Ontmoeting in Fatima verwacht tussen paus en zuster Lucia tiatcher kon het lange jd goed vinden met Argentijnse generaals lanken ongerust over mogelijke i jziging Zuidaf rikaanse grondwet „Geen plaatsing raketten als Europa dat niet wil' hT1-V. - 4 - r-V'idsagenten bevinden zich weer op de eerste rang bij het bezoek, dat paus |j™>s Paulus II aan Portugal brengt. Hier rijdt hij door'de straten van Lissabon ROME De paus zal vandaag in Fatima waarschijnlijk een ontmoeting hebben met Lucia, aan wie in de zomer van 1917 Maria is verschenen. Het offi ciële programma van het pau selijk bezoek aan Fatima ver meldt die ontmoeting niet, maar zuster Lucia (75) is er met toestemming van haar overste speciaal voor uit Coim- bra gekomen, waar ze al vijftig jaar in een Carmelietessen- klooster leeft. Paus Paulus VL sprak haar tijdens zijn bezoek aan Fatima in 1967 ook enige ogenblikken en het ligt voor de hand, dat ook paus Johan nes Paulus enige momenten voor de enige overlevende van het wonder van Fatima zal vrijmaken. Het derde geheim van Fatima, de enige nog niet gepubliceer de boodschap die Maria in 1917 aan de herderinnetjes (onder wie Lucia) zou hebben gegeven, blijft de Italiaanse geesten bezighouden. Men ver wacht, of hoopt, dat de paus vandaag in Fatima het derde geheim zal, bekendmaken of er althans naar zal verwijzen. Maar er zijn ook nuchtere waarnemers, die erop wijzen, dat dit derde geheim van Fati ma slechts uit de menselijke behoefteaan geheimzinnige profetieën voortspr-uit. Het zogenaamde derde geheim van Fatima bestaat helemaal niet, waagt een theologisch on derlegde schrijver in de Ro meinse krant „II Tempo" op te merken. Maria kan volgens hem in de zomer van 1917 wel iets tegen Lucia en haar nicht je en neefje gezegd hebben, maar deze eenvoudige uitnodi gingen tot gebed en boetedoe ning kunnen door de overle vering, door taalverbastering en „wishfull thinking" gelei delijk aan de vorm van een geheime boodschap hebben- aangenomen. Lucia was in 1917 tien jaar oud en kon lezen noch schrijven. Dat leerde ze pas toen ze al jaren in het klooster was. Wat ze toen leer de was kloostertaal, een jargon doorspekt met uitdrukkingen als hopen, bidden, boete en straf. Toen het ogenblik daar was om herinneringen op te schrijven gebeurde dat, vol gens het artikel in „II Tempo" dan ook in de taal die ze ge leerd had en dus rijk aan ver maningen, voorspellingen en oproepen tot gebed was. Voor het geheim reist de paus overigens niet.naar Fatima en de krant van het Vaticaan, de Osservatore Romano, wijdt er in de omvangrijke voorbe schouwingen van de reis ook nauwelijks aandacht aan. De paus wil in Fatima slechts Ma ria bedanken, omdat zijn leven is gered, vorig jaar 13 mei, de vijfenzestigste verjaardag van de verschijningen van Fatima. oorpnze correspondent j Roger Simons) itin^N Hoewel indeJrittannië en Ar- waé momenteel zo'n lijk^net elkaar in oör- vord' onderhielden ze voor de Falkland- ls dhÜzonder vriend- prtlijke relaties. Dat kajjd waaraan de ha- "^ran de Britse Con- J/jve regeringspartij on^ag meer herinnerd eant- ils di agei de dag is het in anta'ttannië alles anti-Ar- propaganda wat de ïde Pt- Premier Thatcher oblid geregeld dat Argen- al ft onder de knoet van redchuwelijke militaire Zij noemt Argenti- i wrede fascistische 2t is echter nauwelijks i een jaar geleden, dat e Conservatieven de ke dictatoriale aspec- het Argentijnse regi- ;l buiten beschouwing •eet na de verkiezin- 979 begon de nieuwe .Thatcher banden aan p met rechtse Zuida- hsë dictaturen. De piling van Londen n vooral uit naar Chili [ntinië. Er werd snel de gemaakt aan de 1 isfteun voor politieke vluchtelingen uit deze twee landen. Dat programma was in 1974 door de Labour-regering opgezet en betekende voor bij na 3.000 politieke gevangenen de redding, Vooral de Argentijnse junta was in haar schik met de ver anderde Britse houding. De di plomatieke betrekkingen tus sen Groot-Brittannië en Ar gentinië werden in 1980 her steld. Van dat moment af stroomden in Buenos Aires tientallen