Uitbreiding blokkade is nieuwe daad agressie" „Iraanse troepen weer aan Iraakse grens" Samen met PvdA handelen en strijden 1 Nieuwe komedie moet verdwijnen abinet vergadert aandag verder Diploma binnen, maar wat dan .S. Wagenaar mrgemeester lkemade LUBBERS: ARGENTINIË PROTESTEERT BIJ VERENIGDE NATIES: -foidóe 6ouAcmt Zaterdag 8 mei 1982,72e jaargang no. 22264 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekeredijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. TV-TIPS Harten 5-Gala met Frank Kramer vanavond op Ned. I om 19.45 uur. Om 22.50 uur Pïnkpopfestival. Op Ned. II 21.20 uur muziek uit de Jor- daan. Morgen op Ned. I 20.20 uur musical „Een zomerzot heid" van Cissy van Marx- veldt en op Ned. II 21.25 uur musical „Bengaalse meiden". Zonnige perioden en een en kele bui. Middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Matige westelijke wind. Zon op: 05.57, onder: 21.17. Schev. hoog water: 3.46 en 16.10, laag water: 11.49 uur. Een Iraanse soldaat voor een uitgebrande Iraakse tank, die begin deze week door Iraanse troepen buiten gevecht werd gesteld. RADIO- TEHERAN: BEIROET Het Iraanse leger is er na negentien van strijd in geslaagd door te dringen tot de zuidoos telijke grens Iraakse grens. Dit is gisteravond door Radio-Teheran be kend gemaakt. In een Iraaks legercommuni qué werd weliswaar erkend dat de Iraanse strijdkrachten in het zuidwesten van Iran een offensief hadden gelan ceerd, maar dat de Iraanse op mars tot staan is gebracht. Ra dio-Teheran meldde echter dat het Iraanse leger een gebied in het zuidwesten van Iran had den heroverd. Enkele Iraanse eenheden zouden zich bij de voor-oorlogse grens bevinden op ongeveer 670 kilometer ten zuidwesten van Teheran. Als de Iraanse communiqué's; op waarheid berusten, dan zou dit betekenen dat de Iraniërs binnen artilleriebereik van de stad Basra zijn gekomen. Basra is de grootste Iraakse haven-, stad met toegang tot de Arabi sche Golf. Iraanse leiders heb ben in het openbaar verklaard dat zij niet van plan zijn om Irak binnen te vallen. Iraanse legercommandanten hebben echter na overwinningen maart laten weten dat het be sluit om Basra niet aan te val len nog niet genomen was. In het geval Iran Basra zou ver overen dan heeft Teheran te vens de controle over de grensrivier de Sjatt-el-Arab. DEN HAAG De toneelge zelschappen Nieuwe Komedie in Den Haag, Sater in Amster dam, het Amsterdams Vplksto- neel in Amsterdam en Proloog in Eindhoven worden met in gang van september volgend jaar opgeheven. Daarmee ko men "ongeveer honderd ar beidsplaatsen te vervallen en bezuinigt het ministerie van CRM zes miljoen gulden op de kunstbegroting. Dit is duidelijk geworden uit gegevens uit de overlegsfeer van rijksambtenaren en to neelgezelschappen. De vier ge zelschappen krijgen alleen rijkssubsidie. Nieuwe komedie, Sater en Proloog hebben aan gekondigd zich tegen de voor-B genomen plannen van minis ter van der Louw te zullen verzetten. Hans Boswinkel van de kun stenbond FNV, zei dat het angstige vermoeden van enige maanden geleden waarheid dreigt te worden. Toen was namelijk de vrees geuit, dat in september 1983 een kwart van alle arbeidsplaatsen in de kun sten zal zijn „wegbezuinigd", wat neerkomt op in totaal 2500 volledige arbeidsplaatsen. Vóór alle theatervoorstellin gen werd gisteravond een ver klaring voorgelezen waarin werd gewaagd van een cultu rele ramp. ADVERTENTIE Zondag 9 mei VEROHICA DRIVE-IN SHOW Aanvang 20.30 uur „Blesse Paard" STOMPWklK NEW YORK Argenti nië heeft gisteren bij de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gepro testeerd tegen de uit breiding van de Britse marineblokkade rond de Falkland-Eilanden. Bu enos Aires ziet in de af kondiging van de twaalf-mijlszone langs de Argentijnse kust „een nieuwe daad van agres sie" en beschouwt de jongste Engelse maatre gel als een obstakel voor vrede. Het protest werd aan de voorzitter van de Veilig heidsraad overhandigd, ter wijl de Argentijnse ondermi nister van buitenlandse za ken, Enrique Ros, met de se cretaris-generaal van de VN; Perez de Cuellar, van ge dachten wisselde over de mogelijkheden van een door de, VN gesteunde oplossing van de Falkland-crisis. Een soortgelijk schrijven werd gisteravond door de Argen tijnse ambassadeur Raul