Wie vertelt de waarheid n de Falkland-oorlog? NAVO blij met Britse ervaring J Sheffield" yas pas es jaar de vaart Scheuren in solidariteit EG met Engeland PVDA: „ARGENTIJNEN MOETEN HET LAND UIT' ONE OF WARS! JUS 1 TASK FORCE 1 Vlê ATTACKffl MS SHEFFIELD ISUNKisk 1 IS SU mr: S BUITENLAND LHDSE COURANT WOENSDAGS MEI 1982 PAGINA9 erendeel ivarenden van uiser gered :NOS AIRES Van de opva- den van de Argentijnse kruiser ïeral Belgrano, die zondagavond zinken werd gebracht, zijn er tot udslver 680 gered. Dit is gisteravond )uenos Aires officieel bekend ge- ikt. Het reddingswerk wordt nog ds voortgezet. Eerder was van ne^entijnse militaire zijde verklaard, ls,ti zich 1.042 officieren, onderoffi- antv|en en manschappen aan boord de kruiser bevonden. Uitgaande dit niet officieel bevestigde aan- jouden nog 362 opvarenden wor- vermist. Engelse woordvoerder belooft beterschap LONDEN Wie het nieuws over de Falk land-crisis volgt, heeft ongetwijfeld kennis gemaakt met de raadselachtige woordvoerder van het Engelse ministerie van defensie die zijn gehoor op dicteertoon inlicht over de laatste ontwikkelingen op het strijdtoneel. Ook de Engelse televisiekijkers moesten aan vankelijk wel even wennen aan Ian McDo nald, de ambtenaar die uit Hamlet citeert en soms ongewoon eerlijk is. Toen de crisis nog maar enkele dagen oud was en er nog niet veel nieuws te melden viel, zei hij bijvoor beeld: „Ik heb waarschijnlijk niets te zeggen. ernst van de laatste ontwikkelingen zou McDonald zich inmiddels voorzichtiger uitla- Charles zou niet graag in schoenen van Andrew staan LONDEN De Britse kroonprins Charles zou mo menteel niet graag in de schoenen staan van zijn jon gere broer, prins Andrew, die als helikopterpiloot op het vliegdekschip Hermes is meegegaan met de Brit se oorlogsvloot naar de Falkland Eilanden. „Ik zou er niet graag bij zijn, zeker niet in dat weer", aldus Charles bij de opening van een nieuwe fabriek. „Ik ben met hem begaan, zoals hij rondtolt op die hoge zee. Maar hij kan tenminste nog in zijn helikopter stappen en even van het schip af gaan". Gevraagd naar zijn visie op de Falkland-crisis zei prins Char les: „Het conflict is een beginselkwestie De werk nemers van de pas geopende fabriek maakten daar na duidelijk, dat zij geheel achter de regeringspoli- tiek staan. Toen prins Charles de fabriek bezocht was overigens nog niet bekend, dat de strijd ook aan Britse zijde zijn tol had geëist. DEN HAAG De PvdA-kamerleden Buurmeijer en Van den Bergh vinden dat de Argentijnse militairen die bij Hollandse Signaal Apparatenbouw BV in Hengelo een opleiding krijgen in het bedienen van hoogwaardige vuurgeleidingssystemen, het land uitgezet moeten worden. Deze groep plaatste in de Twentsche Cou rant van maandag een pagina-grote ad vertentie waarin werd uitgelegd waarom de Argentijnse machthebbers begin april de Falkland Eilanden bezetten. De ver blijfsvergunning van de Argentijnen moet volgens de kamerleden worden ingetrok ken; ze verwijzen daarbij naar het stand punt van de Nederlandse regering in ver band met de Falkland-crisis voorlopig geen wapentuig meer aan Argentinië te leveren. HSA levert militaire apparatuur aan werven in Duitsland, waar voor Ar gentinië bestemde oorlogsschepen worden gebouwd. „Vindt u het aanvaardbaar dat deze officieren als leden van de Argen tijnse krijgsmacht in Nederland het stand punt van hun regering propageren", luidt een van hun vragen aan de regering. tw Van onze correspondent Roger Simons) Ll NDEN De noodzaak een derde Britse itaanval op het vlieg- d van Port Stanley op JUjFalkland