Veel schadeclaims waar een luchtje" aan zit Vrnm'-z Britten kampen met tegenslagen Van der Doef boos over gefingeerd interview Trofee uit koninklijke handen SCHERPERE CONTROLE OP AANGIFTEN 99 Gewestelijk Orkest in problemen "Nog dieper snijden in >ciale voorzieningen" Neem het uw Winkelier niet kwalijk: Vrijdag 7 mei 1982,72e jaargang no. 22263 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers ZQ.75. Het laatste „Stedenspel" op Ned. I om 19.05 uur. Nadien om 20.40 uur mini-voetbal. Op Ned. II óm 20.27 uur „Nacht- voorstelling" van Martine Bijl, gevolgd om 21.55 en 22.45 uur door de twee films „Max Ha- velaar" «en „Mysteries". Zonnige perioden en bijna overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 4 graden. Middagtemperatuur rond 13 graden. Matige noordwesten wind. Zon op: 05.59, onder 21.15. Scheveningen hoog wa ter 4.16 en 16.33. Laag water: 12.17 en 00.32. ell helpt, olitie niet meer 5N HAAG De rijkspolitie mag par- uliere bedrijven zoals Shell niet meer maar helpen. Als de politie wil mee- irkqn aan reclamespots, moet daar- or voortaan eerst toestemming wor- gevraagd aan de mininister van Jus- je. heeft minister De Ruiter (justitie) antwoord op vragen van de Tweede- merleden Stoffelen en Roethof. Aan- ding tot de vragen was de medewer- ng van de verkeersdienst van de rijks- litie aan een reclamespot van Shell, larin prees de acteur Kees Rrusse in naast een patrouille-auto het boekje iel! helpt" aan. Studenten feesten in isoleercel DEN HAAG Het lid van de Tweede Kamer voor de PPR, Lankhorst, heeft schriftelijke vragen gesteld aan staatsecre taris Scheltema van justitie over een feestje van een stu dentenvereniging in een iso leercel van het huis van bewa ring in Groningen. Lankhorst vindt de medewerking van de directie van het huis aan „dit soort macabere studentengrap pen" ongepast. De resocialisa tie van de gedetineerden is er volgens hem absoluut niet mee gediend. Moskou levert Cuba kernreactor MOSKOU De Sovjet- Unie zal Cuba een kerncen trale leveren. De bouw van de centrale, die de eerste op Cuba wordt, zal spoedig be ginnen. Dit heeft het Russi sche persbureau TASS gis teren bekend gemaakt. Des kundigen van het Russische centrum voor kernenergie in Leningrad hebben al plannen opgesteld voor het project. De centrale krijgt twee reactoren met een ge zamenlijke vermogen van 880 megawatt. Schipper Connie van Rietschoten (rechts) ontving gisteren in Lon den de trofee voor de triomf, die hij en zijn be manning behaalde met het zeiljacht The Flyer in de „Race om de we reld". De trofee werd Van Rietschoten over handigd door Prins Phi lip, de echtgenoot van Koningin Elisabeth van Groot-Brittannië. warttouw eist iljoen ;r dag van ervoersbond NV RECHT Voor de sident van de Utrecht rechtbank diende van- ig het kort geding dat Rotterdamse overslag- Irijf Frans Swarttouw de Vervoersbond V had aangespannen, arttouw eist een angsom van een mil- i gulden per dag. bedrijf, dat zegt grote ide te lijden door de sta- meent dat er nog onder- deld werd over cao-eisen de vakbond zich achter vilde staking stelde. Swart- v had de bond een ultima- gesteld. De bond reageer- daar niet op. De directie het massastukgoedbedrijf heeft de bond ook ge meerd een einde aan de ing te maken, knemers van het graano- lagbedrijf GEM in Rotter- oefenen druk uit op de voersbond om ook bij dit ijf, waar de cao-onderhan- igen zijn vastgelopen, een ing uit te roepen. De bond daar nu nog niet aan be ien. cao-onderhandelingen bij Rotterdamse tankoverslag- ■ijf Matex hebben gisteren ;ens de FNV tot een be- [rijke doorbraak geleid. Er hter nog geen principe-ak- rd. Volgens een FNV- rdvoerder is de directie oörd gegaan met arbeids- 'erkorting zonder inleve- van koopkracht. Vervoersbond heeft de di- ie van het tankoverslagbe- Paktank in Rotterdam ultimatum gesteld om 13 mei met een nieuw xid te komen in de vastge- n cao-onderhandelingen, eurt dat niet, dan volgen cties. Internationale Transpor- eiders Federatie (ITF) in den heeft een lijst samen- eld waarop tien schepen rkomen die in verband de stakingen bij de over- bedrijven EMO en Swart- v in Rotterdam „besmet" verklaard. Op de lijst ko twee schepen voor die de Rotterdamse staking en te ontsnappen. og één nachtje apen en dan... )|ndelijke fietsdag! AMSTERDAM - De Verzekerden