over de vraag of oud-minister Paul Vanden Boeynants door het parle ment zelf moet worden vervolgd of dat een gewone rechtbank zijn vermeende belastingontduiking moet behandelen. Een twee weken geleden speciaal samengestelde kamercommissie van ne gen leden is tot de slotsom gekomen dat zij niet bevoegd is Van den Boeynants te vervolgen. Het betrokken grondwetsartikel, dat aan het parlement de rol van rechter van instructie toebe deelt tegenover (ex-)ministers die van een misdrijf worden ver dacht, zou niet van toepassing zijn. Zulks omdat de belastingont duiking van Vanden Boeynants een privé- aangelegenheid zou zijn en los zou staan van zijn eertijdse functie als minister. Z^iilie Kortsjnoj 1 vrij IKJAVIK De echtge- Ojen de zoon van de naar 1^Vesten uitgeweken Rus te schaker Viktor Korts- jnogen over twee of drie -iden de Sovjet-Unie t Roiten. Dat heeft de voor aan. van de Internationale akfederatie, Olafson, na —(et met Russische auto dief0 verklaard. Beloofd is tooile famiüe Kortsnoj mag ■entjekken, als zoon Igor de ,rtit>en een half jaar straf ei heeft volmaakt, waar- f hef'J wegens dienstweige- 4ahlveroor(^ee^ was- Mor bus het zover, 'der- ichtelingen Pinkstergemeente: Paisley weggehoond in EG-parlement STRAATSBURG De Noordierse dominee Paisley is gisteren in het Eu ropees parlement in Straatsburg weg gehoond. In felle bewoordingen had hij het ge bruik van plastic kogels door de Britse militairen in Noord-Ierland verde digd. Paisley werd herhaaldelijk in de rede gevallen. Toen hij klaar was werd hij onthaald op hoongelach en boe-geroep, waarna hij de zaal verliet. Paisley was de enige spreker in het EG-parlement die het gevaar van de plastic kogels niet inzag. Het parle ment nam een resolutie aan, waarin wordt geëist dat het gebruik van de plastic kogels in de gemeenschap wordt verboden. Laatste poging om chaos in EG te voorkomen BRUSSEL De Belgische minister van buitenlandse zaken Tindemans en de voorzitter van de Europese Commissie, Thorn, hebben een laat ste poging gedaan de problemen in de Europese Gemeenschap over de landbouwprijzen en de Britse con tributie op te lossen. Londen wei gert in te stemmen met de nieuwe landbouwprijzen, zolang geen oplos sing is gevonden voor het probleem van de Britse bijdrage. Als de Brit ten na het voorstel van Tindemans en Thorn op dit standpunt blijven staan, zal de komende week eventu eel via een beroep op het Europese Hof van Justitie worden geprobeerd alsnog een beslissing te forceren. an onze correspondent Roger Simons) DEN De Britse Thatcher heeft middag gezegd, dat het conflict om de and Eilanden wil verken aan een dzame regeling, niet en vreedzame uitver- De haviken van Conservatieve partij jubelden toen Thatcher in het Lagerhuis verklaarde, dat haar doelstellingen onveranderd gebleven zijn. Groot-Brittannië zal zich niet door de Argentij nen in de luren laten leg gen. De premier ontkende, dat Groot-Brittannië bereid is be langrijke concessies te doen. Ruim 60 extreem rechtse Con servatieve Lagerhuisleden hadden de vrees uitgesproken, dat de Falkland-kwestie uit eindelijk toch voordeel zou op leveren aan Argentinië, omdat de Britse regering slappere ei-* sen begon te stellen. Premier Thatcher zei opnieuw, dat de wensen van de ongeveer 1.800 Falklanders van primair be lang zijn. „Deze mensen moe ten kunnen kiezen, onder welk regime zij willen leven", Premier Thatcher poogde het Lagerhuis ervan te overtuigen, dat haar kabinet zes weken na het begin van de Falkland-cri sis nog niets van haar krijgs haftigheid en oorlogszuchtig heid heeft ingeboet. Minister Pym benadrukte dat er géén staakt-het-vuren komt voor de Argentijnen het betwiste ge bied beginnen te ontruimen. Hij waarschuwde Buenos Ai res voor de mogelijkheid van toenemende militaire acties. „Wij betreuren de Britse do den en zijn niet voldaan over de verliezen die Argentinië zijn toegebracht, maar we