Dorpsraad Stompwijk voelt niets voor aansluiting bij Zoeterwoude Voor kleine Musici. Misdaad neemt toe in Alphen «2"£eïd^0outö/nt Verziltingskering in Stompwi jksevaart REGI0U0UR1NAA Prins Bernard te gast bij exportorganisatie REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1982 PAd! LeidschendamseAmstelwi jk krijgt groterebibliotheek LEIDSCHENDAM De nieuwe hoofdbibliotheek in Amstelwijk in Leidschendam wordt met 350 vierkante meter uitgebreid, na melijk omdat de bibliotheek bij realisering van de bouwlokatie LeiNo een ondersteunende taak krijgt voor het daar te stichten fi liaal. De gemeenteraad kwam hiervoor gisteravond in een ex tra-vergadering bijeen omdat al zeer binnenkort de eerste paal voor de bibliotheek zal worden geslagen. Drie leden van de CDA-fractie en de fractie van Gemeentebelangen stemden te gen het voorstel dat de bouwkos ten overigens mfaar met ruim 183.000 gulden zal doen stijgen. De kosten bedragen weliswaar ruim 600.000 gulden maar door andere besparingen is het bedrag belangrijk verlaagd. De VVD- fractie ging akkoord hoewel niet vanwege het argument van Lei- No. De ruimte zou volgens de li berale woordvoerdster mevrouw J. A. van Nievelt-Volmuller moe ten worden bestemd voor exposi tieruimte of voor andere instel lingen. De PvdA wilde een zaal tje voor culturele bijeenkomsten in de ruimte maar de (voorlopige) bestemming zal nader worden bepaald als de bibliotheek vol gend jaar september klaar is. Het tweede punt van de extra-verga dering-^jing over de bouw van een overdekte parkeervoorzie ning achter de bibliotheek. Van de kosten van 750.000 gulden neemt de woningbouwvereniging eenderde deel voor haar reke-. ning, de rest betaalt de gemeente. *De parkeerplaatsen zullen veer tig gulden per maand kosten en de half-ondergrondse parkeerga rage zal met groen en wandelpa den worden bedekt. Alleen de fractie van Gemeentebelangen was tegen. De 500.000 gulden van de gemeente zouden beter voor voorzieningen in andere wijken kunnen worden gebruikt, aldus Gemeentebelangen. Regionale pop in Koudekerk KOUDEKERK AAN DEN RIJN Jongerenvereniging „Wammes" houdt zaterdag 15 mei een popfestival in de Ridderhof. Daar zullen drie amateur- groepen uit de omgeving optreden. Het doel van het festival is aandacht te vra gen voor de popgroepen uit de regio. Daartoe levert ..Wammes" zelf de eer ste aanzet door deze groepen de kans te geven voor publiek op te treden. De drie optredende groepen zijn: „Speak 'n Queasy", „Glenda Herman Band" en „Brainwave". Het festival begint om 20.00 uur. De toegangsprijs bedraagt slechts drie gulden. De laatste klanken zullen omstreeks middernacht door de Ridderhof schallen. Geslaagde uitvoering van „Sportief" OUD ADE Het 15-jarig bestaan van gym nastiekvereniging „Sportief" werd gistera vond „gevierd" met een grootse jubileumde monstratie in het Dorpshuis. Meer dan 150 deelnemers van de afdelingen jazz-gymna- stiek, judo, kleutergym en keurklasse toon den hun kunnen voor een stampvolle pu blieke tribune. Het gevarieerde goed afge werkte programma was de moeite van het bekijken meer dan waard. Veel bewonde ring en applaus oogstten de spectaculaire elementen, zoals een jiu-jutsi-demonstratie en een show op de mini-trampoline. De technische leiding van „Sportief" kreeg na afloop een fors applaus uit dankbaarheid voor haar inzet om er een leuke avond voor alle betrokkenen van te maken. LEIDSCHENDAM De dorpsraad van Stompwijk voelt niets voor de door de provincie voorgestelde aansluiting van de buurt schap bij de gemeente Zoeterwoude. De heer C. A. v.d. Bosch, voorzitter van harddraverijvereni ging „Nooit Gedacht" die de jaarlijkse feesten orga niseert, oud-raadslid en lid van de Dorpsraad, zegt in een eerste reactie zich „heel wel bij Leidschen dam" te voelen en „geen behoefte te hebben aan aansluiting. „Niet