lezorgt IC Utrecht finst eemarkt Jurering belangrijk voor Van Raamsdonk arcelona ynt in 'droevend kvW het WK in Spanje MÜNCHEN Pedro van Raamsdonk en Tarmo Uu- sivirta zien hun onderlin ge confrontatie van vana vond - met als inzet een finaleplaats bij ^het wereldkampioenschap boksen voor amateurs in het middengewicht - met vertrouwen tegemoet. Hoewel beide pugilisten tot de niet zo brede Euro pese top behoren kwamen ze nimmer tegen elkaar uit. Toch weten ze, dank zij de nodige video-opna men, genoeg van elkaar om te weten hoe de tegen stander aan te pakken. Van Raamsdonk roept dat hij de Fin op afstand zal houden en Uusivirta zegt: „Ik ga naar hem toe. Pe dro kan niet zo goed op halve afstand boksen". Tarmo Uusivirta (25) heeft net als zijn Nederlandse opponent een goede voorbereiding voor het wereldevenement in Miin- chen genoten. De vijfvoudige nationale titelhouder èn Euro pees kampioen van 1979: „Na mijn uitschakeling bij de Euro pese titelstrijd van vorig jaar in de kwartfinales tegen Silag- hi heb ik mij op de wereld kampioenschappen gericht. In maart stond mijn uitzending vast en ik heb de laatste drie weken met de ploeg in een trainingskamp in Hongarije gezeten". Uusivirta, die de derde plaats op de wereldranglijst deelt met Pedro van Raamsdonk, boekte voor hij zich zeker wist van een plaats in de halve finale tweemaal winst. Tegen de Oostduitser Andreas Schroth kende hij geen problemen, maar de kwartfinalepartij te gen de Pool Stanislaw Lako- miec verliep wat moeizamer. „Mijn eerste optreden was heel erg sterk. Voor het tweede duel was ik echter nog wat vermoeid. Ik heb toen hard moeten werken voor de zege". Lichte voorsprong In dat laatste opzicht heeft Van Raamsdonk dan ook een lichte voorsprong op zijn con current, want hij hoefde in dit toernooi nog niet tot op de bo dem te gaan. Aan voorspellingen waagt Uu sivirta zich niet, maar hij zegt: „Het zal een moeilijk gevecht worden. Van Raamsdonk is technisch erg sterk. Bovendien is hij vrij lang. Ik zal dan ook zo dicht mogelijk tegen hem aar\ moeten komen. Ik wil in ieder geval op zeker boksen en geen risico lopen bij de jure ring". Met deze houding onder scheidt Uusivirta („Mijn sterke punten zijn mijn conditie, een harde rechtse en een goede techniek") zich in ieder geval van Van Raamsdonk, die van avond zeker weer relaxed op zoek zal gaan naar een punte- noverwinning. Een prognose is doordat de boksers over een zeer afwijkende stijl beschik ken dan ook moeilijk te ma ken. Zeker doordat Van Raamsdonk met zijn lichtelijk onderkoelde manier van bok sen, niet bij voorbaat al op de steun van de zo zwakke jury mag rekenen. .Welke taktiek de beste is geweest, zal de tijd moeten leren. Over een eventuele profcar rière laat Uusivirta zich wat voorzichtiger uit. Voor hem - maar ook voor Van Raams donk - geldt dat hij dan toch minstens een finaleplaats dient te veroveren. „Ik zou best prof willen worden, maar dan ben ik wel de enige in Finland.' Wellicht zal ik dan naar het buitenland moeten uitwijken". Schandalig De jurering en het optreden van de scheidsrechters in de ring tijdens het toernooi, mo gen zonder te overdrijven schandalig worden genoemd. De kritiek op voorzitter Jet- chev van de scheidsrechters- commissie van de wereldboks- bond (AIBA) neemt - met name in de Westduitse pers - dan ook met de dag toe. In een bericht van de organisatie werd eergisteren gemeld, dat zeventien van de vijfenveertig aktieve scheidsrechters en juryleden voor één of twee da gen op non-actief waren gezet, maar later kwam aan het licht dat hen slechts een