Van Dijk wil meer bevoegdheden Wiskunde voor mavo in moeilijke taal ^xxwimd HP Miiun Met Pinksteren naar Brussel VIERDE NEDERLAND! SATELLIET VAN DE B, On twikkelingssamen werking OOK GRAANSECTOR IN ROTTERDAM STAAKT DE TIJD BINNENLAND leidse courant DONDERDAG 13 MEI 1982 „Dokter, uheefteen kegel" ROTTERDAM Wetenschappers van de Erasmus-universiteit in Rotterdam hou den wel van een borreltje tussen de mid dag. Sommigen hebben zelfs een fles ster ke drank in de bureaulade. Volgens het universiteitsblad Quod Novum komt het. voor dat personeelsleden van het Dijk- zigt-ziekenhuis overdag al „met een kegel rondlopen". Dat geldt ook voor degenen die met patiënten in aanraking komen. Het college van bestuur van de universi teit heeft nu voorgesteld de beide sherry- bars in het complex pas na vier uur 's- middags te openen. Anderen zijn daar weer tegen omdat dit het illegaal drinken zou bevorderen. Bovendien maken de bei de bars op de tussen de middag verkochte drank jaarlijks een winst van ongeveer 2,5 ton. Huren gesubsidieerde kamers gaan omhoog DEN HAAG Huurders van ka mers of andere woonruimten in gesubsidieerde gebouwen krijgen per 1 juli een verplichte huurver hoging van vier of zes procent. De huren van de relatief dure kamers die na 1975 met subsidie tot stand zijn gekomen, gaan vier procent omhoog, de naar verhouding goed kopere, zes procent. De verplichte huurverhoging heeft alleen be trekking op kamers in door het ministerie aangewezen woonge bouwen voor werkende jongeren en studenten. Ook dergelijke ge bouwen met wooneenheden voor alleenstaanden en kleine huishou dens vallen hieronder. Aantal abortussen blijft nog hoog DEN HAAG Het aantal geregi streerde abortussen bij Nederlandse vrouwen is in 1981 vrijwel gelijk ge bleven aan dat van het jaar ervoor (16.131 tegen 16.278, een daling van slechts één procent). Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de Stichting Me disch Verantwoorde Zwangerschap sonderbreking Stimezo. De stichting vindt dit aantal nog vrij hoog. Van de buitenlandse vrouwen die hier wer den geholpen kwamen er minder uit Duitsland en België en meer uit bij voorbeeld Zwitserland en Spanje. Van het aantal vrouwen dat vorig jaar een abortus liet doen, was meer dan de helft ongehuwd. Bijna een kwart woonde nog bij de ouders. Concurrentieslag om stageplaatsen DEN HAAG De scholen voor middelbaar huishoud- en nijver heidsonderwijs en middelbaar so ciaal pedagogisch onderwijs (Mhno/Mspo), leveren een con currentieslag om stageplaatsen. Omgang met cliënten, patiënten of bewoners vormt een typische praktijkervaring die niet op school kan worden opgedaan. Dit zegt onderwijspsycholoog Nieu- wenhuis van het Research Insti tuut voor Onderwijs in Haren. Volgens hem is het gebrek aan stageplaatsen te wijten aan de on gecoördineerde aanpak van de op leidingen en een onduidelijk be leid van de stageverleners. (Van onze parlemen taire redactie) DEN HAAG Voor een eigen Nederlands satellietprogramma zijn er de komende ja ren geen mogelijkhe den. Dat geldt zeker voor een derde Ne derlandse weten schappelijke satelliet, die volgens plan in de loop van 1986 door een Amerikaanse Space-Shuttle in een baan om de aarde zou worden gebracht. Dit staat in de nota over het ruimtebeleid in de jaren tachtig, die mi nister Van Kemenade gisteren naar de Ka mer heeft gezonden. In de nota wordt in plaats van een eigen satellietprogramma gekozen voor deelna me aan ruimtevaart- programma's in Euro pees verband. De ko mende jaren zal ruim honderd miljoen gul den per jaar worden uitgetrokken voor het steunen van hoog waardige industrie en het scheppen van ba nen in die sector. Het ruimtevaartprogram ma zal vooral worden gericht op praktische toepassingen van de ruimtevaart, zoals die binnen de program ma's van de Europese Ruimtevaartorganisa tie ESA (communica tiesatellieten en aard observatie) plaatsvin den. Overigens wordt in de nota gesteld dat het merendeel van het geld dat voor ruimtevaartprogram ma's wordt uitgege ven zal moeten terug vloeien in van order Nederland leven. Voor de tot en met bedrag vai miljoen v steed aan i tontwikkel derzoek. 