Krakers Gulden Vlies maandag voor rechter Wassenaar herstelt muur Joodse begraafplaats Alphen geeft groen licht voor tal van projecten Ik heb altijd een hang gehad naar Alkemade Goede raar ^eft ijsheid pdig Halve eeuwfeest Leidse Houtschool l^vdïWATERj, Residentieorkest en Emmy Verhey voldoen aan verwachtingen pjIDEN LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1982 PAGINA 3 33 ite steen voor clubhuis wijkse tennisvereniging ouder J. Bergman heeft gistermiddag de eerste gelegd voor het clubhuis van de Katwijkse Tennisvereniging (KLTV), dat gebouwd wordt ïaast de zwaar Verontreinigde vuilnisbelt op de van Noordwijk en Katwijk. De bouw is met logelijke voorzorgen omgeven en het is volgens er Bergman dan ook volkomen veilig om hier slag te gaan. „Wij hebben in Katwijk de best zochte belt van Nederland en nu beschikt u het best onderzochte stukje grond néést een sbelt," zo sprak hij de bestuursleden van de J toe. Voor de aanleg van het clubhuis is geen :t rk verricht, om de stroom verontreinigd ,e water, die in tegenovergestelde richting weg- niet nadelig te beïnvloeden. Het clubgebouw p een vlakke fundering, waarvoor men slechts jalve meter van de grond heeft afgegraven, ntacht wordt, dat het clubhuis in september in ik kan worden genomen. 15.1 1' i. :o IEN Wat een góede le- nodig heeft, is- wijsheid, al zou een aanstaande ierwijsgevende voldoen aan tove 'are eisen van vakweten- ider< ipelijke, -didactische en heen onderwijskundige dan is hij nog niet de stief leraar. Dit zei prof. dr. /oor iest gisteren bij zijn aftre- ai o als hoogleraar aan de eiter e universiteit. is beslist meer nodig en je ccaat uit boven het vak- chap, namelijk het mees- tap," zo zei Roest. Het hil duidt hij aan met leid'. Daarin ontmoeten levensinzicht, erva- bezinning, verantwoor- :heid, betrokkenheid en elen elkaaar. Deze wijs- laat zich niet onderwijzen schoolse betekenis van /oord of in geijkte onder- ormen. „Zij is aanwezig- pensen, die door echt te le- ijzei er hoogte van hun eigen and elijkheid komen. Vanuit b"1' visie op het leraarschap, j y in het meesterschap on- 45 <aar is, kan men wensen, S) E degenen, die aanstaande moren opleiden, behalve vak- en ook meester zijn," al- 5hovle Roest in zijn afscheids- »e 'Meer dan vakman- ïosihoet volgens Roest luidop "*""oken worden over de ;nde behoefte aan goed ,eide leraren, die het vak- ;chap weten te verbinden de hoogste levensvoor den. „Dit moet zeker ge en in een tijd waarin de >arë rwijswereld telkens weer t opgeschrikt door inno- s, door nieuwe strukturen >or nauwelijks overzichte en dikwijls ondoorzichti- annen. In een tijd, waarin onager, de beleidsfunctio- de beheerder en de pro- J ntwikkelaar steeds meer |Jis< acht opeisen en ook meer- Ro led krijgen. Ook in het v nschappelijk onderwijs. In ijd waarin de universitai- (leiding van verschillende We n onder vuur wordt geno- en de gifwolk van de leloosheid ook de oplei- van leraren bedreigt," al le scheidende hoogleraar. buit aU i™ lurtbusplan «otidschendam DSCHENDAM De lschendamse afdeling van iocialistenpartii (SP) heeft het gemeentebestuur een ingediend voor een tbus die van Leidschen- zuid door alle wijken het winkelcentrum in pjlsehage zou moeten rijden, et [emeente zou hiervoor een ng n gemeentevervoersbedrijf 5 K ten oprichten. De kosten chauffeurs, onderhouds- iteurs en administratief "v oneel zouden uit reeds be- Zi nde gemeentebelastingen ten worden betaald. ed 36 hoging van de belasting is voor niet nodig, aldus de p- Informatie Dienst (HID) de SP die het plan heeft t1 ewerkt. De bus moet zoda- n ingericht zijn dat ook ge- edidicapten (met rolstoelen) at