■mm Alle hoop gevestigd op VN-vredesplan AVO eensgezind achter Britten Van der Stoel: EG moet Britten blijven steunen Voor de Pravda telt alleen de waarheid van het Kremlin Meen wij zitten binnen iereik van n Exocet-raket (MN IÉ^JJ rJITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MEI 1982 jedeerde nderste ademt andere Acht In met de ëlijke Schotten renden liet pullle- luig irez DEN HAAG „Met bolsjewistische hartstocht voortdurend de grootsheid van de arbeidsprestatie van het volk en de ze delijke schoonheid en zuiverheid van de Sovjet-mens open baren; van dag tot dag het goede leren en het ondeugdelijke aan de kaak stellen". Zo staat het beschreven in het Russi sche Handboek voor de Journalist, dat elke verslaggever in de Sovjet-Unie als leidraad heeft te aanvaarden. Nieuws is voor de Russische krant van minder belang, de krant is er in de eerste plaats op uit de waarheid, zoals de partij die ziet, aan de lezer over te brengen. De Russische Pravda („Waar heid") levert daar nu al zeventig jaar een voorbeeld van. Het blad verscheen op 5 mei 1913 voor het eerst in St. Pe tersburg, het latere Leningrad, als strijdorgaan van de Russi sche revolutionairen. Lenin was er de oprichter van en Sta lin was er lange tijd redactiechef. Ook de huidige leiders van het Kremlin laten zich vaak in het blad horen, ook al gebeurt dat dan altijd onder pseudoniem. Had het illegale blad in 1913 slechts een oplage van enkele duizenden exemplaren, nu is het blad ongetwijfeld het grootste ter wereld. Elke dag worden er via een aantal per sen die door het hele land staan opgesteld meer dan elf mil joen exemplaren van gedrukt. Niet levendig Gezien de opdracht die de krant zich ten doel heeft gesteld, munt het blad niet uit door levendigheid. Ook al klaagde partijleider Brezjnev nog onlangs over de saaiheid van de krant, een grotere aantrekkelijkheid lijkt aan het blad nau welijks te geven. De hoofdredacteur van de krant, Viktor Grigoriecv Afanasiev, verklaarde tegen een verslaggever van de International Herald Tribune eens: „In de eerste plaats maken wij propaganda voor de marxistisch-leninisti- sche ideeën. We winden er geen doekjes om dat we de poli tiek van de partij verkopen". Als tweede doelstelling van zijn krant noemde Afanasiev het organiseren van de massa's voor het opvolgen van de beslissingen van de partij en de regering. „Daarnaast proberen we de publieke opinie te mo biliseren om ons te helpen de meest dringende problemen op te lossen". De redactie van de Pravda, ongveer 150 man sterk, ademt in geen enkel opzicht de atmosfeer uit van een krant zoals die in het Westen wordt gemaakt. In het twaalf verdiepingen tellende gebouw aan de Oelitsa in Moskou vindt men ver geefs de jachtigheid, ratelende telexen en de chaos die zo kenmerkend zijn voor een krant in het Westen. Wel zijn er in het gebouw veel vergaderzalen, waarin de inhoud van de meestal zes pagina's tellende krant van tevoren minitieus wordt besproken. Actuele berichten vallen daar nauwelijks onder evenmin trouwens als advertenties. Er wordt geschre ven over richtlijnen van de partij en klemmende problemen van de Sovjet-bureaucratie. „Ombudsman" In dat laatste speelt de gemiddelde lezer van de Pravda trouwens een belangrijke rol. De Pravda fungeert in feite voor de Russen als een grote ombudsman. Elke dag komen er duizenden brieven binnen. In het Westen klinken die briefcampagnes nogal eens door wanneer ze een buitenlands onderwerp behandelen. Zoals toen de Russische arbeiders vorig jaar het optreden van hun Poolse collega's veroordeel den en hun brieven breeduit in de Pravda werden gepubli ceerd. Ongetwijfeld kwamen er bij de krant ook veel brie ven waarin het