Dr. Zeldenrust (75) verbaast zich nergens meer over Een film zonder schurken Kritiek op vormgeving nieuw politiebureau REGISSEUR ALAN PARKER VAN „MIDNIGHT EXPRESS" NAAR SHOOT THE MOON1 STAD LOOSE COURANT VRIJDAG 7 MO 1982 PAGIN, PATHOLOOG-ANATOOM KRIJGT OVER TWEE JAAR OPVOLGER DEN HAAG Zo er bij Nederlanders al sprake is van een ta boe rondom de dood dan is dat toch zeker niet het geval bij de onlangs 75 jaar ge worden dr. J. Zelden rust. Deze patholoog anatoom verwierf in ons land grote be kendheid met het on derzoeken van een overstelpend aantal slachtoffers van al of niet vermeende misdrijven gedurende de afgelopen veertig jaar. Schattingen over het aantal secties dat hij heeft verricht, schommelen rond de tienduizend. Dokter Zeldenrust vindt het helemaal niet vreemd dat men de dood als eng of vaak lugu ber ervaart. „Onbekend maakt Formaline onbemind", beweert hij. „Men moet de dood tegemoet durven treden. Het is heel normaal dat een leven wordt beëindigd. Het misdrijf of de oorzaak van de dood kan schokkend zijn, maar de dood, dat is de enige zekerheid in het leven". Wie nu denkt, dat dokter Zel denrust na zo'n respectabele staat van dienst, hunkert naar een vervroegde uittreding om nu maar eens van de vogeltjes en de bloemetjes te gaan ge nieten, heeft het mis. Niet al leen is hij de leeftijd daarvoor al lang gepasseerd, maar hij verkeert bovendien in een on danks zijn hoge leeftijd bla kende gezondheid. Dus besluit hij door te gaan. „Volhouden is geen kunst als je gemotiveerd bent". Aan de andere kant; ophouden zou uit praktische overwegin gen niet eens mogelijk zijn. Want de heer. Zeldenrust is nog steeds al 40 jaar de enige patholoog-anatoom in dienst van het gerechtelijk ge neeskundig laboratorium. Dat is een overheidsinstelling die in opdracht van het Openbaar Ministerie de medische en technische achtergronden van een misdrijf tracht op te helde ren. De opvolger van dr. Zel denrust neemt pas over twee jaar deze uiterst merkwaardige en weinig aanlokkelijke baan van hem over. De man die de forensische ge neeskunde in Nederland in houd gaf, maakt een krachtige indruk. Vierkante schouders, grote handen en een wilskr achtig gezicht. Tijdens het ge sprek vouwt hij zijn rechter hand tot een schelp om beter te kunnen luisteren, aan één kant is hij doof. Maar zijn ogen zien scherp als die van een adelaar. Het gesprek wordt gevoerd in zijn bibliotheek op de tweede verdieping van het Gerechte lijk Geneeskundig Laboratori um in Rijswijk. Dat is zijn do mein. Hetgeen overigens ook blijkt uit de macabere collectie menselijke organen die hij in de loop van zijn carrière op sterk water heeft verzameld. Een geperforeerde lever, sche dels, longen met steekwonden, baby-lijkjes, geamputeerde handen, een getatoeëerd stuk huid, klieren, blinde darmen en een met kogels doorzeefd hart. De misdaad in Nederland tiert welig. Moorden, steken, schie ten of slaan, dr. Zeldenrust verbaast zich nergens meer over. Zijn handen ruiken al veertig jaar naar formaline en bang voor de dood is hij ook niet meer... De dood, het fysieke ver schijnsel althans, heeft voor dr. Jan Zeldenrust geen gehei men. Als geen ander kent hij het menselijk lichaam post mortem, nadat de levensgees ten zijn geweken. „Er zijn weinig artsen die dit werk ambiëren. Ik ben, geloof ik, zo'n beetje de enige die er plezier in heeft Dat is opmer kelijk in een land van veertien miljoen mensen". Hij leest wat voor uit een wetenschappelijke publicatie. In Amerika is het al net zo gesteld als hier. Daar beoefenen nog geen tweehon derd artsen het vak van pat holoog-anatoom. De redenen daarvan zijn op de vingers van één hand na te tellen, zegt dr. Zeldenrust. Behalve de lage salarissen, de lange werktijden en de plicht als deskundige veelvuldig te verschijnen voor de rechtbank, zijn de diepere oorzaken wel duidelijk. „Ik kan me die weerzin wel een beetje voorstellen. Het on derzoekmateriaal is niet altijd even aantrekkelijk: lijken in ontbinding, verminkte licha men, ingeslagen hoofden. Maar ondanks deze negatieve aspecten, vind ik het een aan trekkelijke intellectuele bezig heid". Goeie gifmoord „Het dynamische van dit vak zijn de nieuwe problemen waar je elke dag snel op moet inspelen. Hoewel