Hollywood leeft van de stereotypen Veelbelovende start van „De vierde man" Crisis in kabinet kwam voor examens mooi op tijd Het on voltooit- in pasklaar jasj Hoogleraar: Afschaffen inkomsten- belasting is I beste banenpb MICHAEL SCHULTZ, NEGERREGISSEUR DIE BLANKE BARRIERE DOORBREEKT MXXWW, FILM/BINNENLAND leidsecourant vrijdag 14 mei 1982 pag de eerste plaats een rol te ge ven als neger, maar hen, onaf hankelijk van hunxhuids- kleur, gewoon een bepaald type karakter te vragen. De negeracteur Dy Dee Williams is daar een voorbeeld van. Eerst nog de negerpianist in Diana Ross' „Lady sings the Blues", later „gewoon" een op posant van Sylvester Stallone in Night Hawks. Michael Schultz lacht: „Ja, maar je moet niet denken dat die ver anderingen door de studio's worden uitgevonden. Die ko men vanuit de acteurs. Er wordt namelijk door de bon den grote druk op de film maatschappijen uitgeoefend om meer werk voor de zwarte leden-acteurs te scheppen. Vandaar". Hollands concert Schultz zelf, een elegante ver schijning met zeer opvallende, lichte grijsgroene ogen, heeft meer pijlen op zijn boog dan alleen film. Met zijn vrouw Gloria heeft hij Crysstalite Productions opgericht om ge heel eigen programma's voor video te ontwerpen en die door te verkopen aan televi siestations. Schultz: „Onze eer ste produktie is net klaar. Vo rige week vertoonden we hem voor het eerst in Los Angeles, en we zijn er nu mee in Euro pa om er meer mogelijkheden voor te zoeken. De groep Earth, Wind and Fire kwam allereerst met het idee voor een film. We dachten aan een documentaire, met interviews en stukken uit concerten. Maar toen ik Earth, Wind and Fire op het toneel had gezien, was er nog maar één mogelijk heid: die concerten zijn zo enorm prachtig en overweldi gend, dat je het daarbij moet laten. Het moest er als een film uitzien. Om die ongeloof lijke band, die tijdens zo'n con cert tussen groep en publiek ontstaat, ook op het beeld te krijgen, heb ik met de camera dicht op de muzikanten geze ten. Er tussenin eigenlijk, om de blikken naar elkaar, de reacties van en op het publiek op te vangen. Daardoor krijg je die enorme kracht. We heb ben opnamen bij drie concer ten gemaakt, in Los Angeles, Oakland en Londen. Weet je dat Earth, Wind en Fire in Eu ropa veel jazzier speelt? Het Amerikaanse publiek vraagt om zoveel mogelijk hits. In Europa hebben ze meer muzi kale vrijheid. Het concert dat ze in Nederland hebben gege ven, vonden ze het mooiste dat hun is overkomen. Het voltal lige publiek op de stoelen, dansend, klappend. Er kwam geen eind aan. Ze waren er echt compleet kapot van. En achteraf zeiden ze: Dat concert in Holland, dat had je moeten gebruiken voor je film". „We hebben ons eigen geld in Chryssalite Productions ge stopt. Wat het wordt weten we nog niet. Onafhankelijke vi- deo-produktie staat nog in de kinderschoenen. Er zijn nog geen regels voor. We willen dat uitvinden, eerst gewoon met muziekprojecten, die ik niet allemaal zelf zal regisse ren, maar waarover ik de su pervisie heb. Het is een gok, maar tenslotte blijf ik mijn bo terham verdienen met het ma ken van speelfilms en theater. Want ik ben begonnen als re gisseur van toneelstukken, zware, serieuze probleemstuk ken. Pas in Hollywood ben ik comedies gaan maken. Er zijn plannen voor een nieuwe speelfilm. Het wordt een blij spel over Wall Street, een co- medie om geld dus. Het aller eerste dat ik ga doen op Broadway, is een bewerking van het stuk van de Italiaan