Waar is het werk? Grote vraag naar commercieel ingestelde technici AMSTERDAM Een van de branches waarin het bepaald niet slecht gaat met de werk gelegenheid, integendeel een vakgebied waar een schreeu wend gebrek aan goed en kundig personeel bestaat, is de elektronika. „Maar dan niet aan theoretische en praktische technici, nee, aan technici die commercieel zijn ingesteld. Ik zou er zelfs voor willen plei ten dat technici en aankomen de technici zouden willen overwegen om de commercië le kant op te gaan. Wat heb-' ben we er aan dat we de mooiste en beste dingen op elektronika-gebied kunnen ontwerpen en vervaardigen, als we geen mensen hebben om die te verkopen. Dan zijn we toch bezig de poten onder onze eigen stoelen weg te za gen". Dat zegt dr. ir. A. P. Kole, voorzitter van de commissie die telkenmale de educatieve manifestaties rond het Elek tron op de beurs Firato ver zorgt. Deze beurs wordt in au gustus in de Rai te Amsterdam gehouden. Dr. Kole is van mening dat het huidige onderwijs te weinig doet aan het lesgeven in de informatica. De leerling van het algemeen" voortgezet onderwijs komt, als hij de school verlaat, als een kat in een vreemd pakhuis in een steeds meer gecomputeriseerde wereld terecht. Hij «zal er mee moeten leren wer ken, maar hij weet er nog totaal niets van, behalve dan misschien wat hem terloops is bijgebracht. Dat bijbrengen gebeurt onder meer op beurzen als de Firato, in het bij zonder door het Elektron, dat oor spronkelijk is ontstaan, nu twintig jaar geleden, om het bezoek van de schoolgaande jeugd aan de Firato wat meer inhoud te geven en in het bijzonder bij' hen belangstelling te wekken voor Scholing en opleiding, gericht op beroepsuitoefening op het vakgebied van de elektronika. Aanvankelijk lag het accent nogal sterk op een aantal leslokalen, waarin onderwerpen aan de orde •werden gesteld die zich er minder goed voor lenen om op school te worden behandeld. Naderhand werd deze nogal schoolse wijze van benadering verlaten en werd over gegaan tot een meer open presenta tie, waarbij eenieder de vrijheid had de onderwerpen te kiezen, waarop men zijn aandacht wilde richten. Nu echter wordt meer en meer aan algemene publieksvoorlichting ge daan, hoewel het Elektron in de eerste plaats gericht blijft op be zoek in klasseverband door leerlin gen van het voortgezet onderwijs. In aantal domineren hierbij de leerlingen van het beroepsonder- Voor technici met een commerciële Instelling ligt de arbeidsmarkt wagen wijd open. Bosch is voor het brengen v^> amenlijk financieel offer v«c totale lijn voor het creërej werk voor méér mensen. „P nog niet tien procent. Het.e krachtplaatje mag niet (te worden aangetast". Bosch' bij de Dienstenbond, Drijven erop, dat een verminderde kracht ook weer banen kos mers, de mensen kopen daiic der, de bedrijven zetten min}\ en hebben dus minder mensji dig. Dat het somber gestn wordt eens te meer duidelj Drijvers woorden: „Bij de i handel (nu nog 300.000 we mers) ren ik al van 't ene k naar het andere om over reo satie te praten". Bosch mee# de bonden bij de banken a( verzekeringswezen nog fini ruimte hebben laten zitten geld zou afgeroomd kunnetf den; om dan ten goede te l aan de uitbreiding van werld, Arbeid^t^dverkortinf Over het aantal werklozen ift weg 1985 worden allerlei projy gedaan. CNV'er Hazenboschje notiseert het aantal werkloi 1985 op 900.000 1.000.001 aantal is dan gebaseerd op ei urige werkweek, bij onge<fc beleid en het gaat om mensj bij de arbeidsbureaus staanL schreven. Hij maakt wel eeit behoud, omdat dit soort schaf altijd natte-vinger-werk zijnli arbeidstijdverkorting dat geld en deeltijdarbeid (dat' geen geld te kosten) kunnerf mensen een baan krijgen. Het is bereid voor arbeidstijdverk een (evenredig) deel van h« in te leveren, de FNV vooli niet. Althans niet zonder I Volgens deskundigen zal hej echter binnen niet al te I door de bocht moeten. MARTIN 1 wijs. „Het is echter een gel verschijnsel dat ook de leen van het algemeen voortgei van het voorbereidend schappelijk onderwijs in aanq lijke aantallen de weg nal Elektron weten te vinden",! dr. Kole. Dit