Krijgt Nederland Zuidamerikaanse Keverplaag IN EN OM DE KAS Opleving op tomatenmarkt binnen de perken Tomaten LAND EN TUINBOUW/VERKEER LEIDSE COURANT ZATERDAG 8 MEI 1982 PAGIN^ De Kever komt terug! Terug van weggeweest, schiet de oude vertrouwde VW Ke ver weer tevoorschijn uit de bossen rond Leusden. Wat is er eigenlijk aan de hand met de Kever? Er is een stichting in het leven geroepen, met het doel de Kever te behouden en eventueel opnieuw op de Nederlandse wegen te krij gen. De Stichting tot Behoud van de Kever in het Ncder- landsche Landschap afgekort SBKNL - heeft VW-impor- tcur Pon's Automobielhandel in Leusden, bereid gevon den om de vermaarde Kever weer in het leveringspro gramma op te nemen. In eerste aanleg gaat het om een aantal van 750 stuks, die als „Silver Bug" over de wegen zullen snorren. Met het aparte Kever-geluid, dat groten deels door de luchtkoeling wordt geproduceerd, de vreem de vorm en het eigenlijk in z'n gehele loopbaan niet ver anderde principe: luchtkoeling, motor achterin, aandrij ving op de achterwielen, klein van buiten en ruim van binnen, zal dat echte Keverliefhebbers een groot plezier doen. De VAGdcalers bieden bovendien voor een tientje een zo genaamd Kever-Voordcel-Pas. Die geeft 25 procent kor ting op alle Keverdonderdelen. Er zijn vaste prijzen afge sproken voor het vervangen van uitlaat, koppeling, schokbrekers en remvoering. Een grondige VVN Veilig heidskeuring kost dan f20,-, terwijl een doorsmcerbeurt net boven een tientje zit: f 12,50. En om de Kever ook nog wat zuiniger te laten rijden is er eenspeciale Benzine Spaar Service voor f55,-. Die beurt houdt in, dat de bou gies en contactpunten vernieuwd worden en de motor op timaal wordt afgesteld. Op dit moment rijden er naar schatting nog 120.000 Ke-' vers in het Nederlandse landschap. Bezitters van „oude" en „nieuwe" Kevers doen er verstandig aan om contact op te nemen met de „luchtgekoelde VW-Club Nederland". Voor een bescheiden bedrag staat deze, geheel onafhanke lijke vereniging bezitters van Kevers met raad en daadT terzijde. Het adres van de secretaris: Orchideestraat 78, 9731 GC Groningen. Geen trosanjers uit Israël meer bij bloemenveilingen Met ingang van vandaag worden aan de twaalf veilingen, aan gesloten bij de Vereniging Bloemenveilingen Nederland (V.B.N.), geen trosanjers uit Israël meer geveild. Deze maatre gel is genomen met het oog op het Nederlandse anjerseizoen dat is aangebroken. Vorig seizoen werden rond de honderdmil joen anjers door Israël ingevoerd en die kunnen het prijspeil schadelijk beïnvloeden. Enkele jaren geleden stroomden op dat punt klachten binnen, naar aanleiding waarvan besprekingen zijn gevoerd tussen de Nederlandse en Israëlische instanties, hetgeen tot beperking heeft geleid. Dit seizoen wordt de' Israëlische import van tro sanjers beperkt tot 111 miljoen, tot dusver is er een vrij regel matige invoer geweest, die nu wordt onderbroken. De landelijke Anjer- en Trosanjercommissie heeft al eerder aan de VBN verzocht om de import met ingang van 8 mei te verbieden. Het overhevelen van teveel aan genoemde bloemen van de ene veiling naar de andere waar mogelijk de anjers nog zouden kunnen worden geveild, bleek geen oplossing van het probleem. Ook was voorgesteld om per 1 mei de maatregel te treffen, maar werd tot vandaag uitgesteld. Het planmatig opzetten van de teeltschema's, gekoppeld aan redelijk overzichtelijke marktsituaties, vereist de maatregelen. Overigens is ook sprake van zekere „wilde import" dat wil zeggen, het verhandelen van anjers buiten de veilingen om. In Israël vindt de meeste export van bloemen plaats middels de „Flower Board", die echter kennelijk niet alle zeggenschap be zit voor een algemeen verbod. De Nederlandse exporteurs ondervinden nogal wat concurren