Politiek forum in Katwijk krijgt chaotisch verloop w« eroering rond huur- rhogingen in Valkenburg tl Rode Kruis onder dak Vereniging Dorpsbehoud doet suggesties voor monumentenlijst N oord wi jkerhout B en W Noordwijk: „Bronckhorststraat snel aanpakken" Telefoonrekening: 14.000 gulden -JGIO LEIDSE COURANT" WOENSDAG 12 MEI 1982 PAGINA 7 han< mort itheodf n ni KENBURG Hevige beroe- is er in Valkenburg ontstaan de voorgenomen huurverho- voor een aanzienlijk deel van ■meentewoningen. De verhogin- :ouden hier en daar zelf tot tien ■nt oplopen. rcame de raadsleden Dijkhuizen, der Broek en De Vries verzet- [jich gisteravond tijdens de raads- uidering tegen de voorgenomen verhoging van tien procent id bejaardenwoningen. Zij vonden jnaar vreemd dat voor een deel lé woningen een verhoging van tien procent zal worden berekend, terwijl dezelfde bejaardenwoningen, die twee jaar eerder gebouwd zijn maar een verhoging van vier pro cent krijgen. Na schorsing bleek dat wat deze woningen betreft, een fout was gemaakt en dat de huur van alle bejaardenwoningen met vier procent verhoogd zal worden. Het renovatieplan voor de wijk ,,'t Boonrak" gaat niet door. De omwo nenden en de huurders van de in deze wijk staande gemeentewonin gen bleken nauwelijks belangstelling te hebben voor renovatie. Kunstwerk in Wilhelminapark OEGSTGEEST Het Wilhelminapark zal in de toekomst worden verfraaid met een kunstwerk. Daartoe is een opdracht verstrekt aan de Leidse beeldende kunstenaar Van Kralingen. Gisteravond spraken de raads commissies financiën en culturele zaken en de commissie inzake kunstaangelegenheden met de kunstenaar over een ontwerp. Het ontwerp dat gisteravond ter sprake kwam was een beeldje, voorstellende drie pratende vrouwen. Men besloot met de heer Van Kra lingen in zee te gaan. Wethouder Kohlbeck toonde zich wel tevreden over de gang van zaken. Na het advies van allen kwam het schilderij „Vrouwe Justitia", dat jaren lang de raadszaal heeft gesierd ter sprake. Men achtte het werk toch dermate interessant dat het een schoonmaakbeurt wettigt. Ook daar valt een voorstel over te verwachten. Veertien jongens aangehouden na ongeregeldheden VOORSCHOTEN Veertien jongens uit Voorschoten hebben bekend op 20 maart verantwoordelijk te zijn geweest voor de ongeregeldheden tijdens het disco-feest van tennisvereniging Forescate. De veertien, in de leeftijd van 13 tot 18 jaar en bijna allemaal wonend in de wijk Noord-Hofland, zullen zich voor de kinderrechter moeten verantwoorden voor hun daden. De jon gens waren de bewuste avond in De Lindehoeve geweest. Enke len wisten dat er een disco-avond van Forescate was, welke ver eniging door hen als „Kakkers" bestempeld wordt. Zij laten zich, zoals zij dat zelf verklaren, ook geen gelegenheid ontgaan om de Forescate-leden lastig te vallen. De groep van ongeveer 25 man begaf zich naar het clubgebouw en drong met geweld naar binnen, waarbij klappen vielen en enkele ruiten sneuvel den. De jongens sloegen echter op de vlucht toen de politie in aantocht was. Op de parkeerplaats werd nog gedanst op vijf auto's, waarbij deze flink beschadigd werden. Enkele leden van deze groep zijn in januari ook al opgepakt wegens inbraken in kelderboxen en in de vuurwerkfabriek. De jongens hebben ook bekend dat zij in de paasvakantie vernielingen hebben aange richt aan het scholencomplex Noord-Hofland. te r f. WIJK Het groot- npolitieke forum zoals n Katwijk voor de ge nteraadsverkiezingen gehouden eindigde ren in een vrij ëmo- ,jjle en chaotische dis- e over het plaatselijk dbeleid. Met name het en de SGP, als re stanten van het in verleden gevoerde be- moesten het daarbij elden. De kritiek uit 8; 17 de zaal richtte zich vooral op het feit dat de twee christen-democratische partijen er niet in ge slaagd zijn om oplossingen aan te geven voor het be strijden van het vandalis me en de problemen