Ingrijpende reconstructie van Acacialaan In Noordwijks Witte Raaf zetten de Oostdammen zichzelf een glanzende miljoen op DE KUSTREEP ACHTER HOLLANDS GEWONNEN AAN SLAAP-EN EETKWALITEIT LEIDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 5 MEI 1982 PAGINA 5 i Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. L«? Bij Oostdam is het hek er vanaf. Een maand of acht geleden begonnen de mannen Oostdam, achter in de tuin, aan een nieuwe, dure toe komst. Voor een miljoen- tje of vijf waagden de Oostdammen de sprong. Het familiebedrijf kreeg een nieuwe impuls, een extra dimensie, en ligt er nu oogverblindend bij: „De Witte Raaf", bunga low-hotel-restaurant, aan de blanke, stijle voet van een met helm bedwon gen zandverstuiving en bespied door (niet te nut tigen) gevogelte en rood wild, waaronder nogal wat vosjes loos. Een zalig pied a terre op een reep Noordwijk, waar ook een weg landinwaarts en naar de bollen voert. De witte raaf, een zeldzame vogel. „Een vliegende kraai vangt altijd wat, maar vang eens een kraai, dat gaat niet zo glad". Gevleugelde, zelfs wiekende woorden, die ik me herinner uit de hongerwinter '44, toen een jonge onderduiker (Kraai genaamd) bij ons in Haarlem zich steeds gereed hield om in z'n mollengang te kruipen als er een razzia op til was. Maar ook vandaag heeft de familie Oostdam hoge verwachtingen van haar Witte Raaf, die, ge tooid met „drie rode huisjes" in de Michelin- gids, een zeldzame ver schijning aan Neerlands Noordzeekust is gewor den. „Drie rode huisjes": trés com fortable; zeer comfortabel, zoals de Michelinmensen en vele andere vonden. „Eerder al hadden we twee bestekjes, die wezen op de geriefelijk klasse van de keuken. Nou, we zitten echt niet te jagen op een Michelin-ster. Daar moet je te veel voor doen. Dat is eerder geschikt voor kleinere bedrijven, die daar aandacht aan kunnen beste den. Niettemin vind ik zo'n Michelin-beoordeling onmis baar, een prachtige en onaf hankelijke instelling. Scheld er maar op, zoveel je wilt". Hein J.J. Oostdam (55) heeft wel andere zorgen aan het hoofd. Zorgen, die wij nu eendrachtig trachten te be strijden met een voortreffelij ke, droge en witte Sancerre Comte Lafond. Dat doen we in De Stal, een bar die deco ratief de kenmerken van de stal nog heeft; tot in glas-in- lood. Want au fond is De Witte Raaf een boerderij ge weest, waar later het geslacht Oostdam voeling kreeg met het horeca-wezen. Miljoenen Waar het nu, bij m'n ontmoe ting met het Oostdam-impe- rium, om draait, is de jongste uitbreiding van het bedrijf. Een miljoenen-affaire. „Wat we gebouwd hebben, moet ook vol", verontschuldigt De vijf mannen Oostdam in de lounge, en vingers aan de pols. Hein Oostdam zich. Dertig kamers met bad, tien zonder; tweeëntwintig appartemen ten met bad en dertig zomer huisjes: „Het meest complete horeca-bedrijf aan de kust, waar we van alle soort men sen kunnen onderbrengen. In 1925 kon je hier nog kam peren in een tentje. Daar be gon mijn vader Dirk mee. Hij was een boer, een veehouder, die de Witte Raaf z'n eerste vlucht gaf. Ik weet niet of je dat nou per se moet opschrij ven, maar wij Oostdammen schijnen te stammen van een „andersdenkende", trouwlus tige pastoor Oostdammianus, die in de 16e eeuw in Noord- wijk-Binnen een Latijnse school opzette. Ook bij hem was het hek van de dam". Hein schudt z'n hoofd pro forma, maar hij vindt het wel lollig, geloof ik. In feite wordt De Witte Raaf, die met z'n uitbreiding nu buiten de oude veste is ge raakt, gerund door een bo venlaag van vijf mannen Oostdam (hoewel je Heins vrouw niet kan uitvlakken, want daar steekt heel veel zakelijkheid in). Hein, als ei genaar-directeur, wordt gèse- cundeerd door zijn broers Gerard en Jacob (Jaap). Drie duidelijk als Oostdam her kenbare heren die de zaak hebben uitgebouwd. Sinds kort zijn ook de twee zoons van Hein bij deze super-her berg betrokken geraakt: The- rus van 24 en Pieter van 22; knapen met een hogere en lagere hotelschool in het hoofd en de