tie van Israël, vooral op de West-Duitse markt, waar Israël een sterke afzet heeft opgebouwd in de laatste jaren. De speciale vliegtuigen Voor de bloemenmarkten zorgen voor eerV snelle afzet. Hetzelfde doet Israël voor de afzet naar de „derde lan den" maar ook naar Amerika, waarvan Israël grote verwach tingen heeft als afzetgebied en alle krachten inspant. Bijzonder werd vorig jaar daaraan grote aandacht besteed. Het vorig seizoen exporteerde Israël ruim twintig miljoen trosan jers naar Amerika. De statice uit Israël begint ook in ons land opgang te maken en wordt meer geteeld. Door de VBN is reeds bij de „Flower Board" gewezen op de gevaren van de sterke uitbreiding van de snijbloementeelt zoals in Israël en er zou zijn toegezegd dat de produktie wordt beperkt. Het areaal ro zen zou reeds met dertig hectare zijn teruggebracht tot 130 ha. Men wil ook trachten beperkingen in te voeren voor het begin en einde van een seizoen van bepaalde produkten, daarbij re kening houdend met de situatie in betrokken 'landen. De bloementeelt is in Israël wel aan vergunningen gebonden, dit ook om ongewenste en snelle uitbreiding van goed lopende teeltën te kunnen tegengaan. „Flower Board" heeft voor het volgende seizoen beperkingen ingesteld onder meer voor tro sanjers,' gypsophila, waxflowers, ruscus, statice en chrysanten. Voor de rozenteelt is geen beperking ingesteld. In West-Duitsland, België en Nederland nemen de veilingen ongeveer een derde van de Israëlische produktie af, maar - zoals opgemerkt - er slipt nog wel» een en ander „zwart" er tus sendoor. Weliswaar beseffen ook de kwekers in Israël dat hun afzetgebied niet zo erg sterk is, maar zij nemen de kansen die er zijn waar en de exporteurs zorgen wel dat ze er bij zijn. Er is bovendien een nauwe en sterke samenwerking tussen de han del en kwekers, die snel op de hoogtq worden gesteld van de gang van zaken in binnen- maar vooral in buitenland en in dien mogelijk op dezelfde dag van verkoop op de hoogte wor den gesteld van opbrengsten. De „vrije" handelaren werken uiteraard heel anders, zijn ook veel minder gebonden en pak ken wat zij krijgen kunnen en bedreigen ook hierdoor zowel de binnen- als buitenlandse markt. i In de afgelopen week was er sprake van een ople ving op de tomatenmarkt. De totale concurrentie op de Westduitse markt werd wat kleiner, maar bleef toch altijd nog wat groter dan vorig seizoen. Vooral het aandeel van Marokko werd aanzien lijk kleiner. Opvallend is dat onder de zeven be langrijkste concurrenten Albanië een hoofdrol speelde. In de laatste week kwam er uit dit land maar liefst 405 ton, dat is bijna 300 ton meer dan vorig seizoen. Dit is een nieuwe ontwikkeling. Toch verloopt de export van de Hollandse tomaten vrij probleemloos, de export naar West-Duitsland valt heel wat groter uit dan vorig seizoen. Verder valt het op dat er vooral op de Franse markt meer tomaten worden afgezet. Ook Engeland en Scandinavië nemen meer Hollandse toma ten af. De aanvoer van ronde tomaten was in de maand april 31% groter dan vorig sei zoen. Als de vleestomaten meegeteld worden komt men zelfs op 38% uit. Zoals bekend waren de waren prijzen in vergelijking met vorig seizoen teleurstellend. In de afgelo pen week zakte de markt niet verder in elkaar, de prijzen trokken zelfs aan. Zo werd er op woensdag 5 mei voor de a- export gemiddeld 3,83 per kilo betaald (vorig seizoen 2,87). De c-export deed het nog beter met een kiloprijs van 4,02 (vorig seizoen 2,80). Ook bij de vleestoma ten was er sprake van een op leving. De sortering BBB bracht eveneens op 5 mei ge middeld 4,32 per kilo op. Er wordt op een groter aanbod gerekend, hierdoor zal de prijs wat lager uitvallen. Ge zien de goede vraag van de vorige week, is het niet uitge sloten dat dit verval