Quijano overhandigd aan de voorzitter van de minister van buitenlandse zaken van de Organisatie van Ameri- De Argentijnse VN-ambassa- deur, Eduardo Roca, ver, klaarde in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, dat de uitbreiding van de Britse oorlogszone tot op twaalf zeemijlen van de Argentijnse kust „een on wettige maatregel is die de veiligheid van de Republiek Argentinië bedreigt". „Door deze maatregel maakt de re gering van het Verenigd Ko ninkrijk duidelijk, dat zij vasthoudt aan een militaire oplossing en het diplomatie ke proces, zoals dat op gang is gebracht door de secreta ris-generaal van de VN, be lemmert", aldus Roca. De Peruaanse premier, Ma nuel Ulloa, heeft Groot-Bri- tannië gisteren de schuld ge geven van het mislukken van de Amerikaans-Peru aanse voorstellen, die het conflict rond de Falkland- Eilanden moesten oplossen. Ulloa zei op een persconfe rentie dat Londen door het torpederen van de Argen tijnse kruiser General Bel- grano Argentinië ertoe had aangezet de voorstellen niet meer te overwegen. Pagina 7: Groot-Brittanië dreigt met bombardement op Falkland-Eilanden. IIZAAM OVERLEG VOORJAARSNOTA De eerste twee pagina's van onze bijlage Finale zijn dit keer gewijd aan de duizenden schoolverlaters, voor wie de vreugde om een behaald diploma wel eens een bitte re nasmaak kan krijgen. Jaarlijks verruilen zo'n 265.000 jongeren de schoolbanken voor de arbeidsmarkt, maar om je daarin een plaats te veroveren wordt een steeds grotere opgave. Tienduizenden zoeken nog steeds naar een baan Op deze pagina's: Gaat de schooltas dit jaar halfstok»? Een lesje voor schooldecanen: Het onderwijs als vijge blad. Waar is het werk Grote vraag naar commercieel ingestelde technici. Miljoenen bomen ma ken van Kaapverdië weer een groen paradijs. Exportbevorderaar Klaas de Jong aan het woord in de tweede afle vering van de serie „De groene geldmakers". Wordt de patiënt beter van een uitgebreidere eer stelijns gezondheidszorg? Motocrosser Gerrit Wol- sink neemt mét respect af scheid. Johann Krüger besnuf felt talen als een ethers nuiver zijn fles. Prof. Rothuizen: „Enge land is een dorp". (Van onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet heeft haar derde beraad, week over de Voorjaarsnota, na een moeizame en zeven uur durende vergadering vanmorgen om t over drie afgesloten. Volgens een woordvoerder de rijksvoorlichtingsdienst komt het kabinet' ïdagavond opnieuw bijeen. Zo nodig wordt ook lag vergaderd. vergadering stonden de maatregelen om de koopkracht legenen die van het minimumloon rond moeten komen en le laagste sociale uitkeringen, centraal. iu de koopkracht van de minima dit jaar met ruim 2 pro- dalen als gevolg van hogere sociale premies en door een ingverhoging. Die 2 procent is niet in overeenstemming iet regeerakkoord waarin een garantie staat opgenomen dat opkracht van de minima dit jaar niet meer dan met 1 pro- zou dalen. De PvdA wil hier aan vasthouden. D'66 wil een tot 1,5 procent toestaan, het CDA wil alleen de garantie, et regeerakkoord handhaven voor degenen die echt van ociale uitkering rond moeten komen of één minimum loon- er hebben in een gezin. Ook is gesproken over een verde- ussen de verschillende ministeries van nog dit jaar door te :n bezuinigingen van ƒ900 miljoen. LKEMADEZEVENHOVEN J.S. Wagenaar omenteel eerste burger van Zevenhoven wordt nieuwe burgemeester van Alkemade. De 61-ja- fee heer Wagenaar volgt daarmee drs. P.J. Bolten die wegens het bereiken van de pensioensge- ichtigde leeftijd opstapt. Jet de heer Wagenaar krijgt Alkemade een rasechte Ve- |tr als burgemeester. Wagenaar werd op 8 juli 1921 in jelofarendsveen geboren en is van 1943 tot en met 1961 halve in deze gemeente ook in Oegstgeest en Nieuwe Jetering als onderwijzer werkzaam geweest. Daarna jerkte hij als journalist bij dagblad Het Binnenhof in Den Wagenaar begaf zich in 1958 op het politieke ter- in. Tot 1973 maakte hij als KVP'er deel uit van de Alke- 4|adese raad, aanvankelijk als raadslid en vanaf 1966 als ethouder. Aan zijn lidmaatschap van de Alkemadese ad kwam in augustus 1973 een eind toen de heer Wage- werd benoemd tot burgemeester van Zevenhoven. igina 3: „Ik heb altijd een hang gehad naar Alkema- iti - discriminatie tsontwerp in najaar ingediend