k 'efensie en woningbouw bleven Tijdpunten in eindvoorstel Doorregeren CDA en D'66 ou onfatsoenlijk zijn CeidocSoivtctnt Overheid maakt ;een ernst met •uderenbeleid" tl patiënten iden zich niet i afspraak Ziekteverzuim weer gedaald "AA TSRECHTGELEERDE PROF. PRAKKE: ir1 Ruziënd ten onder Cao-overleg massagoed mislukt V) Huren moeten komende jaren drastisch stijgen GENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1982 PAGINA 9 SN Veel mensen die behandeling zijn bij een tomen de afspraken met niet na. Zo neemt 30 tot <nt van de patiënten zijn jnen niet trouw in en 5 tot 20 procent van hen Spraken over bezoek aan jlikliniek niet na. Dat lit een onderzoek van de psychiater F. Zitman, die morgen zal promoveren tor in de geneeskunde, is Zitman is gebleken dat itrouw van patiënten niet >lbaar is. Leven half procent duurder DEN HAAG De prijzen zijn tussen half maart en half april met 0,5 procent ge stegen. Het gaat voorname lijk om prijsstijgingen voor kleding, schoenen, vakan ties, koffie, aardappelen en fruit en tarieven van bus en tram. Goedkoper werden groenten en benzine. Met de prijstijging van een half Erocent blijft de inflatie sta- iel. Volgens Economische Zaken is de inflatie over de eerste vier maanden van dit jaar met 0,4 procent hoger stijging DEN HAAG Het ziekteverzuim over het eerste kwartaal van dit jaar is in vergelijking met dezelfde periode in '81 gedaald bij de man nen van 9,3 naar 8,7 procent en bij de vrouwen van 11,8 naar 11,6 procent. Dat heeft Economi sche Zaken gisteren laten weten. De gemiddel de verzuimduur per geval bedroeg het eerste kwartaal van dit jaar 15,1 kalenderdagen voor mannen en 12,8 voor vrouwen. In vergelijking met de eerste drie maanden van '81 beteken! dat een daling voor mannen met een halve dag en voor vrouwen een stijging met 0,1 dag. Patiënten willen schadevergoeding van Halcion-fabrikant UTRECHT Upjohn Nederland, de fa brikant van het slaapmiddel Halcion, heeft gisteren een dagvaardiging ontvan gen namens 42 patiënten die zeggen dat ze nadelige gevolgen hebben ondervonden van Halcion en daarom een schadevergoe ding eisen. Wanneer de zaak voor de rechtbank in Arnhem zal dienen is nog niet bekend, evenmin het bedrag dat de patiënten van Upjohn vragen. Halcion kwam ongeveer twee jaar geleden in het nieuws door publikaties van de Haagse psychiater Van der Kroef. Volgens hem veroorzaakt het middel bijverschijnselen zoals karakterveranderingen, angsten en Turkse krant opent kantoor in Amsterdam AMSTERDAM De Ne- derlandse redactie van de Turkse krant „H'urriyet" krijgt morgen een telex- verbinding met de centra le redactie in Istanbul. Dan is de nieuwe vestiging in Amsterdam een feit. De 9000 lezers in ons land krijgen de krant nu een dag later dan de 800.000 lezers thuis. Dat zal vol gend jaar veranderen, om dat de pagina's dan per sa telliet worden overge seind. r a HAAG Het eind- tel van premier Van jetreffende de Voor- lota, waar het kabi- liteindelijk gisteren- ag met negen tegen emmen voor stemde, •r in grote lijnen als uit: miljoen gulden bezuini- de begrotingen van de eries in 1982; miljoen gulden aan be- ingen op de begrotingen ,de ministeries in 1983 n nu al vastgesteld; defensiebegroting stijgt ir met 1,8 procent en in net twee procent en blijft lee buiten bezuinigingen; tornt in 1982 een lasten- fiting voor het bedrijfsle- ran 500 miljoen gulden een hogere belastingsaf- Dp vermogen en voorra- Hoe die gefinancierd worden staat nog open; a bezuigingen van 500 n gulden in 1983 die nu tgelegd moeten worden; men maken om op de so- uitgaven ruim 400 