tegendeel werd beweerd, maar die kwamen uiteraard niet voor publicatie in aanmerking. De brieven zijn voor de redactie en voor het partijapparaat een belangrijke graadmeter voor wat er werkelijk leeft on der de bevolking, zodat de partij op het moment dat zij dat geschikt acht, op bepaalde problemen kan inspelen. Zoiets gebeurt alleen na een zorgvuldige voorbereiding en wan neer de partij daarvoor zijn toestemming heeft gegeven. Op de eerste pagina van de Pravda staan meestal de artike len die de grootheid van de socialistische staat beklemtonen en de commentaren op buitenlandse gebeurtenissen. Deze weerspiegelen de opvattingen of zijn rechtsstreeks afkomstig uit het Kremlin. Ze worden dan ook in het Westen door Ruslandkenners aandachtig gespeld. Halve waarheden Heeft de informatie over de Sovjet-maatschappij vooral de vorm aangenomen van een voortdurende lering van de Sov jet-mens, de berichtgeving over de (kapitalistische) buiten wereld laat vooral de negatieve zijde zien, meestal in de vorm van commentaar. De Utrechtse Ruslandkenner Van de Bereken deed enige jaren terug een onderzoek naar de buitenlandse berichtgeving in de Sovjetpers. Zijn belangrijk ste conclusie: „De sociale berichtgeving over het Westen heeft een venijnig karakter. De opeenhoping van halve waarheden, de selectie en collage van foto's en de verbitte ring die spreekt uit de commentaren zijn de manifestatie ge worden van de onwaarheid". Volgens Van den Bereken is de kritiek ook vrijwel altijd voorspelbaar, want de krantere dacteuren hebben zich ingevolge de censuur aan een strak schema te houden. Voor verderreikende informatie zowel over de Sovjet-maat- sachappij en de wereld daarbuiten verlaten de hogere partij kaders zich dan ook niet op de Pravda. Zij krijgen speciale informatie van het Russische persbureau Tass. Er blijken drie soorten van informaties te zijn. De zogenaamde witte informatie is bestemd voor het topkader, de groene en blau we informatie gaat naar de lagere partijambtenaren. De Sovjet-burger die meer weten dan hij via de Pravda ver neemt, is meestal aangewezen op de buitenlandse radiosta tions zoals de BBC en de Voice of America. Die slagen er met nog een handjevol kortegolfzenders in het informatie monopolie van de Sovjet-regering te doorbreken. PAUL VAN VELTHOVEN De Pravda van 16 mei 1975. toen voor de HU'UlOBi nKHH 111*0KA r allereerste maal op de voorpagina (bij de pijl) een foto werd afgedrukt van een regerende Europese monarch, in dit geval koningin Margrethe II van Denemarken. De Deense vorstin bracht in mei 1975 een bezoek aan de Sovjet- Unie. RUSSISCH PARTIJBLAD BESTAAT 70JAAR :er Britse helikopters n j weg naar oorlogsvloot kDEN De Britse marine i[ft een nieuw eskader helikop- op weg gestuurd naar de Falk- Eilanden, ter versterking van eTdaar aanwezige oorlogsvloot, j gaat om tien Sea King-heli- ijters, die worden vergezeld van j piloten en zestig onderhoud- Ihnici. Toestellen en bemanning Iden met het gevorderde trans- jtschip „Causeway" naar de Watlantische Oceaan gebracht. 'jBritse oorlogsvloot heeft veer- helikopters mee, die voor het fendeel zijn gestationeerd aan 'frd van de vliegdekschepen Jrmes" en „Invincible". Officiële dodental „Sheffield" 20 LONDEN De beschie ting, dinsdagavond, van de Britse onderzeebootjager „Sheffield" door een Ar gentijns vliegtuig heeft minder slachtoffers geëist dan aanvankelijk werd aangenomen. In de eerste berichten werd gesproken over 87 doden en gewon den. Het ministerie van defensie in Londen maak te gisteren bekend, dat 20 officieren en matrozen om het leven zijn gekomen. Aan boord van de hospi taalschepen van de vloot liggen 24 gewonden. NAVO mist Britse schepen (nog) niet