Uitspraak leidt tot onenigheid Getal van 10.000 hartdoden kan omlaag door reanimatie i Ruime keuze voor opstel )weer 'f lpg: elke drie dagen een auto in de brand Onduidelijkheid rond „nationale feestdag99 ÏTRECHT Jaarlijks ster- pn meer dan tienduizend Ne- erlanders plotseling - meestal innen een uur - aan een hart- ifarct. Dat aantal kan omlaag 'orden gebracht als er directe jilp wordt geboden door hart massage en/of mond-op- motid-beademing, kortom door reanimatie. Dat werd gisteren duidelijk op het reanima- tiesymposium van de Neder landse Hartstichting in Utrecht. Assistent-cardioloog B. Meursing van het Acade misch Ziekenhuis Utrecht zei daar: „Een op de juiste wijze uitgevoerde reanimatie is voor het slachtoffer van een plotse ling optredende circulatiestil stand een kwestie van leven of dood". Inmiddels zijn al 75.000 Neder landers opgeleid in de tech niek van elementaire reani matie. In de loop der jaren zijn de technieken ervoor en de volgorde waarin deze moeten worden uitgevoerd enkele ma len gewijzigd. Werd eerst het accent gelegd op de volgorde: Ademweg vrij maken (A), Beademen (B) en dan de Cir culatie (C) van het bloed op gang brengen door hartmassa ge, kortweg de ABC-methode, nu wordt de volgorde veran derd in CBA. Immers, staat de bloedcirculatie stil dan dient deze zo snel mogelijk kunst matig hersteld te worden. Dat betekent: hartmassage. Dat deze hartmassage na korte tijd gecombineerd dient te worden met beademing (voor nieuwe zuurstoftoevoer) is duidelijk, stelt dokter Meursing. De Hartstichting wijst er ech ter op dat reanimeren alléén niet voldoende is. Een patiënt die met succes hartmassage en beademing heeft gehad moet direct onder hartbewaking naar een ziekenhuis worden gebracht waar hij specialisti sche hulp krijgt. En lang wachten op een brancard op de eerste hulpafdeling van een ziekenhuis waar geen goede opvang is betekent in feite dat de patiënt alsnog verloren is. BINNENLAND Black-jack strafbaar AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank leeft de exploitant van een illegale gokgelegen- ,ieid gisteren wegens overtreding van de wet ip de kansspelen veroordeeld tol drie maanden roorwaardelijke celstraf en een boete van 0.000 gulden. tolgens de verdediging is het in de gokgele- ;enheid gespeelde kaartspel „black-jack" geen ok maar een behendigheidsspel. Die stelling 'indt steun in een rapport van het instituut oor zintuigfysiologie van TNO. Een psycho loog concludeert in het rapport dat de meeste pelers betere resultaten behalen dan je op basis ran kansberekening zou mogen verwachten. )aarom zou het ook niet in de wet op de kans- pelen horen. Onder de wet op de kansspelen rallen volgens de wettekst spelen „waarop de Seelnemers in het algemeen geen overwegende nvloed kunnen uitoefenen". De verdediging aat waarschijnlijk in hoger beroep. Conflict rond Enschedese lijst aanvoerder D'66 ENSCHEDE Bij D'66 in Enschede is een conflict ontstaan rond de wet houder van Economische Zaken, C. Cornelisse, die bij de komende raadsverkiezingen lijsttrekker van die partij is. De andere kandidaat raadsleden van D'66 vinden Corne lisse onaanvaardbaar als lijsttrekker omdat hij recent „ten onrechte kri tiek heeft geuit op het Enschedese ambtenarenapparaat". De wethouder verweet de ambtenaren obstructie. De ambtenarenbonden waren over die opmerking verontwaardigd en Cornelisse werd ook door de andere leden van het college van B en W op de vingers getikt voor zijn verwijt. (.fluisteren lolitie mag )EN HAAG/APELDOORN - Het afluisteren van politie- erichten via scanners is toe gestaan. De Hoge