Darrio Vo, De plotselinge dood van een anarchist". En dat is een mooi stuk come- die over de uiterst duistere po litieke moord in Italië. Mi chael Schultz valt durf niet te ontzeggen". BERT JANSMA De tiende (onvoltooide) symfonie van Gustav Mahler door het Rolti Philharmoni8ch Orkest o.l.v. Kurt Sanderling. De Doelen, Rotterdam ling hedenavond. Het verhaal rond de tiende symfonie van Gustav Mahli lang verhaal. Het is het werk, dat de componist onvoltooi en daardoor aanleiding gaf tot vele speculaties omtrentj doelingen van Mahler. Weliswaar was de ontwerp-partit reed, doch slechts het Adagio en het deel Purgatorio wat doende uitgewerkt. Niet minder dan dertien jaar bleef he schrift verborgen, maar in 1924 gaf weduwe Alma Mal stemming een facsimile-uitgave te publiceren. In datze] gaf Mengelberg met zijn Concertgebouw-orkest van de delen een uitvoering. Volgens sommigen heiligschennis, anderen een monument. Het Rotterdams Philharmonisch o.l.v. Eduard Flipse gaf nog een uitvoering in 1937, totdal gelsman Deryck Cooke zich over het geheel ging buigt derde versie publiceerde hij in 1972 en tijdens het Hollam val in 1975 liet het Residentie-Orkest o.l.v. Jean Martinoi hoe uitstekend het klankbeeld van Mahler was getrol 't zo ooit Mahlers bedoeling zou zijn geweest laat zich sli den. Ter afsluiting van het seizoen gaf het R'dams Philh. Orkj teravond een weergave van Cooke's visie en het was <i Kurt Sanderling die het ensemble tot een schitterende iik tatie wist te inspireren. Reeds de inzet van het wondel Adagio hield de belofte van een muzikale belevenis in zij) grote orkestrale apparaat reageerde nauwgezet op de in van Sanderling, die andermaal bewees een dirigent vai klasse te zijn. Alle facetten werden magnifiek belicht, bouw was magistraal en de muzikale intensiteit was groi zelden uitgevoerd werk kreeg groots gestalte. ADR. IJ. Geprge Segal de blanke vader van een onverwachte zwarte zoon In „Carbon Copy". DEN HAAG Verminderen van de belastingprogressie, ge koppeld aan het terugdringen van de inkomensstijging, die door deze progressie is veroor zaakt en afschaffing van de inkomstenbelasting is het beste banenplan. Dit zei prof. D.A.M. Meeles, buitengewoon hoogleraar in het belastin grecht aan de Katholieke Ho geschool in Tilburg en belas tingadviseur vandaag op de ■belastingconsulentendag in Den Haag. Prof. Meeles redeneert, dat de loonbelasting (34,5 miljard gul den) en inkomstenbelasting op de particuliere ondernemingen en vrije beroepen (6 miljard gulden) gepaard gaan met so ciale verzekeringspremies tot een totaal van 72,5 miljard gul den. De op het arbeidsinko men drukkende heffingen be lopen dus in totaal 113 miljard gulden, ofwel eenderde van het nationale inkomen en on geveer de helft van de bruto loonsom. Door afwenteling re sulteert dit in een veel te hoog loonkostenniveau bij de vrije beroepen. Ook de overheids uitgaven zijn daardoor verder uit de hand gelopen. Prof. Meeles vindt, dat een groot deel van de druk van loonbelasting en sociale lasten moet worden verschoven naar de kapitaalintensieve bedrijfs takken door middel van aan gepaste loonsombelasting. Dan wordt tevens vermeden, dat de vakbonden beslag op de ruim te daar gaan leggen met loon eisen die het hele loongebouw opkrikken. Ook zouden de bruto-inkomens van de vrije beroepen en hogere, ambtena ren fors omlaag moeten, maar dan wel tegelijk met een ver laging van de belastingpro gressie van ongeveer 50 pro cent. Over de