berisping ten deel was ge vallei. Blunders kunnen worden ge maakt, maar vaststaat, dat een aantal fouten opzettelijk tot stand komt. Frits Raymaakers, bestuurslid van de Nederland se boksbond, en omdat hij tot de top-drie van de Europese Bond (EABA) mag worden ge rekend, als gast van de AIBA enkele dagen in Münchpn aan wezig, wil daar best een boekje over open doen. „Vier jaar ge leden in Belgrado was het slecht", zegt hij, „maar wat ik hier heb gezien, slaat alles. Er worden grove blunders ge maakt en in bepaalde gevallen is zeker sprake Van opzet". Raymaakers schudt dan ook achter elkaar een aantal oorza ken uit de mouw. „In juni zijn de verkiezingen van de EABA. en in oktober volgen die van de AIBA. Veel mensen zijn nu al bezig stemmen te verzamelen, en proberen op deze manier vriendjes te krij gen. Bij wedstrijden zitten hier duidelijk niet altijd de beste mensen achter de tafels of in de ring. Het reglement schrijft voor, dat telkens een x-aantal mensen van de continenten in actie moeten komen. Boven dien werken die continenten ook weer samen in verband met de komende verkiezingen. Een Europeaan laat een bok ser uit dat werelddeel bijvoor beeld niet zo snel vallen. In het openbaar vallen de scheidsrechters elkaar niet af, maar ik zit toevallig in hetzelf de hotel en daar hoor je aan de bar wel eens wat Het leedver maak is groot, want een fout van de één vergroot voor de ander een kans op een plaats in de finale". Voorkeur „Vaak wordt er ook al naar de volgende ronde gekeken", vervolgt Raymaakers. „Stel, een Fransman jureert bij een duel tussen een Amerikaan en een Rus, en een Franse bokser moet in de volgende ronde te gen de winnaar van die twee, dan kan het jurylid zijn voor keur voor de zwakste bokser uitspreken. Dat komt hier dan ook regelmatig voor". Kortom, Raymaakers toont aan, dat de uitslagen van de wedstrijden vaak door externe factoren worden bepaald. De Nederlander, die zich overi gens zo goed als zeker weet van een plaats in de EABA - ondanks het feit dat de NBB de formulieren te laat toezond - omdat hij in tegenstelling tot vele anderen zijn talen goed spreekt, pleit dan ook voor een andere opzet. verslaggever) j[T Het nood- Btje van FC op het veemark- t in de Domstad, Isteravond tegen n het eerste deel finale om de Ne- e voetbalbeker i magische krach- ïlen. Andermaal equipe van Han onder puntenver- „Een moeilijk punt", keek de se trainer Georg vooruit naar ko- iinsdag als in Alk- t tweede deel ge- ordt, „Maar die 1- ono verkomelijk Alkmaarse ploeg /B-beker in de list etaleren, dan linstens met twee !en verschil ge moeten worden. „Die 1-0 is krap, maar ik ben blij dat AZ niet heeft tegengescoord", stelde Han Berger. Waar de Utrechtse trainer aan toe voegde „De 1-0 is in elk geval een schitterende uit slag met het oog op de tweede wedstrijd". Spektakel was troef in het eer ste duel van de KNVB-beker- finale-nieuwe-stijl. Door en een grote krachtsinspanning te leveren domineerde FC Utrecht in het eerste spelbe- drijf. Het technisch beter ge outilleerde AZ '67 kon in de tweede helft sterk terug ko men, doordat de meeste Utrechtenaars voor -de rust te veel longinhoud hadden ver bruikt. Het gehiis van de crea tieve inbreng van Leo van Veen (een voetblessure) leek Han Bergers equipe in het laatste half uur op te breken. Toch wist de Domstedelijke ploeg de al in de vierde mi nuut ontstane voorsprong (treffer van Jan Wouters ne een 1-2'tje met Frans Adelaar) in het laatste half uur van de titanenstrijd te consolideren. Kessler: „Hans van Breukelen stond op de kritieke momen ten goed te