de buurtbus gebruik kun- A maken. Bejaarden en ge- dicapten zouden ook tus- D twee haltes moeten kun- jra instappen. De passagiers 91 len normale tarieven met y' strippenkaart maar het I2.i en de provincie moeten tri« subidie geven. Eén van de' 1 V imenten voor de instelling 2® de buurtbus is dat geheel Ischendam-zuid nog steeds stoken is van openbaar voer. Om steun voor het i te krijgen is een handte- ingenactie gestart. Binnen f (j ele dagen hadden ruim send mensen hun paraaf k I it. De (mini)bus zou een- llv per half uur door een inwijk moeten komen '3 october-optocht' in teken van kinderen LEIDEN De '3 october-optocht' staat dit jaar in het teken van de kinderen. Aangezien 3 oktober op zondag valt, wordt Leidens ontzet dit jaar op maandag 4 oktober gevierd. Het thema van de optocht is kinderen in de ruimste zin van het woord. De optocht 'Kinderrijk' gaat over de rol die de kinderen in ons aller leven spelen, over kinderliedjes, sprook jes en zo voort. Dit keer lopen naast vele Leidenaars ook oli fanten in de optocht mee. Een van Leidens beroemdste kin deren, Cornelis Joppenszoon die na de Spaanse belegering een pot hutspot de hongerige stad binnenbracht is uiter aard vertegenwoordigd. Naast de traditionale activiteiten als het eten van haring en wittebrood en de reveille door de poli tie, kent de viering een aantal nieuwe elementen. Zo kan op de Garenmarkt het skischansspringen gevolgd worden, op het Stadhuisplein houdt de Leidse Kunststichting een manifesta tie iedereen kan passief dan wel actief meedoen en is er op het Galgewater een vlootschouw van de Stichting Zeilende Bedrijfsvaartuigen. Of het plan om een marine vaartuig naar Leiden te halen doorgang vindt, is nog onzeker. Het hangt met name af van het budget van de marine. LEIDEN De gemeente Leiden heeft een kort ge ding aangespannen tegen de bewoners van het Gul den Vlies aan de Bree- straat. De gemeente be sloot hiertoe, nadat de krakers niet hadden vol daan aan de sommering om het pand voor gister middag vier uur te verla ten. Geëist wordt dat de krakers het pand onmid dellijk na de gerechtelijke yitspraak ontruimen. Het kort gedjng dient maan dagochtend voor de ar- rondissmentsrechtbank in Den Haag. De gemeente betoogt in de dagvaarding dat het ontrui ming van het pand noodzake lijk is, omdat op 8 juni moet worden begonnen met de res tauratie. Het is volgens de ge meente onmogelijk het werk uit te voeren als het pand be woond is. Het werk werd, twee wejcen nadat de raad had besloten ëen onderzoek te ver richten naar de bewoningsmo- gelijkheden van het Gulden Vlies, aanbesteed aan aanne mersbedrijf Du Prie waarbij werd afgesproken dat 8 juni. met de restauratie zou kunnen worden begonnen. Wanneer dat niet lukt, verwacht de ge-' meente dat de aannemer zijn prijs aanzienlijk zal verhogen en wellicht schadevergoeding zal eisen. „Ook in het belang van de werkgelegenheid is het zaak dat snel met de restaura tie kan worden begonnen", zo staat in de dagvaarding. De ge meente voegt er aan toe, dat de krakers reeds verschillende malen zijn verzocht het ge kraakte pand vrijwillig te ont ruimen. Daaraan werd geen gevolg gegeven. De krakers willen dat eerst het onderzoek naar de bewo- ningsmogelijkheden van het Gulden Vlies wordt afgerond. Zij achten dat mogelijk omdat volgens het ministerie niet voor 1 september van dit jaar met de restauratie behoeft te worden begonnen. Zolang het onderzoek niet is afgerond weigeren de krakers het Gul den Vlies te verlaten. LEIDEN/OEGSTGEEST De Leidse Hout school aan de Adriaan Pauwstraat viert dezer dagen het 50-jarig, bestaan. Deze school op Leids