loonden dreigt met aieuw bombardement F alkland-Eilanden Minister Boetros Ghali blijft optimistisch over vredeskansen avo-4 had het moeilijk met natuurkunde Dit jaar geen resultaat in ontwapeningsgesprek Laat de schilder het beschermen. j/jcaAwnd Scholten dreigt met zwaardere sancties tegen Zuid Afrika Maandag uitspraak kort geding tegen Vervoersbond FNV INENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MH 1982 PAGINA 7 aders Solidariteit <pn overleg SCHAU Ondergedoken leiders van de lensièoden Poolse vakbond Solidariteit hebben gis- 16 datn opgeroepen tot onmiddellijke besprekingen en de militaire autoriteiten en de vakbond. 397,-ens waarschuwen zij voor nieuwe onrust, in- i de regering zich niet verzoent met de bevol- 317.^. 'ondergrondse weekblad „Tygodnik Mazows- publiceerde gisteren verklaringen van vier prgedoken leiders van Solidariteit, die vorige ><i%s een clandestiene nationale commissie nden om de activiteiten van de verboden >ond te coördineren. In de verklaringen, die lelijk zijn geschreven voor de ernstige onge- Idheden van deze week in twaalf steden, ?gert dat de clandestiene beweging in Polen zich "a,Si >t verenigen in een sterke kracht om de auto ten naar de onderhandelingstafel te dwingen. orti CNV: Halve banen voor jongeren BOSKOOP Halveer de arbeidstijd voor jon geren tot 22 jaar. Dat levert enkele honderd duizenden arbeidsplaatsen op en dan kan de jeugdwerkeloosheid (nu 215.000 man) in een klap worden opgelost. Die suggestie deed tweede voorzitter Henk Hofstede an het CNV gisteravond op een CNV- bijeenkomst in Boskoop. Over het „halve baJ nen-plan" zouden bij de cao-onderhandelingen afspraken kunnen worden gemaakt. Het plan levert de overheid niet direct grote voordelen1 op, want die zal toch de aanvullende uitkerin gen moeten ophoesten, beaamde Hofstede. De CNV-man zei dat dit plan vanzelfsprekend niet onmiddellijk moet worden ingevoerd voor mensen die nu al veertig uur werken, maar als tijdelijke oplossing voor mensen die tot nu toe niet gewerkt hebben zou het zoden aan de dijk kunnen zetten. Geleidehondenfonds verliest geding tegen Frits Bom AMSTERDAM Het Koninklijk Nederlands Geleide honden Fonds (KNGF) is in het ongelijk gesteld in het kort geding tegen VAR A's ombudsman Fits Bom. De vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B. Asscher, heeft gisteren bepaald dat de ombudsman zijn verwijten aan het adres van het fonds niet hoeft te recti ficeren. Naar het oordeel van mr. Asscher zijn er geen onrechtmatige elementen in de vijf uitzendingen die Bom aan het reilen en zeilen van het KNGF heeft ge wijd. De president heeft er begrip voor dat de KNGF zich door de uitzendingen benadeeld voelt, vooral gezien het feit dat Bom zijn kijkers heeft afgeraden het fonds finan cieel te steunen. Hij tekent daarbij echter aan dat het be stuur zonder opgaaf van redenen heeft geweigerd Bom inzage te geven in de jaarverslagen van het KNGF. Bom heeft aangeboden zijn advies aan de kijkers in te trekken zodra het fonds aan dit verzoek heeft voldaan. Uitgaven sociale verzekeringen vijf miljard hoger beraamd DEN HAAG De uitgaven voor sociale verzekeringen (volksverzekeringen en werk nemersverzekeringen) zullen dit jaar vijf miljard gulden meer bedragen dan vorig jaar. Dat staat in de sociale meerja renramingen 1982, die minis ter Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid gisteren aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. De schattingen van de uitga ven voor sociale verzekerin gen in 1982 die daarin staan, kloppen overigens al niet meer voor honderd procent, omdat op het moment dat zij werden gemaakt nog niet be kend was dat de ziektewet- De totale uitgaven voor de ge hele sociale zekerheid (dus behalve de sociale verzekerin gen ook de bijstand, wwv etc) komen dit jaar volgens de so ciale meerjarenramingen uit op 118 miljard gulden, dat is 8,4 miljard meer dan vorig jaar. Het grootste deel van de uit keringen wordt verstrekt we gens