worden steeds oneerlijker. Het aantal schadeclaims, met name bij inboedel verzekeringen (brand en inbraak), waar een luchtje aan zit loopt de spuitgaten uit, zo zei be stuurslid mr. J. van Rijn van het verzekerings concern Nationale-Ne- derlanden. Zonder nu direct een hek senjacht te willen ontkete nen, gaat Nationale-Neder- landen dubieuze schademel- dingen scherper controle ren. Een nevengevolg van de toenemende verzeke ringsfraude is, dat bijvoor beeld de inboedelpremies voor winkels zo'n dertig tot veertig procent te laag zijn. Daarom gaat het concern die met zeker tien procent verhogen. Mild liet de heer Van Rijn zich uit over de reisverze keringen, waaraan vaak veel misbruik wordt toege schreven. „Het loopt wel los met de fraude bij reisverze keringen en we gunnen de mensen af en toe hun eigen gèldje wel. Het is ondoenlijk om alle kleine postjes te controleren. De premie is hier enigszins op toegesne den". De Europeesche Verzeke ring Maatschapij denkt daar duidelijk anders over. Daar heeft men, juist om het mis bruik bij reisverzekeringen terug te dringen, vorig jaar al een aantal stappen onder nomen, en ondermeer de maximale uitkering ge bracht op vijfduizend gul den. Voor verloren sieraden wordt nog maar vijfhon derd gulden uitgekeerd en voor (al dan niet echt) ge stolen foto-, film- en vide oapparatuur hoogstens tweeduizend gulden. DEN HAAG PvdA-Staatssecretaris Van der Doef (Verkeer en Waterstaat) gaat een klacht indienen bij Ferry Hoogendijk, hoofdredacteur van het weekblad Elseviers Magazine, over een deze week in het blad ge publiceerd artikel met enkele citaten van Van der Doef. Het betreft een artikel waarin Van der Doef suggereert, dat PvdA-voorzitter Max van den Berg zou moeten opstappen. De staatssecretaris ontkent, dergelijke uitspraken tegeno ver Elseviers Magazine te heb ben gedaan. „Ik ben op een re ceptie door een journalist van het weekblad benaderd met het verzoek, een interview te geven over de positie van Max van den Berg. Zo'n interview heb ik geweigerd, omdat ik mij niet geroepen voel, mij in de discussie over de positie van de partijvoorzitter te men gen". Verder heb ik gezegd, dat ik het betreur dat bladen als Elseviers Magazine, de Te legraaf en het Algemeen Dag; blad de laatste tijd een hetze tegen Van den Berg voeren en dat ik alleen.al op die gronden redenen heb om niet met Else vier over deze kwestie te pra ten. Daarmee was het gesprek met de journalist beëindigd. Tot mijn verbazing zie ik nu, dat in het weekblad toch en kele aan mij toegeschreven uitspraken over de positie van Van den Berg staan afgedrukt. Die uitspraken heb ik absoluut niet gedaan, noch tegenover de betreffende journalist, noch tegenover iemand anders", al dus Van der Doef. DELFT Voor het Gewestelijk Orkest dreigen grote pro blemen. De minister van CRM wil met ingang van septem ber 1983 de rijkssubsidie stopzetten. Dit betreft een jaarlijks bedrag van 1.078.000. GW-directeur A.J.H. de Bie zei ons vanmorgen nog goede hoop te hebben. Er zijn geen aanwij zingen dat provincie en subsidiërende gemeenten, die resp. 55 en 45% van het tekort voor hun rekening nemen hun bijdragen zullen verlagen en in het verleden is de Tweede Kamer het orkest steeds welgezind geweest. Zou het voor stel echter de instemming van de kamer krijgen dan zou dat het einde van het orkest betekenen. TWEE HARRIERS NEERGESTORT, PERUAANS VREDESPLAN DOOR ARGENTIJNEN VERWORPEN VN-secretaris-generaal Perez de Cu- Dramatische taferelen gistermiddag in de Argentijnse havenstad Bahia Blanca, toen daar de eerste groep opvaren den van de Argentijnse kruiser „General Belgrano" arriveerde. De man die Op de foto door vrouw en kind wordt verwelkomd is een van de ruim zeshonderd opvarenden die konden worden gered, nadat de kruiser door een Britse onderzeeër in de grond was geboord. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Groot-Brit- tannië heeft in de niet verklaafde oorlog met Ar gentinië om de Falkland Eilanden te kampen met tegenslagen, zowel aan het diplomatieke kis aan het militaire front. Eerst kwam het bericht dat Argentinië niet akkoord ging met een Peruaans-Amerikaans vredesplan, dat voorzag in een staakt het vuren met ingang van vanavond zes uur onze tijd. Voor Londen was dit plan veel aantrekkelijker dan het „vage" voorstel van VN-secre taris-generaal Perez de Cuel- lar, waarop nu alle aandacht is g richt. Later op de avond maakte Defensie-woordvoer der Ian McDonald bekend dat twee Harrier-gevechtsvliegtui- gen niet waren teruggekeerd van een patrouille-vlucht. Men gaat er van uit dat beide toe stellen zijn neergestort. Eerder deze week, bij een luchtaanval op het vliegveld van Port Stanley, was al een Harrier door de Argentijnen neergehaald. De Britse armada beschikt nu nog maar over ze ventien van deze moderne ge vechtsvliegtuigen. Het verlies van de twee Har riers brengt de Britse oorlogs vloot in een lastig parket. De overgebleven Harriers moeten de schepen beschermen, het luchtruim rond de Falkland Eilanden controleren en, in voorkomende gevallen, aan vallen uitvoeren op de Argen tijnen. Bovendien staan zij te genover een numeriek vele. malen sterkere Argentijnse luchtmacht. Versterkingen zijn wel onderweg, maar de schepen met ruim dertig nieu we vliegtuigen kunnen niet eerder dan in het midden van de volgende week bij de Falk land Eilanden zijn. Volgens Defensie-woordvoer der McDonald waren de twee Harriers „bij slecht weer en slecht zicht" vertrokken. Plot seling verdwenen zij van de radarschermen. Omdat geen melding was gemaakt van Ar gentijnse aanwezigheid in de 200-mijlszone, wordt aangeno men dat de vliegtuigen met el kaar in botsing zijn gekomen. In Londen had men vanmor gen nauwelijks meer hoop, dat de piloten het er levend van af hebben gebracht. Pagina 13 vervolg. r(Van onze parlementaire redactie) 1 HAAG Willen we de bestaande sociale voorzieningen in en handhaven, dan zal een aantal forse ingrepen hierin no- zijn. Het schrappen van de koppelingen tussen lonen en uit- ngen, zoals die thans bestaan, is daarbij onvermijdelijk, deze conclusie komt een van de hoogste ambtenaren van mi er Van der Stee (Financiën), dr. L. Le, Blanc, in een bijdrage een volgepde week in Rotterdam te houden symposium r ons sociale zekerheidsstelsel. - Le Blanc, directeur-generaal van de rijksbegroting, wijst dat in het verleden bij de totstandkoming van alle sociale rzieningen is verzuimd hier een prijskaartje aan te hangen, irzover dat wel gebeurde zijn de kosten overal de pan uitge- !n, met name door een veel groter beroep dat op deze voor- lingen is gedaan dan destijds werd voorzien, endien heeft de zogenaamde netto-netto-koppeling, waarbij litkeringen de loonontwikkeling op de voet volgen, vele mil- en extra gekost. Als voorbeeld hiervan kan de aow dienen, sen 1976 en 1981 heeft deze koppeling zes miljard gulden ex- gekost. Dr. Le BIhnc stelt in het voetspoor van zijn „baas", lister Van der Stee, daarom het voortbestaan van deze kop- ngen nadrukkelijk ter diskussie. Zij zouden vervangen moe- worden dooi; een globale koppeling die twee maal per jaar ilgemene maatregel van bestuur concreet wordt ingevuld te- I jk met de aanpassing van de lonen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur telefoonnummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. Door de grote vraag was Peter Stuwesant Ultra Mild een korte tijd niet overal verkrijgbaar. Na onze publikatie naar aanleiding van het Aanduidingenbesluit (Warenwet). aangaande de opdruk van teer- en nicotinecijfers is de vraag naar Peter Sluyvesant Ultra Mild enorm gestegen. Geen enkel ander merk sigaretten in Nederland geeft lagere cijfers aan dan PETER STUWESANT ULTRA MILD 0,1 mg nicotine en 1,0 mg teer Kijk op uw eigen pakje en vergelijk. Vanaf nu weer overal in tabaksspeciaalzaken verkrijgbaar. Man veroorzaakt twee ongelukken maar rijdt door LEIDEN Een 21-jarige Lei- denaar is vannacht door de po litie opgepakt nadat hij met zijn auto twee aanrijdingen had veroorzaakt. In beide ge vallen was de onder invloed verkerende bestuurder door gereden. De eerste aanrijding vond om tien over half elf plaats op de kruising Bree- straat-Kort Rapenburg waar de man, komende vanuit het Noordeinde, een tegenligger ramde. De schade was gering. Amper drie minuten later reed de Leidenaar tegen een gepar keerde auto in de Nieuwstraat op. Een kwartier na midder nacht trof de politie de man aan op de Haarlemmerstraat. Zijn auto, waarvan de num merplaten inmiddels waren verwijderd, stond aan de Hooglandse Kerkgracht, Y

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1