Iet Leidse stadsbeeld s boeiend, maar je unt het nooit olmaakt genoeg krijgen Nieuwe schoorsteen voor vuilverbranding EN/REGIO EL 8 VAN HUTSPOT, HARINGEN WITTEBROOD BURGERLIJKE STAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1982 PAGINA S LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel- len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. W door Ton Pieters stadsbeeld van Lei- verandert van dag ig: waar gisteren nog rijweg was, is het aag een woestenij, ook is er plotseling staiijweids, bijna zuidelijk 'omi i i heii ike oend, terras in plaats een zandafgraving. stad verschilt van ils tot impuls; laat dat deze goede stad ndert van jaar tot en van eeuw tot Voldoende stof dus j aflevering 8 van de na iaar l°Pende, terug- kende en roemrijke „Hutspot, Haring en t/irscjebrood", ditmaal ge- aan Tien eeuwen en, Leienaars en hun ibeeld. Auteurs zijn Leverland en R. C. in Maanen; bijdragen rde D. E. H. de Boer. zal niemand verbazen, in eeuw of tien terug de zetting die toen voor in doorging, meer weg van een stel Drentse ;enhutten, omringd door boomgaarden, veestapels lesthopen. Maar al gauw l de „buitenwijk" van oudere Leiderdorp (of ion) greep op de omge- en trok het land en goe- aan zich. Het werd zelfs tad; met rechten, proble- zorgen en een zich uit- lende huishouding. iop jonge Leiden was een p. Zo pikte het halver- de 14e eeuw Maredorp at later de Haarlemmer- zou worden. Een van de r tjes daar was 'de Jan Vos- eeg, genoemd naar Jan die in het Maredorp rond schout was. en, burggraven, dijkgra- schouten en schepenen 'olli un rakkers, een bonte be- i ing van kleine nering- Woeden, ploeteraars, brou- ambachtslieden, bede- 'or/nen een heel kerkelijk en lentelijk apparaat van be- iJjig, verzorging en onder die hele mengeling leef- van generatie tot gene- leefde op, of raakte er t nauw. Vooral de de- es zijn goed voor een hoekvulling. Rijkdom en Leiden heeft ze ge- van het laatste het it. Met vallen en opstaan e stad groot geworden, echte Hollandse stad. het heeft zich nooit uit veld laten slaan. en dakje ging er zelfs van een fPr i dakje, rond 1460, toen er *n houten huizen meer uwd mochten worden en rieten daken vervangen den te worden door pan- of leien; anders verviel iubsidie" van het stadsbe- dat de onderhorigen tegemoet wilde komen, n 1400 zo'n dikke 5000 iners; rond 1500 waren er al 14.000, want er wa- veel immigranten die toen de textiel opzoch- De kerken, die van Pie- Vrouwekerk en de op het Hogheland, De Stationsweg was rond 1860 wel iets romantischer dan tegenwoordig. Een trein (rechtsboven) nadert in de richting Den Haag. en reizigers lopen zonder haastige spoed naar het station. En wie de trein miste, kon best terecht in het Stations Koffyhuis. waar nu het Schuttersveld (midden in een stad) nog steeds kaal, en nietsdoend. ligt te gapen. Een in de vorige eeuw verdwenen stadspoort; de oude Hogewoerdspoort in de 18e Na de laatste wereldoorlog had je de grote dempingsgolt In Leiden: o.a. de eeuw. Middelste Gracht (op de foto ca. 1931) verdween toen uit het stadsbeeld. werden groter, belangrijker en fraaier. Ze boksten gewoon tegen elkaar op, waarbij Gods lof ondergeschikt was aan het menselijk opzicht, dat die lof wel in ere hield, maar de fi guranten waren minstens zo belangrijk. De Vrouwekerk is de enige, van