Pedro van Raamsdonk nog zelfverzekerd Boycot kost topcoureurs veel geld Weer Lend! Cor Vriend slaat weer toe Kanoheren op dreef Akerboom breekt neus SPORTTRIBUNE B9B Eindelijk eer voor Johansson 'Si "y n Verlies voor zwemploeg l Handbaldames ruim langs Zwitserland mmmKm Karatezilvei voor Mosse LEIDSE COURANT MAANDAG 10 MEI 1982 PAG» MUNCHEN Voor Pedro van Raamsdonk ligt als het wereldkampioenschap boksen voor amateurs een logisch vervolg krijgt in elk geval een medaille in het verschiet. De Nederlandse middengewicht schakelde zaterdag de Deen Frank Clausen zonder problemen voortijdig uit en de partij van vandaag tegen Muehu Beza uit Zaire moet voor de 21-jarige Amsterdam mer nauwelijks een pro bleem zijn. Bij winst ont moet Van Raamsdonk donderdag zeer waar schijnlijk de Fin Tarmo Uu- sivirta in de halve eind strijd en zelfs bij verlies in de partij tegen de Scandi- naviër is hij verzekerd van een bronzen plak. De ver liezers van de halve finales hoeven immers geen on derlinge strijd meer uit te vechten. Het optreden van Van Raams donk afgelopen weekeinde duidde er in ieder geval op, dat hij in goede vorm verkeert. Hij moest in zijn hotelkamer aan de rand van München maar liefst een week wachten voor dat hij een eerste stap in de ring van de Olympia Halie mocht zetten, maar het was wel direkt raak. Van Raams donk had Clausen al drie we ken geleden in het toernooi van Amsterdam op punten ver slagen. maar toen kwam de winst moeizaam tot stand. Nu echter was hij heer en meester. Binnen vier minuten deed hij de wachttijd van zeven dagen vergeten. Ferme opstoten Reeds in de eerste ronde moest de Deen tweemaal acht tellen rust incasseren bij ferme opstoten van de door de ring dansende Van Raamsdonk. Na 55 seconden in de tweede om gang was de strijd definitief beslecht, bij een flitsende com binatie van de Albert Cuyper, die overigens geen reputatie heeft om gevechten voortijdig te beslissen'. „In Amsterdam liep ik te hard van stapel. Ik wilde na een lan ge tijd niet voor eigen publiek te hebben gebokst, weer eens wat laten zien. Nu stond ik lek ker relaxed in de ring. Die Clausen kwam elke keer met zijn hoofd naar beneden inlo pen. Daardoor kon ik hem tel kens een opstoot geven. Geen probleem dus", aldus de zelf verzekerde Van Raamsdonk. Frank Clausen (links) kijkt verschrikt nadat Pedro van Raamsdonk weer eens heeft uitgehaald. die na zijn duel met de Deen Raamsdonk is door de uitseha- als eerste bokser van het toer- keling van Jan Lefeber en Gil- nooi gewoon in de hal bleef zit- bert Hallie de enig overgeble- ten om zijn komende tegen- ven Nederlander in dit toer- standers te bekijken. Van nooi. Hij kon gelijk melden dat zijn winstkansen niet gering zijn. „Die jongen uit Zaire moet ik kunnen pakken. Hij bokst onberekenbaar. Daarom zal ik wel moeten uitkijken dat ik niet W 'J.UM MUNCHEN Don Huil, de president van de wereldboks- bond, is gisteren samen met IOC-voorzitter Juan Antonio Samaranch naar Göteborg af gereisd om daar even een me daille uit te reiken. De Zweedse bokser Ingemar Johansson won namelijk tijdens de Olym pische Spelen van 1952 te Hel sinki een zilveren plak, maar werd in de finale tegen de Amerikaan Ed Sanders gedis kwalificeerd wegens in-activi- teit. Don Hull, die bij die gele genheid als trainer van San ders in de hoek stond, heeft dertig jaar voor rehabilitering van de Zweed gevochten. Gis teren was het dan zover, en kreeg de inmiddels 49-jarige Johansson in zijn woonplaats dan eindelijk de eer die hem toekwam. Vooruit Pedro van Raamsdonk, die van zijn 91 partijen er 84 in winst