iDe mensen worden 5iet ziekenhuis in gesleept Vtax van den Berg gaat door met de strijd Frankrijk teleurgesteld na een jaar Mitterrand „IK STEMDE SOCIALISTISCH. DAT WAS STOM" au nbt IRECHT „De zieken- iswereld is buiten alle porties gegroeid. De nsen worden gewoon ziekenhuis in ge- ird. Het beste is nog goed genoeg. Die ont- ckeling moet een halt rden toegeroepen". Mr. Donker, directeur van „Beterschap", een be-, genvereniging voor pleegkundigen en ver- genden, schuwt krasse niet als hij de situatie de gezondheidszorg be lt. nt ondanks het feit dat ons d de duurste gezondheids- l ter wereld heeft, nemen klachten over het fabrieks- tige karakter van deze mil- ien verslindende sector toe. tot overmaat van ramp igen honderden, zo niet zenden toch al overbelaste pleegkundigen in het kader de bezuinigingen op straat worden geschopt, or het „Beterschap", een or ganisatie die vorig jaar is ont staan door een fusie van de Katholieke Unie van Ver pleegkundigen en Verzorgen den en de Landelijke Beroep sorganisatie Werkers in de Ge zondheidszorg (LBWG), is de maat vol. Dat zal blijken op woensdag 12 mei tijdens de ac tiedag van de verpleging. Het roer moet om, oordeelt mr. Donker. „De investerin gen moeten worden verlegd van de ziekenhuissfeer naar de eerste lijnszorg. Zo dicht mogelijk bij de mensen. Er moeten veel meer gezond heidscentra komen met een dokter, tandarts, fysiothera peut, wijkverpleegster en maatschappelijk werkster in één gebouw. In dat type voor zieningen moet worden geïn vesteerd". Mr. Donker ergert zich zicht baar aan de wildgroei in de ziekenhuizen. „Het ziekenhuis zwelt maar aan. Ze bieden te gen elkaar op wie de mooiste en duurste apparatuur heeft. Iedereen bouwt zijn eigen rijk je. In Maastricht komt een nieuw academisch ziekenhuis. Die tent kost 400 miljoen ter wijl in Heerlen een schitterend gezondheidscentrum staat. Dat is toch waanzin". Specialisten De positie van de specialisten is Donker's stokpaardje. „Die jongens moeten a in dienstver band en b veel minder gaan verdienen", zget hij kort en krachtig. Tot zijn grote erger nis nemen de specialisten in de ziekenhuizen een aparte plaats in. Het zijn kleine zelfstandi gen binnen een groot bedrijf, die per verrichting worden be taald (het zogenaamde tarie- vensysteem). En juist dat ta riefstelsel is vogens hem de re den dat steeds meer mensen met een specialist in aanmer king komen. „Elke verrichting zet de kassa in beweging", zegt mr. Donker. „De huidige situ atie geeft een hoop ellende en gedonder. De specialisten ban jeren overal doorheen. Alleen al uit beleidsmatige overwe gingen kan dit niet bestaan. Bovendien verdienen deze he ren onmaatschappelijk hogere salarissen. Een gemiddeld bru to inkomen van bijna drie ton is niet te verdedigen". Verhoudingen zoek In schril contrast hiermee staan de salarissen van ver pleegkundigen en verzorgen den. „Kijk", zegt mr. Donker en laat me de CAO zien. „Een gediplomeerd verpleegkundige verdient bruto 2280,-. Inclu sief toeslagen voor onregelma tige dienstenwordt dat hooguit ƒ2500,- bruto. En als je dan eens gaat kijken wat die men sen er voor moeten doen, zo wel qua fysieke als psychische belasting, dan zijn de verhou dingen volstrekt zoek. Bezui nigen door de verpleegkundi gen en verzorgenden te laten inleveren is dus, aldus mr. Donker, niet mogelijk. Ander zijds is bijna iedereen het ero ver eens dat er ook in de ge zondheidszorg moet worden bezuinigd. „We geven per jaar dertig mil jard uit aan de gezondheids zorg, dat is negen procent van het nationaal inkomen. Dat geld moet beter worden ver deeld. De toename van het aantal specialisten moet wor den gestopt en de basisvoorzie ningen moeten worden ver