de drie „groten" die uit het stadsbeeld ver dween, de vorige eeuw. Afge zien van het stukje koormuur, dat zich één voelt met de om» liggende rutnes van de Camp. De twee overgebleven goti sche godshuizen inmiddels genivelleerd, tot bede- cul tuur- of van alle markten thuis-huis bepalen nog voor een goed deel de typi sche Leidse „skyline", waarin een torengebouw voor de A- faculteit van de rijksuniversi teit (gedacht en ontworpen in 1972) helemaal niet paste en dus ook niet-werd gebouwd. Sleutelgat Veel meer pasten in het Leid se stadsbeeld (ooit door een Leidse, geschiedschrijver Or- lers, toen hij door het sleutel gat naar de Sleutelstad keek, als „schoon, groot, sierlijk, welgeordineerd en water rijk") de tientallen grachten, die inmiddels, de ene na de andere, gedempt zijn en aan geboden aan het verkeer. Tientallen kloosters (leeg staand of nog spaarzaam be woond) en kapellen werden na de reformatie geseculari seerd of met de grond gelijk gemaakt. De nonnetjes van weleer maakten plaats voor piepkleine huisjes, die de complexen gingen vullen: de sociale woningbouw van de 17e eeuw. Zo kreeg je zelfs een buurtje, dat het Mierenest ging heten. Een stad die werd volgebouwd; elke vierkante meter benut. Huisjes rug aan rug, langs smalle steegjes. Tot dat rond 1670 in Leiden 70.000 mensen in ongeveer 10.000 huisjes woonden. En de lakennijverheid ging tanen. Die enorme klap, van alles bij elkaar, heeft de Leidse ge meenschap de laatdunkende kwalificatie gegeven die ze nu nog hier en daar heeft. Waar bij dan nog komt de grote te rugval na de industriële revo lutie in de 19e eeuw. Qok Maastricht heeft daar nog on der te lijden. Leids profiel De 19e eeuw: het Leidse pro fiel werd getekend door ro kende fabrieksschoorstenen. Machines verschenen en de oude, tientallen, molens de machines van vroeger ver dwenen. Wallen en bolwer ken, onnutte dingen gewor den m 's lands en stedelijke defensie, kregen een andere bestemming: kerkhoven, bij voorbeeld. En we kregen het Plantsoen, als park voor het Leidse publiek (in 1835; sinds de kruitramp had het stadsbe stuur al een open oog voor open plekken binnen de wal len). Overdag was het park open. Bij zonsondergang luid de de parkwachter de bel, om even later het hek te sluiten. En wie daarna nog tussen de bosjes betrapt werd, kon met een geestelijke en materiële domper op de vreugde wel in pakken. Het Leidse stadsbeeld, hon derd jaar geleden, was niette min het stadsbeeld van een gemiddelde Nederlandse stad. Het station zag er net zo uit, als een station elders. Alleen lag het destijds nog zo'n beetje op Oegstgeegts grondgebied. De toekomst greep om zich heen, en het werd dempen en slopen. Bruggen aanpassen ook: niet zo bol meer, vanwe ge de paardetram die erover moest. De stadspoorten srieu- velden (één van de meest be treurenswaardige concessies aan een zich aandienend nieuw tijdvak). Ook een lan delijk verschijnsel overigens, maar in Leiden erg hard aan komend, omdat hier van die schitterende poorten waren. Zeggen we vandaag; nu er geen verhelpen aan meer is. Grote jongen Nieuwe wijken na de eerste grote annexaties, eind vorige eeuw, toen het ingezakte in wonersaantal weer begon op te klimmen tot boven de 40.000. Vreewijk, buiten de singels, waar de rijkere Leide- naars deftige huizen neerzet