BRUSSEL De militaire top van de NAVO ligt (nog) niet wakker door het gemis van de 20 Britse oorlogsbodems die normaal tot de Europese NAVO- strijdkrachten behoren, maar hun werk terrein momenteel naar de Falkland Ei landen hebben verplaatst. Volgens de Canadese admiraal Falls, de voorzitter van het militair comité van de NAVO het hoogste militaire orgaan maakt verhoogde activiteit van andere bondge noten het tijdelijke verlies goed. Falls zag verder zeer grote voordelen in de Britse - acties bij de Falkland Eilanden. „De manschappen hebben onder oorlog somstandigheden gewerkt. Dat is de beste training die er is. Ze zullen als be tere militairen terugkomen". Margaret Thatcher Falkland-crisis levert Thatcher meer stemmen op LONDEN De Britse Conservatieve partij van pre mier Thatcher ligt op kop afgaande op de eerste uitsla gen van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkie zingen in Engeland en Schotland. De Tories gaven als commentaar dat de reden hiervoor vooral gezocht moet worden in hun krachtige opstelling inzake de Falkland-crisis. Een computervoorspelling over de uitslag in tien stern- districten toonde aan dat de Tories met 38 procent van de stemmen op kop lagen, gevolgd door Labour met 32 procent en de nieuwe liberaal-sociaal-democratische coalitie met 27 procent. De conservatieve winst is een ongewoon verschijnsel dat sinds de Tweede Wereld oorlog niet is waargenomen. De regeringspartij verliest traditiegetrouw in tussentijdse plaatselijke verkiezin gen. ld en enbeeld svaart éi rastrijke en in itijnse is. De iste foto rano bij lankomst geheven. al", dat hadigd Britse ppters, i hier op lade van deINCIBLE „Als je een j'Hfig begint, ligt het in de lijn DVerwachtingen dat er een deT schepen verloren gaan". hier een principe op dat we niet zomaar hen wegmoffelen". „Erg ~^jvig, maar erg noodzake- Aldus wat antwoorden Jritten, aan wie de BBC ei®|dservice eergisteren op jt had gevraagd of de re- ig Thatcher na de ramp Jde Sheffield zou moeten onderhandelen over een imatieke oplossing van de 'and-oorlog. ionteur aan boord van de cible was het in principe I die boodschap eens. ir", voegde hij er aan toe, moeten die mensen onge- l zijn. Geen woord over iensen die direct bij de betrokken zijn. Maar jhien kunnen zij zich wel Vloven zo te zijn. Alleen bitten binnen het bereik een Argentijnse Exocet- jArgentijnse vijand, die we 31 dagen geleden uit vertrokken niet igender leek dan een >n, is plotseling een echt feter geworden. Ergens ver in de grijze mist zitten de Irzeeboten en de vliegtui- n boord de gevrees- Exocet-raket waardoor j^agmiddag de Sheffield 1 getroffen. rjren dreigde er opnieuw De snelheid van het Van verslaggever GARETH PARRY aan boord van de INVINCIBLE 20.000 ton wegende vliegdek- schip werd opgevoerd tot een snelheid die elke automobilist in Europa een fikse boete op zou leveren. Het fregat dat ons tegen vijandelijke aanvallen moet beschermen, draait als een trouwe herder om ons heen, zijn boeg diep onder wa ter. Binnen een paar minuten hadden we de Argentijnse on derzeeboot ver achter ons ge laten en de duizendkoppige bemanning haalde opgelucht adem. Maar telkens als er de luidsprekers melding maken van „gevaar", stijgt de span ning naar een piek. De ver schrikkelijke gebeurtenissen van dinsdag staan ons nog dui delijk voor ogen. Over het algemeen is de sfeer ontspannen. Pepermuntjes uit delen en lachend toekijken hoe de Sea Harriers landen en opstijgen. Zij die geen dienst hebben, liggen op de vloer en proberen wat te lezen of te sla pen. De grapjes en verhalen zijn gauw verteld, er er heerst stilte, hoewel...stil, dat is het eigenlijk nooit. Daar zorgen de gevechtsvliegtuigen, helikop