Britse politici, indu striëlen en zakenlieden toe, die de nieuwe vriendschapsban den kwamen versterken en ij verig aanstuurden op een rui me uitbreiding van de weder zijdse handel. De Britten wa ren er toen vooral op gebrand aan de Argentijnen wapens te verkopen. In augustus 1980 begaf Cecil Parkinson, die toen Brits mi nister van handel was maar nu voorzitter van de Conser vatieve regeringspartij, zich aan het hoofd van een uitge breide delegatie, bestaande uit Britse zakenlieden, naar Ar kaar benaderen in hun econo mische politiek". Toen hij weer thuis was van zijn bezoek aan Argentinië praatte Parkinson in dezelfde zin voort. Hij ging gretig in op een uitnodiging om een toe spraak te komen houden in gentinië. In een toespraak in - Londen's Canning House, Buenos Aires ging hij in op de gelijkenissen tussen de econo mische politiek van de Argen tijnse junta en van de Conser vatieve Britse regering. „Wij maken de industrie verant woordelijk voor haar eigen toekomst", zei hij. „Ondertus sen creëren wij een geschikt milieu, waarin firma's en maatschappijen kunnen flore ren. Wij wakkeren de concur rentiestrijd aan. U kunt uit dit alles afleiden, hoe dicht Groot- Brittannië en Argentinië el- Martinair vervoert gevangen Argentijnen SCHIPHOL Martinair is door het Rode Kruis verzocht het vervoer op zich te nemen van de groep Argentijnse burgers en militairen, die door de Britten bij de herovering van Zuid-Geor- gië werden gevangengenomen en inmiddels naar de basis As cension in het midden van de Atlantische Oceaan zijn overge bracht. Gistermiddag is al een DC-10 van Martinair van Schip hol naar Ascension vertrokken. Hoeveel Argentijnen vervoerd moeten worden en waar zij naar toe worden gebracht is niet bé kend. Naar verluidt zou het toestel Montevideo (Urugay) als eindbestemming hebben. Onder de Argentijnen bevindt niet de commandant van de troe pen die Zuid-Georgië begin'april innamen, kapitein Alfredo As- tiz. Zweden en Frankrijk hebben Londen om zijn uitlevering ge vraagd. Astiz wordt ervan verdacht een Zweeds meisje en twee Franse nonnen te hebben ontvoerd en talrijke politieke gevan genen te hebben gemarteld. Londen heeft verklaard dat de ka pitein voor nader onderzoek langer zal worden vastgehouden. waar veel Zuidamerikaanse zakenlieden elkaar plegen te ontmoeten. „Dat onze relaties in het verleden zo dunnetjes waren, was louter te wijten aan de Falkland-kwestie. In februari van dit jaar (1980) hebben we evenwel opnieuw ambassadeurs uitgewisseld. Onze relaties zijn weer heel goed en de Falkland-kwestie, die nochtans onopgelost geble ven is, hindert onze handels vooruitzichten niet. Ik ben er van overtuigd dat in de jaren tachtig onze beide landen en hun economie veel voordeel zullen halen uit de nieuwe geest van samenwerking die tussen ons tot stand is ge bracht". Vandaag de dag is Cecil Par kinson nauw betrokken bij de planning van de oorlog tegen Argentinië. Hij is namelijk lid van Thatcher's oorlogskabinet en brengt de premier dagelijks op de hoogte van de steun die de partij haar geeft in het Falkland-conflict. Maandag avond sprak hij op de televisie nog zijn grondige afkeer uit over „Die gemene Argentijnse dictators". Vanuit de haven van Southampton is gisteren het meest luxueuze troepenschip ter wereld, de Britse Queen Elizabeth II (QE2>-met aan boord 3.000 soldaten vertrokken voor de tocht naar de Falkland Eilanden. Honderden mensen juichten het vertrekken de schip toe. Verwacht wordt dat het troepenschip een kleine veertien dagen nodig zal hebben om de blokkadezone te bereiken. Het laatste deel van de lange zeereis zal het gevaarlijkst zijn, omdat daar mogelijk Argentijnse onderzeeërs op de loer liggen. LONDEN De felle kri tiek aan het adres van de Britse BBC in verband met de vermeende „Argentinië- vriendelijke" verslaggeving van het Falkland-geschil heeft gisteren geleid tot de eis, dat het hoofd van de omroep de laan uit wordt gestuurd. Vooral vanuit de Conservatieve partij, bij monde van afgevaardigde Winston Churchill. de kleinzoon