ten, aan de zuid- en westzijde, waar de fabrieksrook geen overlast bezorgde. Het was nog even Zoeterwoude, Lei derdorp of Oegstgeest, maar daarna Leids, in 1896. Leiden ging de grote jongen uithan gen, met de Transvaalbuurt, Tuinstadwijk. De Kooi werd afgebakend, met een Volk spark (nog geen pretpark) erin; het Noorderkartier, zeg maar gewoon Noord; Zeehel denbuurt. En daarna in zuid oostelijke richting Burgemees ters- en Professorenwijken. En in ,1931 want veel werkloze handen maakten licht werk de Leidse Hout, in de reeks Houten; vanaf Alkmaar, waar eens de victo rie begon, tot en met het Haagse Bos, met in het mid den de Haarlemmer Hout en zijn „onaangenaam mens", die door Beets tot leven kwam. Keurslijf Helemaal goed doen kun je het nooit. Ook niet in Leiden, waar men in 1923 ging roepen om de demping van de Mare. Johan Huizinga, waarlijk niet de minste onder onze literato ren, riep toen, in het koor der verontwaardigden: „Wanneer de Mare wordt gedempt, dan zal de stad een verkeersweg rijker zijn? Wat zal de stad armer zijn? Een bekoor lijk geboden stemmig grach tje, met twee onvergelijkelijke stadsgezichten aan de beide uiteinden...De Marekerk kan men gerust slopen, als zij niet meer aan het water staat". Nou, Huizinga is er niet meer, netzomin als de open Mare, maar de eerste protestants op gezette koepelkerk van ons land valt (terecht) niet klein te krijgen. Dat de grachten en sloten en andere vaarten bin nen Leiden het lang niet alle maal meer konden redden,is een klacht die in dit deel 8 ge ventileerd wordt. Aan de an dere kant wordt ervoor ge waarschuwd, dat men een 20ste eeuwse stad niet meer terug kan dwingen in een 17de eeuws keurslijf. Dan is er sprake van „kneuterige stijlloosheid", bij een „zoge naamd aangepaste bouw bij de pelikaan of aan de Mors singel". Enfin, je kunt het nooit of te nimmer helemaal goed doen, als je een stad aan het bouwen bent. we botenloods voor nciale waterstaat N De Provinciale taat van Zuid-Holland eer in Leiden terecht. 21 mei opent de gede- de F.A. Diepenhorst de loods van de provincie t Lammenschansplein. s komt in de plaats van ds die vorig jaar augus- r brand werd verwoest, loods.lag op dat moment n- en Schie", het in- en patrouillevaartuig provincie. De provincie inmiddels bij een werf in nd een nieuwe boot la- uwen. De boot wordt n in het Friese Grouw ter gelaten. De nieuwe en Schie" wordt ge- voor de controle op de ng van de reglementen rordeningen op het ge- an de recreatie en de vaart. OEGSTGEEST De Al gemene Raad voor de ge meenschappelijke vuilver werking Leiden en omge ving heeft zich gistera vond akkoord verklaard met een krediet voor de bouw van een nieuwe schoorsteen voor de Leid se vuilverbranding. Daar voor moet een bedrag van ruim anderhalf miljoen gulden worden uitgetrok ken. Een nieuwe schoor steen is noodzakelijk om dat de oude na 16 jaar sterk is aangetast door de verbrandingsgassen en op veel plaatsen volkomen verweerd is. Er heeft in de afgelopen jaren een aantal renovaties plaatsge vonden, maar na diep gaand onderzoek bleek dat de schoorsteen niet meer te redden was. De nieuwe schoorsteen zal, in tegenstelling tot de oude die' van met ijzer gewapend beton was vervaardigd worden opge metseld en heeft verder een zodanige constructie dat wordt verwacht dat hij zeker 20 