Nog steeds rellen in Polen Italiaanse christen-democraten kiezen „progressieve" leider Scheikunde havo: adieu ,,-meerkeuze Egyptische president met dood bedreigd BUITENLAND LEIDSE COURANT,/} Bush: „Er bestaat maar één China" Ook alternatieve VS-begroting heeft geen meerderheid ROME Italië heeft een nieuwe politieke leider: Ciriaco de Mita. Gister morgen werd deze ex- strafrechtprofessor door het congres van zijn partij, de Democrazia Christiana, gekozen tot „nationaal po litiek secretaris", wat in de praktijk de belangrijk ste man is in de DC, die op zijn beurt de belang rijkste partij in Italië is. De Mita wordt dus een sleutelfiguur in de Ita liaanse politiek en in feite beslist hij of de regering valt of blijft, welke wet ten er komen, of de lire devalueert en wie direc teur wordt van een be paalde staatsonderneming. Van De Mita, de 54-jarige kleermakerszoon uit het Ma- fiagebied Irpinia, is bekend dat hij wars is van het ener- zijds-anderziids model, dat normaliter de denktrant ken merkt van de. Italiaanse chris ten-democraten. De Mita, ver tegenwoordiger van de linker vleugel van de DC, wil zijn partij zelfbewuster, agressie ver, en resoluter maken in het opeisen van die functie in de Italiaanse politiek, die zij vol gens hem krachtens haar aan hang ook mag verlangen: de centrale spilfunctie, waar geen enkele andere politieke groe pering omheen kan. Iedereen die tracht de DC uit dat be langrijke middengebied weg te drukken, kan een aanvaring met de DC van De Mita ver wachten. t De Italiaanse regering wordt nu gevormd door de DC (35 procent van het electoraat), de PSI (de socialisten met 10 pro cent), en de splinterpartijen van sociaal-democraten, libe ralen en republikeinen. De PSI is in opmars, en door de DC als rechtse en behoudende club af te schilderen tracht zij het middengebied in de Ita liaanse politiek te veroveren. De Mita is nu gekozen, omdat alleen hij in staat geacht wordt een confrontatie met de socia listen aan te gaan. De nieuwe leider hield het congres voor, dat het werk van Aldo Moro moet worden voortgezet, en dit duidt erop dat ook De Mita in de toekomst een toenade ring tot de Italiaanse commu nisten niet geheel uitsluit. De coalitiepartners van de DC in de huidige regering reage ren met zorg op de verkiezing van De Mita. Een DC op aan- varingskoers voorspelt voor de andere partners weinig goeds. Eind deze maand wordt beslist over het voortbestaan van de huidige regering-Spadolini als de partijleiders gaan spreken over een nieuw regeringspro gramma. Dan vindt de eerste grote confrontatie plaats tus sen de socialistische leider Craxi en De Mita, de nieuwe man van de DC. Dit DC-congres was het vijf tiende in het bestaan van de DC (die overigens van na de oorlog dateert), en geheel overeenkomstig de naam van de partij was het congres een ware les in partijdemocratie. De DC heeft 14 miljoen kie zers, en 1,2 miljoen leden. Kie zers èn leden waren door mid del van de 1.200 afgevaardig den op het congres aanwezig. WARSCHAU Voor de derde opeenvolgende dag hebben zich ongeregeld heden voorgedaan tussen demonstranten en politie in de Pools havenstad Sczcecin. In tegenstelling tot andere steden waren de telefoon- en telexver bindingen in deze haven stad in het noordwesten van Polen gisteren nog niet hersteld. De Poolse kranten hebben gisteren bevestigd dat het ook in Elblag, 50 kilometer ten westen van Gdansk, tot ernstige ongeregeldheden is gekomen gedurende twee dagen. De boerenafdeling van het verboden vakverbond Soli dariteit, Solidariteit-platte- land, heeft laten weten dat ze volgende week woensdag haar eenjarig bestaan wil vieren met missen in het hele land. De vakbond wil rellen vermijden en de vie ring enkel religieus houden. Regeringswoordvoerder Ur ban heeft gisteren verklaard dat de geïnterneerde voorzit ter van Solidariteit, Lech Walesa, zijn vrouw deze week niet mag zien, omdat het na de rellen „niet de juis te tijd is". De ÈG-commissie in Brussel heeft ruim acht miljoen gul den ter beschikking gesteld voor humanitaire hulp aan de Poolse bevolking. Het geld gaat naar 27 hulporgani saties die vrachtwagens met voedings- en geneesmiddelen zullen sturen, welke recht streeks onder de