van de vroegere premier, wordt dé BBC van landverraad beschuldigd. „In de Tweede Wereldoor log is door de BBC nooit zo veel aandacht besteed aan de propaganda van Goeb- bels als nu aan de verhalen van de Argentijen", aldus Churchill. „Salvadoraanse soldaten richten bloedbad aan" SAN SALVADOR Rege- ringstroepen in El Salvador hebben eerder deze maand in een aantal dorpjes ten oosten van de hoofdstad San Salvador een bloedbad aangericht. Dit is gisteren gemeld door Radio Venceremos. de zender van het Salvadoraanse verzet. Volgens Venceremos zijn en kele van de slachtoffers le vend in hun hutten verbrand tijdens de bloedige actie van het leger. De zender riep na tionale en internationale hu manitaire organisaties op de getroffen gehuchten te bezoe ken. De dorpjes liggen in de provincies Usulutan en San Vicente, ongeveer 75 kilome ter ten oosten van de hoofd stad. NIEUWE VOORZITTER IPI SNIJDERS: „Journalisten oefenen gevaarlijk beroep uit" MADRID „Wij zijn leden van een gevaarlijk beroep ge worden. Journalisten moeten meer doen aan hun eigen be scherming door onze lezers te laten weten wat ze van plan zijn, door dreigementen tegen ons openbaar te maken, door hemel en aarde te bewegen om moord op collega's tot op de bodem te onderzoeken en de regeringen die zich aan zulke moorden schuldig maken, aan de kaak te stellen". Dat zei drs Max Snijders, die gisteren in Madrid werd geko zen tot voorzitter van het In ternationaal Pers Instituut (IPI), dat dezer dagen zijn jaarlijkse congres hield in de Spaanse hoofdstad. Snijders (53) is hoofdredacteur van het Utrechts Nieuwsblad. Hij is de opvolger van Cushrow Irani, hoofdredacteur van de States man in India, die twee jaar voorzitter is geweest. IPI is de internationale organisatie van hoofdredacteuren en uit gevers, die de vrijheid van drukpers tracht te beschermen en aanvallen op die vrijheid. - waar ook ter wereld - tegen gaat. HENRY KISSINGER >TAD Een gister bij het rechtste deel hiervan ontwerp tot was de afgelopen weken grote van de Zuidafri- ongerustheid ontstaan over de -n~l grondwet wil gelij- plannen De regeringscommis- sie riep de blanken dan ook op het monopolie op de politieke macht (gedeeltelijk) op te ge ven. Een „een mens - een d. Wordt het ont- stem"-systeem, waarbij de ne- ■an een regerings- gerbevolking gelijke rechten krijgt, is volgens de commissie echter „geen levensvatbare optie in het hedendaagse Zuid- Afrika". Het aantal kleurtin ten voor alle ras- t uitzondering van liotirte meerderheid in door te voeren zou het huidige parlement de eerste commissie moeten kiezen. Maar hierin hebben momenteel «alleen blanken zitting. Het huidige Zuidafrikaanse presidentschap Kritiek heeft een ceremonieel karak ter, de politieke macht ligt bij de eerste minister. de politieke stabiliteit in het land groot gevaar zou lopen en economische en sociale onrust zou ontstaan. De benoeming van de rege ringscommissie ruim een jaar Premier Pieter Botha wacht geleden maakte veel kritiek om missie dan kunnen Azia- en"i kleurlingen in toe bij het landsbestuur gen en Aziaten in Zuid-Afrika i betrokken. ...j^werp voorziet boven been op Franse leest ge- presidentschap. Het bedraagt 3,4 miljoen. Er zijn 4,5 miljoen blanken tegenover 16,3 miljoen. De president zou volgens het •fel zou om de zeven ontwerp een van het parle- ;ozen moeten worden, ment onafhankelijke commis sie leiden, die door het parle ment wordt gekozen. Hierin kunnen ook kleurlingen en Aziaten zitting krijgen. Deze kiest de president en deze kan naar eigen goeddunken het parlement ontbinden. De pre sident is na zijn zevenjarige ambtstermijn herkiesbaar. Om de veranderingen sneller &e?nde bevoegdheden i en geen directe ver- 14 rding verschuldigd zijn raI| parlement. Hoe Azia- kleurlingen bij het .