mil- [ulden te bezuinigen ten- gaten die in afgesproken ligingen zijn gevallen op len. In totaal bestond het voorstel van Van Agt uit twaalf pun ten. Voordat het in stemming kwam, had de premier zijn voorstel aangepast aan enkele wensen van de PvdA. Zo gaf Van Agt niet meer aan hoe de lastenverlichting voor het be drijfsleven, die drukt op de be groting van 1983, gedekt dien de te worden. Minister Van der Stee (financiën) wilde daarvoor de belastingen ver hogen. Tevens had Van Agt besloten dat een korting op de ambte narensalarissen niet gebruikt zou worden voor verlaging van de overheidsuitgaven, zoals Van der Stee wilde, maar door minister Van Thiijn (bin nenlandse zaken) gebruikt kon worden voor het scheppen van werk. Niet overgenomen werden en kele andere PvdA-wensen: de defensiebegroting stijgt dit jaar maar met 1,5 procent zodat er in feite voor 50 mil joen op bezuinigd wordt; extra geld voor de volks huisvesting. Minister Van Dam vroeg daarbij om miljar den guldens; een regeling ter bescher ming van de koopkracht van degenen die rond moeten ko men met één sociale uitkering of het minimumloon voor een heel gezin (de echte minima); werkgelegenheid. Bij D'66 vielen deze voor het grootste deel ook ver keerd. Zo wees men bezuini gingen op defensie van de hand omdat dit zou neerko men op een reëel nul-groei van de uitgaven voor defensie, terwijl minister Van Mierlo al zit met een gat van 500 mil joen gulden op zijn begroting en dit jaar al 120 miljoen gul den heeft ingeleverd. Boven dien bestaat er een achterstand in de defensie-uitgaven van 1,5 miljard gulden, die zal op lopen naar vijf miljard gulden als er niets aan wordt gedaan. Verder meent D'66 dat een anti kernwapenbeleid, waar ook de PvdA voor is, meer uit gaven vergt voor conventione le bewapening. Meer geld voor volkshuisvesting is er volgens D'66 niet. Bij de PvdA wees men de voorstellen van Van Agt af omdat: zij in 1983 geen bezuinigin gen van 1,9 miljard betekenen op de rijksbegroting maar van 2,4 miljard gulden; er voor het scheppen van werk in 1983 niets extra's ge daan wordt; gelden die vrijkomen uit in- vesteringsloon en matiging van inkomens, opgaan aan be zuinigingen en niet aan werk; Van Agt niets zou doen voor de echte minima; defensie niet hoeft te bezui nigen. Met een schouderklopje van zijn collega Van der Gtee (financiën) werkt minister Den Uyl zich door de verzamelde journalisten op het Binnenhof, (foto MILAN KONVALIN- KA). HAAG „Het is 'el uitgesloten dat en D'66 na een defi- 'e breuk in het kabi- ionder de PvdA door- :n en geen nieuwe iezingen uitschrijven, leorie is verder rege- met een dergelijk lerheidskabinet, ge ld door de VVD, wel ilijk, maar in de :ijk zou het een poli- onfatsoenlijke daad Vijftien jaar geleden zoiets nog wel, maar de huidige politieke itsrechtelijke inzich- 1 geen zinnig politi- ieer tot een dergelij- :onstructie overgaan, een onherstelbare jk in een kabinet ten er nieuwe verkie- komen". 1 lidt de reactie van prof. L. Prakke. hoogleraar staatsrecht aan de universiteit van Amsterdam, op de ver schillende scenario's die aan het Binnenhof circuleren over de mogelijke gevolgen van de breuk in het tweede kabinet- Van Agt. In politiek Den Haag wordt druk gespeculeerd over de mo gelijkheid, dat de PvdA-minis- ters hun ontslag aanbieden, terwijl de bewindslieden van CDA en D'66 blijven zitten. Deze partijen zouden dan, met gedoogsteun van de VVD-par- lementariërs, een minder heidskabinet kunnen vormen dat tot de officieel geplande kamerverkiezingen van 1985 zou kunnen blijven zitterr. Ook wordt zelfs gesproken