van de randgroepjongeren. Wethouder J. Bergman, aan wezig als lijsttrekker van het CDA, trok deze kritiek voor een groot deel naar zich toe door te verklaren dat zijn par tij voor de jeugdproblematiek in Katwijk geen pasklare op lossing heeft. „We komen alle maal met bla bla, de zaal zowel als het forum. We praten over een bijzonder gecompliceerd onderwerp en wie de oplossing weet, mag het zeggen". De heer Bergman legde de na druk op de initiatieven die in dit verband door het particu lier initiatief dienen te worden genomen en was daarnaast, e- venals de woordvoerders van de SGP en de RPF, van me ning dat het gezin een centrale plaats moet blijven innemen bij de bestrijding van het van dalisme en de hulp groepjongeren. Gezin centraal Juist op deze stelling werden de christen-democraten aange vallen door de linkse partijen in het forum. Harry van Mier- lo (D '66/Gemeentebelangen): „Zolang je bij het beleid de plaats van het gezin centraal blijft stellen kom je geen stap verder. Als CDA en SGP dat niet in willen zien dan ben ik bang dat er in Katwijk nooit een goed jeugdbeleid van de grond komt". Het particulier initiatief heeft op dit punt ge faald, vindt Van Mierlo en de gemeente zou nu het voortouw moeten nemen. Hij kreeg met zijn stelling bijval van Hennie Zandbergen (PPR/PSP/PK): „De samenleving moet de op lossing brengen. Mét de reali sering van een tweede open jongerencentrum, mét de aan stelling van straathoekwerkers en mét een gecoördineerde aanpak op de scholen". De discussie over het al dan niet bouwen van de Zanderij- /Westerbaan leverde vooral voor wat betreft het standpunt, van de VVD nieuwe gezicht spunten op. In tegenstelling tot wat door de huidige fractie voorzitter Buitendijk altijd is beweerd, verkondigde de toe komstige lijsttrekker mevrouw Van Paridon als het VVD- standpunt dat het tuinbouwge bied behouden moet blijven. Zij sloot zich 1 hiermee aan bij het standpunt van de Vrije Lijst die zich al vanaf het be gin tegen woningbouw in de Zanderij heeft verklaard. orlopig nog en lokale [zendingen jorschoten 5RSCHOTEN Het liege van B en W in rgdef' rschoten ziet op korte lijn geen mogelijkhe- om een lokale omroep endingen te laten ver- e8; |en. Het college zegt of5.' in antwoord op een 22.ïif van het raadslid me- i^Hiw M.J. Breunesse- 29jter (PvdA/PPR), die wJhet gemeentebestuur 37ft aangedrongen op de Vordering van een re- <?$ale omroep in het al leen en op het verzor- van omröep-uitzen- (en op 22 mei en 2 de dagen waarop po ke manifestaties wor- gehouden in het ka- van de gemeente lsverkiezingen. De te uitzendingen zou- door middel van het elnet de lucht in moe gaan. college stelt dat het niet mogelijk is uitzendin- Luj te verzorgen op 22 mei juni. In de eerste plaats lat de uitbreiding van het •n °|ket radio- en televisieka- n met onder meer een rmatiekanaal nog moet tsvinden. In de tweede ts omdat een vergunning het ministerie van CRM reist, ook voor het even- wegdrukken van een von ten behoeve van de inlle uitzending. Ook zijn echnische problemen, er (fen onder meer kabel- lindingen moeten wor- aangelegd en versterkers ten worden geplaatst. De raan verbonden kosten n in de tienduizenden ens en dergelijke bedra- zijn op korte termijn ze niet beschikbaar. Zelfs n een radio-uitzending de kabel stuit op onover- lenlijke bezwaren, bestaan er plannen om uit Leiden aandacht te eden aan de gemeente lsverkiezingen door mid- van regionale uitzendin- 'S j op de televisie op l.en 2 2 Initiatieven hiertoe zijn He iroken in de gemeen- ■Ifta ppelijke regeling anten- - Voorziening Leiden en jk Itreken. r wat betreft de defini- e komst van een lokale 'oep stelt het college dat ontwikkelingen nog in te pril stadium zijn. Er t aan hoge eisen worden laan alvorens er een dmachtiging kan worden ord fêeven. Alleen voor expe- ei enten wordt in zeer be- lpuïiden mate door