Raad heeft j isteren het cassatieberoep van e gemeentepolitie van Apel- oom tegen het arrest van het irnhemse Gerechtshof ver- 'orpen. De Apeldoornse poli- e spande in 1980 een proef- roces aan. Brigadier Ten rinke liet zich bekeuren ter- 'ijl hij een scanner beluister- e. De rechtbank in Zutphen chtte dat wel bewezen, maar wam tot ontslag van rechts- ervolging. De rechter vond e politiemobilofoon van alge- leen nut. Ten Brinke en het Ipenbaar Ministerie gingen in oger beroep. Het Hof in Arn- em conformeerde zich in 981 aan de uitspraak van de echter, zij het dat de advo- aat-generaal strafbaarheid anstateerde en een symbo- sche boete van een gulden of en dag hechtenis eiste. „Het is i ons land dus mogelijk om et recht op bescherming van rivacy te doorbreken via het fluisteren van scanners. Ie- ereen kan in principe infor matie inwinnen die slechts oor enkelen bestemd is. Be- alve in ons land is dat slechts ijl Zweden mogelijk", aldus loofdinspecteur Blonk van de lolitie. Er zijn volgens hem in jns land ruim een half miljoen pannerbezitters. >teekpartij: wee zwaar :ewonden ELFT De Delftse politie :eft een 19-jarig meisje en iar 20-jarige verloofde daar gewond in een woning ngetroffen. olgens de politie was de jon- i van plan het meisje om ;t leven te brengen en daar- 1 zelfmoord te plegen. De da- ;r heeft eerst zijn hond ge- iod. Hij belde daarna zijn (rloofde en vroeg haar naar »m toe te komen. Hij zou ge- gd hebben het leven niet eer te zien zitten. Het meisje wam daarop naar hem toe. a het doden van de hond had met bloed besmeurd, de »ur open gedaan voor een illectante. De vrouw waar- huwde de politie, die echter et kon voorkomen dat de ngeman het meisje zware ïrwondingen aan hals en >rst toebracht. De jongeman ■acht zichzelf ook enige ste rn toe. Beiden zijn inmiddels ïiten levensgevaar. Het i ef van de steekpartij is nog let helemaal duidelijk, maar geman zou „verwarde melden over het wereld- ,'beuren" hebben. Hij zou het Inde van de wereld niet wil- •1 leed besparen door zich- ;lf en zijn verloofde van het Iven te beroven. M n afwachten. Hij wilde zich ||Ieer controle lotarissen Hp komst pN HAAG Staatssecreta- 6 Scheltema van Justitie jeft bij de Tweede Kamer —in wetsontwerp ingediend n het toezicht op notarissen I de positie van mensen die in klacht indienen jegens een »taris, te verbeteren. ^nleiding daartoe zijn „enke- |l gelegenheden" waaruit |«ek dat de huidige klacht- "ocedure voor een goede pro- jsvoering tegen notarissen et voldoet, aldus Scheltema een toelichting op het wets- Itwerp. wordt voorgesteld dat nota- ^sen ten alle tijde inzage peten verlenen in hun boek- juding en tevens in hun ad- inistratie „van alles wat hun ferkkring betreft". Het toe- vht zal worden uitgeoefend ■Jor de Kamers van Toezicht M deskundigen die daarvoor Mllèn worden aangewezen Mor de staatssecretaris. LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MEI 1982 PAGINA 7 Tram onder stoom De stoomtramdienst Hoorn-Medemblik heeft gisteren zijn vier oude locomotieven uit de remise gehaald en voor het eerst dit jaar weer onder stoom ge bracht. De oude locs voeren jaarlijks dui zenden toeristen puf fend en fluitend door het Westfriese land. Dit originele transport laat zich desgewenst combineren met een boottocht van Mtedem- blik naar Enkhuizen. UTRECHT Minstens elke drie dagen vliegt er in ons land een auto in de brand als gevolg van een defecte LPG- installatie. LPG is dus niet zo veilig als met name in advertenties wel eens wordt gesuggereerd. Dit zegt de stichting Natuur en Milieu die onlangs bij de reclame code com