omzette, loopt dan ook graag op de zaken vooruit. Over Uu- sivirta, die vandaag de West duitser Andreas Schrooth opzij moet zetten, zegt hij: „Die Fin is langzamer geworden, maar is nog wel verschrikkelijk sterk. Daarom zal ik hem op afstand moeten houden. Ik ga van mijn lengte gebruik maken. Het be reiken van de finale moet dan ook zeker mogelijk zijn". Het is voor de organisatoren te hopen dat de Olympia Halle te gen die tijd wat beter is ge vuld. Het indrukwekkende sta dion, dat ruim 11.000 toe schouwers kan bergen, heeft nog niet één keer voor de helft vol gezeten. Bovendien be schikt een groot deel van de aanwezigen over een vrijkaart, zodat de financiële kant van het evenement zeker nog niet geslaagd kan worden ge noemd. DENNIS MULKENS NOGARO De Grote Prijs van Frankrijk op de 3.2 kilometer lange ex- kartbaan van Nogaro le verde de zoveelste botsing op tussen de gevestigde orde der motorcoureurs en de internationale mo torsportfederatie (FIM). Het wegdek in Nogaro zat vol hobbels en gaten, die prestaties op topsnelheid te gevaarlijk maken, luid de de overtuiging van de motorcoureurs. De topcoureurs, gesteund door hun werkgevende Japanse mo- torfabrieken, trokken zich daarop in de loop van het weekeinde terug. Fabriekscou- reur Jack Middelburg volgde na straffe orders het voorbeeld van mensen als Roberts, Ma- mola, Uncini en de geblesseer de wereldkampioen Lucchinel- li. Boet van Duimen, privé-rij- der in de 500 cc-categorie, was solidair. De internationale jury maakte nu de maatregelen bekend, die tegen de boycottende cou reurs worden genomen. Elke rijder, die zonder schriftelijke afschrijving in Nogaro weg bleef, kreeg door de FIM-jury een schorsing van twee maan den (met onmiddellijke ingang) en een geldboete van 13.500 gulden opgelegd. De veertien rijders, die wel een briefje Ivan Lendl heeft het toernooi der kampioenen in New York gewonnen. In de finale ver sloeg hij de titelverdediger, de Amerikaan Eddie Dibbs in twee sets: 6-1, 6-1. De „strijd" duurde 49 minuten. De Tsje- choslowaak werd met deze triomf een slordige 100.000 dollar (ongeveer 250.000 gul den) rijker. Bovendien won hij nog een bontmantel voor zijn moeder ter waarde van 43.000 dollar (ongeveer 98.000 gul den). Dibbs, die in de voorron de McEncro^ uitschakelde, stond tegen de Tsjechische tennismachine „verloren" te spelen. De eerste set duurde slechts 23 minuten, de tweede iets langer: 26. Als verliezer kreeg Dibbs de troostprijs van 40.000 dollar (100.000 gulden). De Verenigde Staten en Au stralië hebben zich geplaatst voor de finale van het tennis toernooi om de landenbeker. De Verenigde Staten versloeg in de eerste halve finale Argen tinië met 2-1, Australië bleef met dezelfde cijfers de baas over Spanje. Het is voor de eerste keer in de vijfjarige ge schiedenis van dit toernooi te Düsseldorf dat de Verenigde Staten zich hebben gekwalifi ceerd voor de eindstrijd. Guil- lermo Vilas is de enige speler die in het enkelspel zonder ne derlaag bleef. Uitslagen van de halve finales zijn: Verenigde Staten-Argentinië 2-1: Gene Mayer-Aiejandro Ganzabal 6-3, 6-1. Eliot Teltscher-Guillermo Vilas 7- 6. 0-6, 3-6. Sherwood Stewart/Gene Mayer-Guillermo Vilas/Ricardo Cano 7-6, 6-1. Spanje-Australië 1-2: Jose Higueras- Peter McNamara 5-7. 