grondgebied, heeft zowel bindingen met Leiden als Oegstgeest en telt leerlingen uit beide gemeenten. Donderdag wordt het jubileum gevierd met een herdenkingsdienst in de Pauluskerk aan de Warmonderweg, vervolgens een aubade op het schoolplein met aansluitend een optocht door de Vogel wijk en de Raadsherenbuurt en een balon- nenwedstrijd. Gisteren vierden de klassen feest en waren een draaiorgel en het Leids poppentheater aanwezig. Per klas werd een toneelstuk opgevoerd. De middag stond in het teken van behendigheidsspelletjes, zoals het altijd weer lastige lepellopen, waarbij het gebrui kelijke ei dit keer was vervangen door een minder kwetsbare bal. De leerlingen kregen onder meer het fraaie herinneringsboek, dat is geschreven door di recteur C.J.P. Van Driel. Vanaf vijf uur werd een druk bezochte receptie afgewerkt. Deze morgen wordt een rèilnie gehouden voor oud-leerkrachten en -leerlingen, waarna een braderie op het school plein volgt. Iedereen is daar van elf tot vijf uur wel kom bij activiteiten zoals de rommelmarkt, de bal lentent en het Rad van Avontuur. De opbrengst is bestemd voor de inrichting van een lokaal van de Morija English Medium School in Lesotho, Zuid-A- frika. De oud-leerlingen vieren vanavond nog ver der feest in de aula van de scholengemeenschap Vis ser 't Hooft aan de Kagerstraat. Enkele spelletjes vergden de uiterste concentratie. NIEUWE BURGEMEESTER J.S. WAGENAAR: (Vervolg van voorpagina) ZEVENHOVEN/ALKE MADE „Ik heb altijd een hang gehad naar Al kemade. Ik ben ver schrikkelijk blij met deze benoeming". Aldus gistermiddag de nieuwe burgemeester van Alke made, de heer J.S. Wa genaar. Toch zal de nieuwe burger vader van Alkemade zijn huidig ambtsterrein met eni ge weemoed verlaten. „Ik ben in de afgelopen jaren erg veel van Zevenhoven gaan houden. Het zijn hier prima mensen, met een uit stekend saamhorigheidsge voel. Maar ja, ik heb al die jaren veel gedacht aan Alke made. Daar ben ik immers geboren en getogen". De benoeming van de heer Wagenaar komt niet onver wacht. Zijn naam dook in de afgelopen maanden telkens op, wanneer werd gesproken over de opvolging van de huidige burgemeester drs P.J. Bolten, die in juni met pensioen gaat. Wagenaar's naam was overigens al vele jaren eerder gevallen, toen de opvolging van burge meester Smolders in 1975 ter sprake kwam. De heer Wa genaar zou op dat moment echter nog te weinig erva ring hebben g^had om de burgemeestersfunctie te ver vullen. Het verlangen van de heer Wagenaar naar Al kemade is overigens geheel wederzijds: ook vanuit de gemeente Alkemade is di verse malen aangedrongen op de terugkomst van de vroegere, zeer geliefde wet houder. Ook al omdat hij in staat moet worden geacht de problemen, in de tuinbouw sector het hoofd te kunnen bieden. Toch is de benoeming van de heer Wagenaar zeer op merkelijk te noemen. Ten eerste is het een niet vaak voorkomende gebeurtenis, dat een nieuwe burgemees ter al wordt benoemd voor dat de oude is vertrokken. Bovendien is de heer Wage- De heer J. Wagenaar bij zijn installatie tot burge meester van Zevenho ven, in augustus 1973. naar 61 jaar oud, een leeftijd die het onmogelijk maakt, dat hij een ambtstermijn van zes jaar „volmaakt". Dat toch tot de benoeming is be sloten, wordt in Haagse kringen als uniek aange merkt. In Zevenhoven wordt het vertrek van de heer Wage naar betreurd. Men verliest in hem de burgemeester die het mogelijk heeft gemaakt in het kleine doip onder meer een heus winkelcen trum te bouwen. Ook komt de angst voor annexatie op nieuw om de hoek kijken. Burgemeester Wagenaar- :„Voor zover mij bekend is, is daar geen enkele sprake van. Ik