binnen de perken blijft. Komkommers Op de komkommermarkt was er sprake van een zeer gerin ge concurrentie. De concur rentie op de Westduitse markt was in de hele maand april kleiner dan in het vorig sei zoen. In de laatste week van april was dit slechts 200 ton. De export van Hollandse komkommers naar dit land zit de laatste weken duidelijk in Deze volle plukbak getuigt van het gestegen aanbod van rode paprika's in de pluk- bak de lift. Zo werd er in de derde week van april 1000 ton meer geexporteerd. De export naar Engeland, Frankrijk en Scan dinavië nam eveneens toe. In de afgelopen week was er op woensdag sprake van een prijsuitschieter. Er werd toen voor de sortering van 36 tot 76 een prijs betaald, die va rieerde van 78 cent tot 1,22 per stuk. Er wordt op een ge lijkblijvend of wat groter aan bod gerekend, waarbij de prij zen meer onder druk komen. Overige gewassen De aanvoer van rode papri ka's nam verder toe en ook in de afgelopen week moest er weer ingeleverd worden. De gemiddelde prijs daalde naar 6,40 per kilo. Er wordt op een kleiner aanbod van rood gerekend, waardoor de prijs gelijk blijft of iets aantrekt. Het kleiner geworden aanbod van groen in de derde week van april droeg ertoe bij dat de gemiddelde prijs opliep naar 5,05 per kilo. Deze prijs veranderde in de afgelo pen week nauwelijks. In de aanvoer van groen wordt wei nig verandering verwacht en het ziet er naar uit dat de prijs zich ook in de komende week zal weten te handhaven. De aanvoer van rettich nam ver der af, zodat er in de afgelo pen week sprake was van een prijsherstel. De prijs liep op naar 61 cent per stuk. Deze ontwikkeling lijkt de komen de week door te,zetten. Op de spinaziemarkt was er sprake van een explosieve aanvoer. Er werd bijna driemaal zo veel in een week aangevoerd dan vorig jaar. De prijs daalde naar 52 cent per kilo (vorig jaar 2,08). De aanvoer zal de komende week nog ruim blijven, de prijs lijkt niet veel te veran deren. Prei werd in afnemen de mate aangevoerd. Het ge volg was oplopende prijzen, voor een kilo prei werd 90 cent betaald. De prijs kan nog iets verder oplopen door een kleiner wordend aanbod. Voor bloemkool van onder glas was- er sprake van een opleving in prijs. Voor de '6- en' liep de prijs op naar 4,40 per stuk. Voor de winter bloemkool, die buiten geoogst wordt, liggen de prijzen heel wat lager. Voor de '6-en' werd er 2,30 betaald. Het totaal aanbod wordt groter met als gevolg lagere prijzen. Koolrabi wordt in aanmerke lijk kleinere hoeveelheden aangevoerd dan vorig seizoen. Het prijsverschil is al weken niet noemenswaardig groot in vergelijking met vorig sei zoen. Dit komt door de mati ger vraag. In de afgelopen week liep de prijs op naar 94 cent per stuk. De prijs lijkt niet veel te veranderen. De prijsdruk bij courgettes nam toe, de prijs, daalde naar 95 cent per stuk. Er wordt een verdere prijsdaling verwacht. Door het grote aanbod van ra dijs daalde de prijs verder. Er werd 57»cent per bos betaald. Bij een wat sterkere vraag kan de prijs zich handhaven. De vraag naar andijvie nam af, de prijs daalde naar 85 cent per kilo. Aanvoer en prijs lijken niet veel te veran deren. Het aanbod van bospeen zal nu snel groter worden. De prijs daalde naar 2,06 per bos. Het groter wordend aan bod hoeft niet in te houden dat de prijs verder zal dalen. Bij een opleving van de vraag zal de prijs zelfs kunnen oplo pen. De aanvoer van asperges komt slechts langzaam op gang door het koude weer. Het daarom beperkte aanbod wordt tegen hoge prijzen ver kocht. De prijs varieerde van f 9,60 tot 18,00 per kilo (vo rig seizoen van 5,30 tot f 12,00). Bij hogere tempera turen kan de aanvoer zeer snel groter worden en zal de prijs snel kunnen dalen. DEN HAAG In 1947 was Nederland het eerste land, waarmee