1 minder d voorafgaar toen in Ne der meer lieten, AN werden on DEN HAAG Minister Van Dijk van Ontwikke lingssamenwerking wil dat de bevoegdheden van zijn ministerie worden uit gebreid ten koste van die van Financiën en Econo mische Zaken. Dit zei hij gistermiddag in Den Haag tijdens een toespraak voor de Nederlandse Vereni ging voor de Verenigde Naties. Van Dijk stelt zich hiermee tegenover minister Van der Stee van Financiën die zijn coördinerende bevoegdheden bij organisaties als de Wereldbank, Unctad en IMF wil behouden. Minister Van Dijk verklaar de verder dat in de komende jaren rekening dient te wor den gehouden met een toe nemende verzakelijking van de ontwikkelingsrelatie met de voornaamste donorlanden en de derde wereld. Een en ander is volgens de minister een gevolg van „de ontmas kering van de welvaarts staat, die niet bij machte bleek werkgelegenheid, so ciale zekerheid en prijsstabil- teit te garanderen". Stuwmeer Minister Van Dijk maakte gisteren in de Tweede Ka mer bekend dat hij na over leg met minister Van der Stee dit jaar 200 miljoen bo ven de begroting mag uitge ven. Dit geld is afkomstig uit het „stuwmeer" dat bij Ont wikkelingssamenwerking was ontstaan als gevolg van het feit dat de laatste jaren het begrote bedrag niet was uitgegeven. In overleg heb ben de beide bewindslieden afgesproken dat het stuw meer van 1 miljard de ko mende vijf jaren regelmatig zal worden aangesproken. Van Dijk zei tenslotte dat ons land zich zal houden aan de afspraak dat 1,5 procent van het nationaal inkomen be stemd is voor ontwikkelings hulp. Springe geopen Meerjarenplanning nodig voor toeristische evenementen AMSTERDAM Wil Nederland als toeristische bestemming geen terrein verliezen, dan moeten er langdurige evenementen worden opgezet. Het beste zou nog zijn een „meerjarenplan ning", zodat er elke drie of vier jaar iets op stapel zou staan als bijvoorbeeld Sail 700 (in 1980 in Amsterdam) en nu de Floriade. Zowel de directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) mr. J. Cornelissen als directeur G. Brink van Wagon Lits (WL) verkondigden deze mening gisteren gisteren in Amster dam bij de opening van een nieuw WL-kantoor. Het bewijs dat langdurige evenementen langdurige trekpleisters zijn, grondde Cornelissen op de groei van de attractiepunten in Nê op de verandering van functie. Zo is de Flevohof nie uitsluitend een soort landbouwtentoonstelling meer. 1 achtte hij ook het vestigen van de aandacht op verh wijs onbekende (en weinig bezochte) mogelijkheder paalde elementen van de Nederlandse cultuur, ge: oude steden en minder drukke streken. Hij legde er op dat Nederland zich niet moet blindstaren op de positie als toeristische bestemming, maar dat er blijvei moet worden. „De jaren zeventig, toen er een neerg binnenkomend toerisme was, hebben bewezen hoe wij zijn". ROTTERDAM Ook bij de gisteren uitgebroken staking in de graansector van de Rot terdamse haven draait het om werktijdverkorting en verla ging van de vut-leeftijd. De di recties van de graanelevator maatschappij GEM, Grainwa- ve en Maashaven Silo zeggen daarvoor geen financiële speelruimte te hebben. De ver- voersbond FNV is van het te gendeel overtuigd. Als het cao-overleg met de di rectie van het containerovers lagbedrijf ECT volgende week dinsdag niets oplevert, zal de vervoersbond FNV niet aarze len ook daar een staking uit te roepen. Bij Paktank is gister middag een voorlopig akkoord bereikt. De arbeidstijd wordt in fasen verkort van 36,6 tot 32,5 uur en de vut-leeftijd gaat per 1 januari '83 terug van 63 naar 62 jaar. In een geheel andere sector, bij de banken, is gistermiddag het cao-overleg hervat. De bonden willen een 36-urige werkweek en een automatise ringscontract, om zo de nadeli ge gevolgen van de oprukken de automatisering in de bank sector te kunnen opvangen. De banken hebben o.m. hand having van de prijscompensa tie tot 270 gulden per procent prijsstijging aangeboden. Vol gens de banken kan de studie over arbeidstijdverkorting, als een gezamenlijke commissie vóór 1 juli aan de slag gaat, dit najaar worden afgerond. De