vennootschapsbelas ting zei prof. Meeles, dat hier bij ten onrechte de kosten van het eigen vermogen als belast bare winst worden beschouwd. Daardoor werd veel duur ei gen vermogen vervangen door goedkoop vreemd vermogen, wat de weerstand van veel be drijven heeft verzwakt. Prof. Meeles noemde de repa ratiewetgeving eenzijd| wordt alleen ten gunste) fiscus gerepareerd. M| voorstellen uit het i| Hofstra tot eliminering onrechtvaardige invloi de inflatie op de belast) fing, wordt genegeerd"! Prof.mr. J.F.M. Giele, i raar in het belastingri Leiden zei, dat de kne bij de inkomstenbelasti uitstrekken over een 1 groep belastingplichtig dat het ingewikkelde k ervan niet alleen leidt begrip, weerspanningh ontduiking bij de belai taler, maar ook tot pro bij de belastingdienst zi Belastingconsulent B.J. uit Den Haag voegde toe, dat men niet kaï gaan met enkele mal jaar al reparerende de ving steeds ingewikke maken, de achterstand belastingrechter te ve en de belastingplichtig fiscaal-politionele actiei gareel te brengen. Voorzitter A. Jolink „Nederlandse Federal Belastingconsulenten zi lijks te ervaren hoe 1 nood gestegen is op b terrein van de belas fing. „Tussen die nood peil van de belastinj bestaat zeer waarschijn rechtstreeks verband, dels zijn de grenzen ovi den van wat aanva wordt geacht". Hij een fundamentele beha van deze problemen d parlement. De Tilburgse hooglera Chris P.A. Geppaart ze burgers zich meer moeten worden van c waarop zij bijdragen aa nanciering van over! gaven. Zij kunnen d; van merken bij de ge lijke onroerend-goedb naheffing loonbelasti premieheffing over 1 kengeld. De strijd om c tingdruk is naar zijn teveel een politiek schapsspel, waarbij de vers en de werknem tijd tot tijd een beurt overslaan. Persconferenties voor Neder landse speelfilms waarvan nog geen meter opgenomen is, zijn meestal uit den boze. De pro ducent stelt zijn regisseur voor en deze introduceert op zijn beurt weer de medespelenden en zijn medewerkers. Als er vragen komen over het onder werp, blijft het meestal bij de mededeling dat het een leuke komedie gaat worden of een aangrijpend drama. Als je dan nog eens een draaidag mee maakt, bekruipen je de angsti ge vermoedens dat het wel eens niet zo leuk of zo aangrij pend zal worden en als de film dan tenslotte in officiële verto ning gaat, moet je je eigenlijk helemaal leeg maken, alles wat er werd gezegd en wat je gezien hebt vergeten, om de film objectief te beoordelen. Een enkele keer, zoals deze week met Paul Verhoeven's verfilming van Gerard Reve's „De vierde man" gebeurde, krijg je de indruk dat het best eens een verrekt goeie film kan worden. De mannen ach ter de tafel wisten waar ze het over hadden. Gaven het ant woord op een vraag liever aan een ander als zij van mening waren dat hij het beter kon zeggen. Daar was in de eerste plaats Gerard Reve zelf, die liever niet over Paul de Lussa- net's „Lieve jongens" praatte, het aan de scenarioscrijver Ge rard Soeteman overliet om zijn boek in beelden te vertalen „zolang hij maar eerbied zou hebben voor het thema." Soe teman op zijn beurt gaf toe zich enkele visuele vrijheden te hebben veroorloofd, waar door bijvoorbeeld de op 8mm opgenomen amateurfilmpjes van de vrouwelijke hoofdfi guur Christine in de film een belangrijke rol spelen. Regis seur Paul Verhoeven gaf weer op zijn beurt blijk het boek grondig bestudeerd te hebben en ging uitvoerig in op de be wering dat hij een „volksfil mer" zou zijn. Ik probeer ook