sterkt". „En bij een heleboel ontwik kelingen^— een ruilhart voor een miljoen - zullen we vraagtekens moeten zetten. Van dergelijke maatregelen verwacht mr. Donker veel meer dan het domweg sluiten van ziekenhuizen en het ont slaan van pas gediplomeerde verpleegkundigen. Mr. Don ker: „De norm is vier beddden per duizend inwoners. Nu moeten er achtduizend bedden uit. Het is een geforceerde in greep in de gezondheidszorg. In ons land zijn er bedden te veel, dat is duidelijk. De bezet ting is 85 procent. Dat bete kent dat 15 procent leeg staat. Dat kan niet. Maar die afname moet wel deel uitmaken van een proces om de basisvoorzie ningen te -versterken ten koste van het ziekenhuisgebeuren. Maar dat gebeurt niet. Iedere visie ontbreekt. En het verve lende is dat de verpleegkundi gen weer het kind van de re kening dreigen te worden". [AAGSE TOP SLAAT IN PANIEK OM ZICH HEEN IN HAAG De jongste twikkelingen in de dA doen denken aan de "schiedenis van Salome Johannes de Doper, ree en misschien zelfs ie bewindslieden heb- n nu al te kennen gege- n dat zij gaarne het be- fjkh arde hoofd van profeet u 'ax van den Berg op een veren schotel aangebo- n willen krijgen. zij deden dat in volle open- arheid! Minister Ed van uur lijp in het weekblad De Tijd, A,,jtótssecretaris Bram Stemer- k in Voorwaarts, het club- id van de PvdA en staatsse- staris Jaap van der Doef in iviers Magazine van deze :ek. De laatste ontkent dat dergelijke uitlatingen te- Itslfnover een verslaggever van M 4 heeft gedaan. Maar tegen- 53C er ons bevestigde hij dat hij een receptie, waar ook de treffende journalist aanwe- was, over het gedrag van ax van den Berg had gespro- De „Hagenaars" in de partij zijn kennelijk in paniek. Het rare is echter dat niemand in de PvdA een duidelijk ant woord geeft op de vraag naar het waarom. Dan wordt het een kwestie van tussen de re gels doorlezen. Ed van Thijn in de Tijd: „Je kunt alleen re geren met een partij die je weliswaar kritisch volgt, maar die je in ieder geval een beetje volgt. En als de partij zegt: we volgen niet meer, nou, dan is het gebeurd". Daaruit lijkt geen andere 'conclusie mo'ge- lijk dan dat de minister van Binnenlandse Zaken ernstig rekening houdt met de moge lijkheid van een oproer in zijn partij. Verbazing Vorige week meldden wij op deze plaats hoe de marathon- vergaderingen van het PvdA- bestuur op 13 en 14 april ver lopen waren. Partijleider Joop den Uyl en fractievoorzitter Wim Meijer waren er op het nippertje in geslaagd een „Fakkeldragersdag" een ge dwongen vertrek van de PvdA-ministers uit het kabi net te voorkomen. Ze kon den dat bereiken door toe te zeggen dat de partij na het daadwerkelijk verschijnen van de Voorjaarsnota geraadpleegd zou worden. Den Uyl en de zijnen meenden dat in de tus senliggende weken het kli maat in de PvdA wat gunsti ger zou kunnen worden wat betreft de bezuinigingen, die de Voorjaarsnota zal bevatten en die deels in strijd zijn met het regeeraccoord en zeker met het (beginsel)programma van de eigen partij. Maar inmiddels was het zoge heten geïntegreerd leiderschap in de partij nog steeds niet hersteld- Van den Berg ener zijds en Den Uyl en Meijer an derzijds waren het nog verre van eens. Groot was dus de verbazing toen dé voorlicht ster van de Kamerfractie in Den Haag deze week achteloos meldde dat de onenigheid al tot het verleden behoorde. Op Koninginnedag hadden de drie leiders de zaak uitgepraat en was de vrede getekend. De partijvoorlichtster" in Amster dam liet zich daarentegen veel minder positief uit. Zij mom pelde iets van „mja" ten aan zien van het herstel van het gezamenlijke leiderschap en voegde eraan toe dat er eigen lijk niets veranderd was. Par