Villeneuve verliest spel met de dood .varing rert itson leop eer rood Loggie frontaal Nederlaag Blauw Zwart Dood van Villeneuve weer een smet op autosport Met de dood van Gilles Villeneuve op het cir cuit van Zolder, waar vorig jaar nog twee baancommissarissen verongelukten, is de autosport opnieuw in een kwaad daglicht ge steld. En dan vooral de formule l-racerij. Deze tak van autosport, favo riet bij het publiek van wege de bekende na men en de spectaculai re races, werd de laat ste maanden al geteis terd door een bijna on afzienbare reeks con flicten. Ook sportief be zien lieten deze niet na hun invloed te doen gelden, hetgeen bleek door een boycot van bijvoorbeeld San Mari no en diskwalifikaties in Rio de Janeiro. De dood van Villeneuve, die hoe macaber dat ook klinkt in zijn vijf jaar geduurd hebbende carrière in de formule I vaak sollici teerde naar ongelukken vanwege zijn enerzijds respons afdwingende spectaculaire maar an derszins vaak onverant woordelijke rijstijl, is een voorlopig diepte punt. Sinds twee jaar was de sportwereld niet meer opgeschrikt door de dood van een coureur in de meest aanspre kende klasse, die sinds de tweede wereldoorlog niet minder dan 75 slachtoffers heeft geëist. Een onwaar schijnlijk groot aantal, dat toch op zijn minst tot bezinning aanleiding zou moeten geven. Bij voorbeeld over beper king van de gevaren van de bijna niet meer onder menselijke con trole te brengen race monsters. Die met be hulp van allerlei hulp middelen tot bijna angstaanjagende snel heden kunnen worden voortgestuwd, waarbij de grenzen van het in- casserings- en anticipa tievermogen van de coureurs regelmatig op de rand van het moge lijke op de proef wor den gesteld. Aan die hulpmiddelen, regelmatig een punt van discussie overigens in de formule l-wereld zonder dat daarbij ove rigens wordt gesproken over snelheidsvermin- derende maatregelen doch eerder over uni forme aanpak, zou nu eindelijk eens drastisch moeten worden gesleu teld. De voortschrijden de techniek op het ge bied van aërodynamica, die er bijvoorbeeld ver antwoordelijk voor is dat de racemonsters met die snelheid dank zij zijschorten, vleugels e.d. niet het luchtruim kiezen, drijft de ontwer pers van de bolides tot toepassing in de prak tijk. Maar nu de wagen van Villeneuve letterlijk werd gelanceerd en cir ca honderdvijftig meter door de lucht vloog lijkt de tijd aangebroken iets te doen. Tegen standers van een der gelijke gedachte zullen er op wijzen dat Ville neuve altijd al een brokkenpiloot was, die dank zij opwindende rijstijl populair werd, en zelfs het noodlot nog ernstiger heeft getart dan andere coureurs. Maar dat mag geen ar gument zijn. De grens in de formule I is be reikt en eigenlijk al door sommigen over schreden. Het is nu het tijdstip om terug te ke ren. Voor het publiek maakt het niets uit of zo'n bolide met 270 ki lometer langs raast of met 200 kilometer. Je zou er op kunnen wij zen dat indien die hele racerij zich in een wat redelijker tempo zou af spelen het voor de toe schouwers zelfs aardig er wordt. Het is wat na vrant om de vergelij king te maken, maar bij tennis bijvoorbeeld werden tragere ballen en banen ingevoerd om het publiek te behagen. Als de bolides van vooral het formule l-ge- beuren trager moeten rijden, omdat hulpmid delen worden verboden is de veiligheid van de coureurs iets beter ge waarborgd en komt het publiek beter aan zijn trekken. Kortom, gas terug en voet op de rem. Dan zou de dood van Villeneuve nog tot iets goed kunnen lei den. MAANDAG 10 MEI 1982 ken aan de spelers van beide ploegen. Er heerste meteen een down-stemming". Voor die merkwaardige