benen, met Amerikaanse en Zwitserse ervaring en niet voor de poes. Buiten zie je ook waar toe één en ander kan leiden: rond een „ge-raaf-ineerde" rijke patio ligt de nieuwbouw met de comfortabele kamers en een binnenbad, dat golfs lag kent en waarvan het wa ter (met z'n 30 graden C.) tro pische waarden bereikt. En onder-waterverlichting; zoiets doet het ook wel. De kamers zijn visueel bewaakt, hetgeen bij de recepetie tot uitdrukking komt op een mo nitor. Recepties Ergens in het nieuwe Raaf gedeelte is het een komen en gaan van recepties, conferen ties en congressen, werkver gaderingen van multinatio nals, retraites van commer cials. Een ruimte, gezocht ook bij party's. Vier confe rentiekamers, met een aan toonbare Nederlandse pro vincie-inslag: een Drentse, Friese, Hollandse en Zeeuwse kamer. Gemakkelijk bereik baar via de origineel aan doende Engelse "pub", met in het midden een kolom waar je aan een koperen stang kunt hangen, zoals dat in een pub moet. Op courante tijdstippen geopend. In de vrije omgeving, die aan de overkant wordt bepaald door een park vol vakantiehuisjes en het Duin-motel (met een buiten-bad), zijn 30.000 bollen in de grond gestopt, en die staan nu in de prachtigste kleurencombinaties op het einde van hun korte leven te wachten, teneinde gekopt te kunnen worden. Op de loonlijst van Hein Oostdam staan ongeveer 40 namen van werknemers die zich beijveren om de gasten het gevoel te geven dat ze werkelijk comfortabel en verzorgd uit zijn. Waaronder de 14 man tellende „witte brigade" in de keuken, onder chef-kok Jan Stevens, een kei in het vak en eigenlijk een soort schatbewaarder van De Witte Raaf die ervoor zorgt dat vele liefdes door de magen gaan. Onderwijl kruipt het horeCa- bloed waar het niet gaan kan, en Hein Oostdam, die borrels en pils aan z'n laars lapt, begint over zijn lunc- hwijnen, „met heel leuke dingen, zoals deze Sancerre. Wijnen, daar doe ik erg veel aan. Zo hebben we een spe ciale Beaujolais-lijst „Louis Tête", met alle chateauwij- nen, Vins fins du Beaujolais. Allemaal koel gedronken, ook de rode. Heerlijk is dat. Vins fins, met elf huizen, die soms al tegen de Bourgogne aanliggen; pittig en robuust". Kijk, daar kun je nou over praten, tijdens een onbezorg de kout. „Moet je 'ns horen: tegen leuke prijzen, voor een eigenlijk „ordinaire" wijn. Met een knipoog dan. Beaujo lais is niet ordinair, maar het is geen bourgogne, nietwaar. Maar deze wijnen zijn lieflijk en drinkbaar; daar hou ik van. Gezellig voor iedereen. Dat is wat ik noem een „ordi naire" wijn". Lekkerbekken The proof of the pudding is in the eating. Nog steeds en onveranderd. Daarom schui ven Hein Oostdam en ik, zonder al te veel luidruchtig heid, aan voor een delicieuze lunch. Beproefde lekkerbek ken rondom ons; de prijs is onbelangrijk, de kwaliteit en de ambiance zijn des te voor namer. Asperges; de eerste van de koude Noordlimburg se grond. Met koppen, die smeltem op je tong. Voorge recht. Hein is niet vies van een eigen produkt: „heerlijk hè wat is dat lekker", zegt Hein Oostdam; „zonde, dat het op is. Maar dat moet je niet kunnen zeggen; dat is frustrerend". Hein smakt niet, bij de Sancerre; hij proeft, genietend en hoor baar. Tijd voor een beschou wing over de entertainment- factor in het horecabedrijf. „Op het ogenblik is er een groot gebrek aan goede en tertainers, aan de maaltijd. Mannen of vrouwen, doet er niet toe. Het is een groot vak: de pianist die de gangen aan- eenspeelt. Iets goeds is er niet meer bij, bijna. We hebben toch gehad, dat een goeie pia nist inspeelde op wat de gas ten aten. Gerechten kon je dan herkennen aan de melo dieën. Zo heb ik meege maakt, dat een entertainer een muzikaal grapje uithaal de, nadat een Amerikaanse gast het in z'n hoofd had ge kregen om reerug met „milk and whisky" te bestellen. Mijn hemel, wat een ellende was dat Reerug met melk en een Bourbon. Maar het loonde wel, moet ik zeggen. Gekke dingen, man. Daar was ook iemand, die na het diner om een warme choco