tijvoorzitter Van den Berg had enkel zijn „onaanvaardbaar" over de Voorjaarsnota inge trokken, „maar dat wisten jul lie al". Ook dat gesprek had plaats in het partijbureau aan de Nico- laas Witsenkade in Amster dam. Afgelopen woensdag, Be vrijdingsdag, moesten Den Uyl en Meijer alweer op dat adres zijn. Nu zou het partijbestuur, in hun aanwezigheid, dan ein delijk aan de inhoudelijke dis cussie beginnen, over de hoofdlijnen van de Voorjaars nota. Van den Berg, die als voorzitter de orde van verga deringen bepaalt, stelde voor te praten aan de hand van een door hemzelf opgestelde noti tie, voorzien van het code nummer „PB 194". Dat had voor hem het voordeel dat hij alvast kon peilen hoeveel medestanders Jiij in het be stuur had. In de notitie keert de voorzit ter zich scherp tegen de huidi ge opvatting van Den Uyl en diens staatssecretaris Dales dat alleen de koopkracht van „echte" minimuminkomens koopkrachtbescherming be hoeven. „Het enige criterium is dan de vraag of iemand kostwinner is, voor anderen of voor zichzelf. Kortom het kostwinnerscriterium. Dit dient afgewezen te worden. Onze bescherming van de laagstbetaalden slaat op ólle minima, evenals onze min 4 procent op alle hogere inko mens slaat". Een communiqué, dat de partijvoorlichtster na afloop buiten medeweten van Den Uyl en Meijer aan het Algemeen Nederlands Persbureau verstrekte, meldde dat de notitie goed ontvangen was. Ook wat betreft de laag ste inkomens zou het bestuur zich in meerderheid achter de mening van de voorzitter heb ben geschaard. Daarbij dient bedacht dat twee fervente „Maxisten", die op 13 en 14 april afwezig waren, de jongste vergadering wel bijwoonden: Stan Poppé en Felix Rotten berg. Dezen zijn van het soort PvdA'ers, dat de minima hei lig heeft verklaard. Met de zaak in het bestuur re delijk onder controle, heeft Max van den Berg nu ook op een tweede front de strijd aan gebonden met Joop den Uyl. In een lijvig artikel in het par tijblad Voorwaarts poneert hij de stelling dat het beleid van sommigen in de partij (de be windslieden dus) in strijd is met de beginselen van het de mocratisch socialisme. Hij doet een hartstochtelijk beroep op alle actieve PvdA'ers deel te nemen aan het debat over de koers, die de partij moet va ren. „Het kan niet de bedoe ling zijn dat de top het kader even vertelt hoe het ervoor staat en welke lijn de juiste is". Volgens de voorzitter dient de PvdA zich juist in deze tijd te baseren op haar beginselpro gramma, dat naar ziin mening als centrale doelstelling heeft: Waar minder te verdelen valt is het des te belangrijker dat het eerlijk gebeurt Van den Berg wijst erop dat het begin selprogramma niet de weg verkiest van aanpassing (aan de ideeën van anderen) maar van een eigen koers, een eigen alternatief. „Het vroeg niet hoe we zoveel mogelijk kiezers konden krijgen door ons pro gram als een wasmiddel te verkopen. Het formuleerde vernieuwde beginselen, wilde van daaruit overtuigen, moti veren en ons uitrusten voor een politieke strijd". Het ver haal eindigt met een kreet, die oude SDAP'ers tot tranen van ontroering moet hebben bewo gen: „Kom socialisten, trek ten strijde". Visioen Maar waar is Max nu eigenlijk op uit? Wat probeert hij te be reiken met zijn oppositie tegen het Haagse circuit? Als we de mogelijkheid buiten beschou wing laten dat hij op een wat omslachtige manier politieke zelfmoord aan het plegen is, kunnen we slechts één conclu sie trekken: hij probeert inder daad, zoals Ed van Thijn vreest, de partij te bewegen tot een oproer tegen de eigen be windslieden, die naar zijn me ning de ene concessie na de andere doen aan Van Agt en Van der Stee. Dat laatste zal hij straks zonder enige moeite kunnen