CRM esidie beschikbaar gesteld. Jaanen de gemeenschappelij- eed regeling worden wel uyltös lokale initiatieven be- )ken, maar dat bevindt allemaal nog in een ver inend stadium. epah OEGSTGEEST De oud-voorzitter van het Rode Kruis afdeling Rijnland, jhr. T.A.J. van Eysinga, open de gisteravond het nieuwe Rode Kruis onderkomen in de oude pastorie aan de Kerklaan. Dit gebouw, dat op de lijst van Oegstgeestse monumenten staat, zal aan het Rode Kruis een permanent onderkomen bieden. Te midden van een „erehaag" van Rode Kruis Kolonne leden werd jhr. Van Eysinga een naambord overhan digd met „Rode Kruis afd. Rijnland". En omdat de „gaatjes voorgeboord" waren, zoals werd bekendge maakt, had de eregast weinig moeite het bord met een schroevedraaier te bevestigen. In een klein welkomstwoord heette de vice-voorzitter, de heer Roos, allen welkom waarna jhr. Van Eysinga nog eens memo-, reerde hoe het in het verleden met het Rode Kruis in Oegstgeest' gegaan was. Van de vele verhuizingen naar dit thans permanen te onderkomen waar éiles in ondergebracht is: de ambulance, de hulpwagen, de kolonne met al het materiaal en niet te vergeten de Welfare. Twee dames van de Welfare uit Warmond, namelijk mevrouw Van der Voet en mevrouw Landmans boden de heer Van Eysin ga een fraai tafellaken met servetten aan, gemaakt door dames van „huize Luduina". Oud-burgemeester Jhr. Van Eysinga was speciaal uit Friesland gekomen om de opening te verrichten. NOORDWIJKER- HOUT Met veel waar dering nam burgemeester Winkel gisteravond de „Inventarisatie bouwkun dig bezit Noordwijker- hout" van de Vereniging Dorpsbehoud in ont vangst. Dit rapport bevat een eerste inventarisatie van objecten, die via een gemeentelijke monumen tenlijst beschermd moeten worden. Met het verschijnen van het rapport is een belangrijke basis gelegd voor het verder func tioneren van de Vereniging Dorpsbehoud. De werkgroep had de streefdatum voor het gereedkomen van het rapport afgestemd op de einddatum voor de werkzaamheden van een door de gemeenteraad in gestelde commissie. Burge meester Winkel moest echter in zijn toespraak erkennen, dat de Vereniging Dorpsbe houd voortvarender en sneller gewerkt had. Het voorlopige eindrapport van de gemeente lijke commissie (waarin de Vereniging Dorpsbehoud dus niet is vertegenwoordigd) ver wachtte de heer Winkel over twee a drie maanden. Het doel van het rapport is uitgangs punten aan te geven voor een gemeentelijke monumenten lijst, welke als richtlijn kun nen dienen voor het welstand stoezicht en het gemeentelijk stedebouwkundig beleid. Men wil het rapport echter ook als vergelijkingsmateriaal be schouwen voor de door de ge meenteraad ingestelde com missie „Waardevolle gebou wen". Het rapport moet gezien worden als een eerste aanzet, waarop de meeste waardevolle panden zijn opgenomen. De werkzaamheden van de werk groep van de Vereniging Dorpsbehoud gaan echter door. Op het programma staat o.a. nog een inventarisatie van de groenvoorzieningen binnen Noord wijkerhout. Categorieën Na toetsing van de in aanmer king komende objecten aan de gestelde criteria van ouderdom en bouwkundige staat zijn de objecten onderverdeeld in drie categorieën. De eerste catego rie levert geen moeilijkheden op, daar daarin de objecten zijn geplaatst, die al een be scherming genieten. In deze categorie komen vier objecten voor, waaronder de Witte Kerk en de Hoogeveense mo len. In de tweede categorie worden objecten opgevoerd, die nog geen bescherming genieten. Volgens de werkgroep zijn die objecten echter zo waardevol, dat ze een plaats moeten krij gen op een gemeentelijke mo numentenlijst. De werkgroep vindt dat dertig objecten daar voor in aanmerking komen en laat dit via een uitgebreide be schrijving naar voren komen. In deze categorie vallen onder meer: de boerderijen „Op hoop van zegen" en „Anna's hoeve" aan het Wésteinde, de