ouderdom. Daarna vol gen uitkeringen wegens ziek te (zowel ziekengeld als ziek tekosten), invaliditeit, werk loosheid en uitkeringen aan gezinnen De uitgavenstijging van vijf miljard komt neer op een per centage van 6,5 procent. De groei van de uitgaven van de algemene arbeidsongeschik theidswet en van de werk loosheidswet gaat daar ver bo venuit, namelijk met respec tievelijk 20 en 25 procent. Daar tegenover was echter, gerekend op een daling van s de ziektewetuitgaven ten op zichte van 1981 met 12 pro cent. Voor de wao-uitgaven wordt een taruggang ver wacht van 0,2 procent. Voor de overige wetten schommelt de geraamde uitgavengroei rond het gemiddelde van 6,5 procent. 31-21 ruldsj .00 Uil an onze correspondent milltl R°Ser Simons) 'rultvolg van de voorpagina) enin(»jDEN Groot-Brit- vapf(iië dreigde gistermid- het vliegveld van Stanley op Oost- land opnieuw te ïbarderen als de Ar- tijpen daar de gaten Uen, die door eerdere bombardementen Saakt werden. Berich- uit Argentijnse bron J-^en, dat de Tarmac steeds bruikbaar is r transportvliegtuigen, het garnizoen op de "klanden geregeld be- rraden en versterken. Het Britse dreigement werd gistermiddag geuit door minis ter van buitenlandse zaken, Francis Pym. Tijdens een persconferentie in het ministe rie van buitenlandse zaken werd hij ziedend, omdat een van de aanwezige journalisten hem vroeg of Londen het voor Argentinië niet te moeilijk maakt om met Groot-Brittan- nië te onderhandelen. „Mis schien staat u aan de zijde van de Argentijnen", blafte Pym, „maar ik kan u wel vertellen dat wij niet teveel vragen van de Argentijnen". In een Lagerhuis-verklaring, eerder op de dag, had de Britse minister van buitenlandse za ken Argentinië al volledig aansprakelijk gesteld voor de mislukking van het Peruaans- Amerikaanse vredesinitiatief, waarvan Londen de beste ver wachtingen had. Pym beschul digde Argentinië toen van on verzoenlijkheid. Hij voegde er aan toe dat Groot-Brittannië alles in het Werk zal blijven stellen om een vreedzame op lossing te bereiken. VN-be- middeling is nu de enige hoop van de Britten. Minister Pym had in het La gerhuis al beloofd, dat de Brit se ijver om de Falkland-Eilan- den te heroveren, niet zou af nemen. Tijdens zijn persconfe rentie, snauwde hij: „De Ar gentijnen hebben zich schuldig gemaakt aan agressie. Zij zijn de vreemde indringers. Het enige wat zij moeten doen, is de Falkland-Eilanden ontrui men!" Het Britse ministerie van de- fertsie heeft meegedeeld, dat Nimrod-observatievliegtuigen, uitgerust met de modernste electronische apparatuur voor waarnemingen over zeer grote afstanden, naar het zuiden van de Atlantische Oceaan ge; stuurd worden om daar de ge vechtsgroep van de Royal Navy te helpen versterken. Deze Nimrod's kunnen brand stof tanken in volle vlucht en dus veel langer in de lucht blijven. Zij zullen de Britse oorlogsbodems sneller waar schuwen voor vijandelijke aanvallen dan dit mogelijk is met gewone scheepsradar. Londen hoopt dat op die ma nier nieuwe Argentijnse Exo- cet-aanvallen voorkomen zul len worden. (AD VAN KÉRKEN: oonlasten rlijker trdelen iJbHjT HAAG De Raad van "ken vindt dat de woonlus- in ons land eerlijker ver- ld moeten worden. „De i54lhingnood treft nu alleen de ider draagkrachtigen". De d wil met de brochure irijp^aagt elkanders lasten" een :ussie aanzwengelen die de, okkenheid van de kerkle- 541| bij de woningnood moet (roten. •rochure: als iedere burger bedrag aan woonlasten be lt, dat niet alleen verband idt met zijn eigen woonsitu- wordt de pijn van de wo ningnood door iedereen ge voeld. Nu heeft 90 procent een goede woning en 10 procent een slechte. Mensen die in een goede en relatief goedkope Woning zitten moeten bereid gevonden worden meer voor hun woning te betalen. Vol gens secretaris Fiolet van de Raad is de bereidheid tot „in leveren" in Nederland wel de gelijk aanwezig. De drie criteria die volgens de Raad moeten gelden zijn: in komen, woonkwaliteit en het ruimtebeslag. Dat