Eilanden be- int, dat de eerste twee ibardementen niet he- aal doeltreffend zijn 'eest precies zoals Argentijnen onmiddel- na de aanvallen van, Blopen zaterdag zeiden. Britten beweerden |i echter triomfantelijk, |de landingsbanen vol |en zaten. De Argentij- konden niet meer per gtuig ontsnappen. Minister van defensie John Nott verscheen gisteren in het Lagerhuis en vertelde dat een derde Britse raid nodig was geweest om het vliegveld hele- Betrouwbaar maal onbruikbaar te maken. voor het feit dat de eerdere le zing van het bombardement schromelijk overdreven was geweest. Hoewel de Londense gegevens over wederzijdse verliezen tot nu toe heel wat betrouwbaar der zijn gebleken dan die uit Argentijnse bronnen, stemmen de ontwikkelingen van giste ren toch tot nadenken. Minis ter van buitelandse zaken Pym had immers het afgelo pen weekeinde in Washington en New York nog eens met stelligheid gezegd: „Wij publi- Ian McDonald, de minzame woordvoerder van het minis ter van defensie in Londen, beweert dat hij niets zegt, waar hij zelf geen geloof aan hecht. Maar in hoeverre is hij. werkelijk betrouwbaar? De honderden binnen- en buiten landse journalisten die zijn moeten McDonald op zijn woord geloven. Een andere garantie hebben zij niet. Het is natuurlijk duidelijk dat de Britten bepaalde onprettige gebeurtenissen voor de buiten wereld verborgen houden. Ze kunnen echter niet zo hard liegen als de Argentijnen, want als de waarheid toch aan het licht komt betekent dat de val van de regering-Thatcher. Aan de andere kant weet ie dereen dat de Britten graag opscheppen. En bluffers spre ken meestal niet de waarheid. Telkens wanneer het ergens tot vijandelijkheden komt, is het onmogelijk met absolute zekerheid te achterhalen hoe veel geloof mag worden ge hecht aan de officiële commu- niqué's. Voor de media, in het bijzonder de Britse, is dit een Crobleem. De BBC, voor veel uitenlanders de meest be trouwbare omroep ter wereld, gaat in het geval van de Falk land-crisis zeer omzichtig te werk. Niet iedereen neemt dat de omroep in dank af. Een Conservatief Lagerhüislid, de mening dat de ke het Falkland-geschil bijna schuldig maakt aan landver raad. Page vindt dat de BBC zich veel te onpartijdig opstelt. „De Britse commerciële tv", zegt hij, „neemt een heel wat minder sceptische houding aan. ITV steunt tenminste onze jongens, die daar vechten voor de Falklanden!". Reputatie Page is vooral boos geworden over een achtergrondprogram ma van de BBC-tv, waarin een bekende Londense journalist, Peter Snow, geregeld zei: „Als we de Britten mogen geloven", en „De enige schade die door de Britten toegegeven wordt". Page vindt dergelijke uitdruk kingen hoogst ongepast. Voor al omdat de verslaggevers aan boord van de twee Britse vliegdekschepen Hermes en Invincible de informatie, die eerder dor het ministerie van defensie in Londen wereld kundig was gemaakt, hadden bevestigd. Maar de BBC zegt: „Wij probe ren altijd onze reputatie van volstrekte betrouwbaarheid te handhaven. In verband met de situatie in het zuiden van de Atlantische Oceaan brengen wij op de radio en de tv zowel Britse, als Amerikaanse en Ar gentijnse officiële verklarin gen en reacties. Maar wij laten nooit na te benadrukken, dat vooral de Argentijnse bewe ringen bepaald onbetrouwbaar zijn". CPu- 3ai!