dub belslag was de wedstrijd be trekkelijk probleemloos verlo pen, al hadden toen al de Spartanen Van Gaal en Van der Gijp een gele kaart op zak. PSV had vrijwel constant een veldmeerderheid, maar moest toch uiterst attent blijven, want het Sparta van Hughes is een agressieve en lang niet slecht voetballende ploeg. PSV, dat in zijn laatste thuis wedstrijd iets van zijn verloren prestige en goodwill wilde te rugwinnen, was ijverig, maar kon de Sparta-defensie, waarin Dekker excelleerde, niet op de knieën krijgen. Scoreverloop: 2. Koolhof 1-0, 56. Thoresen 2-0. 78. Tiktak 2-1. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 16.000. Rode kaarten voor Ste vens (PSV( en Loggie (Sparta). Gele kaarten voor Van Gaal en Van der Gijp (Sparta). PSV: Doesburg; Wildschut. Van Kraay. Landsbergen, Stevens; Poort vliet. Huh, Koeman; René van de Kerkhof. Koolhof, Thoresen. Sparta: Formannoy; Olde Riekerink. Robinson, Dekker. Van Tiggelen; Ad vocaat. Van Gaal. Tiktak; Van der Gijp, Loggie en Meyer (Diliberto). De door de Gilles Villeneuve iduwde Grote Prijs lië bracht de erva- John Watson l jns aan het licht. De I >-l-coureur uit ler- lie in het huidige V b de meeste wed- achter zijn naam itaan, bleef in de van de race op ustig. hem uitsnellende Fin isberg, die vanaf de 0 de zeventig ronden d, werd zo zenuwach- !t irritant rustige vol- Watson, dat hij in de omloop, mede vergevorderde slijtage banden, een stuurfout- :e. Rosberg miste de jn in een chicane, en stukje in de berm Watson binnendoor De overwinning van tam in de laatste kilo iet meer in gevaar. kende voor Watson de zege in 126 grote 1ij hield met zijn over- de talentvolle Wil der Keke Rosberg van te zege af. Tijdens de ld de 36-jarige Ier op ichtervolging van Ros in hij een Wiliams-wa- 1 zien spinnen, „ik lat het de wagen van was, dus ik kon het aan doen. Pitsignalen me echter op de van het crashen van isbergs teamgenoot", atson, die het nazitten Dsberg daarna weer vervolgde. Watson "de snelste ronde van Rttrijd, voordat hij op de lemen verkerende Ros- erstreek. later geklopte Fin was Up teleurgesteld; „Mijn ^iterband was versie- remmen deden bijna er en Watson was echt I houden". Tweevoudig '77) wereldkampioen (ida, op tweederde van [definitief achtergelaten ngenoot Watson reed derde plaats. De Oos- was met Rosberg de jjijder, die in dezelfde i winnaar Watson ein- )irekt na de wedstrijd Rechter gebeurd met de jvan Lauda. Zijn wagen kilo lichter dan de fireven 580 en werd alificeerd. Titelverdedi- on Piquet, rijdend met ham met BMW-turbo- fcindigde op drie ronden and op de vijfde plaats zenlijkte met die pres- eerste twee punten f wereldtitelstrijd. in Zolder was bepaald inipt voor door Turbok- aangedreven wagens, zag rijders als Arnoux ste vijf ronden de lei- n WK-ranglijstaanvoer- >st uitvallen. De na de in Villeneuve enig over- n Ferrari-turbowagen t piëteit door de Ita- fabrieksstal niet inge- rder gebeurde dat in Oostenrijk, toen toen- Ferrari-rijder Lauda na geval op de Nürnbur- ivensgevaarlijk gewond aakt. jd om het wereldkam- ap blijft Prost leiden, atson kwam door zijn ning op een punt ach- van de Fransman. Jan slaagde er niet in de Theodore te kwali- IG| pVEN Scheidsrechter Egbert Mulder floot zijn Inderdvijftigste wedstrijd in het betaalde voetbal werd daarom vóór PSVSparta in de bloemen Ruim een uur lang kabbelde de wedstrijd voort veel hoogtepunten, maar toen sloeg toch even n in de pan. De Spartaan David Loggie en de Huub Stevens reageerden hun ongenoegen op s af- Dat leidde tot twee rode kaarten in één bewe- i dat betekent ook 'overwerk' voor arbiter Mul- jV won overigens met 2-1 en dat