jaar zal meegaan. De beslissing om een nieuwe schop rsteen te bouwen was in feite al ruim voor de vergadering van gis teravond gevallen. Het dage lijks bestuur heeft enige tijd geleden al opdracht gegeven tot vernieuwing van de schoorsteen om te voorkomen dat de werkzaamheden onder broken zouden moeten wor den. Daardoor kan de nieuw schoorsteen nu in twee maan den worden opgebouwd en: voor de bouwvakantie klaar zijn. Voor de financiering van de nieuwbouw zal een lening worden afgesloten. Bij een te verwerken vuilaanbod van 83.000 ton per jaar zal de in vestering een extra kostenstij ging van ƒ3 per ton afgewerk te afvalstoffen met zich mee brengen. De individuele bur ger zal er weinig van merken in zijn rekening. Verontwaardiging De heer Bleijie, lid i Leidse gemeenteraad toonde zich verontwaardigd over de besluitvorming vooraf. „De al gemene raad wordt hiermee voor een voldongen feit ge steld. Dat de schoorsteen in slechte staat verkeerde was al veel langer bekend", aldus het raadslid. De plaatsvervangend voorzitter, burgemeester Scheenstra van Oegstgeest stelde dat het een geval van overmacht was. „Het was on verantwoord om nog een dag lancer te wachten", aldus de voorzitter. Onder meer van de kant van het woonwagenkamp was al geklaagd over overlast als gevolg van de slecht func tionerende schoorsteen. Vliegas De algemene raad ging gister avond ook akkoord met een krediet ten bëhoeve van de storting van het vliegas op een tijdelijke stortplaats in Zoeter- meer voor de duur van acht jaar. Vliegas is een verbran dingsrest die door middel van electrofilters wordt gevangen. De stof wordt beschouwd als chemisch afval en wordt bewaard np de prond verpakt in zeer stevig plastic folie ten einde te voorkomen dat het in de bodem of in het grondwater terechtkomt. De Leidse vuil verbranding kampt, net zoals de meeste vuilverbrandingen met een afzetprobleem van de verbrandingsresten. Die resten bestaan voor drie tot vier pro cent uit het vliegas en voor dertig procent uit de zoge naamde slakken. De slakken worden in combinatie met het vliegas als chemisch afval be schouwd. Onderzoek moet nog uitwijzen of de slakken afzon derlijk dat ook zijn. Als dat niet het geval is zouden ze kunnen worden hergebruikt, bijvoorbeeld voor de aanleg Milieutaken van provincie naar Rijnmond DEN HAAG/ROTTERDAM Bedrijven in het Rijn mondgebied zullen zich voor milieuvergunningen sinds kort niet meer hoeven te wenden tot de provincie Zuid-Holland, maar tot het openbaar lichaam Rijnmond., Dit als gevolg van de overne ming door Rijnmond van een aantal milieutaken, die eerst door de Provincie werden uitgevoerd. Rijnmond heeft dit takenpakket sinds 1 mei officieel overgenomen. Het is de bedoeling dat het open baar lichaam nu zelf een sa menhangend milieubeleid gaat voeren. Deze taken wor den gezien als een goede „vingeroefening" voor Rijn mond, voor dit gebied een zelfstandige provincie wordt. Een wetsvoorstel hierover wordt nog dit jaar door de Tweede Kamer behandeld. De overgang van de milieu taken wordt donderdag offi cieel bezegeld door de bestu ren van Rijnmond en de Provincie. Economisch wel en wee De supermarkt van Albert Heyn aan de Doezastraat 6 is opgeheven. Aan de Doezastraat 9 is het vi deofilmverhuurbedrijf „Video theek 007" gevestigd. Aan de Herenstraat 