bonden vinden dit aanbod te mager, maar hebben geen de finitief „nee" gezegd. Eind mei wordt er verder gepraat. De Belgische hoofdstad Brussel is een bezoek meer dan waard. Gezellig winkelen, lekker eten en veel zien. Dit kunt u tijdens een bezoek van twee dagen aan België, dat wij in sa menwerking met Maaskant-reizen voor u hebben georgani seerd. Zaterdag 29 mei vertrek, zondagavond 30 mei terug. Wij rijden van Den Haag (9 uur, Centraal Station) en Rotterdam (9.30 uur, Rotterdams Nieuwsblad, Coolsingel) per luxe tou ringcar via Baarle Nassau (koffiestop) naar Antwerpen. Gele genheid tot lunchen, daarna stadsbezichtiging. Dan naar Brussel, bezoek aan Chinese paviljoen, omstreeks half vier aankomst in het Hiltonhotel. Na het diner in het hotel stad- stour door Brussel, met gids. Zondagochtend, na het ontbijt, vertrek naar Gent. Na de kof fiepauze stadswandeling, met gids. Tot half vier vrij. Daarna vertrek via Antwerpen naar Baarle Nassau. Diner op land goed Schallulnen. Om zeven uur vertrek naar Rotterdam en Den Haag. De prijs van dit aantrekkelijke weekeindreisje bedraagt 157,50 p.p. op basis van een tweepersoonskamer in het Hil ton. Inbegrepen zijn de reis, de kamer, de stadsbezichtigin- gen, diners in Hilton en Schalluinen en ontbijt in het Hilton. Inlichtingen en boekingen voor alle reizen: Telefonisch (na 9 uur; van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 of 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde da gen ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spui straat 71 (op de hoek van het Spul). DEN HAAG/LEIDEN Wis kunde I (meerkeuzevragen) voor mavo-4 gisterochtend was inhoudelijk wel een rede lijk examenwerk, zeiden enke le docenten. Alle onderwerpen uit de examenstof kwamen aan bod. Alleen de taal waarin de vragen werden gesteld, was zo moeilijk, klaagden zij. Voor mavo-4-mensen was dat taalgebruik te exact. Veel kan didaten bleken de vraagstel ling meermalen niet te hebben begrepen. Toen zij achteraf hoorden wat de bedoeling was, reageerden zij dan ook nogal teleurgesteld. Van de 13 kan didaten, wier commentaar wij vroegen, vond dan ook de helft het werk moeilijk, nie mand vond het gemakkelijk. Dit examen moest door ruim 48.000 kandidaten in het land worden gemaakt. Wiskunde voor mavo-3 (ruim 2.500 kandidaten) leverde wei nig problemen op. Het werk was volkomen normaal en niet te moeilijk. Ook de leerlingen hadden er weinig commentaar HAVO Het wiskunde-examen voor het havo (bijna 28.500 kandi daten) werd als geheel een re delijk werkstuk genoemd door de leraar. Wel waren er enke le addertjes onder het gras. Van opgave 1 vond hij a en b gemakkelijk, maar c erg lastig, tenzij je met behulp van de te- kening in de gaten had dat punt S op de lijn AB lag. Dan was je er snel uit. Maar bijna geen leerling had dat gezien. Iets dergelijks gold voor opga ve 3. Ook daar waren a en b goed te doen. Vraag c was niet al te moeilijk als je een vector- voorstelling van de deellijn van hoek ADB bepaalde. Dat was je er zo uit. Maar veel leerlingen hadden dat niet ge daan. Bij vraag b van opgave 5 te kende hij aan dat de ongelijk heid -vrij gemakkelijk was te herleiden tot „tangens x is kleiner dan - 1". Het verwon derde hem dat maar weinig leerlingen dat hadden gedaan. De meesten kwamen uit op een soort vergelijking die ook in a opgelost moest worden met gevolg dat, als ze in a vastgelopen waren, ze b even min konden maken. Het commentaar van deze le raar bleek vrijwel overeen te komen met dat van de leerlin gen, van wie de meesten de opgaven 3 en 5 moeilijk von den. vwo Wiskunde I voor de ruim 25.000 vwo-kandidaten in dit vak was volgens de leraar re delijk werk te noemen, hoewel er enkele moeilijke uitschie ters bij waren zoals 3b, 3c en 4a. De kandidaten vonden het examen over het algemeen moeilijk. „Kunstbeschouwing kunst geschiedenis" luidde de nogal plechtig lange titel van het examenwerk tekenen voor de vwo'ers (ruim 400 kandidaten). Aan de school waar wij ons oor te luisteren legden, vond ongeveer de helft van de 16 kandidaten het examen goed te doen. Er waren nogal wat zaken bij die zij op