de werk zaamheden de afgelopen twin tig, dertig jaar niet zijn toege nomen, is er binnen dat raam van werkaanbod wel degelijk sprake van een voortdurende hoeveelheid veranderingen". De geleerde noemt enkele voorbeelden: „Criminele abor- van raak, dat word ik alW maar als ik vijf dingen tegei moet doen. Ik heb in een als New York een aantal psies gedaan. Daar zou ik ncd willen wonen. De hoeveelh moorden, doodslagen en v krachtingen is er zó ontsiri lend groot, dat er met het e wige tekort aan gerechte n geneeskundigen niet tegeijd valt te werken. In Deti 'schijnt het nog erger te zijn! Hoewel zijn collegae in dey< met evenveel integriteit nuchterheid als hijzelf te wi gaan. heeft dr. Zeldeni minder waardering voor sensatiesfeer, waarin het bliek is geneigd de criminr teit te trekken. M „Ik amuseerde me vroeger wel eens met boekjes Perry Mason. Maar ik hel nu de tijd niet meer voor. is grootste nonsens tref je daa aan. Het is altijd de detects die in een paar minuten stelt hoe laat en op welke M ze iemand precies is overlec d De mensen willen een verb iezen met een duidelijke loop. Maar zo zit het leven eenmaal niet in elkaar." Dr. J. Zeldenrust, veertig Jaar de enige. handen". „Alles gaat tegenwoordig snel- Laatstgenoemde gewelddadig- Ier, het tempo ligt nu stukken heden acht de dokter overi- hoger. Vroeger nam men nog evenmin, Tioewel er nog wel gens symptomatisch voor deze de tijd om over een moord na tijd. Waar men eertijds de te denken en herinnerde een moeite nam een „goeie gif- dorpsgemeenschap zich maan- moord" te beramen, grijpt men den later de zogenaamd gru- nu naar het vuurwapen. welijke details nog. Nu ver- tus kom je in mijn vak niet meer tegen. Kindermoord mishandeling. Schot-en steek- verwondingen daarentegen krijg ik steeds vaker onder baast men zich nergens meer over. Je slaat de krant op en 's morgens ben je het verge ten. Misdrijven zijn altijd uitlo pers van emoties, waarbij de grenzen van de tegenstellin gen worden overschreden". „Niet dat ik er gedeprimeerd Hoger wezen „Als je een bepaalde bacte soort onder de microscoop en de honderden verschiUe j stofwisselingsprocessen en teracties bekijkt dan bese dat in die uitermate bepeig ruimte dingen gebeuren 1 zich aan onze waarnemin onttrekken. Kijk je door telescoop dan begrijp je dat menselijk verstand tek n schiet om alles te bevatten w ben dus bijna wel geneig(e geloven in een Hoger Wez( „Kom", zegt hij aan het ei ri van het gesprek, „ik heb x een sectie te doen van< tend". „Een misdrijf?". Weet ik nog niet. Dat g£j nu uitzoeken'zegt hij vr delijk glimlachend. Een b< van vijfenzeventig jaar met nog twee jaar in zijn la j gaan. Onbetwist expert op s gebied van de gerechtel geneeskunde. „Het is sp dat een dag maar vierent\s tig uur heeft. Er is nog zo te doen". Een kort knikje, een h; druk en weg is hij. Op j tweede etage van het gen. telijk geneeskundig laboratL um wordt geduldig op hem^ wacht. AP VAN DER MEU: PETER VIER VOORSCHOTEN De raads commissie openbare werken vindt de vormgeving van het toekomstige politiebureau in de wijk Bijdorp van weinig ar chitectonische waarde. Het ge bouw komt naast de brand weerkazerne. Een gedeelte is twee hoog met onder meer twee zit/slaapkamers, op de begane grond zijn de dien struimten. De welstandscom missie heeft veel moeite met de vormgeving, de rijksgebou wendienst is echter niet bereid ook maar iets te veranderen. Omdat een nieuw politiebu reau een dringende noodzaak is, wil ook de commissie open bare werken het plan niet af wijzen. Waarschijnlijk kan in augustus van dit jaar met de bouw begonnen worden. Bij het vaststellen van de nieuwe verordening op geluidhinder verzocht de commissie eensge zind aan wethouder Van Leeuwen (PvdA) om met die verordening in de hand, paal en perk te stellen aan de te harde geluidsinstallaties op de sportvelden. Het is een treurige zaak dat in een tijd van ernstige woning nood een woonhuis onbewoon baar verklaard moet worden. De commissie had echter geen keus. Het pand 223a aan de Leidseweg vertoont dermate ernstige gebreken dat verdere bewoning onmogelijk is. De ei genaresse mevrouw R. Begeer is niet bereid de woning op te knappen omdat herstelkosten meer bedragen dan de hele waarde van het