missie gelijk kreeg na een klacht tegen een automobielbedrijf, die in een ad vertentie LPG als een veilige en mi lieuvriendelijke brandstof aanprees. Natuur en Milieu vermoedt overigens dat de werkelijkheid nog minder roos kleurig is dan de officiële cijfers aange ven en gemiddeld eens per dag een auto uitbrandt door defecte LPG-in- stallaties. NACHTVISSEN MAG NU DRIE MAANDEN DEN HAAG Minister De Koning (Landbouw en Visserij) heeft besloten het komende visseizoen vanaf 29 mei. tot en met 29 augustus 1982 het verbod op nachtvissen op te heffen. Van 23 augustus 1982 tot het eind van het vis seizoen op 31 mei 1983 mag tot twee uur na zonsondergang worden gevist. De vrijstelling betekent niet dat nu overval 's nachts mag worden gevist. Naast de wettelijke regelingen heeft de visserij te maken met lokale regelin gen. Een aantal hengelsportverenigin gen heeft de nachtvisserij voor het ko mende seizoen inmiddels verboden. Ook hebben natuurbeschermingsorga nisaties nachtvisserij in door hen be heerde gebieden verboden. Politie Amsterdam: Niet laks inzake discriminatie AMSTERDAM De korpsleiding van de Amsterdamsë politie is zich bewust van de afschuw en verontwaardiging, opgeroepen door de uitingen van anti-semitisme en racisme bij de wedstrijd Ajax - FC Utrecht, afgelopen zondag. Betreurd wordt echter dat de suggestie is gewekt dat de politie inzake discriminatie en ra cisme een laks en falend beleid voert. Hoofdcommissaris Valken acht kritiek op op grond van een en kele foto voorbarig en „gelet op de totale inspanning van de po litie op deze dag, ook niet verdiend". Bestuur en spelers van de FC Utrecht hebben in een communi qué gezegd „gekwetst" te zijn door „laakbare teksten op span doeken". Het bestuur heeft in een telegram de hoofdofficier van justitie in Amsterdam gevraagd bekend te worden gemaakt met de identiteit van de personen op de foto, om hen eventueel de toegang tot de thuiswedstrijden te kunnen ontzeggen. Die identiteit is inmiddels bekend, twee van de jongelui die ach ter het spandoek te zien waren, kwamen maandagavond op het tv-scherm. De drager van het spandoek blijkt een achttienjarige dienstplichtig militair uit Utrecht te zijn. Kans op buien DE BILT Ook morgen staat het weer nog onder invloed van de restanten van een de pressie op het noorden van de Noordzee. Deze depressie vult verder op, maar koude lucht die er om heen stroomt, zal morgen ook boven ons land aanwezig zijn en - aanleiding geven tot buien. Daarnaast zullen ook zonnige perioden voorkomen. De temperatuur loopt morgen op tot een graad of twaalf. De wind blijft zwak tot matig uit zuidwest tot west. Luxemburg Explosieven gevonden Leden van de duik- en demonteergroep van de marine brachten gisteren in Nijmegen uit de Twee de Wereldoorlog afkomstige explosieven tot ontploffing. Deze explosieven werden aangetroffen op de plaats waar over de Waal een nieuwe spoorbrug moet komen. Deze week verwacht men nieuwe vondsten te doen. DEN HAAG £1 1 Penqu^te* benaat dreigt recht voor min derheden staat op de tocht. De A 1 égndwdiebepee„ enqueterecht minderheid (een vijfde deel) uit ^|aL°rfrecht minderheden geeft een parle mentaire enque- fe te houden, S doKramer te torpederen getorpedeerd te M* worden. Zo'n onderzoek, bijvoorbeeld naar de achtergronden van een bepaald schandaal, waarbij Kamerleden zelfs getuigen onder ede kunnen horen, kan tot nu toe alleen worden ingesteld als de meerderheid van Tweede of Eerste Kamer ermee instemt. Zoals het er nu naar uitziet zal het voorstel, dat gisteren door minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) werd