een excur sie hadden gezien en daar had den zij veel steun aan gehad. Het accent lag op architectuur en wandschilderingen, kleur, perspectief en vorm. Er was weinig kunst van de laatste tijd bij. Een algemene opmer king was nog, dat in verband met de hoeveelheid werk haast geboden was. LBO Het lbo moest zich gistermor gen buigen over wiskunde (meerkeuzevragen). Voor het Ito bestond het examen uit dertig vraagstukken over alge braïsche en meetkundige vraagstukken. Een ervan ging over een schaatswedstrijd over acht ronden. Schaatser F maakt daarin de volgende rondetijden: 41, 38, 40, 37, 36, 39, 37 en 38 secon den. De gemiddelde rondetijd van schaatser G is precies 38 seconden. In deze wedstrijd is: a) F precies 2 seconden langza mer dan G; b) F precies 1 se conde langzamer dan G; c) F precies 1 seconde sneller dan G; d) F precies 2 seconden sneller dan G. Volgens de leraar was de be schikbare tijd van twee uur ruim voldoende en was het werk, evenals in voorgaande jaren, van. een goed niveau. Volgens de lmo-leraar (lagere detailhandelschool) was de meerkeuzetoets wisl pittig, waarbij de i den vooral in het n gedeelte zaten. Voo ven over parabolei hoorlijk veel routii En bij de meetkunc moesten er, zowel w ke als de ruimtelijl betreft behoorlijk v berekeningen woi maakt. Bij het lmo Engels middag op het p stond konden de 1 een keuze maken u drachten: het vertalt tekst van ongeveer het vertalen van oi regels en het bea van 10 vragen of als gelijkheid: 10 vrag woorden en een aar afmaken. Met name de tweed* kon nogal wat profc ven. Maar al bij a examen van een r< halte en bleek de b tijd (anderhalf uur) doende te zijn. II.TOURS Elsevier pleit ervoor dat de re gering doorgaat als römpkabi- net. „Een rompkabinet CDA- D'66 met enige gedogen steun van de VVD, zou beslissingen kunnen nemen en de begro ting voor 1983 op kunnen stel len. D'66 zou de snel afbrokke lende kiezersschare dan alsnog kunnen laten zien, dat de club- echt kan regeren". Elders een prijsvergelijking tussen Euro- p>ese vakantielanden. Zwitser land en Noorwegen zijn het duurst; Ierland en Nederland zelf het goedkoopst. De Russi sche Nobelprijswinnaar Solzje- nitsyn schrijft in een ander ar tikel dat de Nederlandse me dia liegen over El Salvador. „Verslaggevers en vcameralie- den worden wegawiuurd, niet om de waarheid te onthullen, die tegen onze hele beschaving is gericht, maar om op tenden tieuze en eenzijdige wijze aan te tonen, dat men de Latijns- Amerikaanse regeringen niet mag steunen in hun verzet te gen de communistische rebel len. De geschiedenis wordt vervalst, de westerse vrijheid en beschaving ondermijnd". Aandacht tenslotte voor het feit, dat ouders nog steeds 1 miljoen kinderen naar katho lieke scholen sturen. „Zij kie zen voor blijkbaar voor de school die bij het gezinskli maat aansluit. Juist omdat het gezinsleven meer en meer in de verdrukking komt, vindt bij veel ouders een herbezin ning over het gezin plaats". In de Haagse Post het eerste gesprek met Eindhovense PSP'ers over hun verleden als guerilla. „Wij willen voorko men dat jongeren, die politiek actief worden, en geen aan sluiting vinden bij een politie ke partij omdat die partij ze ei genlijk te radicalistisch vindt, wij willen voorkomen dat die jongeren in feite dezelfde ont wikkeling doormaken die wij hebben doorgemaakt". Een ar tikel ook over „de PvdA-maf- fia" zoals die zich manifesteert in Rotterdam. „D'r is een sy steem binnengeslopen van straffen en belonen. Als je nou maar braaf bent, het niet te bont maakt, genoeg vergade ringen bijwoont en voldoende vrienden in de loop der tijd overhoudt, ja, dan kom je er wel". Met Jehova's getuigen wordt nagepraat over de aan val van de Ombudsman. „Het is juist krachtig je te onthou den van commentaar. Jongen, laat me je vertellen dat we na dat programma alleen maar betere gesprekken aan de deu ren hebben. Want toevallig lap je dat de Hollander niet. Die ziet heel goed wanneer ze op de televisie aan het kwetteren zijn". Het omslagartikel gaat over de werklozen. „Straks zitten we met een generatie jongeren, die geen enkele ar- #beidsgewenning heeft