van „stuivertje wisselen" tussen PvdA en VVD: de PvdA-mi- nisters het kabinet uit en VVD-ministers ervoor in de plaats. Beide scenario's beho ren volgens prof. Prakke wel tot de staatsrechtelijke moge lijkheden, maar er kleven naar zijn mening wel grote be zwaren aan. Prof. Prakke: „In de variant, waarbij de VVD gedoogsteun zou leveren, moet het minder heidskabinet omtrent die steun wel hele zware garanties van de VVD krijgen, anders worden CDA en D'66 de ge vangene van de VVD. Die kan dan immers naar believen elk moment, geholpen door de PvdA, het kabinet laten val len. En dan ga ik nog voorbij aan de vraag of de VVD wel zulke harde garanties zou wil len geven". „In het tweede geval, als de VVD in het kabinet zelf zit ting zou nemen ik betwijfel trouwens of de fracties van CDA en D'66 dat willen zou je een heel nieuw regeer akkoord moeten maken en wie weet wat dat dan weer voor problemen zou opleve ren". Politieke ethiek De belangrijkste bezwaren te gen het doorregeren van CDA en D'66 liggen volgens prof. Prakke echter op het politiek- ethische vlak. „In de jaren zes tig en de beginjaren zeventig is het meermalen voorgekomen dat bepaalde partijen uit een kabinet na een breuk verder gingen zonder verkiezingen uit te schrijven. Daarna kwam er vanuit de politieke partijen steeds meer verzet tegen dit soort handelwijzen. Langza merhand zijn de politici ervan overtuigd geraakt dat dat ei genlijk niet netjes is tegenover de kiezers en zelfs zeer onfat soenlijk als er ook nog eens achter de rug van de kiezers om een andere partij het kabi net wordt binnengeloodst. In het begin van de jaren zeven tig waren er zelfs enkele par tijen die in hun programma hadden gezet dat politieke partnerruil tijdens een regeer periode uit den boze is". De voorbeelden uit het verle den, die tot deze verandering van opvatting over de politie ke ethiek hebben geleid, spre ken voor zich. Prof. Prakke somt enkele politieke gebeur tenissen uit de zestiger jaren op, die toen nog als heel nor maal werden beschouwd: „Het kabinet-Marijnen viel in fe bruari 1965 over het omroep beleid. De VVD en de CHU stapten eruit en de PvdA werd erin gehaald. Twee maanden later was er een kabinet van ARP, KVP en PvdA, het kabi- net-Cals. Dit viel in de beruch te nacht van Schmelzer in 1966 en daarna kreeg je een tussenkabinet van alleen ARP en KVP onder leiding van Zijlstra. Dét kabinet heeft toen pas verkiezingen uitgeschre ven. Zo hebben er dus drie ka binetten geregeerd op basis van de verkiezingsuitslag van 1963". Biesheuvel In de zomer van 1972 gebeur de er opnieuw iets opmerke lijks. DS'70 stapte uit net vijf- partijenkabinet van Biesheu vel. Vervolgens stelden alle andere bewindslieden hun portefeuilles ter beschikking, zodat het hele kabinet demis sionair was, maar dat werd na een mislukte lijmpoging weer teruggedraaid. Zonder DS'70 regeerden toen de christen-de mocraten en de VVD door, Prof. Prakke met gedoogsteun van SGP en GPV. Dat kabinet, wat for meel eigenlijk het tweede ka binet-Biesheuvel heette, heeft vervolgens voor november 1972 verkiezingen aangekon digd en werd pas na die ver kiezingen opnieuw demissio nair". Prof. Prakke: „In die tijd was al het besef doorgebroken, dat dat tweede kabinet-Biesheuvel niet zomaar de rit van vier jaar kon volmaken. De kiezers moesten opnieuw een uit spraak doen, vond men. Nu zijn de politici vrij algemeen van oordeel, dat er nieuwe verkiezingen moeten komen als in een kabinet een breuk ontstaat die niet te lijmen is. Natuurlijk blijft de staatsrech telijke hoofdregel overeind staan, dat een kabinet