|i Self graph a BRITISH wabship srxK i»r Marris- -Ar,A Bi» sasates rassês artos EXPRESS «M THE GUARDIAi hit 4 ityxn >ÏX ba ff MS and lïmrier destroyed Missile sina British wat "Utiii frar {>f Er bestaat nog wel eens twijfel over de geloofwaardig heid van zowel Argentijnse als Britse oorlogscommuni qués. Niemand, ook niet de Britse kranten, twijfelen echter aan de juistheid van het bericht, dat de Britse on derzeebootjager „Sheffield" buiten gegecht is gesteld en door de bemanning verlaten. (Vervolg van voorpagina) jNDEN De „Sheffield" (3.500 ton) is een van de I moderne Britse oorlogsschepen. Hij liep in 1974 stapel en werd in 1976 in dienst genomen. De van de „Sheffield" heeft ruim 100 miljoen gul- |;,J gekost. erste berichten over het verlies van de „Sheffield" kwamen jravond van de woordvoerder van het ministerie van defen- |an McDonald. De Britse radio en televisie onderbraken hun a's om diens persconferentie rechtstreeks uit te zen- f McDonald vertelde dat de onderzeeboootjager was opgege- jtoen de brand niet onder controle kon worden gehouden en femanning door andere schepen was overgenomen. Er waren Stoffers gevallen, aldus McDonald, maar over aantallen was J bekend. paar uur later verschenen premier Thatcher en minister defensie John Nott in het in spoedzitting bijeengekomen frhuis. De minister van defensie kon weinig toevoegen aan >or McDonald gegeven lezing. Opschudding ontstond toen die een paar minuten tevoren had gezegd dat twaalf opva- ;n van de „Sheffield" om het leven waren gekomen, moest ndmaken dat de aanval aan zeker dertig matrozen het le- leeft gekost. Premier Thatcher, die tijdens de rede van Nott tdurend naar de grond staarde, was volgens naaste mede- :ers „zeer van haar stuk gebracht". Sheffield" was uitgerust met moderne Sea Dart-raketten en ;le Lynx-helikopters. De onderzeebootjager werd volgens laringen in Londen midscheeps getroffen door een Exocet- t, een geleid projectiel van Franse makelij. De kleine maar ■st gevaarlijke raket scheert met de snelheid van het geluid over het water. Hij was afgevuurd door een Argentijnse •r-Etendard, een zeer modern (Frans) gevechtsvliegtuig, dat op ruim dertig kilometer afstand van zijn doelwit bevond, iet ogenblik van die aanval verkeerden alle Britse oorlogs pen in staat van paraatheid. Zij wisten dat er onraad dreig- vant op de radarschermen was een laag vliegend Argentijns chtsvliegtuig opgemerkt. Er werden voorbereidingen ge en om dit toestel af te weren, maar de Exocet-raket was de e vloot te vlug af. vliegtuig was afkomstig van een basis op het Argentijnse ?land. Intussen is vanuit Argentinië bericht dat de vloot, on- leiding van het vliegdekschip „Venti Cinco di Mayo", de gere „Karei Doorman" koers heeft gezet in de richting van alkjland Eilanden. Een bevestiging van dit bericht kon ech- liet worden gekregen. er op de dag was in Londen ook al door het Lagerhuis over ialkland-crisis vergaderd. Minister van defensie Nott kwam vertellen dat vliegtuigen opnieuw aanvallen hadden uitge- t^d op de vlieghaven van Port Stanley en het grasvliegveldje raBGoose Green op Oost Falkland. Volgens Nott had deze actie ESoel beide velden en hun installaties totaal onbruikbaar te rfjen, zelfs voor lichtere Argentijnse vliegtuigen. Een en ander tl er op, dat de bombardementen van afgelopen weekeinde een oude Vulcan en verscheidene Harriers niet zo doel tref - waren als eerst door de Britten was gezegd. lClet Lagerhuis klonk veel kritiek op het tot zinken brengen .j- ide Argentijnse kruiser „General Belgrano". Vooral de socia- iche oppositie gaf uiting van grote bezorgdheid over de on- Itige internationale reacties op dit niet bepaald glorierijke ënfeit. ™!.abour-radicaal Tony Benn vroeg of premier Thatcher zich an over verheugt, dat nu het bloed van honderden onschul- I Argentijnse jongemannen van haar handen