mensen te bereiken, die ik niet dagelijks ontmoet en waarmee ik in de normale om gang geen contact mee heb." Wat de keuze van de hoofdrol spelers betrof, was hij zeer po sitief. Jeroen Krabbé na „soldaat van Oranje" en "Een vlucht regenwulpen" heeft voor het Nederlandse publiek de plaats ingenomen van de naar Amerika vertrokken Rutger Hauer en Renee Sou- tendijk, die steeds weer haar veelzijdigheid vertoont van boerenmeisje in Wim Verstap pen's „Pastorale" tot verzets strijdster in Ben Verbong's „Het meisje met het rode haar"is met een heel nieuw gezicht de logische opvolgster van Monique van de Ven. Om van de internationaal bekende Sylvia Kristel, die altijd het zelfde is, maar niet te spreken. En dan is er nog altijd produ cent Rob Houwer, die niet over verdere filmplannen wil spreken omdat hij altijd ook nog bezig is met zijn Ollie B. Bommelfilm. Die is nu voor driekwart al klaar" zegt hij, terwijl hij niet zonder trots een aantal fraaie diaS uit zijn bu- raula tovert. Je mag het als filmrecencent eigenlijk niet zeggen, maar „De vierde man" is een film waarvoor je je hand in het vuur zou durven steken. MILO Renee Soutendijk en Jeroen Krabbé, die de hoofdrollen vervullen In Paul Verhoeven's verfilming van Gerard Reve.s „De vierde man". MONTREUX Een negerregisseur zijn en meedraaien aan de top van Hollywood is minder gemakkelijk dan je vandaag de dag nog zou denken. Goed, het is ooit Sydney Poitier gelukt, maar die had zich al de zeker heid van zijn ster-zijn verworven, kon een beroep op het grote geld en zijn populariteit doen om zelf films gefinancierd te krijgen. Maar buiten zijn voorbeeld bleven zwarte regisseurs „veroordeeld" tot zwarte films. Films dus over zwarte mensen in hun levenssitu aties en met hun problemen. Op zichzelf niet zo gek, want je kan dan in elk geval verwachten, dat zo'n re gisseur weet waarover hij het heeft. Maar het is aan de andere kant een vorm van „apart heid" om een filmer op zulke specifieke onderwerpen vast te leggen. In Hollywood duikt de laatste jaren steeds frequen ter de naam van Michael Schultz op; op de klank af gaand zou je zeggen, een regis seur van Duitse voorouders. Niets is minder waar: Schultz is een donkere Amerikaan, .die, ondanks dat hij zwart is, een aantal respectabele Holly- wood-successen op zijn naam heeft: Carwash, een muzikale hitkomedie over een aantal 'mensen in een auto-wasseret te, de muziekfilm Sgt. Pep per's Lonely Hearts Club Band en de kortgeleden in Neder land uitgebrachte film Carbon Copy. Michael Schultz trad vrij onverwacht op tijdens het Gouden Roos-festival in Mon- treux, om een eigen video-pro- duktie aan de man te brengen, getiteld Earth, Wind and Fire in Concert. Vandaar aan hem de vraag, hoe je ondanks een donkere huidskleur in het conventionele Hollywood toch aan de top kan komen. Michael Schultz: „Hollywood leeft van de stereotypen. In alle opzichten. Een acteur die succes heeft in een bepaalde rol, wordt al gauw een- etiket opgeplakt: dat is een komedie acteur, dié is geschikt voor zware rollen. En als je niet op past, kom je daar niet vanaf. Als zwarte Amerikaan heb je dan nog het nadeel, dat je door je huidskleur alleen met zwar te films te maken krijgt. Ik heb erg hard moeten werken om de filmproducenten ervan te overtuigen dat ik meer wil en meer kan. Dat betekent wel dat je af en toe moet geven en nemen. Een algemene tendens kan je in mijn succes zeker niét vinden. Het hangt zeer sterk van je eigen persoonlijk heid