keepen". Het meest huiveringwekkende ogenblik voor de afweerlinie van FC Utrecht deed zich voor toen de officiële speeltijd al was weggetikt. Tot tweemaal toe wist Hans van Breukelen door zijn vuisten goed te be nutten Krysten Nygaard op de valreep van scoren af te hou den. Bijzonder tam Het Alkmaarse team (Peter Arntz was afwezig door pro blemen aan de enkelbanden) begon bijzonder tam aan het bekerkarwei tegen FC Utrecht op een volgepropt Veemark tterrein. „Een onbegrijpelijke spanning", redeneerde Kessler naderhand. Gespannen volg S™ jplei een gepa H m /erp W n U LEIDSE COURANT DONDERDAG 13 MEI 1982 PAGINA 13, kans op 2-0 te missen. Treijtel zag de bal voorlangs dwarre len. FC Utrecht bleef levensge vaarlijk voor de rust. Maar kansen werden wel gecreerd, maar niet benut. Veldoverwicht Na de hervatting slaagde de keuze-elf van Georg Kessler er al rap in een veldoverwicht op te bouwen. De uitgebluste Utrechtse middenvelders Ade laar, Wouters en Kruys waren vrijwel opgespeeld en Peters, Nygaard en Jonker (de minste van de drie) heroverden het voor de pauze verloren gegane terrein zienderogen. Alkmaar se doelpunten vloeiden er ech ter niet uit voort, omdat de Alkmaarse vuurlinie (Tol, Kist en Oberacher) onder de maat acteerden. Krampachtig, maar wel karaktervol wist FC Utrecht de aanvallers van AZ de. baas te blijven. „Dat we aan kracht verloren vond ik niet vreemd", stelde Han Berger na het douchen. „Voor de rust hebben we nogal niet wat ge geven in de hoop een tweede goal te forceren. We hebben moedig gespeeld, wilskrachtig. Mag het dan na rust wat min der gaan?" Desondanks bleef FC Utrecht overeind. Dit voetbaljaar wonnen de Utrechtenaars in competitie verband op eigen veld met de zelfde cijfers als gisteravond: 1-0. In de Alkmaarderhout bleef AZ '67 echter de meerde re over Utrecht: 2-1. Een der gelijk wedstrijdverloop zou be kerwinst en Europees voetbal voor FC Utrecht betekenen. Han Berger was zich er terde ge van bewust: „Ik teken er voor. Maar het zou wel een narrow escape zijn". Scoreverloop: 4. Wouters 1-0. Scheidsrechter Thomas; toeschou wers: 10.000. ,FC Utrecht: Van Breukelen; Ter voort, Du Chatinier, Van Akker, Flight; Kruys (De Kruijk), Wouters, Adelaar; Van der Lem (Gozems), Carbo, Monster. AZ '67 Treijtel; v.d. Meer, Spelbos, Metgod, Hovenkamp; Peters, Ny gaard, Jonker; Oberacher, Kist, Tol (Gaasbeek). r.Z 3' uONA Grote jnissen werpen laduwen meestal l(^ De Europa Cup Barcelona-Stan- |k (2-1) werd door ti beschouwd als :ase voor de ope- 'strijd van het om de wereldbe- :n België en de ïje verwante Ar- die eveneens in Camp zal plaats "aar als het WK Iroevend verloopt •oi- en smijtpartij Pjravond, hoeft Ne- ^Biiet eens te treu- flr zijn uitschake- ^■aarden hebben in- Wfeen reputatie op- r i waarmee iedere wü- i guerilla-strijder eer inleggen. Menotti, de Se bondscoach, [Barcelona een stel pn, dat wel hard is, fi inhoud heeft. Stan- wel het een en an- nd en heus geen doet- aar niet tegenop. De |ie UEFA-voorzitter [na afloop aan aan- I Sanchez uitreikte, I, je kleedkamer gevuld f "Pagne, maar als het voortbestaan van de _JDrt zou gaan. zou er ■■re vloeistof, een zeer bittere, in gedaan hebben moe ten worden. Bij de tien gele kaarten en één rode die Barce lona in dit gisteren besloten Europa Cuptoernooi ontving, kwamen nog "eens twee gele prenten. Migueli en Manoio waren de .boosdoeners. Ook over Standard Luik viel een gele schaduw. Wendt en Meeuws (tweemaal) waren de slachtoffers. Er had even goed een handvol rode kaarten kunnen vallen en misschien nog wel meer. Alle stoppen door Toen Standard