druipt. Minister buitenlandse zaken Pym noemde dat een schandelijke insi- lie. Pym bekend overigens, dat zijn ijverige pogingen om in irika vooruitgang te maken wat betreft een vreedzame op- hg van het Flaklandgeschil, niets opgeleverd hebben. daag wordt in de Verenigde Naties overlegd over een poli- oplosssing voor de Falkland-crisis. VN-secretaris-generaal de Cuellar zei dat hij binnen een paar dagen een reactie Igvacht van Argentinië en Groot-Brittannië op nieuwe vredes- iellen. Hij gaf hierover geen verdere bijzonderheden. Een foto van de oefeningen die de Britse marine hield tijdens de tocht naar de Falk land Eilanden. Een marineman wordt vanuit een helikopter neergelaten op het dek van het troepenschip Canberra. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Anders dan bij de EG in Brussel, maakt men zich bij de NAVO niet erg ongerust over de intussen bloedige oorlog rond de Falkland Eilanden. Militairen en diplomaten op het hoofd kwartier in Brussel toon den zich gisteren zelfs in genomen met de ervaring, die de Britse marine als onderdeel van de NAVO- -strijdkrachten opdoet in de confrontaties met de Argentijnse strijdkrach ten. Enkele uren na het bekend worden van de ondergang van de Argentijnse kruiser „Gene raal Belgrano" en de dood van honderden opvarenden, ver klaarde de voorzitter van het militair comité van de NAVO, de Canadese admiraal Robert H. Falls, dat de Britse vloot- eenheid enigszins afbreuk doet aan de sterkte van de NAVO in het eigen operatiegebied. „Maar", aldus de admiraal, „daar staat tegenover dat zij beter getraind zullen zijn, wanneer ze zich weer bij de NAVO-striidkrachten zullen vervoegen'Een reactie op de vernietiging van de Britse on derzeebootjager „Sheffield" was vanmorgen nog niet voor handen. Het militair comité van de NAVO is het hoogste militaire orgaan van het bondgenoot schap. Het bestaat uit de chefs van staven van de lidstaten en adviseert de NAVO-minister- raden (van defensie en van buitenlandse zaken), bij wie op alle terreinen de beslissingen liggen. Admiraal Falls deed zijn uit spraak tijdens een persconfe rentie, die hij samen met NA- VO-secretaris- generaal Luns gaf over de gisteren gepubli ceerde studie aangaande de westerse militaire krachtsver houding tot het Warschau- -pact. Luns noemde bij die ge legenheid de tijdelijke afwe zigheid van de 60 Britse sche pen niet bijzonder riskant, om dat er in onze omgeving geen. direct oorlogsgevaar dreigt. Men gaat er in Brussel voor alsnog van uit, dat de hele Falkland-crisis niet langer dan tien weken zal duren. Een spe ciaal verzoek aan andere NA- VO-lidstaten om voor enige tijd een extra marine-inspan ning te leveren om deze NA VO-verzwakking op te van gen, wordt niet verwacht. De Britse oorlogsvloot bestaat voor een deel uit zogenoemde „NATO-assigned" schepen, die in een vroeg stadium van oor logsdreiging onder NAVO-be- vel komen en voor een ander deel uit „NATO-earmarked" schepen, die pas in werkelijke oorlogsomstandigheden aan het NAVO-commando worden overgedragen. Vandaag is op het NAVO- hoofdkwartier in Brussel een driedaagse NAVO-raad van de ministers van defensie begon nen. Dezen zullen ondermeer de Falkland-oorlog bespreken, maar het is twijfelachtig of ze een officieel standpunt zullen innemen over deze kwestie, die formeel geen NAVO-aan- gelegenheid is. Veel zal afhan gen van de vraag of de Britse minister van defensie Nott, ondanks de schok die de on dergang van de „Sheffield" in Londen heeft teweeggebracht, kans ziet zich bij zijn ambtge noten in Brussel te voegen. NAVO-deskundigen lieten