zonder te impo- Gilles Villeneuve. Sinds zijn eerste Grand-Prix- zege (1978 te Montreal) was Villeneuve een nationale held in Canada. Indruk Villeneuve debuteerde in 1977 in de formule I. Hij maakte in korte tijd zo'n in druk, dat hij bij Ferrari een contract kreeg om wereld kampioen Niki Lauda op te volgen. Sindsdien heeft Ville neuve 67 Grand Prix gere den en er zes gewonnen: Canada '78, Zuid-Afrika, Long Beach en Canada '79, San Marino en Spanje '81. Het had er eentje meer kun nen zijn als twee weken ge leden in San Marino zijn stalgenoot Didier Pironi niet de afspraken had geschon den door zelf te winnen, na dat Villeneuve, zich nergens van bewust, gas had gemin derd. Sindsdien leefde Ville neuve met Pironi op voet van oorlog. Gilles Villeneuve is de 75e naam op de lijst van veron gelukte formule l-coureurs na de oorlog. De bekendste van de laatste jaren zijn: Bruce McLaren (1970), Jo Siffert (1971), Francois Ce- vert (1973), Jochen Rindt (1971), Mark Donahue (1975), Tom Pryce (1977), Ronnie Peterson (1978) en Patrick Depailler (1980). Villeneuve maakte zaterdag middag zijn fatale crash tien minuten voor het einde van de tweede training. De Ca nadees was na een lange onderbreking om zijn ban den te controleren bezig aan de eerste ronde. Villeneuve stond vóór het ongeluk als achtste geplaatst in de kwa- lificatieritten. In kritieke toestand werd de 30-jarige Villeneuve naar de medische post op het circuit vervoerd. Tien minuten later werd hij per helikopter naar het ziekenhuis overgebracht. Daar werd hij „klinisch dood" verklaard. Zaterdaga vond om 21.00 uur overleed hij. Hij was gehuwd en had twee kinderen. ji Loggie (die dit sei- eerder van Mulder |j gekregen) op papier 'ibergen zijn bewaker itte de Brit toch vaak jns, omdat hij zich wil lekken aan de heer- in de lucht van de lan- •r. Stevens en Loggie daardoor menig duel tnt als na 25 minuten ;de helft maakten zij Toen ging Loggie er „Een zware overtre- irvoor ik hem al rood kf\*ben gegeven, maar er pjgOQ meer", zou Mulder Jggen. Stevens ging LEUVEN Chirurgen hebben zaterdag avond vier uur lang voor het leven van Gilles Villeneuve ge vochten. Zijn herse nen en nek waren echter te zwaar be schadigd om de spe cialisten ook maar een schijn van kans te geven. Om niet te spreken van zijn tallo ze andere verwondin gen, opgelopen in één van dé verschrik kelijkste crashes uit de autosport van de laatste jaren. Na de botsing met de auto van zijn Westduitse buurman in Monte Carlo Jochen Mass werd Villeneuve uit zijn gebroken Ferrari geslingerd. Met zitting en al vloog hij wel twintig meter door de lucht, waarna hij le venloos tegen de vangrails bleef liggen. Op het circuit werd zijn dood korte tijd later officieel be kend gemaakt. Op weg naar de kliniek St Raphael in Leu ven hielden hartmassage en mond-op-mond-beademing hem nog in leven. Vier uur later stierf hij op de opera tietafel, kort nadat zijn- vrouw uit Monaco was gear riveerd. 1 Met Gilles Villeneuve stierf één van de spectaculairste autocoureurs van het mo ment. Eén van de grootste brokkenmakers ook. In de rondtoerende brandbommen was de Canadees degene, die de meeste risico's durfde te nemen. Vrijwel elke wed strijd spinde hij één of meer keren. Hij liet zich nooit weerhouden door technische mankementen. Rokende mo toren, afgebroken wielen of spoilers, Villeneuve gaf zich pas over als er geen bewe ging meer in zijn auto te krij gen was. Vorig jaar reed hij nog eens op drie wielen en geschroeid rubber achter zich aan de pits van Zand- voort binnen. Villeneuve speelde met de Na het rechterachterwiel van de wagen van Mass te hebben geraakt kaatst de