1-6. Manuel Orantes-Mark Edmondson 6-3, 6-4. José Higueras/Angel Gimenez-Mark Edmondson/Peter McNamara 2-6, 4- 6. Billie-Jean King heeft zich za terdag tijdens het damestoer- nooi in Perugia (Italië) ge plaatst voor de halve finales. King versloeg de Westduitse Sylvia Hanika met de cijfers 6- 0, 0-6 en 6-3. De halve finales zijn gisteren in verband met de regen uitge steld. AMSTERDAM Aanwijsbare winst bij de heren en duidelijk ver lies bij de dames vormden voor Nederland de sportieve balans van de internationale Bosbaan kano-regatta. De Nederlandse he ren mengden zich in deze eerste selectiewedstrijd voor de Euro pese kampioenschappen in juli Belgrado in de strijd om de hoog ste plaatsen. De toch al smalle damestop liet het in de ontmoe ting met de landenploegen van Roemenië, Engeland, Zwitser land, België, Hongarije, West-Duitsland en Frankrijk duidelijk af weten. De oorzaak was simpel. Ineke Stad, gymnastiek-lerares, kan zich in verband met haar werkzaamheden niet vrijmaken voor de cen trale trainingen. Datzelfde geldt voor Marijke Kegge. Geheel an ders was de situatie bij de heren, waar in het verleden de K-2 Stevens/Lebbink heerste. Op de lange afstand verrasten zater dag Nagelkerke en Van Hezel. Gisteravond vormde Rik Daman met Stevens, Lebbink en Baayens de K-4, die. zij het in een minder „zwaar" veld, de race over tien kilometer beheerste. Sterk voeren ook Stevens en Lebbink op de 500 meter en op de kilometer. Hun 1.39.3 minuten op de 500 meter lag aanmerkelijk beneden de tijden die het duo vorig jaar in het voorseizoen maakte en leverde in de finale een derde plaats op. De Nederlan ders deden het op hun favoriete nummer, de 1000 meter, nog beter. Zij werden derde achter de befaamde Hongaren Scabo en Irmai. Zij eindigden voor de sterke Roemeense kampioensploeg. Jan Baayens, die in het verleden omdat Stevens en Lebbink voor de k-2 kozen, geen concurrentie had in de k-1 nummers, zal het dit seizoen heel wat moeilijker krijgen. Gert-Jan Nuys, zaterdag derde op de tien kilometer doch zondag door ziekte kansloos, alsmede Nagelkerke en mogelijk ook Toirkens zullen Baayens dit seizoen ongetwijfeld tot felle strijd dwingen. AMSTERDAM Nog geen maand na het winnen van de Westland Mara thon, die hem het toe gangsbewijs voor de begin september te houden Eu ropese kampioenschappen in Athene opleverde, heeft Cor Vriend opnieuw toege slagen. Dit keer prolon geerde hij in Amsterdam niet alleen zijn nationale ti tel, maar bleef hij ook de buitenlandse concurrentie voor, al was die van veel minder gehalte, dan in de voorafgaande jaren. De gezamenlijke Amsterdamse Atletiek Verenigingen (AAV), die voor de zevende keer deze jaarlijks marathon organiser- den, slagen er steeds minder in vedetten naar de hoofdstad te krijgen. En dat is niet zo'n wonder voor wie op de hoogte is van de bijna angstaanjagen de concurrentie in Europa en Amerika. Vrijwel elke stad die zich enigszins respecteert, vindt het organiseren van een marathon een prestige-zaak. En dan wordt de spoeling dun, zeker wanneer je als organisa tie niet de beschikking hebt over een fors budget. Boven dien lijkt de hoofdstad de slag met Rotterdam, dat telkens, twee weken later een mara thon houdt, te verliezen. In de havenstad ligt blijkbaar wel een fors prijsbedrag voor de deelnemers klaar en is men in staat atleten met redelijke startgelden naar het Kralingse Bos te lokken. Bovendien heeft Rotterdam zich verzekerd van de steun van een firma in sportartikelen, die beter bij de atleten staat aangeschreven dan het wereldconcern met de drie strepen, dat jaarlijks de nodige pecunia toeschuift aan het organisatiecomité in de hoofdstad. De commercie viert dus weer hoogtij en dat had ook zijn weerslag op de categorie favo rieten, die strijd moest leveren om de nationale titel, waarom vorig jaar zoveel te doen was. Toen immers, gold de West- land-Marathon als nationale ti