gis teren verstaan, dat Groot-Brit tannië zijn bondgenoten in de nabije toekomst zeker zal in lichten over de opgedane on dervindingen in de Falklan d-oorlog. De Amerikanen de den zulks bijvoorbeeld ook in diverse militaire NAVO- -commissies met hun Viet- nam-ervaringen en met hun wetenschap over de laatste Is- raelisch-Egyptische oorlog. Bo vendien zijn er de voortduren de internationale oefeningen ne, die in de westerse strategie intens samenwerkt met de Britse, lessen zal kunnen trek ken uit de oorlogshandelingen in de Zuidatlantische Oceaan.' (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De solidari teit van de EG met Groot- -Brittannië in de Falk land-crisis vertoont sinds gisteren, nauwelijks twee weken nadat de EG-boy- cot tegen Argentinië is in gegaan, grote scheuren. Als reactie op het Britse torpederen van de Argen tijnse kruiser „General Belgrano" verklaarde de Ierse regering Engeland niet langer te steunen in het Falkland-geschil. De Britten zijn nu de agres sors, meent Ierland, dat om bijeenroeping van de VN-V eiligheidsraad vraagt. Dublin zal ervoor ijveren, dat de EG-sancties tegen Argenti nië worden opgeheven. Daar mee is de boycot, die berust op een unaniem EG-besluit, in feite onhoudbaar geworden. In Brussel werd deze krachtige reactie van de Ieren verklaard uit hun „historische allergie" voor Engelse geweldsontplooi- fng. EG-kringen vrezen zware gevolgen van een en ander voor de hele Europese Ge meenschap. Naar in Brusselse EG-kringen gisteren verluidde, hebben ook de Westduitse Bondsrepubliek en Frankrijk afstand genomen van het harde Britse militaire optreden in de Zuidatlantische Oceaan. Dat zou zijn gebeurd in direct contact per telefoon tussen ministers, waarin Bonn en Parijs bij de regering That cher krachtig hebben aange drongen op matiging van het geweldsgebruik en maximale inspanning om alsnog een di plomatiek vergelijk te vinden. Voor komend weekeinde was reeds een informele bijeen komst gepland van de EG-mi- nisters van buitenlandse zaken in het Belgische plaatsje Vil- lers-le-Temple, in de omge ving van Luik. Als die verga dering nog doorgaat, zal ze ze ker volledig zijn gewijd aan de nieuwe crisis, waarin de Falk- land-kwestie de EG heeft ge stort. Tot eergisteren stond de Euro pese Gemeenschap naar buiten toe nog unaniem achter de Britten. Op zaterdag 10 april kondigden de EG-regeringen met trots een verbod af op ale import uit Argentinië. Deze „historische" blijk van Euro pese solidariteit met een EG- -partner, die slachtoffer is ge worden van een gewapende aanval op haar grondgebied, zoals het toen heette, werd ge leverd toen de Britse oorlogs vloot al een week onderweg was naar de Falkland Eilan den. Er ging ook een afspraak mee gepaard, dat Engeland zijn EG-landen regelmatig zou inlichten over zowel haar di plomatieke als militaire optre den. Daarvan is echter weinig terecht gekomen. De EG-boycot tegen Argenti nië was officieel mede bedoeld om de kans op bloedvergieten rond de Falkland Eilanden te verkleinen. Vorige week nog verklaarde minister Van der Stoel tijdens een EG-minister- raad in Luxemburg nog steeds te geloven in zo'n effect van de boycot Vechten, tot de dood erop volgt In Argentinië zijn aanplak biljetten verschenen, waar- In uiting wordt gegeven aan de woede over de Britse aanval op kruiser „General Belgrano". Naast een door kogels doorzeef de Engelse vlag staat ge schreven, dat de Argentij nen bereid zijn tot de laat ste man te vechten voor het bezit van de Malvinas, de Falkland Eilanden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9