een contract werd afgesloten, voor de levering van de Kevers aan het bui tenland. De toen al officieel tot VW-importeur gebombar deerde Pon ontving toen 56 li mousines - ofwel Kevers. Er zal op dat moment wel nie mand geweest zijn, die de Ke ver zo'n lang en gelukkig le ven had toegedacht. Na 35 jaar is er weer vraag naar de „Brilletjes", met gedeelde ach terruitjes en richtingaanwij zers die zeer parmantig, maar achteraf gezien niet erg dui delijk aangaven, dat er van koers werd veranderd, de „Ovaaltjes", met de ovale ach terruit, „Big Bugs" met rib- cord-bekleding, „Mei-Kevers" in oranje kleur, „Jeans-Ke- vers", „Pop-Kevers in lila, „Fruit-Kevers" ir. tomaten- rood en appelgroen, en „Her- by-Kevers" uit de Disney- films met de nummersticker 53 en rood-wit-blauwe stre pen. „Weltmeister" was ook zo'n bijzondere uitvoering, en stond in het teken van de ne gentienmiljoenste Kever. Op dat moment nam VW het re cord over van Ford voor de meest geproduceerde auto van één type. In 1978 werden de laatste Kevers - „Mexico"-uit- voering - in ons land geïm porteerd. En nog gaat de pro duktie van dit geesteskind van dr. Ferdinand Porsche onverminderd voort. Er zijn nog vier fabrieken in de we reld waar dagelijks „Kevers" van de lopende band komen: in Mexico, Brazilië, Peru en Nigeria. De start van de Kever was in 'n kantoor aan de Kronen- strasse 14 in Stuttgart. Met een kleine groep van zo'n tien man startte Porsche met een eigen bedrijf, onder de naam „Dr. Ing. H.C. Ferdinand Por sche G.m.b.H." Vanaf het be gin zijn alle projecten van Porsche genummerd. De cij fers van 1 tot en met 6 zijn nooit gebruikt, nummer 7 was voor de „Twee-liter-Wande- rer", en nummer 8 was de 3,25 Wanderer. In september 1931 kwam daar het later ge ruchtmakende nummer 12 bij - de kleine auto, ofwel de stamvader van de Kever. Natuurlijk was de kleine auto in 1931 allang geen nieuwtje meer. Sinds de experimenten van de twintiger jaren waren in Engeland al series ontwor pen en op de weg gebracht door Austin, Morris, Standard en Jowett, terwijl de Italianen en Fransen ook niet stil had den gezeten. Maar toch, in Porsches ogen waren al deze autootjes niet zoals hij die zich voorstelde. Bovendien deugde het principe niet. Al die lange buizen en stangen, dwars door de auto van voor naar achter en, waren niet nodig als de motor daar stond waar ook de aandrijving geschiedde, dus achterin. Bovendien stond ook de krachtbron voor Por sche toen al vast en die was wezenlijk verschillend met die van de andere motorbou wers. Luchtkoeling Voor Porsche was het duide lijk: een kleine, degelijke, luchtgekoelde motor en de wielen onafhankelijk afge- veerd. Luchtkoelingwas fa voriet, immers: de auto moest onder alle omstandigheden buiten blijven staan, zonder dat er startproblemen ont stonden. Bovendien hadden de verhalen van chauffeurs in bergtrajecten, waar het koel water al halverwege de klim aan de kook raakte, en het moeten stoppen met zo'n ko kende motor, grote indruk op De „Kever" weer terug op de Nederlandse wegen? Er Is opeens weer van alles te doen rond deze niet stuk te krijgen oudgediende. De importeur heeft er voor gezorgd dat er in leder geval 750 nieuwe „Kevers" bijkomen. Porsche gemaakt. Dat is de reden dat de „kleine" van Porsche er een werd die zo wel in Centraal Afrika, maar ook in Alaska goed moest kunnen functioneren. Ten slotte kookt lucht niet, maar bevriest ook niet. Begin december 1931 was het ontwerp voor de „kleine" zo ver, dat er naar een fabrikant kon worden uitgekeken. De wagen die, in tekeningen, op papier stond was allesbehalve conventioneel. Het uiterlijk was van een „Kever", met twee deuren, onafhankelijke vering, en een luchtgekoelde driecilinder in het achterste gedeelte van de carrosserie. De wielbasis was 246 cm, de