Poolse be volking zullen worden ver deeld. Nederlandse organisa ties hebben voor in totaal on geveer 700.000 gulden gekre gen. Lech Walesa ontvangt op 17 mei een eredoctoraat aan de universteit van Providence, in de Amerikaanse staat Rhode Island. Het eredocto raat in de rechten zal wor den uitgereikt door Spasows- ki, de ex-ambassadeur van Polen in Amerika, die poli- tek asiel aanvroeg nadat de staat van beleg in zijn vader land was afgekondigd. Op 17 mei zal een lege stoel de ge vangenschap van Walesa be nadrukken. De Poolse oproeppoll- tle heeft een traangas- bom (omcirkeld op de foto) afgeschoten over de Maria kerk, begin deze week in Gdansk. Traangas vult de stra ten terwijl demon stranten achteruit deinzen. Salvadoraanse soldaten terug na opleiding in VS SAN SALVADOR Gisteren zijn in El Salvador 300 Salvadoriaanse militairen teruggekeerd van een opleiding van drie maanden in de De soldaten zullen waarschijnlijk worden ingezet in het noordoosten van El Salvador, waar de guerril lastrijders delen van het land on der controle hebben. Radio Vence- remos, de zender van de guerrilla strijders, begroette de terugkeren de soldaten met de belofte dat hun een graf bereid zou worden. In de afgelopen dagen is het tot hevige f[evechten gekomen tussen guerril- astrijders en het Salvadoraanse le ger. Iraanse troepen bereiken grens Irak TEHERAN De Iraanse troepen heb ben de grens met Irak bereikt. Zij vor deren ten westen van weg Ahwaz-Chor- ramshar, in de zuidelijke sector van het front Dit heeft radio-Teheran vanmor gen gemeld. Volgens de verklaring gaat het om een gisteravond ingezet offensief met een front van ruim 45 kilometer, waarbij de Iraakse troepen tot op hun ei gen grondgebied zouden zijn teruggesla gen. De commandant van de Iraakse tiende pantserdivisie ontkent deze be richten echter. „Wij achtervolgen de vijand van de ene naar de andere stel ling. Al zijn pogingen op te rukken zijn Oostduitse vluchteling van moord beschuldigd BRUNSWIJK Een Westduitse réchter heeft gisteren een aanhoudingsbevel uitgevaardigd tegen een negen tienjarige Oostduitse grenswacht, die alvorens over de grens bij Helmstedt te vluchten, een meerdere zou heb ben doodgeschoten. De jongen zal wegens doodslag ver volgd worden. De Oostduitse justitie heeft om uitlevering van de jon gen gevraagd, die in uniform maar ongewapend in Westduitsland aankwam. Soortgelijke verzoeken zijn in het verleden nooit gehonoreerd. De vluchteling zal vol gens de Westduitse wetten voor zijn daden verantwoor delijk worden gesteld, omdat hij wordt beschouwd als een Duits ingezetene. Oostduitse vluchtelingen hoeven in de Bondsrepubliek geen politiek asiel te vragen en krijgen op verzoek een Westduits paspoort uitgereikt. Verschijningsverbod voor moslimblad in Indonesië JAKARTA De Indonesische regering heeft vanochtend het is lamitische dagblad Pelitia een verschijningsverbod opgelegd. Regeringswoordvoerders ver klaarden dat de stap was geno men, vanwege de „negatieve be richtgeving" die de krant aan de verkiezing van deze week heeft gewijd. Pelita maakte uitgebreid melding van geruchten over fraude en andere onregelmatig heden bij de verkiezingsstrijd. Door deze praktijken heeft de door het leger gesteunde Golkar- partii kunnen winnen, aldus het partij ki dagblad. Te weinig geboden voor „De Beers"-diamant GENEVE De verkoop van de op vier na de grootste diamant ter wereld, de „De Beers" van 234,55 karaat, is vandaag op een veiling in Genève aangehouden doordat de - geheime -minimumprijs niet werd gehaald. Het bieden op de grootste diamant die deze eeuw ten verkoop is aangeboden, stopte bij ruim 8,2 miljoen gulden. De vier grootste diamanten ter wereld ziin alle wit De „De Beers" is geel, ter grootte van een duiveëi en volgens des kundigen ruim negen miljoen gul den waard. Volgens het veiling huis is de eigenaar „een anonieme Europese heer". Ciriaco de Mita, de nieuwe secre taris-generaal van de Italiaanse christen-demo cratische partij wuift hier naar zijn aanhangers. VRIJDAG 7 MH 1982 Prikactie rededienst e verlamt haven Antwerpen VUSSINGEN De Belgische redel sten op de Vlissingse rede zijn gisterenp prikactie begonnen die het hele schtf vaartverkeer van en naar dë Belgischs ven Antwerpen lamlegt. d De prikactie, de tweede van deze wee>,< een protest tegen de financiële gevolge^ de devaluatie van de Belgische frank ijt voor het inkomen van in Nederland^ nende employées van het Belgisch looty zen. Zij hebben daardoor 15 tot 20 pr<^ minder inkomsten. De Nederlandse k, diensten zijn solidair met de acties; ziu mannen geen schepen die anders door Belgische redediensten worden behanj. Ook al door de reparatie van een sluif gen gisteravond al 35 zeeschepen of rede van Vlissingen voor anker. 