boerde rijen „In den groenen tuin" en „Vaartwel" in De Zilk, de jachtopzienerswoning aan de Leeweg, het witte boerderijtje in de Schoolstraat, de boerderij Sixenburg aan de Leidsevaart, de boerderij aan de Dorpsring weg, het koetshuis van het landgoed Klein Leeuwenhorst, het voormalige raadhuis op de hoek Hereweg/Langevelder- weg en het front van de St. Bavo. Ook op de lijst opgeno men is een grenspaal uit 1656, welke staat aan de Leidsevaart en aangaf tot waar Haarlem en Leiden de graafwerkzaam heden en de verantwoording voor de Leidsevaart op zich wilden nemen. Instrumenten In het rapport geeft de werk groep ook aan welke instru menten de gemeente ter be schikking staan om de zorg voor de monumenten te opti maliseren. Gewezen wordt op een gemeentelijke monumen tenverordening, een gemeen telijke beleidsnota monumen tenzorg, een gemeentelijke monumentenlijst en monu mentencommissie, een waar- schuwingslijst (in verband met sloopplannen en verbouwin gen van waardevolle panden, die niet op de gemeentelijke monumentenlijst staan) en een partiële bescherming. Ook de financiële achtergrond van het geheel vermeldt de vereniging in het rapport. Men pleit voor een gemeentelijk fonds voor stads- of dorpsvernieuwing. NOORDWIJK De gemeenteraad krijgt eind deze maand het voorstel om 170.000 gulden uit te trekken voor de reconstructie van de Bronckhorststraat. De aanpak van deze smalle straat, één van de prioriteiten in het verkeerscirculatieplan van de gemeente, moet snel gebeuren omdat in augustus de nieuwe Bronck- horstschool in gebruik wordt genomen. De commissie voor verkeerszaken heeft ingestemd met het plan om voor de hele straat eenrichtingverkeer in te stellen, dit geldt thans alleen voor een gedeelte, en aparte stroken voor fietsers en voetgangers aan te leggen. Met name de CDA-commissieleden J. de Geus en J. Willms zijn huiverig over het gedeelte Bronckhorststraat 46 tot en met 50, waar 'de huizen meer naar voren liggen. „Daar krijgen fietsers de suggestie dat ze veilig kunnen rijden, hetgeen niet het geval is omdat de rijbaanbreedte voor de auto's daar te smal is en de auto's dus gedeeltelijk van het fietspad gebruik moeten maken", was hun argument. Burgemeester mr. J.M. Bonnike verklaarde onlangs tijdens een vergadering dat de gemeente nog geen geld heeft om de panden aan te kopen, zodat het niet mogelijk is de fietsers daar de ruimte te geven. Reconstructie Twee andere prioriteiten uit het verkeerscirculatieplan kwamen toen ook ter sprake. De reconstructie van de aansluiting van de Zeestraat op de Heilige Geestweg is door het college voorlopig uitgesteld. De uitstel van de bouw van het raadhuis heeft tot die beslissing geleid. Verder was de commissie verdeeld over het voorstel om als proef eenrichtingverkeer voor de Molenstraat in te stellen. B en W zijn met het voorstel voor de proef gekomen, omdat het geld ontbreekt om panden aan te kopen, zodat de hele reconstructie zou kunnen worden doorgevoerd. Als de raad de proef afwijst, betekent dat dat het plan Molenstraat voorlopig in de ijskast wordt gezet. De heer De Geus en het VVD-raadslid K.J. Rubingh zijn tegen de proefneming. Zij menen dat de proef geen zin heeft, omdat daarbij geen voorzieningen voor parkeerders en fietsers en voet gangers worden getroffen. B en W gaan ervan uit dat de proef niets mag kosten. Ook het PvdA-raadslid A. Bos is tegen alleen het plaatsen van een verbodsbord zonder andere voorzieningen. „Je krijgt dan een hele brede rijbaan, die uitnodigt tot hard rij den waarvan de fietsers en voetgangers de dupe worden", zo stelde hij. De heer Willms herinnerde de burgemeester er tot slot nog aan dat de raad bij de vaststelling van het verkeerscir culatieplan heeft besloten dat er geen eenrichtingverkeer zou komen zonder aanvullende voorzieningen. Sloop woning Overigens kwam de commissie nog niet uit de