mel vroeg. Hohoho, je lacht er nu om, maar het is ge beurd". Goddank, dat ik uitgeschre ven was, want daar kwam de tong met wijnsaus, en de tong met cognacsaus; elk met een eigen accent. Geen doperw tjes: „die verkopen wij niet; alleen in de verse tijd. Zuur kool met spek Goddelijk Maar dan wel naar behoren klaargemaakt. Inderdaad, met een specifieke saus. Mag ie Nee, maggi komt bij ons niet op tafel. Dat is smaakbe- derf. De soep komt op smaak uit de keuken, meneer". Hein Oostdam is geen bin nenvetter. Hij zegt wat hij meent. Hij is ook een man die bij een ander goed en vooral lekker kan eten: „De omgeving bepaalt wat je eet. Zeeland: verse vis Fries land: veel water, en dat im poneert ook, al zijn daar niet zo veel goede tenten". Kerstmenu Binnen De Witte Raaf is men nu al bezig met het samen stellen van het kerstmenu '82. Voorproeven en „uitpro beren". Hein Oostdam: „Wat je ontdekt en later wilt han teren is soms gebaseerd op gemoedstoestanden. Wat in Spanje als gelukzalig op je overkomt, kan thuis een gro te deceptie zijn. Dit is een vak, waarbij je dagelijks leert en ondervindt. Je moet uit kijken en niet alles klakke loos overnemen. Je kunt met een wijn een scheve schaats rijden, maar het is zoals de Oostenrijker zegt: van een goede wijn word je „fideel"; daar word je niet kwaad van". Oostdam denkt, tussen de bedrijven, alweer aan het nabije samenzijn, in de buurt van Venlo, dat hij heeft met de leden van de club van res taurateurs en wijnboeren (die nieuwe jaargangen presente ren), „Het goede der aarde" geheten. Heeft hijzelf opge richt en heeft daar nog steeds een werkzaam aandeel in. Na afloop bijkomen in een hotel. Je moet de zaak niet force ren. Gemoedstoestanden, die ook verhelderend kunnen werken, en inspireren „for the days to come". De Oostdammen, Hein „met name", zijn ondernemers die elke dag de vinger aan de pols houden. Ik heb het slaap- en eetbedrijf gezien, van boven tot onder. En het is indrukwekkend. Waarde vermeerderend, voor kust en bollenstreek, die toch al op horecagebied in de nood zakelijke lift zit, met lokaties als motel Sassenheim en, on langs, de nieuwe mogelijkhe den van De Nachtegaal bij Lisse. Met je tijd meegaan. Al kost dat vaak onnoemelijk veel hoofdbrekens en risico's. Maar je moet ertegen aan; anders kun je als onderne mer in deze vitale maar kwetsbare sector, op dit vlak, zeg maar, wel inpakken. Ik had het zojuist over het op handen zijnde kerstmenu van De Witte Raaf. Wel, me vrouw Oostdam, centrale fi guur bij de reservèringen en planning, schrijft tussen de regels door haar eigen inge vingen. Waar ze het vandaan haalt mag Joost weten, maar het staat er: „De ontdekking van een nieuw gerecht bete kent meer voor het welzijn van de mensheid dan de ont dekking van een ster". Het geen niets van doen heeft met de Michelin-sierselen. En ook (een gewaagd stukje verder): „De Schepper, die de mens noodzaakt te eten om te leven, nodigt hem tot eten uit door eetlust, en beloont hem ervoor met het genieten er van. Het welzijn van naties" en dan denk ik opeens aan de bemanning van de Britse armada, die bij de Falklands op een hoge zee ligt te bon ken van de narigheid - „hangt af van de manier waarop ze zich voeden". En toch moet ze dat ergens gele zen hebben, mevrouw Oost dam, de accurate. Voor vandaag maar ik zie me er terugkomen neem ik afscheid van De Witte Raaf, die tot in de pennen zoemt van culi nair genot. Ik doe dat met een opstapeling van prijzige, verse aardbeien, getooid met ijs en stijve slagroom, en omspoeld met een door Hein zelf ontdekte likeur uit de Rhónestreek. Wie daarna nog pap kan zeggen, moet onverbeterlijk zijn. Hein Oostdam trekt zich grinnikend terug. Aan de „ge-raaf-ineerde" patio ligt het tropische binnenbad. LEIDERDORP Het ge meentebestuur wil nog dit aar de Acacialaan ingrij- lend reconstrueren. De Iioofdrijbaan wordt iets jmaller en de fietsers van Ie Mauritssingel krijgen jj^an de noordelijke zijde ■t fan de Acacialaan een rrije fietsroute. Die