mo gen niet vergeten wie de aan valler is en wie de eerste scho ten afgevuurd heeft. De ver- antwoordlijkheid ligt geheel bij de Argentijnen. Zij kunnen met de terugtrekking begin nen - nu". (Vervolg van de voorpagina) LISSABON In zijn toe spraak drong de paus ook aan op maatregelen om de kloof tussen rijk en arm te versmal len en op internationale hulp aan vluchtelingen die hun ge boorteland verlaten vanwege politieke, religieuze of ethni- sche verschillen. De paus drong tevens aan aan op een rechtvaardige en voor beide partijen eerzame vrede in de Falkland-crisis. Hij be vestigde dat zijn bezoek aan Groot-Brittannië alleen door gang zal vinden, wanneer het conflict om de Falkland -ei landen is bijgelegd. De Poolse kardinaal Machars- ki zei dat de paus door het in cident diep was geschokt. Fer nandez Krohn had de paus toegeroepen dat deze een „agent van Moskou" was en had hem verantwoordelijk ge steld voor de crisis in Polen. Over de gang van zaken rond de aanslag doen overigens ver schillende versies de ronde.. Het Vaticaan besteedde mini male aandacht aan het inci dent. De Vaticaanse woord- Het gebruik in Fatima te wui ven met witte zijden zakdoe ken werd door de paus over genomen, toen hij na het cele breren van de pontificale mis voor een miljoen pelgrims op het reusachtige plein van de menigte afscheid nam. voerder Romeo Panciroli ver klaarde gisteren dat de paus het wapen niet heeft gezien. Volgens de Amerikaanse aartsbisschop Paul Marcinkus, de lijfwacht van de paus, was de Spanjaard niet zo dicht bij dat hij een bedreiging voor de paus was geweest. Maar vol gens het relaas van ooggetui gen was de man wel zo dicht genaderd dat hij de paus had kunnen steken. ,rhBKOU De zes leden da de Pinkstergemeente gerSinds 27 juni 1978 in de - '*ïr van de Amerikaanse issade te Moskou op h] uitreisvisum wachten, dfen dat de regering van /erenigigde Staten geen luze aandacht aan hun ,T besteedt. Wanneer dat e' het geval zou zijn ge- fit, dan waren we al lang fiigreerd. Dit zei de 29-ja- Ljoebop Vasjtsjenko ^Jren tijdens een vraagge- ^k met twee Nederlandse ialisten. oont met haar ouders !r en Augustina) en haar "ige zuster Lila in een irkamer van drie bij vijf !r. In een aangrenzende t woont Maria Tsjmoe- v met haar 20-jarige zoon iteus. Pjotr Vasjtsjenko en ichtgenote proberen sinds een uitreisvisum te ver- |en, daar zij als niet-erken- jelovigen nu eens gevan- zaten en dan weer uit de Irlijke macht ontzet wer- vorig jaar begon hun ter Lidia een hongersta- om op deze manier een isvisum af te dwingen. Zij I op 12 februari, na in een inhuis te zijn behandeld de oorspronkelijke woon- s Tsjernogorsk in Siberië gezonden, j twaalf kinderen die in 'nogorsk zijn achtergeble- hebben op 23 april in hun ts en op 29 april in nabijgelegen Krasnagorsk Dnstraties gehouden. Op emaakte spandoeken eis ten zij toekenning van een vi sum. De eerste keer werden ze door de politie hardhandig aangepakt. Na de tweede de monstratie werd de elektrici teit in hun huis afgesneden. Zij worden nu dag en nacht be waakt. Ljoebop heeft de in druk dat dit geschiedt met het oog op het vredescongres der wereldgodsdiensten, dat deze week in Moskou plaatsvindt. „De overheid is bang dat zij naar Moskou komen om bij het congres te demonstreren". Het bezoek dat Billy Graham dinsdag aan de Vasjtsjenko's bracht, was voor Ljoebop een zeer ongebruikelijke ontmoe ting, zeer vreemd allemaal. „De gordijnen moesten dicht en er mocht naderhand niet over gesproken worden. Mijn ouders hebben zich hier fel te gen verzet, zei Ljoebop. Mijn vader zei: onze kinderen wor den in het openbaar mishan deld en als wij gasten ontvan gen moeten de gordijnen dicht". Tijdens de persconferentie op woensdag praatte Billy Gra ham op een persconferentie om deze zaak heen. Hij zei dat hij alleen voor de mensen in de ambassade had gebeden maar hij vertelde niet dat hij hen had