Erfpachtvoorstel D'66 facceptabel voor PvdA Groeiende behoefte aan telefonische hulp eleurstellende forumdiscussie over jongerenhuisvesting JBLIEK BLIJFT WEG, FORUM VERGEET HUISWERK "ietspad jlpoort evaarlijk SP tegen verhoging zwembadtarieven Rietkerk in Leiden Politie „steelt' vrachtwagen DANKS GROTE IRRITATIE OVER MANOEUVRE DEMOCRATEN Mogelijk openbare school op Garemarkt Poolse gobelins in Hooglandse kerk SIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 12 MEI 1982 PAGINA 3 Open dag Het Huygenslabora torium aan de Wassenaarse weg 78 houdt woensdag 26 mei een open dag, waar de moge lijkheid wordt geboden om kennis te maken met het natuur- en sterrekundig onderzoek dat daar wordt ver richt. Medewerkers van het laboratorium geven een toelichting op de technieken die worden gebruikt Be langstellenden kunnen zich melden bij de afdeling voorlichting van de universiteit, telefoonnummer 148333, tst. 3133 of 3665. Gezondheidszorg Vrouwen in de gezondheidszorg. Dat is het thema van een filmochtend die morgen wordt gehouden in het vrouwen huis aan de Leidse Hooigracht 79. De film begint om half elf. De toegangsprijs bedraagt twee gulden. Promotie „Trouw moet blijken" is de titel van het proefschrift waarop de heer F.G. Zitman morgen promoveert tot doctor in de geneeskunde. Promotor is prof. dr. H.G.M. Rooymans, hoogleraar in de klinische psychiatrie. In zijn proefschrift gaat de heer Zitman in op de vraag in hoeverre patiënten hun afspraken met poliklinieken en over het gebruik van medicijnen nakomen. Uit lite ratuuronderzoek blijkt dat het eerste percentage schommelt tussen 15 en 20 procent en het tweede tus sen 30 en 50 procent Uit het onderzoek van Zitman blijkt dat van te voren niet te voorspellen is of een pa tiënt een trouwe bezoeker aan een polikliniek zal zijn of niet. Kinderfilm In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest wordt woens dag 19 mei de kinderfilm Het Toverkonijntje" vertoond. Voorafgaande aan de hoofdfilm worden tekenfilms ver toond. De voorstelling begint om half drie, de toegangsprijs bedraagt drie gulden. Dinsdagavond wordt in de Kapelzaal de film „Golven" van Annette Apon vertoond, aanvang V acht uur. jJIDEN Niet meer dan een hand vol kiezers kwam jteravond opdagen voor de forumdiscussie over het faagstuk studenten- en jongerenhuisvesting. Het »frd, aan de vopravond van de verkiezingen, een ui- fst magere vertoning. Ook al, omdat het merendeel i de forumleden geen kans had gezien zich gedegen s| het treffen voor te bereiden. Met betrekking tot het derwerp werd op een punt eensgezind duidelijkheid ■schaft: de toekomst voor de jongerenhuisvesting ziet J somber uit. >j naderende gemeenteraadsverkiezing was voor de studenten- leniging SSR aanleiding de forumdiscussie te organiseren. t CDA-raadslid M. Kokxhoorn-Papenhove sprak haar onge- tgen uit over het collegebeleid van de afgelopen acht jaar. In [tijd, dat het CDA in de oppositie had gezeten, zou veel te wei nig op woningbouwgebied gerealiseerd zijn. „Er had meer gebouwd kunnen worden als het college niet eerst de open gaten in de binnenstad wilde bebouwen. Dat gaat zeer langzaam. Bo vendien hebben wij er veel eerder op aangedrongen, dat de Ste venshof bebouwd moet worden. Pas laat heeft het college de waarheid daarvan ingezien," aldus het CDA-raadslid. Volgens PvdA'er W. van der Pluijm (die als vervanger optrad van wethouder D. Tesselaar, die bij de fractievergadering aan wezig was), is er wel degelijk het nodige gerealiseerd. Met name op het gebied van de stadsvernieuwing. Ter illustratie van het feit, dat de jongeren- en studentenhuisvesting wel degelijk de aandacht van de PvdA heeft, legde hij het plan van de 'Pluvier- wjoningen' ter tafel. (Woningen voor kleine huishoudens, die door een eenvoudige ingreep voor gezinsbewoning geschikt ge maakt kunnen worden.