Oud Nieuwkoop herleeft in nieuw smederij museum REGI0U0UR1NAA ALPHENS GEMEENTEBESTUUR ONTHOUDT BUURTCENTRUM RIDDERVELD SUBSIDIE ■8" EckbcSoutont Huttenbouwweek is van de baan ZATERDAG OFFICIEEL OPEN DONDERDAG 13 MEI 1982 PAf Forumavond Leden van het CDA, de PvdA, WD, PPR, PSP es in Noordwijk zullen morgenavond hun gemeen<cp' sprogromma's tijdens een forumavond in De Kulj i lichten. De lijsttrekkers Alkemade (CDA), J»t (WD) en Bedijn (PVDA) zullen dat voor hun j doen. De PPR wordt vertegenwoordigd door deHn Verweij, de PSP door de heer Plug en D'66 door der Rijnbeek. Zij krijgen in eerste instantie slechü?n minuten spreektijd. Het publiek kan daarna vifg' stellen. De bijeenkomst begint om halt negen. Tear Fund De werkgroep Alphen aan den Rijn van het Internatm Evangelisch Hulpfonds „Tear Fund" houdt zaterdag m een bijeenkomst in gebouw Nabij in Alphen. Op her gramma staan onder meer een rommelmarkt en optt van „De Lenteklokjes" en de groep „His Revalatioi het progranfma. De bijeenkomst wordt gehouden one motto „Kom en Zie". Zoals het motto al aangeeft, is bedoeling dat men in Nabij nader kennis neemt van tiviteiten van het Tear Fund. De opbrengst van de b komst komt ten goede aan een ontwikkelingsproject beria. Capriole naar Zoetermeer Het mlnirettenshowkorps von Capriole uit Hr woude verzorgt zaterdag 15 mei een optreden in Zn meer. Daar wordt een manifestatie gehouden ten van een project in Polen. Dit en het feit dat het ei ment via het kabeltelevisie-circuit zal worden q zonden, zal voor de jonge leden van Capriole aa ding zijn hun beste beentje voor te zetten. Het mii ten zullen tussen half drie en drie uur hun show o] ren. Fancy Fair Volleybalvereniging Gemini/Kangeroe organiseert dag een groots opgezette fancy fair op het kerkpleilo de gereformeerde kerk tegenover Albert Heijn. VanJ tot vijf uur zijn daar vele attracties, zoals parapluhaY jeu de boules, schiettent, flesjes hengelen, sjoelen. il gooien en een skippyballenwedstrijd. De inwendige}-; kan aan zijn trekken komen in de bar, de pannekoiv kraam of het Franse kaashuisje. Vanzelfsprekend'is e(c een rommelmarkt, alsmede een lotenboom, een Raai Avontuur en zelfs een schoenpoetser. Ook voor inliQ gen over volleybal kan men op de markt terecht. Geraniu/nmarkt Onder auspiciën van de Koninklijke Maatschh van Tuinbouw en Plantkunde, afdeling Leiden zi zaterdag een geraniummarkt worden gehouden i Voorstraat in Voorschoten. Voor de markt is een s te groep kwekers aangetrokken. De vaste keuij commissie van de maatschappij zal de planten kei teneinde een goede kwaliteit te waarborgen. De jiJ wordt van negen tot vijf uur gehouden. Als extn tractie zal voor het publiek een prijsvraag word ei houden. Uit de goede oplossingen wordt om vier geloot De winnaars krijgen waardebonnen. Lustrumconcert I Het koor Capella Pro Cantibus zal op zaterdag eel strumconcert geven in het Groene Kerkje aan de Haai. merstraatweg in Oegstgeest. Het koor staat onder lé, van Theo Tobé en medewerking wordt verleend Hans van Nieuwkoop, orgel. Ellen Looyenstein, mezi praan, Barend Tobé, bas en een gelegenheidsensemblt het programma staan een cantate en een motet van j en een mis van Haydn. Aanvang kwart over acht, el gratis, na afloop zijn de bezoekers welkom in Tabernl Van den Ameelen Wethouder Thorn opent vandaag de uitbreiding het garagebedrijf Van den Ameelen aan de Rhijn\ terstraatweg 24-28 in OegstgeeSt. Het garagebedri) niet in Leiden een zekere bekendheid, omdat het de parkeerpolitie wordt ingeschakeld bij het verw ren van auto's die uiterst hinderlijk fout gepark staan. De uitbreiding heeft overigens niets met klandizie te maken. Thema-avond Het Alphense vrouwenhuis Balsemien houdt vans een thema-avond over psychiatrische inrichtingen er, Honing in mijn ogen De spelgroep „Per Expres" treedt vanavond en genavond op in het Hooftstraattheater in Alphei den Rijn