zal tloorlopen tot over de met de Persant ^Jnoepweg. Ook de krui ding met de Hoogmadese- v^eg wordt verbeterd. Het van burgemeester n wethouders zal morgen bpsnrnkpn door de raadscommissie ver keer en vervoer. De directe aanleiding tot de reconstructie is de slechte toestand van de fundering van Acacialaan en Ericalaan. Deze zijn 12 jaar geleden geasfalteerd. De klachten over overlast door trillingen en verzakkingen van de weg namen de laatste jaren sterk toe. Proefboringen hebben uitgewezen dat in de onder grond een laag slappe blauwe klei voorkomt met een dikte van een half tot één meter. Die laag moet verwijderd worden. Dat dit nog niet eer der aar» het licht is Pekomen komt omdat de weg drukker en zwaarder verkeer moet torsen dan aanvankelijk was voorzien. De weg moet nu volledig worden opengebro ken, van een goede onder grond worden voorzien en opnieuw geasfalteerd. Die re constructie gaat meer dan 300.000 gulden kosten. Het werk wordt in gedeelten uit gevoerd om deze financiële tegenvaller over enkele jaren uit te smeren. Deze zomer zou ook al de kruising met de Persant Snoep weg worden verbeterd. Dat gebeurt als onderdeel van het Leids/Leiderdorpse busbanenplan. Binnenkort wordt met dit werk begon nen. Als de beslissing over de Acacialaan spoedig wordt genomen kunnen de daaruit voortkomende wijzigingen voor de kruising met de Per- sant Snoepweg nog verwerkt worden. Fietspaden De Leiderdorpse hoofdwegen zijn zoveel mogelijk voorzien van fietspaden. Het gemeente bestuur wil ook de route Van der Valk Boumanweg, Acacia laan, Ericalaan en Mauritssin gel daarvan voorzien. Aande noordelijke zijde van deze we- cpn 7»in «edeelteliik vpntwp- gen aanwezig, die met vrije fietspaden op de overige stuk ken tot een doorlopende route gemaakt kunnen worden. Aan de zuidkant is die ruimte er niet. Wel kunnen de fietsstro ken op het asfalt daar rood worden gemaakt. De kruising Acacialaan-Hoogmadeseweg speelt een belangrijke rol. De hoofdrijbanen en verschillen de ventwegen komen daar bij elkaar. De fietser heeft geen eigen opstelstrpok, hetgeen een onoverzichtelijke -situatie in de hand werkt met te veel ongelukken. In het nieuwe plan zijn de ventwegen bij de kruising afgesloten. De open bare ruimte buiten de de rij baan wnrdt pebruikt om on de Hoogmadeseweg aan beide zij den en aan de Ericlaan/Aca- cialaan aan de noordelijke zij de de kruising over te steken. Vent weg De aansluiting van de ventweg Acacialaan op de hoofdrijbaan ter hoogte van de Kom van Aaiweg wordt verlengd tot het punt ter hoogte van het Brug- plein. Komend vanaf de Kom van Aaiweg moet men straks linksaf alvorens op de hoofd rijbaan te kunnen komen. Er komt ook een sluiting bij te genover de Lindelaan. Op die wijze kunnen fietsers komend vanuit de ziistratcn de hnnfrii- baan oversteken en op de fietsroute komen. De fiets strook aan de noordelijke kant van de hoofdrijbaan kan daar door vervallen, zodat de groenstrook daar breder wordt. Aan de kant van de ventweg moet op deze plaatsen weer een stukje van de groen strook af om er in totaal 12 parkeerplaatsen bij te maken. Dat is nodig in verband met wijzigingen elders en om op de ventweg vrij baan te houden voor de fietser. De fietser krijgt vervolgens over de ventweg rijdend vanaf de Kom van Aaiweg over de kruising met de Persant Snoepweg tot aan de Goudes- tPMnppp vrn ffotcpoH Hot Hoor- weer aansluit op de ventweg Van der Valk Boumanweg. Zoals het er nu naar uitziet hoeven deze verbeteringen niet veel duurder te zijn dan alleen maar het reconstrueren van de oude situatie. De ver betering van de kruising Per sant Snoepweg met de opstel stroken is onderdeel van werk dat binnenkort toch al begint. Het is de bedoeling om na de zomervakantie de andere werkzaamheden aan de Aca cialaan uit te voeren. In het gemeentelijk informatiecen trum hangen de tekeningen van deze plannen. Eind mei wordt de beslissing van de ge meenteraad gevraagd over de

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5