vanwe ge "de dorpsrivaliteit die tussen Zoeterwoude en Stompwijk tot voor zo'n veertig jaar nog bestond maar voor alles wat Leid schendam in de loop der jaren voor ons heeft ge daan, dat is niet niks, kijk maar eens naar het Dorps huis dat, zij het weliswaar met wat moeite, toch maar weer mooi geregeld De heer C. N. Boer. eveneens oud-raadslid, is dezelfde me ning toegedaan. „Leidschen dam heeft veel voor ons ge daan en wij moeten maar af wachten hoe dat met Zoeter woude gaat". Het dorpsraads lid mevrouw A.G.W. Granne- man-Zits wijst op de histori sche banden die Leidschen dam en Stompwijk met elkaar hebben. „Burgemeester De Vreeze heeft vorige week bij de opening van het nieuwe Dorpshuis nog de steen van het oude raadhuis van Stortip- wijk aangeboden". Vooral ou deren zullen zich bij Zoeter woude niet op hun plaats voe len, vindt mevrouw Granne- man „en ik zou me er trou wens ook ongelukkig bij voe len". Een van de jongere leden van de dorpsraad, A.J.P. de Winter, denkt dat zeker ne gentig procent van de Stomp- wijkers tegen de aansluiting is. Het zou hem overigens niet verwonderen als men in Leid schendam van de mogelijkheid van aansluiting al lang op de hoogte was. Verder zal er vol gens hem toch eerst nog een volksstemming moeten wor den gehouden. Het CDA- 'raadslid mevrouw K.P. Breg- man-Lugtigheid, ook dorps- raadslid, bleek toevalligerwijs al op de hoogte. Ook zij blijft liever bij Leidschendam. „Maar dat is een heel persoon lijke mening". Er is de laatste jaren hier veel gebeurd, aldus mevrouw Bregman, „denk maar aan de voorzieningen voor de Blesruiters, aan het sportpark en het bedrijventer rein". Zij achtte het niet uitge sloten dat er Stompwijkers zijn die bij Zoeterwoude willen bij voorbeeld als de bouwlokatie Leino doorgaat. Voordelen van aansluiting bij Zoeterwou de? „Ik zou het niet weten of het zou moeten zijn dat het kengetal hetzelfde is", aldus mevrouw Bregman. Overigens heeft burgemeester De Vreeze al in een eerder sta dium verklaard dat de Stomp wijkers eerst gehoord moeten worden over de voorstellen tot gemeentelijke herindeling. Hij zegt de gedachtengang van Zoeterwoude goed te kunnen begrijpen. „Als 10.000 inwone- nende zielen een heilige grens is voor een zelfstandige ge meente en je haalt die grens niet ga je eens om je heen kij ken. Het oog van Zoeterwoude viel toen op Stompwijk". aldus de burgemeester. Vooralsnog maakt de heer De Vreeze zich nog niet al te veel zorgen over de voorstellen. „Het gaat om een aantal mo dellen. waarvan de gedachte over Stompwijk er slechts één is. Als het gemeentebestuur om een mening wordt ge vraagd, zal het eerst de dorps raad horen-. Pas daarna zullen wij een standpunt innemen". Ter Aar helpt Aeresteijn uit geldnood TER AAR Op de ex ploitatie van het gymnas tieklokaal van de r.k. school Aeresteijn in Lan- geraar moet door de school flink worden bijge legd. Dit betekent, dat het schoolbestuur daarvoor uit andere exploitatie middelen moet putten. Het college van B en W vindt deze situatie niet houdbaar en stelt morgen avond aan de raad yoor om een duurzame oplos sing voor dit probleem te bieden door met ingang van 1981 jaarlijks een be drag van ruim 10.000, aan het schoolbestuur ter beschikking té stellen om uit de moeilijkheden te geraken. Al eerder zijn door het college voorstellen in deze richting aan het schoolbestuur gedaan, doch deze werden zo blijkt uit het raadsvoorstel van die zijde verkeerd begrepen. Hieruit zijn verwikkelingen ontstaan en menigmaal werd in commissies en raad over deze zaak geïnterpelleerd. Thans heeft het schoolbestuur laten weten met de voorstellen, van het college toch te kunnen instemmen en men verzoekt om de regeling ondanks de verlate afhandeling toch nog met ingang van 1981 te la ten ingaan. Zowel de commis sie algemene zaken als het col lege