spoorbreedte 122 cm, terwijl het totale gewicht zo rond de 650 kg lag. Dê motor was goed voor 26 paardekrachten bij 3600 t-m. Mislukkingen De eerste fabrikant die wel wat zag in het ontwerp van Porsche was dr. F. Neumeyer van de Zündapp Motorrijwiel- fabrieken in Neurenberg. Zündapp was een der grootste motorfietsfabrieken ter we reld en voelde wel wat voor de fabrikage van kleine auto's. Na veel experimenten en mislukkelingen moest Neumeyer afhaken. Eind '32 wilde N.S.U het wel met Por sche proberen, en kwam met 'n contract met de opdracht om drie proefmodellen, op kosten van N.S.U. te bouwën. Het model zou worden voor zien van een 1.5 liter, vierci- linder luchtgekoelde motor. De carrosserie behield de on gewone Kevervorm, maar het model werd slanker en de ruiten iets groter. De koplam pen werden niet meer op, maar in de spatborden ge monteerd. De drie prototypen waren al spoedig zo ver ge vorderd dat zij aan uitgebrei de tests blootgesteld konden worden. Het geluid was oorverdovend maar de prestaties waren ge weldig. Zonder moeite bereik te de „kever,, 116 k-u en dit was niet alleen de „top", maar deze snelheid kon ook uren lang worden volgehouden zonder oververhitting van de motor. De eeTste reactie van de N.S.U.: „Het lijkt wel een versleten cementmolen". De carrosserie was geheel nieuw en zou goedkoop gefabriceerd kunnen worden, de motor was uitstekend en de weglig- ging minstens evengoed als bij andere auto's De vreugde was van korte duur, want Fiat herinnerde N.S.U. aan een afspraak die de beide con cerns enkele jaren tevoren hadden gemaakt. Toen N.S.U was overgegaan naar motor fietsen hadden zij alle paten ten van auto's verkocht aan Fiat die bovendien alle ont werpen zou uitwerken en produceren. En Porsche stond weer op straat met z'n gees teskind. Grote publiek In de Duitse dagbladen van 12 februari '33 stond een bericht waarin vermeld werd, dat de nieuwe Rijkskanselier Adolf Hitler, bij de opening van de Berlijnse Automobieltentoon stelling bekend maakte, dat hij ieder plan zou steunen dat bij kon dragen om een autofa- briek op poten te zetten waar in goedkope auto's voor het grote publiek geproduceerd konden worden. Eén jaar later schreeuwde Hitier het al uit: „Het is droe vig dat in deze eeuw van be schaving en technische voor uitgang de arbeiders nog steeds niet in het bezit is van een transportmiddel". Maar op 17 januari diende Porsche bijhet Ministerie van Ver keer zijn: „Exposé betreffende de bouw van een Duitse Volkswagen". Op 22 juni van datzelfde jaar wordt een con tract getekend tussen Porsche en de RDA (Reichsverband der Automobilindustrie"). Na uitgebreide proeven met de nieuwe „Kever" geeft de rijksregering in '37 de op dracht voor de bouw van de Volkswagenfabriek, met een daarbij behorende stad. Tevo ren had de RDA het Volks wagenproject al aan de rege ring teruggegeven. Eind '37 waren in het project al 1,7 miljoen Rijksmark gestopt. Begin '38 is de Volkswagen Kever in zijn definitieve vorm klaar. De verkoopprijs zal, overeen komstig de wens van de Rijksregering 990 RM zijn en kan in wekelijkse termijnen van 5 RM via de organisatie KdF (Kraft durch Freude) bijeen gespaard worden. De tomaat is al een aantal jaren ook bij de amateur tuiniers redelijk populair- geworden. En dat, terwijl deze vrucht in onze lan douwen toch eeuwen tijd nodig gehad heeft om door te dringen tot wat men „de massa" noemt. Ga maar eens na: zeevaar ders brachten de eerste zaden al in 1557 naar Eu ropa; toch heeft het tot het eind van de vorige eeuw geduurd, eer de to maat gemeengoed gewor den is. Misschien speelde het bedriegelijke uiterlijk een rol: wie de vrucht niet kent - vooral kinderen - verwachten in een heerlij ke zoete vrucht te bijten en dat valt dan wel een tikje tegen.... Kwekers hebben