verdedigd, geen goedkeuring krijgen van de VVD en het overgrote deel van de CDA-fractie. Grondwetswijzigingen moetën altijd twee keer door het par lement worden behandeld. Bij de eerste behandeling is een gewone meerderheid van de helft plus één vereist. In tweede instantie moet echter een meerderheid van tweederde Zich met het voorstel verenigen. Als gevolg van de bezwaren van CDA en VVD dreigt die meerderheid volgende week niet gehaald te worden. De VVD had bij de eerste behandeling ook al tegen gestemd, maar het CDA niet. De meeste christen-democraten waren bij nader inzien echter bevreesd, dat minderheden uit het parlement misbruik zouden gaan maken van het hen toe te kennen enquêterecht. Minister Van Thijn noemde die vrees echter een motie van wantrouwen tegen de parlementaire democratie. Het grondwetsvoorstel zal het net halen als 13 van de 28 CDA-senatoren ermee akkoord zouden gaan. (vervolg van de voorpagina) UTRECHT/ZUTPHEN Door de uitspraken van de rechtbankpresidenten in Utrecht en Zutphen is onenigheid ontstaan tus sen de werknemers- en werkgeversbonden over het vandaag vrijaf geven. De FNV leidt uit de vonnissen van de rechtbankpresidenten af, dat de bedrijven nu eigen lijk hun werknemers op 5 mei vrijaf moeten geven. De werk geversorganisaties VNO en NCW blijven echter van me ning dat de bedrijven geen ex tra vrije dag hoeven te geven. Frans Drabbe, de cao-deskun dige van de FNV, betreurt het dat de uitspraak van het kort geding pas gisteren was. „De werkgevers zouden nu correct handelen door zelf uit eigen vrije wil vrijaf te geven op be vrijdingsdag", aldus Drabbe. Volgens VNO en NCW kan 5 mei niet worden beschouwd als een nationale feestdag. „Het Koninklijk Besluit van 12 maart dit jaar spreekt be wust niet van een nationale feestdag, maar over een dag waarop jaarlijks de bevrijding wordt herdacht en gevierd. In de toelichtng staat „dat het Be sluit onverlet laat de wijze waarop het bedrijfsleven vorm en inhoud wil geven aan de viering van 5 mei", aldus een gezamenlijke reactie van de werkgeversbonden. De onenigheid over het geven van een vrije dag is ontstaan doordat een personeelslid van de uitgeverij Oosthoek (onder deel van Kluwer) het besluit van zijn werkgever om van daag geen vrij te geven, in een kort geding aanvocht. Mr. Van Dijk, president van de Utrechtse rechtbank, ging bij zijn vonnis bij dat kort ge ding, in op een Koninklijk Be- DEN HAAG/LEIDEN De examendag van gisteren stond voor een belangrijk deel in het teken van het opstel (zgn. „stelopdracht"). Zowel mavo, havo als vwo konden hun fan tasie botvieren op een van de vele titels. Voor de havo'ers was er bij dal opstel voldoende „elk wat wils": maatschappelijke onder werpen, politieke, persoonlijke en sportieve. En ook was er voldoende keuzemogelijkheid in genre: het verslag, de be schouwing, het betoog en het verhaal. De actualiteit was in ruime mate voorhanden, waaruit weer eens bleek hoe belangrijk kranten lezen is voor examenkandidaten, aldus onze leraar. Datzelfde gold voor de de vwo-kandidaten. Ook voor hen een grote keuzemogelijk heid uit een veelheid van ac tuele onderwerpen en genres. Onze leraar vermoedde dat er waarschijnlijk geen uitgespro ken favoriete titels bij waren, hetgeen een bewijs zou kun nen zijn voor de goede kwali teit van de opdrachten. Mavo Bij mavo-4 lagen naast de titel „Weglopen" de volgende titels goed in de markt: „Eigen domsrecht tegenover woon- recht", waar het kraken van woningen en kantoren aan de orde kon komen, „Het cadeau" en „Nederland o.k.". Een an dere „op het lijf geschreven" titel „WW