bewijzen, want het staat nu al vast dat een aantal punten in de Voorjaarsnota naaks zal staan op de beginse len van de PvdA en in sommi ge gevallen (bijvoorbeeld de minima) ook op het regeerac coord. Dus moeten we ons ook ver diepen in het geval dat het den Berg lukt een extra partij raad of een buitengewoon con gres „neen" te laten zeggen. In dat geval kunnen de PvdA-be- windslieden niet anders dan het kabinet verlaten en zou Den Uyl als politiek leider ten val gebracht zijn. Zou het soms zo zijn, dat Van den Berg een visioen heeft? Want wie is dan de enige, die Den Uyl kan op volgen? Niet André van der Louw, niet Ed van Thijn en evenmin Marcel van Dam, want als Den Uyl in de af grond verdwijnt, gaan zij on getwijfeld mee. Wie blijft er dan nog over? Juist. RIK IN T HOUT |andag is het tcies een jaar n [eden dat in inkrijk een lopiitieke dm^dverschuiving hoüjatsvorid. De jialist Francois vRA.jtterrand werd E,vkozen tot president. kt tot; r. j joit eerder in de anse Republiek rwierven de iialisten zoveel '9 tnmen (49%). De wachtingen waren iggespannen, want ir Frankrijk, zo lest men geloven, s een nieuw [perk aangebroken, •cn'dl^iddels is een jaar laimrstreken en zijn de wachte grote anderingen [ebleven. jrijpelijk dus dat de teleurstelling Ier de kiezers iot is. LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1982 PAGINA 9 PARIJS „Ik stemde Mitterrand. Dat was stom", ver meldt een sticker op een auto in Beauvais, een stadje ten noorden van Parijs. En in de hoofdstad zelf zijn op de reclameborden in de metro overal leuzen gekalkt als „Kom terug Giscard". Natuurlijk denken lang niet alle Fransen er zo over, maar de Gaullisten en Giscar- disten vonden dit kennelijk een passende manier om een jaar Mitterrand te gedenken. In werkelijkheid wil bijna niemand Giscard op dit moment te rug, zelfs de Giscardisten niet. Onderzoeken tonen aan dat Mit terrand weer zou winnen als er nu verkiezingen worden gehou den. Maar de stickers en leuzen, het gemopper en de pseudo- nostalgie, de stakingen, het onderling gekissebis van ministers en drie voor de regering tegenvallende opiniepeilingen dragen niet bepaald bij tot een opgewekte feeststemming. De meeste mensen, zelfs uit de overtuigd linkse vleugel, menen dat er niet veel te vieren valt ondanks de in ijltempo doorgevoerde hervor mingen van de afgelopen twaalf maanden. Het is overal hetzelfde liedje. Wat er aan de ene kant wordt bij gegeven, moet aan de andere kant worden ingeleverd. Mini mumloon en bijstand zijn met 25 procent gestegen, pensioenen zelfs met 50 procent, maar de inflatie stijgt nog even snel als onder Giscard, belastingen en sociale premies zijn de pan uitge rezen ên werknemers moeten een speciale heffing betalen om de gapende kloof in de begroting van sociale zaken te dekken. En de armen zijn arm gebleven onder Mitterrand. De korzelige verjaardagsstemming betekent meer dan het voor spelbare eind van een rituele huwelijksreis. Want dit keer werd er zoveel meer verwacht, toen op de dag van de overwinning Mitterrands aanhangers bij de Bastille dansten en zongen in de stromende regen. Een mistige droom voor links, een verschrik king voor rechts. Maar veranderingen zijn uitgebleven. Werkge vers, er rotsvast van overtuigd dat de nieuwe belastingen en heffingen slechts het eerste begin zijn van zeven jaar (Mitter rands ambtstermijn) strijd tegen het bedrijfsleven, weigeren nog steeds te investeren. De vakbonden zijn nog even verdeeld als altijd, verdedigen allemaal hun eigen dogma's en deelbelangen en makea tegen elk regeringsvoorstel bezwaar. Frankrijks over ijlde nucleaire opmars gaat gewoon door en Mitterrand is zo mo gelijk een nog grotere voorstander van