^stuur dienen worden te en liet het ontwerp in den. de blanke minderheid nd en in het bijzonder nu de moeilijke taak het ont werp door het parlement te loodsen. Zowel de parlemen taire oppositie als regering verwachten dat het er in het parlement heet aan toe zal gaan. Politieke waarnemers geloven echter dat de meeste van de voorstellen het zullen halen. Sinds de kleurlingen in de Kaap-provincie in 1955 het stemrecht kwijtraakten had den de Zuidafrikaanse blan ken het monopolie op de poli tieke macht. Botha hield de blanken herhaaldelijk voor dat enige aanpassing van het apar theidssysteem (het systeem van rassenscheiding) van le vensbelang Was, omdat anders los. Rechts meende dat de apartheid onverkort gehand haafd diende te blijven. De op positie en alle niet-blanke or ganisaties waren kritisch, om- datt er geen zwarten waren on der de 60 leden van de com missie en slechts enkele kleur lingen en Aziaten. Waarnemers achtten de kans aanwezig dat de regerende Na- sionale Partij van premier Bot ha opnieuw geplaagd zal wor den door uittredingen aan de rechterzijde. Dit jaar zijn als gevolg van Botha's neiging tot enige verandering 17 parle mentsleden van de Nasionale Partij overgelopen naar de ex- treem-conservatieve „Herstig- te Nasionale Partij" yan An- dries Treurnicht. De meeste kritiek wordt ver wacht op de aanbeveling van de commissie dat de „uitvoe rende raad", die de president zelf samenstelt, en als een soort kabinet fungeert, even redig met de omvang van de drie bevolkingsgroepen moet worden samengesteld. Volgens bronnen rond de commissie kan aan deze „essentiële" aan beveling de conclusie worden verbonden dat de commissie voorstander is van drie afzon derlijke kamers in het parle ment, overeenkomstig de drie Premier Botha verklaarde gis teren dat de regering en partij congressen van zijn Nasionale Partij het ingediende ontwerp zullen bestuderen. Dominee Alan Hendrickse, de leider van de Arbeiderspartij, de grootste kleurlingenpartij, ver klaarde zich tegen de voorstel len omdat ze niet een verbete ring inhouden van politieke rechten voor alle leden van de samenleving. DEN HAAG Behandeld met de waardigheid waar ko ningen niet meer op kunnen rekenen, werd gisteren de Amerikaane oud-minister en veiligheidsadviseur Henri Kis singer ontvangen in de Haagse Nieuwe Kerk. Kissinger hield de eerste toespraak op uitnodi ging van de Joseph Founda tion, genoemd naar de vorige Amerikaarise ambassadrice die de oude contacten tussen de VS en Nederland nieuw leven wil inblazen. Maar de bood schap die Kissinger bracht voor een uitgelezen gezelschap van regeringsleden, parlemen- tarërs en ambassadeurs bleek met de tijd niet te zijn veran derd, hoewel dat geenszins be tekende dat Kissinger de actu aliteit uit het oog had verlo ren. Een sombere Kissinger her haalde dat de plaatsing van de middellange afstands-wapens in Europa noodzakelijk was om nucleaire chantage door de Sovjet-Unie tegen te gaan en dat niet de plaatsing van deze raketten een kernoorlog dich terbij brengt, maar dat afwe zigheid ervan juist de kans daarop vergroot. „Het is ten ene male uitgesloten dat de Sovjet-Unie de middellange- afstandswapens in West-Euro pa kan vernietigen en tegelij kertijd de strategische lange afstandswapens in de VS in tact zou kunnen laten, zodat die later de Russiche intercon- tinetale raketten kunnen ver nietigen. De aanwezigheid van de middellange afstands-raket- ten in Europa maakt de nu cleaire defensie van Europa onafscheidelijk van die van de Verenigde Staten." Volgens Kissinger verhogen de middel- lange-afstandswapens juist meer het risico voor Amerika, niet voor Europa en Kissinger vond het daarom logisch als er meer in Amerika tegen deze wapens zou worden gedemon streerd dan in Europa. „Maar als de Westeuropeanen die wapens niet willen hebben, dan moeten wij ze ook niet langer vragen deze wapens te plaatsen. Er bestaat altijd de mogelijkheid ze op schepen te stationeren en dezelfde doel einden zullen daarmee ge diend zijn." Over de in West-Europa zo ge wenste ontspanning met de Sovjet-Unie merkte Kissinger op dat veel Westeuropeanen die louter en alleen opvatten als een vorm van onderhande len met de Sovjet-Unie. „In de VS zijn er mensen die alleen op confrontatie met de Sovjet- Unie uit zijn, maar het een