'r De wens van de achterban, om bij dit opwindende spektakel in het Romeinse Sportpaleis aanwezig te zijn, was zó groot, dat de politie de christen-de mocraten zelfs tot de orde moest roepen. Honderden wer den woensdag door de brand weer de toegang geweigerd, omdat de zaal was „uitver kocht": de behoefte aan in spraak en het aantal uitnodi gingen bleken het bestand zit- en staanplaatsen ruimschoots te overtreffen. Ciriaco de Mita werd gekozen met 7 miljoen stemmen, een meerderheid van 2 miljoen. En weinig par tijleiders in de westerse demo cratieën zullen hem dit na doen. WASHINGTON - President Reagan is gisteren akkoord ge gaan met alternatieve begrotingsvoorstellen van de begro tingscommissie van de Senaat nu duidelijk is dat zijn eigen begroting voor 1983 niet door het Congres zal worden aange nomen. Voor de Democraten, die een meerderheid hebben in het Huis van Afgevaardigden, zijn echter ook de plannen van de Senaatscommissie onaanvaardbaar. De voorzitter van het Huis, Thomas O'Neill, verklaarde gis teren dat het plan van de Senaat een groot aantal gebreken bevat, die ook de in februari voorgestelde begroting van Rea gan vertoont. Het kapsel van prinses LONDEN BezorgdK^ van prinses Margaret f Engeland over haar kafa heeft het farmaceutisch boratorium in Plymoii. dat zij gisteren bezof, een werkdag bezorgd. De prinses weigerde muts op te zetten alvoii een steriele ruimte binfc te gaan waar bloedrr. sters worden be waf- Volgens de prinses heur haar erdoor inL war raken. Margaret wj j wel gesteriliseerde klecL„ en schoeisel aan dac Proeven die na het vei van de hoge bezoekL werden genomen, toonr aan dat de flessen niet besmet waren. DEN HAAG/LEIDEN De havo-examenkandidaten scheikunde en dat waren er gistermorgen ruim 21.000 in het hele land hebben dit iaar voor het laatst een meer- keuzetoets voorgelegd gekre gen. Al jarenlang werd over die toets, die van het vwo niet wordt gevraagd, gemopperd door het gros van de leraren, die zeggen dat het vak zich doodeenvoudig niet leent voor zo iets. Tevredenheid dus bij deze leraren, maar enige spijt wellicht bij de echte gokkers onder de kandidaten, die nog wat goed hebben te maken na teleurstellende resultaten bij schoolonderzoek en open vra gen. Overigens was dat scheikun- dewerk voor de havo'ers naar het oordeel van docent en kandidaten van de school, waar wij ons oor te luisteren legden, goed te doen. Met uit zondering dan van enkele uit schieters. En dat laatste gold zowel voor het open werk als voor die allerlaatste meerkeu- zetoet.c Van de drie scheikunde-opga- ven voor de bijna 17.000 vwo- -kandidaten werd de eerste over de reacties van alkoxyal- kanen door onze zegslieden gemakkelijk genoemd. De tweede over stroomsterkte was niet te moeilijk, maar moeilijk was wel de derde, over een zuur-base reactie. Het examen Engels dat in de middaguren op het program ma stond van bijna alle 37.000 vwo-kandidaten, bestond uit vijf teksten waarover in totaal 50 vragen werden gesteld. Over het algemeen redelijk, zei de leraar: goed te begrijpen en goed gevarieerd in onder- JsOCOATWW werpen. De teksten 2 en 3 van» Richard Francis resp. Horace Freeland Judson waren vol gens hem wat moeilijker dan de overige drie. Pe vragen wa ren over het algemeen goed te doen. De kandidaten oordeel den wat minder gunstig: „best wel pittig" zeiden zij. Mavo Scheikunde en Engels stonden gisteren ook op het program ma van de mavo-kandidaten. Ook zij hadden geen al te be roerde dag. Het scheikunde- werk voor 42.000 kandidaten stond volgens onze leraar op goed niveau, hoewel hij het wel aan de lange kant vond. Iets te veel van het goede, oor deelde hij en de vraagstelling