bezocht. „Mijn ouders geloven niet dat de stille diplomatie van Billy Graham helpt", zei Ljoebop. „Als de Russische regering al iets aan hem beloofd heeft, zal dit toch niet worden uitge voerd". Zij had in april Gra ham in een open brief ge vraagd het congres in Moskou te boycoten. „U kunt beter het ANKARA De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Haig heeft Turkije geprezen als een „waardevolle en standvastige vriend" van de Verenigde Staten en een „onvervangbaar lid van de Navo". Haig zei dit aan het begin van een tweedaags be zoek aan Turkije. Hij verklaarde vetrouwen te hebben in de belofte van de generaals om tegen 1984 de democratie te herstellen. Verder wasa hij onder de indruk van de vooruitgang in de strijd tegen het politieke geweld. Bij de beteugeling van dat geweld zijn duizenden Turken opgepakt; velen van hen zouden in de gevangenissen zijn gemarteld. (Van onze correspondent) zijdDEN Kapitein Alfredo Astiz, die bevelhebber was van ïstefgentijnse troepen op het door Groot-Brittannië heroverde Md Zuid-Georgië, blijft nog een poosje in Britse gevangen- t rt. Zijn soldaten en enkele burgers, in totaal 189 Argentijnen, ingjisteren onder auspiciën van het Rode Kruis met een DC-10 vloMartinair van het eiland Ascension via Uruguay naar Ar- lasthië teruggekeerd. rd"J jesluit kapitein Astiz vast te houden werd op het laatste mo le, I genomen. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken igrpnden is daartoe besloten op aandrang van Zweden en mejkrijk. astitein Alfredo Astiz, die „de beul van Cordoba" wordt ge- n tid, zou tal van misdaden op zijn geweten hebben, waaron- ïtigzerkrachting en marteling. Frankrijk wil hem ondervragen e k) het verdwijnen van twee Franse nonnen in Argentinië in idtl de zusters Alice Domont en Leonie Ducquet. Volgens di- aghi getuigen zou Astiz persoonlijk de ontvoering van de beide eladeuzen georganiseerd hebben. Alle door Parijs aangewende projigen om opheldering te krijgen zijn steeds op niets uitgelo- t zi 3.J.ens Zweden is Astiz de vermoedelijke moordenaar van een gdetige Zweedse, Dagmar Heglin, die vijf jaar geleden in Bue- kaïjAires spoorloos verdween na een razzia onder studenten, oalfens bepaalde bronnen werd zij doodgemarteld; volgens an- dej heeft Astiz haar op straat in de rug doodgeschoten, tkejtein Astiz zou ook de organisator zijn van het „uitzaaien" indpolitieke gevangenen: het boven zee uit helikopters gooien vejtegenstanders van het regime. Verminkte lijken zijn her- itigdelijk aangespoeld in Argentinië zelf, maar ook in Uruguay, tiedrgentinië zijn tussen 1976 en 1980 meer dan 15.000 echte of neende tegenstanders van de militaire junta verdwenen, k fde meesten van hen is nooit meer iets vernomen, rat! de Britten op 25 april Zuid-Georgië heroverden hadden zij 1 zq'in de gaten dat de blonde kapitein Astiz internationaal be- 2 hit is. Ze nodigden hem zelfs uit om aan boord van één van biiritse oorlogsschepen te dineren. lastl verzoeken tot uitlevering hebben Groot-Brittannië in een >od lijk parket gebracht. Kapitein Astiz is een krijgsgevangene, :inap grond van de Conventie van Genève van 1949 alleen zijn ijnh en stamnummer moet onthullen. Hij kan niet onder- d. kd worden over zaken die niets te maken hebben met zijn ove&ire gevangenneming op Zuid-Georgië. vai - Twee van de 189 Argentijnen die gisteren door Martinair vanaf Ascension naar huis zijn bij hun aankomst op de Britse basis in het midden van de Atlantische Oceaan. De Argentijn links op de foto is de soldaat, die bij de Britse aanval op Zuid-Georgië zijn linkerbeen kwijtraakte. LISSABON De 32-jari- ge Spanjaard Juan Fer nandez Krohn, die woens dagavond in Fatima een aanslag op paus Johannes Paulus II heeft willen ple gen, blijkt een priester te zijn en aanhanger te zijn van de conservatieve Franse bisschop Marcel Lefebvre, die tegen de hervormingen van het tweede Vaticaanse conci lie