Luik al na acht minuten de leiding nam door Vandersmissenl na een lepe vrije trap van Arie Haan en een dito voorzet van Wendt sloegen bij de thuisclub alle stoppen door. Maar de West duitse arbiter Walter Eschwei- ler, een ambtenaar van het Westduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken, had waar schijnlijk de opdracht gekre gen in geen geval toe te geven aan de wensen van het uitzin nige publiek (100.000 en dus niet uitverkocht), die hun fa vorieten met hun gegil en ge krijs onder de dope brachten. Zoals eigenlijk al was te ver wachten, kwam voetbal op de tweede plaats, of liever gezegd, kwam hfct er helemaal niet van. Barcelona beschikt in fei te over een zeer middelmatig team, waarin trainer Udo Lat- tek geen enkel concept heeft weten te brengen. De buiten- Alan Simonsen brengt Barcelona vlak voor de pauze koppend op 1-1, de basis voor de latere zege. spelval van de Belgen, in de eerste helft perfect toegepast, was te veel gevraagd van de geestelijke vermogens van de Spanjaarden. Voorin brengen Quini, Simonsen en Esteban geen enkele verrassing. En op het middenveld werden de Belgen nimmer op'een zijspoor gezet. Haan, Botteron (hij ver trekt naar Arminia Bielefeld), Vandersmissen en Daerden lieten zich alleen door de Spaanse gemeenheid intimide ren, waarvan ook doelman Preud'homme veel last had. Hij was ook schuldig aan de gelijkmaker, die pal voor het rustsignaal viel. Gerets had zich vergrepen, waardoor Esteban uit een vrije trap mocht voorzetten. De Belgi sche doelman tastte mis en Si monsen, die bij Barcelona op de wip stond, kopte netjes (n: 1-1. Strijd gestreden Toen de Deen in de negentien de minuut van de tweede helft een vrije trap na een overtre ding van Meeuws razendsnel naar Quini schoof en de laatste oog in oog met Preud'homme kwam te staan, faalde de voor malige Bask niet. Toen was de strijd gestreden. Standard liet de Spaanse orkaan over zich heenkomen. Voorin wenste Si mon Tahamata met zijn vaste bewaker Manoio geen enkel risico te nemen. De aanslag van Migueli, die voor het eerst dit seizoen bij Barcelona in de opstelling stond, moet hem de schrik op het lijf hebben gejaagd. Alleen Arie Haan, die dit soort omstandigheden natuurlijk eerder heeft meegemaakt, en Daerden wensten zich niet bij het onvermijdelijke neer te leggen. Het kostte ook Haan een gele kaart, nadat hij Si monsen tegen de hakken had getrapt. De Luikenaren dron gen nimmer meer echt aan. Poel kreeg nog een kans, die knap werd verijdeld door doelman Urreti. De schoppartijen bleven on verminderd voortduren. Ook Eschweiler, die dan wel niet openlijk partij koos, maar met zijn beslissingen vaak fout zat, wenste geen enkel,risico meer te nemen. Manoio gaf hij nog wel geel na een gemene tackle tegenover Tahamata, maar dat beïnvloedde het wedstrijdver loop genen dele. In de allerlaatste minuten (Eschweiler floot tv^ee minu ten te vroeg af) probeerde Standard het nog even. Daer den kreeg nog een mogelijk heid, maar het heilige geloof ontbrak. De tegenstanders van Barcelona hebben in het Nou Camp tenslotte even veel kans als de stier in de arena tegen ^le matatadoren. Dat Meeuws in Eschweilers laatste minuut na een onschuldige overtre ding tegen Carrasco zijn twee de gele kaart, dus rood, voor de ogen te zien kreeg, maakt de vergelijking alleen maar compleet. Basketbalzege tegen Zweden HAARLEM Het Nederlands bas ketbalteam heren heeft in Haarlem met 82-74 (34-34) van Zwêden ge wonnen. Het was de tweede over winning van Nederland, dat vana vond in de laatste ontmoeting tegen Israël aantreedt in het