ters, scheepsmotoren en het constante geklots van de zee wel voor. De dagen lijken allemaal op elkaar. Het bestaan aan boord wordt afgewisseld door de luxe van een paar uur slaap. Via de scheepsomroep wordt elke ochtend gebeden. De kor te gebedsdiensten voor het ontbijt worden steeds drukker bezocht. Voor degenen die even vrijaf zijn, gaat de bar een uurtje open. De vermoeide klanten, sommigen met hun broek nog in hun sokken ge stopt en andere in zware over levingspakket nippen van hun limonade. Bier wordt maar heel weinig gedronken. Ze verdringen elkaar onder de luidsprekers in het plafond om te luisteren naar de Worldser- vice van de BBC. Ze doen hun uiterste best wat op te vangen, maar verstaan alleen de stand aardzinnetjes zoals: „mevrouw Thatcher vertelde... en wat ze vertelde gaat dan door de slechte atmosferische omstan digheden net weer verloren. „Deze rot Argentijnen zijn niet de bonen etende cowboys die we dachten" zegt een jonge zeeman die verwoed roert in een grote mok thee. „Hoe snel ler we dit afmaken, hoe beter het is". COPYRIGHT THE GUARDIAN (Van onze correspondent) LONDEN/BUENOS AIRES Op het diplomatieke front in de Falkland-oorlog is mo menteel alle hoop gericht op het VN-vredesplan van secre taris-generaal Perez de Cuel- lar. Argentinië had gistermor gen al laten weten dat plan te aanvaarden als basis voor on derhandelingen. Gistermiddag noemde de Britse regering het voorstel „positief", maar wei gerde premier Thatcher er zonder meer ,ja" tegen te zeg gen. Premier Thatcher benadrukte gisteren in het Lagerhuis nog maals, dat geen onderhande lingen over de toekomst van de betwiste eilanden mogelijk zijn zolang Argentinië ze bezet houdt. „Wij staan erop, dat VN-resolutie 502 uitgevoerd wordt en dat wil zeggen: alle Argentijnen moeten de Falk land Eilanden verlaten onder Brits of internationaal toe zicht. Gebeurt dit niet, dan komt er geen wapenstilstand". Gistermiddag wees Argentinië een Peruaans-Amerikaans vredesvoorstel af. Dit door Londen zeer gewaardeerde plan voorzag in een wapenstil stand, gepaard met een gelei delijke terugtrekking van de Argentijnse en Britse strijd krachten. De Falkland Eilan den zouden daarna een tijde lijk internationaal bestuur krijgen, waarna een aanvaard bare oplossing gezocht zou moeten worden voor de neteli ge kwestie van de soevereini teit. Minister van buitenlandse zaken Pym was teleurgesteld door de Argentijnse afwijzing. „De onverzettelijkheid van de Argentijnen heeft een nieuwe poging om vrede te sluiten doen mislukken," zo zei hij. „Als Argentinië echt vrede wil, zou het deze voorstellen geaccepteerd hebben". Verwacht wordt dat het VN- plan, waarop nu alle ogen zijn gericht, zal worden samenge voegd met het Peruaans-Ame rikaanse voorstel. Details van het VN-plan zijn officieel nog niet bekend, maar naar in Londen verluidt zou de rege ring Thatcher ontevreden zijn over het ontbreken van speci fieke garanties voor een Ar gentijnse ontruiming van de betwiste eilanden. Verder zou den de VN het bestuur over de eilanden krijgen, totdat een oplossing is gevonden voor het probleem van de soevereini teit. In de haven van Southampton wordt de Queen Elizabeth II gereedgemaakt voor de tocht naar de Falkland Eilanden. Het schip, dat straks 3.000 soldaten zal vervoeren, is volgestopt met voorraden en materieel. Aan boord bevindt zich ook een Gazelle helikopter (voorgrond). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) meent, dat de Europese Ge meenschap achter Groot-Brit- tannië moet blijven staan in het conflict van dat land met Argentinië. Wel moet er bij de Britse regering op worden aangedrongen, niet op „on evenredige" wijze te reageren op de „agressie" van de Ar gentijnen. Nederland is bereid al het mogelijke te doen zo spoedig mogelijk een „staakt- het-vuren" te bewerkstelligen. De bewindsman zei een en an der gistermorgen in de Twee de Kamer. Minister Van der Stoel verklaarde met nadruk, dat wat de Nederlandse rege ring betreft Groot-Brittannië het gelijk aan zijn zijde heeft. Argentinië heeft een daad van agressie gepleegd en heeft ver volgens geweigerd een resolu tie van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties uit te voeren, waarin werd opgeroe pen de eilanden te ontruimen, aldus de minister. Hij zag dan ook geen reden om de Britten geen wapens te leveren, als zij daarom zouden vragen. Ook voelt hij er niets voor de eco nomische boycot van de Euro pese Gemeenschap tegen Ar gentinië te beëindigen. „Dat zou de halsstarrigheid van de Argentijnse regering bij haar weigering een diplomatieke oplossing te aanvaarden, al leen maar vergroten". Van der Stoel zal dit standpunt ook zondag naar voren brengen, wanneer de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Euro pese Gemeenschap informeel bijeen komen in België. onze correspondent Mare de Koninck) 0C>SEL De defensie-mi- v^s van de NAVO-lidstaten jen gisteren in een ge- schappelijke verklaring rgentijnse bezetting van ilkland Eilanden veroor- ld en gesteld, dat deze ge- 8* nde verovering van m id grondgebied niet mag1 ol'- S' voor het eerst in zijn ge- ienis, dat de NAVO zo lijk positie kiest in een *®iir conflict van een van idstaten buiten het NA- n peratiegebied. Over bij- '8 ieeld de Amerikaanse in Vietnam heeft de O zich als bondgenoot- nooit uitgesproken. Tegelijk beklemtoonden de NAVO-defensie-ministers (die vandaag in Brussel hun ge bruikelijke jaarvergadering over defensieplanning afslui ten) de noodzaak, dat Groot- -Brittannië en Argentinië een diplomatieke oplossing voor het Falkland-conflict vinden. Verwezen werd naar de VN-resolutie, die terugtrek king van de Argentijnse troe pen eist en een vreedzame re geling van het geschil over de aanspraken op de eilanden. De Britse defensieminister John Nott toonde zich in Brus sel verheugd over de NAVO-s- teun, die niet de scheuren ver toont zoals de EG-solidariteit Toch zei Nott, dat zijn regering erop vertrouwt dat de EG- -partners na afloop van de eerste sanctietermijn tegen Ar gentinië (op 17 mei a.s.) het importembargo zullen verlen gen. Zoals bekend is de bereid heid daartoe in het Europa van de EG geslonken, vanaf het moment dat er in de Zuid- atlantische Oceaan van echte oorlogshandelingen en slacht offers sprake was. Voor het overige was gisteren ook in Brussel de verwarring groot over de bemiddelings voorstellen die op diverse di- Elomatieke fronten in bespre- ing zijn en met name over de kans op een staakt-het-vuren. Volgens de Nederlandse mi nister van defensie van Mierlo is een staakt-het-vuren zonder verdere afspraken je neerleg gen bij de situatie zoals die nu is". Volgens de bewindsman kan men „geen vrijbrief geven voor in het bezit nemen van vreemd gebied". Hij bleef in het vage of hij daarmee af wijkt van het standpunt van minister van buitenlandse za ken Van der Stoel, dat een, staakt-het-vuren vooraf moet gaan aan nadere onderhande lingen. Minister van Mierlo zei, dat hij in een indringend gesprek met zijn Britse collega Nott grote onrust heeft geuit over de mogelijkheid dat het Falkland-conflict uit de hand gaat lopen en de hele verhou ding tussen Zuid-Amerika en Europa zal doen verschuiven. De Amerikaanse minister van defensie Weinberger spreekt met Tapley Bennett. Amerikaans vertegenwoordiger bij de Navo, ter wijl de secretaris-generaal van de Navo, Luns, toeluistert.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13