jaar ligt de nadruk in hel tron op sensoren en actuator! populair gezegd, „voelers" en voerders". De microprocessor gegevens van een sensor, ven die en laat aan de hand dj dingen doen door een ad Vergeleken met het menseii chaam: de sensoren zijn de t gen, de microprocessor de hei en de actuatoren de spieren.! Stof voor het onderwijs van komst. Zeer belangrijke stoft Dat moge misschien blijken tj feit dat de minister van on4 en wetenschappen, dr. J. t Kemenade, heeft toegezegd augustus het Elektron 82 tejl openen. GERARD I ZATERDAG 8 MB- DEN HAAG Nederland telt nu zo'n 482.000 werklozen. En dat worden er alleèn maar meer, zo lijkt het. Automatisering en compu ters, machines en in de toekomst robots vernietigen veel banen, ma ken mensen overbodig. Een andere oorzaak van de toenemende werk loosheid: minder economische groei. En meer mensen, ook veel vrouwen, bieden zich op de ar beidsmarkt aan. Het totaal aantal banen in Nederland, nu 4,4 miljoen, is pas de laatste paar jaar echt te ruggelopen. Het aantal werklozen is in ons land in die periode meer gestegen dan in welk ander Euro- pee$ Tand. En wel bij de bedrijven, niet bij de overheid. Maar ook bij het rijk vallen nu de ontslagen als gevolg van de bezuinigingen. De arbeidskosten in Nederland zijn relatief hoog, waardoor onze con currentiepositie minder goed is. Gevolg: onze produkten zijn duur der en daardoor moeilijker ver koopbaar. En daardoor zijn de mensen die die produkten moeten maken niet (meer) nodig. Overi gens is die concurrentiepositie de laatste jaren weer wat verbeterd. Maar bestrijding van de werkloos heid is en blijft een gigantisch pro bleem. Arbeidstijdverkorting en deeltijdarbeid kunnen meer men sen aan banen helpen. Maar in wel ke sector is er nog werk? En waar is het beeld nog triester dan elders? Het ministerie van sociale zaken wenst niet eens in te gaan op „spe culaties" over het sombere toe komstperspectief. En toch zijn er ook lichtpuntjes: een dalende rente, meer export en meer orders. Cijfers De nuchtere en ontnuchterende cij fers; maart 1982; bron: de arbeids markt, ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Werklozen in de bouw: 92.528. „Minder geschik- ten" (gehandicapten) 73.988. Perso neel in algemene dienst: 62.962. Kantoorpersoneel: 51.139. Metaal- bewerkend personeel: 43.075. Han- delspersoneel: 38.381. Overige be roepsgroepen: 22.953. Sociaal en ge neeskundig personeel: 22.771. On derwijzend personeel: 19.697. Hore- capersoneel: 18.202. En nog wat „kruimels". In totaal zijn 345.331 mannen (10,7%) officieel werkloos en 140.762 vrouwen (12,4%). Vol gens een nieuwe berekeningswijze zouden er hog eens 117.800 werklo zen bijkomen. De vraag Daartegenover (nou ja...) staat de vraag naar personeel. Die vraag was de afgelopen jaren al vrij laag, maar is de laatste tijd drastisch te ruggelopen. De openstaande vraag naar personeel was in 1979 nog 68.000 en bedraagt nu slechts 12.234. In heel Nederland werden eind maart maar 490 onderwijzers gevraagd. En slechts 868 bouwvak kers. In de metaalbewerking is het met 3048 wat beter gesteld. Er zijn 2332 vacatures voor kantoorperso neel, 1333 vacatures voor sociaal en geneeskundig personeel en 1103 voor handelspersoneel. En weer wat kruimels. Illustratief is, dat in de provincie Drenthe er in maart maar 259 vacatures waren. Deze cijfers staan natuurlijk in geen ver houding tot de werklozenaantallen. De bouw „De afname van de economische groei deed zich het sterkst gevoelen in de bouw". Dat schrijft minister J. Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid in het eerste deel van zijn omstreden werkgelegen heidsplan. (Voor dat plan moet geld worden vrijgemaakt. Dat geld is er gens anders hard nodig voor de in standhouding van banen. Voor beeld: de gezinsverzorging, waar nu duizenden banen op het spel staan). De cijfers in de bouw zijn Dat biedt natuurlijk meer kansen. Zelf denkt hij „dat het wel goed zal gaan". Baseert die mening op het grote woningtekort, maar moet na enig onverbiddelijk cijferwerk toch wat terugkrabbelen. Misschien staat hij er ook nog niet zo bij stil. Orders Schouten zegt te verwachten dat Ronald („als ie een vakman wordt en z'n best doet") stilzwijgend bij zijn bedrijf zou kunnen blijven. Maar wél alleen omdat Schouten goed in de orders zit. Datzelfde geldt in veel mindere mate voor de andere bouwbedrijven, hoewel de bouwmarkt toch weer wat aan trekt. Schouten is blij met „bou wer-minister" Marcel Van Dam, maar meent dat ook „drammer" Van Dam te weinig aan de malaise kan doen. „De bouwwerkgevers moeten eerst hun „oude" nieuw bouwwoningen verkopen en gaan dan pas nieuwe bouwen. In de vrije sector wordt nauwelijks nog gebouwd, terwijl die 125.000 wonin gen die dit jaar op het programma staan er ook niet zullen komen. Dit soort zaken laat altijd lang op zich wachten. Het zal in de bouw altijd wel moeilijk blijven". Waar wel?? Waar is nog wel werk te vinden? Een vraag die niet makkelijk te beantwoorden is. Want nergens is veel werk. „Vraag en aanbod slui ten niet optimaal op elkaar aan", schrijft Den Uyl (optimistisch?) in zijn banenplan. Maar waar?, is dan de vraag. Piet Hazenbosch van de beleidsgroep werkgelegenheid van het CNV: „Je kunt niet zonder meer zeggen: „In die sector zit het werk". In elke bedrijfstak zijn er altijd mensen die er in slagen werk te vinden. Dat zijn vooral de men sen met een behoorlijke vakoplei ding. Daarom zou in elke beroe pengids op de eerste bladzijde ook moeten staan: „Volg een vakoplei ding". Dat is geen garantie, maar wel een beter opstapje om werk te krijgen". Bedrijfstakken „Er zijn goede en slechte bedrijfs takken. Maar ook in slechte be drijfstakken heb je goede bedrij ven. En andersom. Drie slechte be drijfstakken zijn de bouw, de me taal en de textiel. In de bouw gaat het tegenwoordig wel weer wat be ter, maar veel is het nog niet. In de computerindustrie kunnen nieuwe banen ontstaan, maar andere banen verdwijnen. Er ontstaan technische banen, de minder technische banen vernietigt de computer. (Een publi- citeitsgevoelige topman van een computerfabrikant introduceerde een nieuwe computer zo: „De com puter zal alleen al in West-Europa vijf tot zeven miljoen kantoorbanen vernietigen"... Hij voorspelde een gigantische werkloosheid in de ko mende jaren.) Er komen meer mensen die de machine of de com puter maken en minder die ermee moeten werken. Tot nu toe is het aantal arbeidsplaatsen in de com puterindustrie gelijk gebleven. Maar in de toekomst kan het om slaan in een negatieve ontwikke ling, vooral in het bankbedrijf". Beter „Betere bedrijfstakken, waar in de toekomst best werk te vinden is, zijn de voedings- en genotmidde lenindustrie en de energie- en mi lieusector. De voedings- en genot middelenindustrie is alleen niet erg arbeidsintensief, dus daar valt toch niet zo veel van te verwachten. In de energie- en milieusector zit wel werk, maar de bedrijven moeten het dan wel oppakken. Dat bete kent dat de overheid de bedrijven meer financiële ruimte moet geven, maar ook dat de overheid investe ringen van bedrijven in deze sector moet stimuleren, moet sturen. Maar in z'n algemeenheid mogen wa over de werkgelegenheid natuur lijk niet te hoge verwachtingen hebben". Onderzoek Industriebond FNV'er Bosch somt dapper sectoren op, waarin onder zoek naar uitbreiding van banen zou kunnen plaatsvinden. In het midden- en kleinbedrijf, in de energiesector (ketelbouw, kolen- vergassing), in de chemie, het transport, etc. Onderzoek. Hij komt echter, en hij is de enige niet, niet verder dan: ga daar en daar onder zoek doen. „Ja, maar als u mij vraagt: „Geef nou eens heel con creet aan, waar zit nou groei", dan ben ik gauw uitgeput. Dan blijft het bij fotolassers, instrumentma- trieste cijfers, die nog vertekend worden, doordat veel bouwvakkers in de wao terechtgekomen zijn. Daar zitten dus ook veel potentiële werklozen. In de wao staan volgens de nog te publiceren sociale meer jarenraming 1982 470.000 mensen ingeschreven en in de aww 175.000. Luchtkastelen Een simpele deling van vraag op aanbod van werk in de bouw Teert dat er één baan is voor meer dan 100 werklozen. „We moeten de mensen geen luchtkastelen voor spiegelen" zegt woordvoerder Hart veld