bolide van Vileneuve de lucht in en komt in vele brokstukken op en naast de baan terecht. dood. Daar was hij zich van bewust. „Ik wil racen tot mijn veertigste, maar het kan eerder afgelopen zijn. De fatale crash zit er elke wedstrijd in." Die fatale crash kwam op het circuit van Zolder, waar vorig jaar twee zeer ernstige ongeluk ken met een monteur en een baanwachter gebeurden. Tij- WASSENAAR Blauw Zwart was niet opgewassen tegen kam pioenspretendent Sliedrecht. De Wassenaarse ploeg werd dan ook naar een regelmatige 0-2 nederlaag gespeeld. Sliedrecht kan zondag in het duel met SJC de titel in de tweede klasse pakken. Na een sterke openingsfase van Blauw Zwart, Hans Grundeken schoot de bal via doelman Rinus Spruyt tegen de paal, was het het goed spelende Sliedrecht dat het initiatief naar zich toetrok. Aad Goedhart bekroonde dat overwicht na twintig minuten spelen. Wassenaar-goalie Karei Verhart was kansloos. Diezelfde Goedhart scoorde na twintig minuten voetbal in de tweede helft opnieuw. Nadat Martin Hoogenboom op de doellijn redding had gebracht, sloeg de Sliedrechter in de rebound als nog toe. In die periode raakte Blauw Zwart opnieuw het hout werk. Ook dit keer heette de pechvogel Grundeken. dens een van de allerlaatste trainingsronden haalde Ville neuve de Duitser Mass in. Mass: „Ik zag Gilles in mijn spiegel en ik week voor hem uit om hem erlangs te laten. Mijn beweging naar links heeft hem kennelijk verrast, want hij reed met zijn linker voorwiel tegen mijn rechte rachterwiel aan. Daarna vloog zijn Ferrari de lucht in. Het was een verschrikkelijk ongeluk." Naar Canada Villeneuve zal op zo kort mo gelijke termijn worden over gebracht naar zijn woon plaats Berthierville in de pro vincie Quebec te Canada. Air Canada heeft al laten weten een vliegtuig beschik baar te stellen om het li chaam van Villeneuve naar Canada te brengen. Ville- neuve's vrouw, Joanne, zijn vader Seville en zijn beste vriend Jody Scheckter zullen het lichaam begeleiden tij dens de vlucht. Villeneuve zal worden begraven in de St. Genevieve-kerk, de enige kerk in Berthierville. De minister-president van Canada, Pierre Trudeau, heeft zaterdagavond een condoléance-bericht ge stuurd aan de familie van Villeneuve. Daarin zegt hij kronkelend van de pijn neer, raakte daarbij zijn opponent in de maag, die onmiddellijk van repliek diende. Voor Mulder was er maar één oplossing: rood voor beiden. De Brit ging met gebogen hoofd naar de kleedkamer en vluchtte vervol gens pijlsnel naar de spelers bus. Stevens verliet daarente gen per brancard het veld. „Ik hoorde van de fysiotherapeut pas dat ik de rode kaart had gekregen. Het kan best zijn dat ik hem geraakt heb. Ik ver ging van de pijn, ik rolde over de grond, maar het was van mij zeker geen opzet", aldus René van de Kerkhof maakt een niet mis te verstaan ge baar naar de uit het veld lopende Loggie. Stevens die zich uiterst moei zaam bleef verplaatsen. Mulder nog: „Het is onbegrij pelijk, dat zoiets in een betrek kelijk tamme wedstrijd kon ge beuren. Dat was ook te mer- onder meer: „Uit naam van alle Canadezen stuur ik de condoléances naar zijn we duwe, zijn kinderen, zijn ver dere familie en zijn vrienden. Hij kende de risico's van zijn vak, maar het bleef hem fas cineren... Degenen die hem hebben zien rijden hebben zijn talent en zijn streven zo hard, en tevens toch zo vei lig mogelijk, te willen rijden, bewonderdhet lot heeft gewild dat we nooit meer de gelegenheid krijgen deze ons land zo moedig repre senterende man toe te jui chen." Dit bleef over van wat de bolide van Villeneuve was.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11