-red) Samenwerking J. Hoekema (D'66) ging concreter op de problematiek in. Vol gens Hoekema moet in de toekomst bekeken worden of de Stichting Studentenhuisvesting, de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren en Bureau huisvesting niet kunnen samenwer ken (een standpunt, dat ook de PSP huldigt). Dat betekent, dat ook studenten bij de gemeente als woningzoekend ingeschreven zouden kunnen worden. „Niet onder het motto, wie het eerste komt, wie het eerst maalt, maar gemeten naar de werkelijke ur gentie", aldus Hoekema. Hij pleitte voorts voor het geschikt ma ken van bestaande gebouwen voor bewoning door jongeren. De D'66-lijsttrekker noemde het een vreemde zaak, dat nog zoveel flats in Leiden leegstaan. Ook die zouden door een simpele in greep geschikt gemaakt moeten worden voor bewoning ten be hoeve van 1- en 27persoonshuishoudens. In bestemmingsplannen moet voldoende ruimte voor jongerenhuisvesting ingebouwd worden en tenslotte moet volgens Hoekema „flexibel" gebouwd worden („gezinswoningen moeten met goedkoop materiaal ge schikt gemaakt kunnen worden voor bewoning door jongeren"). De PSP had veruit de meest rigoreuze plannen. Bij monde van H. De La Mar werd gepleit voor verhoging van de bouwactivi teiten ten behoeve van jongeren: 75 procent van de te bouwen woningen zou aan kleine huishoudens en woongroepen ten goe de moeten komen. Daarnaast zou de leeftijdsgrens, die geldt om voor registratie als woningzoekende in aanmerking te komen, verlaagd moeten worden van 18 naar 16 jaar. Ondanks het be sef, dat de druk op het woningenbestand hierdoor zal toenemen. „Steeds meer jongeren verlaten op die leeftijd het ouderlijk huis. Ook zij hebben recht op een woning," aldus de PSP-lijsttrekker. Moeilijkheden Van de aanwezige partijen (naast PSP de PvdA, D'66, CDA en VVD) kon allen D'66 enigszins met die opvatting meegaan. Hoe kema was niet te vinden voor een klakkeloze verlaging van de leeftijdsgrens, maar als jongeren een duidelijke behoefte ken baar kunnen maken, moet het volgens hem mogelijk worden vanaf 16 jaar geregistreerd te worden. Dat moet dan van geval tot geval bekeken worden (sociale indicaties als „moeilijkheden thuis" zouden daarbij een belangrijke rol spelen). Tenslotte be pleitte De La Mar het bouwen in hogere dichtheid. LEIDEN In totaal 10.500 personen hebben in het afgelopen jaar een be roep gedaan op de Telefo nische Hulpdienst. In 1980 lag dat cijfer beduidend lager. Met name de belangstelling voor de in '81 geïnstalleerde kinder en jongerentelefoon groei de. Het financiële vooruit zicht van de hulpdienst ziet er minder rooskleurig uit. In het jaarverslag wordt gezegd, dat verdere bezuinigingen niet moge lijk zijn zonder dat de ge boden diensten daar on der lijden. Zeventig vrijwilligers zorgden er in 1981 voor, dat de telefoon 24 uur per dag bezet was. Ge durende een derde deel van de openingsuren waren de mede werkers in gesprek met bel lers. „De vrijwilligers, die.geen specifieke deskundigheid heb ben, vragep niet naar naam of achtergrond van de bellers. Zij praten met hen als een goede buurvrouw zou doen. De Tele fonische Hulpdienst meent, dat deze combinatie anoni miteit, permanente bereik baarheid en vrijwilligers de kracht vormt van'de geboden hulp," zo meldt het jaarvers lag. In 1980 werd ten opzichte van 1979 4,6 procent vaker een beroep gedaan op de hulp dienst. Vorig jaar was ten op zichte van 1980 sprake van een toename van maar liefst 13,2 procent. De meeste gesprekken hebben nog altijd betrekking op een zaamheid en onderlinge rela ties. Daarnaast wordt in toene mende mate geconstateerd, dat jongeren, bejaarden en men sen, die afhankelijk zijn van een uitkering door de kosten stijgingen steeds moeilijker