ga er vanuit, dat de vacature op de gebruikelijke wijze weer vervuld gaat worden". In de woning van de heer Wagenaar aan de Zevenho- vense Stationsweg was het gisteravond een drukte van belang. Behalve vertegen woordigers van de politieke partijen van Zevenhoven kwamen ook representanten, van het verenigingsleven hun gelukwensen aanbie den. En uiteraard talrijke personen vanuit Alkemade, onder wie leden van het col lege. ALPHEN AAN DEN RIJN Alle projecten van de zogenaamde prio riteitenlijst kunnen gerea liseerd worden, als Al phen er in slaagt volgend jaar ruim 7 miljoen gulden te bezuinigen. In totaal trekt de gemeente daar-, voor 23 miljoen gulden uit. Het merendeel van de kosten kan geput worden uit de gemeentelijke re serves. De projecten die men hoopt te kunnen realiseren zijn: een (sober) kantoorgebouw voor de ambtenaren achter het raad huis, nieuwbouw voor de o- penbare bibliotheek, aanpas sing van de Bethlehem school als huisvesting voor de Streek- muziekschool, verbouwing van de school aan het Burgemees ter Visserpark voor de scho lengemeenschap Albaninae, het park-and-ride project van de Nederlandse- Spoorwegen, parkeerplaatsen in het cen trum en de Sportlaan zodanig aanpassen dat sluipverkeer ge weerd kan worden. Voorts be sloot de Alphense raad in principe tot de bouw van een nieuw buurthuis in het deelge bied D en een tieneraccommo datie aan de Marsstraat. Ook werd in principe besloten tot de aanleg van fietspaden aan de Willem de Zwijgerlaan. Tot slot besloot men een onder zoek in te stellen naar de fi nanciële haalbaarheid van eert complex voor de Alphense honkballers. Dit nadat duide lijk is geworden, dat opknap pen van de huidige accommo datie van de Alphians wegge-' gooid geld zal blijken te zijn, omdat het terrein dermate slecht is dat een tonnen kos tende opknapbeurt weinig ef-, fee* zal sorteren. Bij elkaar kosten deze projec ten zo'n 23 miljoen gulden. Hiervan zal 16 miljoen door reserves bekostigd worden. Om de begroting sluitend te houden moet het tekort van zeven miljoen opgebracht wor den door jaarlijks te bezuini gen. Waarop precies bezuinigd moet worden, is nog niet dui delijk. Wethouder Goedhart kon ook geen duidelijkheid brengen. Wel stelde hij dat er voojr gezorgd dient te worden, dat de werkgelegenheid bij de gemeente behouden blijft. Ook al is nu reeds duidelijk dat vooral de dienst openbare werken moet inleveren. Vol gens de wethouder is dat niet zo vreemd omdat het onder houd in Alphen op een hoog peil staat. In het najaar wordt aangeven hoe en waarop er bezuinigd zal gaan worden. BELOFTE TIJDENS KORT GEDING DEN HAAG/WASSE-- had vrijgemaakt voor her- NAAR „Als de ge- stel van de buitenmuur meente wat eerder geld was dat onderdeel hier nu Goud - Zilver - Brillanttn Klokken - Horloges - Cassettes Verlovingsringen Vele speciale aanbiedingen en aantrekkelijke kortingen. Haarlemmerstraat 181 Leiden. Nu 10% korting op gouden, zilveren en doublé sieraden achterwege gebleven. Mijn cliënt heeft een be drag van 33.500 gulden besteed aan het herstel, de gemeente deed niets—Nu hoor ik plotseling dat de gemeente toch 30.000 gul den wil besteden aan dat herstel. Daar zijn wij blij om". Aldus mr. R.A.Kiek, advocaat van de Neder lands-Israëlitische öe- meente, gisteren tijdens het kort geding dat deze had aangespannen tegen de gemeente Wassenaar. Inzet van het geding is de af spraak, dat Wassenaar het on derhoud van de begraafplaats van de Joodse gemeente zal verzorgen. Het ging gisteren vooral om het onderhoud van het gras tussen de graven en om het herstel van de buiten muur. Wat dat laatste betreft: Wassenaar zal, zo beloofde