de atoombom dan Gis card. Dit zijn allemaal immateriële teleurstellingen waar tegenover slechts hervormingen staan waar de meeste mensen geen profijt hebben zoals het afschaffen van de guillotine, van de speciale veiligheidsrechtbanken en de prefecten en het nationaliseren van de belangrijkste ondernemingen. Het falende regeringsbe leid waardoor iedereen getroffen wordt, betreft de werkloosheid en inflatie. De werkloosheid waarvan Mitterrand als presidents kandidaat zei dat die nooit boven de twee miljoen uit zou stijgen, is al sinds oktober op weg naar een nog groter aantal. Het falen op economisch gebied leidt tot twijfel over allerlei an dere zaken. Als de socialistisch economie niet werkt, waar blijft dan de beloofde nieuwe samenleving? De verschrikkelijke les van de kantonale verkiezingen in maart waarbij rechts opmer kelijke winst boekte, was dat Frankrijk helemaal niet had ge stemd voor verandering in de samenleving, zelfs niet voor het socialisme. Sinds deze week staat in de boekenkast van iedere zichzelf res pecterende politicus het nieuwste boek van Alain Duhamel, „De Republiek van Mitterrand". Duhamel geeft cijfers waarmee hij aantoont dat de arbeiders, boeren en middenstand vorig jaar stemden zoals altijd. Zijn overwinning heeft Mitterrand volgens Duhamel vooral te danken aan het middelbaar en hoger kan- toopersoneel dat alle vertrouwen in Giscard had verloren en wel eens iets anders wilde proberen. Ze vonden dat ze Mitterrand wel konden riskeren, hoewel ze liever Rocard hadden gehad omdat hij de communisten waarschijnlijk meer hun plaats had gewezen. Als het waar is dat het socialisme niet de verwachte resultaten oplevert en dat de Fransen eigenlijk het socialisme helemaal niet willen, dan is deze eerste veijaardag een cruciaal moment om een keus te maken. Voorwaarts richting nog radicaler socia lisme, zoals de communisten en een groot deel van de afgevaar digden van de socialistische partij in het parlement willen of een verstandige, sociaal-democratisch adempauze en een flinke dosis lef. Lef wat de economie betreft, niet het socialisme. Mitterrand heeft zich daar nog niet zolang geleden over uitgelaten, hetgeen niet voorbij is gegaan aan de waakzame Gaullisten en Giscardis ten. Deze week verklaarde oud-minister van justitie, Alain Pey- refitte, met een optimisme dat je maar zelden ziet bij oppositie leiders: „Mitterrand houdt ofwel vast aan zijn socialisme en ver liest daarmee zijn stemmen en zijn macht of hij houdt de stem men en de macht, maar verliest het socialisme". De president lijkt voor het laatste te kiezen. Toch doen al deze onwaardige speculaties nauwelijks recht aan een jaar werk dat opvalt door eerlijkheid. Mitterrand is systema tisch door alle punten van zijn verkiezingsprogramma heen ge ploegd. En al is er dan nog geen nieuwe samenleving, de funde ringen zijn voor een deel gelegd. De begroting voor cultuur is met 100 procent omhooggegaan. De arbeidswetgeving wordt herzien om de georganiseerde arbeiders medezeggenschap te ge ven en het recht op een jaarlijkse bijstelling van het salaris. Voor huurders zijn wetten in voorbereiding die hen tegen huis eigenaren moeten beschermen. Al dat soort dingen hebben Frankrijk midden in de 20e eeuw gebracht, maar helaas niet in de 21e, waar het misschien wel moet zijn wil het overleven in deze moderne jungle. WALTER SCHWARZ/THE GUARDIAN BINNENLAND /BUITENLAND De Franse president Mitterrand lijkt af werende gebaren to maken in verband met de kritiek, dat er in een jaar socia listisch beleid nog weinig is veranderd. In werkelijkheid wei gert hij tijdens een bezoek aan Zuid- Frankrijk een truffel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9