kunnen uitkomen met hun geld. Ook de huisvestingspro blemen, vooral onder jonge ren, komen meer en meer aan de orde. Ouderen doen relatief weinig een beroep op de hulpdienst. Dit is te verklaren doordat zij vaak bij mensen in de directe omgeving terecht kunnen. Als ook dat niet baat en er werke lijk sprake is van een noodsi tuatie, wordt de hulpdienst in de arm genomen. Volgens de Hulpdienst „hangen ouderen de vuile was liever niet bui ten". Mede op verzoek van diverse instanties, de gemeenten en i scholen, werd in mei '81 ge start met de kinder- en jonge rentelefoon. De hulpdienst krijgt steeds meer bekendheid onder de jongeren. Velen bel len nu buiten de openingstij den van de kinder- en jonge rentelefoon. Deze ontwikke ling wordt toegejuicht. Veelal handelen de gesprekken met jongeren over seks en verke ring. „Luisteren blijkt ook bij de kinder- en jongerentelefoon de belangrijkste functie te zijn," aldus het jaarverslag. De Telefonische Hulpdienst sluit 1981 af met eeen klein bedrag in kas: 850 gulden. De Hulpdienst voorziet moeilijk heden, indien de deelnemende gemeenten hun bijdrage niet op 8 cent per inwoner zullen bepalen. DEN De Leidse afdeling van de Echte erlandse Fietsersbond (ENFB) meent, dat fietsen langs, de Zijlpoort gevaarlijk is. pleit voor een fietsroute onder de poort In een brief aan de eigenaar van de Zijl- ■t, de heer J.M.G. Melkert vraagt de fiet- bond de weg onder de poort vrij te maken fietsers. In de brief noemt de ENFB de aan de ene kant te smal, zeker nu er ook bus rijdt en het fietspad aan de andere j dat onlangs is aangelegd, komt uit op een tpad en is daarom gevaarlijk. LEIDEN De Socialistische Partij (SP) is het niet eens met het afschaffen van de jeugdtarieven van de zwembaden. Per 1 mei moet ook de jeugd het volle pond betalen. De SP noémt dit een zeer slechte maatregel. „U treft hiermee de jeugd en met name de kinderen in de gezinnen, die van een gewoon loon of een uit- kering moeten leven", aldus de SP in een brief aan het college van B en W. De partij is van mening dat de entreeprijs in ver-, houding moet staan tot de duur van de zwemtijd. De SP vindt dat er op een aantal andere posten bezuinigd moet worden. Zo zouden de salarissen van de burgemeester en van de wethouders gehalveerd moeten worden, de gemeenteraadsleden zouden geen presentiegelden maar een onkostenvergoeding moeten krijgen en de gemeentelijke diensten zouden beter gepland en georgani seerd moeten worden. LEIDEN Oud- fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer mr. J.G. Riet kerk vervult vana vond in café restau rant 'In den Bierdeg- hel' aan de Lange- brug een spreek beurt. Dit in verband met de komende ge meenteraadsverkie zingen. De bijeen komst begint om acht uur. LEIDEN „Mijn vrachtwagen met opleg ger is gestolen". Met deze bewering kwam gistermiddag om vijf uur een beroepschauf feur het politiebureau binnenstappen. De diefstal was gepleegd, toen de man de combinatie had geparkeerd op het Stations plein om een hapje te gaan eten. Van dief stal bleek geen sprake te zijn. De politie had zelf het voertuig verplaatst, omdat de chauf feur zijn wagen hinderlijk had neergezet. Tpen de politie bij het voertuig aankwam, zag men een man schielijk de cabine verla ten. Men veronderstelde dat het de chauf feur was. Achteraf bleék dit niet juist te zijn. rRd J. LEIDEN Het college van B en W overweegt een openbare school te la ten bouwen op de Gare- markt. Deze school zou in de plaats moeten komen van een geplande nieuwe school op de Kaasmarkt. Het college heeft nog geen besluit genomen maar „uit onderwijskundi ge overwegingen is het ze ker het overwegen waard", aldus wethouder H. van Dam. „Het plan heeft veel gunstige aspec ten". Tot dusver was het plan, dat er een, nieuwe openbare school