te allen tijde aan het bewind kan blij ven als de meerderheid van het parlement dat goed vindt. Die regel wordt nu alleen an ders uitgelegd dan vroeger". DICK VAN RIETSCHOTEN De bewindslieden van de Partij van de Arbeid hebben ken nelijk de zogenaamde „nederlagenstrategie" van hun partij voorzitter Max van de Berg overgenomen. Die sombere con clusie moet men wel trekken na hetgeen er gisteren en in de voorafgaande dagen in het kabinet is gebeurd. Opnieuw heb ben de PvdA-bewindslieden hun visie met veel lawaai naar buiten gebracht en het standpunt van de coalitiegenoten ver guisd, om vervolgens gisteravond te laten weten toch nog te overwegen een en ander te slikken. Op het moment dat wij dit schrijven is nog niet bekend of de PvdA-ministers in het kabinet zullen blijven om het be sluit van de ministerraad, waar zij tegen stemden, toch uit te voeren. Maar zo rond de tijd dat de krant bij de lezer in de bus glijdt, zullen zij inmiddels wel hebben meegedeeld dat niet te doen. Zij zijn dan het slachtoffer geworden van hun eigen '„nederlagenstrategie", die in dit geval te ver is doorge voerd en daardoor voor henzelf en hun partij desastreus is afgelopen. De PvdA-ministers schijnen te denken dat het bij de kie zers heel dapper overkomt en vertrouwen schept, als met veel misbaar duidelijk wordt gemaakt dat alles op de coalitie genoten bevochten moet worden, dat elk besluit voorafge gaan moet worden door een gigantische ruzie. Dat is vol strekt verkeerd ingeschat. Men gaat er aan voorbij dat met al dat geruzie het vertrouwen in het kabinet en dus ook in de PvdA-bewindslieden volstrekt verloren gaat. Van een kabinet dat almaar ruziënd over straat rolt, kan immers niet veel heil worden verwacht. Dit keer zijn de PvdA-ministers te ver gegaan. Zij kunnen nauwelijks meer terug. Maar het resultaat van hun optreden is slechts dat zij zichzelf ongeloofwaardig hebben gemaakt. Waarschijnlijk is de belangrijkste oorzaak daarvan gelegen in de interne strubbelingen binnen de PvdA en met name met partijvoorzitter Van den Berg. Daaraan hebben de PvdA-mi nisters de afgelopen weken zo veel tijd en energie moeten besteden, dat zij nauwelijks nog enige flexibiliteit overhiel den om goed voorbereid het moeizame en moeilijke overleg in de ministerraad te voeren. Toen er afgelopen vrijdag in die ministerraad misverstan- J den rezen over de bedoelingen van premier Van Agt en mi- nister Van der Stee van Financiën, sloegen bij de socialisti sche bewindslieden kennelijk alle stoppen door. Men was niet meer in staat daar overheen te komen, ook niet toen de misverstanden intern naar mag worden aangenomen waren opgehelderd. De oorzaak van die misverstanden zal in eerste instantie wellicht hebben gelegen bij Van Agt en Van der Stee, die er aanvankelijk niet in slaagden hun voorstel len duidelijk te maken. Maar na de opheldering kost het ge brek aan flexibiliteit bij de PvdA dit kabinet nu de kop. En dat is bedroevend. ROTTERDAM De eerste onderhandelingsronde over een nieuwe cao bij de massagoed-bedrijven Frans Swarttouw en EMO, na de uitspraak van de president van de rechtbank in Utrecht, is mislukt. „Een aanfluiting", noemde gisteravond onderhandelaar F. Kloosterman van de Vervoersbond FNV het aanbod van de werkgevers. Hij zei dat de directies van Swarttouw en EMO, waar momenteel door duizend man wordt gestaakt, niet bereid zijn de vitale eisen van de bond betreffende arbeidstijdverkor ting en verlaging van de vut-leeftijd tot 60 jaar, te honoreren. Onderhandelaar, G. Zeebregts, van de werkgeversvereniging SVZ, bevestigde dat voor de