voor schoolverla ters" lag niet zo goed in de markt. Dat was ook niet de ge makkelijkste titel, vond de le raar. Ook mavo-3 had leuke titels, dat vonden zowel leraren als leerlingen. Wel was het nadeel dat de omschrijving veel be knopter was dan die bij de ma vo-Uthels. En dat werd als een moeilijkheid ervaren. Opstelti- tels waren er onder andere: „Alcoholgebruik op scholen", „Denk om de buren", „Last van rook? Zeg het ook" en „Lege tribunes?". Bij de vier speciale titels voor volwasse nen was die over „Ouderparti cipatie". Frans voor mavo-3 was aan de gemakkelijke kant. De teksten waren zo dat de kandidaten zich goed in konden leven, Ook Frans voor mavo-4 was over het algemeen normaal werk. De tekst over het super sonische vliegtuig de Concorde werd als nogal lastig ervaren. De vragen over de teksten in het algemeen werden als óf heel gemakkelijk óf heel moei lijk ervaren. Frans Dan het Frans voor havo en vwo. De opgaven voor de ha vo'ers waren goed op niveau, vooral tekst 3 over de ontwor telde jeugd in Frankrijk. Som mige meerkeuzevragen waren kennelijk als afleiders bedoeld, ze waren wat aan de simpele kant, bv. 19d en 38cd. Heel wat moeilijker haddenb het de bijna 15.000 vwo- kan didaten die Frans in hun pak ket hadden. Van hen werd een sluit van 12 maart van dit jaar, waarin bij de aanwijzing van 5 mei als bevrijdingsdag de woorden „nationale feestdag" weliswaar niet voorkomen, maar naar zijn oordeel de strekking van dat bericht erop neerkomt 5 mei als nationale feestdag aan te wijzen. Daarbij noemde mr. Van Dijk ook een brief van premier Van Agt van 22 december 1980, waarin 5 mei onvoorwaardelijk een nationale feestdag wordt ge noemd. In de cao voor het boe kenbedrijf staat onder meer dat werknemers een vrije dag hebben op nationale feestda gen. Dodenherdenking op de Dam Koningin Beatrix en prins Claus leggen als eersten een krans bij het nationaal monument op de Dam in Amsterdam ter herdenking van de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog. Namens alle nabestaanden van slachtoffers legden vervolgens twee nabestaanden een krans. Vele duizenden woonden de herdenking van de slachtoffers bij. y Foto Cees Verkerk zeer gedegen kennis van de taal en een grote tot zeer grote belezenheid gevergd. Bij de meerkeuzevragen over tekst 1 bijvoorbeeld was het beslist moeilijk het betere van het minder goede antwoord te on derscheiden en de kritiek, die in tekst 2 werd gegeven op de invloed van de televisie op de massa, was in moeilijke zinnen verpakt. Lbo Het lbo moest zich gistermor gen buigen over Nederlands (meerkeuzevragen). Het ging om in totaal vijftig vragen naar aanleiding van drie tek sten namelijk: „Sprinkhanen dreigen Noord-Oost Afrika kaal te vreten", „De historie van de tuinkabouters" en „Museum Schokland in ere hersteld". Die teksten stamden respectievelijk uit 1978, 1980 en 1979. Volgens de kandidaten waren de teksten aanzienlijk moeilij ker dan de open vragen van maandag. Dat bleek ook wel uit de tijd, die men nodig had. Waren de meesten maandag ver voor de tijd klaar met hun Nederlands, gisteren hadden de meesten de volle tijd van twee uur hard nodig. In de middaguren was het lbo vrij met uitzondering van het leao, dat zich over Frans moest buigen. Ook daar had men net als bij mavo nogal last met de opgave over het vlieg tuig de Concorde. Voor de rest vonden zowel leerlingen als leraren de opgaven niet moei lijk, ja zelfs gemakkelijker dan verwacht. Beide partijen von den dat „dit" Frans goed aan sloot bij het in de lessen ge leerde.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7