telstrijd, hetgeen fel werd be kritiseerd door Amsterdam, Rotterdam en ook Enschede, dat van deze lange-afstands- loop een tweejaarlijks gebeu- Cor Vriend bijt op z'n tanden voor de laatste meters van de marathon van Amsterdam. ren maakten. Nu trok Amster dam, ondanks zijn in organisa torisch opzicht verre van vlek keloze staat van dienst, aan het langste eind. De atleten, die het Vriend lastig had kun nen maken, bleven echter weg, zoals Jacques Valentin, Gerard Mentink, Barry Kneppers en ei genlijk ook Rudy Verriet, die weliswaar in Amsterdam van start ging, ook deel uitmaakte van de kopgroep, maar het na vijftien kilometer voor gezien hield. Hij zag het gebeuren slechts als een goede voorbe reiding voor Rotterdam, waar de Nijmegenaar in dat uitgele-- zen gezelschap probeert aan de EK-limiet van 2.14.00 te voldoen. Cor Vriend zal straks in Athene in ieder geval vergezeld wor den door Annie van Stiphout, die begin dit jaar in Apeldoorn haar eerste marathon liep in een respectabele tijd van 2.46.26. In Amsterdam ging ze veel te snel van start, na vijf ki lometer één minuut onder haar schema, en na 25 kilometer drie minuten, maar toch haalde ze fier de eindstreep, al liep ze letterlijk en figuurlijk het bloed in haar sokken. De 29-jarige Helmondse kwam uit op 2.37.28, ruim 2,5 minuut onder de toelatingseis, die al eerder dit jaar door Carla Beurskens was bereikt. Als ook de Noord- Hollandse Marja Wokke op tijd haar vormcrisis, als gevolg van een langdurige blessures, weet te overwinnen, kan Nederland op de eerste officiële Europese kampioenschaps-marathon, sterk voor de dag komen. Daarom is het minder aange naam, dat Nederland de orga nisatie voor de Europa Cup marathon van volgend jaar niet toegewezen heeft gekregen. In plaats van Enschede wordt het nu op gezag van de Europese Federatie (EAA) het Spaanse Laredo. HES LEGRAND De sterk bezete marathon van Londen leverde gisteren een overwinning op voot de Brit Hugh Jones. De winnaar van de City-Pier-City loop dit jaar was met 2 ur, 9 minuten en 25 seconden de snelste van ruim 18.000 deelnemers. Tweede werd de Noor Oyvind Dahl, ook al een roemruchte naam bij de CPC-loop, met twee mi nuten achterstand op Jones. 'J en stuurden naar de weds ,Ui ding alvorens af te reiz< jet gen „slechts" de geli |s Tienvoudig wereldkaiku: Angel Nieto uit Spanje wegens belediging van w 27.000 gulden boete f j broek. p(a De Nederlandse moton m Kees van der Ven is dan goede resultaten in deja. Prijs van België opgekl< ;n naar de tweede plaats strijd om het wereldkai schap 250 cc. Van c werd in Borgloon, wai troonde wereldkampioei de eindzege pakte, dei vijfde. De Brabander v met dat resultaat (derde totaalklassement) zestie punten. Dat klassement na drie wedstrijden voerd door de Belg Jol De Brit Graham Noyce ii ren in Barkarby winna worden van de Grote Pr Zweden in de 500 cc- Hij won beide manches te op naar de derde pl< de strijd om de wereldtr Amerikaan Brad Lackey, beide manches plaats opeiste, pas daardoor in het klassemi het wereldkampioensch Belg André Vromans. De Zwitsers Emil Bolihal Karl Buesser zijn in Bi winnaar geworden van d de wedstrijd in de zijspa se motorcross meetellei wereldkampioen Wereldkampioen Ton Heugten kwam alleen eerste manche tot een ring: tiende. Hij blijft ruk] den in het algemeen ment, met 121 punten. Henny Kroeze heeft gist* de kwartfinalewedstrijd wereldkampioenschap way de eerste plaats verlje De in Diedenbergen bij fort gehouden wedstrijd verder beheerst door de se en Tsjechoslowaaki ders. Slechts Kroeze, in Duitsland de „Vliegendi