opge daan. Als de economie weer aantrekt, worden ze voorbijge- streeft door frisse nieuwe mensen met nieuwe normen en waarden". legenheid is door de oorlog- sproduktie bij Holland Signaal. PvdA-buitenlandspecialist Harry van den Bergh: „Het zou mij heel wat waard zijn als Van der Stoel zou zeggen, dat het beter is dat de Argentijnen ons land verlaten. De analyse in West-Europa is volstrekt onvoldoende; minister Van der Stoel klemt zich vast aan het standpunt van de EG en dat is erg riskant". Voorts een analyse van de problemen in het regeringskamp. „Stuk voor stuk doen ze het op de minis teries goed, in de Kamer heeft men nog géén echte moeilijk heden gekend, sommigen heb ben het zelfs met flair gedaan. Maar telkens als iedereen bij elkaar was, ging het mis. Dan werd het gezelschap een groot monster met de bek wagen wijd open. Gevaarlijk. Onbere kenbaar". Een interview ook met de actrice Elisabeth An dersen. „Na de actie Tomaat was het woord vakbekwaam een soort vloek geworden. Vakmanschap is niks, werd er gezegd. Als er maar eerlijk ge speeld wordt, en dat kan een dilettant ook. Heel langzaam keert het belang van vakman schap terug. Ik vind het zonde dat jonge mensen alleen maar geloven in kritisch vermogen en intelligentie. Toch begin ik bij een aantal de hunkering naar dat andere toneel te voe len". Ajax-trainer Kurt Linder tenslotte praat over zijn kam- pioensploeg. „Je hebt een Beethoven in de muziek en dat is Cruyff voor het voetbal len. Hij belichaamt iets, hij is de grootste in het oplossen van problemen. Hij denkt en han delt sneller dan wie ook en hij heeft een superieure techniek En toch blijft hij een mens. maakt hij ook fouten". gelijkheid van een kabinet PvdA-VVD. „Wat zou je zeg gen van een kabinet Van Thijn-Nijpels?", probeert olijk een PvdA-bewindsman, die nota bene ooit tot de nieuw- linkse stroming werd gere kend. Voor het eerst na het Drees-tijdperk lijkt de VVD voor de PvdA een brug dich terbij". Een ander politiek ar tikel gaat over de verziekte verhouding tussen de socialis ten en de vakbeweging. Wim Kok: „Het gaat niet om onze strategie, maar om de strategie van de PvdA. Als ze met een nieuwe ziekengeld-affaire ko men, zullen wij wéér zo reage ren. Het zal u niet ontgaan zijn dat de mensen buitengewoon actief hebben gereageerd. Ik vind ook dat Den Uyl wel heel erg veel van de totaal-verant woordelijkheid op zich heeft genomen". Een interview ook met prof. Karei van het Reve, winnaar van de P.C. Hooft- prijs. „Ik heb een publiek dat bestaat uit laten we zeggen 10.000 mensen. Dat is een heel klein publiek in een land, waar Toon Hermans een mil joen verkoopt. Maar ik denk altijd dat er voor mij nóg wel 10.000 lezers bestaan, maar die hebben mijn boeken toevallig nooit in handen gehad". De Braziliaanse kardinaal Paulo Arns tenslotte zegt in een vraaggesprek: „Ik ben nooit agressief tegen personen, ook niet als het de generaals in een militaire dictatuur zijn. Ik heb nooit personen aangevallen. Ik geloof niet in het geweld van wapens en evenmin in het geweld van woorden, resseren de oorzaken recht". Hervormd Nederland over de crisis in Der „Een kabinet dat niet t< ren in staat is, moet aft Een artikel ook over zwegen gevaren van h de politie gebruikte tr „Eén ding keert telker terug: de grenzeloze tendheid omtrent gifgas even grenzelose gretigl vindingrijkheid waarm het, in wat voor vor ook, wil gebruiken. In in lucht, vanuit de lucl ders een gesprek met i slagen Mensenrechter teur van de VN, Theo a ven. „Mijn ontslag kan signaal worden opgevat ger maakten alleen idi< Nederland en Noor weg druk om mensenrechtei Carter president van A werd, nam de belang over de hele wereld tot die golf weer afgenomei beschouwing tenslotte Russische feministe Mamonova over het mi me. „Het is begrijpeli vrouwen in het leger ga willen hun krachten I ven op een gebied dat i voor hen praktisch g was. De toeloop van vi naar het leger zal di echter onvermijdelijk tr meren. Het zal een lar proces zijn, maar het zal eindigen dat de legers huidige vorm verdwijn» PIET SNC

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10