met het stuk „Honing in mijn ogen1 groep geeft, onder leiding van speldocent/regi Bert de Bruijn, veelal al improviserend gestalti een bepaald thema. „Honing in mijn ogen" beha de problematiek van een onvolledig gezin. De voo lingen beginnen op beide avonden om half negen Israelavonden De stichting „Sjofar" houdt morgen- en zaterdagi twee Israelavonden in gebouw „Onderweg"aan de L laan 1 in Alphen aan den Rijn. Beide avonden beg om half acht. Toelichting wordt gegeven door mevro\ Stranders. Ruilbeurs De laatste ruilbeurs van dit seizoen worden mc avond gehouden in „Nieuw Poelgeest" in Koude Geruild worden onder meer postzegels, muntt oude ansichtkaarten. De beurs begint om zeven i Koffieconcert De Zoeterwoudse Sint Jans fanfare zorgt zondag J voor een primeur. Om kwart over twaalf wordt dan lijk een koffieconcert gegeven in 't Centrum. Tot cir\ uur zal een programma van lichte muziek warden t sen teerd. De belangstellenden kunnen onder het gen een kopje koffie best een praatje met elkaar make ontspannen sfeer tijdens het concert staat zowel voe hoorders als muzikanten centraal. Het ligt in de bed dat met een vaste regelmaat dergelijke concerten in trum zullen plaatsvinden. REGIO LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RIJN De stichting Huttenbouwweek 1982 heeft haar voorbereidingen voor de in de augustus te hou den bouwweek gestaakt. Dit omdat de gemeente geen enkele ga rantie en zekerheid omtrent het doorgaan van de week heeft gegeven. Het bestuur van de stichting heeft haar beslissing ge nomen nadat reacties op haar vele verzoeken om garantie uit bleven. „Een onplezierige, maar noodzakelijke beslissing", om dat alleen in geval van absolute gemeentegarantie en zekerheid een evenement als de huttenbouwweek, waaraan 600 kinderen deelnemen, georganiseerd kan en mag worden, aldus het be stuur. Men heeft B en W van Alphen op de hoogte gebracht van de beslissing om de voorbereidingen te staken. Voor de in de periode van 2 tot en met 6 juni geplande huttenbouwweek had den zich al vele kinderen en medewerkers aangemeld. Demonstratie verpleeg kundigen in Alphen Met spandoeken en plakkaten aan de gevels van ziekenhuis Rij noord en verpleeghuis Oudshoorn brachten gisteren de ver pleegkundigen de situatie in de verpleging, met name de perso neelsbezetting in de gezondheidszorg, onder de aandacht van de Alphense bevolking. Op deze landelijke aktiedag van de verple ging hebben de verpleegkundigen van Oudshoorn 's ochtends in twee groepen uitvoerig met elkaar gediscussieerd. Zij vinden dat het COTG (Centraal Orgaan Tarieven in de Gezondheidszorg) on derhand eens moet begrijpen dat er meer verplegend personeel moet komen. Alleen het allernoodzakelijkste kan nu voor een pa tiënt worden gedaan. Een eindje wandelen met een patiënt zit er bijvoorbeeld helemaal niet in. Het personeel van Oudshoorn vindt dat het geld, dat nu door Sociale Zaken als WW wordt uit gekeerd aan de vele werkeloze verpleegkundigen, beter naar Ge zondheidszorg kan gaan, waardoor een aantal werklozen in deze sector weer aan de slag kan. Bovendien zouden zij graag zien dat de pensioengerechtigde leeftijd omlaag gaat, waardoor een snellere doorstroming kan plaatsvinden. NIEUWKOOP Het Nieüwkoopse smederijmu seum wordt zaterdag geo pend. Om kwart voor elf uur zal de muziekvereni ging „Eensgezind" dan een serenade ten gehore brengen, waarna stich- tingsvoórzitter Hans van Vliet een speech zal hou den. De officiële inge bruikname zal plaatsvin den door een toespraak van burgemeester Sein- stra. Onder de kastanje boom staat een bierpomp gereed om de opening dok „nat te maken", waarna er in de smederij nog een demonstratie in smeden wordt gehouden. Met de herbouw van de smidse van wijlen de heer Verkley herleeft een uniek stukje van typisch Nieüwkoopse nijver heid. Een dag waar velen naar hebben uitgekeken. Niet in het minst