af". Schultz had een nogal uniek thema. Bij een keurige joodse- Amerikaanse zakenman, ge trouwd met dochter van de baas van een groot concern, komt een negerjongen binnen met de tijding van de dood van een donkere vrouw, met wie de zakenman vroeger een verhouding heeft gehad. Lager wal Dan komt de klap op de vuur pijl: hij blijkt de zóón van de blanke zakenman, die de ver houding indertijd heeft afge broken op het moment dat de vrouw (zbnder dat hij het wist) zwanger was. De zakenman, gespeeld door George Segal, probeert zijn nieuw verwor ven zoon, die geen cent heeft, onder het mom van sociaal- Druk Toch lijken er veranderingen in de filmindustrie wat betreft de blank-zwart verhouding op gang te komen. Er is zelfs een tendens negeracteurs niet in Earth, Wind en Fire in concert. Michael Schultz voelendheid binnen zijn gezin te smokkelen. Maar de aap komt uit de mouw, en de con ventionele wereld, waarin hij leeft, stelt hem voor de keus: öf de negerjongen weg, óf hij kan zelf zijn leventje wel ver geten. Een vader blijft een va der, en zij het met tegenzin kiest Segal voor de zoon. Maar dat betekent dat zijn vrouw hem uit huis zet en dat de al machtige concern-pa hem de toegang tot de zaak verbiedt en zijn bankrekeningen blok keert. Blanke vader en zwarte zoon staan op straat en raken aan steeds lager wal. Ze ko men zelfs in de meest armoe dige omstandigheden in het neger-getto van Los Angeles, Watts, terecht. De blanke Se gal is in feite opeens „zwart". Een ongebruikelijk thema en voor bepaalde gebieden in Amerika zeker behoorlijk ge durfd. Rij zwarte bezwaren Michael Schultz: „De film is in Amerika geen groot succes ge worden. Hij is uit de kosten gekomen, maar daar hield het mee op. Beslist geen Carwash dus. Maar de meest opvallende ervaring voor mij was eigen lijk, dat de bezwaren tegen de film niet zozeer van blanke zijde kwamen, maar van het negerpubliek. Dat kon er niet om lachen. En achteraf is dat niet zo gek als het lijkt. Wan neer je nog dagelijks met der gelijke toestanden en de conse quenties van het hebben van die andere huidskleur wordt geconfronteerd, dan zou je het ook niet leuk vinden. Daar heb je de veiligheid van een stuk afstand voor nodig. Toch blijft het een onderwerp dat belangrijk voor me is. Het gaat over dingen die wéar zijn. Dingen die iedereen wel weet, maar waar men met een grote boog omheen loopt". DEN HAAG/LEIDEN Nu het dan toch gebeurd is kan men zeggen, dat de zes PvdA- -ministers op geen betere dag uit het kabinet Van Agt-2 had den kunnen stappen dan woensdag jl., de dag vooraf gaande aan het examen ge schiedenis en staatsinrichting voor de drie takken van het algemeen voortgezet onder wijs. Dat politieke feit maakte het eerste onderwerp „Koning Kabinet Kamers" wel heel actueel. Maar dat was puur toeval. De betrokken commissie kon deze jongste politieke ontwik keling natuurlijk niet voorzien toen zij de opgaven vaststelde. Anders zou een leuk vraagje geweest kunnen zijn of we hier nu te maken hebben met een kabinetscrisis of met een ministerscrisis. Zo'n vraagje zou de kandidaten waarschijn lijk meer hoofdbrekens heb ben gekost dan de in feite ge stelde vragen over onze staat sinrichting, die niet al te moei lijk waren. Hoewel: uit de ma vo-hoek klonk toch het geluid: pittig! mavo Om met dat mavo te beginnen (want dat heeft altijd de mees te examenkandidaten), het volgende. Handelskennis open vragen gistermorgen bezorgde de bijna 35.000 kandidaten van mavo-4 een