lander" genoemd, k< Oostblok-overheersing breken. l In de door regerend kampioen Harrie Evert' wonnen Grote Prijs van goslavië heeft de Bella, motorcrosser Mare Velkr de leiding in de 125 cc-w| titelstrijd stevig in handh. houden. r Velkeneers won in Oreho tweede manche en werd de vijfde klassering in d'J ste reeks 21 WK-punten Sandra de Krui* nog niet in de j» herencompetit" UTRECHT Het bestulr' de Nederlandse tafelt v bond (NTTB) heeft zaterdhÉ de bondsraadvergaderin Utrecht Sandra de Krui ei geen dispensatie verleeniav ingang van het komend i zoen in de herencompet e te komen. Het daartoe h< diende verzoek werd do id bestuur in strijd geachv; het huishoudelijk regl ig van de bond en derhalvi meel afgelegd. Wel gaf h y£ stuur de sportcommissi ik de NTTB opdracht de d f satiekwestie in de ruims te onderzoeken. Voor dg< jaarsvergadering zal dien; missie advies moeten ui ia gen, zodat de bondsraat oktober zijn definitieve oi kan vellen in deze affaire n: t BLACKPOOL Geheel lijn der verwachtingen h<? Blackpool de verzwa j Nederlandse zwen t Groot-Brittannië moeten y, voorgaan. Nederland, i Annemarie Verstapper - Frank Drost (beiden w eindexamens), wist da tweede plaats het hoogs gelijke in Blackpool zoi PAPENDRECHT/ZWIJN- DRECHT Een vernieuwd Nederlands dameszaalhand- balteam heeft dit weekeinde Zwitserland twee keer met ruime cijfers teruggewezen. Zaterdag in Papendrecht ze gevierde de jonge ploeg met 23-13. Gisteren werd in Zwijn- drecht een verschil van vijf punten bereikt: 23-18. „Die marge had nog wel wat forser kunnen zijn", liet bondscoach Jan Kecskemethy weten. Met de routiniers Hannie de Kok en Diane Niemantsverdriet als organisatorische begeleid sters van een tienerteam over rompelde Nederland de oppo nent zaterdag vooral door snelle balcirculatie. Gisteren was het de thuisspelende for matie die verrast werd. Na een kwartier leidde Zwitserland met 7-3, voordat Nederland via 10-7 bij rust (11-8) het initiatief overnam. ARNHEM De Nederlandse basket balploeg heeft gisteren te Arnhem, tijdens een oefen wedstrijd voor het vierlanden- toernooi van volgende week, een dubbel verlies geleden. Ten eerste werd het oefenduel voor 800 toeschouwers tegen de All Stars, een ploeg van in de Nederlandse competitie spelende Amerikanen, verloren met 87-89, na een ruststand van 36-45. Ten tweede liep Kees Akerboom kort voor rust bij een reboundduel een ge broken neusbeen op. Hij kreeg de elleboog van een tegen stander in zijn gezicht. Aker boom werd voor behandeling naar een ziekenhuis te Arnhem gebracht, waar hij maar even hoefde te blijven. In het knalharde duel was het uitvallen van Akerboom van beslissende betekenis. In het eerste kwartier van het ge vecht bleef de nationale ploeg behoorlijk in de pas met de Amerikanen (voorsprong van 26-23), maar daarna sprongen de Stars naar een voorsprong van twaalf punten 45-36. Die achterstand halverwege kon niet meer goed gemaakt wor den, ook al bleef Mitchell Plaat ijzersterk spelen en al trokken de scheidsrechters Van Ek (zwak) en Ruessink (correct) de teugels na het ongeval met Akerboom veel strakker aan, waardoor ook ruimte werd ge schapen om echt te basketbal len. GOTHENBURG Wim A heeft in Gothenburg bij ropese karatekampioens pen de zilveren medaill haald in het halfzwaarge Hij verloor in de finale r lenging van de Fransman tinello. Otti Roethof leg dezelfde gewichtsklasse t op het brons. Het waren gouden medaille in de la strijd de enige plakken individuele strijd. Wat grote mensen niet vertellen lees ik toch wel in de krant.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20