laatste houdt in dat een gezin met bij voorbeeld acht kinderen voor een grote woning niet hetzelf de betaalt als een gezin met twee kinderen. „Goed wonen is voor iedereen een algemeen belang dat niet aan de wèr- king van het vrije markt-me- chanisme kan worden overge laten", aldus een stelling in de brochure. De Raad wil dat de overheid, en niet de commer cie, meer greep krijgt op de woningen en dus meer kan sturen. VAN MIERLO: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ziet er niet naar uit dat de onderhandelin gen tussen de VS en de Sovjet-Unie in Genève over een vermin dering van het aantal kernraketten in Europa dit jaar nog tot enig resultaat zullen gaan leiden. De NAVO zal dit jaar dan ook niet kunnen besluiten over de plaatsing van 572' nieuwe kernra ketten. Dit zal pas in 1983 kunnen gebeuren. Dit heeft minister Van Mierlo (Defensie) gisteravond voor de te levisie gezegd. Van Mierlo deed zijn uitspraken naar aanleiding van de deze week in Brussel gehouden NAVO-vergadering van ministers van defensie. Tot nu toe ligt er nog steeds een NAVO- besluit uit 1980 waarin tot produktie en plaatsing van de nieuwe raketten werd besloten. Een definitief besluit over de plaatsing zou echter pas eind 1982 vallen. Van Mierlo zei nog altijd de hoop te koesteren, dat het niet tot plaatsing van de NAVO-ra- ketten zal komen. Tevens sloot hij de mogelijkheid niet uit, dat er een situatie gaat ontstaan waarin ons land verplicht wordt deel te nemen aan het NAVO-programma. De Egyptische minister van Staat voor Buitenlandse Zaken, Boetros Ghali, ziet mogelijkheden voor een hervatting van het vredesoverleg, ondanks de weinig be moedigende uitlatingen van de Israëlische premier Begin. VAN DER STOEL BINNENKORT NAAR EGYPTE (Van een onzer verslagge vers) DEN HAAG „Als Eu ropa met nieuwe intiatie- .ven komt en zijn diplo matie beter afstemt op die van de Verenigde Staten dan kan het een bijdrage leveren aan de oplossing van de Mid den-Oostenkwestie". Dit zei gisteren de Egypti sche minister van Staat, Boetros Ghali, die voor een werkbezoek in Ne derland is. Ghali, die zich ingenomen toonde met de Nederlandse deelneming aan de in de Si nai gelegerde Internationale Vredesmacht, zei met het werkbezoek „de relatie tus sen Den Haag en Kairo te willen versterken". De ver houding tussen de Europese Gemeenschap en Egypte is uitvoerig aan de orde ge weest tijdens het gesprek dat Ghali gisteren met minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) en diens staatssecre taris heeft gevoerd. Ghali liet weten dat Van der Stoel be gin juli een officieel bezoek zal brengen aan Egypte. Op de vraag of de recente uitlatingen van de Israëlische premier Begin (geen ontman teling van joodse nederzettin gen en dat ook in Jeruzalem moet worden onderhandeld) een belemmering vormen voor eert voortzetting van het vredesstreven, antwoordde de Egyptische minister nogal luchtigjes: „Aan verklaringen moet niet te veel waarde worden gehecht. Ook Dayan zei indertijd dat Israël geen veroverd gebied zou afstaan. Toch is nu de Sinaï terugge geven". Ghali wilde hiermee duidelijk maken dat „door middel van onderhandelen een vreedzame oplossing mo gelijk is". Ghali liet zich niet uit over de wijze waarop het vredes proces zou moeten worden voortgezet. Wel benadrukte hij dat het Palestijnse vraag stuk centraal staat in de Mid den-Oostenkwestie en dat de oplossing van dat probleem voorrang heeft. Op korte ter mijn „streven wij ernaar dat de PLO en Israël elkaar zul len erkennen",aldus Ghali. ADVERTENTIE t*npr Uw huis is waarschijnlijk uw meest waardevolle bezit. Dus is het dubbel en dwars regelmatig onderhoud waard. Natuurlijk, schilderen kost geld. Maar repareren is stukken duurder. Stel daarom samen met de schilder een onderhoudsplan voor uw huis op. Publikatie van het Bedrijfschap Schildersbedrijf te Rijswijk (ZH). HAAG/LEIDEN [im 40.000 mavo-4-kan- aten hebben gisteren i erg moeilijk examen tuurkunde voorgescho- d