op de Kaasmarkt zou komen, gecorpbineerd met een parkeergarage. Het was de bedoeling om de lagere I school Lucas van Leyden aan de Aalmarkt, de kleuter school de Boterbloem, de la gere school Drie Oktober en de kleuterschool de Margriet samen te voegen tot één o- penbare school. Deze fusie is noodzakelijk door het terug lopen van het aantal kinde ren. Het idee om van de lo- katie Kaasmarkt af te stap pen heeft te maken met het aantal kinderen in Tuinstad- wijk. De belangstelling voor de openbaar school daar loopt terug en deze school dreigt dan ook te verdwij nen, terwijl de protestant- christelijke school in de wijk wel genoeg leerlingen heeft om te blijven bestaan. Door een nieuwe school op de Ga- remarkt te bouwen zou er voor de bewoners van Tuin- stadwijk toch nog een open bare school in de buurt zijn. Mochten de plannen van het college doorgaan, dan zou een groot aantal parkeer plaatsen van de Garemarkt verdwijnen. Dit zou gecom penseerd moeten worden door de capaciteit van de ge plande parkeergarage San ders te vergroten. LEIDEN Grote Poolse go belins, die tussen 1978 en 1982 in Warschau zijn vervaardigd, worden van 14 mei tot en met 3 juni tentoongesteld in de Hooglandse kerk. De wandtap- tijten zijn gemaakt naar schil derijen van Jeroen Bosch. De gobelins zijn eerder al ten- toonsteld in Den Bosch, De venter, Maastricht en Amster dam en trokken daar duizen den belangstellenden. De ope ningstijden zijn dagelijks van - elf tot drie uur, zaterdag tot vijf uur en op zon- en feestda gen van half twee tot vijf uur. Een van de geëxposeerde gobelins.^ vestigen grond alleen kan ko pen wanneer het kan „aanto nen" dat er schade geleden wordt als aankoop van de grond niet doorgaat. Het zou verder om een bedrijf met aan aanzienlijk aantal arbeids plaatsen moeten gaan en die arbeidsplaatsen zouden moe ten aansluiten bij de „Leidse arbeidsmarkt". Met name D'66-raadslid H. Glaubitz kon zich niet verenigen met het compromis, bleek onlangs in een vergadering van zijn frac tie. Hij vond het onwerkbaar. Glaubitz wilde nog geen defi nitief oordeel over het voorstel geven, totdat het college van B en W er een aantal vragen van de VVD over heeft beant woord. De wijziging van Hoe kema houdt in dat „aantonen" veranderd zou moeten worden in „aannemelijk maken" en de „Leidse arbeidsmarkt" zou „de Leidse regio" moeten worden. De PvdA bespeurde in het voorstel van Hoekema geen essentiële wijziging in het erf pachtcompromis, maar bleek niet erg blij over de plotselinge koerswijziging van Hoekema. „Als je samen een overeen komst sluit, moet je je daar ook aan houden", aldus frac tievoorzitter J. Peters. „Ik ben hierover buitengewoon geïrri teerd en we weten niet eens of D'66 er helemaal achterstaat", voegde hij eraan toe. Ook PvdA-lijsttrekker D. Tesselaar had grote moeite met het voorstel van D'66: „Als het zo" moet, wordt het wel erg moei lijk om in de toekomst met el kaar samen te werken". Maan dag praat de gemeenteraad verder over de erfpacht ikMjezoekt niversiteit IN PLAATS VAN KAASMARKT DEN De PvdA kan verenigen met het rstel van D'66-fractie- mrzitter J. Hoekema om t vorige week maandag 'eende gemeenteraad be- te compromis tussen 10A, D'66, PPR, PSP en pj over de erfpacht te Voorwaarde socialisten is wel dat de gehele D'66-fractie ermee instemt en dat ook PPR, PSP en CPN dat doen. (Deze vijf partijen hebben samen net aan een meerderheid in de ge meenteraad). Het in langdurige schorsingen bereikte compromis van vori ge week hield in, dat een be drijf dat zich in Leiden wil W.J. (rechts) van on- was gisteren in Lei- bracht een werk- Leidse uni- De heer Deetman bij het aan het ontvangen het de K. Cath. In de loop rd onder gebracht van de Witte en aan de Leeuwen-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3