zij gisteren tegenover de vice- president van de Haagse recht bank mr. R.R. Portheine, rond september starten met de werkzaamheden aan de bui tenmuur. De afspraak dat Wassenaar het kerkhof zal onderhouden werd gemaakt toen de Joodse gemeente uit geldgebrek een deel van de begraafplaats ver kocht. Volgens mr. Kiek een noodzakelijk kwaad, dat hard aankwam in de gehele Joodse gemeenschap in Nederland, die geschokt reageerde op de armlastige situatie, waarin de Wassenaarse afdeling zich be vond. Voordeel was wel dat Wassenaar zich schriftelijk be reid verklaarde het kerkhof te onderhouden. Maar over wat op een kerkhof allemaal on derhouden moet worden, be staat nogal verschil van me ning. Zoals Wassenaar gisteren be pleitte kan onmogelijk van haar worden verwacht, dat ze ook de paden tussen de graven onderhoudt. De overeenkomst slaat alleen op de groenvoor zieningen en dat zijn volgens de gemeente bomen, planten, paden en gras en niét de gra ven met de kleine met gras ge vulde openingen daartussen. Volgens Wassenaar was dat sinds de koop ook nooit door haar onderhouden, alleen toen de Israëlitische Gemeente daar een keer bij wijze van uitzon dering om had gevraagd. Tus- sen de graven gras en onkruid weghalen, is echter handwerk en kost teveel mankracht, zo- meent de gemeente Wasse naar. De Nieuw Israëlitische ge meente liet weten dat het gras tussen de graven wel degelijk tot de groenvoorziening be hoort. „Voor een plantsoenen dienst als die in Wassenaar moet dat geen probleem zijn", aldus mr. Kiek. Vice-president van de Haagse rechtbank mr. Portheine gaat zelf een kijkje nemen op de Joodse begraafplaats. Volgen de week vrijdag doet hij uit spraak. LEIDEN Het residentieorkest onder leiding van Hans Vonk bood gisteren in de Stadsgehoorzaal een gevarieerd programma. De hooggespannen verwachtingen, die niet in de laatste plaats voor Emmy Verhey golden, werden niet beschaamd. Als openingsstuk klonk de Symfonie C-dur "1 'Ours' van Haydn. Deze bevat traditionele classicistische kenmerken, maar is teven verrrasend door de dynamiek en de dramatiek. Dit komt wel het meest tot uiting in de wervelende finale, waarin tevens de verklaring voor de bijnaam 'de beer' van deze symfonie te vion- den is: een steeds aanhoudende lage toon gespeeld door celli contrabassen geeft een brommend geluid. Vervolgens werd Richard Strauss' 'Don Juan' ten gehore ge bracht met grote orkestbezetting. Dit is een zogenaamd symfo nisch gedicht, waarin de literaire figuur Don Juan in al zijn as pecten muzikaal wordt getypeerd. Enkele passages doen wat bombastisch aan. Met name die waarin de vermetelheid en over moed v^n de hoofdperzoon tot uiting worden gebracht. Meer vervuld van gevoel klonk echter de hobo in het lyrische thema, dat de liefde verbeeldt. Na de pauze vertolkten de blazers vann het Residentieorkest de 'Symphonietta voor zestien blaasinstrumenten' (1943). Het werk geldt als een van de beste stukken die tussen beide wereldoorlo gen zijn geschreven. Heel knap wist Van Otterloo de eigen spe cifieke kleuren van de verschillende blaasinstrumentenb te zo danig te mengen, dat een fraai klankbeeld het resultaat is. Voor al het wervelende laatste deel werd zeer virtuoos gespeeld. De 'Symphonie Espagnole voor viool en orkest' van E. Lalo vormde een imposant besluit. De beroemde violiste Emmy Ver hey zorgde voor een glansrijke vertolking van de solopartij. Tot in de hoogste tonen bleef zij glaszuiver en helder van klank. In briljant samenspel wisten solist en orkest de muzikale spanning vol te houden tot en met het virtuoze einde. ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3