gekregen. Dat was de ining van zowel leraar leerlingen. De vraag- kken waren sterk Ênt op het practicum^ ardoor er veel berede- ervragen waren. Het amen bestond uit 70 )cent van dit soort vra- n en dat was wel een etje teveel van het goe- aldus de leraar. k de leerlingen vonden dat verschrikkelijk veel hebben eten schrijven, terwijl ze er gewend zijn om met for en berekeningen om te Irijkskunde bij mavo-4 aan de gemakkelijke kant beantwoordde getrouw aan ff rdi s de geleerde stof. Het ging in het algemeen om kennisvra gen, waarvan gezegd kan wor den dat je ze wel of niet weet. Bij het kennen van je zaakjes is er echter geen vuiltje aan de lucht. Aardrijkskunde voor mavo-4* kende een duidelijk niveau verschil met mavo-3, maar was niet echt moeilijk. Dat vonden zowel leerlingen als leraren. De stof toonde geen verrassingen en beantwoordde aardig aan het geleerde. Lbo Bij het lbo hadden het lhno en llo een rustdag. Het Ito kreeg bij de meerkeuzevragen na tuurkunde (waaronder mecha nica) 25 opgaven te maken, verdeeld over vijf onderwer pen, te weten: statica, kinema- tica, hydrostatica, aërostatica en licht. Volgens de leraar be gon het examen niet gemakke lijk, maar was het over het ge heel genomen van een redelijk niveau. De beschikbare tijd, die ervoor stond (2 uur), was voor iedereen ruim voldoende. Handelskennis II voor lmo heeft weer eens aangetoond dat men aardig met economi sche begrippen moet kunnen werken. Er werd inzicht ge vraagd in begrippen als: af schrijvingsmethoden, debiteu ren en crediteurenkern, cur rent ratio, fiscale winst, econo mische rentabiliteit, dispositie- ruimte bij rekening- courant- -krediet, technische en econo mische levensduur bedrijfsmi- nimum, bruto-rendementsge- tal, omzetplafond en ondernemingsvormen. Bij Duits moest gekozen wor den uit een vertaling, een ge deelte van een vertaling met een aantal in het Duits gestel de open vragen of open vra gen naar aanleiding van een tekst met daarbij opgaven als het aanvullen van zinnen en het zelf maken van zinnen met behulp van enkele gege ven woórdèn. De teksten waren met zorg ge kozen en pasten goed bij dit type onderwijs. De te vertalen tekst was niet al te moeilijk, maar de open vragen gaven wat meer problemen, omdat daar een beroep werd gedaan op de creativiteit. De tijd, die voor het examen stond, was ruim voldoende. Havo De algemene indruk bij na tuurkunde voor havo was: werk van eei\ redelijk niveau, niet te gemakkelijk, maar ook niet te moeilijk. Het was een interessante selectie uit de ha vo-stof. Er bleek een duidelijk groeiende aandacht uit voor een praktijkgerichte vraagstel ling. Er lag een flink accent op mo derne onderwerpen als het elektrisch magnetisch veld, atoomfysica en golven. Het pittigste vraagstuk was het eerste (stroombalans) en vol gens de leraar daarom geen goede gangmaker. Wel is het goed dat er niet meer „geo pend" wordt met mechanica, wat vroeger nogal eens ge beurde. Aardrijkskunde was voor de havo-kandidaten goed te doen. Enkele vragen waren zelfs nogal simpel. In ieder geval hoefde er geen puzzelwerk aan te pas te komen. Ook de leerlingen vonden het niet erg moeilijk. Vwo Het natuurkunde-examen vwo telde enkele aardige opgaven. De eerste over de röntgenbuis kon als een aardige binnenko mer worden beschouwd. De tweede opgave was een origi nele, ingegeven door de ener- gieproblematiek van deze tijd. Het betekende een leuke toe passing van het onderwerp weerkunde. Op eenvoudige wijze moest het nuttig effect van een propeller-windmolen worden berekend aan de hand van metingen, die ermee zijn uitgevoerd. Aardrijkskunde was pittig werk. Er waren nogal gede tailleerde vragen over bijvoor beeld het Kwartair uitgaande van de situatie rond 1300 en Indonesië, een vergelijking tussen Oost- en West-Java. Lekker actueel was het onder werp milieu. Amsterdam gaat kruisen verplaatsen AMSTERDAM Burgemees ter en wethouders van Am sterdam hebben besloten de kruisen voor het Amérikaanse consulaat op