van B en W blijken daar wel vóór te zijn. Een en ander houdt wel in, dat de gemeente voor een bedrag van ruim f 10.000,extra dekkingsmid delen moet zien te vinden en daarvoor wordt de post „on voorziene uitgaven" aangewe- liii Motorshow in Ter Aar Deze dagen heeft de stuntgroep Hell-drivers de regio aangedaan met een sensationeel stunt programma. De uit Duitsland afkomstige groep motor-duivels, die onder de naam „Les Lemoi- ne's" optreden, zijn dit jaar voor de derde maal in Nederland. Na de eerste jaren meer in het oosten van het land hun halsbrekende toeren vertoond te hebben, zijn zij dit jaar hun werkter rein meer naar het westen gaan verleggen. Maandag bezochten zij de gemeente Nieuwkoop, waar op het parkeerterrein van het sportpark „De Dulen" werd opgetreden en gisteravond was de beurt aan Ter Aar. Op het TAVV-terrein waren enige honderden mensen samengestroomd om van het spectaculaire programma van de motorhelden te genieten. Het met een motor al balancerende over een staaldraad boven het publiek manoevreren was daarbij wel één van de meest spannende momenten. ALPHEN AAN DEN RIJN Het aantal aanrij dingen in 1981 daalde ten opzichte van 1980. Hoewel het verschil slechts vier was is dit toch een ver heugend feit. Wel steeg het aantal gevallen van rijden onder invloed, als- méde doorrijden na een ongeval en joyriding. Dit staat in een beknopt jaaro verzicht over 1981 van de Alphense politie. Dit handige miniatuur bankschroefje krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee. Postcode/Plaats. Betaald-wordt per maand (met automaüsche afschrijving) per kwartaal Stuur een miniatuur bankschroefje naar: Postcode/Plaats_ Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, |^2300.VB Leiden. In tegenstelling tot de aanrij dingen steeg het aantal mis drijven. Waren het er in 1980 nog 1729, in 1981 liep het aan tal misdrijven op tot 1955. Dit betekent een stijging van 13 Wel moet gezegd worden dat hiervan 48% of 943 gevallen konden worden opgelost, ter wijl dat in 1980 38 was. Ook gedaald is het aantal pro cessen verbaal. Afgelopen jaar naar 1117 steeg. kwam dit 3140 keer voor tegen 3859 maal in 1980. In het alge meen zijn de klachten over burenruzies, baldadigheid en klachten over dieren vermin derd. Parkeren in Alphen zorgde voor 1000 processen verbaal, 150 meer dan in 1980. De algemene recherche loste 1293 van de 2263 gepleegde misdrijven op. Bij deze mis drijven viel op dat het aantal gevallen van munt- en overige valsheidsmisdrijven was geste gen van 37 naar 77 evenals het aantal diefstallen dat van 1062 LEIDSCHENDAM Het Hoogheemraadschap Rijnland zal bin nenkort een permanente beweegbare zoutkering aanbrengen in de Stompwijksevaart. Directeur ing. L.J.M. Hogendoorn van ge meentewerken heeft burgemeester en wethouders geadviseerd hierop in- principe positief te reageren. Vier jaar geleden heeft het provinciaal bestuur een speciale commissie ingesteld die de bestrijding van de verzilting van de Stompwijksevaart moest be studeren. Enkele tuinders hadden om dit onderzoek gevraagd. In het verleden zijn andere oplossingen zoals het afsluiten van~ boezemwateren geprobeerd maar tenslotte werd het duidelijk dat een fundamenteel onderzoek nodig was naar de oorzaak van de verzilting van de Stompwijksevaart. Tijdens het onderzoek bleek dat 10 a 12 jaar geleden de Ned. Aardolie Mij (NAM) in de Drooggemaakte Grote Polder een onderzoek heeft gedaan voor oliewinning. Uit het onderzoek van ^e werkgroep is gebleken dat uit diverse „schietgaten" verzilt water de polder binnenliep of nog binnenloopt. In totaal werden 36 gaten gelokaliseerd. De NAM is begonnen de schietgaten té dichten maar dit blijkt in de praktijk moeilijk te verwezen ijken. Uiteraard beveelt de werk groep voortzetting van die pogingen aan omdat, als het maar enigszins mogelijk