is. Dit heeft de Portu gese politie meegedeeld na verhoor van de Span jaard. Krohn is woensdag vanuit Frankrijk naar Portugal ge gaan. Volgens de Portugese wet kan hij veroordeeld wor den tot maximaal twintig jaar gevangenisstraf. De Spanjaard placht iedere zondag een mis op te dragen voor een klein groepje volge lingen in het Normandische Rouen. Fernandez-Krohn kwam daar een jaar geleden aan. Volgens sommigen is hij een mysticus. Hij zou aan een on bekende ziekte lijden. In Rouen namen zijn volgelingen met verbijstering kennis van het bericht dat hij met een ba jonet een aanslag op de paus had willen plegen. Krohn was aanvankelijk stu- Drie leden van de familie Vasjtsjenko in hun kelderwoning in de Amerikaanse ambassade in Moskou: moeder Augusta (rechts) en haar twee kinderen Lilia en Lubov. hoorden we dat zij zich hier op de ambassade moeilijk kunnen vertonen. Maar waar waren Pimen (de Russich-orthodoxe patriarch) en Bitsjkop (Baptis tenleider), toen Lidia na haar hongerstaking in een zieken huis hier in Moskou lag?" Ljoebop zegt dat zij en haar fa milieleden nooit de hoop heb ben verloren eens te zullen emigreren. En zuster Lila zegt over het verblijf in de kelder: „Dit zal niet mijn hele leven duren". In de Verenigde Sta ten heeft vorig jaar de senator Carl Levin een wetsontwerp ingediend waarbij aan de fa milies Vasjtsjenko en Tsjmoe- chalov het Amerikaanse staatsburgerschap wordt toege kend. Dit wetsontwerp komt pas in behandeling als het sub comité voor immigratie en vluchtelingen behandeling er van toestaat. In Amerika is in tussen een massale briefcam- pagne op gang gekomen om deze commissie daartoe te dwingen. Ljoebop vertelde dat tijdens de hongerstaking van Lidia er soms honderd brieven per dag binnen kwamen en de steun over de hele wereld groeit nog steeds. „Als jullie in het weekend de ambassade niet binnenkomen, ga dan maar gewoon in de venster bank van het (getraliede) kel derraam zitten. Zo kunnen we ook wel praten". En wijzend naar het gazon in de Tjaikows- kistraat zegt ze met een lach: „Dat is onze voortuin". Het zevendertig centimeter lange mes, waarmee de priester Juan Krohn van plan was een aanslag te plegen op paus Johannes Paulus II. Het zat verborgen in een, ook op de foto afgebeelde, aktetas. dent in de economie en had geen bijzondere godsdienstige belangstelling. In 1976 sloot hij zich aan bij de katholieke tra ditionalistische beweging die in 1970 door aartsbisschop Marcel Lefebvre werd opge richt. Lefebvre wijdde Fer nandez-Krohn tot priester in 1978, maar ongeveer twee jaar verbrak hij de nauwe banden met Lefevre omdat hij weiger de de paus te erkennen. De Spanjaard sloot zich ver volgens aan bij een obscure katholieke groep in Frankrijk, de sedevacantistes, een sekte die er van uitgaat dat de pau selijke zetel vacant is geweest sinds de dood van paus Pius XII in 1958. De groep stelt zich op het standpunt dat alle late re pausen ketters waren. Fernandez-Krohn verwekte al eerder opschudding tijdens een gebedsdienst voor Polen in de Parijse Sacre Coeur, die geleid werd door de Franse aartsbis schop Jean-Marie Lustiger. Hij greep toen plotseling de micro foon van Lustiger en begon daarin te schreeuwen. Het was bekend dat Fernandez-Krohn een grote afkeer had van de belangstelling van paus Johan- nes-Paulus voor Polen. In een artikel voor het blad Fideliter van mgr. Lefevre vergeleek hij de leider van Solidariteit, Lech Walesa met Stalin. Russische bewind vragen de internationale verdragen na te komen die zij wel ondertekend heeft, maar waar het nooit de hand aan houdt". Ljoebop toonde zich ook te leurgesteld over het feit dat tot nu toe nog geen enkele deel nemer bij hen langs is geweest. Van de Russische kerkleiders, die ook meermalen een brief van de Vasjtsjenko's hebben ontvangen, hebben ze nog nooit iemand gezien. „Via via

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13