pand. De huurder kreeg te horen van de commissie dat beroep voor hem altijd mogelijk is, maar dat de kans van slagen gering is. De commissie meent dat het goed is bepaalde straatnamen te veranderen of te vervangen van straten, welke in de loop der tijden gescheiden zijn ge worden door de aanleg van brede straten, zoals b.v. de Leidseweg en de Chopinlaan. In totaal 58 voorbeelden kreeg de commissie te behandelen. Getracht zal worden deze ge vallen geleidelijk aan tot een oplossing te brengen. In navolging van enige bet de Voorschotense gebouw zal ook het jongerencentjr „De Lindehoeve" verwijslt den langs de openbare e krijgen. Gezien het region karakter van dit centja heeft de commissie geeni, zwaar. AMSTERDAM Vanuit de postkamer van een re clamebureau, via het ma ken van reclamefilmpjes voor televisie tot begaafd filmregisseur. Het is de carrière van Alan Parker, in zijn speelfilms ook al opvallend tussen een aan tal uitersten: Van het geweld van „Midnight Express" over gruwelijke toestanden in Turkse ge vangenissen, naar het door kinderen nagespeel de Amerikaanse gang sterwereldje met sla groomspuiten als meest vernietigend wapen in „Bugsy Malone" en ten slotte naar het genuan ceerde beeld van een hu welijk dat uit elkaar valt in zijn laatste film, „Shoot the moon". Alan Parker: „Een film zonder schur ken, zonder één uitge sproken goede of slechte partij". „Shoot the moon" met in de hoofdrollen Diane Keaton en Albert Finney gaat straks in competitie meedingen naar de prijzen op het filmfestival te Cannes en komt eind mei naar de Nederlandse bioscoop. Ergens in de film valt op de muur van een kinderkamer een affiche van de popgroep Pink Floyd en hun beroemde elpee „The wall" te zien. „Een privé-grapje" zegt Parker wat besmuikt, „en eigenlijk niet eens zo'n leuk grapje". Want daarmee wijst hij vooruit naar zijn allernieuwste film, geba seerd op de muziek en het verhaal daarachter van Pink Floyd, ook „The wall" geti teld. „Die film heeft iets van een experiment. Het is geen concertfilm. De groep Pink Floyd valt er niet in te zien. En dialoog is er nauwelijks. Muziek en beelden vertellen het verhaal". Hij heeft zojuist de laatste hand gelegd aan de afwerking van „The wall" en ook daar mee geeft hij - zij het buiten mededinging - acte de présen- ce in Cannes. Een aardig suc ces voor een regisseur die net 38 jaar is. Voor een aantal in terviews wat verloren in een lege suite van het Amster damse Okura-hotel neerge streken, grijnst hij er onmid dellijk achter aan: „Als je Cannes tenminste als een suc ces beschouwd". Geen Kramer vs Kramer Een Engels regisseur die in Amerika werkt en daar een film over echtscheiding maakt, loopt onmiddellijk te gen het succesvolle fenomeen „Kramer versus Kramer" aan. Alan Parker: „We heb ben ons alle moeite getroost om duidelijk te maken dat „Shoot the moon" géén twee de „Kramer versus Kramer" is. Dat was een typisch Ame rikaans-commerciële film die als een soort therapie werkte. En wii wilden een in z'n ge voeligheid veel Europesere film maken. Natuurlijk zitten er Amerikaanse dingen in. Het verhaal is geschreven door een Amerikaan, Bo •Goldman, de film is opgeno men in Amerika en zoals de kinderen reageren op hun ou ders kan alléén maar in Ame rika. De taal van de dochter tegen haar vader die zijn vrouw verlaat, kan niet in Engeland en in Nederland ook niet, denk ik. Daar heb ben wij teveel respect voor de taal, en teveel respect voor» ouders voor. Die dingen ma ken het Amerikaans. Maar het probleem, de pijnen die mensen in zo'n scheiding on dergaan, dat is natuurlijk overal hetzelfde". Regisseur Alan Parker over „Shoot the Moon": toe". 