is, zeker in dit gebied elke zoutbron moet worden verwijderd. Een bepaalde theorie van de wergroep had tot gevolg dat in de loop van 1980 een tijdelijke houten kering volgens een ontwerp van het Hoogheemraadschap Rijnland werd aangebracht in de Stompwijksevaart tér hoogte van het pand dr. van Noortstraat 67. De kosten van de proef die tien maanden (van 1 september 1980 tot 1 juli 1981) duurde bedroe gen 13.000 gulden en werden door Rijnland gedragen. Toen goe de resultaten werden verkregen werd de proef op kosten van Rijnland doorgezet totdat een definitieve oplossing zou zijn ver kregen. Uit talloze metingen is gebleken dat een definitieve ke ring een fundamentele verlaging van het chloridegehalte in de Stompwijksevaart zou betekenen. Een belangrijke randvoor waarde zou echter zijn dat het gemaal van de Drooggemaakte Grote Polder onder normale weersomstandigheden niet in wer king zou worden gesteld. De werkgroep heeft ook een globale berekening gemaakt van de baten van de zoutkering. Vijf jaar geleden was, volgens gegevens van het Landbouw Economisch Instituut, de bruto opbrengst van de glastuinbouwbedrijven na bij de Stompwijksevaart en de Nieuwe Vaart (uitgezonderd en kele bedrijven die niet van de zoutkering zouden profiteren) cir ca 12 miljoen gulden. Omdat de zoutkering eigenlijk alleen in zes wintermaanden een wezenlijk verschil in het chloridegehal te veroorzaakt is op de baten toen een reductie van 50% toege past. Uit cijfers die bij de voorgenomen aanleg van het kanaal Waddixveen-Voorburg voor minder opbrengsten voor de glas tuinbouw werden gebruikt, Bleek in het Stompwijkse geval een bedrag van 400.000 gulden als baten van een zoutkering te mo gen worden aangehouden. Volgens de werkgroep moet het mo gelijk zijn een zoutkering te maken waarvan de jaarlijkse lasten een fractie zijn van de baten. Uit een oogpunt van kosten-baten- vergelijking zou de aanleg van de zoutkering dus een zeer ren dabele zaak zijn. De provincie heeft het Hoogheemraadschap Rijnland geadviseerd te onderzoeken of de NAM bereid zou zijn een bijdrage in de kosten van aanleg te verlenen. De rapporten van de werkgroep, de provincie en het gemeentebestuur van Leidschendam zullen morgenavond besproken worden door de dorpsraad Stompwijk. Oppositie De PSP Voorschoten houdt morgenavond een man tatie met als motto "Eindelijk Oppositie" in De L, hoeve in Voorschoten. De manifestatie begint om, uur. Om half negen treedt poppentheater Wellus tus op. Daarna zal de lijsttrekker van de PSP, van der Burg een politiek getint praatje houden. na is het poppentheater weer aan de beurt. Na dei. ze wordt een door de PSP gemaakte videofilm F toond (de première), waarin de visie van deze pj op een aantal politieke strijdpunten in beeld word\ bracht. Na de film treedt Wellus Nietus voor de laq keer op, gevolgd door een optreden van het verzetcr ret Geen Bezoek, Geen Bloemen. De avond wordti zikaal afgesloten door Jane Cassidy. Dorpsberaad Ouderen Het Dorpsberaad Ouderen Oegstgeest komt vrijdag 14 bijeen in het dienstencentrum aan de Lijtweg. De bij komst begint om tien uur. Het Dorpsberaad staat gehe het teken van de raadsverkiezingen en kandidaat-gem teraadsleden zullen er, naar verluidt, een uiteenzetting ven van hun streven. Prestatieloop De eerste prestatieloop van de Valken '68 wordt i dagavond gehouden. Iedereen kan zich hiervoor^ schrijven op het sportcomplex van deze verenigingf de Duijfzaklaan vanaf zes uur 's avonds. De afstap waarover kan worden gelopen zijn 3, 6 en 9 kilomL Er is bij de Valken '68 voldoende kleedgelegenheii voor iedereen die de loop volbrengt is er een leuke f innering. Van de opbrengst van de loop wordt een ij de veld voor de vereniging aangelegd. De loop storfp zeven uur. Open Huis (1) De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest hi