geldt dat Gé Kra nenburg, Nieuwkoper in hart en nieren en initiatiefnemer van het smederijproject. Op de hem kenmerkende rustige doch enthousiaste wijze ver haalt hij gloedvol hoe Nieuw koop in de laatste 10 jaar is uitgegroeid van een vrij rustig dorpje aan de Nieüwkoopse plassen tot de van levenslust bruisende plaats welke het nu is. Met de komst van vele nieuwe huizen en bungalows dreigde echter het „echt Nieüwkoopse" wat te verdwij nen en dit inspirèerde hem om te proberen toch een markant Nieuwkoops dorpselement te behouden. „Mijn oog viel daar bij op de smidse van wijlen de heer Verkley", zegt hij, „want deze smederij en die van de heer Van der Loo waren de enigen die nog bestonden van een reeks van smederijen wel ke vroeger langs het Zuidein de waren gevestigd. De ge dachte om van deze oude smidse een soort museum te maken sprak ook de familie Verkley aan en toen ging het er om een comité te vormen dat de schouders onder het karwei zou kunnen zetten." Rekensommetje „Een snel rekensommetje leer de ons", aldus Kranenburg, „dat met aankoop plus volledi ge renovatie een investering van drie ton gemoeid zou zijn, en dat was natuurlijk niet niks. We hebben toen ook De kleine moeite van het opgeven van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met deze 24 karaats vergulde miniatuur balpen, die gehangen is aan een sierlijk kettinkje. Ontslag dreigt voor twee beroepskrachten en acht part-timers straat er inderdaad komen, dan zal het exploitatietekort van de accommodaties per jaar oplopen tot 100.000 gulden, zo hebben de ambtenaren van de gemeente uitgerekend. Te mager Bovendien wordt het sane ringsplan dat het Buurtcen trum in opdracht van de ge-, meente heeft moeten opstellen door het college als een „te mager" plan omschreven. Het bestuur van het Buurtcentrum wil, volgens het college, het tot nu toe door hem gevoerde be- leid slechts op één punt om buigen. Men wil namelijk wel afzien van de bouw van de ac commodatie aan de Marsstraat. Gelet op bovenstaande feiten, namelijk het financiële wan beheer en het niet willen om buigen van het beleid, is voor het college aanleiding geweest om de beslissing tot het inhou den van subsidie te nemen. Informatiecentrum Van financieel wanbeheer is volgens het Buurtcentrum echter geen sprake. Het struc turele tekort is ontstaan door een verminderde subsidietoe kenning, en dé uitbreiding van activiteiten. Zo is voor het in formatiecentrum voor buiten landse werknemers, dat een paar maanden geleden van start is gegaan, nog geen subsi die ontvangen. Bovendien is een aantal activiteiten in om vang afgenomen door gedwon gen verhuizingen in zowel 1981 als 1982, zodat er minder inkomsten waren via ouderbij dragen, contributies en lesgel den. Het saneringsplan dat volgens de gemeente te „ma ger zou zijn was een reorgani satieplan, waarin decentralisa tie een grote rol speelt en de centralisatie van sociaal-cultu rele activiteiten is immers wat de gemeente ook wil. Onzeker Wat er nu met het nieuwe ge bouw aan de Concertweg, dat 1 juni klaar is, gaat gebeuren, is onzeker. De bovenverdie ping, die bestemd was voor het Buurtcentrum zal waarschijn lijk voor lange tijd leeg- komen te staan. Doordat de gemeente geen fi nanciële steun meer verleent aan het Buurtcentrum is de Stichting in dusdanige finan ciële moeilijkheden gekomen, dat vanaf 1 juni niet meer aan de verplichtingen kan worden voldaan. Het personeel, bestaande uit 2 beroepskrachten en 8 part-ti- mers, is inmiddels voorbereid op een eventueel ontslag. De gebruikersgroepen van a,lle ac commodaties zullen zo spoedig mogelijk op de hoogte woFden gebracht van het feit dat zij binnen, afzienbare tijd niet meer over de ruimtes kunnen beschikken. Een kijkje in het museum. pe ^eer Kranenburg bij de verschillende tentoongestelde gereed schappen. ALPHEN AAN DEN RIJN Het grote finan ciële tekort bij het Buurt centrum Ridderveld ten gevolge van een verkeerd gevoerd beleid heeft het college van B en W doen besluiten de subsidie over het vierde kwartaal niet uit te keren. Een aantal ambtenaren van de afdeling financiën en sociale zaken heeft de afgelopen we ken de boeken van het Buurt centrum doorgelicht. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat naast het incidentele tekort van plm. 100.000 gulden, dat is ontstaan door het „op eigen houtje" kopen van een nood- gebouwtje voor tieners, dat aan de Mafsstraat zou moeten worden neergezet, er een ex ploitatie- en structureel tekort op de bestaande accommoda ties is van 55.000 gulden. Zou het gebouwtje aan de Mars binnen één maand op tafel zou kunnen komen, wij alles op al les zouden zetten om de zaak rond te krijgen. En dat lukte". Vrijwilligersproject Gevraagd naar zijn leukste er varing zegt Kranenburg dat de vele aangeboden vrij willige rs- diensten in het scala van posi tieve ervaringen hem het meest hebben aangesproken. ^.Via het sociaal fonds bouw nijverheid hadden we het voor elkaar dat het bouwen van het smederijmuseum werd aange merkt als een vrijwilligerspro ject waaraan werkloze mensen in de bouw met behoud van hun uitkering mochten mee helpen. En zij deden dit met heel veel plezier", zo zegt hij. Maar, daarnaast boden vele anderen de helpende hand. „We raapten ze bijna van de straat". Dit stelde het bouwco- mité echter weer voor heel an dere problemen, want waar haal je dan zo gauw weer de nodige hamers, troffels en an der gereedschap vandaan." Bezienswaardigheid Het stichtingsbestuur heeft zich niet alleen beperkt tot het herbouwen van de smederij, maar ook heel duidelijk de in richting en het toekomstig ge bruik geregeld. Het achterste deel van het gebouw is in oude glorie hersteld en hier zullen demonstraties in het smeden worden gehouden. Vooral zul len dan de voorwerpen, zoals deze ook vroeger werden ge maakt, in het vuur tot vorm worden gebracht. Het midden deel van de smederij wordt in gericht als documentatiecen trum. Hier kan dan nageslagen worden wat er allemaal op het gebied van de Nederlandse smeedkunst te lezen valt. Het deel van de smederij, dat men bij binnenkomst betreedt zal tenslotte gaan functioneren als permanente tentoonstel lingsruimte voor gesmede voorwerpen. Het stichtingsbe stuur is een actie begonnen om het gebouw in te richten en het is frappant te zien wat er allemaal door de Nieüwkoopse bevolking wordt aangeboden. „Te gek gewoon", vindt de Nieüwkoopse welzijnsambte- naar Kranenburg en hij zegt dan ook helemaal niet be vreesd te zijn dat die inrich ting er niet zal komen. Verder heeft de stichting besloten om het gebouw op aanvraag voor publiek open te stellen, waar tegenover dan een klein toe gangsgeld wordt gevraagd. De plaatselijke VVV neemt het smederijmuseum in haar rond- vaartprogramma's en 4 plaat selijke oud-smeden hebben zich bereid verklaard om de rondleidingen te verzorgen en demonstraties te geven. J Noteer m.i.vals nieuwe abonnee^ van de Leidse Courant I Naam Adres- Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur balpen naar: Naam Adres I Plaats/Postcode I Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. schenken van 50.000.-. Een investering van 200.000.- 225.000.- -als uitgangspunt kiezende hebben we elkaar toen eens diep in de ogen ge keken en de afspraak gemaakt dat als de tweede halve ton maar een tweede berekening opgezet, namelijk met maxi male inschakeling van vrijwil ligers, en dit kwam uit op toch ook nog het lieve sommetje van 180.000.-. Het idee be denken was heel simpel verge leken bij de realiteit waar we toen voor stonden, want waar het geld vandaan te halen. Al heel snel bleek het gemeente bestuur zeer met ons idee in genomen te zijn en zette dit ook om in daden door een De smidse van de familie Verkleij.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4