'Mijn meest persoonlijke film tot nu Doorgeknipte banden „Shoot the moon" is het met liefde gefilmde verhaal van een gezin dat uit elkaar - groeit, maar waar de emotio nele banden nog niet hele maal zijn doorgesneden. De man heeft een vriendin, ver laat zijn vrouw, die zal het al leen met de kinderen moeten gaan redden, maar daarmee is de kous niet af. Behalve de kinderen hebben ze nog zo veel gemeen, zijn er nog zo veel herinneringen en emo tionele banden die je niet doorknipt door van elkaar weg te gaan. En de film con centreert zich juist op dat overgangsgebied, met de claims die man en vrouw nog op elkaar en op eikaars ge voelsleven leggen, met de liefde voor de kinderen waar voor bij de man nauwelijks een uitlaatklep meer is, met de jaloezie als er (al is het nóg zo tijdelijk) een ander de lege plek in het huwelijk komt op vullen. En met de agressie om het onverwerkte verlies van dat alles. Parker heeft twee topacteurs voor die hoofdrol len: Diane Keaton, als actrice befaamd om haar nerveus-ge voelige portretten van zéér reëele vrouwspersonen en de Engelse topacteur Albert Fin ney, die al enige jaren geen filmrol meer speelde. Niet te genieten Waarom juist een Engelsman voor die belangrijke rol? Par ker: „Om eerlijk te zijn, dat heeft twee redenen. Een prac- tische én een artistieke. Ik heb eigenlijk nooit films ge maakt met sterren. En ik was daar dan ook behoorlijk bang voor. En sommige van die „Stars" zijn privé echt niet te genieten. Je gaat eerst het rijtje langs wie voor zo'n rol in aanmerking zou kunnen komen. Robert de Niro? Nee, daar is het niet interessant ge noeg voor. Jack Nicholson. Nee, die wil meer spectaculai re dingen. Dat soort sterren krijg je niet voor zo'n intieme, rustige film. En ik moest ie mand hebben die op z'n minst even goed was als Diane Kea ton. Ik kende Albert Finney Albert Finney en Diane Keaton als het echtpaar dat u. elkaar gaat, maar tussen wie de banden nog lang nil zijn doorgesneden in „Shoot the Moon". zou ik vroeger nooit gedur|J hebben." en ik wist dat die, naast een formidabel acteur, gewoon een erg aardige man is. Dus werd het Finney. En mijn meer* artistieke reden: „Shoot the moon" is mijn meest per soonlijke film tot nu toe. En in Albert Finney als Engels-* „Fame", het verhaal van li man dacht ik gevoelsmatig in lingen van een New Yorl elk geval een hechter contact en een grotere herkenbaar heid te vinden". Kinderen 11 Vroeger betekent voor Parkf( de films „Bugsy Maloneu .Midnight Express" öj. Psychiatertje „Het scenario is van Bo Gold man, en die heeft een schei ding doorgemaakt en heeft vier kinderen. Dus het is in de eerste plaats zijn verhaal. Maar als regisseur probeer je een scenario naar je toe te trekken. Ik heb óók vier kin deren, ben ook al vijftien jaar getrouwd. Dus Bo en ik heb ben ons opgesloten en zijn zo'n beetje eikaars psychiater tje gaan spelen. Ieder duikt in zijn huwelijksleven. Hij kwam met zinnen, ik haalde dingen op. Dingen die je te gen je kinderen schreeuwt. Domme dingen die je er bij ruzies uitkraamt. Je luistert naar elkaar en alletwee draag je bij aan het eindresultaat. En met zorg en begrip pro beer je zo die twee mensen neer te zetten. En dan blijkt dat je steeds meer leert. Dat je dingen durft die je vroeger als regisseur niet durfde. Als Dia ne Keaton het eerste etentje met haar aanstaande minaar heeft, zie je ze in haar kamer elk op een bank zitten ver weg van elkaar. Dat heb ik in één beeld neergezet. En die afstand is zó groot, dat het ei genlijk buiten alle proporties is. Maar dat beeld van die kloof had ik nodig. En ik heb dat beeld véstgehouden, en nóg langer vastgehouden. Dat stuidenten in de showbui ness. Films die je moeilijk of der één noemer kan brengei- Parker: „Als mijn films ding met elkaar gemeen heP ben, is het dat ze niets met r kaar gemeen hebben. F groeit als mens, je gevoelen veranderen, de dingen die interesseren veranderen. Dj ook de films die je maakt. O] ver Stone's verhaal v< „Midnight express" was z< zwartgallig en dat is het in film ook gebleven. In „BugF Malone" heb ik alleen mH kinderen gewerkt. Iederer riep: Wat kan jij fantastisf met kinderen werken. Mi ik hoefde niet meer. Ik w< gek van kinderen. Andi mans kinderen dan. Dat „Shoot the moon" weer vif kinderen meespelen, is zur toeval. Ik zat er echt niet te springen. En waarom zo goed gegaan is, is besll geen speciaal geheimpje vj me. Ik zal je zeggen waarom: ben een heel ouderwetse der. Streng en ongeduldig, ben precies hetzelfde tej mijn filmkinderen. Ik wel vrienden met ze. dat erg belangrijk, maar ik het tegengestelde van aan Ik word eigenlijk het suri gaat voor hun echte vader, hebt regisseurs die kindei meteen beginnen te li;' Die bakken er niks van. met aardig zijn kom je n£ gens". BERT JANSRI

Leidse Courant | 1982 | | pagina 14