van de Bouw- en Houtbond FNV dan ook. „Het is gewoon som ber gesteld, daar moeten we niet omheendraaien. De bedrijfsinveste-, ringen trekken totaal onvoldoende aan. In de vrije sectorbouw zit de klad. De rente moet veel verder dalen wil het echt effect hebben op de huizenverkoop en -bouw. De re gering zou de btw op nieuwbouw en onderhouds- en renovatiewerk zaamheden of de overdrachtsbelas ting op bestaande woningen af moeten schaffen. Dat kost geld ja, maar de werkloosheid kost ook geld. Vooral met arbeidsintensief werk is het effect van het geld op de werkloosheid groot", aldus Hart veld. Doemdenken Dat het ondanks de huidige malaise in de bouw ook anders kan bewijst het Bouw- en Aannemersbedrijf Schouten in Leidschendam. Vroe ger had men bijna 100 personeelsle den. Nu is dat aantal geslonken tot 60 65, maar het ziet er naar uit, dat het bedrijf weer enige tiental len mensen kan aantrekken. Dank zij een groter aantal orders. „En dat heeft niks met seizoensinvloeden te maken", aldus C.P. Schouten, di rectielid van het bedrijf. „We moe ten niet doemdenken. We beginnen weer in 't werk te lopen. De voor uitzichten zijn behoorlijk". Schou ten, die wel de indruk heeft dat zijn bedrijf een uitzonderingspositie inneemt, vindt toch dat er positie ver gedacht wordt over de moge lijkheden in de bouw. Psycholo gisch is dat ook erg belangrijk. „En er zullen best nog meer bouwwerk- gevers zijn die genoeg werk heb ben". Demotiverend Jaarlijks stromen rond september zo'n 265.000 schoolverlaters de markt op. Ongeveer 60.000 jonge ren zoeken nu nog steeds naar een baan. Hoe langer werkloos, hoe ernstiger de situatie. Vooral in de bouw komen jongeren nauwelijks meer aan bod. De vooruitzichten, kunnen demotiverend werken op de jongeren, die voor bouwvakker leren. Schooldecaan Wingen van de lts St.-Paulus in Den Haag: „Ja, de jongelui zijn er wel mee bezig. Maar ze haken daarom nog niet af, alleen als er problemen op school zijn. In andere sectoren is het ook niet alles. De motivatie is altijd een probleem bij jongeren van twaalf tot achttien jaar. Het functioneren in de maatschappij is nog niet con creet voor hen. We moeten hun weerbaarheid en flexibiliteit groter maken. De jeugd moet nu meer presteren om aan de bak te komen. En dat weten ze". Media „Er zijn er die zeggen: „Ja, maar waarom zou ik het doen, ik ga straks toch de ww in". Ik heb te genwoordig minder mogelijkheden om dat weg te praten. Bij de één zeg ik: „Je bent een flapdrol" en bij de ander moet je het heel subtiel benaderen. Die verhalen over werkloosheid, ze horen het zo vaak. De berichten van de media hebben sterke invloed. Het is ge woon een maatschappelijk ver schijnsel, een realiteit. Wat kun je er aan doen? Maar de jeugd zegt onwillekeurig ook: „Ach, dat zien we dan weër, de tijd zal het leren". De huizenmarkt is sterk in bewe ging. Wat vandaag niet is, kan morgen komen, al komt de gouden tijd niet zo snel terug", zo besluit Wingen zijn betoog hoopvol. Leerling Ronald van Meurs (17) heeft na het goed doorlopen van de LTS werk op een leerlingenbouwplaats in Zoetermeer gekregen. Hij is in au gustus begonnen en vindt het werk leuk. De kans dat een willekeurige leerling na zijn leerlingenperiode werk vindt wordt door zijn baas, C.P. Schouten, geschat op twintig dertig procent. Dat lijkt nog een optimistische schatting. Ronald heeft wel het voordeel, dat hij twee jaar een (praktijk)opleiding krijgt. De computer schept banen, maar vernietigt andere banen. De vakbonden vrezen dat de computer op lange termijn erg veel kantoorpersoneel overbodig maakt. In de bouvf het slecht. 1< Weinig bai voor erg werkloze bouwvakke Het bouw-|i< aannemer» Schouten 3 echter in de ordei kan dus de foto dir( C.P. SchoUJ voor een k leerlingen- jj bouwplaats kers en matrijzenmakers. Er gaat het hooguit om enkele hf( den banen". Bosch pleit te schaalverkleining, meer col stimulering en sturing van d% heid op de investeringen en financiële ruimte voor het be leven, dat laatste natuurlijk P voorwaarden. Om het banenf beperkt te houden of om banen te creëren. Offer

Leidse Courant | 1982 | | pagina 18