vrijdag en zaterdag Open Huis. In gebouw Taberna.l Drieluik, een opgezette tent en de tuin zullen dan alle f pecten van de SJJO aan bod komen. Er is muzikaal tij ter, jeugdoperette, jeugdorkest, jazzballet, kindervolksde1 sen, een swingende band en nog veel meer. Clubs en 7 sussen presenteren zich door middel van tentoonstellinjL en activiteiten, kinderen kunnen pony rijden en ook c/elu merkampen geven acte de présence. De jongeren kunï s'avonds in De Fuik terecht. Izi Open Huis (2) Op zaterdagmiddag is er een podium beschikbaar iedereen die iets op een instrument wil spelen, een dicht wil voordragen of wat dan ook wil tonen aan i publiek. Voor de jongeren wordt een play back festi\v gehouden in de categorieën 6 tot 12 en 12 tot 20 jafc Een jury beoordeelt en reikt prijzen uit. Voor inforn0' tie kan men terecht bij de SJJO, Julianalaan l|e Oegstgeest, tel. 154773. Op dat adres zijn ook de na$ gende zaken welkom: verkleedkleren en andere a<[° buten om toneel te spelen met kinderen en zaken r lapjes, oude lakens, gordijnen, wol, kralen én zo rn[e voor creatieve handelingen. Beschut Wonen De bewoners en hun begeleiders van de eerste vijftien £C ningen van het project Beschut Wonen van de St.- Bav( Noordwijkerhout krijgen vrijdag de sleutel uitgereikt, gebeurt tussen twee en vier uur in de kantine van CAT-gebouw. Daarnaa breekt voor bewoners en begi ders de tijd aan van schoonmaken, stofferen en inrich Na afloop van de bijeenkomst kan iedereen de zogenaai modelwoning woning 1 vlakbij de brandweerkazerne) zichtigen. Werkbezoek De commissaris van de koningin in Zuid-Hollip brengt vrijdag een werkbezoek aan Lisse. Om tien Sir zal hij arriveren in de noodsecretarie aan de Lisblo^c straat voor een vergadering met B en W. Ongeveer uur later zal hij een rondrit maken door het dorp Middags gaat het gezelschap naar de Keukenhof en half vier wordt het bezoek afgesloten mét een inh{ meel samenzijn in 't Huys Dever. Our House Een onvervalste rock and roll-avond vindt aanstaande terdagavond plaats in jeugdsociëteit ..Our House". I* speelt de Amsterdamse rock and roll-formatie „Berlin de soos. Tijdens de pauzes en na afloop wordt er rock i 'l roll muziek verzorgd door de huisd.j. 's. De entree bed ra e zes gulden, de leden betalen slechts vier gulden vijftig. Polenactie Tot nu toe heeft de actie „Oegstgeest helpt Polen' bedrag van 6000 gulden opgebracht. Relatief is er gegeven, maar van de 5000 envelopjes die verspr waren werden er slechts 250 terugontvangen. Van stichting Regio Leiden helpt Polen is echter nog gt L opgave ontvangen van giro of banken. ALPIÏEN AAN DEN RIJN Prins Bernhard was gis teren de hele dag te gast in Alphen, aan den Rijn. De prins was daar op uitnodiging van de Nederlandse Ex port Centrale (N.E.C.) die dit jaar haar dertig-jarig be staan viert. Het jubileum werd gevierd bij het Alphen se bedrijf Vapotherm B.V. aan de Gnephoek. Bij de N.E.C. zijn zo'n 500 ex porterende Nederlandse on- dernemeningen aangesloten. Ondanks de bepaling dat geen elkaar beconcurrerende bedrijven worden toegelaten is de N.E.C. één van de grootste exportorganisaties van ons land. Door de jaren heen heeft de N.E.C. steeds sterk op de praktijk gerichté exportactiviteiten ontwik keld. Ook heeft men in de afgelopen 30 jaar veel aan dacht besteed aan uitwisse ling van kennis en ervaring tussen de aangesloten bedrij ven. Omdat men binnen de N.E.C. van mening was, dat prins Bernhard zich even eens immer sterk heeft ge maakt voor de export van Nederlandse produkten, werd hij uitgenodigd het ju bileum bij te wonen. N.E.C. voortzitter en oprichter de heer Lambert Fokkema ontvangt prins Bernhard, die geflankeerd wordt door Alp- hen'3 burgemeester M. Paats en de commissaris van de koningin in Zuid-Holland.mr. M. Vrolijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4