problematiek rond de aansluiting van de Lijnbaanweg op de Weteringkade. De leden willen eerste een overzicht van de financiële gevolgen van het al dan niet afbreken van de onderwijzerswoning bij de Jeroenschool. Het college is tegen afbreken van de woning, maar vermoedelijk zal de uitvoering van het kruispunt de ge meente daardoor zo'n 76.000 gulden extra gaan kosten. Volgende maand komt dit punt weer in de commissie ter sprake. Grondverkoop in Haaswijk stagneert OEGSTGEEST De verkoop van gemeentelijke, vrije grond in Haaswijk verloopt niet vlot. In overleg met de gemeenteraad en met de vertegenwoordigers daarvan in de Stuurgroep Haaswijk is gezocht naar oplossingen voor de problemen die de hoge ren telasten van deze gronden voor de gemeente met zich brengen. De grond die verkregen werd van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten zal weer terugverkocht kunnen worden. In principe is daarover overeenstemming bereikt. Voor Oegstgeest heeft dit tot gevolg bevrijd te zijn van de finan ciële lasten. Maar er zitten wel voorwaarden aan dat het Bouw fonds betrokken wordt bij de uitvoering van het plan Haaswijk Het D'66-commissielid Wuisman verzette zich gisteravond tij dens een vergadering tegen de terugverkoop van de grond en de voorwaarden die er achter zitten. Volgens hem wordt hiermee in belangrijke mate de vrijheid van de raad beperkt „U ziet ten onrechte spoken" benadrukte Kohlbeck maar Wuisman bleek niet snel te overtuigen dat men zich niet verkocht aan het Bouwfonds. De overige commissieleden waren milder in hun oordeel. VOORSCHOTEN Elma van Straaten uit Voorschoten kreeg dezer dagen een nogal onaangename verrassing in de brievenbus: een telefoon rekening van bijna 14.000 gulden. Dat is een bedrag dat voor een multinationaal be drijf wellicht niet ongebrui kelijk is, maar voor de paar plaatselijke privé-telefoontjes van een Voorschotense abon nee in twee maanden toch wel wat aan de hoge kant. De telefoonrekening voor Elma van Straaten staat nog op haar oude nummer. In sep tember van het vorige jaar verhuisde zij van de Leidse Veerstraat naar de Puccini- dreef in Voorschoten en kreeg ze ook een ander tele foonnummer. Het oude nummer blijft de Voorschotense echter achter volgen. „In februari kreeg ik al een rekening voor dat oude nummer van ruim 46 gulden. Dat bedrag werd au tomatisch van mijn giroreke ning afgeschreven. Ik heb toen verzocht om terugboe king en dat heeft de PTT ook gedaan. Nu wordt echter bin nen enkele dagen dat enorme bedrag van mijn giroreke ning afgeschreven en ik pro beer daar van alles aan te doen, want als ik zover rood kom te staan krijg ik een flinke boete, ook al wordt dat bedrag weer snel terugge boekt", aldus Elma van Straaten. De PTT heeft de fout inmiddels erkend en toegezegd de zaak spoedig te zullen uitzoeken. Wat de oor zaak is, is nog niet duidelijk. Waarschijnlijk gaat het om een computerfout. In de PTT-nota staan vreemde ge gevens, zoals de vermelding dat het om automatische ge sprekken in de periode van 5 januari tot 5 januari gaat. Ook zou het kunnen dat de abonnee die momenteel dat oude nummer heeft een ver woed beller is. Wanneer dat Elma van Straaten vertelefoneert geen duizenden guldens per maand. in c vax &ttr on 13 xtl 13V9V,** UCfei.,»» De PTT denkt van wel, getuige deze rekening. nummer echter nu wordt ge- voorbeeld van de gebelgde panse weerbericht; die infor- draaid gaat er wel een tele- ex-vrouw die bij haar voor- matie wordt continu gegeven foon over, maar er wordt malige echtgenoot de woning en binnen enkele dagen was nooit opgenomen. Tenslotte binnendrong toen deze een de ex-man failliet. Die laatste zou het nog een misselijke paar dagen weg was en het mogelijkheid lijkt niettemin grap kunnen zijn, zoals het nummer draaide van het Ja- in dit geval uitgesloten.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7