vierlanden- toernooi. Nederland speelde uitste kend in de aantrekkelijke wedstrijd waarin* vooral Bert Kragtwijk sterk op de voorgrond trad. In de tweede helft scoorde hij acht uit acht. Top scorers Nederland: Bert Kragtwijk 24, Mitchell Plaat 17, Al Fabor en Kok van de Langemaat beiden 10. Israël won later met' 91-81 van Xa- wier (VS). Doelworsteling AZ '67. den de achterwaartsen van AZ '67 de verrichtingen van voor al de slungelachtige linkerspits Jan Monster, die voor de pau ze enkele fraaie staaltjes in huis had en ongrijpbaar was voor de middenlinie van AZ '67 (waar Jan Peters voor de rust vooral corrigefend werk- moest uitvoeren). Monster slingerde zich in de 20ste mi nuut een weg naar het doelge bied van de Alkmaarders. Op de rand van de 16 meterjijn „dolde" Monster Richard van der Meer om vervolgens tie Regering Spanje helpt comité WK Dopinggebruik winnaar Vuelta a in - De Spaanse politie neri mannen, een Westduit- een Spanjaard, gearresteerd tiatijentieruimte in een niet kinifoetbalblad hadden ver- f een bedrag van 240.000 lichf Madrid liepen de twee ovëhterdocht van een win- em in de lamp. ■emfest-Duitsland boekte in in $iuel voor het WK een een]-2 op Noorwegen. Rum- I eetm Littbarski scoorden ïschpemaal. De Noorse tref- atiëi van Okland en Albert- ifh^RIZONTE - De Brazi- evejtsspeler Serginho (28) is gen.k adat mogelijk niet aanwezig in Spanje. Hij moet namelijk op 8 juni in Sao Paulo terechtstaan, omdat hij zijn vrouw in een echtelijke ruzie li chamelijk letsel zou hebben toege bracht. Het WK begint op 13 juni en Brazilië zou op 8 juni afreizen naar Europa. BELO HORIZONTE - De Brazi liaanse bondscoach Tele Santana brak een training van zijn selectie af om een reclamedoek van een si garettenmerk te verwijderen. De vertegenwoordiger van de rookar tikelenfirma maakte vergeefs, zich beroepend op een sponsorcontract van 120.000. gulden, bezwaar tegen Santana's handelwijze. BARCELONA Een maand voor de start van de „Mundial" heeft de Spaanse regering vrijwel zeker be sloten tot steun aan het organisatiecomité. Er is door de regering, hoewel dit nog niet officieel is bekendge maakt, een commissie ingesteld onder voorzitterschap van de vice-rpemier Rodolfo Martin Villa. De commissie moet trachten te voorkomen dat de eindronde van het wereldkampioenschap een financiële en organisatori sche mislukking wordt. Deze beslissing houdt niet in dat de voorzitter van het organisatiecomité, Raimundo Saporta, wordt vervangen. De instellking van de commissie is min of meer een lo gisch vervolg op de bemoeiingen van de voorzitter van de Spoaanse voetbalbond, Pablo Porta, en de minister van toerisme Eloy Ibanez, met de meoilijkheden rond de door verscheidene reisbureaus ingestelde prijzen van reizen naar het toernooi, hotels en restaurants. MADRID De^ eindoverwinning van de Span jaard Angel Arroyo in de Ronde van Spanje, die afgelopen zondag werd beëindigd, is in gevaar. Arroyo werd bij de dopingcontrole positief bevon den. Hij is nog niet gediskwalificeerd, omdat hij het recht heeft een contra-expertise aan te vragen. De dopingcontroles werden gehouden na de ze ventiende en de negentiende etappe. Nog drie - Spaanse - coureurs hebben het dopingreglement volgens de medische commissie van de Spaanse wielerbond overtreden. De winnaar van de Vuelta 1982 ontkende, dat hij stimulerende middelen tot zich had genomen. De contra-expertsie heeft vandaag plaats. Indien Ar royo Wordt gediskwalificeerd, dan gaat de over winning naar Marino Lejaretta, die alsd tweede eindigde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13