stuk werk, dat zo wel door de leraar als de kan didaten van „onze" school pit tig werd genoemd. En dat zat niet zozeer in de moeilijk heidsgraad als wel in de Uitge breidheid van de opdrachten. Elke vraag was opgesplistst in allerlei deelvragen, waarvan de beantwoording telkens weer de nodige tijd vergde. Verscheidene leerlingen zei den dan ook, dat zij de hun toegemeten tijd hard nodig hadden gehad. Zij klaagden er ook over dat er nogal wat „verklaard" moest worden. En met sommige vreemde woor den als bijvoorbeeld „clausule" konden zij niet uit de voeten. Pittig, hoewel goed was ook het woord dat onze mavo-zegs- lieden gebruikten voor het vak geschiedenis en staatsin richting, zowel wat mavo-3 be treft (ruim 3.200 kandidaten) als mavo-4 (ruim 37.000 kandi daten). Als pluspunt werd ge noteerd, dat naast vragen over feiten ook voldoende denkvra- gen waren opgenomen. Over het tweede onderwerp „China na de dood van Soen Jat-sen tot de dood van Mao Zedong (1925-1976)" merkte men op dat in vraag 16 het antwoord werd gegeven op vraag 14. De mavo-3-kandidaten von den het werk nogal moeilijk, vooral het China-gedeelte. Hun lotgenoten van mavo-4 vonden dat ook en voegden daaraan toe, dat je met krant- lezen en tv-kijken alléén er echt niet kon komen. En dat is dan eigenlijk een compliment voor de samenstellers van het examen. havo Handelswetenschappen recht voor het havo gistermor gen leverde voor de bijna 14.000 kandidaten geen bijzon dere moeilijkheden op, vond onze leraar. Het werk was evenwichtig opgebouwd. De fabricageboekhouding die bij na elk jaar aan de orde is, kwam nu niet voor. En dat zal voor een aantal leerlingen een tegenvaller zijn geweest. De leerlingen zelf spraken van „het nodige rekenwerk". De opgaven 4c en 3 vonden zij het moeilijkst. Maar het geheel viel toch wel mee, moesten zij toegeven. Beslist niet overdreven moei lijk vond de leraar het examen geschiedenis en staatsinrich ting voor het havo (bijna 23.000 kandidaten). Het eerste onderwerp over het Neder landse staatsbestel vond hij ta melijk eenvoudig. Het ge vraagde kennisniveau stelde niet veel voor en als de leer lingen het functioneren van ons staatsbestel een beetje heb ben begrepen en consequent waren in de toepassing van de uitgangspunten, konden er niet erg veel moeilijkheden zijn geweest, meende hij. Van het China-onderwerp noemde hij opgave D uitge sproken simpel. Opgave E vergde wat meer tijd, maar kon toch met redelijk succes worden gemaakt, vooral bij een goed gebruik van het bij geleverde materiaal. vwo Ook economische wetenschap pen II en recht voor de bijna 7.000 vwo-kandidaten was goed te maken, zei onze leraar. Het vraagstuk over de balans waardering verscheen na eni ge jaren weer eens op het to neel. De leerlingen van „onze" school hadden daar veel in ge oefend, dus voor hen was dat geen probleem. Die leerlingen zelf vonden opgave 4 het moeilijkst. Van de opgaven geschiedenis voor het vwo zei onze leraar, dat zij-veel werkmateriaal be vatten waarop de vragen geba seerd waren. Geschiedenis wordt steeds meer een ,tdpe"- dan een „leer"-vak, merkte" hij op. Bewerkelijk, tamelijk maar toch niet al te moeilijk werd het examen staatsinrichting voor het vwo genoemd. Een aantal vragen was op recen,te gebeurtenissen geënt netten Van Agt 1 en bijhouden van de a< blijft dus belangrijk. 1 na-gedeelte vond me maar wel actueel. C werd over de onoverzi heid van de lay-out.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12