120 is „Vi deo/V 2000", verhuur van voorbespeelde videobanden (eig. E. M. Zwart), gevestigd. De slagerij van T. J. C. van Dam aan de Haarlemmerweg 1 is overgenomen en voortge-. zet door B. Owel. Aan de Volmolengracht 29 is het koffiehuis „Daantje's Hoe- kie" (eig. D. Schoonderwoerd den Bezemer) gevestigd. De groothandel „Bas Kunst stoffen" aan de Kruisstraat 11 is i.v.m. verplaatsing naar Lei derdorp, opgeheven. Aan de Haagweg 11 is het ga ragebedrijf (reparatie en on derhoud) ,,'t Centrum" geves tigd. De speciaalzaak in (ge)hoor- toestellen „Geervliet b.v." is verplaatst van de Pieterskerk - choorsteeg 28-30 naar de Bree- straat 58. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Nieuwe Rijn 33 is de dameskapsalon „Ricardo Zamorra" gevestigd. Het schildersbedrijf „Ziegelaar schilders b.v." aan de Utrecht se Veer 12 is in staat van fail lissement verklaard. Het onderaannemingsbedrijf van ijzervlechtwerken Chr. Janssen en Zn. b.v.", aan de Morsweg 86 is in staat van faillissement verklaard. De handelsonderneming „Ja- rold International Handels maatschappij b.v." aan de Roo- seveltstraat 44 is in staat van faillissement verklaard. LEIDEN Geboren: Maarten z.v. M. Jonker en G. Hus; Saskia d.v. G J. C. Kulk en A. A. M. van Vonderen; Raymond z.v. S. van Es en G. C. Heetveld; Nan d.v. G. J. M. van Geloven en K. Groen; Sjors z.v. H. S. J. M. van der Zee en M. J. A. Berkhout; Cornells z.v. C. van der Bent en G. Hogewoning; Annivera Marianka d.v. H. J. A. van Veen en E. L. J. van de Water; Lambertus Cornelis z.v. J. C. Bouwmeester en M. J. Knetsch; Nelly Alieda d.v. P. C. van den Bosch en S. B. V van der Niet; Linda Francina d.v. P. J. van Driel en A. M. J. Kulker; Lukas Han Ferdinand z.v. P. J. van Driel en A. M. J. Kulker; Barbara d.v. R. Troti- wee en S. Neuteboom; Jelle Tjitse z:v E. M. Visser en M. A. I. M. I. Deceu- ninck; Elise Charlotte d.v. F R. Has selaar en E. M. van Rossum; Elles Jitske d.v. M. F. J. de Faber en W. J. van Duin; Marc Robert z.v. M. McWilliam en A. R. Guns; Bianca Laura d.v. D. Budding en E. J. de Groot; Maria Wilhelmina d.v. G. van der Marei en G. van Dijk; Roos d.v. W. L. Weeda en H. Varekamp; Jessi ca Louise d.v. C. L. Verwer en Y. A. Vreeze; Mirjam Nellie Lena d.v. M. P. M. Kester en H. L. Voogt. Overleden: W. Stevens, geb. 27-2- 1898 vrl. geh. gew. met E. K. A. Ros- kott; R. Kerkman, geb. 7-11-1912 man; M. M. von Hemert, geb. 8-12- 1892 vrl. geh. gew. met jonkheer Jo han Hendrik Roëll; H. de Geus geb. 31-7-1916 man; J. E. Klaverwijden geb. 13-1-1941 vrl. echtg. van P. IJ zerman; H. C. Kriek. geb. 24-9-1904 man; M. C. P. Juffermans. geb. 1-12- 1901 vrl. geh. gew. met A. C. God- dijn; I. Kondratowicz, geb. 2-10-1911 vrl. echtg. van L. H M. Weimar. H. H. Maatjes, geb. 24-10-1920 vrl. geh. Sïw. met G. J. Stijweg; C. J. van der am. geb. 30-7-1893 man; J. Terpstra. geb. 7-12-1914 vrl. echtg. van Z. Bink; J. C. Loos. geb. 13-7-1924 man; M. A. Smith, geb. 17-12-1901 man; A van der Zwan, geb, 10-8-1918 man; M. van Wijgerden, geb. 7-4-1902 vrl. geh. gew. met J. Benckhuijsen; R. C. Slot, geb. 23-7-1925 man. C Berg werf. geb. 13-3-1902 man; H. A. M. Otte, geb. 17-2-1925 vrl. echtg van W. H. S. van der Plas; E. J. Hoff. geb 24-7-1966 vrl., F A. Strijk, geb. 10-6-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5