deed hier en daar wat vreemd aan. De leerlingen beperkten zich tot de opmerking „best goed", zodat toch wel tot alge- hele tevredenheid kan worden geconcludeerd. Minder enthousiast waren de reacties op het examen Engels voor havo-4 (93.000 kandida ten). De leraar noemde de op gaven op niveau met aanteke ning dat tekst 4 uit „The Ob- gen ook. Zij noemden het ge heel „toch nogal moeilijk". Waarschijnlijk zijn velen van hen op een dwaalspoor geko men door de term „Janimals" aan het begin van tekst 3 uit „Woman's Own". Het Engels voor mavo-3 (5.000 kandida ten) was zonder meer prettig. Lbo Het meerkeuzewerk Engels voor Ito, lhno, leao en llo be stond uit vijf eigentijdse tek sten over o.m. geweld rondom het voetbalgebeuren, de zan ger van The Police en de apen op de rots van Gibraltar. Het werk was goed te maken, hoe wel veel leerlingen de tekst over een politie-inval op een verkeerd adres zeer moeilijk vonden. Het lager middenstands< wijs stond voor Handelslf I en Nederlands. Wat hei ste vak betreft: opvallen dat men dit jaar gedee werkte met voorbeeldeif advertenties en krantebj ten. Dat heeft vermo- verhelderend gewerkt vcT: kandidaten, zei de Waarvan acte. Het Nederlandse dicta vrij pittig. Addertjes ondi gras waren de samengeL woorden. De correspo bevatte een actuele met een herkenbare proti stelling: een in de knel g^ te afbetaling voor eenn plank. Bij het onderdeel K- verklaring (over het pend imago van de straat) viel op, dat in c gen om een motiveringC gevraagd. En wat „ramsT ies" zijn zullen velen nieT ben geweten vermoedelij PEKING De Amerikaanse vice-president George Bush heeft gisteren in China ver klaard dat er „nog altijd meer overeenkomsten dan verschil len" bestaan tussen Washing ton en Peking. Bush brengt een bezoek aan China om te praten over de door Peking fel veroordeelde Amerikaanse wapenleveran ties aan Taiwan. Peking heeft de Amerikanen verweten „van twee walletjes te willen eten". In zijn toespraak tijdens een banket in de stad Hang- zhou zei Bush dat de regering- Reagan „ervan overtuigd is dat er maar één China bestaat en dat Taiwan daarvan een onderdeel uitmaakt". Bush hield in Hangzhou een rustdag op zijn rondreis door het Verre Oosten. Vandaag is hij naar George Bush Peking vertrokken voor ver dere besprekingen. NICOSIA De Egypti sche president Moebarak is gisteren schriftelijk met de dood bedreigd door de extreme moslimgroepe ring Al Aqsa, die de ver antwoordelijkheid heeft opgeëist voor de moord aanslag op zijn voorganger Sadat Volgens de verklaring, die in Cyprus was gepost en in het Engels was opgesteld, was Moebarak na de moord op Sa- dat op 16 oktober van het vori ge jaar .gewaarschuwd dat hij hetzelfde lot zou ondergaan als Sadat, indien hij diens verra- derspolitiek zou volgen". „Hosni Moebarak heeft onze waarschuwingen niet ter harte genomen en zet Sadat's poli tiek voort", aldus de verkla ring van Al-Aqsa. Ook wordt de Egyptische president ver weten het doodvonnis te heb ben bekrachtigd van de daders van de moordaanslag op Sadat. Volgens de verklaring is Moe barak veroordeeld tot de dood met de kogel. Een hoge functionaris van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Fair banks, wordt overmorgen in Jeruzalem verwacht om daar te proberen het vastgelopen overleg over zelfbestuur voor de Palestijnen weer op gang te krijgen. De kans op succes is zeer miniem, gezien de grote verschillen die er bestaan tus sen Israël en Egypte ten aan zien van de toekomst van de Palestijnen. Egypte eist dat zij op den duur over een eigen staat kunnen beschikken, ter wijl Israël dit verwerpt. Deze week heeft premier Begin een hervatting van de onderhan delingen bemoeilijkt door te zeggen dat Israël nooit een nederzetting zal len. Ook heeft premier geëist dat behalve in ook in Jeruzalem zal moeten worden over tijnse werpt sche inlijving van zalem niet accepteert De Egyptische pren hieddin neeft gisterer uitgesproken, dat de Gemeenschap zich zal inzetten voor een ling in het zei dit na afloop van moeting met de nister van Tindemans, die van de Europese bezig is met een het Midden-Oosten, mans onderzoekt de heden voor een middelingsrol in lisch-Arabisch con

Leidse Courant | 1982 | | pagina 12