werkgevers verlaging van de vut- leeftijd tot 60 jaar onbespreekbaar is. Verkorting van de arbeids tijd is volgens de werkgeversonderhandelaar, onder bepaalde voorwaarden, wel bespreekbaar. Vrijdagmiddag wordt het cao- overleg voortgezet. Met het tankopslagbedrijf Panocean heeft de Vervoersbond gis termiddag wel een principe-akkoord over een nieuwe cao be reikt. Ook bestaat er bij de onderhandelaars van de bond goede hoop dat het overleg met het tankoverslagbedrijf Paktank van daag eveneens succesvol kan worden afgesloten. (ECHT Mevrouw nie van Leeuwen, ;r van de Nationa- Lruisvereniging en van sectie verpleeghuizen de Nationale Zieken- iraad heeft vanmorgen Itrecht haar grote be- [dheid uitgesproken r het ouderenbeleid in tomende tientallen ja- Volgens haar wordt de problematiek van de vergrijzing door de over heid grof onderschat ge zien de drastische ombui gingen in de gezondheids zorg en de maatschappelij ke dienstverlening. Mevrouw Van Leeuwen deed dat op een vergadering van de Federatie Landelijke ba men werking Bejaardenhuizen-or- ganisaties.„Het gaat niet aan de lasten van een vergrijzende bevolking af te schuiven op zeer jonge mensen, gezins- en ouderenhelpsters, ziekenver- zorgsters en verpleegkundi gen, terwijl de gemeenschap de middelen niet beschikbaar wil stellen voor een goed ge coördineerd systeem van hulp en dienstverlening". Zij con stateerde dat er ondanks alle Hannie van Leeuwen nota's en beleidsvoornemens nog steeds geen sprake is van een sluitend systeem van hulp- en dienstverlening aan ouderen. Daar komt bij dat het streven ouderen zo lang moge lijk zelfstandig te laten wonen wordt aangetast door inkrim ping van de gezinszorg. Vol gens haar lijkt het erop dat de overheid liever op het kompas vaart van ambtenaren dan op dat van mensen uit de prak tijk. AMSTERDAM Goedkopere nieuwbouw, hogere woonlasten en toeneming van het eigen-woningbezit kunnen de gigantische geldproblemen van het ministe rie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening (VRO) helpen oplossen. De directeur van het Econo misch Instituut voor de Bouwnijverheid (EIB) drs. A. Buur heeft dit vanochtend gezegd in de Amsterdamse RAI tijdens een door de Nationale Woningraad georga niseerde bijeenkomst over de woonlasten in de jaren 80. Huurders moeten veel meer gaan betalen voor hun woning of een huis kopen omdat anders het huur- en subsidiebeleid vast loopt „wat gelijk staat aan het faillissement van de volkshuisves ting", aldus Buur. Volgens de EIB-directeur zullen de lasten van het departement volgend jaar door allerlei maatregelen met een half tot driekwart miljard stijgen. In de jaren daarna zullen de vaste lasten op de begroting met miljarden tegelijk oplopen. Vol gens Buur betaalt de gemiddelde huurder van een nieuwbouw woning maar de helft van de eigenlijke kosten en bij het ont vangen van huursubsidie soms maar een kwart van de kostprijs. DE BILT Boven het mid den van de Noordzee bevindt zich nu het centrum van een hogedrukgebied. Ook boven Schotland en in Zuidoost-Eu ropa is de luchtdruk hoog. Dankzij deze drukverdeling heerst in grote delen van West- en Midden-Europa droog en zonnig weer, waarbij de middagtemperaturen, die nu elke dag iets hoger worden, op sommige plaatsen al waar den van zo'n twintig graden bereiken. Het centrum van het hogedrukgebied wordt in het weekeinde boven Midden-Eu ropa verwacht. Dat heeft tot gevolg, dat de wind bij ons zui delijk wordt, zodat ook bij ons middagtemperaturen van twintig graden of hoger ver wacht mogen worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9