intussen al jaren hun best gedaan op de tomaat; ook in ons land zijn al lerlei kruisingen en terugkrui singen met originele tomaten 7eif tomaten kwakp uit Peru gedaan en zo hebben e 1 Iomalen "Weke we zo langzamerhand de be schikking over goede rassen. Tomaten doen het op elke grondsoort, daarover hoeven geen zorgen te hebben. Er is wel een andere belangrijke ze hebben beslist meer warmte nodig. Zelf tomaten uit z kweken lukt dan ook alleen als we beschikken over een als we uitzaaien in kistjes, die we in een verwarmde laatsen. Zo omstreeks half mei kunnen de jonge plant uiten uitgeplant worden. Overigens is er met tomaten genstrijdigs aan de hand: ze doen het best op plaatsei voorgaande jaren ook al tomaten gestaan hebben! We j tomaten in de tuin dus rustig elk jaar op hetzelfde plek) één eis blijft wel gehandhaafd, het moet een warm piel Tegen een zuidmuur dus bijvoorbeeld en als we het he willen doen, maken we die muur achter de tomatenplant Een tip: zaai zelf geen tomatenzaad uit, maar koop on half mei jonge plantjes van een kweker, doorgaans zijn wel te krijgen. Balkontuiniers kunnen ook een paar plantjes opkweken flinke bloempot, er zijn heel wat flatbalcons, waar aan geen gebrek is! denk er in alle gevallen wel om, de plant te laten verdrogen; regelmatig watergeven is een eis. teelt in potten kunnen we gebruik maken van de in de verkrijgbare potgrond. We moeten de tomatenplanten een steuntje geven, bijvo in de vorm van een stokje. Als ze eenmaal goed aan de gr mogen we ze niet ongestoord door laten groeien. Als doen, krijgen we wel „bossige'' planten met veel zijschet bladeren, maar slechts weinig vruchten. En om die vru< het ons toch te doen. Daarom-moeten we de zijscheuten e tollige bladeren gaan wegnemen. Die jonge scheuten tu stengels en de bladstelen knijpen we met de nagels weg zo'n centimeter of tien lang geworden zijn. Dat lijkt v< leek misschien een tikje vandalistisch, maar het heeft zir kers noemen die zijscheuten „dieven" en dat zegt al v< zijsqheuten stelen de krachten van de plant, waardoor ze neiging tot vruchtzetting krijgt. Trouwens: denk aan de v storing in de groei bevordert de bloei! Onze tomaten zulle door beter gaan bloeien en zonder bloei geen vruchten. Als er eenmaal vruchten zijn, plukken we de bladeren r die vruchten wat weg, zodat ze volop zon krijgen waan gemakkelijker rijpen. Veel succes met uw eigenteelt-tom Oorlog o De planning voor '38 is dl ongeveer 50.000 Keversr jaar gebouwd zullen wor|^ In een iets later stadium «1 ten dat er dan zo'n 800.001 1.000.000 worden. Maar L de oorlog - er waren in» dels al zo'n 170.000 spaar! tracten afgesloten - kwatf1 van de „kever"-productie| zo heel veel terecht. In tan werden er in die oorlogsj»^ 630 „kevers" gebouwd. 1 De niet volledig afgebou VW-fabriek wordt voor t logs doeleinden ingeschal In totaal zijn er ca. 7( jeeps en amfibiewagens vaardigd, ale volgens „Kever"-principe. In wordt dè, VW-fabriek vri platgebombardeerd en in- besluit de door het Enj Militaire gezag benoemde I meenteraad de naam „9l des KdF-wagens" in W burg te veranderen. Pas jaar later wordt er weer r geproduceerd en kan oj oktober '46 de 10.000e ver" van de band lopen, I dan gaat het verschrikk hard: de honderdduizen in 1950, 'n jaar later 250.000e, in '53 'n half milf en in '55 is het eerste mil volgemaakt. Op 17 febi loopt de 15.007.034e K van de band. Hiermede is tot dusver ongebroken ductierecord van de T-Fo die van 1908 tot 1927 is ge duceerd overtroffen, droevige einde van de K<;: in Europa vindt op de le 1974 in de moederfabriek Wolfburg plaats. In tc|. werden hier sinds 1945 r kleine twaalf miljoen „Ke!l "gebouwd. En dat gaat nfi het buitenland, en dan v| namelijk in Zuid-Ameriki

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12