het Museumplein in afwachting van een blij vend gedenkteken naar een andere plaats in de binnenstad te verplaatsen. Dit ter voorko ming van polarisatie en on waardige taferelen, aldus bur gemeester Polak gisteren in een verklaring tijdens een ver gadering van de raadscommis sie algemene zaken. De krui sen werden medio maart spon taan op het museumplein op gericht na de gewelddadige dood van de vier IKON-mede- werkers in El Salvador. Polak zei dat er initiatieven voor een blijvend monument zijn. Een woordvoerder van het El Sal vador comité ontkende dat de beschadigingen die aan het Amerikaans consulaat zijn toe gebracht, in verband staan met de kruisen. Hij verklaarde dat tijdens de zeven demon straties, die de afgelopen we-^ ken elke vrijdag gehouden* zijn, er geen enkele keer moei lijkheden zijn ontstaan. De woordvoerder legde er de na druk op dat de kruisen de emoties van een heleboel Ne derlanders vertolken en dat bij verwijdering ervan pas echte problemen zullen ontstaan. Hij zei overigens wel dat het El Salvador comité bij een even tuele verwijdering er alles aan zal dcoen om escalatie te voor komen. „Wij willen ons niet verlagen tot een ordinaire knokpartij rond deze symbo len", aldus de woordvoerder van het comité. Versoepeling leerplicht vijfjarigen DEN HAAG Staatssecreta ris A.J.Hermes (Onderwijs en Wetenschappen) overweegt de vrijstellingsregeling voor vijf jarige kinderen in de Wet op de Overgang Basisonderwijs te verruimen van vijf tot tien uur per week. De bewindsman zei dat vanochtend in een toe spraak op het congres van de Vereniging voor Vrije Op-1 voedkunst in het Haagse Con- gresgebouw. In het vooront- werp van de Overgangswet Basisonderwijs had de be windsman oorspronkelijk een - verlaging van de leerplicht voorgesteld voor kinderen van vijf jaar. HARARE Nederland is van plan de economische sancties te gen Zuid-Afrika op te voeren als Pretoria niet wil meewerken aan de tenuitvoerlegging van resolutie 435 van de Verenigde Naties. Deze regelt de onafhankelijkheid van Namibië, dat nu nog wordt bestuurd door Zuid-Afrika. Dit heeft Jan Nico Schol ten gisteren verklaard in Harare. Het CDA-Tweede-Kamerlid staat aan het hoofd van een uit vijf man bestaande parlementaire delegatie, die zuidelijk Afrika be zoekt. Na bezoeken aan Kenia, Nigeria en Zambia is de delegatie aan gekomen in de hoofdstad van Zimbabwe. „Wij willen onze soli dariteit uitspreken met de bevrijdingsbeweging in dit gebied, met name met die in Zambia", aldus Scholten. Uit kringen rond de delegatie verluidt dat het Nederlandse parlement voorstander is van een economisch embargo tegen Zuid-Afrika. Er is reeds een culturele boycot van Zuid-Afrika door Nederland van kracht. De regering in Den Haag raadt beleggers al af, in Zuid- Afrika te investeren. De delegatie, die bestaat uit twee CDA'ers, een PvdA'er, een VVD'er en een lid van D'66, vertrekt vandaag naar Mozambique. UTRECHT De president van de rechtbank in Utrecht, mr. V. van Dijk, zal maandag uitspraak doen in het kort ge ding dat de directie vap het Rotterdamse overslagbedrijf Swarttouw tegen de Vervoers bond FNV heeft aangespan nen vanwege de staking bij dit bedrijf. Een bemiddelingspo ging van Van Dijk liep gister middag op niets uit. De recht bankprésident had de partijen maandag en dinsdag willen la ten onderhandelen en zijn uit spraak enige dagen willen uit stellen. De Scheepvaart Vereeniging Zuid' die namens Swarttouw de CAO-onderhandelingen leidt, is niet bereid te onder handelen terwijl de staking voortduurt. De bond daarente gen is niet bereid de staking op te schorten als er geen sub stantiële toezeggingen van de werkgever komen. De directie van Swarttouw heeft de president van de rechtbank gevraagd de staking bij het bedrijf onrechtmatig te verklaren, omdat nog onder handelingen over de CAO gaande zouden zijn. De bond ontkent dit en meent dat par tijen in het conflict „uitonder handeld" zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7