kan niet "zonder het ander." Hij meende dat er de laatste maanden in het optreden van de regering Reagan een ver schuiving was opgetreden die veel leek op de ontspannings- politiek van Reagans voorgan gers, „ook al neemt hij woord detente dan niet in de mond.'' PAUL VAN VELTHOVEN De voormalige Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger (L) kort voor de lezing gisteren in de Nieuwe Kerk in Den Haag. Naast hem zitten van L naar R: Prof. Th. Thurlings, voorzitter Eerste Kamer; W. Mondale, ex-vice-president van de VS; koningin Beatrix en de vorrmalige ambassadeur van de VS in Den Haag, Geri Joseph. ■NLAND Kortsjnoi rijgelaten" D ADe zoon van de in '-'-Hp levende Russische fictor Kortsjnoi wordt in vrijgelaten uit een rders) in Siberië. Dit heeft andstelid van Kortsjnoi be- iaakt. De nu 23-jarige de pijnoi werd in december met )5 jaar werkkamp ver van omdat hij militaire i woigerde. Het familielid, an rifam niet wilde noemen, ickelii kans dat Igor en zijn it. Dj moeder Bella mogen da; nu is toegenomen. ?aan<Jrtsjnoi woont momen- Nedyitserland. nadat hij in ?er tfederland asiel had aan- ANSj i ont\ Braziliaanse ambassade in Guatemala bezet GUATEMALA-STAD In een protest tegen onderdrukking door het militaire regime van Guatemala hebben 20 linkse activisten gistermiddag de Braziliaanse ambassade in Guatemala-Stad bezet. Zij houden hier ambassadeur Carlos de Abreu e Siliva en nog zeven andere mensen in gijzeling. De actvisten lieten weten gewa pend te zijn en „bereid te sterven" voor de vrijheidsstrijd. Zij eisen de publicatie van hun klachten in de Guatemalaanse pers en gesprekken met verslaggevers. In een verklaring, die uit een raam van de am bassade naar beneden werd gegooid, zei den de activisten dat zij bijzxonderheden wilden geven over „massamoord, marte lingen, verkrachtingen en het in brand steken van boerderijen" door soldaten van de regering. Vrijlating Nederlands meisje nog onduidelijk DEN HAAG De regering van Thailand heeft geen amnestie verleend voor in elk geval vier van de vijf in Bangkok gevan gen zittende Nederlandse drugs smokkelaars. Over de vrijlating van een vijfde, een meisje dat enige tijd geleden tot twee jaar gevangenisstraf is veroordeeld, heerst nog onduidelijkheid. Ter gelegenheid van het tweehon derdjarig bestaan van Bangkok werden vorige week ongeveer 10.000 gevangenen - onder hen 470 buitenlanders - volgens een algemene amnestieregeling op vrije voeten gesteld. Veel doden bij mijnramp in Joego-Slavië SERAJEWO Bij een mijnramp in een buiten wijk van het Joegosla vische stadje Zenica zijn gisteren 39 mijnwerkers omgekomen en raakten er acht gewond.Vijftien uur na een methaangasexplo sie borgen reddingsploe gen in de 400 meter diepe schacht de lijken van 37 mijnwerkers. Van de tien geredden overleden er twee in het ziekenhuis. Over de oorzaak van de mijnramp is nog niets be kend. DONDERDAG 13 MEI 1982 PAGINA 11 Westduitse spionnen geruild tegen een Rus BONN In ruil voor de Russische spion, die dinsdag door Zuid-Afrika werd vrijge laten, is aan acht Westduitsers de vrijheid teruggegeven. Dit heeft de Westduitse mi nister voor Duits-Duitse betrekkingen, Egon Franke, gisteren bekend gemaakt. Volgens Franke heeft zijn land een be langrijke rol gespeeld in wat hij de groot ste spionnenruil in oe recente geschiede nis noemde. Uit welingelichte kringen werd vernomen, dat de acht lange gevan genisstraffen uitzaten wegens spionage. Volgens deze bronnen heeft Oost-Duits* land zes mannen vrijgelaten en Tsjecho- slowakije en Angola lieten beiden een ge vangene vrij. De acht zouden in het diep ste geheim ergens in Berlijn zijn vrijgela ten. LEIDSE COURANT Vallende spits In het oude centrum van het stadje Fall River in de Ameri kaanse staat Mas- sachussetts heeft een hevige brand grote schade aan gericht. Ongeveer dertig huizen en de Notre Dame kerk gingen in vlammen op. Op de foto het moment, waarop een van de twee to renspitsen van de kerk brandend naar beneden stortte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11