HAAG Ondanks alle kritiek wil het kabinet het ko- de parlementaire jaar de aangekondigde anti-discriminatie door de Tweede Kamer krijgen. Dat wil zeggen dat na sjesdag de indiening van een wetsontwerp is te verwachten, 'oordvoerder van staatssecretaris D'Ancona heeft dat desge- gd laten weten. Het kabinet voelt er niéts voor de gedachte onderscheid tussen mannen en vrouwen, gehuwden of sa- wonenden en homosexuelen en heterosexuelen wettelijk oden zou moeten worden, te laten vallen, aldus de woord- Ier. HATTEM CDA-fractievoorzitter Lubbers heeft de Partij van de Arbeid opgeroepen met het CDA samen te werken en elkaar vast te houden. „Samen handelen en samen strijden voor het landsbelang", zo zei Lub bers op de vandaag in Hattem gehouden CDA-partij- raad. Lubbers bepleitte in zijn rede meer ombuigingen en merkte op, dat nieuwe tegenvallers met nieuwe ombuigingen moeten wor den opgevangen. De reeds afgesproken ombuigingen moeten, zo. meent hij, met voortvarendheid worden uitgevoerd. Naar zijn oordeel zal te zacht beleid op termijn a-sociaal beleid blijken, waardoor de werkgelegenheid nog verder wordt aangetast. Lub bers hekelde de trage besluitvorming van het kabinet. De CDA-fractievoorzitter uitte verder kritiek op de houding van de VVD, waar „de fout gemaakt wordt alleen op individuen te mikken". Immers: een te zeer op individuen gericht beleid zal een situatie oproepen, waarin mensen van elkaar vervreemden. Lubbers bepleitte uitvoering van de koopkrachtbescherming voor de echte minima. Hij merkte voorts op, dat het CDA in elk geval alles zal doen om het extremistisch en nihilistisch vanda lisme uit de samenleving te bannen. CDA-partijvoorzitter Bukman zei tijdens de partijraad dat hij het een gevaar vindt als een vakbond met buitenparlementaire acties wil doorgaan, als het parlement gesproken en beslist heeft. d vindt op redag" ■jlogram hasj PHOL De bij de wndenschool van de jlitie in opleiding zijnde nd Yoeri heeft tijdens tagedag" op Schiphol de e goede diensten bewe- De Duitse herder trof veek in het vrachtgebuw akket a^,< dat 25 kilo- hasj bleek te bevatten, zal, als hij voor zijn :amen slaagt, dienst gaan bij de douane bij de }Ost Heerlen. Ere-kosler Prins Claus stelde gisteren met een ruk aan het klokke- touw de gerestau reerde Oosterkerk in Hoorn weer in ge bruik. De prins werd hiervoor tijdelijk be noemd tot ere-kos- ter en ontving voor deze handeling het kostersloon van 6 schellingen. Omscholing van werkloze onderwijzers tot programmeurs DEN HAAG Honderd werkloze onderwijzers kunnen in sep tember beginnen aan een opleiding tot systeem-analyst of pro grammeur. Ze worden gekozen uit de 1700 werkloze onderwij zers die nog geen veertig jaar zijn. De onderwijzers zijn uitgeno digd voor een informatiedag eind mei over de mogelijkheden, aldus het ministerie van onderwijs en wetenschappen gisteren. Het ministerie van economische zaken heeft het initiatief voor dit proefproject genomen. (C.I.B.). De bedrijven die de honderd opleidingsplaatsen beschikbaar stellen, zijn uitgeverijen, banken, verzekeringsmaatschappijen en het filiaal- en grootwinkelbe drijf. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen draagt het overgrote deel van de ongeveer 20.000 gulden die een oplei dingsplaats kost. De bedrijven die zich hebben aangemeld, geven voor de opvu ling van vacatures voorrang aan deelnemers van het project. Na de uiteindelijke selectie is het de bedoeling, dat deze bedrijven de omgeschoolde onderwijzers in-dienst nemen. Nazi-boek verboden STUTTGART Een rechtbank in stuttgart heeft opdracht gegeven het boek „De Auschwitzmythe Legende of Werkelijkheid" van Wilhelm Sta- glich uit de handel te nemen en alle drukken ervan te vernietigen. Het boek verscheen in 1979 bij uitgever Wigbert Grabert in Tübingen. De rechtbank stelde zich met het vonnis achter de eis van de officier van justitie in Stuttgart, die volksophitsing en aan stichting tot rassenhaat bewezen achtte. In het boek steldé de auteur een ge pensioneerde rechter uit Hamburg ondermeer dat het bewijs voor het be staan van gaskamers in het concentra tiekamp Auschwitz tot dusver niet was geleverd. Volgens de schrijver ging het slechts om „propaganda-zwendel".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1